Koninginnedag 1983 Programma Koninginnedag Soesterberg VAARDERHOOGT Feestmiddag voor kinderen op Koninginnedag op de Kinderboerderij Gehannes DOE-HET-ZELVERS Klein fruit in de tuin (deel 2) TWEEDE BLAD 15 Rondje Soest Blussen Koninginnedag 1983 Prinses Juliana 74 jaar Pieter van Vollenhoven 44 jaar Prins Willem- Alexander 16 jaar Opbrengst 'Vastenaktie '83' Ledenvergadering PvdA in Dorpshuis Soesterberg Baarnse Autoclub organiseert Oranjerit Mister Smokey Bibob and bis Gang zaterdag 30 april in De Molensoos Verkoop Oranjegebak op Koninginnedag Sluiting gemeentelijke diensten op 5 mei Na aanrijding doorgereden voor Soester Courant van woensdag 27 april 1983 15 s? door Arie Wandelaar Hoe onwaarschijnlijk ook, dit verhaal is waar gebeurd. Het speelt zich af in een tijd dat de koper van een huis voor zijn eerste hypotheek '3l/4 en voor zijn tweede hypotheek 3l/t% betaalde. Zeer lang geleden dus. In die tijd kwam Arie met de gehele aanhang vanuit Den Haag het dorp Soest onveilig maken. Een vertrouwde makelaar in de arm genomen, krediet bij de bank gekre gen, de notaris een hand gegeven en het huis en tuintje voor en achter was gekocht. Alles wat er op en aan moest zitten bleek aanwezig te zijn. Slechts een centrale verwarming ontbrak. Toen de tweede hypotheek was afgelost be stelde Marie nog dezelfde dag Gijs v.d. Pol voor de aanleg van een centrale verwarming. Keurige heren leverden een c.v.-ketel de radiatoren en bin nen een week zaten wij er warmpjes bij. Arie, wat doe 't zelf werk betreft z'n leven lang gezegend met twee vol komen linkse handen, zag met de komst van de c.v.-ketel in de schuur alle aan leiding om de muren en de grond van de ruimte een grondige beurt te geven. Terecht maakte Marie zich vooraf daarover grote zorgen. Zij had Arie meer aan het werk gezien, en de uit komst was zelden goed genoeg voor een voldoende. Desondanks slaagde ze er niet in Arie van schilderwerk af te houden. Zonder een beroep te doen op Marie's huishoudgeld kocht hij uit eigen mid delen kwasten en verf. Toen het kar wei geklaard was moest zelfs Marie toegeven dat 't haar toch bescheiden verwachtingen ruimschoots had over troffen. Van haar kant 't advies de schil derkwasten in een bakje, gevuld met peut, te dompelen. Arie, toch al een vreemde op de doe 't zelf markt, had van het bestaan van peut nimmer een woord vernomen, laat staan dat hij enige kennis had waarvoor 't zou moe ten dienen. Marie verstrekte de ver klarende toelichting waarna Arie zich per fiets naar een schildersbedrijf spoedde en zich een liter onvervalste peut aanschafte Zonder deskundig ad vies van Marie ai te wachten plaatste hij de kwasten in een plastic bakje en vulde het met peut. Het geheel plaatste hij op de plaat van de c.v.-ketel. Wij zaten die middag met Marie, Arie's schoonmoeder en de kinderen aan de soep toen iemand de opmerking maak te dat Arie's achterbuurman weer eens een fikkie aan 't stoken was. Buiten het feit dat deze bezigheid uitsluitend via de reukorganen was waar te nemen sloeg niemand daar voorlopig verder acht op. Een klein kwartier later had 't er de schijn van dat de stoker een bosbrand aan het organiseren was. Marie ging een kijkje nemen, en stel de binnen een sekonde vast dat de rook ontwikkeling uit de geverfde schuur afkomstig was. De vrijwillige Soester brandweer werd gebeld en in afwach ting van hun komst informeerde Marie bij Arie wat zijn laatste handeling in de schuur was geweest. Binnen een mi nuut kreeg Arie een wetenschappelijke verhandeling te horen over het feit dat peut wat ontvlambaarheid betreft te vergelijken is met petroleum en ben zine, en dat een plastic bakje ongeveer het allerlaatste is wat je op een c.v.