Jeugdclubs hielden fancy fair voor Open Hof uon sclittcmakcr m. TV opnamen in historische vliegtuighal voor NOS - programma In museum Flehite expositie 'Het Kamp Amersfoort' Belasting Adviesburo Soest Koffieconcert in De Borg KANTOORRUIMTE UI A 'De Schakel' hield rommelmarkt Te huur of te koop gevraagd: Herdenking gevallenen Tweede Wereldoorlog DIT KAN ALLEEN BIJ DE ECHTE KLEURENFOTO-SPECIALIST. Gratis penning voor bezoekers jubileumbeurs Harmeien 'n Vakantieliefde duurt maar drie weken brilmode Wereldkampioen goochelen Richard Ross opende tentoonstelling van zijn vader WASSEN in de Wasserette? Schoemaker weet waarom van de bekende 66 cm TV's alleen de Beovision 8800 met "zeer goed" beoordeeld werd! Dat kunt u bij ons zelf komen testen. Burgemeester Titusville bezoekt gemeenteraad ZONDAG A.S. OP UW SCHERM f r~tesÜTfilmmonta|e~ enprqjektie vn foto-film-video [1^ Zet Uw belastingproblemen schaakmat en laat B.A.S. ze voor U oplossen. 738 leerlingen doorstonden verkeersproef met glans 2 3 Soester Courant van woensdag 27 april 1988 3 De historische hal van het Militaire Luchtvaart Museum in Soesterberg werd omgebouwd tot studio voor de TV opnamen van het NOS programma "Laat re maar praten" van Koos Pos te ma. De hoofdpersoon is "Oor logsvlieger van Oranje" Bob van der Stok, de meest gedecoreerde Neder landse Jachtvlieger van de RAF In de vijf jaren van de tweede wereld oorlog was hij uitgegroeid tot een on vermoeibaar vechter. Hij was Engelandvaarder en nam dienst als jachtvlieger bij de RAF en werd in 1942 boven Frankrijk neergeschoten en werd gevangen gezet in het beruchte "Stalag Luft III" - het grote concentra tiekamp in Polen. In dit kamp werd de meest ingenieuze ontsnapping uit de tweede wereldoorlog georganiseerd: The Great Escape. Bob van der Stok was èen van de drie vluchtelingen die Enge land wist te bereiken en werd daarna de eerste Nederlandse commandant van het 322 (DutchSquardron van de RAF. Na de oorlog hervatte Van der Stok zijn studie medicijnen en emigreerde in 1950 naar Amerika. Op dit ogenblik is hij chirurg in een klein hospitaal op Hawaii. Voor de TV opnamen werd in overleg met de direktie van het Militaire Luchtvaart Museum bewust de histo rische hal (A) gekozen omdat de daar opgestelde fameuze Spitfire, waarop Van der Stok heeft gevlogen, als decor kon dienen. Bovendien zorgen de daar achter opgestelde vliegtuigen zoals de B-25 Mitchell bommenwerper en de Mustang voor de juiste ambiance. De opnamen werden gemaakt op 21 april j.1. en Bob van der Stok werd be halve met Z.K.H. Prins Berhard, die ook wel vader en beschermheer van de Hollandse vliegers in Engeland werd genoemd, geconfronteerd met belang rijke persoonlijkheden uit de Militaire Luchtvaart zoals o.a. Luitenant-ge neraal KLu b.d. H. Schaper, voormalig bevelhebber der Luchtstrijdkrachten en Generaal KLu b.d. A. J. W. Wijting, voormalig Voorzitter Verenigde Chefs van Staven. De historische Hal moest voor de TV opnamen in de week van 18 t/m 22 april worden gesloten voor het publiek, maar nadat alle vliegtuigen weer op hun plaats zijn gezet zal op 26 april Hal A weer opengesteld worden, zodat het publiek de legendarische Spitfire en de andere in de hal opge stelde historische vliegtuigen met eigen ogen kan aanschouwen. De uit zending van dit NOS programma zal plaatsvinden op 27 april a.s. te 20.00 uur Nederland II. Het museum is opengesteld op werkda gen van 10.00 - 16.00 en bovendien op Koninginnedag, zaterdag 30 april. Be vrijdingsdag 5 mei, Hemelvaartsdag en 2e Paasdag. Interview van Koos Postema met Z.K.H. het Militaire Luchtvaart Museum. Prins Bernhard en Bob van der Stok in Vrijdag j.1. hield de Openbare Onder- wijsgemeenschap "De Schakel" in de wijk Klaarwater 's avonds van 19.00- 21.00 uur in haar schoolgebouw een rommelmarkt. Vele kooplustigen ston den al vroeg te wachten om in het bezit te komen van één of meer van de vele koopjes. Hoewel de Rommelmarkt eenvoudig van