r f 9 'IVN Eemland' presenteert zich voortaan als 'Natuur Nabij' Drukte bij Open Dag Muziekschool Commissie R.O. 'Pas tennishal van Beerepoot in" Voordracht over 'onderwijs en computers' 'Vrouw en Werk' Maar welk? Voorlopig geen politie-ingrijpen in Soesterberg Algemene ledenvergadering Nieuwe Baarnse School en Baarnse Montessori Kleuterklas Een nieuwe cursus in Baarn Opleiding tot accordeonist bij Animato Soest Theaterbespreek- biireau WY 'Baarns Bloei' Natuurbeschermers zoeken nieuwe actieve leden Oud Strijders in brief aan raadsleden 'Oproep voor kern wapen vrije gemeente is bedreiging van de vrijheid' 11 Soester Courant van woensdag 11 mei 1983 11 imM H SCHOOI- nAMERSFOORTt De Open Dag van de Muziekschool - j.l. zaterdag kon met recht een Open Dag worden genoemd: de deur van het ge bouw aan het Kerkplein stond voor iedereen, die meer van het gebeuren in de Muziekschool wilde weten, wijd open. In de diverse leskamers heerste een gezellige drukte: docenten gaven de monstratieve lessen en verstrekten ge wenste inlichtingen aan de veelal jeugdige bezoekers en hun ouders. Er klonken dan ook veel verschillende in strumenten in het gebouw. Het in de grote zaal spelende koperen semble ging zelfs naar buiten, omdat deze spelergroep wat al te veel geluid produceerde en zo konden toevallige voorbijgangers meegenieten van deze vrolijke muziek, nieten van deze vrolijke muziek. Tijdens de Oude Ambachtenmarkt op Hemelvaartsdag is de Regionale Muziek school Amersfoort ook aanwezig en wel licht laten enkele leerlingen zich bij die gelegenheid opnieuw horen. Openbare Bibliotheek verkoopt weer boeken boeken en platen De Openbare Bibliotheek houdt ook dit jaar weer een "oprui ming" van beschadigde en/of niet meer courante boeken en platen. Dat gebeurt op zaterdag 14 mei a.s. op het terrein voor de bibliotheek aan de Albert Cuyp- laan. De verkoop begint om 10.00 precies en duurt tot 12.30 uur. LP's zijn die dag verkrijgbaar voor een bedrag van 2.--. Voor jeugdboeken geldt een verkoop prijs van 0.50. Pockets voor volwassenen kosten eveneens 0,50, terwijl voor andere boeken 2,-- per exemplaar ge rekend wordt. Ingebonden tijd schriften zullen een bedrag van 3,-- gaan kosten. De leiding van de bibliotheek rekent op grote belangstelling. Het is dus zaak er vroeg bij te zijn, om niet het risico te lopen de "krenten uit de pap" gevist te zien. Duur Moederdagboeket Een bewoonster van de Wiardi Beck- manstraat werd zondag j.l. door drie onbekende vrouwen verrast met een bloemetje ter gelegenheid van Moeder dag. Zij stelde dit gebaar zo op prijs dat zij de dames uitnodigde voor een kopje koffie. Terwijl twee van de vrouwen zich met de bewoonster onderhielden doorzocht een derde de woning. Na hun vertrek ontdekte de vrouw dat haar een bedrag van 750 was ontstolen. Bromfiets in beslag genomen Op de Weegbreestraat hield de politie in het weekeinde een 16-jarige Soester aan, die veel te hard reed. Zijn brom fiets werd voor technisch onderzoek in beslag genomen. Het ziet er niet naar uit dat het college van b. en w. politiedwang zal gebrui ken om de 'illegale tennishal' van Bee repoot in Soesterberg te sluiten. Tenminste als het college rekening houdt met de wens van alle leden van de com missie ruimtelijke ordening om hier van af te zien. De leden van de commis sie waren het er vorige week op de CDA-er P. A. van Logtenstein na, una niem over eens dat men moet bekijken of de als tennishal in gebruik zijnde be drijfshal niet ingepast kan worden. „Wat voor kwaad kan het om tennis in de hal toe te laten", vroeg de heer J. A. Blom (CDA) zich af. "Er zijn geen klachten over en er blijkt duide lijke behoefte aan te bestaan. Het is toch geen schande om het toe te staan?" Voor de discussie begon gaf wethouder drs. G. Plomp een kort overzicht van de historie. Het gaat om een hal met bedrijfsbestemming die als