- ketel moet zetten. Zo is 't dus gekomen. Tien minuten na de brandmelding lie pen er een aantal gehelmde heren, met voor Arie onbekende apparatuur ge wapend, naar de plek des onheils. Arie's schoonmoeder opperde de mogelijk heid dat een heel blok huizen zou kun nen worden opgeblazen, omdat vuur en gas elkanders vijanden zijn. Zij nam de kinderen voor haar reke ning en vertrok naar een tegenover gelegen speelveldje waar ze, naar la ter bleek, de kinderen er op had gewe zen dat ook ouders nooit voorzichtig genoeg kunnen zijn. Intussen onder hield Marie zich met de vorderingen van de vrijwillige brandweer en vroeg Arie zich af waar hij de redders in de nood mee van dienst zou kunnen zijn. Zo te zien waren 't jongens die een pilsje niet snel zouden afslaan. Op twee wie len de bocht door naar v.d. Linden. Teruggekomen met twintig buikjes Grolsch stelde met Arie iedereen tevre den vaste dat de brand was bedwongen en de aanleunende huizenblokken in stand waren gebleven. Ten overstaan van de gehele familie en brandweer deed Arie de toezegging nimmer meer doe 't zelf aktiviteiten te ontplooien. Een belofte die tot de dag van vandaag is blijven staan. Nadat de inhoud van 't grijze kratje pils soldaat was gemaakt bedankte Arie de vrijwillige brandweer, daarbij de wens uitspre kend dat er geen tot ziens op zou vol gen. Waarom dit zo uitvoerige verhaal? gaat U zich misschien langzamerhand afvragen. Wie eenmaal van de diensten van de vrijwillige Soester brandweer gebruik heeft gemaakt zal met Arie beamen dat ze wat de veiligheid betreft onmisbaar in onze gemeente is. Dat zal iedereen wel met Arie eens zijn. Wie de politiek van sommige gemeenteraads leden goed volgt kan ontdekken dat, hoe aardig de vrijwilligers ook worden gevonden, het in de toekomst allemaal niet te veel geld mag gaan kosten. Een financiële commissie vindt brand blus sen goed en noodzakelijk, maar 't kan goedkoper. Zo is het twijfelachtig of de straks voor pensioen in aanmerking komende brandweercommandant een opvolger krijgt, en gaan er stemmen op de mogelijkheden van de regionale brandweer te benutten. Aan de brand preventie-werkzaamheden wordt ge knaagd, gepleit wordt verder voor het aantrekken van twee vrijwillige onder officieren, liefst van 't vrouwelijk ge slacht. De heren worden zogezegd be dankt. Arie snapt eerlijk gezegd geen barst van deze ontwikkeling. Waar zijn wij wat dat betreft in Soest nou eigenlijk mee bezig? Bezuinigen, prima, het werd zelfs de hoogste tijd, maar dan wel weten waaraan je gaat beginnen. Op een handvol betaalde SOESTER» COURANT H.K.H. Prinses Juliana wordt zaterdag 30 april 74 jaar. Z-K.H. Prins Willem-Alexander wordt woensdag 27 april 16 jaar. Voor de vastenaktie '83 werd voor het projekt "rijst-pelmachine voor de Boe- ren-Coöperatie in Rekas op West-Flo- res, in Indonesië" een streefbedrag van 25.000,- aangehouden. De mensen in Rekas op West-Flores (Indonesië) hebben niet tevergeefs een beroep gedaan op de