FOTO STRIP- VER HAAL Bronchitis... wat is er aan de hand? Wat is verstopping? Puistjes en meeëters wat zijn dat? MENARA HENNA STEEDS MEER IN TREK De aanbevolen hoeveelheden vitamine D in de voeding Met Raad en Daad Groeiende voorkeur HENNA TIPS voor HatHmiiK haarkleurstoffen ook een verzorgende werking op het v* Soes tor Courant van woensdag 27 april 1983 24 fit recent onderzoek blijkt, dat vitamine D-tekort weer voorkomt. Daarom is het belangrijk deze voedingstof extra aandacht te geven in de voorlichting. Onlangs heeft de Commissie Voedingsnormen van de Voedingsraad aanbevelingen gege ven voorde hoeveelheid vitamine D in de voeding. praktische tips voor fotografen in de vorm van een foto-drieluik Wat betekenen foto's en films nu eigenlijk voor een mens? Dat is een vraag, waarover je waarschijnlijk wel een proefschrift zou kunnen schrij ven. Wie een eenvoudige verklaring wil hebben van wat foto's en films kunnen betekenen, moet gewoon eens met iemand een fotoalbum door bladeren. Of een paar films bekijken van het leven van een gewoon gezin. Die ontdekt, dat deze op papier of film vastgelegde beelden voorde men sen, die ze gemaakt hebben of er op staan, een bijzonder grote betekenis hebben. Foto's zijn de bewijzen van je geluk - zo heeft eens iemand het geformuleerd. En daarom zullen we - wat er ook moet worden "ingele verd" - in de komende jaren blijven fotograferen en filmen. Een bewijs van je geluk... dat is zo'n plaatje van een stralend kind in het fietsmandje op een zonnige zo merdag. Dit beeld wil je als ouders van je kind bewa ren en dat is dan ook de reden, dat kinderen tot de meest-gefotografeerde onderwerpen behoren. Dat geldt ook voor de tweede foto, die door de moeder is genomen en die een trotse vader met zijn zoon laat zien. De man zal later zo'n foto aan zijn zoon geven en zeggen: "dat was jij toen je nog klein was". De derde foto: nog zo'n herinnering aan een mooie er varing, het begin van een onbezorgde wandeling op de hei. Op zo'n leeftijd komen jonge mensen niet graag voluit in beeld. Daarom heeft de fotograaf de foto niet van de voorkant genomen. Zo'n plaat wordt zuinig be waard in het fotoalbum van die twee en zal een leven lang een herinnering blijven aan een gelukkige tijd. Dat zijn drie foto's, die laten zien dat foto's - en ook films - bewijzen zijn van het geluk, datje als mens be leeft. Vitamine D is een belangrijke regulator van het calcium- en fosfaatmetaboiis- me en daardoor van de botstofwis.se- ling. Bij een tekort aan vitamine I) is het mineralisatieproces van het bot weefsel gestoord. Bij kinderen kan dan rachitis ontstaan en bij volwassenen osteomalacie botverweking t Vita mine D komt in twee vormen voor cho- lecalciferol (D3> en ergocalcifero) (D2). Vitamine D3 wordt in de huid ge vormd onder invloed van zonlicht in het bijzonder het ultraviolette deel i Het komt voor in dierlijk weefsel, dus ook bij de mens. Vitamine D2 wordt ook onder invloed van ultraviolette straling in vitro ge- vormd. De aanbevolen hoeveelheden vitamine D worden weergegeven in mi crogrammen cholecalciferol (D3). De activiteit verbonden met 0.025 hg cholecalciferol wordt gedefinieerd als één internationale eenheid 1 E i vita mine D Bronnen Er zijn twee manieren om aan vita- mine D te komen. n.l. via de huid en via de voeding. In de meeste voedingsmid delen komt geen vitamine D voor. Vet te vis. eieren, lever en boter bevatten relatief veel vitamine D. Om toch een regelmatige dagelijkse opname met het voedsel te garanderen zijn in Ne derland margarine én halvarine ver plicht verrijkt met 3 I.E. D3 per gram en de zogenaamde produkten voor bak ken en