tennishal wordt gebruikt. De gemeente heeft de zaak aanhangig gemaakt bij de afde ling geschillen van bestuur van de Raad van State. Een schorsingsverzoek van de tennisvereniging is afgewezen en volgens de wethouder wacht men op de officiële bevestiging hiervan. Zodra die binnen is gaat er een brief naar de eigenaar met de mededeling dat er illegaal getennist wordt en dat de hal hiervoor gesloten moet worden. Als dat niet gebeurt, zal er politiedwang wor den gebruikt. Het college moet door op de ingeslagen weg", aldus de wet houder. Behalve de CDA-er Van Logtenstein, die denkt aan het stichten van een nieuwe hal, vinden de leden van de commissie dat het bestemmingsplan ruimer moet worden opgesteld. Vol gens hen is er geen mogelijkheid voor een nieuwe hal in de dorpsker. Daar om moet het mogelijk zijn om in de hal van Beerepoot te tennissen, gezien de grote behoefte die daar blijkbaar aan is. Jan Visser (Prog. Soest) noemde het een blunder wanneer politiedwang ge bruikt gaat worden. ,,Of u moet met datzelfde cordon agenten ook de rest sluiten." Hij doelde hiermee op de brief van de tennisvereniging, waarin gewe zen wordt op andere illegale vestigin gen aan de Amersfoortsestraat. Hij herinnerde verder aan het raads besluit, waarin met slechts één stem verschil de sportbestemming werd weggestemd. De VVD-er G. Beijen wees er op dat het tennissen in de hal slechts een overbrugging is, totdat een geschikt bedrijf de ruimte wil huren. Deze overbrugging moet volgens hem mogelijk gemaakt worden en hij drong aan op een heroverweging in de raad. Ook Raymond van Gelder (PvdA) is voor inpassing. Naast de bedrijfsbe stemming moet er volgens hem „ge varieerd gebruik" geregeld worden, waa|door tennis in de hal ook moge lijk wordt. Hij wees wel op het gevaar dat de besluitvorming van de raad als „merkwaardig" zou kunnen wor den gezien. Sinds het raadsbesluit om het tennis uit de hal te weren, zijn er namelijk geen nieuwe feiten naar vo ren gekomen. Hij adviseerde om eer der na te denken over de consequen ties van een besluit. Door dit grote begrip van de commis sieleden voor de wens en de behoefte van de tennissers in Soesterberg, ver klaarde wethouder Plomp in ieder ge val niet in te grijpen voordat de defi nitieve uitspraak van de Raad van Sta te binnen is. In die tijd is er misschien gelegenheid om in te gaan op het voor stel van Jan Visser om „samen lekker in de hal te gaan tennissen. zich aan het oriënteren op deze mate rie. Verschillende leden van het school team zijn bezig de nodige kennis op te doen en zijn bereid een cursus bij de Stichting Teachip te gaan volgen. Deze introductie biedt een goede gele genheid voor ouders om met dit aspect van het onderwijs kennis te maken. Het is deze avond mogelijk zelf met de computer aan de gang te gaan. Voorts vermeldt de agenda o.a. de jaarverslagen van de secretarissen en penningmeesters. Er zal ook aandacht worden geschon ken aan het voorlopige feestprogram ma ter gelegenheid van het 75-jarig bestaan van de NBS, begin september 1983. Het bestuur hoopt op een grote opkomst van de leden. Op dinsdag 17 mei a.s., om 20.00 uur, zal de algemene ledenvergadering van de verenigingen Nieuwe Baarnse School en Baarnse Motessori Kleuterklas wor den gehouden in de gymzaal van de NBS. Na de opening door de voorzitter zal een inleiding worden gehouden over: Ervaringen met en toepassingen van computers in het onderwijs" door de heren G. A. H. A. Molenaar, docent wiskunde en informatica aan het Baarnsch Lyceum, en P. Uttien, do cent Engels en informatica, tevens conrector van de afdeling VWO van het lyceum. Tegenwoordig wordt binnen het voort gezet onderwijs het vak informatica - werken met computers - op verschil lende scholen in het lesprogramma geïntegreerd. Ook op de NBS is men Kollekte voor Unicef bracht 10.500 op De vorige week in de gemeente Soest gehouden