Mariënburg neemt met weemoed afscheid van zuster Fortunata EETHOEKEN Gemeenten moeten zich ,bedrijfsvriendelijker, opstellen Opnamen brandweerfilm in Soester duinen uitstekend geslaagd Studenten uit Titusville wacht afwisselend programma Dringend verzoek aan college om Islamitische begraafplaats aan te leggen Vermoorde vrouw blijkt inwoonster van Soest x-- Mevrouw Binnendijk nieuwe directrice bij TIFFANY v. Weedestraat 52 - Soest Toestemming Avondfietsdriedaagse Instrumentenparade en Open Dag bij muziekschool Rapport 'Bleef Eemland werkloos toezien?verschenen 'Een schreeuw om water' K'./Vh' Uitvloeisel van Oecumenisch Avondgebed Stoffelijk overschot in Almere aangetroffen Vernielingen in Scholengemeenschap 11 Soester Courant van woensdag 20 april 1983 11 Aan het einde van deze maand staat het verzorgingshuis Mariënburg (mét de beide appartementengebouwen Ma- riënheuvel en Mariënhorst) een gedenk waardige gebeurtenis te wachten. Vanaf 30 april zal zuster Fortunata Wubben niet meer als directrice aan het tehuis verbonden zijn, maar de lei ding overgeven in de bekwame handen van haar opvolgster, mevrouw H. M. Binnendijk-Huijboom. Mevrouw Bin nendijk is al enige weken dagelijks in Mariënburg aanwezig, om zich zo goed mogelijk in te werken en zich op haar nieuwe taak voor te bereiden. Met Zuster Fortunata verdwijnt een j markante en vertrouwde figuur uit Mariënburg, die het gezicht van het te huis jarenlang heeft bepaald. Verdwij nen is overigens niet het juiste woord: in de eerste plaats blijft zuster For tunata wonen in het zusterhuis achter Mariënburg. en in de tweede plaats zal zij intensief betrokken blijven bij de regelmatige eucharistievieringen in het tehuis. Bovendien heeft de bewo- nerscommissie haar dringend gevraagd toch vooral te komen klaverjassen. Na 15 jaar Mariënburg maakt zuster Fortunata gebruik van de mogelijk heid tot vervroegde uittreding. In de eerste jaren van haar verblijf in Soest was zij behalve directrice van "Nieuw Mariënburg", zoals het toen nog heet- te, ook overste van de zusters van de congregatie van de "Augustinessen van Heemstede", die de zorg voor de bejaarden in het verpleeg- en verzor gingstehuis hadden. In die tijd kende Mariënburg trouwens ook, zoals veel Soesters zich nog goed zullen herinne ren, een kraamkliniek. Verloskamer Zuster Fortunata kreeg haar opleiding als verpleegkundige in het oude St. Franciscus Gasthuis in Rotterdam en in het St. Elisabeth-ziekenhuis in Alkmaar. Vooral de Rotterdamse jaren 20zijn voor haar van grote betekenis ge weest. Zij werkte daar op de verloska mer en had dus veel meer kontakt met pasgeboren baby's dan met bejaarden. In dat opzicht is de overgang destijds naar Soest wel groot geweest, zoals zij opmerkt in een gesprekje ter ge legenheid van het naderende afscheid. "Als ik daar de zuster van het mortua rium tegenkwam, groetten we elkaar altijd met de woorden: "Dag Begin - Dag Einde". Het grootste verschil met de zorg voor de ouder geworden mens is vooral, zoals zij opmerkt: "Het geduld dat je moet leren opbrengen. Ouderen heb ben trouwens veel wijsheid en levens ervaring, waarvan jongere mensen dikwijls heel wat kunnen leren". Over het afscheid van Mariënburg. waarvan zij het wel en wee inten sief heeft gedeeld en mee-beleefd voor al tijdens de bouw van het nieuwe te huis en de verhuizing van de bewoners in de koude januarimaand van 1979) vertelt zij: "Het gebeurt niet van de ene dag op de andere. Ik heb altijd ge zegd, als de bouw klaar is en ik zestig ben, dan houd ik ermee op". Koekeloeren Over de toekomst kan ze nog geen con crete uitspraken doen. "Eerst maar eens wennen aan de nieuwe situatie. Ik zal rustig afwachten wat er zo op me afkomt: tenslotte ben ik niet iemand die met de armen over elkaar gaat zitten, maar veriopig wil ik het