\/sn Oosten fviocfraftë ontwikkelt uw ft'ltn veff/_ FBuül sfas gral[pranEm 12984 Sieraden Aas Sasscon Wim Zweers 'Bij kernenergie gaat het om het functioneren van de samenleving' TAXI KLOMP UCCASIONS Kantoor Bondsspaarbank naar Van Weedestraat „HlM A„ DE KLOK ïeen huisvuil ophalen op Bevrijdingsdag Grofvuilstortplaatsen op ioninginnedag en Bevrijdingsdag gesloten BETAMAX VHS - VCC /at doet de Stichting lulpcentrale voor U? tómöiiJT.ER Progressief Soest wil autocrossen uitbannen Ook tweede eigenaar heeft recht op premie TEL. Brood- en Banketbakkerij FAAS Politiek forum JOVD 5 mei: Nieuwe Polen-aktie van 'Stichting Midden- Nederland' Aangifte van mishandeling Filmvoorstelling voor de jeugd: 'De kinderen van nr. 67' Foto-tentoonstelling 'Honderd jaar leidingwater' in INFOrmatiecentrum 3 Mei a.s.WED-avond in de Open Hof Wat doet de WED? Wat is de WED? Drie dagen jazz in Amersfoort Soes+er Courant van woensdag 27 april 1983 I LBH alle films voor 4 uur 's midda9s alle foto's worden met de hand in eigen laboratorium op kleur gekorrigeerd Dp Bevrijdingsdag, donderdag 5 mei, ivordt door de gemeentelijke Reinigingsdienst geen huisvuil opge haald. In plaats van op die dag, worden nu een dag eerder, op woensdag 4 mei, de plastic vuilniszakken opgehaald. Ook de containers (bedrijfsafval) wor- den een dag eerder geledigd. De grofvuilstortplaatsen in Soest aan de Schans en in Soesterberg aan de Ant. van Leeuwenhoeklaan zijn op Ko ninginnedag, zaterdag 30 april, en Be vrijdingsdag, donderdag 5 mei, geslo- VIDEOTHEEK NW. BAARNSTRAAT 25 BAARN - 02154-21781 OPEN van 11.00-19.00 uur Wekelijks staat in deze krant de Stich ting Hulpcentrale Soest vermeld bij de Hulpverleningsadressen. Weet u ook wat de Hulpcentrale doet? Men helpt u in noodgevallen op huis houdelijk en verpleegkundig terrein als familieleden, buren of andere hulp verleners niet direkt beschikbaar zijn. Hulp met een zeer tijdelijk karakter, hoogstens 3 a 6 weken. Voorbeelden: licht huishoudelijk werk of verpleging, ko ken. boodschappen doen, op kinderen passen e.d. Bij thuisverzorging van ernstig of chro nisch zieken kan men gedurende korte tijd de huisgenoten of familieleden, die deze zorg op zich genomen hebben, vervangen. De medewerksters, waarbij enkele ge diplomeerde verpleegsters, zijn vrij willigsters. Het is dus belangrijk dat u zo tijdig mogelijk kontakt opneemt pis u hulp nodig hebt, omdat zij naast hun vrijwilligerswerk ook andere ver plichtingen hebben. De kosten bedragen 2,50 per hulpver lening voor administratie en 1,- per uur onkostenvergoeding voor de mede werksters bij verpleging ƒ5,-). Indien de Hulpcentrale u niet zelf kan helpen probeert men - samen met u - een andere oplossing te vinden. De Hulpcentrale is van maandag t/m vrijdag van 9.00 - 10.00 uur bereikbaar yia telefoonnummer 19999. TAPIJT- en MEUBELREINIGING Specialisten in wol en katoen Tevens verhuur Tapijtreinigingsapparatuur Noorderstraat 25 - Baarn Tel. 02154-17281/18141* Tijdens de gemeenteraadsvergadering van vorige week donderdag stelde Jan Visser (Prog. Soest) een aantal kriti sche vragen aan het college over de tilpenrally, die 15 april o.a. op de Vlas kers werd gehouden. Hij vroeg af of er toestemming op de 'faij vroeg zich af of er toestemming ivas verleend tot het afwerken van on derdelen van de rally in dit natuurge bied; welke criteria daarbij waren ge- nteerd en waarom de raad daarover piet was geïnformeerd. Als er geen toestemming