Rode Kruis - centrum 'De Zonheuvel' officieel in gebruik genomen College ernstig verdeeld over tweede beroepsofficier bij brandweer Soest Zo gezien... Chatöux m 142 WD noemt vervanging politie-auto's 'komediebesluit' M Winkelsluiting op a.s. zaterdag Koninginnedag De Eekhoorn huizenkrant Woensdag 27 april 1983 61e jaargang no. 35 Aanschaf had al plaatsgevonden Kolonel Clifton C, Clark Jr. nieuwe commandant 'Camp New Amsterdam' De landman TENTENSHOW TAXI TAK 12636 RADION RIBLAPPEN 1/195 YOGHURT PATAT FRITES Honsbergen Honsbergen Honsbergen Honsbergen Honsbergen Honsbergen Bureau voor redactie en administratie: Van Weedestraat 47A, Soest Tel. 14152* Postgiro 126156 SOESIïRiCOüRANT Hoofdredacteur: H. E. J. SMIT Abonnement per half jaar f 12.— Buiten Soest per halfjaar f24.— Gecontroleerde oplage 8.350 Verschijnt iedere woensdag Met een korte plechtigheid heeft de af deling Soest/Soesterberg zaterdagmid dag j.1. het nieuwe onderkomen in de villa "De Zonheuvel" officieel in ge bruik genomen. Dat gebeurde in aan wezigheid van enkele tientallen leden en belangstellenden, die door voorzit ter G. Boelhouwer op het terrein voor het gebouw werden verwelkomd, in het bijzonder de kringcommissaris van het Rode Kruis Utrecht: burgemeester P. Scholten, alsmede zijn echtgenote en zijn dochter, de heer Bol, directeur van de ziekenhuizen Maarschalksbos en Zonnegloren ("onze huisbaas," aldus de heer Boelhouwer) en de heer G. van de Pijpekamp, één van de op richters van de nu 41 jaar oude afde ling. In zijn welkomstwoord toonde de heer Boelhouwer zich zeer verheugd met het nieuwe onderkomen. "De 4000 le den hebben ervoor gezorgd dat de afde ling hier nog vele jaren zal kunnen functioneren. Naar zo'n eigen huis heb ben we altijd uitgekeken, in de jaren van ons zwervend bestaan." Speciale woorden van dank bracht de heer Boelhouwer over aan Zonneglo ren, voor de volledige medewerking bij het realiseren van het centrum. De heer Boelhouwer noemde de totstand koming ervan een bewijs van het ver trouwen dat het Rode Kruis geniet, zowel voor de taken die in het verleden verricht waren als voor de taken die in de toekomst wachten. "Twee dingen zijn daarvoor nodig," aldus de voorzit ter, "mensen en middelen. Bij die mid delen behoort ook een goede huisves ting. Daarin zijn we nu geslaagd. Maar we schreeeuwen nog om vrijwilligers voor het Rode Kruis-korps Elan Burgemeester Scholten noemde het een voorrecht bij de officiële inge bruikneming aanwezig te mogen zijn. Hij bracht naar voren dat hij eigenlijk twee petten droeg: die van het Rode Foto: Goos van der Wilt Kruis en die van het gemeentebestuur. Als kringcommissaris roemde hij de "uiterst actieve" afdeling Soest/Soes terberg voor het elan, dat niet alleen tot uitdrukking kwam door de nieuwe huisvesting en het nieuwe materiaal (zoals de PAM-wagen - een autobus ter waarde van zo'n 50.000 speciaal ge schikt voor het vervoer van gewonden of invaliden), maar ook in de nieuwe De fractie van de VVD in de gemeente raad heeft zich vorige week in een brief aan het College van B. en W. zeer ontevreden getoond met de gang van zaken rondom de vervanging van de politie-auto's. Die ontevredenheid heeft de fractie zelfs doen overwegen tegen de daarvoor noodzakelijke be grotingswijziging te stemmen. Om re denen van zuiver procedurele aard (de auto's moeten uiteindelijk toch betaald worden) heeft zij besloten dat niet te doen. "Een komediebesluit", is het oordeel van de fractie over het besluit in de raadsvergadering van maart, om de