liefst een beetje afstand nemen". Toch zal ze de dagelijkse gang van zaken in Mariënburg wel missen. "Misschien onderschat ik het nog een beetje. Maar mijn opvolgster hoeft niet bang te zijn dat ik elke keer kom koekeloeren om te zien hoe zij het er afbrengt". De grootste pijn die met het afscheid gepaard gaat zal waarschijnlijk lig gen in het feit dat ze voor niemand meer direct hoeft klaar te staan. "Het werk van een directrice is voorname lijk "er zijn", dag en nacht klaar staan voor iedereen, slapen met de telefoon naast je bed. En dan kom je van alles tegen. Het is een zware, maar ook een heel mooie taak en ik ben dankbaar dat ik die hier heb mogen verrichten". Als ze een wens mag uitspreken voor haar opvolgster, dan zegt zij: "Ik wens haar toe dat zij, met de hulp van Bo ven, ook zo fijn mag werken met het personeel en vooral met en voor de be woners". Leke-dlrectrlce Met mevrouw Binnendijk doet de eer ste "leke"-directrice haar intrede in Mariënburg. Ook mevrouw Binnendijk heeft al een flinke loopbaan in de ge zondheidszorg achter de rug, laatste lijk in Amsterdam, als hoofd van de verpleging in een middelgroot ver pleeghuis voor geestelijk en lichame lijk gehandicapten, meest bejaarden. Gedurende een aantal jaren was me vrouw Binnendijk werkzaam in de he- mofiliekliniek (voor lijders aan de "bloederziekte") in Huizen. Bij de op heffing van de kliniek heeft zij een be langrijke rol gespeeld, toen de kinde ren moesten worden ondergebracht in andere tehuizen. Zij bleef net zo lang tot het laatste kind een nieuw plekje had gevonden. Mevrouw Binnendijk, die in Haarlem is geboren, ontving haar opleiding in Voorburg en Haarlem. Zij is al 25 jaar gehuwd en heeft twee grote dochters, die beiden studeren. Toen de kinderen geboren werden gaf zij haar werk op, maar zodra de meisjes naar school gingen vatte ze haar loopbaan weer op. Paradijs De overgang van Amsterdam naar Soest bevalt mevrouw Binnendijk uit stekend. De speciale problematiek van de grote stad, waarmee zij in haar werk ook werd geconfronteerd, deed haar besluiten naar de functie bij Ma riënburg te solliciteren. "Het is hier werkelijk een paradijs, vergeleken bij Amsterdam. Ik had het daar wel ge zien". "De sfeer is hier bijzonder fijn", merkt mevrouw Binnendijk op, "en ik hoop in dezelfde stijl als zuster Fortunata mijn werk te kunnen doen. Ik streef ernaar hier heel wat jaren door te bren gen". Zij stelt het erg op prijs dat zij door zuster Fortunata zo goed wordt inge werkt, "al laten we elkaar helemaal vrij". Mevrouw Binnendijk toont zich ook verheugd dat zij weer terug is bij een rooms-katholieke instelling: "Ook Foto: Goos van der Wilt De gaande- en de komende vrouw bij Mariënburg: links zuster Fortunata, rechts mevrouw Binnendijk. daarom heb ik bewust naar Mariën burg gesolliciteerd". Die sollicitatie is trouwens uiterst democratisch ver lopen, blijkt uit het gesprek. De be woners hadden ruime inspraak en in de profielschets waaraan zij hun bijdrage leverden kwam te staan dat de nieuwe directrice het liefst van rooms-katho lieke huize en bij voorkeur verpleeg kundige moest zijn. Aan beide eisen voldoet mevrouw Binnendijk, en de be woners hebben haar in de afgelopen weken al goed leren kennen. Op donderdag 28 april wordt een af scheidsreceptie voor zuster Fortunata gehouden in de Mariakerk, Burg. Gro- thestraat 76, van 45„.00 tot 16.30 uur. De bezoekers kunnen dan tevens persoon lijk kennis maken met mevrouw Bin nendijk. "Dit gaat een geslaagde onderneming worden. Dat kan haast niet missen." Zo enthousiast reageerde burgemees ter mr. Paul Scholten op het program ma voor de acht Amerikaanse studen ten uit zustergemeente Titusville, die in het kader van een studentenuitwis seling van 19 mei tot 11 juni in Neder land zullen verblijven. Op 13 juni