kollekte voor Unicef, het kinderfonds van de Verenigde Naties heeft 10.500 opgebracht. Dank aan de kollektanten die geheel belangeloos hun tijd gaven voor het kinderfonds. De aktie werd ondersteund door de fol der "kans voor een kind" die per post op grote schaal werd verspreid. De ak tie heeft ten doel de grote kindersterfte in de allerarmste landen te bestrijden. In het rapport over de situatie van kin deren ln de wereld staat te lezen dat wanneer de kindersterfte daalt ook het geboortecijfer daalt. In "Unicef-nieuws," het tweemaande lijkse tijdschrift van Unicef, staat informatie over de werkwijze van Uni cef in zijn projecten. Het blad kost slechts 12.- per jaar. Aan de aktie „Kans voor een kind kan men meedoen. Door een kind een jaar lang verzorging te geven voedsel, medische zorg en onderwijs) is 162,- nodig, dat is 13,50 per maand. Het giro nr. van Unicef is 7515, t.n.v. Unicef Den haag. Voor de tweede keer start a.s. septem ber in Baarn een kursus voor vrouwen die buitenshuis willen werken. Heeft dat zin? De toekomst ziet er somber uit voor hen die betaalde arbeid ver langen, en zeker voor vrouwen. Toch blijf je uitkijken naar enig perspectief. In een kursus als deze worden alle kan sen die er nog zijn, onderzocht: o.a. wat men kan doen als vrijwilligster; welke opleidingen of losse kursussen geschikt zijn en of 't er in zit, zélf iets te onder nemen. Samen met twee begeleidsters (thuis in vormingswerk en beroepskeuzezal de groep vrouwen zich gaan verdiepen in de vragen die daaromheen liggen. Centraal staat: een mens moet leren kiezen. En wat je ook kiest, het moet bij je passen. Zij die bijna een kwartaal lang zo elke week bijeenkomen kunnen elkaar daarin goed steunen, zo heeft de ervaring geleerd. Van alles komt ter sprakeo.a. hoe de samenleving in deze tijd tegen arbeid aankijkt (o.a. hoe iemands eigenwaar de daaraan vastzit); welke barrikades vooral vrouwen hebben te overwinnen; beroepskeuze, studie, bijscholing, alternatief werk, geldproblemen. De deelneemsters kunnen rekenen op grondige informatie. Ook hun inbreng wordt hoog gewaardeerd. De kursus staat open voor alle vrouwen al of niet getrouwd, al of niet aangewe zen op een uitkering. Zij kunnen zich nu al opgeven (of inlichtingen vragen) bij Anneke Steur, Het Poorthuis, Acacia laan te Baarn, tel. 02154-15773. Het gaat om tien ochtenden van 9.15 tot 11.15 uur. Berichten over plaats en data volgen nog. De kosten zijn: 2,50 per keer, dus 25,- in totaal. Wilt u vóór alles even praten met een van de begeleidsters, komt u dan naar Het Poorthuis op woensdagavond 18 mei a.s. (vanaf 20.00 uur), tijdens de slotavond van alle vrouwengroepen die deze winter in Baarn aktïef waren. In september a.s<gaat het nieuwe cur- curjaar bij de Regionale Muziekschool van start. Tegen een gereduceerd ta rief is het voor leden van Animato mo gelijk om voor deze cursus in te schrij ven. Ook zij, die nog het accordeon- spel willen leren, kunnen van deze vak bekwame opleiding gebruik maken door alsnog lid te worden van de Soes ter accordeonvereniging Animato. De opleiding is compleet met theorie en spel, om later zowel individueel zelf te musiceren, als ook in vereni gingsverband het orkestspel te beoefe nen. Voor gevorderden kan deze oplei ding ook gelden als aanvulling op en verbetering van het musiceren in ver enigingsverband bij Animato. Deze opleiding geldt voor alle leden van Animato, ook voor diegenen, die buiten Soest in Baarn, Amersfoort, Lage Vuursche e.d. wonen. In principe worden de lessen in de Soester dépen dance van de Muziekschool gegeven, op een tijdstip dat door de docent in overleg met de leerling wordt vastge steld. Aanmelding dient te geschieden vóór 22 juni a.s. op de repetitie-avond van het accordeonorkest van Animato op woensdag van 19.30 - 20.30 uur in het repetitielokaal, r.k. basisschool De Wegwijzer, aan