R.K. Soester Ge meenschap. Het streefbedrag van 25.000,- werd ruim gehaald! Door de rijst-pelmachine kunnen zij tot een hogere levensstandaard komen, dank zij de Vastenaktie. Hieronder volgt een gespecificeerde opbrengst: Parochie H.H. Petrus en Paulus: 8.043,56; plus via bank en giro: 2.945,-. is samen 10.988,56. Parochie Maria Onbevlekt Ontvangen (incl. kapel "Mariënburg" (950,-) 5.120,80; plus via bank en giro nog eens 1.180,-, is samen 6.300,80. Parochie H. Familie 4.093,75 plus via bank en giro 1.800,- is samen 5.893,75. Parochie H. Joannes 2.662, 25 plus via bank en giro 1.250,-, is samen 3.912,25 Totaal opbrengst 27.095,36. Het Interparochiëel Missie-Comité Soest bedank alle gevers en de vele mensen, die hun tijd gaven aan dit mooie doel. De afdeling Soest van de Partij van de Arbeid houdt vanavond, woensdag 27 april, een ledenvergadering in het Dorpshuis in Soesterberg. Een en an der vloeit voor uit het besluit om meer activiteiten in Soesterberg te laten plaatsvinden. Op zondag 1 mei a.s. houdt de PvdA een 1 mei-bijeenkomst in het Duiven- zaaltje aan de Schrikslaan. De bijeen komst begint om half elf 's morgens, met koffie en muziek. Zowel voorzit ter Anno van der Zee als wethouder Frans Kingma zullen het woord voe ren. krachten na bestaat de brandweer in Soest uit vrijwilligers. Die krijgen, ondanks hun vrijwllige inzet, op mate rieel en andere gemakken ook al be perkingen opgelegd. Nog even de struc tuur van de leiding in de fik steken en de lol is er helemaal af. Kijk als we zo willen gaan bezuinigen dan komt Arie wel een handje toesteken. Hef de brandweerkazerne op, ga met Amersfoort een deal aan om bestrij dingsmiddelen te lenen en zie van Hoog land voor elkaar te krijgen dat die plaats de waterleverancier in de toe komst wordt. Dat toegestoken handje van Arie slaat natuurlijk nergens op, maar de financiële commissie heeft met al die dwaze bezuinigingsvoorstel len evenmin een voldoende voor het gemaakte huiswerk gehaald. Trou wens: de leden van deze commissie hadden beter kunnen weten. In '82 is de organisatie van de brandweer al uitvoerig onderwerp van gesprek ge weest. Toen werd gesteld dat een tweehoofdige beroepsleiding voor Soest in stand moest blijven. Waar zeuren wij dan nu weer over? Van Arie mogen de bezuinigingen worden doorgevoerd. Maken wij in voorkomende gevallen van binnen- en uitslaande brand Ray- mond van Gelder brandweercomman dant. ARIE WANDELAAR Mr. P. van Vollenhoven wordt zaterdag 30 april 44 jaar. In overleg met het Oranje-comité heeft de kinderboerderij 'De Vrije Teugel' de organisatie op zich genomen van het kinderfeest op Koninginnedag. Om precies 12.00 uur gaat het hek van het terrein aan het Vedelaarpad open voor kinderen van 4 tot en met 12 jaar. Ou ders en andere belangstellenden zijn ook welkom. Begonnen wordt met een zoekspel naar een echt mooi horloge. Dat is ergens op het terrein verborgen. Maar er zijn ook 40 nep-horloges ver borgen. Wie zal dat weten te vinden? Als de kinderen uitgezocht zijn kunnen ze meedoen aan 26 spelletjes t.w.: blinddoekspel, hoepelen, zaklopen, kuilwerpen, hoefijzer gooien, mast- slingeren, plankjes hindernis, ezeltje prik, ballen gooien, eieren lopen, spij ker lopen, wisselkim, blokken stape len, met ballonnen gevuld met water op evenwichtsbalk elkaar eraf zien te krij gen, boomstam