braden met 3,75 1 E vitamine D3 per gram. behoefte De minimum behoefte van de mens aan de vitamine D is niet bekend Dit komt omdat de hoeveelheid die in de huid ge vormd wordt niet bekend is. De hoe veelheid is afhankelijk van vele fat- toren o.a. de duur en intensiteit van de blootstelling aan het zonlicht en de mate van pigmentatie van de huid. In gebieden als Nederland, waar gedu rende bepaalde jaargetijden duur en intensiteit van het zonlicht beperkt is en in gebieden met veel luchtverontrei niging kan de hoeveelheid ultraviolette straling onvoldoende zijn voor voldoen de vitamine D-vorming in de huid Ook uit voedingsonderzoek zijn er te weinig gegevens aan de hand waarvan de be hoefte kan worden vastgesteld Aanbevolen hoeveelheden Hoewel het nu nog niet mogelijk is een minimumbehoefte aan vitamine D vast te stellen in de voeding, staat wel vast dat met name tijdens de groeifase van het skelet in gebieden met weinig zon zoals Nederland exogeen vitamine 1) moet worden opgenomen De aanbevo- len hoeveelheden vitamine D in de voe ding die door de Commissie zijn opge steld staan in de tabel Bij opstelling van de hoeveelheden in de tabel is ér van uitgegaan dat deze hoeveelheden de behoefte dekken, zelfs als de vor ming onder invloed van zonlicht mini maal is Bijzonderheden met betrekking tot verschillende leeftijdscategorieën Kinderen tot I jaar l il ervaring in de praktijk blijkt dat de aanbevolen hoeveelheid van 15 ug per dag de behoefte dekt. zelfs als het kind niet of nauwelijks aan zonlic ht wordt blootgesteld Deze hoeveelheid geelt ook een veiligheid voorliet veel voorko mende probleem van absorptiestoornis- sen bij zuigelingen, waardoor een deel van het ingenomen vitamine D niet wordt opgenomen Het gehalte aan \i tamine D in moedermelk ligt tussen 5 en 35 1 E per liter Deze hoeveelheid is onvoldoende om volledig in de behoefte van de zuigeling te voorzien Daarom wordt voorlopig geadviseerd met na me na de derde maand - de aanbevolen hoeveelheid als profylactische dosis in de vorm van een vitamine D-preparaat te geven. Indien een zuigeling wordt gevoed met een volledige zuigelingen voeding is de vitamine D-voorziening voldoende omdat dit al aan de voeding is toegevoegd. Als de hoeveel- heid volledige zuigelingenvoeding minder wordt, moet vitamine D wor den aangevuld met een preparaat Pre maturen en kinderen die geen borst voeding en geen volledige zuigelingen voeding krijgen, zouden op de leeftijd van twee weken al de profylactische dosis in de vorm van een preparaat moeten hebben. Vanwege hun pignion tatie en de geringe blootstelling aan zonlicht verdienen kinderen met een pigmenteerde huid in ons klimaat extra aandacht wat betreft hun vita mine D-voorziening Kinderen I-tijaar Bij deze leeftijdscategorie is de Com missie ervan uitgegaan dat een profy lactische toediening van vitamine D is gewenst in verband met de groeifase waarin kinderen verkeren. Tot het der de jaar is aanvulling met een prepa raat het hele jaar door gewenst en voor de leeftijd van 3 t/m 6 jaar in de perio de dat de R in de maand is. Oudere kinderen en adolescenten (7 t/m l»jaar) De aanbevolen hoeveelheid voor deze groep kan via de voeding worden ver kregen. mede door verrijking van mar garine en halvarine met vitamine D Kir is daarbij ook rekening gehouden met de zogenaamde groeispurt. (plm 11-15 jaar», een periode met een ver hoogde calciumbehoefte. Volwassenen De meeste volwassenen zullen in hun totale vitamine D behoefte kunnen voorzien door middel van regelmatige blootstelling van de huid aan zonlicht Bij onvoldoende blootstelling aan zon licht geldt een aanbevolen hoeveelheid