was verleend, merkte hij op. had dat dan niet gemoeten? Wat acht het college eraan te doen om her haling te voorkomen? Tenslotte stelde hij de vraag hoe een en ander zich ver- L houdt tot het college-standpunt, dat geen medewerking kan worden verleend aan de motorcross-voorziening in het ge bied. (Wethouder G. Plomp beantwoordde de vragen door erop te wijzen dat er in- derdaad toestemming was verleend, en dat daarbij rekening was gehouden net de belangen van leefbaarheid, nilieu en openbare orde. Verder was er voor het college geen reden geweest om zich ongerust te maken. Bovendien had de autocross slechts een eenmalig [karakter, terwijl een motorcross terrein permanent aanwezig zou zijn. Visser reageerde op het antwoord van I wethouder Plomp met de opmerking dat hij het standpunt van de wethouder II niet principieel vond. "Het motorcros sen is niet toegestaan omdat de natuur in het gebied geweld wordt aange daan." Zijn inziens had hetzelfde voor de Tulpenrally moeten gelden. Hij kondigde aan in van de eerstvol- gende commissie-vergaderingen op de zaak terug te komen, om het "auto- [crossen in Soest definitief uit te ban Mnen." In het gemeentelijk INFOrmatiecen- trum ligt voor geïnteresseerden een brochure waarin nadere informatie wordt gegeven over de mogelijkheid van subsidie bij doorverkoop van pre miewoningen. Sinds kort is de premie van een premie A en -B koopwoning namelijk overdraagbaar op de tweede of volgende eigenaar van het huis (de eigenaar moet ook bewoner zijn van het huis). Deze nieuwe regeling werkt met terugwerkende kracht tot 1 juni 1982. Kopers van premie A-woningen die in 1979 en later gebouwd zijn, kun nen van deze regeling gebruik maken. De hoogte van de premie bij premie A- woningen is voor de eerste koper af hankelijk van het inkomen. Voor de tweede en volgende eigenaar geldt de voorwaarde dat het belastbaar inko men niet hoger mag zijn dan 70.000 gul den. Voor premie B-woningen geldt de zelfde inkomensgrens. De hoogte van de bijdrage is niet afhankelijk van het in komen, maar van de stichtingskosten van het huis. De hoogte van de premie voor de tweede of volgende eigenaar hangt af van de reeds uitgekeerde sub sidiebedragen aan de eerste eigenaar. Want de premie is nooit een uitkering ineens maar wordt over 10 jaar ver deeld. Ook de zogenaamde beschutte- sfeer-woningen die gebouwd zijn vanaf 1975, en die per 1 juli nog door de eerste eigenaar werden bewoond, vallen onder deze regeling. Ziekenfondsvervoer Rolstoelvervoer Groepsvervoer Trouwrijden Dag- en nachtservice. Op vertoon van 65 pas 10% korting. De Bondsspaarbank zal op 1 septem ber het nieuwe kantoor aan de Van Weedestraat in gebruik gaan nemen. De huidige vestigingen aan de Ko- ninginnelaan (Soestdijk) en de Steen hof (straat komen dan te vervallen. In verband hiermede is de heer R. Kriele, beheerder van het kantoor te Soestdijk, met ingang van 1 mei 1983 benoemd als beheerder van het oplei dingskantoor Meridiaan te Amers foort. De heer Kriele is op die dag pre- Birkstraat 93 - Soest Zaterdag 30 april geopend van 8.00-12.00 uur. Uitsluitend ORANJE GEBAK De JOVD afdeling Soest organiseert op vrijdag 29 april aanstaande een poli tiek forum met vier VVD-raadsleden. De forumleden zullen zijn: Mevr. A. Blommers-Biezeno die nader ingaat op de rol en inbreng van de (liberale) vrouw op het raadsgebeuren en het ge meentebeleid. Drs. G. A. W. G. A. Plomp die als wethouder deel uitmaakt van het