werpen, paalklimmen, snoep happen, spijker slaan, blik gooien en sjoelen. Deze 21 spelletjes zijn gratis om aan mee te doen. Bij een aantal wedstrij den ontvangt de winnaar een prijs. De volgende 5 spelletjes kosten een kwar tje: erwten raden (wie raadt het juiste aantal in een pot), naam van een pop raden, grabbelton, touwtje trekken en rad van avontuur. Verder kunnen de kinderen bij de waarzegger om raad gaan. Tussen de bedrijven door kan er getimmerd wor den op de bouwspeelplaats, op de pony en ezel gereden worden en in een aparte hoek geknutseld worden. In samenwer king met de damvereniging Soest kan er gedamd worden. Wil je meedoen, dan kun je je opgeven voor de simul- taanwedstrijd tegen een goede dam mer. Voor de inwendige mens zal het nodige aanwezig zijn. Een patatkraam waar je snacks kunt krijgen en bij lek ker weer ook ijs. En verder is er volop te drinken voor de dorstige kinderen en hun ouders. Er is die dag een profes sionele grimeur die de kinderen wil gri meren, waar een kunstenaresse een te kening van zal maken. En tenslotte kunnen kinderen op de zogenaamde 'vrijmarkt' eigengemaakte en/of oude spulletjes verkopen. Om kwart over twee (14.15) presen teert men een voorstelling van theater groep KIP. Theatergroep KIP heeft in de loop van haar zevenjarig bestaan een geheel eigen stijl verworven. Voor de kinderen een spannend verhaal, voor volwassenen een amusante show met dubbele bodems en achtergrond. Het stuk dat KIP op 30 april speciaal op de kinderboerderij zal presenteren, heet 'SAR - 2' en wordt op het komende Holland Festival als première ge bracht. Sar - 2 is een ruimte-opera, die zich afspeelt in Wenen 1953. Een bende internationale gangsters maakt het de geheime politie wel erg moeilijk. De verbeten jacht die de commissaris maakt op de vermetele leider van de bandieten, doet deze vluchten naar Ti bet, waarhij zich veilig waant. Hij ont moet daar een beeldschoon meisje, op wie hij onweerstaanbaar verliefd wordt. De vasthoudendheid van de com missaris en de snuffelkwaliteiten van zijn trouwe speurhond drijft hen in de armen van mysterieuze gedaanten en het verhaal krijgt een groteske .wen ding: jager en gejaagde worden het slachtoffer van een intrige, die de gren zen van het aardse overstijgt. Een toe vallige omstandigheid, zoals die nor maal slechts in de alledaagse werke lijkheid wordt aangetroffen, wijzigt de loop van de geschiedenis zodanig, dat de gevolgen vandaag de dag nog voel baar zijn. Met dit theaterstuk richt KIP zich op toeschouwers van 7 tot en met 88 jaar, zodat er veel te genieten zal zijn! Tezelfdertijd (14.15 uur) zal er voor de kleinere kinderen een poppenkastvoor stelling gegeven worden door Diana. Omstreeks half vier zullen de prijswin naars van de spelletjes bekend ge maakt worden en kunnen deze hun prijs in ontvangst nemen. Voor alle duidelijkheid: de entree aan deze festiviteiten is gratis. Voor 5 spel letjes zal een bijdrage van een kwartje gevraagd worden. En uiteraad zal voor de hapjes en drankjes een redelijke prijs gevraagd moeten worden. Men denkt zo deze dag financieel geslaagd te kunnen maken zonder in de kosten te komen. Als het weer ook meewerkt, wordt het vast een hele leuke middag voor alle kinderen uit Soest. Op zaterdag 30 april a.s. organiseert de Baarnse Autoclub haar jaarlijkse evenement