Themaweek 'Agressie' in Artishock Vrijdag 29 april t/m zondag 8 mei Vormgegeven Agressie Kunstmarkt Artishock - Van Arkel Agressie 'Kinderen en agressie' Filosofie over agressie Roel van Duyn Deutschland, bleiche Mutter Chicken Dick Vernielen! Waarom doe je dat? Van vrijdag 29 april tot en met 20 mei: Gerard van Santen Dinsdag 3 mei: Van vrijdag 29 april tot en met 8 mei: Van vrijdag 29 april tot en met 8 mei: 'Opgroeien in een geweld-ige maatschappij' Zaterdag 30 april: Maandag 2 mei: Amnesty International Maandag 2 mei: Woensdag k mei: Vrijdag 6 mei: Donderdag 5 mei: Zaterdag 7 mei: Zondag 8 mei: Vereniging Artishock Soester Courant van woensdag 27 april 1983 De tekeningen, schilderijen en litho's van de Hilversumse kunstschilder Gerard G. J. van Santen (33) passen geheel in de themaweek "Agressie". Agressie fascineert de kunstenaar uit de radiostad buitengewoon. Kapotte ramen, vervallen huizen, on vrede en onderdrukte woede zijn de achterliggende motieven van de uiterst licht getinte, kleurige maar wel drukke tableaus waarin de kleur rood opvalt, omdat dat zijn lievelingskleur is. Van Santen is allerminst agressief. Hij komt over als een rustige in zich zelf gekeerde man, die wat moeilijk over zijn werk kan vertellen en maar èén ding wil in dit leven: schilderen. Gerard van Santen volgde van 1969 tot 1974 de academie "Artibus" in Utrecht waar hij het diploma Monu mentale Vormgeving behaalde. Daar na maakte hij een aantal wandschil deringen en bekwaamde zich in het etsen. "Grafiek vind ik leuk om te doen en te beheersen. Ik werk nog ouwer- wets met zinkplaten en heb mijn eigen etspers ontworpen. Maar 't liefst schil der ik toch." Zijn expositie in de theaterzaal van het Artishockgebouw wordt vrijdag avond 29 april a.s. om 20.00 uur mu zikaal geopend en duurt tot en met 20 mei. De tentoonstelling is dagelijks te be zichtigen van 14.00 - 16.00 uur, ook in het weekend. En op Koninginnedag de hele dag. De toegang is vrij. Bij de opening is iedereen welkom die wil kennis maken met de kunstenaar. Agressie is een begrip waar iedereen zich wel iets bij voorstelt, maar dat tegelijkertijd bijna niet te omschrijven valt. Velen denken aan moord en dood slag terwijl anderen het heel gewoon vinden om van geestelijk geweld te spreken. Niet alleen de daad op zich is bepalend voor het al dan niet agres sief zijn ervan, ook de opvattingen van de beschouwer spelen hierin een rol. Zo wordt bijvoorbeeld het massaal slachten van dieren in onze cultuur nauwelijks als een agressieve daad beschouwd. In deze tentoonstelling wordt agressie opgevat als het bewust schokken, imponeren of manipuleren door middel van beelden. De tentoonstelling toont voorbeelden van alledaagse uitingen van agressie en vormen van agressie zoals deze voorkomen in het werk van beeldende kunstenaars. Afhankelijk van hoe iemand het verschijnsel agressie interpreteert zal men zich kunnen vinden in de voor beelden op de tentoonstelling. Zo is het voorbeeld van de performance van de kunstenares Marina Abramovic, die zichzelf toetakelt met een mes en het publiek haar met allerlei voorwerpen laat bewerken een voor velen duidelijk voorbeeld van agressie. Moeilijker wordt het om in een rij wolkenkrabbers of in het paleis van Versailles een uiting van agressie te herkennen. Toch is het gevoel van nietigheid in de nabijheid van deze gebouwen vrij algemeen; zij zijn veelal symbool van de heersende macht. Zo ook kunnen affiches, foto's, en tekeningen de beschouwer op agres sieve wijze benaderen door bijvoor beeld sterk zijn gevoelens te manipu leren. De tentoonstelling werd samengesteld door de werkgroep vakdidactiek van het Kunsthistorisch Instituut van de Universiteit van Amsterdam en stu denten grafische vormgeving aan de Gerrit Rietveld Academie in opdracht van de Tentoonstellingsdienst van de Culturele