ïHa 'Examenbeker' voor beste Soester eindexamen kandidaat ■■■I Cursisten 'La Confrérie du Vin des Vignobles' in Darthuizen Soest nam afscheid van WD-man A. Onderdelinden Hongaarse Week bij Van Dam Super: een kleurrijk gebeuren Wijnexamen foto: Goosvan der Wilt katoenenbroek in 6 kleuren 169,- etreepbtouse f 59,- overherw! f 69,- Van Weedestraat 5a-b Op maandag 16 mei 1983 start in Soest en Soesterberg het onderzoek naar baarmoederhalskanker onder de vrou welijke bevolking van 25 tot en met 59 haar. Die groep telt 8700 vrouwen. Op basis van een driejarenplan worden in de maand september a.s. ongeveer 3200 vrouwen uitgenodigd voor het on derzoek. De groep die één dezer dagen wordt uitgenodigd aan het onderzoek deel te nemen bestaat uit vrouwen, geboren in de jaren 1924, 1927, 1930, 1933, 1936, 1939, 1942, 1945,1948,1951,1954 en 1957. Vrouwen geboren in een van de ge noemde geboortejaren die geen uitno diging hebben ontvangen, kunnen zich wenden tot de afdeling volksgezond heid van de gemeente-secretarie (te lefoon 16744 toestel 411om alsnog een oproep te ontvangen. Dit kan ondermeer gebeuren wanneer men zich in deze gemeente gevestigd heeft nadat de oproepkaarten zijn ver vaardigd. De eerste praktische fase van het on derzoek kan in twee weken worden af gewerkt. In die periode maakt het on derzoekteam per middag en per avond van ongeveer 100 vrouwen een zoge naamd uitstrijkje dat vervolgens voor het laboratoriumonderzoek naar Utrecht wordt gezonden. Het maken van het uitstrijkje is een eenvoudige zaak, waarmee per vrouw slechts enkele mi nuten gemoeid zijn. Het onderzoek wordt van 16 mei t/m 1 juni 1983 gehouden in het medisch- centrum aan de Nieuweweg/hoek Smits- weg en van 9 juni t/m 10 juni 1983. in^ _de-bus bij het parkeerterrein van het "medisch-centrum, Rademakerstraaf te Soesterberg en zal plaatsvinden van maandag t/m donderdag van 13.00 tot 16.15 uur en van 18.00 tot 20.15 uur. Op vrijdag wordt het onderzoek alleen op de dag verricht. Kunt u op het op uw oproepkaart vermelde tijdstip niet aanwezig zijn, deelt u zulks dan mede aan de afdeling volksgezondheid van de gemeente-secretarie, waarna u op een ander tijdstip wordt uitgenodigd. telefoon 16744 toestel 411 De uitstrijkjes worden gemaakt door medewerksters van het Centraal Bu reau voor Keuringen op medisch-hy- giënisch gebied te Den Haag. Het labo ratoriumonderzoek wordt verricht door het laboratorium voor celonder- zoek van de rijksuniversiteit te Utrecht. In het kader van de gemeentelijke be- zuiningen zal het onderzoek kostendek kend moeten zijn. Dit houdt in dat vrouwen die geboren zijn in de jaren 1930, 1933, 1936, 1939, 1942, 1945 en 1945 voor de kosten van het onderzoek 14,50 moeten betalen. De vrouwen die geboren zijn in de ja ren 1924,1927,1951,1954 en 1957 moeten een bedrag van 58,- betalen. De reden van dit verschil is gelegen in feit, dat de rijksoverheid in de kosten van het onderzoek bij de vrouwen tus sen 35 en 55 jaar subsidie verleent; aangezien het gemeentelijk onderzoek de laatste jaren gericht is op de leef tijd van 25 tot 60 jaar, wil het gemeen tebestuur van Soest toch de vrouwen van 25 tot 35 jaar een 55 tot 60 jaar in de gelegenheid stellen aan dit onder zoek deel te nemen. Robert Leenaers reikt een van de wijncertificaten uit aan een cursiste. In de sfeervolle entourage van restau rant "Darthuizen" legden 31 cursisten van de Confrérie hun wijnexamen af na een jaar studie. Dit studeren bestaat heb ik die avond begrepen) uit 8 genoeglijke avonden diversen wijnen proeven, er over dis cussiëren, de typische kenmerken en karakters van de wijnen ontdekken, luisteren naar de lezing van de Grand- Maitre, die vertelt over de streek, de grondsoort, de druiven en de methode van vinificatie. Dan komt de grote examenavond voor het behalen van het wijncertificaat, waar het gaat om de wijnen, die behan deld zijn op de cursusavonden, blind te herkennen. Links in de grote zaal zitten om 7.30 uur