opzet was, werd deze zeer druk bezocht. Dit bleek ook wel uit de opbrengst, want bij het opmaken van de kas, bleek er die avond voor 1320,- aan artikelen te zijn verkocht. De niet verkochte goederen zijn nog diezelfde avond geschonken aan de Stichting Jeugdzorg voor hun Rommel markt van 23 april. jt50 m2 in SOEST Brieven onder letter G 20 bureau Soester Courant. De herdenking van de geval lenen uit dé Tweede Wereldoor log vindt woensdag 4 mei 's avonds om precies 20.00 uur plaats bij het Monument bij braamhage aan de Insp. Schreu- derlaan. Medewerking aan de plechtigheid zal worden verleend door het Soester Man nenkoor Apollo. Na de twee mi nuten stilte en het optreden van het koor, geschiedt de bloemleg- ging, waarna het défilé langs het Monument. De commissie be last met de uitvoering van de herdenking dringt er bij de inwo ners met klem op aan, tijdig aanwezig te zijn bij het Monu ment, zodat er om 20.00 uur ab solute stilte heerst-bjj jie ge denkplaats. De inwoners wordt verder in verband met de her denking verzocht, 's avonds vanaf 6 uur tot zonsondergang de vlag gen halfstok te hangen. Snel. Lever vandaag nog uw kleurenrolletje bij ons in. Kunt u morgen na de lunch genieten van uw schitte rend afgedrukte kleurenfoto's. En nog op een groter formaat dan normaal ook! Zonder dat 't u een cent méér kost. Alleen bij ons: WWW VTT.1%. Van Weedestraat 17 - Soest Telefoon 02155 -13917 De jeugdclubs van de Open Hof aan de Veenbesstraat/Dalweg hebben zaterdagmiddag j.1. een aardig steentje bijgedragen aan de financiële actie voor de uitbreiding van het kerkgebouw, waarvan zowel de hervormde wijkgemeente Open Hof als de gereformeerde wijk West gebruik maken. Dat gebeurde met een gezellige Fancy Fair, waarvoor de kinderen van de clubs zelf allerlei artikelen hadden gemaakt. Zo waren er bloemstukjes, werkstukken van papier, van klei en van knijpers, poppetjes, brooddeegfiguren, boeken en stripalbums, draadfiguren, etc. Veel succes oogstte een zelfgemaakte cavia-baan. Hoogtepunt van de middag was ongetwijfeld het "pudding gooien", waarbij ook de beide wijkpredikanten, ds. Smit en ds. Land het slachtoffer werden. Uiteraard ontbrak ook de grabbelton niet. Er heerste een gezellige drukte en de opbrengst van de Fancy Fair, zo'n vijfhonderd gulden, kon weer worden bijgeschre ven op de rekening voor de uitbreiding van het kerkgebouw. Foto: Goos van der Wilt Zondag 1 mei a.s. wordt in het Cultu reel Centrum Harmelens Initiatief, Prins Alexander 1 te Harmeien een ju bileumbeurs georganiseerd door de Stichting Munt- en Penningkunde Ne derland. Het betreft een beurs met munten, penningen en postzegels. Bij zondere munten en penningen zullen geëxposeerd worden. Vanwege het 5- jarig bestaan van de St. Munt- en Pen ningkunde Nederland ontvangt iedere bezoeker een penning van het Konink lijk Huis. De entreeprijs bedraagt voor volwassenen 1,50 en voor kinderen tot 14 jr. en 65 0,50. De beurs is geopend van 11.00 tot 17.00 uur. De relatie met die gezichtsbepaler boven op je neus aanzienlijk langer, 'n Goed advies is dan ook hardstikke belanqrijk. Een uitqebreide keuzemogelijkheid ook, .inderdaad... gediplomeerd optomelrist lid O.V birkstraaf 2 soesl lel 02155-12874 Sinds zondagmiddag j.1. is in restaurant "De Tuin" aan de Rademakerstraat in Soesterberg een expositie van aqua rellen, olieverven en pentekeningen te bewonderen van de Apeldoornse kunstschilder Ger Rozenboom. De ope ning werd verricht door de zoon van de schilder, de tweevoudige wereld kampioen goochelen Richard Ross, die speciaal voor de gelegenheid uit Parijs was overgevlogen. De "vernissage" werd bezocht door enkele tientallen vrienden, relaties en belangstellenden. Na een kort welkomstwoord van John Veste rink, "propriétaire" van "De Tuin" (waar het ook zonder exposities uit stekend toeven is) gaf Richard Ross een verbluffend staaltje van zijn kun nen, door met een zestal zilveren rin gen een aantal trucs uit