SCHOEMAKER voor wassen-drogen-koelen sdiocuinkcr m Gevoelige filmsoorten goed voor subtiele kleuren BIRKENSTOCK Merken van fietsen gaat maandag 2 mei beginnen Drugs: invoerrechter wel of niet Pasteltekeningen van Surinaamse kunstenares in "De Bereklauw" FOTO STRIP- VER HAAL Soest in wijken verdeeld ...alsof men blootsvoets in de natuur loopt f -5 KNIPTIP nu598.- nu998.- V Voor alle zekerheid! V oorbereiding Tempo-amateurs op provinciaal kampioenschap afgerond in België 13 Soeslor Courant van woensdag 27 april 1988 13 De actie die onder leiding van briga dier Hofstee van de Soester politie bin nenkort van start gaat om van alle in woners van Soest en Soesterberg fiet sen te "merken" door het ingraveren van postcodenummer en huisnummer, wordt een zó omvangrijke klus dat be sloten is de verschillende wijken van Soest op één of meer bepaalde data "af te werken." Zoals bekend wordt de actie, in navol ging van andere plaatsen in ons land gevoerd, om de opsporing van gestolen fietsen te vergemakkelijken. De actie levert op die manier een belangrijke bijdrage aan het voorkómen van deze èrgerlijke vorm van misdadigheid. De gemeente Soest is nu in wijken ver deeld. Het schema ziet er als volgt uit: maandag 2 mei, 10.00 - 18.00: 't Hart en Soestdijkdinsdag 3 mei, 10.00 -18.00: 't Hart en Soestdijk; dinsdag 3 mei, 19.00 - 21.00 uur: 't Hart en Soestdijk; woens dag 4 mei, 10.00 - 18.00 uur: Klaarwa- ter; donderdag 5 mei: 10.00 - 16.00 uur: Die Voet verantwoord zijn door het kurk-kuipjes-voetbed van Als blootsvoets in de na tuur, kunt u steeds vrij en blij, urenlang, probleem loos wandelen. SCHOENEN LAANSTRAATPROMENADE 47 BAARN - TEL. 02154-12672 voor scholieren; vrijdag 6 mei, 10.00 - 18.00 uur: Overhees I en II; maandag 9 mei, 10.00 - 18.00 uur: Smitsveen; dins dag 10 mei, 10.00 -18.00 uur: Smitsveen; woensdag 11 mei, 10.00 - 18.00 uur: Soest-Zuiden op vrijdag 13 mei, 10.00 - 18.00 uur: alle overige inwoners. Op Hemelvaartsdag worden geen fiet sen gemerkt. Op 5 mei (Bevrijdings dag) slechts tot 's middags vier uur! Soesterberg In Soesterberg duurt de actie slechts van maandag 2 t/m vrijdag 6 mei, tel kens van 10.00 - 18.00 uur, met uitzon- deing van Bevrijdingsdag, 5 mei (tot 16.00 uur). Het merken vindt plaats in Soest bij de Brandweerkazerne aan de Lange Brinkweg, in Soesterberg bij de politie post aan de Plesmanstraat. N.B.Bezitters van rijwielen die van de actie gebruik willen maken dienen hun postcode- en huisnummer duidelijk leesbaar op een briefje te zetten. De graveerders hebben in verband met het lawaai dat met de werkzaamheden gepaard gaat namelijk gehoorbescher- mende voorzieningen, zodat zij niet in staat zullen zijn mondeling met de rij- wielbezitters te overleggen over de nummers! Onder invloed in andermans auto Op de Ossendamweg hield de politie vorige week een 19-jarige Soester auto mobilist aan, die opviel door zijn rijge drag. Al eerder was hij op het indus trieterrein gesignaleerd. Hij bleek in derdaad teveel alcohol te hebben geno ten, zoals uit blaas- en bloedproeven kwam vast te staan. Bovendien be schikte hij niet over een geldig rijbe wijs. Omdat hij evenmin kon aantonen de eigenaar van de auto te zijn voelde de politie hem nader aan de tand. Hij gaf daardoor toe de auto te hebben weggenomen bij een café aan de Ko- ninginnelaan. De gewaarschuwde eige naar besloot daarvan geen aangifte te doen. Voor de andere feiten werd de jongeman uiteraard wel geverbaliseerd. Slow motion... als het met mate wordt toege past dan kan het uw film levendiger maken. MARIJNEN/ZANUSSI wasautomaat, 5 kg van 829.