voor jong en oud, nl. de be faamde Oranjerit. De Oranjerit is evenals vorig jaar, uitgezet door Hans Schikan en Jos van der Zandt. Hun naam is een garantie voor een ge zellige rit met leuke foefjes. Voor de meesten van u is de Oranjerit een be kend begrip, maar voor hen die nog niet eerder deelgenomen hebben aan deze activiteit op Koninginnedag de volgende informatie: de Oranjerit is een puzzelrit voor het hele gezin. Aan de hand van een eenvoudige routebe schrijving rijdt u een route van ca. 20 km door de gemeente Baarn. De op drachten zijn zodanig, dat u meer dan eens moet puzzelen en overleggen, hoe u ei zonder strafpunten uit kunt komen. Voor de deelnemers waarbij dit het beste lukt zijn er prachtige prij zen beschikbaar. Om de kansen voor iedereen gelijk te houden dienen deel nemers met ervaring of leden van autoclubs te starten in de sportklasse en zij die geen ervaring hebben in het rijden van ritten of alleen maar Oranjeritten gereden hebben, in de Tourklasse. De inschrijving begint om 18.00 uur in de sporthal "De Trits," G. Borgesius- laan 2 te Baarn. Het inschrijfgeld be draagt slechts 10,- per équipe, onge acht het aantal inzittenden. Bovendien ontvangt ieder équipe ook nog een re ductiebon voor de rit van 12 mei a.s., de bekende IJsheiligenrit, waaraan men dan kan deelnemen vor hst luttele be drag van 5,- per équipe. Koninginnedag staat al velen jaren be kend als een toptreffen van de Soester jeugd in De Molensoos. Ook dit jaar la ten de vrijwillige medewerkers van het jongerencentrum er geen gras over groeien. Men heeft er voor gezorgd dat buiten het extra middagprogramma voor de jeugd boven de 16 jaar nie mand minder dan Top Rock Roll attraktie Mister Smokey Bibob naar Soest komt. De Smokey Bibob's Gang heeft reeds diverse singles gemaakt en kwamen hierdoor terecht op een verza mel l.p. waarvan er meer dan 100.000 zijn verkocht. Maar de d.j.'s van de di verse radio omroepen gingen in het verleden niét zo goed om met de Neder landse groepen. Dat zag ook Smokey Bibob gebeuren. Zij maakten een volgens insiders top-single "run around Sue" maar de radio weigerde dit nummer te draaien. Vele maanden later bracht de buitenlandse topgroep Racey hetzelfde numer uit op single en het werd voor die groep de zoveelste top tien hit. De groep bestaat uit knettergekke mu- kanten die op formidabele wijze de muziek uit de jaren '50 vertolken. De samenstelling van de groep bestaat uit: Karate Karei, Joop Grol. flying fin- gers, little dumpie en natuurlijk Mister Smokey Bibob. De Gangspeelt in tegenstelling tot velen andere groepen drie sets van on geveer 50 minuten. De laatste set is wel zeer bijzonder. Dit is een set in de style zoals Dizzy Man's band. Voor de jeugd van soest boven de 16 jaar is er op ko ninginnedag weinig aantrekkelijks te doen. Het is zeker een uitkomst dat het inmiddels voor de Soester jeugd beken de jongerencentrum op deze dag extra aktief is. De Molensoos is 's middags open vanaf 14.00 uur met een speciaal programma. De soos gaat 's avonds om 20.00 uur open voor het optreden van de Smokey Bibob's Gang. 08.30-09.00 uur: Reveille door ODEON en drumband AG AVS. 08.50-09.00 uur: Luiden van de kerkklokken. 09.00-09.10 uur: Vlaghijsen, spelen en zingen van het volkslied op het Dorps plein. 09.10-10.00 uur: Versierde optocht o.l.v. drumband AGAVS. 