H IT Loco-burgemeester opent Paardensportcentrum ^baxtkuitfen Koninginnedag 1983 VAARDERHOOGT i 1 TAXI KLOMP 12984 Grote toeloop verwacht voor Spel zonder grenzen' 0udelwe fa goed in a/lebi Gehannes %)mö IDetocr Kleinfruit in de tuin (deel I) TWEEDE BLAD DOE-HET-ZELVERS Op zondag £4 april Oudheidkamer Soest Diefstal uit auto sSiiiMilïiilliiilf Restaurant 4 Kegelbanen Ook: plateservice lunches en uitgebreide keuze a la carte Paniek in de poffertjestent Paniek rond motorcrossterrein Hoe bestaat 't TEL. voor 13 Soester Courant van woensdag 20 april 1983 13 IU 11.250.- 13.750.- 57.500.- 11.900.- 12.900.- 11.250.- 8.950.- 29.500.- 5.950.- 7.250.- 13.250.- 32.900.- 2.250.- ito 2.950.- 2.250.- 4.500.- 3.500.- 1.950.- 1.250.- 1.950.- 3.750.- 3.750.- 2.250.- verse ac- 18.500.- 1982 1981 1980 LPG, xcl. BTW •21.00 uur. 3227 SOESTERSCOORANT Het verheugt het management van ma nege Paardensportcentrum en de rui- tervereniging "De Bosruiters" aan de Bosstraat bijzonder dat de loco-burge meester Drs. G. A. W. G. A. Plomp zich bereid heeft verklaard om op zondag a.s. de formele opening te verrichten. Het is immers voor Soest en omstreken een belangrijke gebeurtenis. Recreatie in de vorm van de paarden sport is populair geworden in Ne derland. en door de inzet van de leiding van dit centrum kan een ieder in de gelegenheid worden gesteld deze prachtige sport te beoefenen. Keuze genoeg: buitenritten - dressuur - springen - carrousselrijden en jagen behoren tot de mogelijkheden. Zondag 24 april is het dan zover. Nadat het bedrijf 1 april 1982 door de huidige eigenaren werd overgenomen, is er hard gewerkt en kan men de resultaten constateren. Wim en Jenny v.d. Moolen hebben er iets van gemaakt met hun medewerkers. Nieuw terras Vooral 's zomers een uitnodiging om in en rond het zwembad te genieten van het nieuwe terras, waar in de warme maanden men kan genieten van een hapje en voor dorstige ruiters is er ook een glaasje van het een of ander. Kinderboerderij Aan de rechterzijde is een kinderboer derij verrezen. De leiders van de manege zijn dierenliefhebbers en het idee om hier, voor jong en oud, een echte kinderboerderij te bouwen werd gerealiseerd. U vindt er pauwen, bok ken. minipaardjes, kippen, konijnen, geiten, lammeren, schapen en kalfjes, voorts duiven, eenden, teveel om op te noemen. Een paradijs voor de jeugd. De springtuin heeft tal van nieuwe hin dernissen gekregen en men kan een prachtig parcours uitzetten. De muurtjes, sloot en oxers staan er goed bij en nodigen ruiters en amazones uit een sprongetje te maken. Heropening - 24 april Het officiële gedeelte, dat door Drs. Plomp verricht zal worden, heeft z'n voorberei- D'e zaterdagse bAirt. 'de wasdag, dé grote schoonmaak vroeger uitdruk-, kingen die algemeen bekend waren, nu weinig meer voorkomend. De grote schoonmaak is nu over het gehele jaar verdeeld. Vooral daar waar man en vrouw werken. De zaterdagse beurt is, door het steeds meer aanwezig zijn van een douchecel of badkamer in de huizen, gespreid over de week en niet meer beperkt tot alleen de zaterdag. De wasdag is door het gebruik van wasautomaten verschoven naar die da gen en uren, waarin goedkopere ener gie geleverd wordt. Vroeger moest die energie op andere wijze opgebracht worden. De was werd eerst in de week gezet, gekookt en daarna gewassen. De