van 2.5 ug vitamine D. dagelijks met het voedsel op te nemen Speciale aan dacht voor de vitamine D-voorziening via het voedsel moet worden besteed aan hen die niet of nauwelijks van het zonlicht kunnen profiteren, b v de im mobiele i bejaarden, chronisch zieken en nachtwerkers Zwangerschap en lactatie Tijdens de zwangerschap en de laeta- tieperiode is de calciumbehoefte van de vrouw verhoogd en daardoor- ook de vitamine D-behoefte Welke invloed het verlies van vitamine D via de moe dermelk op de vitamine D-behoefte heeft is niet bekend. De verhoogde vi tamine D-behoefde tijdens de lactatie periode lijkt in belangrijke mate te worden bepaald door de vitamine D status van de vrouw aan het eind van de zwangerschapsperiode De aanbe volen hoeveelheid vitamine D kan niet volledig uit de gebruikelijke voeding worden opgenomen en daarom is aan vulling met een preparaat wenselijk Maximaal toelaatbare hoeveelheid Het gebruik van teveel vitamine D kan toxisch zijn. in het bijzonder bij jonge kinderen. Een overmaat aan vitamine D kan door een verhoogde calciumab- sorptie in de darm hypercalcemie tot gevolg hebben. Chronische hypercalce mie veroorzaakt afzetting van kalkzou ten in het lichaam met als mogelijk ge volg ernstige nierbeschadiging. Daar naast treden algemene vergiftigings verschijnselen op als malaise, lethargie, anorexie en constipatie Mo gelijke lange-termijneffecten van een dagelijkse opneming, die enkele malen de aanbevolen hoeveelheid bedraagt, zijn onbekend Omdat de individuele gevoeligheid voor- een overmaat vita mine D sterk varieert is het niet moge lijk een minimale toxische dosis vast te stellen. Daarom wordt geadviseerd de opneming zo dicht mogelijk de aanbe volen hoeveelheden, voor zowel kin deren als volwassenen te benaderen De bovengrens wordt op maximaal 25 ug (1000 I.E.) vitamine D per dag ge steld. De voedingsraad heeft bij het aanbieden van het rapport aan de Mini ster extra aandacht gevraagd voor- de kinderen van buitenlandse werkne mers en voor streng vegetarisch ge voede kinderen. De ongunstige situatie met betrekking tot de vitamine D-voor ziening is veelal het gevolg van het niet innemen van de voorgeschreven pre paraten. Dit wordt van extra belang als het kind voornamelijk uit culturele overwegingen weinig in de buitenlucht komt en het lichaam overmatig met kleding wordt bedekt. Uit:Voedingsinformatie." U weet natuurlijk dat de lucht die we inademen terecht komt in onze longen. Die kunt u het beste vergelijken met grote sponzen. Ze zitten vol met fijn- vertakte bloedvaten en kanaaltjes. Door de bloedvaten stroomt het bloed en door de kanaaltjes lucht. In een zeer fijn netwerk komt het bloed in contact met lucht (zuurstof). Die kanaaltjes heten bronchi. Wat is bronchitis? Bij bronchitis is het slijmvlies in die kanaaltjes ontstoken. Waarschijnlijk is dat gebeurd met een gewone verkoud heid. Er wordt dan meer slijm gepro duceerd. Dat is door hoest te merken, omdat dan slijm naar boven komt. Met al dat slijm in de longen kan men natuurlijk niet zo gemakkelijk ademen als anders. Als men even een stukje rent of fietst, hijgt men als een post paard. Maar dat slijm irriteert ook, men probeert het er zo snel mogelijk weer uit te krijgen. Daarom hoest men zoveel. Het hoesten en de kortademig heid zijn de meest vervelende dingen van bronchitis. Hoe ontstaat bronchitis? Bij de ene mens zijn de longen kwets baarder dan bij de andere. Zeker als men rookt of in een stoffige vuile om geving woont of werkt, loopt men een grotere kans op bronchitis. En ook door een verkoudheid is men vatbaarder. Dat komt omdat de longen door de rook en het stof