Soest kan grote schoonmaak houden De Seat Ronda aanwinst in de klasse 15-20.000 gulden Rommelmarkt opnieuw naar rekord-opbrengst Super Cleaner 2,5 SUPER CLEANER BV draait de klok terug JéléMR textielreinigers Bij Auto Van Doorn aan de Laanstraat Seat- grondlegger van Spaanse personenautoindustrie Foto: G009 van der Wilt ►«isww i Koester Courant van woensdag 27 april 1983 11 Begunstigd door stralend voorjaars weer werd zaterdag de dertiende rom melmarkt gehouden van de Stichting Jeugdzorg Soest. Door een aktieve in- zamellngsaktie van de organisatoren, was er opnieuw een enorme hoeveel heid goederen van de meest uiteenlo pende soort, die de diverse kramen over het hele terrein tot één grote open luchtwinkel maakten. De markt werd opnieuw door enkele duizenden mensen bezocht, die dank baar profiteerden van de vele koopjes. Het resultaat was dat een tevreden marktcommissie opnieuw terug kon zien op een goed resultaat. De totale opbrengst was 27.030; een paar hon derd gulden boven het bedrag van 1982. In De Vangrail werd 's avonds de trek king van de verloting bekend gemaakt. De crossfiets viel op lot nr. 444 uit de rosé serie. Verdere prijzen vielen nog op de nrs 134 en 112 uit de oranje serie, 49-936-33-985-116-937 en 905 uit de groene serie. 414-464-495 uit de rosé serie en de nrs 65 en 68 uit de gele serie. De prijzen kunnen op vertoon van het winnende lot dagelijks van 2 tot 5 uur worden afgehaald bij het clubhuis De Vangrail aan de Nachtegaalweg. Foto: Goos van der Wilt Exterieur van het textielreinigingsbedrijf Super Cleaner. "Vraag niet hoe 't kan, maar profiteer ervan" is als slagzin evenveel gebruikt als misbruikt. Wat Super Cleaner BV te Soest betreft is het wel degelijk de vlag die de komende dagen de lading dekt. Oordeelt u zelf maar. Vanaf don derdag 28 april t/m 13 mei a.s. worden aan de Koningsweg, waar Super Clea ner is gevestigd, de prijzen op z'n kop gezet. Terug naar af; het jaar 1958. In dat jaar stichtte de heer P. Bakkum in Badhoevedorp zijn bedrijf. Een jaar later vestigde hij zich eveneens in Soest, Koninginnelaan 42, terwijl in 1971 een grootscheepse verhuizing plaatsvond naar de Koningweg. Een kwart eeuw wordt de naam Super Clea ner waargemaakt. Aan de Koningsweg willen ze 't weten. Een paar voorbeel den uit de reeks julbileumaanbie- dingen. Aanbiedingen die de moeite waard zijn om genoteerd te worden. Voor het reinigen van onderstaande ar tikelen betaalt u de komende dagen: Kostuum: 4,50 Pantalon: 1,95 - Kol- bert: 2,65 - Regenjas: 4,95 - Japon: 3,50 - Mantel/Overjas: 4,50 Rok (vanaf): 1,95 - Vest/Jumper 1,-. Prijzen die wij zo'n 25 jaar geleden ge wend waren te betalen voor het rei nigen van onze kleding. Ter gelegen heid van het 25-jarig bestaan van Super Cleaner BV worden ook de prijzen voor het reinigen aan 't geboortejaar van Super Cleaner aangepast. Wanneer wij bij direkteur P. Bakkum niet zonder enige verbazing informeren hoe een dergelijk aktie mogelijk is dan luidt zonder nadenken het laconieke antwoord: "Het jubileum had al enkele weken eerder gevierd moeten worden het weer was er niet naar en dan doe je de mensen er ook geen plezier mee. Zo tegen eind april mogen wij toch beter weer verwachten. Dan komt de schoonmaakwoede weer om de hoek kijken, en gaan ook de Soesters aan wat luchtiger kleiding denken. In vele huisgezinnen wordt veel overhoop gehaald om lente en straks de zomer