wasteil, stamper, wringer, waren daarbij de hulpmiddelen. Wie iets wil proeven van die sfeer van vroeger kan bij de Oudheidkamer te recht: Ferdinand Huycklaan 18. Ope ningstijden: zaterdag en zondag van 13.00 -17.00 uur. Uit een op een parkeerterrein aan de Julianalaan geparkeerde auto werd vorige week een polstasje gestolen, waarin zich een rijbewijs, autopapie ren, een aantal cheques en pasjes be vonden. De auto was mogelijk niet af gesloten, want de politie kon geen sporen van braak vinden. De gedupeer de deed aangifte. dingen vanaf 12.30 uur. Aansluitend is een carrousseluitvoering, welke door "De Bosruiters" wordt gedemon streerd op de daarvoor bekende mu- ziex. Voorts zijn er demonstraties dames-za delrijden (2 benen aan één kant). Er wordt zelfs zo gesprongen. Spring- en dressuurdemonstraties worden gegeven en de ware liefhebber kan nog een nummertje voltigeren. Uiteraard hoopt men op een fraaie zonnige lentedag en dat alle vrienden en bekenden en ook nieuwe gezichten buiten kunnn vertoeven. Bij een buitje beschikt het paardensportcentrum over een binnen-manege met grote foyer, waaruit men alle verrichtingen kan gadeslaan. Gratis paardrijden Vanaf 11.00 uur die dag kan voor die genen die wel eens op de rug van het paard willen zitten de eerste stap wor den gezet. Dit geldt voor jong en oud! Het belooft een geweldige en vooral sportieve dag te worden, waarbij lei ding en vereniging nu met verlangen naar uitkijken en het als eer beschou wen de loco-burgemeester de formele opening te laten verrichten. Men hoopt u te verwelkomen met de oud Hollandse leus: "Het grootste geluk op deze aard vindt u op de rug vna het paard." Bij het ter perse gaan van dit artikel vernamen wij nog, dat er ook een ka meel aanwezig zal zij en men tezamen op de foto kan worden vereeuwigd. Revanche, met z'n berijder, Wim v.d. Moolen, directeur van het Paardensport centrum. Als de voortekenen niet bedriegen wordt de deelname aan het traditioneel geworden "Spel zonder grenzen" op Koninginnedag a.s. grootser dan ooit. Dagelijks komen er tientallen telefoon tjes binnen, met vragen om inlich tingen en voorinschrijving. Buurtgroe- pen, families, bedrijven en personeels groepen, verenigingen, scholen en straatgroepen zijn weer druk in over leg om mee te spelen. Spelen Zoals ook de afgelopen drie jaar spelen groepen van 5 personen acht verschil lende spelen. De Zeephelling en het Waterbad vormen daarin de hoogte punten. In de afgelopen jaren zijn al di verse spelen gemaakt en gespeeld. Te denken valt aan de autorace, doel- schieten, steltenloop, kruiwagenrace en het fiets-kubusspel. Ook dit jaar zul len weer andere of omgebouwde spelen worden uitgezet. Deelname In ploegen van 5 personen kan inge schreven worden. Gespeeld wordt in twee leeftijdscategorieën, namelijk van 12 tot en met 15 jaar en vanaf 16 jaar. Het startsein wordt gegeven om 10.30; rond de klok van vier uur moet iedere ploeg de spelen hebben afgewerkt. Prijzen De prijsuitreiking wordt 's avonds ge houden in dorpshuis "De Borg." Om half negen zal burgemeester Scholten de prijzen uitreiken. Alle deelnemers aan het spel ontvangen een gratis toe gangsbewijs voor "De Borg", waar door het Dorpshuis een Koninginnebal wordt georganiseerd. Het prijzenpakket liegt er dit jaar niet om De eerste prijswinnaar krijgt uit han den van' de