vertrekt vervolgens een groep van twaalf leerlingen van het Griftland College richting Verenigde Staten. Maandagavond maakten de leerlingen en hun ouders in het Grift land College het programma bekend dat zij voor de Amerikanen in petto hebben. De groep van acht studenten (zeven meisjes en een jongenkomt op 19 mei aan op Schiphol. Twaalf Soester gast gezinnen zorgen voor de opvang van de gasten. Op het programma staan ver schillende uitstapjes, zoals een bezoek aan Madurodam en de Amerikaanse ambassade in De Haag alwaar zij een officiële ontvangst zullen krijgen. Ver volgens wordt een kijkje genomen bij de visafslag. Verder brengen de studenten een be zoek aan het Openlucht Museum in Arnhem, gekoppeld aan een rit door de Betuwe, en gaan zij via de IJssel- meerpolders naar Marken en Volen- dam. Op 6 juni staat een dagje Delta werken op het programma, gecombi neerd met een bezoek aan de haven en de Euromast in Rotterdam. Ook de hoofdstad Amsterdam is niet vergeten, met een rondvaart en onder meer be zichtiging van het Anne Frankhuis en van meesterwerken in het Rijksmu seum. In de week van 28 mei tot 4 juni maakt de groep een reis door Europa, maar men blijft ook dichter bij huis. Zo staan behalve een paar vrije dagen, een dagje Amersfoort en vanzelfspre kend een dagje Soest op het program ma van de Amerikaanse studenten. Ze gaan kijken bij de Amerikaanse basis, de kaasboerderij, de Paarden kamp, de edelsteenslijperij De Sprong en op de toren van de Oude Kerk. Ver der maken ze een schooldag mee op het Griftland College en zijn ze aanwezig bij de uitreiking van de diploma's. Op 9 juni bezoeken zij Slot Haarzuiiens en wordt een duik genomen in het Soes ter Natuurbad. De dag daarop is vrij en 's avonds is er in de brandweerka zerne een afscheidsavond. Op 11 juni vertrekken de acht studenten richting Titusville, twee dagen later gevolgd door de twaalf leerlingen van het Grift land College, die tot 8 juli in Amerika zullen blijven. Ook het programma dat de Soester scholieren in Amerika voorgeschoteld krijgen is al vrijwel rond. Bezoeken aan Disney World, Sea World, een kro- kodillenkamp, een oude Spaanse stad en een eilandengroep voor de kust van Florida maken deel uit van de trip. Verder hoopt men een landing van de Space Shuttle mee te maken, die voor het eerst in Florida zal landen. De reis van de Soester scholieren wordt gedeeltelijk gesponsord door het be drijfsleven in en rond Titusville. Het bezoek van de Amerikanen aan Soest wordt echter nog niet financieel ge steund. Onder leiding van rector J. J. W. Mulder werkt men nog aan de be groting en aan ideeën, om ook hier fi nanciële steun te vinden, zodat de ouders niet voor alle kosten hoeven op te draaien. Burgemeester Scholten deed uitvoerig verslag van zijn ervaringen in Florida en gaf de nodige tips. Voorop stelde hij dat het erom gaat elkaar te leren ken nen en de blik te verruimen. Met een knipoog drukte hij de leerlingen op het hart bij hun bezoek ook over Soest te praten: "Zorg dat ze weten waar Soest ligt als jullie weggaan. De Ren- en Toervereniging Tempo heeft van burgemeester en wethouders toe stemming gekregen om op 24, 25 en 26 mei in Soest 's avonds vanaf 18.30 uur de Avondfietsvierdaagse te houden. Op woensdag 27 april a.s. om 19.00 uur wordt in de Petrus en Pauluskerk, Kerkplein 1 te Soest de jaarlijkse In strumentenparade van de Regionale Muziekschool Amersfoort gehouden. Deze parade, die niet veel langer dan een uur duurt, is bedoeld om kinderen die een muziekinstrument willen gaan bespelen, maar hun keuze nog niet heb ben gemaakt, te demonstreren welke instrumenten er zijn. De leerlingen laten - in groepjes en individueel - het instrument van hun keuze zien en horen aan alle geïnte resseerden, jong en oud. Het junioren-A orkest van de RMA, o.l.v. Qui