10.00-10.15 uur: Show van drumband AGAVS op het Dorpsplein. 10.00-12.00 uur: Jeugdtandverzorging in de grote zaal van het Dorpshuis, voor kinderen tot 10 jaar 10.00-12.00 uur: Kinderspelen op het Carolusplein o.l.v. Stichting Jeugd werk, voor kinderen vanaf 10 jaar. 10.00-12.00uur: Fietspuzzeltocht; start en finish Dorpshuis; inschrijven tot 11.00 uur kinderen onder 10 jaar onder geleide. 14.00-14.30 uur: Schuimzoeken op het Dorpsplein o.l.v. de Soesterbergse brandweer. 14.00-18.00 uur: "Open-klaverjas-toernooi" in het Dorphuis, o.l.v. de kaart club "De Vier Azen". 14.30-15.30 uur: Ballonnenwedstrijd in het Dorpshuis, o.l.v. "Straatje Ra demaker". 14.00 uur: "Open Soesterbergse Bridgekampioenschappen" in de Drie Eiken. Inschrijven vooraf a 5,- per persoon bij dhr. Berkhof, Gen. Spoorstraat 14. 14.45-15.00 uur: Muzikale rondgang Odeon van Rademakerstraat naar terrein voetbalver. Soesterberg. 15.00-16.30uur: Gekostumeerd voetballen, terrein voetbalver. Soester berg; in de pauze optreden Odeon. 14.00-21.00uur: Grote jaarmarkt; standwerkersconcours en andere at tracties omgeving Buys Ballotlaan. 18.20-21.00 uur: Autopuzzeltocht; start: Dorpshuis, finish: kantine voetbal ver. Soesterberg. 20.00-01.00 uur: Grnntc Oranjebal in het Dorpshuis. 08.30 uur: Luiden van de kerkklokken. 09.00 uur: Natuurfietstocht van IVN, onder het motto: "Leer uw ge meente beter kennen. 10.00-17.00 uur: Kunstmarkt bij Artishock, met vele vormen van kunst en cultuur, maar ook organisaties met ideële doelstellingen. In het Ar- tishockgebouw bovendien twee exposities en teken- en kinderfilms voor de jeugd. 10.30-16.00 uur: "Spel zonder Grenzen" op de Eng, georganiseerd door de Stichting Jeugdzorg. Vanouds bekend zijn de spectaculaire onder delen als de Zeephelling en het Waterbad. Er wordt gestreden om de "Spel zonder Grenzen"-Wisselbeker, beschikbaar gesteld door de SOES TER COURANT. 10.30-16.00 uur: Ruiterfeest bij stal "Duinbak", Bosstraat 94, met o.m. een behendigheidsrit en ringsteken. Het feest wordt gevierd bij ruiter sportcentrum "Eldorado". 11.00-12.00 uur: Voor de tweede keer een Stratenloop in Soest-Zuid, een recreatieloop over max. 4500 meter, georganiseerd door S.O. Soest - at letiek. 12.00-17.00 uur: Groot kinderfeest op de Kinderboerderij, met een zoek actie naar een horloge, en tal van andere kinderspelen. Bovendien kindertheater en een kinder-vrijmarkt. 13.30-15.00 uur: Orlëntatierit voor auto's, motorén, bromfietsen en fiet sen, vanaf de Brandweerkazerne. Een gezelligheidsrit voor het hele gezin. 14.00-17.00 uur: Speelfilm in de Molensoos, Molenstraat, voor jongeren vanaf 16 jaar. 19.30-20.30 uur: Volkszang in de Oude Kerk, met o.m. oud-vaderlandse liederen. Met medewerking van het koor van de Ned. Protestanten bond, o.l.v. G. van Doren. Organist is Steef van 't Slot. 20.00-01.00 uur: Koninginnebal in De Borg, met muzikale medewerking van The Pacemakers. Tevens prijsuitreiking van het "Spel zonder Gren zen" door burgemeester P. Scholten. 