burgemeester naast de wÊmmm Een aantal ruiters in de springtuin voordat de Paasrit plaatsvond. Prins Hendriklaan 1 Soest Telefoon 02155-13807 door Ane Wandelaar 8inds zaterdagmiddag j.l. is er in Soest een gezellige eetgelegenheid bijgeko men. Een echte ouderwetse poffertjes tent, waar vaders en moeders, opa's en oma's met de kinderen en kleinkinde ren kunnen aanschuiven. De houten eetgelegenheid stond al een tijd je in de directe omgeving van het busstation Soest-Zuid, maar poffertjes kon je er niet bestellen. Arie dus op onderzoek uit. Eerst aan de babbel met Hartje- Zuid-voozitter Wessels, die de poffer tjes helemaal ziet zitten. Hij is van me ning dat een dergelijke attractie uit grootmoeders tijd het winkelen in het Hartje Zuid-centrum aantrekkelijk zal! maken. Een ruime meerderheid van zijn winkeliersvereniging denkt daar net zo over. Zo is de poffertjestent er dus gekomen. Het staat er simpel, maar 't had letter lijk en figuurlijk heel wat voeten in de Zuid Soester aarde alvorens exploitant Frans Stuy met zijn echtgenote en zijn vader achter het fornuis konden plaats nemen. Ze waren nog nauwelijks aan het uitpakken begonnen, toen de naaste bewoners van het poffertjeshuis pro test aantekenden. Een protest dat werd toegewezen, omdat men zich van ge meentewege best kon voorstellen dat de dagelijkse baklucht hinderlijke overlast zou gaan bezorgen. Er werd door gemeente-ambtenaren enig loop- en meetwerk verricht teneinde uit te vogelen op welke plek protesten ach terwege zouden blijven. Met veel amb telijk vernuft werd het poffertjes- gebeuren tegen het gebouw Eltheto aangedrukt. Er kon gebakken worden. Vader Stuy, volle neef van de vroegere Ajax-doelman Stuy. verkoop je echter geen knollen voor citroenen. Met zijn vier poffertjeskramen in Amsterdam had hij al snel in de gaten dat Stuy jr. op de nieuw aangewezen plek het zout in de pap niet kon verdienen. Het be stuur van Hartje-Zuid en de gemeente te hulp geroepen, want uiteindelijk mag een koopman voor vijf duizend gulden staangeld tenminste verlangen dat er enig uitzicht bestaat om de in vestering. liefst met winst, er uit te halen. Het werd opnieuw passen en meten. Resultaat: een plaatsing om de hoek van de Verl. Kolonieweg en de Soesterbergsestraatweg. Opnieuw op breken verhuizen en opbouwen. En nu maar hopen dat daar de wind uit de goede hoek waait, anders is te ver wachten dat de eerder protesterende buren opnieuw op de stoep staan van het gemeentehuis. Tot september gaat de familie Stuy ze bruin voor ons bak ken. Arie gunt ze alle sukses met hun smakelijke onderneming. "Zand over alles waf is gebeurd", luidde zaterdag middag de slotconclusie van Stuy jr. Wat Arie betreft mag 't ook poeder suiker zijn. Begint Soest een lastige gemeente te worden? Met enig voorbehoud heeft Arie de neiging deze vraag bevestigend te beantwoorden. Wij struikelen over inspraak. Soms heeft 't er veel van weg dat de democratie bezig is zichzelf de das om te doen. Neem zou het probleem waarmee jeugdige crossers, op zoek naar een motorcrossterrein, worstelen. Bereidheid bij de gemeentebesturen van Amersfoort en Soest de beoefena ren van deze sport een handje te hel pen, maar iedere keer wanneer de op lossing in zicht is dient zich het stop bord met de tekst GELUIDSOVER LAST aan. Nu staan bewoners van de Amersfoortsestraat