de Willaertstraat te Soest. Telefonische informatie is mogelijk bij mevrouw R. van de Bedum, Weegbree straat 595 te Soest, telefoon 02155-12219. Gestart zijn thans ook de repetities voor de concerten, die in het najaar worden gegeven in de verzorgingste huizen in Soest, Soesterberg, Baarn en Amersfoort. Gevorderden in het accordeonspel kunnen zich dus nu aan melden om aan de repetities van het nieuwe concertprogramma deel te Bedreigde man zoekt hulp van politie Een 29-jarige Soesterzocht in het weekeinde zijn toevlucht bij de politie, omdat hij zich bedreigd voelde door vier mannen aan wie hij een bedrag van 5000 schuldig was. De politie sloot de man tot zijn verrassing met een in, omdat hij nog een achterstal lige boete van 635 moest betalen. Een vriendin van de man kwam het bedrag later brengen. Toen de man weer bui ten stond bleek het viertal hem alsnog op te wachten. De politie kwam tussen beide en wist een en ander te sussen. Dronken automobilist aangehouden Een Amsterdamse automobilist werd in zijn woonplaats aangehouden nadat hij kans had gezien aan de Soester poli tie te ontkomen. Een inwoner van Soest had de politie gewaarschuwd dat een waarschijnlijk dronken bestuurder in de richting Amsterdam reed. Hij was zo attent geweest het kenteken te ont houden, waardoor de politie van Soest de Amsterdamse collega's kon inscha kelen. Dezen hielden de man bij zijn huisadres een half uur later aan. Bij de Baarnse VVV kunt u voor bijna, alle theaters in Nederland kaarten reserveren. Leden van de Baarnse WV kunnen telefonisch hun reserveringen maken. Reserveringskosten bedragen 2,50 p.p. Leden van de Baarnse VVV krijgen een korting van 50%. Lidmaat schap van deze WV kost 15,- per jaar. Theaterevenementen Iron Maiden, 12-6-1983, Edenhal, Am sterdam. "Basketbalwedstrijd Nederlands tegen Pudue (USA)", 20-5-1983. 't Huike Lange wijden 33, te Elburg. Dire Straits, 12-6-1983, IJsselhal, Zwol le. Crosby, Still Nash, Groenoordhallen te Leiden. Aardschokdag, 25-6-1983, Brabanthal len, Den Bosch. Supertramp, 8-6-1983, Olympisch Sta dion te Amsterdam. "Schlager Show", 22-5-1983, 't Heem te Hattem. "Iron Maiden", 9-6-1983, Rodahal te Kerkrade. Pinkpop Festival, 23-5-1983, Sportpark Burgemeester Daemen te Geleen. Evenementen Baarn Koorconcert, 14-5-1983, N.P.B., Kamp straat, aanvang 20.00 uur. Orchideeëntentoonstelling, 20-5- t.m. 25-5-1983, Cantonspark. Openingstijden: vrijdag 20-5 van 16.00 - 21.00 uur. Daar na geopend van 10.00 - 21.00 uur. Muziek in het centrum van Baarn, 14-5-1983. Braderie, 25-5 in het centrum van Baarn. Concours D'Elegance", met de vereni ging "Het aangespannen paard", 28-5- 1983. Een muziekkorps te paard ver leent medewerking. Groeneveld, Tentoonstelling van Pie- ter d'Hont, Jan Noyons, Joop Willems en Arie Teeuwisse, van 29-4 t.m. 30-5-1983. Gert ter Horst met aquarellen van land schappen, t.m. 29-5-1983. Namens wederzijdse ouders; tentoon stelling van bruidsfoto's, gemaakt op het landgoed Groeneveld, 11-5 t.m. 30-5. Kasteeltuin Groeneveld, 6 t/m 30 mei, Gene Holt: beelden en plastieken. Concerten in Kasteel Groeneveld. Concert door en voor kinderen, zater dag 22 mei, aanvang 13.00 tot 17.00 uur. Promenadeconcert door de Baarnse Harmonie Crescendo in de tuin van het kasteeel, za. 11 juni, aanvang 20.00 uur. Lidmaatschapskaarten voor de NJHC kunt u verkrijgen bij de VVV. Het VVV verkoopt museumkaarten die u gratis toegang verschaffen tot vele musea in Nederland. De kosten hier van bedragen: leeftijd t.m. 25 jaar ƒ5,-, houders van een 65 plus kaart 7,50 en ouder dan 25 jaar 15,-. Op zaterdag, 21 mei, en gedurende de Pinksterdagen, 22 en 23 mei, is de VVV Baarn geopend. De WV "Baarns Bloei" is gevestigd aan het Stationsplein 7, tel. 13226. Open maandag t.m. vrijdag van 9.00 tot 17.00 uur. Voor veel dingen ontstaat pas waar dering als ze schaars worden. Dat geldt