van Woerdekom, waarin kinderen van 8 t.m. 12 jaar spelen, zal laten horen hoe leuk het is om sa men te musiceren, ook al ben je nog maar een paar jaar op de Muziek school geweest. De blazers en strijkers uit dit orkest laten zich ook afzonderlijk horen. An dere instrumenten die te zien en te be luisteren zijn: elektronisch orgel, gi taar, blokfluiten, panfluit, harp, slag werken enz. Het klassieke zowel als het lichte genre muziek is ter beluiste ren. Open Dag Een week later, op zaterdag 7 mei. wordt de zgn. Open Dag gehouden Van 11.00 tot 14.00 uur kunnen kinderen en /hun ouders in de Muziekschool aan het Kerkplein terecht om hun fa voriete instrument!en) van dichtbij te bekijken: docenten geven demonstra- tielessen aan hun leerlingen. De meeste instrumenten zijn in Soest te bezichtigen, alleen voor de hobo, de harp en het slagwerk moet de Amers- foortse Muziekschool aan de Muurhui zen 1. die op dezelfde tijden open is, worden bezocht. Bij de Instrumentenparade én op de Open Dag is de toegang gratis. In het rapport van de werkgroep be- drijfscontactfunctionarissen van het gewest Eemland, dat vorige week onder de titel "Bleef Eemland werk loos toezien?" door burgemeester P. Scholten (voorzitter van de werk groep) werd gepresenteerd, wordt een lans gebroken voor een "bedrijfsvrien- delijker" opstelling van gemeentebe sturen, om daarmee de ook in Eemland broodnodige bedrijven aan te trekken. Dit is één van de voornaamste aanbe velingen uit het rapport, dat zich buigt over de bestrijding van de werkloos heid in de regio. Het is een vervolg op en een evaluatie van de nota Eemland werkloos toezien? die enige jaren ge leden verscheen. Ook in Eemland, dat geruime tijd in de gelukkige positie verkeerde dat het werkloosheidspercentage op en veel la ger niveau lag dan het landelijk gemid delde, doet zich de laatste tijd een ster ke stijging voor van de werkloosheid, die de heer Schol ten omschrijft als "een rampzalige sprong." Het lande lijk percentage (16,7) steekt weliswaar nog af bij het percentage van Eemland (12), maar de landelijke stijging was vorig jaar 74%, terwijl in Eemland de werkloosheid met 87% toenam. "Een inhaalmanoeuvre," aldus de heer Scholten. "We zullen ons nog veel meer bewust moeten worden van de nood zaak om er alles aan te doen om werk te krijgen voor de mensen in Eem land." Hij onderscheidde drie aspecten, die tot verbetering van de situatie zouden kunnen leiden. Ten eerste dat de ge meentebesturen hun eigen organisatie verbeteren, waardoor met meer kans op succes werkgelegenheid kan wor den aangetrokken. De helft van de aan bevelingen in het rapport slaat op de gemeenten, aldus de heer Scholten, en de belangrijkste daarvan is dat het werkgelegenheidsaspect in de gemeente lijke besluitvorming nadrukkelijk(er) moet worden meegewogen. "Dat ge beurt nog te weinig, en te weinig door slaggevend." Actiever In de tweede plaats zouden de gemeen ten veel actiever naar buiten moeten treden bij het aantrekken van bedrij ven. Acquisiitie en promotie moeten gestimuleerd worden en er zou een ac tiever beleid voor wat betreft de ves tigingsvoorwaarden van de grond moe ten komen. "Dat betekent dat we bui ten de grenzen van Eemland moeten kijken om te zien of wij nog wel aan trekkelijk, nog wel concurrerend ge noeg zijn. Eemland is geen eiland. In de derde plaats, aldus de heer Schol ten, dient het klimaat tussen gemeen telijke overheid en bedrijfsleven te worden verbeterd. Aan de samenstel ling van het rapport hebben ook de Ka mer van Koophandel en het Geweste lijk Arbeidsbureau actief deelgenomen. Het is de bedoeling dat het rapport ook onder de bedrijven in de regio wordt verspreid. Tijdens de persconferentie, waaraan eveneens werd deelgenomen door de heer W. Hulsbergen, bedrijfscontact- functionaris van