College van Burgemeester en Wethouders werd door de JOVD afde ling Soest gevraagd nader in te gaan op het functioneren van B. W. in het bij zonder op de verwerkeling van de pro grammapunten van de Soester VVD. De heer A. F. M. Krijger de nieuwe fractievoorzitter van de Soester VVD, zal de positie en invloed van de WD» fractie in de Soester gemeenteraad be lichten. De heer F. Ribbink zal enige uitleg verschaffen over de werking van de gemeenteraad in het algemeen. Alle vier forumleden zullen eerst 10 minu ten op hun onderwerp ingaan, dan zal er een pauze volgen. Na de pauze zal er volop gelegenheid zijn tot het stellen van vragen. De avond, die plaatsvindt op vrijdag 29 april, zal ge louden wor den in Restaurant Van de Brink aan de Soesterbergsestraat 122 te Soest. De avond zal om 20.00 uur aanvangen. Wij hebben schitterende gouden armbanden, chokers, hangers, ringen, horloges e.d. tot wel 50% onder de normale prijs, i Kijkt u daarom regelmatig in onze l goud-etalage, bij occasions. *0^ DIAMANTAIRS - JUWEUER Laanstraat 18, Baarn Rembrandttaan 13, Soest Tel. 02154-15937 Tet. 02155-12136 cies 15 jaar in dienst van de Bonds spaarbank, waarvan hij 12 jaar op de Koninginnelaan heeft gewerkt. Bij het publiek is hij dan ook geen onbekende, ook niet bij de winkeliersvereniging, 't Hart waarvan hij o.a. penningmeester is geweest. Momenteel is men zich bij de Bondsspaarbank aan het beraden over de te ondernemen aktiviteiten rond de opening van het kantoor Van Weedestraat. Gaat u binnenkort weer met vakantie? De Stichting "Midden-Nederland helpt de Polen" wenst u een goede onbe zorgde vakantie toe. Maar denkt u voor u vertrekt nog even aan onze Poolse vrienden, die nog steeds onze hulp hard nodig hebben De Stichting hoopt 19 mei a.s. weer met een lading goederen naar Kozle en Prüdnik te vertrekken. Ook nu kunt u een Pools gezin weer voor korte tijd helpen voorzien in de eerste levensbe hoeften. Dat kan door een hulppakket te sturen met o.a. voedsel, kleding, vitaminen en wasmiddelen. De Stich ting organiseert gecoördineerde inza melingen en pakketten-acties in ver schillenden plaatsen. Veel mensen heb ben reeds een Pools gezin door het stu ren van pakketten geholpen. Wanneer u één van deze mensen bent, dan is nu de gelegenheid weer een pakket te sturen naar het adres waarmee u reeds kontakt had. De kosten om een ge adresseerd pakket te verzenden zijn 10,-- (dit om de transportkosten te dekken). Vanzelfsprekend is voedsel en kleding altijd welkom, al heeft u geen adres. Het pakket dat u naar een adres in Po len wilt versturen, moet een deugde lijke kartonnen doos zijn. Het pakket moet stevig volgepakt zijn (niet ram melen), om beschadiging van de in houd te voorkomen. Dichtplakken met sterke tape en bovendien dichtbinden met touw, waaraan u een kaart of label hangt, met duidelijk naam en adres van de geadresseerde. Geen brieven, kranten of flessen insluiten, ook geen adres schrijven of vastplakken op het pakket. In het pakket kunt u een kaart met uw adres doen. Op deze wijze kunt u ver nemen of het pakket goed is aangeko men. Het pakket of de plastic zakken met kleding kunt u op de volgende adressen inleveren: N. Wijnhof, Korte Brinkweg 37, tel. 02155-22122; Reehorst Meer- markt, Soesterbergsestraat 51/b; W. Grift, Rijwielhandel, Beckeringstraat 36; mevr. B. P. Grift, tel. 02155-12538. kontakt-adres Een 18-jarige jongeman uit Soest heeft bij de politie aangifte gedaan van mis handeling door een andere inwoner van Soest. De dader heeft bekend. Hij had bij een bar aan de Burg. Grothestraat de jongeman zodanig geslagen, dat de ze in het gezicht werd gewond. De wond moest door een arts worden ge hecht. 