te halen die het publiek tot groot enthousiasme brach ten. Hij werd verscheidene malen be loond met een hartelijk applaus. Met veel humor w.eés Richard Ross op de schijn van de werkelijkheid. die hij in zijn goochelkunst toonde, en die veel overeenkomst had met de kunst van het schilderen, "waarin immers ook een gevoel te voorschijn wordt getoverd". Zij eigen vorderingen in de schilderkunst liepen uit op een totale mislukking, aldus de wereldkampioen, en daarom had hij zich maar toege legd op de goochelkunst. Hij wenste zijn vader, uit naam van de kinderen en zijn vrouw, veel succes met de tentoonstelling. "Dit is wat je je leven lang hebt gewild: een eigen atelier, uitzicht op het land - en ook lang haar en een spijkerbroek." Na afloope van de opening konden de gasten de vele schilderijen bekijken. Het werk van Ger Rozenboom omvat vooral landschappen, maar hij gaat ook "portretten" (van katten bij voor beeld) niet uit de weg. Een bezoekje aan "De Tuin" is voor het kunstmin nende én gastronomisch ingestelde publiek dezer dagen dan ook zeker de moeite waard. Foto: Goos van der Wilt Wereldkampioen goochelen Richard Ross in de wèer mèt dé zilveren ringen; naast hem zijn vader, de kunstschilder Ger Rozenboom. irv.(..„ Voordat uw DONZEN DEKBED aan zijn zomerslaapje begint laat u hem toch even Hij is dan weer schoon en lekker fris voor f 19.- Van Weedestraat 52 (achter Tiffany) Telefoon 15229 :W„ Wij hebben voor u een video systeem met veel uitmuntende eigenschappen. Niet alleen de „zeer goede" Beovision, maar ook de nieuwe stereo-video recorder van B&O, de Beocord 8900. Allebei volledig op afstand te bedienen. Kom eens kijken - en vooral ook luisteren - naar het verschil. Er is al een B&O KTV met afst. bediening voor 1995.» Bang Olufsen sterdealer Bang Olufsen sterdealer Voor alle zekerheid! Winkelkring van Weedestraat 78 - Soest Telefoon 17253 (Technische dienst 10344*) Op zaterdag 16 april is in Museum Fle hite te Amersfoort een kleine expositie geopend over Het Kamp Amersfoort. In 1939 werd op het grondgebied van de gemeente Leusden het Kamp De Bos kamp gebouwd ten behoeve van infan- taristen, die kwamen oefenen op de Leusderhei. Van augustus 1941 tot aan het einde van de oorlog zou het be kendheid krijgen als het Polizeillches Durchgangslager Amersfoort. In 1943 is het enkele maanden niet in gebruik geweest. Het oorspronkelijke kamp was toen door de Duitsers aanzienlijk vergroot. In totaal hebben er ongeveer 35.000 mensen gevangen gezeten, waarvan 20.000 naar Duitsland werden afgevoerd. Een aantal werd vrijgela ten. Tijdens de raadsvergadering van donderdag j.1. kondigde burge meester Scholten aan dat zijn Amerikaanse ambtgenoot Tru- man Scarborough, burgemeester van Titusville, Florida met wel ke gemeente Soest inmiddels zul ke vriendschappelijke kontakten heeft opgebouwd, de volgende vergadering van de Soester ge meenteraad zal bijwonen. Deze vergadering vindt plaats op 19 mei. De vergadering van vorige week donderdag werd overigens ge deeltelijk bijgewoond door leer lingen van het Griftland College, die zullen deelnemen aan het uit wisselingsprogramma met Titus ville. Ze hielden het niet lang uit op de publieke tribune. Bij hun vroegtijdig vertrek meldden en kelen het hele gebeuren in de aula van hun eigen school maar saai te vinden. (18.30-19.00 uur op Ned. 2 met herhaling op donderdag) de Teleac-kursus Fotograferen en Filmen Als u méér wilt weten over dit onder werp of als u belangstelling hebt voor apparatuur, accessoires of technieken: we zullen u graag alle informatie geven. Blrkstraat 2 SOEST Inruil-occasions BOEKEN VAN OUD SOEST zoals in Oude Ansichten deel I en II, Soest getekend en verteld, koopt U vanaf f 16,- bij boekhandel Van de Ven (Hartje Zuid), De Stadhouder (Middenin de Winkelkring). Fiscale advisering. I Verzorging van boekhoudingen. Advisering t-b.v. leningen. Advisering tb.v. verzekeringen. Smitsweg 537 3765 CR Soest Telefoon: 