voor de vervanging nodige gelden on der de post "Onvoorzien" onder te brengen, omdat het een onmogelijk be sluit was. Er waren reeds auto's ver vangen zonder dat daar middelen voor waren gefourneerd. In de maartvergadering was bij dit agendapunt door het college opgemerkt dat een grondig onderzoek over de vervanging van benzine- door diesel- auto's pas in mei kon worden afgeslo ten. Een sneller onderzoek zou vol- Weetje niet wat je met al de ver zekeringspapieren moet begin nenLoop dan voor een deskun dig advies bij van Rouwendaal naar binnen! Bij ons hypotheekrente vanaf 7,6%. J.G. van Rouwendaal B.V. ASSURANTIËN EN ONROEREND GOED TELEFOON 02155 -164 67 gens de politieleiding niet de juiste ge gevens opleveren. Een week later bleek er al een rapport te kunnen wor den geproduceerd. "Een als serieus bedoeld onderzoek is eigenlijk al ge stopt, voordat het goed en wel van start was gegaan", aldus de VVD-fractie. "Wellicht was dit nodig om niet, na de reeds gedane aanschaf van benzine auto's, door een (te?) positief rapport over dieselauto's die aanschaf als voor barig of onvoldoende overwogen te laten aanmerken." In dit verband merkt de VVD-fractie verder op: "Ge sproken zou kunnen worden over onvol doende oog voor de besluitvorming in een lokale democratie. "De raad is op verschillende tijdstip pen en plaatsen voorgelicht of juist niet voorgelicht", gaat de brief verder. "Daardoor is de raad uiteindelijk niet in staat gesteld tot een juiste besluit vorming." De fractie verwacht wel, nu zij ondanks dit alles niet tegen de voorgestelde begrotingswijziging heeft gestemd, dat er in de eerstvolgende vergadering van de commissie Alge mene Bestuurszaken besproken wordt hoe dit soort "komediebesluiten" in de toekomst voorkomen kan worden. Zij stelt: "Een vergissing is menselijk, vergissingen tegen beter weten in te la ten voortbestaan mag zeker bij de politieleiding niet voorkomen." voorzitter en de nieuwe colonne-com mandant, de arts R. von Bartheld. "Nog lang niet alle afdelingen beschik ken over goede huisvesting," memo reerde de heer Scholten met enige zorg, en met het oog op de nieuwe ta ken die ook het Ftode Kruis wachten (bij de overneming van een deel van de taken van de B.B., die binnen afzien bare tijd wordt opgeheven) is een goed onderkomen van groot belang. "Het Rijk voorziet daar niet in, het is een taak van de afdelingen zelf. Als vertegenwoordiger van het gemeentebestuur wees de heer Schol ten op het directe belang dat de ge meente Soest heeft bij een goed lopende Rode Kruis-afdeling: "De gemeente draagt u een goed hart eoe." Steun Met name stond de heer Scholten stil bij het feit dat het Rode Kruis in stand wordt gehouden door vrijwilligers, die het werk allemaal in hun vrije tijd ver richten. "Daarom is steun voor hun werk, niet alleen van het gemeentebe stuur, maar vooral ook van de bevol king van groot belang, aldus de heer Scholten. "En dan niet alleen met da den, maar ook moreel." Het Rode Kruis in Soest en Soesterberg mocht zich, meende hij, gedragen weten door de gehele bevolking en hij hoopte dat dit ook tot uiting zou komen bij de jaar lijkse collecte, die over enige tijd weer wordt gehouden en die hij alvast harte lijk aanbeval. De gemeente gaat het Rode Kruis en de EHBO beide betrekken bij de reali sering van het Rampenplan voor de ge meente Soest. Een eerste gesprek daarover zal waarschijnlijk al op 10 mei a.s. plaatsvinden, kondigde de heer Scholten aan. "Wij rekenen als gemeentebestuur op uw bijdrage daar in." Tenslotte