worden geprikkeld. Daar door maken ze slijm. Men hoest dat slijm omhoog. Blijft men echter roken, dan blijft men ook hoesten. De longen krijgen steeds meer te verduren. Ze blijven slijm maken, maar het ophoes ten lukt steeds minder goed. Dat slijm blijft in de longen zitten. Geneest het vanzelf? Als men een keertje bronchitis heeft, is er niet zoveel aan de hand. Maar het gebeurt ook dat bronchitis terugkomt. En dat is vervelend. Veel mensen hebben er elke winter wel een tijdje last van. Ze hoesten dan bijna voort durend en het slijm dat ze ophoesten wordt heel taai. En van de kortademig heid die ze dan krijgen hebben ze bijna altijd last. Een steeds terugkerende bronchitis noemt de dokter chronische bronchitis. En die geneest minder ge makkelijk. Wat is de beste behandeling? Bronchitis kan bijvoorbeeld met peni cilline behandeld worden, waardoor de ontsteking in de longen geneest. De klachten zijn dan in een paar dagen over; maar wel moeten dan toch alle medicijnen opgemaakt worden. An ders is de kans groot dat de ontsteking nog niet is verdwenen en juist weer erger wordt. Naast penicilline zijn er nog geneesmiddelen die het taaie slijm losser maken, zodat men het gemakke lijker kan ophoesten. Bovendien zijn er nog middelen die de kanaaltjes in de longen wat wijder maken, waardoor het slijm ruim baan krijgt. Wat kan men zelf doen? In elk geval stoppen met roken. Want als de longen steeds maar geprikkeld worden, bevordert dat zeker de gene zing niet. Werkt men in een erg stoffige en vuile omgeving, dan zou het goed zijn om hierin verandering aan te brengen. Praat dan eens met de werk gever. De conditie is ook heel belang rijk. Voldoende beweging is dan ook zeer aan te raden, maar wel zodanig dat men geen tekort aan lucht krijgt. Bronchitis-papiënten zijn extra vat baar voor verkoudheid en griep. Goed aankleden in de winter is het devies. En zorgen dat de overgang van warm naar koud niet te groot is. Dit geld ook voor de overgang van warm naar koud water, zoals wisseldouches. Want dan gaat men immers hoesten. De ver warming kan best een streepje lager. Het is echter wel goed om voor het naar bed gaan de slaapkamer enigs zins te verwarmen. Als men zich aan deze regels houdt, zal men minder last hebben van bronchitis. Iedereen heeft zijn eigen ritme voor ontlasting. De één gaat twee keer per dag, de ander eens in de twee dagen. Sommige mensen zelfs maar eens per week. maar dat zijn wel uitzonderin gen. Dat ritme is geen vaste wet. Het lichaam kan er best eens van afwijken. Maar de ontlasting mag niet voortdu rend wisselend en onregelmatig zijn. Bij verstopping is het normale patroon in de war. De ontlasting is hard en droog en komt traag. Dat is vermoei end en het kan pijn doen. Verstopping noemt men ook wel constipatie of obsti patie. Wat is de oorzaak? Er kunnen verschillende oorzaken zijn. Verandering van omstandigheden. Bij voorbeeld bij ziekte. Verandering van klimaat tijdens vakantie kan ook een oorzaak zijn. Daarnaast kunnen aam beien soms ook een reden zijn. Die zijn. Daarnaast kunnen aambeien soms ook een reden zijn. Die kunnen zoveel pijn doen dat de ontlasting onbewust wordt tegengehouden. Daar door wordt ze dikker met gevolg dat het steeds moeilijker gaat. Maar de voornaamste oorzaak zit in ons eten. Tegenwoordig bevat het voedsel min der vezelstoffen. De meest bekende zijn wel zemelen, maar in ons voedsel komen vele andere soorten voor. Vezel stoffen verteren niet en houden vocht vast, waardoor de darm voldoende vul ling (bulk) krijgt en de ontlasting zacht en week wordt. Het ontbreken van die vezelstoffen in de voeding heeft dus een harde, droge