02155-22302 b.g.g. 02155-15139 Zondag a.s., 1 mei, wordt in De Borg een koffieconcert gegeven door het No- tos Blaaskwintet, uitgebreid met piano. De basisgroep van het Notos- blaaskwintet bestaat uit 5 musici, die naast hun muzikale dagtaak kamermuziek beoefenen van zowel ge bruikelijk als ongebruikelijk reper toire. De basisgroep wordt meestal voor een gedeelte van de concertprogramma's uitgebreid met piano en/of andere in strumenten. Op het programma dat zij in Soest ten gehore zullen brengen staan werken van Franz Danzi, Anton Reicha, Willem Pijper en Ludwig van Beethoven. De verschillende onderde len van het programma worden tijdens de uitvoering mondeling toegelicht door één van de leden van het en semble. Uitvoerenden zijn: Riek van der Veen. dwarsfluit: Bas Prinsen, hobo; Hein van Maarschalkerwaart. klarinet; John Smit, hoorn; Krijn van Arnhem, fagot. Aanvang: 12.00 uur, toegang: 2,50 (incl. koffie), kinderen gratis, crèche geopend. Met name in de tweede periode beston den de gevangenen voor een groot deel uit onderduikers, zwarthandelaren en personen, die zich aan de arbeidsinzet hadden onttrokken. In die tijd verwierd ook J. J. Kotalla zijn treu- tijd verwierf ook J. J. Kotalla zijn treu rige faam als onmenselijk bewaker. Zeer tragisch was het lot van 100 Rus sische krijgsgevangenen. Zij werden, voor zover op dat moment nog in leven, op 9 april 1942 vermoord. Een speciaal monument houdt de herinnering aan hen levend. Een centrale plaats op de expositie wordt ingenomen door te keningen en een aantal beeldjes ver vaardigd eind van de jaren zeventig, begin jaren tachtig door de Amster dammer J. Kopinsky. Alhoewel dus vele jaren na dato gemaakt geven ze toch een zeer accuraat beeld van het kampleven, dat hij zelf ook meege maakt heeft. Daarnaast zijn er een aantal tekeningen en aquarellen van de Groningse schilder en tekenaar J. Derksen Staats (1897-1973), die hij in 1942 tijdens zijn gevangenschap in Amersfoort maakte, mede dankzij de hulp van de 'goede' Duitse bewaker Willy Engbrocks. Verder worden er een beperkt aantal documenten, foto's en voorwerpen geëxposeerd. De ten toonstelling duurt t/m 15 mei a.s. en is geopend dinsdag t/m vrijdag van 10.00- i/.uu uur, zaterdag en zondag van 14.00 - 17.00 uur en is op maandag gesloten. Het Museum Flehite vindt u aan de Westsingel 50 te Amersfoort. Telefoon 033-19987. Op donderdag, 21 april j.1. werd op alle basisscholen in Nederland de lande lijke verkeersproef voor het basison derwijs afgenomen. In Soest en Soes terberg werd in totaal door 24 basis scholen aan de schriftelijke verkeers proef deelgenomen. Ieder jaar wordt door Veilig Verkeer Nederland, met adviezen van de Com missie Verkeersproeven, een verkeers proef samengesteld. De proef dient als afsluiting van de primaire verkeers opleiding op de basisscholen. De resul taten van de proef geven hen, die met de opleiding zijn belast, enig inzicht in hoe het met de kennis van de verkeers regels is gesteld. Het afnemen van de schriftelijke ver keersproef, alsmede het corrigeren daarvan, geschiedde voor het over grote deel door politiepersoneel uit Soest en Soesterberg. De vragen, die in de verkeersproef werden gesteld, wa ren naar het oordeel van het politieper soneel, de onderwijzers en de meeste leerlingen, niet al te moeilijk. De foto's en de vraagstelling behoefden dan ook nauwelijks enige toelichting. Dat een en ander voor de leerlingen weinig problemen opleverde, bleek wel uit het geweldige resultaat. Van de 743 leerlingen, die aan de proef deelna men, behaalden slechts 5 leerlingen niet voldoende punten om voor de ver keersproef te slagen. Verleden jaar be droeg dit nog 46 leerlingen. Al met al blijken de leerlingen van de basisscho len in Soest en Soesterberg dus over voldoende kennis van de verkeersre gels te beschikken. Na afloop van de proef konden de ge slaagden het "Verkeersdiploma" in ontvangst nemen.

Soester Courant | 1983 | | pagina 3