10.00 uur: 10 -13 jaar Kinderboerderij "De Vrije Teugel" Vedelaarpad 53 19.30 uur: 13 jaar en ouder Clubhuis "De Vangrail" Nachtegaalweg 8c Toegang gratis! Na een zeer druk bezocht 5 mei-feest voor lagere schoolkinderen in 1982, heeft ook dit jaar de voorbereidings groep 5 Mei-feest het initiatief geno men, om voor de jeugd in Soest een passende 5 Mei herdenking te organi seren. Waar er vorig jaar een gevarieerd feest voor lagere schoolkinderen in De Borg/ Kinderboerderij werd gegeven, is dit jaar de doelgroep duidelijk wat ouder. Er zal een ruim 100 minuten durende film worden vertoond, die iets laat zien van de veranderende situaties door de opkomst van Hitier in Duitsland en hoe de jeugd in 1932/'33 daar persoonlijk mee te maken kreeg. De film is zeer indringend en tracht duidelijk te ma ken, in voor jongeren aanvoelbare si tuaties, wat en waar het in die jaren mis ging in Duitsland. - Hoe vrienden tegenover elkaar kwa men te staan, doordat de één wel, en de ander niet bereid was klakkeloos mee te gaan met een regime, dat zeer ver werpelijk was. - Hoe moeilijk zo'n situatie ook persoonlijk lag, omdat het je vriend was, die zich dan ineens in een ander kamp bleek te bevinden. - Op welk moment merk je dat er iets mis is en moet je dan wel of niet par tij kiezen? Al dit soort vragen komen bij je op als je de film ziet. Het ligt dan ook in de bedoeling dat na afloop van de voorstelling nog wat kan worden nagepraat in groepjes waardoor wat dieper op ontstane vra gen kan worden ingegaan. De "Voorbereidingsgroep 5 Mei-feest" hoopt met deze zeer onderhoudende speelfilm iets bij te dragen aan de ken nis van de jeugd met betrekking tot de periode voor het uitbreken van de twee de Wereldoorlog. Inmiddels is de scholen verzocht, voor zover zij dat initiatief nog niet geno men hadden, in de geschiedenislessen aandacht te besteden aan de gebeur tenissen, voorafgaand aan de 2e Wereld oorlog. Overigens willen we ook nog even wij zen op aktiviteiten in Artishock, ver band houdende met het thema Agres sie, dat centraal staat vanaf 29 april t/m 8 mei en dat rechtstreeks te maken heeft met wat in de film aan de orde komt. Zo is er een tentoonstelling over dit onderwerp en wordt er op zondag 8 mei een kindermiddag met toneel, spel en film onder leiding van Aad Dekker (consulent dramatische vor ming) georganiseerd, waarbij kinde ren op speelse wijze met dit onderwerp bezig zijn. Elders in dit blad kunt u meer hier over lezen. In het gemeentelijk INFOrmatiecen trum aan de Steenhoffstraat wordt van 2 mei tot en met 13 mei een fototen toonstelling over "Honderd jaar water leiding" gehouden. Loco-burgemeester drs. G. A. W. G. A. Plomp zal de tentoonstelling op vrij dagmiddag 29 april om 15.00 uur offi cieel openen. De oudste drinkwaterleiding in Mid den-Nederland, die van de stad Utrecht, bestaat dit jaar precies een eeuw. Het waterleidingbedrijf Midden-Neder land, dat behalve aan de stad Utrecht nog aan 41 gemeenten drinkwater le vert, is een kwart eeuw oud. Op de tentoonstelling zijn beelden te zien uit het leven in de stad Utrecht en uit Soest van een eeuw geleden, wordt de aanleg van de drinkwaterleiding vanaf Soestduinen getoond, is de bouw van de eerste watertoren