Raad Noord-Holland. De fototentoonstelling 'Opgroeien in een geweld-ige maatschappij' vormt een onderdeel van de serie 'De wereld van het kind'. Een projekt van Jan Hes en John Taylor opgezet met steun van de Nationale Commissie voor het Jaar van het Kind (1980). Een 24-tal foto's geven een impressie van de verschil lende situaties waar het kind, als in dividu of in groepsverband, in onze wes terse samenleving mee te maken krijgt. In deze serie wordt de 'geweld-ige' kant van de maatschappij op het kind belicht. We zien na de geboorte, het lossnijden van de verbinding moeder kind, foto's van kinderen in relatie tot: rolpatronen, reclame, de volwassen wereld, televisie, woonsituatie, spelen- speelgoed, school en buitenlandse kin deren. De fototentoonstelling is georganiseerd door Vrouwen voor Vrede. Zij zullen op maandag 2 mei (aanvang 20.00 uur), nader op deze tentoonstelling ingaan. Voor de 18e maal wordt door de Ver eniging Artishock de kunstmarkt ge organiseerd. Juist nu kunst en cultuur zo 'gepakt' worden en meer nog dan voorheen sluitpost van de begroting zijn (en dus ook Artishock moet bezuinigen), is van het grootste belang dat manifesta ties van deze aard blijven bestaan. Le ven en welzijn kunnen onmogelijk al leen opgebouwd zijn uit zaken die eco nomisch 'haalbaar' zijn. Kunst en cul tuur vormen het zout in de, anders zo kleffe en smakeloze, pap van ons materialistisch gericht bestaan. Daarom dit jaar op de kunstmarkt vele vormen van kunst en cultuur in en rondom het Artishock-gebouw aan de Steenhoffstraat 46 te Soest. Zoals: - Beeldende kunst om het gebouw met schilderijen, aquarellen, etsen, litho's, pentekeningen, zeefdrukken, plastie ken, sculptuur, keramiek, olieverf schilderijen en edelsmeedwerk. - Literaire kunst om het gebouw met de Amsterdamse dichter Rogi Wieg, de Soester poëet Jan Visser en de Leiden- se uitgeverij 'Dimensie'. Rogi Wieg leest uit eigen werk en Jan Visser is present met een kijkdoos, waarin iedereen een kijkje kan nemen: gratis bij aankoop van een poëziebundel, anders volwassenen een kwartje, kinderen een dubbeltje. - Kunstnijverheid achter het gebouw met alle denkbare vormen van gebruiks voorwerpen, handgemaakte kleding, artistieke versieringen en speelgoed. - Ideële organisatie achter het gebouw op het gebied van mensenrechten, na tuur en milieu en hulp aan de derde wereld. - Artishock stand achter het ge bouw met informatiemateriaal over het werk en de aktiviteiten (o.m. the ma-week 'agressie'van de Vereniging Artishock. - Tentoonstelling, een drietal: in de grote zaal en filmzaal, in het kader van de themaweek 'agressie' (zie el ders op de pagina). - Kopwerk in de grote zaal waar een aantal kunstenaars tegen betaling uw portret maken en dichters die uit eigen werk voorlezen. - Tekenfilms voor de kinderen in de filmzaal om 12.00 uur, 13.30 uur en 15.00 uur. Toegang vrij. En voor jong en oud, in de creatieve sfeer van het edelsmeedlokaal (bij slecht weer) óf op het terras buiten (bij mooi weer), een grote verschei denheid aan eten en drinken. De kunstmarkt is van 10.00 tot 17.00 uur. Wat aanvankelijk bedoeld was als een mogelijkheid tot integratie van Tur ken in de Soester samenleving en waarin we misschien ten dele geslaagd zijn, is uitgelopen tot tien jaar voetbal Artishock - Turkije. Na tien jaar leek het ons zinvol iets anders te organiseren op voetbalge- bied, en het lag voor de hand om hier voor het Van Arkel instituut te polsen, omdat we met hen al regelmatig voet balden op de Eng, en zij ook al een aan tal malen het Artishockelftal aanvul den bij de jaarlijkse wedstrijd tegen de Turken. Afgesproken is om maandagavond 2 mei 19.00 uur de voetbalwedstrijd van Arkelinstituut - Artishock te laten plaatsvinden, op het sportterrein van het van Arkelinstituut op de Helling- weg. In verband met de afsluiting van 