wendde de heer Scholten zich tot de heer Van de Pijpekamp, die hij als oud-oprichter - de sleutel van "De Zonheuvel" overhandigde om er de officiële openingshandeling mee te ver richten. "Daarmee wordt de waar dering voor uw initiatief duidelijk tot uitdrukking gebracht," aldus de burge meester. De heer Van de Pijpekamp ontsloot daarop de voordeur van het gebouw, waarna de tientallen aanwezi gen binnen mochten komen om het interieur te bezichtigen. Onder het toeziend oog van burgemees ter Scholten en Rode-Kruisvoorzitter Boelhouwer ontsluit de heer V.d. Pijpe kamp de toegang tot het nieuwe on derkomen van het Rode Kruis Soest/- Soesterberg. Op 29 april a.s. zal kolonel Garyll G. Sipple het commando over het 32ste Tractical Fighter Squardron USAFE op Camp New Amsterdam, vliegbasis Soesterberg, overdragen aan kolonel Clifton C. Clark. Kolonel Sipple is overgeplaats naar Shape in België, waar hij de functie zal bekleden van Special Assistant voor de Chief-of-Staff. Zij opvolger, kolonel Clark, is de voormalige plaatsver vangend commandant van de 36ste Tactical Fighter Wing (USAFE) op de vliegbasis Bitburg in W.-Duitsland. De commando overdracht zal plaats vin den om 14.00 uur in hangar 33 op Camp New Amsterdam (ingang Dolderse- weg). Kolonel Clifton C. Clark Jr. is de nieuwe commandant van het 32ste Tac tical Fighter Squadron (Amerikaanse Luchtmacht in Europa) op Camp New Amsterdam, vliegbasis Soesterberg, met ingang van 29 april 1983. Voor hij naar Camp New Amsterdam kwam, was hij de plaatsvervangend comman dant van de 36ste Tactical Fighter Wing op de vliebasis Bitburg in W. Duitsland. Kolonel Clark is geboren op 26 februari 1938 in Kalispell in Mon- tana, U.S. Hij kreeg zijn vlieger oplei ding op de vliegbasis Williams in Ari zona en behaalde zijn brevet in 1962. Sinds die tijd heeft de kolonel verschil lende functies bekleed binnen de Amerikaanse luchtmacht. Kolonel Clark heeft meer dan 4.000 vlieguren en vloog o.a. op de T-33, T-38, F-100, F-4 en F-15 Eagle. Kolonel Clark is gehuwd met Diane Alumini. Zij hebben twee kinderen, dochter Marjean en zoon Bruce. Onze lezers dienen er rekening: mee te houden dat a.s. zaterdag op Koninginnedag alle winkels gesloten zuller zijn. Een uitzondering is er voor de banketbakkers, die buiten hun winkels op die dag uitsluitend oranjegebak mogen verkopen. MWIJ HELPEN U ONDER DAK" VAST(goed) EN ZEKER(heid) De Soester NBM-makelaars Zie pagina 4 Ondanks de moeite die burgemeester P. Scholten zich in een langdurig be toog gaf om de raad te overtuigen van de noodzaak van de aanstelling van een tweede beroepsofficier bij de plaatse lijke brandweer, heeft de overgrote meerderheid van de raadsleden vorige week niet thuis gegeven op zijn "klem mend verzoek" om voor het college voorstel met die strekking te stemmen, zoals uit de vergadering van de com missie financiën, de week tevoren, al was op te maken. Bovendien bleek tij dens de raadsvergadering van vorige week dat niet het voltallige college ach ter het voorstel stond. Zowel de wet houder van Financiën (de heer Menne, CDA) en wethouder Frans Kingma (PvdA) verklaarden zich tegen het voorstel, omdat ook zij meenden dat er onvoldoende financiële dekking voor het voorstel was. C. Verheus (CDA) merkte op dat de va cature die ontstaat na het vertrek van brandweercommandant Groart - aan het eind van dit jaar - alleen zou mogen worden vervuld als er voldoende dek kingsmiddelen tegenover zouden staan. Bij het begrotingsvoorstel voor 1984 zou duidelijk moeten worden aan