in Soesterberg weer op hun achterste benen. Een crossterrein prima, maar niet in hun buurt. Eerlijk gezegd kan Arie een deel van de ingebrachte bezwaren tegen de ingebruikneming van een motorcross terrein aan de Kolonel van Rooyenweg best begrijpen. Leuk is anders, maar je kunt de nu al jarenlang zoekende jon gelui toch niet van het kastje naar de muur blijven sturen. Voornaamste be zwaar van de bewoners is, dat de rust, op de enige geluidsvrije dag in de week, de zondag, met .de komst van de motor crossers nu ook nog verloren gaat. Een logisch bezwaar in een omgeving waar de straaljagers, helicopters en ander oorlogstuig je dagelijks om de oren vliegen. Maar. zo vraagt Arie zich af, wordt de spreekwoordelijke soep wel zo heet gegeten als ze lijkt te worden opgediend? Zou men niet eens aan een wederzijdse proeftijd kunnen denken? Wordt deze mogelijkheid verworpen, dan is er toch altijd nog het alternatief van de openstelling op zaterdag. Het wordt langzamerhand toch wel tijd dat er iets gaat gebeuren. Je mag het ge duld van de motorcrossende jongeren niet op de proef blijven stellen. Knap werk van de Soester politie. Een overval, twee brandstichtingen en een twintigtal inbraken opgelost. Een be woner van de Plesmanstraat werd slachtoffer van de overval en moest zich onder doktersbehandeling stellen, de brandjes waren goed voor ruim 4000 gulden schade, een gestolen auto werd total-loss gereden en de buit bij de in braken varieerden van film-foto en ge luidsapparatuur tot kratjes bier en fris drank. Met de bewijsvoering zal de Soester politie weinig last hebben. De daders hebben ieder hun aandeel in de verschillende zaken bekend. Volgens het krantenbericht verwacht de politie binnenkort nog meer arrestaties te zul len verrichten. Zoals gezegd in het be gin van dit verhaal: knap werk van de Soester politie. Wat Arie betreft een op merking achteraf (hij kan 't tenslotte ook niet helpen dat zijn opmerking niet vooraf kon worden geplaatst.) Tegen de jeugdige verdachten is na hun arres tatie proces-verbaal opgemaakt. Ver volgens werden ze in vrijheid gesteld. Hoewel Arie allerminst een inspecteur Vlijmscherp is komt de in vrijheid stelling hem vreemd voor wanneer je als politie van plan bent nog een aantal arrestaties te verrichten, die in relatie tot deze misdrijven staan. Aangenomen dat Arie dit verkeerd ziet blijft tenslot te nog een andere vraag over. Welke misdrijven moet je tegenwoordig ple gen om een langer voorarrest op 's rijks kosten te mogen genieten? Een overval bijvoorbeeld komt daar kenne lijk niet voor in aanmerking. Hoe be staat 't? ARIE W ANDELA AR prijs ook een wisselbeker, beschikbaar gesteld door de Soester Courant. Naast de wisselbeker ontvangt de winnende groep ook een beker die men mag hou den, beschikbaar gesteld door de Rabo bank. Deze prijzen zijn voor beide leef tijdscategorieën. Daarnaast zijn er diverse andere prij zen, o.a. taarten, rubberboten, geld prijzen, etc. Het spel zonder grenzen wordt gehouden op het speelveld op de Eng. Voorinschrijving Om verzekerd te zijn van deelname kunnen ploegen zich nu reeds inschrij ven. Uiteraard kan men ook inschrij ven op het terrein op 30 april. Voor inschrijving kan gebeuren bij clubhuis "De Vangrail" Nachtegaalweg 8c. Te lefonische inlichtingen zijn verkrijg baar onder nummer 17615. Randgebeuren