de cursisten gebogen over het theore tisch gedeelte van het schriftelijk exa men "Wijnkennis", verdeeld in drie groepen: Franse wijnkennis (18), Euro pese wijnkennis (10) en Grand-Maitre (3). In het midden van de zaal bevindt zich een jury, bestaande uit dé oprichter en Grand-Maitre van de Confrérie Geurt Heykamp, bijgestaan door de heren Wim van der Zwaan, Jaap Ver schuur en Edel Spoor. Als specialist in de jury en tevens Grand-Maitre d' Honneur van de Con frérie de Nederlandse wijnschrijver Robert Leenaers. Verder waren aanwezig oud-cursisten en belangstellende wijnliefhebbers. Een examen dus in een open sfeer waarbij de aanwezigen alles kunnen volgen. Als het schriftelijk examen beëindigd is worden daarvan de scores bekend gemaakt en begint het blindproeven, waaraan ook de belangstellenden kun- men, de herkomst en het land, de streek en het jaartal moet kennen. Na elke te proeven wijn volgt een dis streek en eht jaartal moet kennen. Na elk te proeven wijn volgt een dis cussie over deze wijn en via een af- streep-systeem komt men tot het juiste antwoord. Geen eenvoudige opgaaf. Langzaam echter maakt de examen sfeer plaats voor een gezellige ontspan nen sfeer. Dan komt duidelijk naar vo ren hoe ieder op zijn eigen wijze bezig is, in samenspel met die ander, de wijn ter herkennen en zijn geboorteplaats vast te stellen. Bij de uitslagen van het blindproeven is de jury soms zelf verbaasd. De cur sisten blijken in staat van 6 wijnen 5 maal de plaats van herkomst vast te stellen met het jaartal. Na het uitrei ken van het wijncertifikaat door Ro bert Leenaers, vroeg hij zich in zijn toespraak af of de hoge scores te dan ken zijn aan de gedegen wijnopleiding of aan de inzet van de cursisten. Ongetwijfeld, zo stelde hij vast, moet het een samenspel zijn geweest tussen opleiding en inzet. De avond werd besloten met het schen ken van de erewijn door de kelder meester Arnold Heykamp en wel een Impérial (6 liter) Cru Bourgeois, Haut-Medoc, Chateau La Mothe, een geschenk voor deze gelegenheid van de Franse wijnboer en wijnvriend van de Confrérie: Robert Conzalvez. Alle Soester leerlingen van scholen voor MAVO, HAVO of VWO (ook zij die eventueel buiten Soest op school gaan) kunnen binnenkort meedingen naar de "Examenbeker," die het Instituut voor Studiebegeleiding te Soest dit jaar voor het eerst ter beschikking stelt van de gene die bij het eindexamen het hoogste aantal punten op zijn of haar eindlijst behaalt. De heer H. H. Meiners van het instituut dat gevestigd is aan de Steenhoffstraat (ingang Dalweg) in de voormalige R.K. MAVO in Soest, is van plan elk jaar een dergelijke beker ter beschik king te stellen, wanneer de respons op dit eerste initiatief daartoe voldoende aanleiding geeft. De kandidaten moeten, om mee te dingen naar de beker, een door de school gewaarmerkt eensluidend af schrift van de puntenlijst inleveren. Dit afschrift dient te worden opge stuurd naar het adres van de Hilver- sumse vestiging van het Instituut voor StudiebegeleidingWillibrordusstraat 7, 1216 NX Hllverum, uiteraard voor zien van naam en adres. Uiterlijk 30 juni a.s. moeten de punten- lijsten zijn ingeleverd. In de loop van juli wordt dan vastgesteld wie de uit eindelijke bekerwinnaar is geworden. Over de uitslag is geen corresponden tie mogelijk. De prijswinnaar krijgt schriftelijk bericht. Omdat rondom dat tijdstip de vakanties al beginnen is het ook van belang dat de kandidaten hun vakantie vermelden. InformatieInsti tuut voor Studiebegeleiding, Steenhoff straat 30A, tel. 17089 (de heer Mei ners). Het Instituut voor Studiebegeleiding bestaat al sinds 1974. Sedert oktober 1981 heeft het onderdak gevonden in de oude R.K. MAVO, waar een staf van 17 mannen en vrouwen de leerlingen be geleiden die kampen met studie- en huis werkproblemen. Aan het instituut zijn bovendien drie beroepskrachten verbonden: een orthopedagoog, een pe dagoog en een begeleidingsdeskun- dige. De kinderen worden er