in beeld gebracht, wordt de groei van de honderdjarige waterleiding aangegeven, terwijl ten slotte foto's uit 1983 duidelijk maken dat er in een eeuw aan de mentaliteit van mensen weinig is veranderd. De expositie is gratis voor het publiek toegankelijk op werkdagen van 09.00 tot 17.00 uur. Brochures over het water leidingbedrijf zijn aanwezig en kun nen gratis worden meegenomen. Ook voor scholieren die een werkstuk over het waterleidingbedrijf willen of moe ten maken, zal de tentoonstelling zeer interessant zijn. Op woensdag 3 mei a.s. wordt in de Open Hof een forumavond gehouden die georganiseerd is door de Werk groep Energie Discussie (kortweg: WED). Het thema van deze avond is: "Kernenergie hoeft niet". Als inleiders treden op Nicolette Jansen en Rem brand Zeegers, voorlichters van de WED, en na de pauze zal er een forum discussie plaatsvinden waarin naast de inleiders ook Jaap Roëll, statenlid voor de PvdA/PPR in Utrecht, en de Soester cultuurfilosoof Wim Zweers, bestuurs lid van de Stichtse Milieufederatie (één van de groepen die in de WED participeren), zullen deelnemen. De WED is in zekere zin een pendant van de BMD, de Brede Maatschappe lijk Discussie over het energievraag stuk, die op initiatief van de overheid wordt gevoerd. De WED wijst kern energie (het centrale vraagstuk in de discussie) onomwonden af. In een gesprek over het kernenergie vraagstuk legt Wim Zweers uit wat hem ertoe heeft bewogen zich in de dis cussie over de kernenergie te mengen. Voorop stelt hij dat hij de BMD niet afwijst. In tegendeel: "De BMD is een boeiend experiment in democratie, dat voor het eerst in Nederland plaats vindt. In Oostenrijk is het enige tijd ge leden ook gebeurd, ook over het ener gievraagstuk, en het is zeker nuttig om ervaring op te doen. We moeten immers toe naar een inbreng van de bevolking in het beleid, eventueel bui ten de daarvoor tot nu bestaande kana len om." Wim Zweers vreest dat het parlement hoe langer hoe minder vol doende toegerust zal blijken te zijn op technisch gebied, om tegenspel te kun nen leveren aan de deskundigen. "Het gaat bij het (kern) energievraagstuk om zaken waarover niet in termen van specialistische kennis te beslissen valt. Het gaat om een maatschappijvisie, om het functioneren van de samenle ving." Eén van zijn bezwaren tegen de BMD is dat deze dan ook teveel terecht is gekomen in technisch-detaillistisch vaarwater, waardoor er te weinig oog is voor de ethische, maatschappelijke en psychologische aspecten. Daarom wordt naar zijn mening ook te veel over de hoofden van de mensen heen gepraat. "Maar als ik zelf in de stuur groep van de BMD had gezeten had ik ook niet geweten hoe het anders moest' voegt hij eraan toe. Een ander bezwaar tegen de BMD is dat men feitelijk tevoren al was uitge discussieerd. "Er is al jaren over ge discussieerd, met name in de milieu beweging, waar de diverse groeperin gen ongelooflijk veel kennis hebben verzameld." 'n Beetje tegen Over de manier waarop hij zelf in de discussie betrokken is geraakt vertelt Wim Zweers: "Zoals iedereen had ook ik een aantal ideeën a priori. Ik was 'n beetje tegen, maar het was niet goed onderbouwd. Door me te mengen in een discussie in de krant, waarvan ik vond dat die eenzijdig verliep, heb ik mezelf noodgedwongen veel meer in de vraagstukken moeten verdiepen. Er ontstond een polemiek, die tamelijk fel werd gevoerd. Ik heb in 7 artikelen in in de Gooi- en Eemlander me vooral bezig gehouden met de zgn. 