Soest en secretaris van de werkgroep, de heer A. Boone van de Kamer van Koophandel en de heer J. Toussaint van het Gewestelijk Arbeidsbureau, merkte de heer Schol ten nog op dat er meer geld vrijge maakt zou moeten worden voor de be strijding van de werkloosheid. "Dat betekent dat er een grotere stroom van de gemeentelijke financiën naar de economische sector moet vloeien. Het moet daarvoor weggehaald worden bij andere sectoren. "De regio moet zo aantrekkelijk moge lijk worden gemaakt voor het bedrijfs leven". is de strekking van het rapport. "De tijd is voorbij dat de bedrijven vanzelf wel kwamen. We zullen meer reclame moeten maken en ons positief moeten opstellen tegenover zoveel mo gelijk vormen van bedrijvigheid." Het is daarvoor nodig dat de zgn. dere gulering (het buiten werking stellen van al te strakke en knellende regels en voorschriften) van de grond komt. "De ze aanpak is dereguleren in de prak tijk," aldus de heer Scholten. "Je kunt het ook als volgt vertalenniet zeuren maar doen." Leefbaar Ruimtelijke Ordening en milieuvoor schriften blijven uiteraard randvoor waarden die niet meer zijn weg te den- Foto: Goos van der Wilt 'Regisseur Fred Hilberdink geeft instructies aan "Magere Hein", die eveneens te zien zal zijn in de brandwèerïi schreeuw om water". Begunstigd door uitzonderlijk mooi weer werden zaterdag j.1. in de Korte Duinen de eerste opnamen gemaakt voor de film "Een schreeuw om wa ter", die de Amsterdamse filmproduk- tiemaatschappij TV-Department maakt in opdracht van het ministerie van Binnenlandse Zaken. De film is te omschrijven als een "brandpreven tiefilm" en toont wat er zoal kan ge beuren bij een brand (in dit geval in een bejaardenhuis, waarvoor het Soes ter bejaardencentrum Molenschot mo del staat. Enige honderden inwoners van Soest treden in de film op als figuranten. Een van de scènes in de film bevat een droom van de hoofdrolspeelster (de verpleegster Karin), waarin alle figu ranten gezamenlijk optreden in een droom. De opnamen daarvan vonden in de Korte Duinen plaats, met mede werking van de Soester brandweer. Zowel regisseur Fred Hilberdink als opnameleider Ruud Pieket Weeserik waren buitengewoon tevreden over de resultaten van zaterdag. Zij hadden veel lof voor de inzet van alle betrok kenen. 's Morgens om zeven uur was men al begonnen met het treffen van de voorbereidingen en tegen negen uur vonden de eerste opnamen plaats, voornamelijk close-ups van allen die zouden optreden in de grote massa scène, die 's middags werd opgeno men. Sommige scènes moesten uite raard een aantal malen worden over gespeeld, voordat de opnamen geheel naar de zin van regisseur Fred Hilber dink waren. Vanaf 6 mei worden de opnamen ge maakt bij Molenschot. Een aantal be woners daarvan figureerde trouwens ook zaterdag al in de openlucht-scènes. Verder werden er opnamen gemaakt van de brandweer, een fanfare, een groepje verpleegsters, balletmeisjes, "de dood", een verliefd paartjes, een nar, zeekadetten en nog vele anderen. Onder de figuranten bevond zich ook burgemeester Scholten. Hij speelde de rol van brandweerman bij een oude brandspuit, die door drie paarden door de duinen werd voortgetrokken. Als rechtstreeks uitvloeisel van het eerste Eucumenische Avondgebed, dat in februari j.1. werd gehouden in De Open Hof over het thema "Samenleven met moslims," heeft vorige week woensdag een voortgezet gesprek plaatsgevonden tussen leden van de commissie Islam - Christendom van de Raad van Kerken in Soest en vertegen woordigers van het Turkse moskee- comité, die vergezeld waren van de Turkse imam. Leden van het Marokkaanse moskee- comité, die eveneens voor het vervolg gesprek waren uitgenodigd, waren he laas verhinderd, maar hebben toege zegd bij het volgende gesprek present te zijn. Dat gesprek zal gaan plaats