niet alleen voor bijv. oude gebou wen, maar vooral ook voor de natuur in ons land. Het laatste stukje echt "oer woud" verdween in 1871, toen het Beek berger Woud zonder gewetensbezwa ren werd omgehakt. De voorgenomen demping van het Naardermeer - ter "oplossing" van het Amsterdamse huisvuilprobleem - bracht aan het be gin van deze eeuw een aantal natuur liefhebbers in de weer en zo kwam het tot de oprichting van de Vereniging tot Behoud van Natuurmonumenten. Vanaf die tijd is het behoud van de na tuur in Nederland het oogmerk gewor den van een aantal instellingen, die zich in de loop der jaren in toenemende belangstelling mochten verheugen. Maar desondanks. Alle goede bedoelingen ten spijt moet de natuur nog steeds wijken voor andere belangen: woningbouw, ver keer, industrie. Economische en tech nische ontwikkelingen hebben ervoor gezorgd dat van de oorspronkelijke landschapen niet veel meer over is ge bleven. De achteruitgang van veel planten- en diersoorten wijst overigens niet alleen op een gestadige teruggang van de natuur; als er geen halt aan wordt toegeroepen wordt ook het leven van de mens bedreigd. Bovendien gaat het doorgaans om een niet-omkeerbaar proces: wat weg is blijft meestal weg. Voor het behoud van een min of meer gaaf landschap, ook voor de generaties na ons, is dan ook de inzet vereist van zoveel mogelijk mensen gezamelijk. Eén van de instanties die zich intens betrokken weten bij de bescherming van natuur en milieu is het IVN, het Instituut voor Natuurbeschermings educatie, lange tijd min of meer als een "dochter" van Natuurmonumenten be schouwd. Het IVN stelt zich ten doel de mensen attent te maken op het mooie in de natuur, maar vooral ook op het grote belang van een gezonde natuur (als onderdeel van een gezond milieu), en op de permanente bedreiging waar aan de natuur blootstaat en die nog lang niet door iedereen wordt onder kend. Kennis "Het IVN is beslist geen actiegroep," vertelt Piet Felix, voorzitter van de ac tieve IVN-afdeling Eemland, waarin naast Baarnaars vooral een groot aan tal Soesters actief is. "We dragen graag wat 'kennis der natuur' uit onder mensen die daarvoor gevoelig zijn, in de hoop dat kennis en inzicht, gepaard met liefde voor de natuur, zullen leiden tot meer interesse voor de bescher ming van de natuur." In een kort vraaggesprek, samen met bestuurslid Marjan v.d. Steen, zeer actief betrok ken bij de scholen-werkgroep van het IVN, legt hij uit wat het IVN Eemland beweegt. "We wilden de mensen in Eemland bewust maken, ze interesse bijbrengen. Dat resulteert doorgaans ook in een beter gedrag ten opzichte van de natuur. We wilen geen politie-- agentje spelen, maar de mensen als het kan wel een beetje "opvoeden." Scholen Van het omvangrijke activiteitenpro gramma dat IVN-Eemland heeft opge zet neemt de scholen-werkgroep wel de grootste plaats in. Marjan v.d. Steen: "En het is ook de meest arbeidsinten sieve!" Ze legt uit: "Vroeger ging een scholengids meestal met een hele klas op stap, de natuur in, maar tegenwoor dig kiezen we voor een andere bena dering: meer in kleine groepen van 5 of 6 kinderen. Het is moeilijk om de aan dacht van de kinderen vast te houden. Volwassenen zijn doorgaans al veel meer geïnteresseerd." De scholengroep richt zich voor namelijk op de hoogste klassen klein tjes worden niet vergeten. In het verleden is in Soest, in navolging van andere plaatsen, wel geijverd voor de aanstelling van een officiële "school- bioloog," maar zover is het nog steeds niet, en gezien de financiële perikelen van de gemeente lijkt het onwaar schijnlijk dat het in de naaste toekomst nog zover zal komen. Het IVN doet daar wat aan. In het verleden werkte ook de afdeling Groen en Recreatie ac tief mee, maar door de bezuinigingen is de post "milieu-educatie" geschrapt van de subsidielijst, met als gevolg dat het IVN met een vrij klein