20.00 uur: Popgroep-optreden in de Molensoos, voor de jeugd vanaf 16 jaar. 21.00 uur: Lampionoptocht, vanaf de Open Hof, hoek Dalweg/Veenbes straat, m.m.v. van P.V.O. en Lisiduna uit Leusden. De route voert door de wijken Klaarwater en Smitsveen. Voor het welslagen van het programma op Koninginnedag is wederom de onontbeerlijke medewerking verkregen van de E.H.B.O. Soest en Scouting Nederland. Binnenkort valt het complete feestprogramma in de brievenbus bij alle adressen in Soest. De Stichting Beatrix, die zeer nauw samenwerkt met het Oranje Co mité, zoekt nog gaarne donateurs, die het wellicht mogelijk zullen maken dat het Koninginnedagprogramma voor 1984 weer even groots wordt als het in het verleden was. Giften kunnen worden overgemaakt op postgiro 41 61 85, ten name van de Stichting Beatrix, Soest. Tevens vestigt de Stichting nog eens de aandacht op de uitgebreide brief die bij de meeste inwoners enkele we ken geleden werd bezorgd, met een accept-girokaart. Het Oranje Comi té heeft de stichting verzocht haar geldelijke steun voor de Koninginne dagactiviteiten uit te breiden, nu de gemeentelijke subsidie is gehal veerd, en dat is niet mogelijk als de stichting zelf niet over voldoende middelen beschikt. Toenk veurige week de Soesder laas, viel me mongd un end ope vaan verboazing en ik kon urn omtrent niet meer dichtkriege. De vrouw doch daa'k zaat te goape of daa'k zaat te oef ene veur de taandaarts. Moar ik haad heul geejn sloap en noar de taandaarts hoef ik ok niet, waant ik het aal veur de daarde keer un nieuw gemoal. Moar 'r leste rongdje taande en kieze hek niet uut me eige gekrege. Stoat ter toch in de kraagt daat de roadsleje wille daat ut col lege ketaaict opneemt met woa- terstoat om o.a. de Vaan Wee- destroat in ze bezit te kriege, waant die is vaan 't Riek. Zou- we die roadsleje nóóit us in de notule kieke? D'r ben omtrent aal heule generoaties colleges an de gaang eweest met die haandel. Temingste, dat zeige ze. Moar daat moake ze ming niet wies. Ik denk daat woaterstoat best vaan daat stuk aasfaalt aaf wil, moar de gemeengte Soest het geejn cengte genogt. En bove- dien, as ze die stroat nog us te paakke kriege, daan komt ut ongderhoud ok veur ongze re kening en doar hewwe ok aal geejn geld veur. Nee, de ge meengte kiekt wel uut. Ongdertusse wor ut aalsmoar arger met ut verkeer in de win kelkring. Noeng komp ter ok nog un supermaarkt bie en daan krieje nog meer toe- staangde. Ik snaapt ter geejn baarst vaan. Hewwe nog niet zaat vaan die superdinge op Soest f Of verwaachte ze hiero un be volkingsontploffing noa de laange wintemaachte. Op noar de vieftigduzend? Bejje maal, maan, we maagge met ze aalle wel uutkieke, aangders doale we nog ongder de veer- tigduzend met aal daat bezu- nige! Ak ut zo leest goan de mense juust minder ete. Doen wullie thuus ok, moar wel voaker, waant ajje op bezoek goat of mense kriegt, daan mojje 's oaves ok nog weer haartige haapjes ete bie de borrel. Ajje 't ming vroagt, daan mok zegge, ut beste met aalle win- kelpoole op Soest, moar ajje te haard bezunigt, hejje niks te poole. HANNES VAN DE NENG De Soester bakketbakkers hebben van burgemeester en wethouders toestem ming gekregen om op Koninginnedag, zaterdag 30 april, vanuit een kraam voor hun winkels het zogenaamde Oran jegebak te verkopen. Donderdag, 5 mei. Bevrijdingsdag, zijn gemeentesecretarie, informatie centrum, sportstichting, bevolking, so ciale dienst, gemeentewerken en gas- en C.A.I.