binnen te halen. Daarom hebben wij met deze actie gewacht tot de mensen er zin in hebben. Natuurlijk is deze aktie voor ons geen winstgevende zaak. Je kunt je geld bij een 25-jarig jubileum maar één keer uitgeven. Wij geven er de voorkeur aan onze vaste en nieuwe klanten ervan te laten profiteren. Het leven is toch al duur genoeg, en daar om verwachten wij de komende dagen een invasie van alles wat in aanmer king komt om te worden gereinigd." Het chemische reinigen is duidelijk in opmars. De tijd dat de jeugd er de voorkeur aan gaf het liefst te lopen in slobbertrui en jeans lijkt Voorbij. De tendens tot het dragen van "nette kle ding", zoals kostuums, jurken en man telpakjes zet zich voort, terwijl ook steeds meer aandacht wordt besteed aan het exterieur van de vrijetijdskle- Foto: Goos van der Wilt De pers-afdeling. ding. "Bestaat," vroegen wij direkteur P. Bakkum, „niet 't gevaar dat de kwali teit van het reinigen ten koste zal gaan van de spotgoedkope prijzen?" Een vraag die met grote stelligheid direct ontkennend wordt beantwoord. "Dan zoudn wij", repliceert Super Cleaner- oprichter P. Bakkum, "ons doel volle dig voorbij schieten. Kwaliteit en ser vice blijven onverminderd gehandhaafd. Hooguit zou het kunnen voorkomen dat de klant tijdens deze aktie iets meer geduld bij de aflevering zal moeten betrachten. Ook daaraan wordt dezer dagen gewerkt om dit onge mak tot een minimum te beperken." Wat mag u in de komende jubileum- dagen van Super Cleaner verwachten? Over kwaliteit - service en snelle le vering is in dit artikel geschreven. Be grippen die iedere ondernemer in het vaandel voert, maar die wat het rei nigen betreft zeker de moeite waard zijn om eens nader te worden omschre ven. Super Cleaner, met zijn 1500 vier kante meter vloeroppervlak in Soest, de grootste chemische wasserij, komt van goede huize. Niet uitsluitend parti culieren uit Soest en omgeving zijn de opdrachtgevers van de heer P. Bak kum en zijn medewerkers. Ook een groot gedeelte van de kleding van de Ko ninklijke Landmacht wordt er gerei nigd en van de voorgeschreven onbe rispelijke plooien voorzien. De Neder landse kleding- en confectie-industrie is aan de Koningsweg kind aan huis. Niet zo onbegrijpelijk wanneer u weet dat de oprichter uit deze sektor af komstig is en weet welke eisen kleding en confectie-industrie stellen. Eisen, die voor grote en kleine opdrachtge vers worden gerealiseerd. De appara tuur die u aan de Koningsweg aantreft is ongelooflijk. Naast bovenkleding kan men er terecht voor reiniging van gordijnen - dekens - vloerbedekking en tal van andere artikelen. De batterij machines die per uur ieder 250 kg. rei nigen hebben er niet de minste moeite mee. De keren dat Super Cleaner niet in staat was vlekken uit kleding te ver wijderen zijn de de loop van de afge lopen 25 jaar zeldzaam geweest. Koffie - thee - limonade - verf - olie en vet vlekken worden met geëigende mid delen verwijderd. Super Cleaner heeft zelfs een reinigingsspecialist in dienst voor de schijnbaar onoplosbare geval len, terwijl het TNO uit Delft regelma tig controles op kwaliteit en goed funk- tioneren van de machines uitvoert. Aandacht is er ook voor de wasvoor schriften die middels een "wasmerk" in de meeste kleding is aangebracht. Geen artikel wordt gereinig alvorens het etiket van het wasmerk is gecon centreerd. Niet alleen bepaalde ban ken, maar ook