- nu 569. ERRES volautomaat Zeer betrouwbaar, van 995.- nu749»" MIELE wasautomaten, er zijn geen betere! Er is al een Miele voor 1498.- Aanbieding! Miele W 423 van 2398.- nu 1998.- PHILIPS bovenlader, slechts 40 cm smal, 5 kg, regelbare centrifuge, van 1295.- nu995.- No. 1 uit de Consumententest! 4-pits gasfornuis met ovenwit of bruin NOVA, kleine wasmachine voor thuis of camping, wast èn spoelt èn droogt 279.- Marijnen/Zanussi koel-vriescombinatie 230 liter599.- Zanussi 240 liter koelkast 699.- Tafelmodel koelkast 140 liter 299.- Enkele splinternieuwe licht beschadigde vrieskisten voor weggeefprijzen MOEDERDAG! Bosch afwas- automaat van 1398.- U« marilci weifel mttt eefluttt few nmu- «i, iw ufe wanne wwil miUttl limiet Winkelkring van Weedestraat 78 Soest M Telefoon 172 53 (technische dienst 10344 Een mooi ogende bril met eer apart lijn-effekt op 't montuur 1149.50. Dit fraaie model is ook als randloze bril verkrijgbaar a f 172,50. Keuze maken uit een veelzijdige kollektie. U kunt rekenen op een deskundig advies. iikK'K, J= „lUlWJ tul" rt' 'n '(mcnuitb ■VAN WEEDESTRAAT 17A - SOEST Telefoon 02155 17120. Er is een Tempo-Equipe alles aan op legen om dit jaar te "vlammen" op het provinciaal kampioenschap 1 mei a.s., dat op het bekende zware Soester- industrieparcours wordt verreden. Een thuiswedstrijd dus. Dit voorjaar hebben zij een aantal zware klassiekers verreden in Neder land en België. Enerzijds om veel er varing op te doen, anderszijds om de benodigde kilometers in de benen te krijgen. Het begon op 20 maart in de zwaarste Belgische voorjaarsklassieker Gent- leper, waarvoor Tempo een speciale uitnodiging had gekregen. Wicher van de Hoef en Marcel Veen- man vielen daar in de prijzen. Daarna volgde de "Ster van Bladel", de beruchte kasseien-klassieker, waar Tempo meteen maar de hoofdvogel schoot met een prachtoverwinning voor Wicher v.d. Hoef, en sterk rijden van Stef Smit, Nico Oord en Jimmy van Overbeek. Wederom trok de Soester-équipe over de grens op 16 en 17 april om deel te nemen aan de zware tweedaagse etappe wedstrijd van de Gaverstreek waar naast de Belgische top ook de Braziliaanse WK-selectie aan de start stond. Ron Groen (winnaar van talloze zes daagsen op de baan en lid van de militaire selectie) en Stef Smit reden steevast vooraan terwijl ook Willem Dolman en Charles Versniek zich open baarden als verrassing. Nico Oord en Jimmy van Overbeek slepen hier ook aan hun vorm. Op de tweede dag die voor het grootste ge deelte over het parcours van de Ronde van Vlaanderen voerde, reed Stef Smit met de voorste groep naar de finish. Op de "Oude Kware- mont" waar ook Jimmy van Overbeek, Ron Groen en Willem Dolman bij de kop zaten, vielen deze renners bij zonder jammerlijk af door resp. defect aan het bracket, valpartij en een afge broken derailleur! Een duidelijk ,te.- kén hoé zwaar deze ronde was Het laatste weekend werd dan nog ge start in een klassieker Alleur-Xhendre- mael (vlak bij Luik) over 160 km. Wederom beestachtige weersomstan digheden. Vier uur stromende regen plus een vette leemlaag op de weg maakten dat de renners als modder mannen de finish passeerden. Meteen al Tempo-klasbak Ruud Lieverts in een kopgroep die 30 km wegbleef. De rest van de jongens stopten professioneel af. Na 100 km reed Jimmy van Over beek lek, verwisselde van wiel en kreeg na een kwartier sterk solo rijden weer aansluiting met het jagende pe loton. Een topamateur als Pascal