10 jaar voetballen "Artishock - Turkije" en het feit dat Jan Overeem 10 jaar in dienst is bij het kreatief centrum Ar tishock, zal deze de aftrap verrichten. Na afloop van de wedstrijd wordt aan het winnende elftal de nieuwe "Her man Joosten trofee" uitgereikt in het vlakbij het sportterrein gelegen ge bouw van de personeelsvereniging van het van Arkelinstituut, "het Eekhoorn- nest". Aanvang 19.00 uur. Toegang vrij. Vanaf 1972 organiseert de Vereniging Artishock jaarlijks het Soestock festival. Een festival met sociaal culturele aktiviteiten op het gebied van tentoonstellingen, film, muziek, theater ed., rond een bepaald thema in één week gecentreerd. Zo was het thema van het Soestock festival in 1982 'arbeid'. Doordat enerzijds binnen de Vereniging Artishock de behoefte bestond dit thema nader uit te diepen en anderzijds ook organisaties van buiten hierin te betrekken, was een naamsverandering, waaronder deze bun deling van sociaal culturele aktiviteiten naar buiten gepresenteerd wordt, haast een logisch feit. Dus in plaats van het Soestock festival met het thema agressie, wordt het simpel: Themaweek Agressie. Een week waarin diverse facetten van het begrip agressie worden be licht, zoals agressie ten aanzien van: kinderen en hun opvoeding (Vrou wen voor Vrede - 2 mei), ge wetensvrijheid-politieke gevangenen (Am- nesty International - dl. 3 mei), oorzaken en hoe ermee om te gaan (filosofie - wo. 4 mei), een gezin tijdens de 2e W.O. (film - 5 mei), maat schappij-Roei van Duijn (literaire salon - vr. 6 mei), muziek-reggae (za. 7 mei) en kinderen in hun omgeving (zo. 8 mei). Verder zijn er in deze week drie tentoonstellingen met het thema agressie te zien: Gerard van) Santen met litho's en olieverfschilderijen, de Rietveld Academie met 'Vormgegeven Agressie' en de fototentoonstelling 'Opgroeien in een ge weld-ige maatschappij' van Jan Hes en John Taylor. Ook informatie materiaal over dit onderwerp zal aanwezig zijn. Naast de werkgroepen die binnen de Vereniging Artishock werkzaam zijn - tentoonstellingen, filmhuis, literaire salon, kinderfilmhuis, mu ziek in Artishock, thema-avonden en sociëteit - werken aan deze thema week ook de organisaties Vrouwen voor Vrede en de werkgroep Am- nesty International Soest mee. Beide verzorgen zij een avond in de the maweek. Naast een gemeentelijke subsidie wordt deze themaweek ge realiseerd door de enthousiaste inbreng van een zestigtal vrijwilligers. Op deze pagina vindt u een overzicht van de aktiviteiten in de Thema week Agressie te Artishock. Het woord "agressie" komt van het Latijnse Aggredior'dat allereerst betekent naar iemand toegaan, zich tot iemand wenden, en pas in tweede instantie iemand aanvallen. Agressie is dus een vorm van communicatie. Er is altijd iemand anders bij nodig: je baas, een partner, een boze buurman. En vaak is er ook iets voor nodig: een deur, een theeservies, het hoge woord. Agressie hoort bij de mens, het is iets heel natuurlijks, vaak heel lijfelijk: je wordt witheet of vuurrood, je hapt naar lucht, je stampvoet, verheft je stem of je haalt uit. Er gaat een stroom energie door de mens heen, die zich ontlaadt op iets of iemand. Onder druk je die stroom, dan zit het lichaam op gescheept met hoofdpijn of met een maagzweer. De medische wetenschap toont aan dat het lichaam in een mum van tijd een grote hoeveel heid hormonen produceert, met als gevolg: een verhoogde hartslag, krachtige doorbloeding van de spieren, mobilisatie van de vetreserves, verhindering van de opbouw van hoogwaardige stof fen zoals eiwitten, etcetera. Met andere woorden: een enorme hoeveelheid ener gie komt vrij en het lichaam vraagt als het ware om een gebruiker voor die energie. Als die uit blijft, reageert het lichaam destructief: gemo biliseerde vetzuren worden omgezet in cholesterol, er treedt een verhoogde