Super Cleaner denkt, als 't om reinigen van uw kostbare arti kelen gaat, voor u mee. Van de klant wordt het op prijs gesteld dat hij of zij zich vooraf ook op de hoogte stelt van de wasvoorschriften. Een verwachting die tot doel heeft narigheid door het reinigen te voorkomen. En dan het pro ces zelf. Meest opvallende bijzonder heid: er komt in principe geen water aan te pas. Een reinigingsvloeistof doet 't belangrijkste werk. Deze vloei stof wordt na behandeling niet afge voerd, maar door middel van destilla tie opnieuw gebruikt. Deze "droogrei- niging" houdt in dat de vezels van de kleding de vloeistof niet opnemen en alleen het vuil wordt verwijderd. Een en ander heeft tot gevolg dat de stoffen weinig gekreukt uit de machine ko men. In dezelfde machine vindt het drogen plaats. Droogtemperatuur maximaal 60 graden Celsius. Met in drukwekkende apparatuur vindt het in model persen en het eventuele bijstrij ken plaats. Ieder reinigingsproces duurt tenminste drie kwartier. Als u met uw artikelen de Koningsweg ver laat heeft u de zekerheid dat het ont- vlekken en het persen intensief zijn ge controleerd. Direkteur P. Bakkum van Super Cleaner. Is het simpel om een klein begonnen bedrijf te laten uitgroeien tot de groot ste chemische wasserij in Soest en om geving? Zo simpel als 't er staat is het natuurlijk niet. Dag en nacht is er de afgelopen 25 jaar gewerkt om wat kwaliteit en service betreft de concur rentie vóór te blijven. Niet voor niets wor den de wagens waarmee de te reinigen goederen worden opgehaald in pra- tisch iedere Soester straat gesigna leerd. Chemisch reinigen is naast het leveren van kwaliteit ook een kwestie van vertrouwen geworden. Super Cleaner mag het na 25 jaar als een ver dienste beschouwen dit vertrouwen van particulieren zaken en overheids instanties in stand te hebben gehouden. Daarop, en op de toekomst van het be drijf, gaat men 29 april a.s. tijdens een feestelijk receptie het glas heffen. Uiteraard zal de inhoud een andere dan reinigingsvloeistof bevatten. De Seat Ronda, die 21 april op de markt kwam, wordt gekenmerkt door een strakke vormgeving, een vloeiende neuslijn, een grote voorspoiler en tal van standaard gemonteerde acces soires en voorzieningen. De Ronda biedt een interessante keuze uit ver schillende krachtbronnen zoals de 1,2 1 benzinemotor voor minimaal benzine verbruik, een 1,6 liter met dubbele bo venliggende nokkenas voor maximale prestaties en een 1,7 liter dieselmotor, die nog lagere kilometerkosten biedt aan veelrijders. Met voorwielaandrij ving en onafhankelijke wielophanging rondom is de Seat een zeer moderne auto, die bovendien gemaakt wordt in de meest moderne autofabrieken van Europa, waar op grote schaal robot techniek wordt ingezet. Een intensieve behandeling in negen stappen tegen korrosie maakt een doorroestgarantie van zes jaar mogelijk. Ronda 1,2 GL Het goedkoopste model is de 1,2 GL, die al zeer luxueus is uitgerust met onderandere vijf versnellingen, vijf portieren, wis/wasinstallatie op de achterruit, toerenteller, geheel met velours beklede stoelen, elektronische ontsteking en een prijskaartje van slechts 14.995.