Kolkhuis Tanke die tegelijkertijd lek reed, dichtte het gat echter niet... een teken dat het bijzonder hard ging, en dat Tempo goed draaide. De Tempo-équipe bleef de strijd voor aan beheersen. Na 130 km werden alle groepjes teruggepakt en het sterk uit gedunde pelotonnetje met daarin alle Tempo-renners ging richting Houtain waar de laatste stijle klim voor de schifting zorgde. Willem Dolman, de beul van Vreeland, die zich opmaakte voor de eindspurt, werd in het zicht van de haven geveld door een lekkeband, evenals Nico Oord en voor de 2e maal Jimmy van Over beek. De wielen waren op, maar toch reden de renners door, totdat ze onder het finishdoek door waren. Uitslag: Ruud 22e, Nico 30e, Willem 31e, Jim my 32e. Veel pech, maar deze coureurs met 200% moraal harden zich steeds meer in hetwielermetier' Vele wielerliefhebbers en supporters, komen 1 mei a.s. ongetwijfeld naar het kampioenschap dat weer zal uit monden in een zinderende finale. In het programmaboekje vindt U alle namen van de "groen-wit-rode"-Tem po-mannen die Uw steun verdienen. Man verstopt zich vergeefs voor politie Verstoppertje spelen hielp een inwoner van Soest in de nacht van zaterdag op zondag niet, want de politie vond hem achter struikgewas op de Christina- laan. Surveillerende politie zag de automobi list op de hoofdweg rijden en wilde hem controleren. De man reed de Christina- laan in, kennelijk met de bedoeling aan de politie te ontkomen. Die indruk werd versterkt toen hij de auto verliet en zich verstopte. De reden daarvan was waarschijnlijk het feit dat hij had gedronken. Na de beide blaasproeven moest de Soester de bloedproef toe staan. Hij kreeg een rijverbod en een proces-verbaal. Aanranding Vorige week werd een 15-jarig meisje uit Soest, dat op de fiets uit Amersfoort kwam, vanaf de Birkstraat door een ongeveer 18-jarige jongeman, die haar voortdurend onzedelijke opmerkingen toevoegde. Bij de Joh. Poststraat greep hij haar vast en begon haar te betas ten. Het meisje gaf hem echter een klap, waarop hij verdween. Het signa lement van de jongeman luidt: donker blond haar, een enigszins pokdalig ui terlijk, normaal kapsel, een groen zo merjack met strepen. Hij was in het bezit van een vermoedelijk groene herenfiets. Op de fiets bevond zich een schooltas. Niet alleen hangt drughandelaren voortdurend arrestatie boven het hoofd, maar bovendien lopen ze nu zelfs het "gevaar" invoerrechten te moeten betalen op drugs die ze in de Gemeenschap willen slijten. Dat is het resultaat van twee uitspraken die het Hof van Justitie van de Gemeenschap onlangs deed. Het Hof van Justitie in Luxemburg Heeft orde öp zaken gesteld door pp 26 oktober 1982 twee besluiten te nemen: ten eerste dat er op drugs die aan de grenzen van de Gemeenschap in beslag zijn genomen geen douane-rechten ge ïnd mogen worden en ten tweede dat ze niet legaal mogen worden afgezet in de Lid-staten. Het Hof moest uitspraak doen in twee zaken die Duitse drughandelaars be troffen. Aangezien de twee zaken grote overeenkomsten vertoonden besloot het Hof ze in de mondelinge procedure samen te voegen en dezelfde dag uit spraak te doen. De eerste zaak betrof iemand uit Düsseldorf, die was gear resteerd en veroordeeld tot acht jaar gevangenisstraf voor handel in heroïne en cocaïne. De tweede zaak betrof een dame die morfine Duitsland in smok kelde om het later in Zwitserland vér der te verkopen. Vonnis: één jaar voor waardelijk. Zo op het eerste gezicht twee alledaagse zaken ware het niet dat enige tijd later de douane