maagzuurafscheiding op en het totale afweermechanisme van het mense lijk lichaam wordt gereduceerd. Het lichaam vraagt dus om actie. Wanneer we echter geen actie ondernemen naar de buitenwereld toe en dit is de bron van stressdan blijft er voor het lichaam geen andere keus over dan actie tegen onszelf te verrichten. Deze actie is altijd destructief. Agressief hoort bij mensen zoals eten en drin ken, lachen en huilen. De lach is de meest wezenlijke energie in de mens. Van alle kramp achtige bewegingen die het lichaam maakt en die het doet overleven, is de lach de meest aanstekelijke agressie die vrijkomt. Bij het kind wordt agressie zowel onderdrukt (laat dat!als aangemoedigd (leer van je af te bijten!Opvoeding en ontwikkeling leren de mensen de energie die loskomt om te zetten in agressief gedrag. Er zijn geleerden die zeggen, dat agressie niet van nature bij de mens hoort: destructief ge- drage is een reactie op frustraties. Helaas worden de frustaties steeds groter en talrijker in onze moderne, geseculariseerde wereld. In de meest extreme vorm komt agressie voor ten tijde van oorlog en onderdrukking. Het doden van de tegenstander wordt norm. Agressie wordt een deugd. De meest positieve vorm van agressie is creativiteit. De religie van de toekomst. En in 't bijzonder de kunst: het mooiste in het leven dat de moeite waard is. Dat pakt de oorspronkelijke betekenis van het woord "aggredior'weer op naar iemand toegaan, zich tot iemand wenden. JAN VISSER Ook de Soester Amnesty-groep levert haar aandeel in het projekt Agressie van Artishock. Amnesty International houdt zich zeer sterk bezig met het be strijden van agressie. De organisatie voert aktie tegen agressieve hande lingen als, martelingen, de doodstraf, politieke moorden en verdwijningen van mensen. Dinsdag 3 mei a.s. zal de Soester Amnesty-groep een avond in Artishock verzorgen, die om 20.00 uur begint. Het programma vermeldt de vertoning van een geluidsdia serie over de aktie tegen politieke Moorden die op dit ogenblik wereldwijd door Amnesty International wordt gevoerd. Verder zal op deze avond optreden de bekende Chileense zanger-gitarist Ri- cardo Cuadros die zijn repertoire zelf bij het publiek zal inleiden. Voor de eerste keer zal de Regionale Theater groep Amerfoort van Amnesty Inter national op deze avond optreden met een korte sketsch "De Thuiskomst." De Theatergroep is voornamelijk samengesteld uit leden van de plaat selijke Amnesty-groepen uit Amers foort, Baarn en Soest. De regie is in handen van de bekende TV-regis- seur Massimo Götz uit Soest. Er zal een stand ingericht zijn waar in het bij zonder informatiemateriaal over de aktie tegen Politieke Moorden ver krijgbaar zijn. Aanvang 20.00 uur. Entree vrij. Vrouwen voor Vrede organiseert op maandagavond 2 mei een thema-avond over kinderen en agressie. i\aast een fototentoonstelling 'Opgroeien in een geweld-ige maatschappij' en informa tie materiaal over Agressie in kinder boeken wordt er een videofilm ver toond en is een medewerker van Vre- desopbouw aanwezig die deze avond zal begeleiden. De avond, die om 20.00 uur begint, start met de videofilm Teder mens heeft agressie in zich' gemaakt door de IKON. In deze film komen vragen aan bod als: hoe ga je met agressie om en hoe komt het dat je soms agres sief wordt. Geu Visser, die deze avond begeleidt, is onderwijsmedewerker bij Vredesopbouw. Een organisatie die zich ten doel stelt mede te werken aan de opbouw van de vrede. Mede naar aanleiding van de foto tentoonstelling 'Opgroeien in een ge weld-ige maatschappij' (zie artikel el ders op deze pagina), zullen we met elkaar praten over kinderen en agres sie. Daarbij zullen vragen ter discussie staan als: hoe moet ik reageren als mijn kind zich agressief uit, wat te doen als kinderen ruzie maken, is oorlogs speelgoed fout en bestaat er