'lage do sis-straling", dat is de straling die vrijkomt bij het gebruik van uranium vanaf de winning en die je ook aan treft in bepaalde bouwmaterialen, in een televisie en bij het doorlichten. Die artikelen riepen veel reacties op, voor al van instanties als de Kema, de UCN en de Urenco, maar ook van het grote publiek." - Wim Zweers, die aan de Gemeentelijke Universiteit van Amsterdam doceert ih o.m. de cultuurfilosofie (nader toe gespitst: de milieufilosofie) ontving ook veel reacties van "gewone" men sen. "Ik zag het als mijn taak als co- sen. "Ik zag het als mijn taak als so cioloog en filosoof de hoofdlijnen van wat anderen hadden gezegd in begrij pelijke termen uit te leggen. Dat is ook mijn vak: Hoe vertaal je de weten schap naar het publiek... Maar ik wilde 't in de eerste plaats voor mezelf we ten." Als bestuurslid van de Stichtse Milieufederatie was Wim Zweers heel sterk betrokken bij de reactie van de SMF in het kader van de BMD. "Dat kon goed gecombineerd worden: het SMF-geluid in de Brede Maatschappe lijke Discussie en mijn behoefte om m'n eigen verhaal op 'n rijtje te zet ten." Tegenstemmen Het "Tussenrapport" van de BMD, waarin de reacties zijn samengevat, geeft naar zijn smaak een veel te eenzijdige kijk op het kernenergie vraagstuk. "Het biedt een duidelijke pro-kernenergie benadering, en het officiële commentaar van de WED erop bevat maar liefst 21 punten van bezwaar, waarin de opvallendste kwa lificaties zijn: onvolledig, onevenwich tig, misleidend en onjuist. Ik deel die kritiek in grote lijnen, zonder me overigens met de WED te vereenzel vigen", merkt hij op. "Het Tussen rapport geeft veel te veel het officiële geluid weer, en de tegenstemmen ko men veel te weinig aan bod. De bekende tegenwerpingen van offi ciële zijde luiden vrijwel altijd "dat er nog nooit iemand is overleden aan stra ling ten gevolge van het vreedzame gebruik van kernenergie". Dat is welis waar te weerleggen, maar het pro bleem is daarbij dat er nooit een oor zakelijk verband is vast te stellen. Dezelfde hoeveelheid straling die de ene mens laat sterven kan op een an der een veel minder fataal effect heb ben." Tot september 1983 zijn de akti viteiten van de WEID voorname lijk gericht op een zinvolle en effectieve deelname van de be volking aan de maatschappelijke discussie over energiebeleid. Een van haar taken is het weg werken van een informatieachter stand die grote delen van de be volking hebben ten opzichte van diegenen die tot nu toe het ener giebeleid hebben bepaald. Daar om zorgt de WED voor goede en betrouwbare literatuur, cursus materiaal, spelvormen en ex posities. Daarnaast worden door de WED ongeveer duizend mensen opge leid om de deelname van de be volking aan de energiediscussie plaatselijk en regionaal voor te bereiden en te begeleiden. Zij doen dat volgens de uitgangs punten van de WED. Daarbij zullen zonodig samenwer kingsvormen ontstaan tussen mensen en groepen, die voorheen wellicht alleen aktief waren op hun eigen interessegebied. Het. landelijk projektbureau van de WED dient daarbij als steun punt voor adviezen, informatie en organisatie. Wim Zweers In dit verband merkt hij op dat niemand in staat is om vast te stellen of groep wetenschappers X of groep weten schappers Y gelijk heeft. "Maar zo lang nog een heel groot deel van de wetenschappers deze bezwaren naar voren brengt, zolang mogen we geen ri sico's lopen. De mensen krijgen