van Düs seldorf en Freiburg zich tot de veroor deelden wendde met het verzoek in voerrechten te betalen op de drugs. De handelswaar is volgens hen onderwor pen aan invoerrechten; dat het hier gaat om illegale waar gaat hen niet aan. De laboratoria, die verdovende middelen in het buitenland kopen, moé ten toch ook invoerrechten betalen? Het Hof van Justitie moet nu besluiten of over de verdovende middelen die via illegale wegen de Gemeenschap bin nenkomen invoerrechten verschuldigd zijn. Het Hof besloot uiteindelijk dat in voerrechten niet van toepassing zijn op verdovende middelen die niet in de handel mogen komen of in de economie kunnen rouleren. Daarnaast stelde het Hof dat alle Lid staten de Overeenkomst van de Vere nigde Naties hebben ondertekend. De ze overeenkomst uit 1961 beschouwt drugs als een plaag en verbiedt de in voer en distributie. Hoe kan men hier over dan invoerrechten heffen? Oudheidskamer Soest In de huidige tijd wordt er veel gespro ken over de energievoorziening. Ener gie is nodig voor het geven van warm te voor het koken, maar ook om zich zelf behagelijk te voelen, voor het ge ven van licht in de donkere uren. Ook voor de industrie en het ambacht, waardoor er produkten ontstaan ten nutte of ten onnutte van de mens. Veel van deze energie wordt centraal geleverd, zoals gas, water, licht, olie. Nieuwe vormen van energie dienen zich aan, zoals windenergie, energie uit afval, die op een wat kleinere schaal wordt opgewekt. Misschien komt het in de toekomst weer zover dat de mens op eigen erf of in eigen huis zijn eigen energie maakt. Er zijn al plaatsen bekend waar boe renbedrijven hun eigen energie opwek ken en gebruiken. Vergelijken we dit met vroeger, dan zijn alleen de midde len veranderd. De energie werd toen ook gedeeltelijk zelf opgewekt. Warmte werd door de koeien afgege ven. De boer had meestal een hoekje op het land, waar wat bomen en strui ken groeiden, die gebruikt werden voor het gerief hout. Paaltjes voor af- zettng, bonestaken, takken voor takke- bossen, die voor het stoken gebruikt werden of turf voor het fornuis. Water haalde hij direkt uit de grond, uit een eigen bron. Licht was maar mininaal nodig. De werkzaamheden werden geregeld naar de lengte van de dag. De patent- of raapolie zorgde voor de verlichting. Wie meer wil weten over de tijd van vroeger, hoe de mensen toen leefden en werkten, moet eens komen kijken in de Oudheidskamer, Ferdinand Huyck- laan 18. Openingstijden: zaterdag en zondag van 13.00 tot 17.00 uur. Clubmatch voor honden Op zondag 8 mei a.s. organiseert de Utrechtse Rashondenvereniging, waar ook de Baarnse Hondenclub bij is aan gesloten, een clubmatch voor honden van alle rassen en tevens kunnen ook honden zonder stamboom door een offi ciële keurmeester gekeurd worden. De clubmatch heeft 6 klassen, t.w. puppy- klasse voor honden van 6-9 maanden, - jeugdklasse van 9 tot 18 maanden, - openklasse van 18 maanden en ouder, - kampioensklasse, -veteranenklasse van 7 jaar en ouder en een speciale klasse voor honden zonder stamboom. Deze dagen zijn altijd gezellig en te vens erg leerzaam. De honden worden uitvoerig besproken en als men voor een plaatsing in aanmerking komt, krijgt men tevens een fraai aandenken of prijs mee naar huis. De aanvang is 10.30 uur. De kosten 25,-- per hond. De clubmatch wordt gehouden in de grote sporthal van het "Witte Dorpshuis" in De Bilt. Voor inlichtingen: Mevr. H. M. Schoor, Nieuw Baarnstraat 35, Baarn. Tel. 02154-21555. U kunt hier ook een inschrijfformulier