zoiets als vredesopvoeding. Agressie in kinderboeken Dit informatiepakket is gemaakt door de afdeling Schoolmediatheek van de Openbare Bibliotheek. Veel goede kin derboeken vertellen hoe de wereld er uit ziet en zijn een hulpmiddel om de wereld beter te leren begrijpen. Ook kunnen kinderboeken een hulpmiddel zijn om de eigen agressie beter te leren begrijpen. Het accent in de keuze van de boeken, ligt bij boeken voor jon ge kinderen. Dit informatiepakket over Agressie in kinderboeken is tijdens de themaweek 'Agressie' te bezich tigen. Informatie Tijdens de pauze en aan het eind van de avond is er ruim gelegenheid om de fototentoonstelling en 'Agressie in kinderboeken' te bekijken' Tevens zijn er stands van Vrouwen voor Vrede en Vredesopbouw aanwezig. Voor meer informatie kunt u bij de volgende mensen terecht: - Joke Evenhuis 16617 - Ellen Kennis 22707 - Tineke Dorr 11959en - Dicky Gobets 12126) allen te Soest. Aanvang: 20.00 uur. Entree: vrij. In het kader van de themaweek agres sie houdt de zelfstandige werkgroep 'filosofie-Krishnamurti' op woensdag 4 mei om 21.00 uur een open avond. Vanuit deze filosofie zal worden ge tracht een duidelijk beeld te geven van de oorzaken, die als noodwendig ge volg agressie te zien geven. Krishnamurti zegt: "Het is absoluut nodig en urgent dat een radicale re volutie plaats vindt in het menselijk bewustzijn: een ware mutatie van de hele psychologische structuur van de mens." Sinds de dag dat Krishnamurti dit in de loop van een interview benadruk te is er niets veranderd. De noodzaak van veranderen is nog even dringend, want de chaos, konflikten en de oor logen gaan onverminderd door en brei den zich zelfs uit. Om hieraan een einde te maken heeft de mens alle mogelijke middelen be proefd, zowel materiële als weten schappelijke als Godsdienstige, alles echter tevergeefs. Waar we ook mogen leven, ieder van ons is zich er van bewust dat de ver warring steeds maar toeneemt in de wereld. In welke laag ook van de maat schappij, zowel in onze relatie tot de buitenwereld, als in die tot onze bin nenwereld, bemerkte we dat er einde loze konflikten zijn. Vele oplossingen zijn voorgesteld, zo wel economische, politieke, sociale als Godsdienstige. En toch kan geen enkel systeem vrede brengen. Daarom zal deze avond er op gericht zijn onszelf eens onder de loep te ne men want, zo zegt deze filosofie, een eerlijke blik in onszelf zou wel eens een antwoord kunnen zijn op de vraag waarom en waarvoor er zo'n destruc tieve energie in deze wereld werkzaam is. Als u ook vindt, dat het leedverwekken- de gevolg, dat agressie zo dikwijls te zien geeft, mens-onterend is, dan bent u van harte welkom. Op deze avond zal er na een korte lezing gelegenheid zijn om er samen over te praten. Informatie adres: Coby Philipoom, Veenbesstraat 698, 'tel. 02155-15483, Soest. Aanvang 21.00 uur. Entree vrii. De Amsterdamse auteur Roel van Duyn (40) is op vrijdagavond 6 mei a.s. te gast in Artishock's Literaire Salon. Sinds Van Duyn weer in de hoofdstad woont, wijdt hij zich voornamelijk aan onderwerpen die verband houden met maatschappij-beschouwingen en maat schappijveranderingen, utopieën en anti-utopieën. Regie: HelmaSanders-Brahms Deutschland, Bleiche Mutter gaat over de Tweede Wereldoorlog. Niet over sol daten, strategen of verzetshelden, maar het verhaal van de echtgenote van een frontsoldaat. Hoe zij, zoals veel vrou wen in die tijd, door haar opvoeding voorbereid op een onzelfstandig be staan, alleen komt te staan met een zeer jong kind en zich moet zien te red den in een steeds vijandiger wereld van honger, verwoesting en vlucht Ze wordt gedwongen een zelfstandig heid op te brengen waarvan ze niet wist dat ze erover beschikte. Als na de oorlog haar echtgenoot te rugkeert van het front hebben beiden de hoop weer het bestaan op te kun nen vatten