aantal vrij willigers de last nu alleen moet dragen. "De vraag van de scholen neemt des ondanks toe, en we missen de mogelijk heid om daaraan te voldoen." Daarom kan de werkgroep nog heel goed wat uitbreiding gebruiken van vooral goed gemotiveerde vrouwen en mannen (het werk gebeurt altijd onder schooltijd, vandaar dat huisvrouwen dikwijls het eerst in aanmerking komen,die zich na een opleiding voor het werk op de scholen beschikbaar willen stellen en bereid zijn er veel tijd en energie in te steken." Schoolgidsen van het IVN doen ook mee met de viering van 600 jaar Bunschoten, om vijf dagen lang schoolkinderen wegwijs te maken in de natuur langs scholen en weilanden. Tot de andere activiteiten van het IVN behoren ook de maandelijkse wande lingen, die steeds in de krant worden aangekondigd. Ze zijn vooral bedoeld voor de gewone wandelaar, die wel eens wat meer wil weten van wat hij om zich heen ziet. Het IVN heeft voor een goede begeleiding van de wande lingen een hele groep "natuurgidsen" opgeleid. Ook dit jaar gaat weer een cursus van start. Overigens is zo'n cur sus niet niks! Meer dan een jaar lang is er eenmaal per veertien dagen een les- avond en bovendien is de cursist ook nog een aantal zaterdagen kwijt aan de cursus. Natuur Nabij Zoals de meeste verenigingen heeft ook het IVN Eemland een eigen blad, tot dusver verschenen onder de naam "Kontaktblad." Gekozen is nu voor een nieuwe opzet, zodat het 6 a 8 maal per jaar zal verschijnen en er een stuk aan trekkelijker gaat uitzien. Bovendien gaat het o.m. ook een "groene agenda" bevatten, waarin de aktiviteiten (ook van naburige afdelingen) zullen wor- den vermeld. Het blad verschijnt voort aan onder de goed gekozen naam "Na tuur Nabij," omdat het IVN in de eerste plaats aandacht vraagt voor de natuur in de directe omgeving. Ook de stukjes in de krant zullen voortaan onder deze titel verschijnen, waarin aandacht wordt gevraagd voor de wan delingen, de werkgroep Vrijwillig Na tuurbeheer onder leiding van de beken de natuur-ijveraar Chris Uiterwijk, en de excursies. Het IVN prijst zich met de werkgroep van Chris, die zich o.m. bezighoudt met knotten van wilgen, heideveldjes scho nen van opslag en het bestrijden van bospest, zeer gelukkig. Ook deze werk groep kan echter best wat uitbreiding gebruiken. Trouwens, in het algemeen vraagt het IVN meer steun van de bevolking, het zij via het donateurschap, hetzij via een actief lidmaatschap van de werk groepen. "Met meer mensen kun je nu eenmaal ook meer doen", aldus Piet Felix. "We willen in zo breed moge- lijke kring onze ideeën uitdragen om de natuur te beschermen. Het IVN staat open voor iedereen, ongeacht leeftijd of levensovertuiging, en we werken met grote behoedzaamheid. Je zult ons bij voorbeeld niet horen zeg gen: "Schaf alle auto's maar af! Belang Marjan v.d. Steen vult aan: "Natuur beschermers zijn allang niet meer van die wereldvreemde types, die er met een groen hoedje op en geiteharensok- ken, aan in stevige stappers op uittrokken. Ze staan midden in het leven! Het gaat ook allang niet meer om het mooie van de natuur - het gaat ook om het belang van de natuur en het milieu, het leefbe- lang van de mens, dat daarmee nauw samenhangt." Op de vraag of het pu bliek de laatste jaren niet veel welwil lender is gaan staan tegenover de na tuurbeschermers antwoordt ze: "Jaze ker, tenminste zolang het geen geld kost! Het lidmaatschap van het IVN bedraagt overigens maar 15,- per jaar, dus voor die prijs hoeft niemand 't te laten." Nieuwe initiatieven Het IVN organiseert ook in het komen de seizoen weer een aantal "groene cursussen," bestaande uit 4 a 5 avon den met aansluitende lezingen over alle facetten van de natuur. In de ko mende winter zal een aantal maan delijkse lezingen worden verzorgd met bekende sprekers, o.a. Piet Steltman van het tv-programma "Ja natuurlijk" over