afhalen. Sluitings datum is 23 april. Vrijdagavond 29 april a.s. om 19.30 uur wordt in het Soester kunstwinkeltje "De Bereklauw," Steenhoffstraat 63, een tentoonstelling geopend van de Surinaamse beeldend kunstenares Mora Ducastel. Geboren in 1940 in Pa ramaribo werd zij door haar moeder op twaalfjarige leeftijd naar een inter naat in Nederland gestuurd. Zij is in Nederland gebleven en woont nu op haar woonboot aan de Oostenburgergracht in Amsterdam. Eind zestiger jaren be gon zij te tekenen en te schilderen. Mora Ducastel heeft een lange weg in de kunstwereld afgelegd. Via muziek en fotografie kwam zij in 1970 terecht op de Vrije Akedemie in Den Haag. Be gonnen met schilderen, is zij inmiddels beroepskunstenares. Haar werk lijkt op het eerste gezicht weinig toeganke lijk. Duidelijk waarneembaar zijn de ronde vormen. In de meeste werkstukken zijn dan ook vrouwen verwerkt. "Ik schilder heel bewust vanuit mijn vrouwzijn," zegt zij. "Vanuit mijn vrouwelijke erva ringswereld maak ik mijn werkstuk ken. Je kunt mijn werk niet zo duidelijk Surinaams noemen. Ik denk dat mijn werk te plaatsen valt in een breder ge heel in het geheel van mensen die an dere wortels hebben en in een andere kuituur leven. Ik denk, dat als ik in Suriname was blijven wonen, ik dezelf de problemen had gekregen, de pro blemen van ontworteld raken. Suri name is mijn geboorteland, daarom heb ik die direkte binding met Suri name. Ik probeer in mijn werk te ko men tot een evenwicht om deze twee culturen te overbruggen. Mijn her komst is nog het meest te zien in mijn kleurgebruik bij het schilderen." De voorstellingen die zij maakt zijn ab- strakte figuren. De kleuren zijn spre kend maar niet fel. Met gekleurde stre pen worden vormen geaccentueerd. De meeste voorstellingen zijn voorzien van holen, gangen, labyrinthachtige windingen, terwijl op de achtergrond een vrouwengezicni or een gedeelte daarvan te zien is. Mora Ducastel raakte in 1979 in het nieuws toen zij door een kort geding tegen de Staat der Nederlanden weer in het bezit kon ko men van één van haar tekeningen, die zij nodig had voor een expositie van haar werk in een galerie in Dordrecht. Het Ministerie van CRM had gewei gerd de tekening, die was gekocht in het kader van de Beeldend Kunste naarsregeling (BKR), terug te verko pen aangezien het werkstuk "onvind baar" zou zijn. De president van de Rechtbank in Den Haag bepaalde ech ter dat de tekening aan haar moest worden terugverkocht. Mora Ducastel heeft al verschillende exposities achter de rug; Amsterdam (De Rozengalerie, Galerie Srefidensi en De Populier), Dordrecht (Galerie Margreet Huis man) en Schiedam (Schielands Zieken huis). De tentoonstelling in "De Bere klauw" duurt tot en met 2 juni a.s. De openingstijden zijn: dinsdag t/m vrij dag van 10.00 -12.00 en 14.00 - 18.00 uur en zaterdags van 10.00 -17.00 uur. Potlood pastel van Mora Ducastel met als titel „zonder titel. Kleur is maar betrekkelijk als je er goed over nadenkt. Je hebt bijvoor beeld de helderheid van primair rood, van oranje of geel, of de subtiele tinten, van beige, grijs en bruin. Kleuren kunnen de volle gloed van een onder gaande zon weergeven of de zijde achtige glans van bruin en zilver onder een laag wolkendek in de namiddag. Wi«* nog nooit allerlei subtiele tinten die zich ook in het kleurengamma bevinden, heeft proberen vast te leg gen zou er nu mee kunnen beginnen. Met een paar Kodak Ektachrome-400 of Kodacolor-400 films in uw fototas, kijkt u nu alvast of straks op vakantie