tot dusver bijna uitsluitend pro-verhalen te horen, ook in Nederland. De radio logen en de veld-geneeskundigen staan grotendeels lijnrecht tegenover elkaar, in een fundamenteel meningsverschil- De conclusie daaruit kan zijn: de on zekerheid en de onomkeerbaarheid van het proces van toepassing van kernenergie op grote schaal maken kernenergie op z'n minst onaantrekke lijk." Op de vraag of de objectieve waarheid ooit is vast te stellen antwoordt Wim Zweers resoluut: "Nee, omdat je dan uitspraken doet over dingen waarvan ik me niet kan voorstellen dat er met volstrekte zekerheid uitspraken over gedaan kunnen worden! De weten schappers zullen wel blijven twisten. Het hangt ook sterk af van de waarde die je toekent aan wetenschappelijke modellen, maar modellen worden he laas al te dikwijls verward met de wer kelijkheid." Mateloze hoogmoed In de discussie wordt naar zijn mening toch al een veel te grote rol toebedeeld aan de wetenschap. "Kijk maar naar de kwestie van het kernafval. Als je meent uitspraken te kunnen doen die moeten gelden voor een periode van tienduizend of honderdduizend jaar, waarmee ben je dan bezig? Dat getuigt toch van een mateloze hoogmoed! Vooral op dit gebied past de weten schap bescheidenheid en voorzichtig heid." Wim Zweers vindt het onverantwoord om de alternatieve informatie, die er ruimschoots is, niet duidelijk mee te wegen, zoals in de BMD helaas ge beurt. "Het aantrekkelijke van de WED is dat het een overkoepelend or gaan is van allerlei organisaties met een zeer kritische gezindheid ten op zichte van kernenergie. Belangrijk is daarin ook dat de WED heel uiteen lopende groepen verenigt, van huis vrouwen tot vakbonden. Hoe meer la gen van de bevolking in de discussie worden betrokken, hoe beter het na tuurlijk. Het moet ook niet alleen maar een zaak van de milieugroepen zijn." Op grond van zijn cultuurfilosofische overwegingen vraagt Wm Zweers zich af: "Is het ethisch aanvaardbaar als een overheid haar onderdanen de kans op een hoeveelheid straling oplegt waaraan zij zich niet kunnen onttrek ken? Voor mij is dat in strijd met de onvervreemdbare grondrechten van de mens op leven en gezondheid. Keuze Naar zijn inschatting staat de mens heid voor een keuze tussen enerzijds een hooggecentraliseerde samenle- vingsstructuur met deskundigen aan het roer, waarin de individuele vrijheid en het democratische gehalte van de samenleving op de tocht komen te staan, en anderzijds een gedecentra liseerde samenleving, waarin de men sen zelf invloed hebben op wat hen raakt, en waarin de deskundigen niet zomaar vertellen hoe het moet, maar luisteren naar wat de mensen nodig hebben. "Daar zijn we nog ver van daan." Op de vraag of het allemaal wat uit haalt antwoordt Wim Zweers: "Als de mensen er maar op afkomen wél! Ik denk niet dat er in Nederland op grote schaal kernenergie zal worden toegepast, al is dat niet de verdienste van de BMD. De Nederlandse kern centrales leveren praktisch geen bij drage aan het energieprobleem, maar ze zorgen wel voor 9001 van het stra- lingspotentieel van het kernafval! En dat wordt dan in de oceaan gegooid - zeldzaam onverantwoordelijk!" Over de Nederlandse kerncentrales merkt hij verder op: "Als wij hier de Ameri kaanse normen voor de plaatsing van kerncentrales zouden hanteren, zou De Werkgroep Energiediskussie (WED) is een vereniging van meer dan vijftig organisaties en instellingen. Deze zijn aktief op het gebied van