vinden op 18 mei a.s. De bijeenkomst verliep in een zeer har telijke sfeer, en ging gepaard met vol gens een woordvoerder "waarlijk oos terse hoffelijkheid," die ertoe bijdroeg dat de bijeenkomst tot buitengewoon In een afwateringskanaaltje op het grondgebied van de gemeente Almere heeft de politie vorige week het stof felijk overschot aangetroffen van een in Soest woonachtige vrouw, de 32- jarige J. L. Eleveld-Gadella. Het lichaam was verpakt in een jute zak. De schedel van het slachtoffer bleek te zijn ingeslagen. Nadat de politie aanvankelijk in het duister tastte over de identiteit van de vrouw, kreeg zij enkele tientallen tips binnen nadat het opsporingsbe richt was uitgezonden. Drie tips wezen in de richting van de Soester vrouw, die sedert 1 maart j.1. werd vermist, nadat zij de echtelijke woning had ver laten. Haar echtgenoot heeft spoedig na haar verdwijning aangifte bij de politie gedaan. De identiteit van het slachtoffer werd met zekerheid vastgesteld door haar tandarts, die haar nog onlangs onder behandeling had gehad. De zaak is in handen van de politie van Almere, met assistentie van een recherche bijstandsteam uit Gelderland. positieve en constructieve resultaten leidde. Duidelijk kwam van beide zij den de hartelijke wens tot samen-wer ken en samen-leven tot uitdrukking. Aan het gesprek, waaraan van de zijde van de Turkse moslims door vier per sonen werd deelgenomen, terwijl de commissie Islam-Christendom met acht personen vertegenwoordigd was, konden concrete afspraken worden verbonden. Zo werd besloten de ge sprekken voort te zetten, mede aan de hand van twee door de landelijke Raad van Kerken uitgegeven "papers," de eerste over "Acceptatie," geschreven door een Nederlandse zendingshoog leraar, en de tweede, over "Toleran tie," samengesteld door een islami tische deskundige. In praktische zin vonden de deelne mers elkaar in de afspraak dat men zich gezamelijk met een brief tot het College en Burgemeester en Wethou ders zou wenden, met het zeer drin gende verzoek nu binnen afzienbare tijd over te gaan tot de aanleg van een islamitische begraafplaats. Dit is een zaak die al dikwijls aan de orde is ge weest in het Samenwerkingsverband, waarin vertegenwoordigers van bui tenlandse werknemers en van de ge meente elkaar regelmatig ontmoeten. Tot dusver is van deze aanleg, ondanks herhaaldelijk aandringen, nog niets te recht gekomen. Onbekenden hebben vorige week inge broken in de scholengemeenschap Eemland aan de Soester Engweg. Zij kwam het gebouw binnen door met een schroevedraaier een raam open te wrikken. In een lokaal werden de kasten doorzocht en een aantal vernie lingen aangericht. Ook een neonlamp bij de ingang moest het ontgelden, evenals het dak van de rijwielstalling en een afvoergoot. ken. "De gemeente moet natuurlijk leefbaar blijven, maar leefbaarheid is niet alleen schone lucht, het is ook dat er werk en brood op de plank is." De beschikbaarheid van voldoende ge schikt bedrijfsterrein is relatief nog te gering in de regio. Er moet naar wor den gestreefd dat elke gemeente een voorraad terrein "achter de hand" heeft, waar nieuwe bedrijven zich kun nen vestigen. Bij veel ondernemers heerst een duidelijk voorkeur voor nieuwbouw boven een vestiging in be staande bedrijfspanden. De grondprijs speelt daarbij uiteraard een zeer be langrijke rol, en die ligt in de regio Eemland boven de 100,- per vierkante meter. "In Almere is dat bijvoorbeeld maar 48,-." De (ontwerp) bestemmingsplannen zouden versoepeld moeten worden ten behoeve van de werkgelegenheid. Ook moet er meer aandacht worden ge schonken aan de verhouding wonen/- werken in een gebied. Er zijn nog veel "dode woonwijken" waar geen enkele vorm van bedrijvigheid bestaat. Het rapport heeft overigens een "vrij blijvend" karakter. Elke gemeente is vrij om de aanbevelingen al dan niet op te volgen. Het rapport wordt binnen kort ook met het provinciebestuur be sproken. De aanbevelingen van het rapport 'Bleef Eemland werkloos toezien?" luiden als volgt: Het verdient aanbeveling in ambtelijke adviezen aan B. en W. en raadsvoorstellen nadruk kelijk aandacht te schenken aan economische en/of werkgele genheidsaspecten van de betrok ken particulieren, bedrijven of de gemeente zelf. 2. Het betrekken van de porte feuille-houders EZ/RO bij het bestaande B.C.F.