-. Ronda 1,2 GLX De GLX-uitvoering is de trots van Seat met centrale deurvergrendeling, stan daard metallic lak, plafondconsole met kaartleeslampje, binnenlicht, digitaal- klok en stopwatch; de Econotronic meter, die met behulp van een brand- stofverbruiksmeter en een mikropro- cessor tijdens het rijden op grote auto wegen, binnenwegen of in de stad aan geeft of de bestuurder zuinig rijdt; bronskleurig getinte ramen, van binnen uit verstelbare buitenspiegel en in het algemeen een luxueuzere aankleding. Ronda 1,6 GLX Deze Ronda heeft behalve de luxe van de GLX-uitvoering ook de kracht van de 1597 cc motor met bovenliggende nokkenassen. De 69,8 kW bij 6.000 omw./min. doen de auto accelereren van 0-100 km/u in 11,5 sekonden, maar betekenen ook, dat de motor weinig belast wordt, wat een lange levensduur waarborgt. Het verbruik van 6,1 1 per 100 km bij 90 km/u is zeer gunstig voor deze sol le de auto met dergelijke prestaties. Het vermogen stelt de Ronda 1.6 GLX in staat om tijdens de vakantie moeite loos een caravan te trekken. De 1,6 GLX staat op laagprofielbanden op een 14" velg in plaats van de 13" velg van de 1,2 litermodellen. Ronda SX De Ronda SX is het sportieve model, dat zich van de 1,6 GLX onderscheidt door de lichtmetalen velgen, achter spoiler, voorspoiler met ingebouwde bermlampen, speciale metallic kleu ren blauw of zwart en een rode bies rond de grille. Ronda diesel De Ronda Diesel wordt aangeboden in GL- en GLX-uitvoering. In plaats van de toerenteller van de benzinemodellen heeft de Diesel een klok en een olie drukmeter op het dashboard. Verder is de uitvoering Identiek aan de ben zinemodellen. Onder de extra geïso leerde motorkap huist een moderne 1714 cc motor met bovenliggende nok kenas, die goed is voor een top- en kruis snelheid van 140 km/u. Bij 90 km/u is het verbruik van deze diesel slechts 51/100. Voor een eerste start beschikt Auto Van Doorn alhier over een aantrek kelijke serie, zodat aan een groot aan tal categorieën gebruikers de juiste auto kan worden geleverd voor een schappelijke prijs. in de oorspronkelijke Hispano-Suiza fabriek de Pegaso sportwagen ge maakt, die eveneens een klassieke auto zou worden. De Pegaso sportwagen was een prestige-objekt van een fa briek, die zich verder op bedrijfs auto's zou gaan toeleggen, terwijl Seat zich concentreerde op personenauto's. Seat maakte gebruik van de technische know-how van een buitenlandse aan deelhouder, maar de produktie van de auto's vond nagenoeg geheel in Spanje plaats, inclusief die van de onderdelen, die bij andere autofabrieken van toe leveranciers worden betrokken. Seat moest die toeleveringsindustrie zelf mee helpen creëren, met zowel financiële als technische ondersteu ning. Op dit moment wordt 95% van de Seat opgebouwd uit onderdelen en componenten, die in Spanje zijn ver vaardigd. Zonder Seat zou er geen sprake zijn van een Spaanse auto industrie, die in 1982 in totaal 927.500 personenauto's produceerde. Econo misch gezien ls de autoindustrie voor Spanje van vitaal belang met een ex portaandeel. dat steeg van 22'7 in 1973 tot bijna 58% in 1982 met een waarde van ruim twee miljard gulden. Het grootste deel van de export was bestemd voorde EEG, 86 4% Seat werd in 1950 gesticht om aan de snel groeiende behoefte aan particu liere transportmiddelen, die in de meeste landen in de periode na de tweede wereldoorlog ontstond, te vol doen. Daarvoor had Hispano-Suiza in Barcelona al geschiedenis gemaakt met de zeer kostbare automobielen, die in kleine aantallen zijn gemaakt. Hispano-Suiza maakte ook vliegtuig motoren. In de vijftiger jaren werd

Soester Courant | 1983 | | pagina 11