ontlasting tot gevolg. Er komt nog een reden bijons jachtig leven. Wij gunnen ons niet de tijd om rustig naar de w.c. te gaan. Dat moet even snel tussendoor. De darmen krij gen geen kans normaal hun werk te doen. Bovendien hebben we te weinig lichaamsbeweging. Ook daardoor wer ken onze darmen minder intensief. Denk maar eens aan langdurig zieke mensen die ook zo vaak problemen hebben met de ontlasting. Alhoewel verstopping wel pijnlijk en hinderlijk kan zijn, is ze niet gevaarlijk. In de ontlasting zitten geen stoffen die kwaad kunnen voor het lichaam. Ver stopping kan echter wel een verschijn sel zijn van een andere ziekte. Het is daarom altijd verstandig, als de stoel gang langere tijd gestoord is, de arts te raadplegen. Helpen laxeermiddelen? Tot de verschillende laxeermiddelen die snel of plotseling verlichting van verstopping geven, behoren de stimu lerende of irriterende laxeermiddelen of laxeerzouten. Wanneer snelle ophef fing van verstopping noodzakelijk is, kunnen beide middelen effektief zijn. Men moet er echter aan denken dat laxeermiddelen geneesmiddelen zijn en dat zij alleen volgens voorschrift moeten worden gebruikt. Geen van de snelwerkende laxeermiddelen, noch spoelingen dienen langdurig te worden gebruikt. Als verstopping regelmatig terugkomt, gaat het erom dat de oorzaak weggenomen wordt. Drie din gen zijn daarbij van belang, te weten; 1) de opvoeding van de darmen (de tijd nemen dus), 2) de vezelstoffen in de voeding, 3) lichaamsbeweging. Hoe voedt men z'n darmen op? Het is goed om elke dag op een vaste tijd naar het toilet te gaan. De darmen moeten voldoende tijd krijgen om nor maal hun werk te kunnen doen. Een half uur van tevoren één of twee bekers lauw water drinken is prima. Met die regelmaat zullen de darmen zich snel herstellen. Hoe komt men aan vezelstoffen? Door voedsel te eten waar ze in zitten, zoals fruit en volkorenbrood. Soms is het moeilijk om goede voedingsge woonten vol te houden. Als de voeding onvoldoende vezelstoffen bevat kan men ook zelf voor aanvulling zorgen, door bijvoorbeeld drie keer per dag een glas magere yoghurt met een eetlepel zemelen te nemen. De arts kan ook een zogenaamd buik vormend middel voorschrijven. De sa menstelling van vezelstoffen is zodanig dat de darmen voldoende vulling (bulk) krijgen en de ontlasting zacht en goed gevormd wordt. Een gemakke lijke en natuurlijke stoelgang is het ge volg. Als de spijsvertering gaat verbe teren, krijgt men misschien wat meer lucht in de darmen. Dat veroorzaakt winderigheid. Een goed teken! Wat kan men verder doen? Regelmaat en vezelrijk voedsèl voedt de darmen op, maar zorg ook voor voldoende lichaamsbeweging. Dat is trouwens altijd goed. De spijsverte ring wordt er door bevorderd. Maak eens een stevige wandeling. Stap op de fiets. Dat zal goed doen. En het ver mindert de kans op die vervelende ver stopping. Hl LP TEGEN DRUGS - Is er een cen traal adres voor hulp aan drugpatiën ten? Antwoord: Bij de Federatie van Instel lingen voor Alkohol en Drugs kunt u alle gewenste adressen krijgen op dat gebied. Schrijft u maar naar Postbus 171, 3720 AD Bilthoven, of bel nummer 030-780724. JONGE SNURKER - We zijn jong ge trouwd. maar mijn man snurkt me nu al regelmatig wakker. Is er laatst niet een middel uitgevonden tegen dat snur ken? Antwoord: Er zijn ontelbare apparaat jes tegen snurken uitgevonden, maar ze zijn geen van alle (meer) in de han del. omdat ze niet voldeden. De meeste uitvindingen berustten namelijk op het principe dat de snurker zélf een signaal aan de gang brengt, dat luider wordt naarmate hij meer of langer snurkt. Hij wekt dan zichzelf en wordt