gegeven waar de 90.000,-, die met het voorstel gemoeid zijn gevonden kun nen worden. Nek Blommers (VVD) viel hem daarin bij, al merkte zij op dat de VVD het in principe wel eens was met een tweehoofdige beroeps leiding van de brandweer. Raymond van Gelder (PvdA) sloot zich aan bij CDA en VVD en tekende verder nog aan dat hij vond dat het college voorstellen van zijn kant (uit breiding van het aantal vrijwilligers, eventueel ook vrouwelijke) niet serieus had behandeld. Hij bepleitte opvoering van de kwaliteit "onder de paraplu van de regio-brandweer". Jan Visser (Prog. Soest) meende dat de officieren teveel tijd kwijt waren aan regionale taken. Hij bepleitte twee officieren voor minder geld, dus geen "dure commandant' Jenny Allard (D'66) kon zich in het voorstel wel vinden. Zij pleitte ervoor de autonomie van de brandweerleiding zo groot mogelijk te houden, om daar door zoveel mogelijk greep op de or ganisatie te houden. Dé ervaring met regionale samenwerkingsverbanden was volgens haar niet bemoedigend. De heer Van Garderen (SGP/GPV/RPF) vond twee officieren weliswaar nood zakelijk, maar sloot zich eveneens aan bij de kritiek van het CDA. In een langdurig betoog, dat bij een groot aantal raadsleden nogal wat irri tatie verwekte, trachtte burgemeester Scholten met het opsommen van be kende argumenten de raad alsnog over te halen. Hij legde vooral de vinger bij het zware takenpakket van de brand weer. Er was sprake van een onver antwoorde belasting. Zo was bij voor beeld de situatie in de vakanties uiterst klemmend: vorig jaar was het nog voorgekomen dat een officier van piket een maand lang niet buiten Soest had kunnen gaan. Een groot aantal korps leden werkt buiten Soest, van het kader zelfs een kwart, en ook dat brengt pro blemen met zich mee. De animo om officier te worden is bij de vrijwilligers trouwens zeer beperkt, omdat de vergoeding niet navenant aan de gevraagde inspanningen is. Bovendien kan men vrijwilligers niet dwingen zich aan het rooster te hou den. Er zijn geen sancties aan verbon den, aldus de burgemeester. De taken nemen toe, worden ook ingewikkelder, en het publiek wordt steeds kritischer en agressiever. Hij deed een klem mend beroep op de raad het voorstel aan te nemen,omdat anders "erosie van de brandweer" niet te vermijden zou zijn. Tot veler verrassing vroeg na de bur gemeester wethouder Menne het woord om mee te delen dat een college-min derheid het voorstel evenmin steunde: hijzelf en wethouder Frans Kingma. Zij beiden waren van mening dat de financiële onderbouwing voor 1984 en volgende jaren van het voorstel onvol doende was. De heer Scholten bracht nog naar vo ren dat de dekking er wél was. Er was al een reservering voor deze post en bovendien was er bij de brandweer inmiddels al flink bezuinigd, waardoor de financiële ruimte op 2000,- na ge vonden was. De heer Verheus reageer de daarop door te zeggen dat er inder- daag wel bezuinigd was bij de brand weer, maar dat hij het "van de dolle" vond die bezuinigingen te gebruiken om deze uitgave te dekken. "Op die manier is er dus helemaal geen sprake meer van bezuinigingen. We graven ergens een gat om op een andere plaats een put te dempen. Raymond van Gelder wees de opmer kingen van burgemeester Scholten als "dooddoeners" van de hand. "Wat is hier feitelijk aan de hand? Wat wilt u bereiken?" vroeg hij de burgemeester. Hij meende dat het bestuurlijk be sluitvormingsproces met de gehele gang van zaken niet was gediend. Ook de heer Verheus sloot zich bij Van Gelder