-bedrijf de gehele dag geslo ten. Een 20-jarige inwoner van Soest heeft bij de politie aangifte gedaan van het doorrijden na een aanrijding door een onbekende automobilist. Deze raakte zaterdagmorgen omstreeks zes uur de op de Nieuweweg geparkeerde auto van de Soester, waardoor aan de lin kerzijde schade ontstond. De veroorza ker reed na de aanrijding weg zonder zijn identiteit bekend te maken. Erik van Dorresteyn medewerker 't Vaarderhoogt Naast de aardbeien en bramen die ik vorige week besproken heb is er nog heel wat meer klein fruit ge schikt voor aanplant in onze tuin. Een leuk gewas voor de particuliere tuin is de blauwe bosbes of amerikaanse bosbes, een plant die verwant is aan de in ons land inheemse bosbes. De vruchten zijn ech ter veel groter en ook de struik zelf kan wel tot 2 meter hoogte uitgroeien. Door de behoorlijke om vang die deze bosbessen kunnen bereiken is een plantafstand van 150 cm sterk aan te bevelen. De vruchten zijn plukrijp vanaf half juli tot eind augus tus. Van deze plant zijn diverse rassen in omloop, die allen na zo'n drie jaar beginnen te dragen. Top- produkties worden pas na 7 jaar bereikt; er zijn cij fers bekend van 10 kg. per struik. Voor een gezonde groei en besvorming is het noodzakelijk dat de grond voldoende zuur is en genoeg vocht vasthoudt. Daarom zal het doorwerken van een flinke hoeveel heid tuinturf veelal nodig zijn. Nauw verwant aan de vorige week besproken braam is de frambooseen gewas dat wel wat hogere eisen aan de grond stelt dan de braam. Een niet te kalkrijke licht humeuze grond is het meest ideaal. We planten éénjarige planten die op kniehoogste boven de grond worden afgeknipt. Hier door ontstaat een flinke vertakking van jonge scheu ten. Eventuele bloemen worden verwijderd om alle kracht voor de groei te benutten. Het eerste jaar dus geen oogst, het tweede jaar daarentegen des te over vloediger. De framboos heeft vrij slappe twijgen en moet daarom worden gesteund. We kunnen daar voor palen in de grond slaan met twee draden er langs (op bijv. 75 en 150 cm hoogte). Hier binden we de scheuten aan vast met een onderlinge afstand van 15 cm. De oogst van frambozen is afhankelijk van het ras vanaf half juni tot eind augustus. Na de pluk worden de takken die gedragen hebben uitge- snoeid. De stevige nieuwe scheuten worden voor de winter bijelkaar gebonden aan de draad. In het voorjaar worden ze weer uitgebonden. De plantaf stand tussen frambozen is 30 cm. Door een goede verzorging kunnen frambozen gemakkelijk 10 jaar op dezelfde plaats blijven staan. Daarna kunnen eventueel van deze plant nog weer jonge scheuten worden gebruikt, voor de aanleg van een nieuwe frambozenrij. Een kruisbes stelt geen bijzondere eisen aan de grond, wel moet overma tig vocht voldoende kunnen wegzakken, dus geen storende lagen in de grond!De plantafstand be draagt zo'n 1.5 meter. Kruisbesstruiken die we net geplant hebben moeten we goed insnoeien. Dit heeft wel tot gevolg dat we het eerste jaar geen oogst zullen hebben, maar ook dat we flink ontwikkelde struiken krijgen. De onderhoudssnoei bestaat uit het regelmatig verwijderen van de oude takken. Alleen krachtige jonge scheuten blijven aan de struik, dun nen twijgen worden eveneens verwijderd. Het topje van de jonge scheut wegknippen voorkomt meel dauw, een kwaal waar de kruisbes anders snel onder lijdt. Goede rassen zijn "Early Sulphur" en "Win- hams Industry." "Early Sulphur" is geel-groen en "Winhams Indus try" is paars-rood.

Soester Courant | 1983 | | pagina 15