Naast de acht spelen is er die dag op de Eng ook voor deelnemers en publiek aan het "randgebeuren" gedacht. Ter muzikale opluistering zal de discotheek "Tornado" uit Soest haar medewer king verlenen. De plaatselijke EHBO zal aanwezig zijn, hoewel de organisa toren hopen Uat hun aanwezigheid overbodig zal zijn. Ook zullen er di verse kraampjes zijn waar men "ter versterking van de inwendige mens" een en ander kan kopen. Medewerking Het "Spel zonder grenzen," dat dit jaar voor de vierde keer wordt georgani seerd door Stichting Jeugdzorg Soest, onder auspiciën van het Oranje Comi té, zou onmogelijk zijn indien de voor bereidingsgroep (die al vanaf novem ber aan 't werk is) niet verzekerd zou zijn van de medewerking van ve len. Tijdens Koninginnedag staan weer 60 mensen paraat als leiding bij de di verse spelen. Ook de Soester midden stand heeft weer haar steentje bijge dragen in het beschikbaar stellen van materiaal en middelen. Herinnering Na het beëindigen van het spelcircuit ontvangen alle deelnemers naast een toegangsbewijs voor "De Borg" ook een herinneringsvaantje. Een landelijk concern heeft voor alle spelers zakjes pepermunt beschikbaar gesteld ter "oppepping." Al met al belooft het ge beuren weer heel wat te worden. Ui teraard afhankelijk van het weer zal de opkomst, naar het zich laat aanzien, groter zijn dan de voorgaande jaren. De sportieven hebben zich overigens de afgelopen drie jaar niet door regen of wind laten tegenhouden. In navol ging van vorig jaar zal ook dit jaar het hele gebeuren weer op video worden vastgelegd. Het programma ziet er globaal als volgt uit: 08.30 uur: Luiden van de kerkklokken. 09.00 uur: Natuurfietstocht van IVN, onder het motto: "Leer uw ge meente beter kennen 10.00-17.00 uur: Kunstmarkt bij Artishock, met vele vormen van kunst en cultuur, maar ook organisaties met ideële doelstellingen. In het Ar- tishockgebouw bovendien twee exposities en teken- en kinderfilms voor de jeugd. 10.30-16.00 uur: "Spel zonder Grenzen" op de Eng, georganiseerd door de Stichting Jeugdzorg. Vanouds bekend zijn de spectaculaire onder delen als de Zeephelling en het Waterbad. Er wordt gestreden om de "Spel zonder Grenzen"-Wisselbeker, beschikbaar gesteld door de SOES TER COURANT. 10.30-16.00 uur: Ruiterfeest bij stal "Duinbak", Bosstraat 94, met o.m. een behendigheidsrit en ringsteken. Het feest wordt gevierd bij ruiter sportcentrum "Eldorado". 11.00-12.00 uur: Voor de tweede keer een Stratenloop in Soest-Zuid, een recreatieloop over max. 4500 meter, georganiseerd door S.O. Soest - at letiek. 12.00-17.00 uur: Groot kinderfeest op de Kinderboerderij, met een zoek actie naar een horloge, en tal van andere kinderspelen. Bovendien kindertheater en een kinder-vrijmarkt. 13.30-15.00 uur: Oriëntatierit voor auto's, motoren, bromfietsen en fiet sen, vanaf de Brandweerkazerne. Een gezelligheidsrit vopr het hele - gezin. 