niet alleen "vaktechnisch" begeleid, maar er wordt ook gekeken naar de achtergron den van de problemen. Naast Soest heeft het instituut tegenwoordig ook vestigingen in Hilversum en Amers foort. Ondanks dat de studiebegeleiding niet goedkoop kan worden genoemd (de kosten variëren van 160 tot 350 per maand, afhankelijk van de intensiteit van de begeleiding) hebben al veel scholieren met studieproblemen de weg naar het instituut gevonden. Die problemen kunnen van velerlei aard zijn. Er zijn kinderen die op school niet goed kunnen meekomen, of die niet vol doende studeren en van wie het rapport ver beneden de maat blijft. Dat geeft ook veel spanningen in de gezinnen, waar de ouders vaak het verwijt laten horen dat de kinderen "de kans uit laksheid niet grijpen. De heer Meiners schat dat zeker 80% van de middelbare scholieren in prin cipe wel voor een of andere vorm van begeleiding in aanmerking komt. "Het onderwijs mist in het algemeen de aan dacht voor het kind, die het juist hard nodig heeft, al kun je het onderwijs zélf daar niet of nauwelijks op aanvallen," zegt hij. "Het zou natuurlijk 't mooiste zijn als elke school er zelf in zou kun nen voorzien." Zo'n 150 kinderen per jaar, en niet al leen uit Soest, komen bij het instituut terecht. Opvallend daarbij is dat de MAVO, en HAVO-leerllngen het sterkst zijn vertegenwoordigd. De heer Mei ners gaat ervan uit dat dit wordt ver oorzaakt door het feit dat deze leer lingen, in tegenstelling tot bijv. LTS- en MEAO-collega's nog geen duidelijke keus voor hun toekomstige beroep hoe ven te maken, waardoor de onzeker heid als het ware is "ingebakken," vooral met betrekking tot de vaststel ling van het keuzepakket. Het instituut werkt "aangepast" aan de problemen. "Bezuinigen kun je niet op aandacht, op kwaliteit," aldus de heer Meiners. De begeleidingsvorm varieert van individueel tot groepjes van maximaal 10 leerlingen. Succes is er in de meeste gevallen wel, verzekert de heer Meiners, "al verkopen we na tuurlijk geen illusies." In de begelei ding voor het staatsexamen is de score 100%, in de andere gevallen is 80 a 90% tevreden over de resultaten. De controle op het werk van het insti tuut is in handen van de Stichting Lan delijk Overleg en Keuringsorgaan van Huiswerkinstituten (SLOK). Op initia tief van de heer Meiners werkt de SLOK momenteel aan een plan, in overleg met het Samenwerkingsver band Huiswerkinstituten Midden-Ne derland, om een "studiefonds" in het leven te roepen, waarvoor de deelne mers zich door het betalen van regel matige premies kunnen verzekeren te gen de vrij hoge kosten die de inscha keling van een Studiebegeleidingsinsti tuut doorgaans met zich meebrengt. "Op die manier," aldus de heer Mei ners, "wordt het in de toekomst wel licht mogelijk dat de mensen zich via een lage premie verzekeren tegen de "financiële gevolgen van het onder wijs." i>e neer Meiners met de "Examenbeker.' Vanaf 1 mei 1983 Diverse dagmenu's vanaf 12,50 Pannekoeken Plateservice Tevens sfeervolle zaal voor geheel verzorgde feestavonden, bruiloften recepties, koffietafels, buffetten etc Cap 25 tot 250 pers Inl Tel. 02155-13156-11121 Café- Restaurant v. Weerden Poelmanweg 4 Soest Wij zijn het gehele jaar geopend. Onder invloed in onverzekerde auto tijdens ontzegging1 Ofschoon hem tot 8 maart 1985 de rij bevoegdheid was ontzegd was ee 22-ja rige inwoner van Soest in de nacht van zaterdag toch in de auto gestapt. Op de Koningsweg werd hij door de surveille rende politie staande gehouden naar aanleiding van zijn rijgedrag. De bestuurder bleek te hebben gedron ken. HHH Ook wethouder dra. G. Plomp behoorde tot degenen die afscheid kwamen nemen van de heer en mevrouw Onderdelinden. In twee termijnen - zoals in de politiek niet ongebruikelijk heeft de heer Arie Onderdelinden, tot voor kort fractie voorzitter van de VVD in de Soester gemeenteraad, afscheid genomen van Soest en van de Soester politiek. In eerste instantie gebeurde dat al