aan. Hij bracht naar voren dat het mogelijk moest zijn binnen de vrij- willigers mensen een bevelvoerende functie te geven, ook als daarvoor wel licht iets minder stringente opleidings eisen gesteld moesten worden. De meeste leden toonden zich uitermate verbaasd over de verdeeldheid binnen het college. Jan Visser: "De medede ling van de heer Menne heeft mij ont hutst. We hadden dit van tevoren moe ten horen. Nu zijn we overvallen! Het college beraadde zich op de ont stane situatie en kwam met het voor stel het agendapunt te verschuiven naar de volgende raadsvergadering, in mei. Daardoor komt de zaak eerst nog een keer ter sprake in de financiële commissie. GEKARDPAUL We konden van de eerste, zo mers aandoende lentedag, zelfs na een dag van zware tuinarbeid, geen genoeg krij gen en probeerden hem uit te buiten door een avondlijke autorit die ons door dorpen en gehuchten voerde, waar jon gens en meisjes op sinds men senheugenis vastgestelde vrij plaatsen elkaar ontmoetten met de lente in het hoofd en rechtstreeks uit de mottenbal- len gesleepte zomerkleding aan het lijf. Je voelde de lente en hier en daar vertoonden bo men en struiken al het bij dit seizoen behorende frisse groen, hoorde je de merels druk doen de met hun jubelende dagslui ting. In de mij vaag bekend voorko mende omgeving zag ik plotse ling een herkenningspunt en sloeg haaks rechtsaf een kilo meterslange, met meer kuilen dan plaveisel voorziene, bosweg in. Aan het eind daarvan wist ik de boerderij waar we vorig jaar vlierbessen hadden ge plukt en waarvan de donker rode wijn nu in de kelder ligt te rijpen. Het brutale geluid van dichtklappende autoportieren klonk vals tegen de totale stilte op het boerenerf. Een verre fa zant kon met zijn schrille kreet de onwezenlijke stilte slechts beklemtonen. Zelfs de wind hield de adem in. De boer, op het geluid afgeko men, stapte in zijn klompen en kuierde in onze richting. Tot mijn verbazing herkende hij me nog en zei het zelfs leuk te vinden dat ik eens langs kwam. Grinnekend prees hij zijn ge stel, dat bestand bleek tegen de door mij, in ruil voor de bessen geschonken vlierbessenwijn. Een speurende blik om mij heen was voldoende voor een gulle rondgang door de stallen. Met veel liefde voor zijn dage lijks werk vertelde de landman over de koeien en het jongvee, het fokken en de melkproduk- tie. Langs de bosrand graasden wat reeën, scherp afstekend te gen de ondergaande zon. Het fijnste wild dat er is; je hebt er geen centje last van,bromde hij tevreden. Hij haalde de schouder op over de veronder stelde hoeveelheden gras die ze dan toch maar opaten. Hij had er nog nooit iets van gemerkt. In de woonkeuken dronken we een dampende mok koffie met een Mariakaakje en hield de boerin de haast tropische hitte op peil door zo nu en dan een houtblok in de potkachel te frommelen. De avond viel snel en het gesprek bloeide op. Wat meer is, we herkenden elkaar zo maar als broeders in de Heer. Zoiets is telkens weer als een nieuw begin. Een aanloop je voor de grote zomer. in Soest Hemelvaartsdag, 12 mei Terrein bij de Oude Kerk" Nic. van Dam Soest Tel. 02155-134 73 of 22059 UI/ Juwelier GEEF GOUD ALS JE VAN ELKAAR HOUDT TAXATIES Burg. Grothestr. 13 EPARATIES Soest 02155-23271 DAG NACHT Exclusieve informatie over koophuizen in Soest. Amersfoort, Baarn en omgeving. Vraag toezending. Peters bv Makelaardij o.g. voor wonen in de groene zonej Soest, 02155-16251 Amersfoort, 033-630506 Magere Kilo Zak 2 kilo 2 zakken Diepvries

Soester Courant | 1983 | | pagina 1