14.00-17.00 uur: Speelfilm in de Molensoos, Molenstraat, voor jongeren vanaf 16 jaar. 19.30-20.30 uur: Volkszang in de Oude Kerk, met o.m. oud-vaderlandse liederen. Met medewerking van het koor van de Ned. Protestanten bond, o.l. v. G. van Dören. Organist is Steef van 't Slot. 20.00-01.00 uur: Koninginnebal in De Borg, met muzikale medewerking van The Pacemakers. Tevens prijsuitreiking van het "Spel zonder Gren zen" door burgemeester P. Schol ten. 20.00 uur: Popgroep-optreden in de Molensoos, voor de jeugd vanaf 16 jaar. 21.00 uur: Lampionoptocht, vanaf de Open Hof, hoek Dal weg/Veenbes straat, m.m.v. van P.V.O. en Lisiduna uit Leusden. De route voert door de wijken Klaarwater en Smitsveen. Voor het welslagen van het programma op Koninginnedag is wederom de onontbeerlijke medewerking verkregen van de E.H.B.O. Soest en Scouting Nederland. Binnenkort valt het complete feestprogramma in de brievenbus bij alle adressen in Soest. De Stichting Beatrix, die zeer nauw samenwerkt met het Oranje Co mité, zoekt nog gaarne donateurs, die het wellicht mogelijk zullen maken dat het Koninginnedagprogramma voor 1984 weer even groots wordt als het in het verleden was. Giften kunnen worden overgemaakt op postgiro 41 61 85, ten name van de Stichting Beatrix, Soest. Tevens vestigt de Stichting nog eens de aandacht op de uitgebreide brief die bij de meeste inwoners enkele we ken geleden werd bezorgd, met een accept-girokaart. Het Oranje Comi té heeft de stichting verzocht haar geldelijke steun voor de Koninginne dagactiviteiten uit te breiden, nu de gemeentelijke subsidie is gehal veerd, en dat is niet mogelijk als de stichting zelf niet over voldoende middelen beschikt. Daat von'k toch móói, jonges, mojje effe leze: D'r waas un mevrouw op Soest, die waas ter op un hoar noa innevlöge op 1 april ongderlest. Ze docht dat ongs opeluchttejoater op- peruumd wier. Daat sing in un aangdere kraant daan de Soesder. En noeng komp ut: In me Gehannes vaan l april 1981 haa 'k toeng aal ut hout vaan de baanke vaan daat tejoater on- geboje, dus daat ken d'r dit joar nooit meer eweest weze. Zuklaache'. Vaan de opbrengst haa 'k toeng met hullup vaan de gemeengte un echt tejoater wille oprichte, moar daan wel eejn met un daak ter op. Doar hejje voaker waat an. Moar ik hettut niet veur mekaar ekrege. Ik het aal zo voak om un echte zoal lópe zeure, moar 't beurt niet. We kriege d 'r wel weer un nieu we sporthaat bie. Tenmingste as de gemeengte toehaapt. As ze 'nee' zeige, daan wordt ut in dit gevaal un 'sporthaal', waant daat zouw ut zoveulste plaan weze, waat niet deur gong. Ze ben hier baar goed in 't bouwe vaan luchtkaastele, moar d'r kenne aallenig geejn bezoekers in. Vrogger in 't ope- luchtkaasteel wel. As t'r veur de oorlog in 't bostejoater waat te doen waas, daan gong haalf Soest ter op aaf, en 't zaat haar- stikke vol. Toeng haajje ok al- tied goeie zomers, de Bilt waas toeng veul beter. Moar noeng krieje geejn hongd meer in 't opeluchttejoater. Aallenig nog om uut te loate. De mense ben op hede meroa- kels verwend. Je kriegt de móóiste spektoakels thuus op ut kaassie en daan wor je nog niet naat ok. Je mot aal heul waat weze ajje met zukke zoake un volle baak kriegt. Sporthaalle doen denk betere zoake. Ut wordt hiero omtrent un heul haalledaarp. Tennis- haalle, volliebaalhaalle, hand- baalhaalle, groentehaalle, vleeshaalle, woar hoale ze ut'. Ajje 't ming vroagt, daan mok zegge, voortemee hewwe nog meer haalle daan sport. Moar die bied ik daan wel weer an op 1 april '84, as 't niet lope wil. HANNES VAN DE NENG "Kapsalon 'n goed verzorgd kapsel voor HAAR en voor HEM Steenhoffstraat 53 - Soest - 02155-21433 Ziekenfondsvervoer Rolstoelvervoer Groepsvervoer Trouwrijden Dag- en nachtservice. Op vertoon van 