tij dens de raadsvergadering van vorige week donderdag in de aula van het Griftland College, in tweede instantie maandagavond j.1. met een receptie in restaurant Van den Brink. Aan het einde van de raadsvergade ring sprak burgemeester P. Scholten de heer Onderdelinden namens de raad toe. "Het is jammer dat u weggaat. U leverde altijd een evenwichtige bij drage, met de inzet van uw hele per soon. Als Nestor van de raad zag u toe op de persoonlijke verhoudingen, de goede onderlinge relaties waren een punt van uw bijzondere aandacht, on danks politieke twist of zakelijk me ningsverschil." De burgemeester noemde het een goede zaak dat tussen de talrijke jeugdige raadsleden ook de oudere garde vertegenwoordigd was, "al is het niet zo dat u oud bent, want u spreekt de taal van de jonge mensen." De burgemeester noemde hem be scheiden, hartelijk en zakelijk, als een "vader van de kinderen in de fractie." Hij hoopte dat de heer Onderdelinden Soest niet snel zou vergeten en over handigde hem een boek over zijn nieuwe woonomgeving, de provincie Drenthe. "Dank voor alles wat voor SoesLhebt gedaan, en voor uw persoonlijke vriend schap!" De heer Onderdelinden vertelde dat hij het raadslidmaatschap node prijs gaf. "Een raadslid vertegenwoordigt, bestuurt en behartigt belangen vanuit een bepaalde optiek, in mijn geval de liberale. Dat gebeurt in het kader van een ethiek die geen plaats biedt aan ongefundeerde achterdocht." Hij kapittelde de dikwijls voorkomende onnodige breedsprakigheid in de raad, die bij anderen soms leidde tot onge durigheid. "Als ik iemand ooit heb ge kwetst, dan bied ik hem hierbij alsnog mijn verontschuldigingen aan. De heer Onderdelinden wenste Soest alle goeds toe, vooral dat het zo spoe dig mogelijk uit de financiële zorgen zou komen. Hij besloot met een harte lijk "Tot ziens, het ga u allen goed." In de raadsvergadering vond ook het geloofsbrieven-onderzoek plaats van de heer W. H. van der Klink, die in de raad de opengevallen zetel gaat in nemen en tijdens de volgende raads vergadering zal worden beëdigd. Bert Krijger is inmiddels gekozen tot fractie voorzitter. Knijpkikkers Onder grote belangstelling vond maan dagavond in restaurant Van den Brink de afscheidsreceptie plaats, die de heer en mevrouw Onderdelinden werd aangeboden door de diverse geledin gen van de Soester VVD, zoals de fractie, het afdelingsbestuur en de pro- pagandacommissie Een lange stoet Soesters, de meestert direct of-indirect betrokken bij het plaatselijke politieke gebeuren, maak te van de gelegenheid gebruik om de naar Emmen verhuizende voormalige WD-leider en zijn echtgenote de hand te drukken en een cadeau te geven. Met een korte humoristische toespraak overhandigde Bert Krijger, de nieuwe WD-voorman, zijn voorganger een aantal aandenkens aan Soest, zoals een schildersdoos, een spuitbus met "Soes ter dennengeur", een kruiwagentje met tien knijpkikkers die model ston den voor de leden van de VVD-fractie), en een boek met Drenthe recepten. Bert Krijger roemde de inzet waarmee de heer Onderdelinden zijn werk had verricht, en verwachtte dat deze ook in zijn nieuwe woonplaats niet "helemaal niks" zou gaan doen. Daarvoor was de heer Onderdelinden naar zijn me ning "maatschappelijk veel te betrok ken." De heer Onderdelinden zélf sprak in zijn afscheidswoord over een moment van bezinning, een afronding van een verblijf van 12% jaar in Soest, waar van 5 jaar actief in de politiek. "Ik heb veel mensen leren kennen, leren be grijpen en leren waarderen." Speciaal betuigde hij zijn dank aan mevrouw Korthuis, voormalig raadslid, thans lid van Provinciale Staten, onder wier toeziend oog hij de "eerste schreden" in de politiek had gezet. Ook de leden van de raad betrok hij in zijn slotwoord. "Er is wel gezegd, dat van de idealen van de Franse revo lutie in de Nederlandse politiek de libe ralen de vrijheid, de socialisten de ge lijkheid, en het CDA de broederschap vertegenwoordigen, maar zo