ge dwongen anders te gaan slapen. Maar wie gaat er graag met zo n lawaaima ker naar bed? Daarom is het beter als hij een levende bedgenote heeft, die hem liefdevol in een andere houding rolt. Bijvoorbeeld op zijn zij, als hij op zijn rug ligt. U kunt ook zelf watjes in uw oren doen, of een koptelefoon op zetten en naar zachte cassettemuziek luisteren. De huid van een mens zit vol kleine openingen, dat zijn de poriën. Ze laten de huid 'ademen' en zorgen dat zij soepel blijft. Achter elke porie zit een kliertje. Het maakt een soort vet dat talg heet. Talg heeft een nuttige funk- tie. het houdt de huid zacht en be schermt haar tegen uitdrogen. Nor maal gesproken komt die talg via de poriën naar buiten. Maar het kan gebeuren dat de opening verstopt raakt. De talg kan er niet uit en hoopt zich op in de huid. Het kliertje zet nu op en kan zelfs ontstoken raken. Dat wordt dan een puistje of meeëter. Als het open breekt, komt er een propje talg mee naar buiten. Maar het kan ook gewoon verstopt blijven. Dan wordt het een bultje of een meeëter met zo'n zwart puntje erop. De meeste mensen hebben het op een bepaalde leeftijd. In het gezicht, in de nek, op de schouders of op het bovenlichaam. Acne noemt de dokter al die putjes, puntjes, puistjes en bultjes. Acne is overigens niet be smettelijk. Wat Is de oorzaak? Aanleg schijnt een belangrijke oorzaak te zijn. Maar ook spelen hormonen een rol. Negen van de tien mensen hebben er wel eens last van. Zeker in de puber teit tussen de 15 en 25 jaar, dan zijn de talgkliertjes het aktiefst. Maar ook op latere leeftijd kunnen ze nog wel voor komen. Goed wassen is van invloed. Mensen die hun huid niet zo goed schoonhouden, kunnen er eerder last van hebben. Zijn er geneesmiddelen voor? Ja, de arts kan lotion, crème of tablet ten voorschrijven. Soms zal hij bij een vrouw een andere pil adviseren. Deze geneesmiddelen zorgen ervoor dat de gestoorde funktie van de talgklieren weer zo goed mogelijk wordt hersteld. Op deze wijze kan de acne onder controle worden gehouden. Soms zelfs zc goed dat de vorming van de nieuwe acne minder wordt. Wat moet men niet doen? Uitknijpen, krabben en friemelen aan die puistjes en meeëters is uit den boze. Er kunnen heel makkelijk litte kens door ontstaan en ook kunnen de talgkliertjes dan nog eens extra ge prikkeld worden. Ze gaan nog meer vet produceren. Dus: nog meer puistjes en meeëters. Ga niet knoeien met aller hande smeerseltjes die gouden ber gen beloven: ze helpen niet of nauwe lijks. Erger nog, ze kunnen de poriën nog meer verstoppen en de acne verer geren. Wat moet men wel doen? Goed wassen is een eerste vereiste. Daarmee wordt de kans dat de poriën verstopt raken kleiner. Doe het drie keer per dag met water en zeep. In elk geval op alle plaatsen waar de talg kliertjes aktief zijn, dus: gezicht, nek, schouders en bovenlichaam. Zonlicht kan een positief effekt op acne uitoefe nen. Er zitten ultraviolette stralen in en die bevorderen de genezing. Als er weinig zon is, kan een hoogtezon of een zonnebank misschien_goede diensten bewijzen. Maar doe dat niet zo maar op eigen houtje. Vraag aan de arts op welke manier dat het beste gedaan kan worden. Komt men er vanaf? Zoals gezegd speelt aanleg bij acne een belangrijke rol. Van zo'n aanleg komt men eigenlijk nooit af, maar met de beschreven maatregelen kan men de aandoening behoorlijk onder kontrole krijgen. Daar komt nog bij dat de gevoeligheid voor het ontstaan van acne als men wat ouder wordt, af neemt. Men groeit er dan als het ware overheen. Toch zijn er mensen bij wie de acne een groot probleem blijft vormen. Dan is behandeling specialis