dat ze voor de oorlog leid den: dat van een gelukkig gezin. Maar de vrouw is niet in staat terug te vallen in de rol van afhankelijke huisvrouw en de man heeft te veel meegemaakt om begrip op te brengen voor haar problemen. Deutschland, Bleiche Mutter is een zeer persoonlijke film. Helma Sanders heeft een reconstructie gemaakt van haar kindertijd, gezien en becommen tarieerd - buiten beeld en als het ware 'ingesproken' door de volwassen ge worden vrouw. Zij probeert in één lan ge flashback in de huid van haar ouders, en met name de moeder, te kruipen. Ook is de film de geschiedenis van de redenen voor haar eigen ongelukkige jeugd. Deutschland, Bleiche Mutter is een wonderschone film, waarin getracht wordt Duitsland een nieuw gezicht te geven, verwijzend naar het gedicht van Bertol Brecht uit 1933, waarin deze hetzelfde doet: Deutschland O Deutschland, Bleiche Mutter! Wie sitzest du besudelt Unter den Vólkern. Unter den Befleckten Fallst du auf Aanvang 21.00 uur. Entree 5,-/CJP 4,-. Vanaf zijn achttiende jaar is Roel van Duyn zeer betrokken geweest bij de strijd voor een menselijker maat schappij, zonder bedreiging van atoom oorlog en vergiftiging. In Den Haag maakte hij deel uit van een van de eer ste Ban-de-Bom-groepen. In Amster dam van de Provo- en Kabouterbe weging. Enkele malen was hij gemeenteraads lid van Amsterdam en van 1974 - 1976 wethouder van die stad. Daarna heeft hij zich een periode terug getrokken in de natuur om als boer in Groningen te proberen dezelfde ideeën op kleine schaal in praktijk te brengen. Zijn evolutie is gegaan van anarchist tot radicaal, kleinschalig socialist. De volgende publicaties staan op zijn naam: "Het witte gevaar" (Meulen- hoff 1967), "Het beste uit Provo" (De Bezige Bij 1967). "De boodschap van een wijze kabouter" (Meulenhoff 1970), "Schuldbekentenis van een ambassa- deur" (Meulenhoff 1971), "PaniesDag. boek" (Meulenhoff 1972), "Energie- boekje'Bert Bakker 1972 En verder bij Meulenhoff: "Bloed" (1972) waaruit hij in het begin van de zeventiger jaren al eens voorlas in de grote expositiezaal van het Artishock gebouw op een literaire avond, "Zweet" (1973), "Het wonder van Amsterdam" (1974), "En tranen" (1976) en "De waarheid is een koe" (1982). Produktie en presentatie van deze li- teraire salon: Jan Visser. Reserveringen telefonisch bij Nelleke Streefkerk: 02155-17389. Aanvang 20.30 uur. Entree 4,50/CJP 3,50. Om 21.30 uur treedt de Leusdense band Chicken Dick in Artishock op. Deze groep maakt naar hun zeggen 'dansable' beat, een combinatie van funk, reggae en disco. De teksten, zeer weird, gaan over weggelopen badka mers, schele siamezen, bevroren ka bouters en tv-verslaafden. Ook enkele politieke teksten komen in het reper toire voor. De zes man (waarvan één vrouw) ster ke formatie werd ongeveer drie jaar geleden opgericht door Adrie Velt- kamp, Rowin Schumm en Jurgen Ra- vensloot. Een kamertje in Don Bosco, war de jongens op school zaten, was hun eerste oefenruimte. Dit tot groot ongenoegen van de paters. Later kon den ze in het gebouw van de BAM (Bond voor Amersfoortse musici) oefenen. Het merendeel van de teksten en muziek wordt door Rowin gemaakt. Zijn direkte omgeving geeft hem in spiratie om ongewone onderwerpen voor zijn teksten te gebruiken. In middels heeft de band al een aantal demo-opnames gemaakt. De band bestaat uit de volgende per- sonen: - Rowin Schumm - zang en guitar, - Maarten Berkebos - basgitaar, - Miljet Molenaar - Zang en synthesizer, - Jeroen Lambregts - altsax en syn thesizer, - Jurgen Ravensloot - drums, - Arjen Padmos - regelneef. Aanvang 20.00 uur. Entree 5,-/CJP 4,-. Wmmm. Een toneel- en filmmiddag voor kin deren van 8 t/m 12 jaar (aanvang 14.00 uur), waar ingegaan wordt op een onderwerp wat veel met agressie te maken heeft: het vandalisme. Door allerlei opdrachten uit te voeren