-overleg is van veel belang. Mogelijk kan de fre quentie van het portefeuillehou- dersoverleg (EZ/RO) worden opgevoerd. C Binnen de bestaande overleg vormen tussen locale overheid en bedrijfsleven is het van be lang bepaalde bedrijfstakken (bijv. horeca, wegvervoer, agrarische sector) hierin bij voorbeeld via de Kamer van Koophandel nader te betrekken. 4. Een gelijkvormige organisa tie van het overleg in alle Eem- landgemeenten is niet noodzake lijk. Essentieel is dat het overleg met voldoende frequentie wordt gehouden en door geen van bei de partners als te vrijblijvend wordt ervaren. Het is denkbaar, dat voor een overlegstructuur wordt gekozen als omschreven in art. 61 of 62 van de gemeente wet. 5. De provinciale V.V.T. bezit een „ingebouwde rem" voor de werkgelegenheidsontwikkeling, omdat de behoefte aan nieuw te bouten woningen voor bedrijfs- personeel eerst moet worden aangetoond. Bij het ontbreken van de vereiste woningen op voorhand vindt een beoogde be- drijfsverplaatsing geen door gang. De V.V.T. moet op dit punt worden bijgesteld. 6. Onderzocht moet worden op welke punten het imago van de regio Eemland als vestigings plaats verbetering behoeft. Af hankelijk van de uitkomsten kan een promotieplan voor de regio worden opgesteld. Gemeenten dienen hier met eigen acquisitie- activiteiten op in de haken. 7. Elke gemeente dient in ieder geval ook in deze tijd over een beperkte („ijzeren") voorraad bedrijfsterrein van enige hecta res te beschikken. 8. Een inzicht in leegstaande of leeg komende industriehallen, bedrijfsruimten, die voor der den bruikbaar zijn, is gewenst. De Kamer van Koophandel is hierin de aangewezen instantie. (In samenwerking met de make laardij). 9. De snel verslechterende econo mische situatie maakt adequaat reageren van de lokale overheid nodig. Een versnelde behande ling van ruimtelijke plannen (bestemmingsplannen, (bouw)- vergunningenis in dit opzicht absoluut noodzakelijk. 10. (Ontwerp-) bestemmings plannen dienen systematisch te worden onderzocht op mogelijk heden tot versoepeling ten behoeve van de werkgelegen heid. Dit dient in elke Eemland- gemeente te geschieden. Enige gemeenten (Eemnes, Baarn) zijn hier al mee doende. 11. In toenemende mate vraagt de werkgelegenheid in de agra rische sector onze aandacht. Dit betekent: opvangen van de schaalvergroting van agra rische bedrijfsvoering in de be stemmingsplannen en het be houd van vrijkomende land- schapsbepalende panden door aanvaardbare functiewijziging. 12. Het gemeentelijk beleid dient vooral steun te geven aan de ont wikkeling van het midden- en kleinbedrijf en de detailhandel omdat in deze bedrijven vaak nog enige werkgelegenheid plaatsvindt. 13. Pas de T.K.B.-criteria op de juiste wijze toe. De T.K.B. criteria dienen ten aanzien van de werkge legenheid een verruimend effect te hebben op de vestigingsmoge lijkheden. 14. Bevorder de werkgelegen heid om daarmee de negatieve sociale aspecten van de werk loosheid tegen te gaan. 15. Onderzoek of een cursus kan worden opgezet voor amtena- ren, die slechts indirect te ma ken hebben met het bedrijfsle ven met het doel het bedrijfs gericht denken in het bijzonder en de behartiging van econo mische belangen in het alge meen te bevorderen.

Soester Courant | 1983 | | pagina 11