tenwerk. Maar is het algemeen is het zo dat de aandoening met enige zorg redelijk onder kontrole te krijgen is. Henna heeft behalve een kleurende, haar. Dit bruin-groenig poeder is de basisstof. Bij de drogist verkoopt men het bv. als Henna HENARA, in de tinten: Natuurlijk Rood - Natuurlijk Kastanje - Koper Goud - Golden - Donkerbruin Zwart. Bruin geeft een Mahonietint. Verder is erneutraal, dat kleurloos is. Door toevoeging van Rabarbersap of citroensap aan Henna "natuurlijk rood" "Henna Bruin" of "Golden" krijgt u een diepere kleuring. Sap van pruimen geeft op de genoem de kleuren een brons-kopereffect. Henna kun je niet op gebleekt haar toepassen. Op gepermanent haar echter gaat het prima, maar dan wel twee dagen na het bezoek aan de kapper. Grijs haar is uitstekend met Henna te behandelen. Het haar wordt niet alleen soepel en glanzend, het gelige effect (peper en zouttint) wordt er uit gehaald. Grijze haren maskeren kan met een trucje: neem 1 dessertlepel zwarte Hennapoeder - 2 dessertlepels Chest- nut en gezette koffie als vloeistof, maak er een papje van met de koffie en verdeel het egaal in het haar. Haar kleuren met Henna 1. Was het haar en maak het grondig droog met een handdoek. 2. Maak een papje van het poeder van uw keuze met kokend water tot yoghurtdikte. 3. Gebruik plastic handschoenen. Trek vanaf de kruin scheidingen in het haar. Breng bv. met een kwast het papje vanaf de wortel tot het haaruiteindeaan. 4. Leg de ingesmeerde strengen plat op het hoofd, zodat er een soort muts ontstaat. 5. Omwikkel deze "muts" met aluminiumfolie. Doe om de rand watten of een oude handdoek tegen lekken. De Henna kan nu intrekken. 6. De intrektijd duurt van ca. 15 tot 60 minuten. Daarna wassen met shampoo. Bedenk dat een lange inweektijd het haar eerder lichter dan donkerder maakt. Als u een stevige donkere tint wenst, neem dan liever 2 aparte behandelingen. Henera Henna wordt geleverd bij uw Drogist - Reformdrogist - Bijenkorf en V&D, meerinformaties: HeneraBV, Postbus 482 - 1620 AL Hoorn, Telefoon 02990-37707. Naarmate de kennis groeit omtrent het toepassen van chemische haar kleurmiddelen, groeit de belangstelling voor meer natuurlijke stoffen. Bepaalde chemische haarkleurmid delen blijken de hoofdhuid vaak agressief aan te pakken, met als gevolg overgevoeligheid. Veelvuldig gebruik van chemische haarverven heeft bij bepaalde mensen een sterke achteruitgang van het haar tot gevolg. Gespleten uiteinden, bros haar, dor haar. Bij een onderzoek naar enkele van deze chemische haarverfmiddelen in de Verenigde Staten, werden op zijn minst zes stoffen gevonden die verant woordelijk kunnen zijn voor het vormen van kwaadaardige cellen in het menselijk lichaam. EEN GEZOND ALTERNATIEF Henna is een gezond alternatief. Henna is een 100% plantaardig verf middel, dat al in de grijze oudheid met sukses werd toegepast. Jammer genoeg denken veel mensen nog steeds dat Hennaalleen maar een meer of minder helderrode tint aan het haar geeft. Door toevoeging van andere, eveneens plantaardige stoffen, is een heel scala van natuurlijke haartinten te bereiken. Dat is een van de redenen waarom dit middel ook in veel moderne kapsalons wordt toegepast. Henna heeft daarbij als opvallend verschil met de gebruikelijke chemi sche middelen, de eigenschap om het haar op meer natuurlijke wijze te tinten. Chemische middelen kleuren het haar egaal, alsof men een gekleurde muts draagt. Henna reageert op alle aanwezige tintafwijkingen van het haar. Haar heeft in feite geen egale kleur. De normale tintverschillen blijven, bij gebruik van Henna, volledig aanwezig.

Soester Courant | 1983 | | pagina 24