65 pas 10% korting Erik van Dorresteyn medewerker 't Vaarderhoogt Er zijn steeds meer tuinliefhebbers die er aardig heid in hebben om wat kleinfruit in eigen tuin te kweken. Vaak wordt hier een gedeelte van de tuin voor gereserveerd, maar het is ook heel goed moge lijk om bijvoorbeeld aarbeien tussen de vaste plan ten te gebruiken en aalbessen en kruisbessen temid den van siergewassen toe te passen. Wat is er alle maal mogelijk; dat gaan we eens bekijken. Om een goede groei en oogst te bevorderen zullen we vooraf de grond goed door moeten spitten en ontdoen van eventuele obstakels (bijv. oude wortels en bouwvuil in nieuwbouwwijken). Hierna zal behoorlijk moe ten worden gemest. Op arme gronden kan er gerust zo'n 1% a 2 m3 oude stalmest per m2 worden door gewerkt. Deze stalmest kan eventueel vervangen worden door gedroogde koemest of compost. We kunnen dan het best uitgaan van de maximaal gead viseerde hoeveelheid op de verpakking. Daarnaast kan er gebruik worden gemaakt van kunstmest tij dens de groeiperiode. Hoeveelheden van 3-5 kg per 100 m2 in april en juni zijn gangbaar. Voor de milieu- bewusteren onder ons die liever met organische meststoffen overbemesten zijn er produkten als bloedmeel, beendermeel en guano, waarmee heel goed te werken valt. Voor hen die op grote schaal kleinfruit willen aanplanten, maar zich afvragen of de grond er wel geschikt voor is bestaat natuurlijk altijd de mogelijkheid van een grondonderzoek. Een veelvuldig aangeplant kleinfruit artikel is de aardbei, die in deze tijd volop in pot op tuincentra wordt aangeboden in diverse soorten. In mei ver- scheinen de eerste witte bloempjes en snel daarna worden de vruchten gevormd. De vroegste rassen oogsten we vanaf juni, de latere in juli-augustus. Ook doordragende rassen worden de laatste jaren steeeds meer aangeboden. Humusrijke grond wordt door de aardbei het meest gewaardeerd, zodat het regelmatig toedienen van organische mest be langrijk is. Licht onderwerken van de bemesting is aan te bevelen. De plantafstand van de aardbeien is afhankelijk van het soort; als gemiddelde kunnen we een rijenafstand aanhouden van 60 a 70 cm. Een onderlinge afstand van 25 a 35 cm in de rij is prima. Bij het planten moeten we er voor zorgen dat de har ten van de aardbeienplanten niet onder de grond te recht komen, dan laten ze het namelijk vaak afweten. Om een bevredigende oogst te behouden worden de planten om de 2 a 3 jaar vernieuwd. Goede rassen zijn bv. "Corona" (middelvroeg) "Tago" (laat) en "Ostara" (doordrager). De doordragers geven vruchten van juli tot september-oktober. Om het rot ten en vies worden van de vruchten tegen te gaan kunnen we in de rijpingsperiode wat stro onder de planten uitstrooien. Een ander populair gewas is de braam, die vruchten geeft op de grondscheuten van het vorig jaar, dit zijn groeischeuten die op krachtige wijze uit de grond omhoog schieten. Het oude hout kan daarom jaarlijks na de oogst worden uitgesnoeid om weer volop groeivermogen aan de jonge scheuten toe te kennen. Bramen stellen nauwelijks eisen aan de grond. Wel verwachten ze een zonnige standplaats. Naast de gestekelde rassen zoals 'Himalaya' zijn er de laatste jaren ook goede doornloze rassen in de handel als 'Thornless Evergreen' en Thornfree die goed vrucht geven.

Soester Courant | 1983 | | pagina 13