milieuzaken, maatschappij, levensbeschou wing of politiek. Samen streven ze binnen de WED naar een ander energiebeleid. Ze hebben daar toe de volgende uitgangspunten onderschreven: - voor een energiebeleid dat niet ten koste gaat van mens en milieu; - nu en in de toekomst; - binnen en buiten onze grenzen - voor een energiebeleid dat bij draagt tot een duurzame eco nomie; - in een democratische samen leving. De WED werkt daaraan door in te spelen op de Brede Maatschap pelijke Energiediscussie. Ook langs andere wegen probeert de WED de betrokkenheid van de bevolking bij het energiebeleid tot gelding te laten komen er in heel Nederland geen plaats zijn voor een kerncentrale. Dat moet toch te denken geven." Hoopvol teken Over de toekomst is Wim Zweers rede lijk optimistisch, ondanks het feit dat naar zijn zeggen "de overheid tot over haar oren betrokken is bij de propa ganda voor kernenergie""De publie ke opinie is vrij duidelijk tegen. Dat is een zeer hoopvol teken." Zijn optimis me is ook gebaseerd op hoge verwach tingen van de democratie. "Ik heb een tamelijk sterk ontwikkeld geloof in de heilzaamheid van het betrekken van de mensen bij de problemen. Voor waarde daarvoor is uiteraard dat de mensen ook goed worden voorgelicht, en het probleem is: zien we daar kans voor?" Mogelijkheden om alternatieve ener giebronnen te gebruiken zijn er ge noeg, meent hij. Wind en zon zijn bron nen die de draagkracht van het milieu in elk geval niet te boven gaan, en dat is een belangrijk criterium. Er kan nog ontzettend veel energie worden bespaard. Voor het overige meent hij dat de samenleving zich zou moeten instellen op een lager niveau van mate riële goederen, en over zou moeten gaan op meer arbeids-intensieve pro- duktie, die minder energie vergt en bo vendien gunstig is voor de werkge legenheid. "We zouden de produkten duurzamer moeten maken en ook meer 'repara bel' dan tot nu toe. Dan kunnen we nog best iets missen, voordat we 't echt gaan voelen. Het Westen gebruikt 33 maal zoveel energie als veel andere landen, dus waar praten we over. De discussie-avond van de WED in de Open Hof, op woensdag 3 mei begint om 20.00 uur. De leiding van de dis cussie is in de bekwame handen van onze plaatsgenoot Jan Versteegh. De toegang is vrij. In het weekend rond Koninginnedag vrijdag 29 en zaterdag 30 april en zon dag 1 mei staat Amersfoort in het teken van de jazz. Op straat, in café's en res taurants en in de concertzaal. Zo is er op vrijdag en op zaterdag Jazz in de café's. In maar liefst 26 horecabedrij ven in de binnenstad spelen bands en bandjes. Meestal vanaf 21.00 uur, in sommige gevallen wat vroeger. Voor een exact programma kunt u bij de VVV gratis een folder afhalen. Wie kunt u zoal verwachten? De fa meuze Toots Thielemans in De Witte. Aart Gisolf, Wim Overgaauw, Irv Rochlin en vele anderen. Op vrijdag is er 's middags een gratis concert voor scholieren in De Flint. Op zaterdag middag en -avond zijn er concerten op de Groenmarkt, 's Middags The Har- bour Jazzband en 's avonds het Zigeu nerorkest Romanesj, een top-band oude stijl. Op zondagmorgen treedt The Tempting Seven op in het Sport- fondsenbad en vanaf 12.00 uur tot 's avonds vindt in Cultureel Centrum De Flint het Tiende Tros Big Band Festi val plaats. Entree 10,--, voorverkoop o.a.. bij de WV-Amersfoort. Kortom een indrukwekkende afsluiting van het seizoen door de Stichting Jazz in Amersfoort.

Soester Courant | 1983 | | pagina 9