simpel ligt het niet.Hij vond 'het afscheid hartverwarmend en wenste allen nog veel goede jaren in geluk en gezond heid. Veel klanten lieten zich de Hongaarse le! De Hongaarse Week die de bekende Vivo-supermarkt Van Dam Super aan de Wiardi Beckmanstraat in de afgelo pen dagen heeft georganiseerd is een kleurrijk gebeuren geworden. Vanaf vorige week donderdag stond de zaak geheel in het teken van al het goede dat Hongarije op het gebied van levens middelen te bieden heeft. Op verschil lende plaatsen in de winkel stonden de produkten van Hongaarse bodem uitgestald, zodat het winkelende pu bliek er ruimschoots kennis mee kon maken. De Hongaarse sfeer werd versterkt door het feit dat het voltallige perso neel voor deze bijzondere gelegenheid in authentiek-Hongaarse kledij was ge stoken, waarbij vooral de fleurige bloemmotieven van de dames in het oog viel. Verder hingen er in de zaak overal kleurige affiches, die de schoon heid van Hongarije - vooral als vakan tieland - onderstreepten, hetgeen trou wens ook gebeurde door een grote hoe veelheid folder- en informatiema teriaal. Grote belangstelling trok voor al de goulash-stand bij de slagerij-af deling, waar een charmante (écht) Hongaarse dame het publiek liet ken nismaken met de Hongaarse goulash, die over de gehele wereld als een bij zonderheid wordt geprezen. Veel klan ten lieten zich het smakelijke warme :ernijen, waarvan zij konden proeven, go hapje op een stukje stokbrood met ple zier aanreiken. Direct bij de ingang stonden paprika salades, kersen op sap en zoetzure au gurken, allemaal afkomstig uit Honga rije. Ook de beroemde Hongaarse aca ciahoning en de paprikapoeder (ook in geschenk verpakking) stond daar opge steld. De potten "Naturletcho" (papri ka, tomaten, uien en verschillende kruiden), speciaal voor vleesgerechten en vullingen vonden gretig aftrek. Dè afdeling drogisterij was feestelijk versierd met poppen in Hongaarse kle derdracht. Postzegelliefhebbers konden hier ook terecht voor speciale mapjes met Hongaarse postzegels. Aandacht bestond uiteraard ook voor typisch Hongaarse vleeswaren en worstsoorten als de bekende salami en de kolbasz, al dan niet met knoflook. Het publiek kon er uitgebreid van proe ven, evenals van de Hongaarse wijnen, die goed vertegenwoordigd waren. Grote interesse was er voor de wijnen, met welluidende namen als Tokaji Aszu, de Egri Bikaver (het beroemde Stierebloed) en de Badacssonyi Szur- kebarat (letterlijk: "Grijze monnik"). Hongarije is een vooraanstaand wijn- producerend land, met een rijke tradi tie, die stoelt op kwaliteit en karakter. Ook de bakkerijafdeling verkocht een speciale Hongaarse lekkernij: het poesta-broodje. 1 smaken. De heer Van Dam kijkt met grote te vredenheid terug op het Hongaarse ge beuren in zijn zaak. "De reacties die we kregen waren heel positief. Niet al leen van de klanten, ook van collega winkeliers, die op verzoek van de Hon gaarse ambassade bij ons poolshoogte kwamen nemen." De Hongaarse Week is dan ook prima geslaagd, vindt de heer Van Dam. "Het ging ons er niet speciaal om dat er nu eens een flinke omzet moest worden gehaald, al is er heel goed verkocht. Wat we wilden was gewoon iets bijzonders doen, om een beetje buiten de gewone dagelijkse sleur te treden. Dat is uitstekend ge lukt." Proces-verbaal voor weigeren van bloedproef Een 43-jarige plaatsgenoot werd in de nacht van zaterdag op zondag door sur veillerende politie op de Steenhoff straat staande gehouden op grond van opvallend rijgedrag. Hij bleek gedron ken te hebben, maar weigerde de bloed proef. Daarvoor kreeg hij een proces verbaal. Bovendien moest hij zijn auto laten staan, omdat hij ook een rijver bod kreeg. Dat kreeg ook een 28-jarige automobi list uit Soest, die in dezelfde nacht op de Dalweg werd gecontroleerd. Ook hij had gedronken, maar niet zoveel dat hij een proces-verbaal kreeg. Onderzoek baarmoederhalskanker in Soest en Soesterberg

Soester Courant | 1983 | | pagina 17