en toneel te spelen komen de kinderen op speelse wijze in kontakt met vragen als: wat is vandalisme, hoe kom je dat tegen in je omgeving en waarom vernielen mensen dingen. Ook de vraag wat betekent dat voor amderen komt aan de orde. Bijvoor beeld wanneer je dringend moet bellen en ziet dat de telefoon, waar je dat had willen doen, vernield is. Deze middag wordt georganiseerd door Aad Dekker. Aad is naast docent dramatische vorming, spel en theater bij de Sociale Dienstverlening te Hil versum ook consulent drama bij het kreatief centrum Artishock. Drama kun je omschrijven als een middel, een manier om bij vormings- en onderwijsaktiviteiten weergevend, analyserend en oefenend met de wer kelijkheid om te gaan. Zo zal Aad de kinderen een blanco vel papier geven en vragen of ze dit willen vernielen. Proppen, snippers, vliegtuigjes en een grote bende is het resultaat. Opvallend daarbij is de grote lol die de kinderen bij het vernielen en de ontstane puin hoop hebben. Een volgende opdracht die Aad aan de kinderen geeft is: maak een tekening van een voorwerp dat je graag zou wil len vernielen of van wat al eens ver nield hebt of van wat je weieens ver nield hebt aangetroffen. Telefooncel len, ruiten, lichtbakken en vuilniszak ken zijn hierbij de favoriete voorwer pen. Door op deze -speelse- wijze inhoude lijk op het begrip vandalisme in te gaan, wil Aad de kinderen kennis laten maken met de zinloosheid van vernie lingen en wat het betekent voor ande ren die daar mee te maken krijgt. In het tweede gedeelte van de middag zullen drie filmpjes vertoond worden, die door drie lagere scholen over dit onderwerp 'het vandalisme' gemaakt zijn. Kinderen van de vierde, vijfde en zesde klas hebben onder begeleiding van Aad en Jos Ruijsenaars (consu lent audiovisuele vorming) deze film pjes helemaal zelf gemaakt. Zowel het acteren en wat daarbij komt kijken als het opnemen met de filmcamera hebben deze kinderen zelf gedaan. In deze filmpjes zien we hoe déze kin deren met de opdrachten van Aad aan de gang zijn gegaan. Naderhand zal Aad met de aanwezige kinderen hier over praten, hoe zij het vonden of dat Hetzelfde was wat zij deden enz. Voor de ouders is er een kopje thee en voor de kinderen een appel en limo nade. Aanvang 14.00 uur. Entree 2,-. De Vereniging Artishock stelt zich ten doel een constructieve bijdrage te le veren aan het sociaal-cultureel leven in het algemeen en in het bijzonder in de gemeente Soest. Gezeteld in het Artishock-gebouw aan de Steenhoff straat 46 te Soest, kun je in principe van alles doen op politiek, sociaal en cultureel gebied. Belangrijk is, dat de Vereniging Artishock uit vrijwilligers bestaat. Al het werk - van stencillen tot schoonmaken - wordt door vrijwilli gers gedaan. Om dat werk te kunnen doen zijn er werkgroepen op het gebied van film, muziek, tentoonstel lingen. literaire avonden, sociëteit, Artishock-berichten e.a. Zij komen meestal ééns in de maand in vergade ring bijeen. Daar worden ideeën uitge wisseld. kritiek gespuid en plannen ge maakt voor komende aktiviteiten. Bo vendien is het leuk! Zoals gezegd is Arüshock een vereni ging. De leden krijgen elke maand, van september tot en met juni, de Ar tishock-berichten thuisgestuurd. In dit verenigingsblad wordt het reilen en zeilen van de vereniging met een overzicht van de sociaal-culturele akti viteiten voor die maand in vermeld. k^JSen de leden korting op de en treeprijs van deze aktiviteiten en is voor de leden iedere vrijdag vanaf 21.00 uur de sociëteit geopend. Geïnteresseerd en wil je meer weten over de Vereniging Artishock en haar aktiviteiten? Op de kunstmarkt is er een stand van de Vereniging Artishock (achter het gebouw), waar je informa tie over de vereniging en haar aktivi teiten (o.m. over de themaweek 'agres sie kunt verkrijgen.

Soester Courant | 1983 | | pagina 8