naar "de afwezigheid" van kleur. Een laag, donker wolkendek is slechts n'nvan de vele mogelijkheden. Je hebt mist, nevel, regen en dreigende on weerswolken. En dan hebben we het nog niet over zand en rotsen en aange spoeld wrakhout. Met een gevoeligere film in uw klein- beeldcamera kunt u natuurlijk ook binnenshuis op zoek gaan naar mo menten die de sfeer en de schoonheid van het aanwezige licht weergeven. Het aanwezige licht is - binnen of buiten - dan vaak gering. Een lens met een lichtsterkte van F/2,8 is in veel ge vallen voldoende, maar een snellere lens van F/2 biedt u in combinatie met de hogere gevoeligheid van de 400- films meer vrijheid omdat er dan toch nog snellere sluitertijden mogelijk zijn. Dit laatste is met name van belang als u iets wilt fotograferen dat in beweging is. Denk eraan dat een sluitcrsnelheid van 1/30 seconde het minimum is als de camera niet vast staat op een statief. Het scherpstellen is van wezenlijk belang omdat er met minder licht en grotere lensopeningen een geringere scherptediepte is. Als u met het bovenstaande rekening houdt, dan zijn er tal van onderwerpen die de moeite waard zijn. U ziet dat er buiten voorwerpen afgetekend worden als silhouetten tegen de lucht of tegen een wateroppervlak. Een opname die overdag een verwarrende hoeveelheid van zaken zou vertonen, vertoont bij het zwakker worden van het daglicht sprekende vlakken van zijde-achtig bruin afgetekend tegen een tinnen lucht. Als het landschap alleen nog maar uit omtrekken bestaat, dan kan een onver wachte, en tot dan toe ongeziene, schoonheid worden onthuld. Het enige dat daarvoor nodig is, is een gevoelige filmsoort in uw camera en het erop uitgaan om het te ontdekken. over een idee voor een Moeder dag- geschenk Moederdag... een woord, dat bij de meeste mensen een gevoel van vertedering oproept. Maar het is óók een woord, dat bij een aantal mensen een negatieve reactie losmaakt omdat 'moeders' en hun dag wel wat commercieel worden gebruikt. Hoe het zij: zelfs de tegenstan ders van Moederdag zullen er geen moeite mee hebben om een moe der op een dag in de maand mei blij te maken met enkele foto's van haar kinderen. Foto's die je speciaal voor zo'n gelegenheid kunt maken. Of bestaande foto's van kinderen, bijvoorbeeld als vergroting toegepast in een lijstje, als poster op groot formaat of als serie in een z.g. wissellijst. Of verzameld in een met zorg gemaakt fotoalbum, waarin al die kinder foto's samen een verhaal vertellen. Meestal maken we foto's om de dingen, die in ons le ven veranderen, vast te houden in een zichtbare her innering. Dat geldt vooral voor kinderen. Ze verande ren van baby in peuter en kleuter en van kind in een tiener... Hoe snel ze voor ons gevoel ook groeien: die foto's blijven een leven lang vertellen; zo zag uw kind of kleinkind er toen uit. Zo mooi en ondeugend, zo heerlijk onbevangen of dromerig. Wie vaak de camera op een kind richt, legt dat kleine leven vast in al zijn hoogtepunten. Een foto als geschenk voor een moeder of grootmoe der hoeft niet duur te zijn. De waarde van een foto ligt namelijk in dat, wat er wordt uitgebeeld. En als u zelf niet zo vaardig bent met de camera: ook u kunt deze Moederdag toch zo'n feestelijk accent geven met een fotogeschenk in de vorm van een leuke foto-reportage van een kind of van de kinderen. De meeste fotohan delaren zijn namelijk ook bekwame portretfotografen en ze hebben ervaring in het maken van een geslaag de fotoreportage.

Soester Courant | 1983 | | pagina 13