de nog bestaan "groene beroe pen." Er komt ook een avond van de "Bomenstichting" over "Bomen in het landschap." Werner Paans verzorgt een lezing over het kasteel Groeneveld en het bijbehorende park. Ook twee plaatsgenoten houden een lezing: biolo gieleraar Nick Hoebe over vogels rond om het huis en Hans Kamp, verbonden aan de afdeling natuurbehoud van het ministerie van Landbouw over lintvor mige elementen in het landschap, zoals sloten, houtwallen en wegbeplanting. Ook wordt gezocht naar samenwerking met "Groei en Bloei" op gebieden die elkaar gedeeltelijk overlappen. Overigens in niet alleen de Natuur héél Nabij belangrijk voor het IVN, getuige het feit dat er ook een avond komt over het Tropisch Regenwoud. De lezingen zullen worden gehouden in het Medisch Centrum aan de Nieuweweg, opgeluis terd door dia's en films. Oude Ambachtenmarkt Op de Oude Ambachtenmarkt die morgen (Hemelvaartsdag) in Soest wordt gehouden zal IVN Eemland pre sent zijn met een kraam. Daar is een keus te maken uit allerlei attractieve natuurartikelen, boekjes, brochures, geluidsbandjes, etc. Speciaal voor de jeugd zullen er tegen een schappelijk prijsje denne-zaailingen verkrijgbaar zijn, in het kader van de actie "Plant een boom." Hoofdzaak is echter het wekken van interesse voor de activitei ten van het IVN, dat nieuwe donateurs en nieuwe actieve leden goed kan ge bruiken. Op de markt zal daartoe ook een folder met algemene informatie verkrijgbaar zijn, en het nieuwe blad "Natuur Nabij." IVN-bestuursleden Piet Felix en Marjan v.d. Steen. De werkgroep 't Sticht van het Oud Strijders Legioen heeft zich onlangs in een brief tot de leden van de Soester gemeenteraad gewend, waarin zij uit spreekt dat de oproep van de Vredes- platforms en anderen om te komen tot een kernwapenvrije gemeente een be dreiging van de vrijheid is. "Mei is voor ons de "vrijheidsmaand", aldus de werkgroep, "want die vrijheid kwam doordat zeer velen het hoogste offer brachten. De nagedachtenis aan hen verplicht ons te waarschuwen als die hoog betaalde vrijheid wordt be dreigd." Over de oproep van de Vredesplat- forms merkt de brief op: "Het zou, in houden dat er geen adequaat antwoord meer kan worden gegeven op de drei ging van het Warschaupact. De Nato, die tot nu toe kans zag de "vrede" te be houden, dient daarvoor de noodzake lijke middelen te hebben." In de brief wordt gewezen op het feit dat het Socialistische Sovjet-systeem zich niet of nauwelijks onderscheidt van het beestachtige Nationaal-So- cialistische systeem, met concentratie kampen, Jodenvervolging etc., aange vuld met psychiatrische inrichtingen "Voor ons is er geen verschil tussen beide systemen. Zij bedienden zich van dezelfde methoden. Omdat aan het eind van dit jaar door het parlement een beslissing moet wor den genomen over het al dan niet plaat sen van de kruisraketten gaat de brief verder: "Wij begrijpen ten volle dat dit voor veel parlementariërs een zeer zware beslissing zal zijn en vinden het onjuist dat minder bevoegden zich hiermee bemoeien. Uw taak is bestu ren op plaatselijk niveau, daarom is een uitspraak van uw raad overbodig en dus van geen waarde. Daarom ver zoeken wij u alle correspondentie over dit onderwerp voor kennisgeving aan te nemen." Bedrijfsongeval Een onderhoudsmonteur uit Maarssen, die vorige week werkzaamheden ver richtte bij Lindner aan de Koningsweg, raakte met zijn rechterhand bekneld tussen een zgn. hef tafel. Zijn verwon dingen waren van dien aard dat hij voor onderzoek naar Zonnegloren moest worden overgebracht. Onder invloed gereden Een 35-jarige inwoner van Huizen werd vorige week op de Dalweg aangehou den nadat hij door zijn rijgedrag de aandacht van de politie had getrokken. Hij werd onderworpen aan blaas- en bloedproef, waarbij kwam vast te staan dat de man inderdaad te veel had ge dronken. Hij kreeg een rijverbod en een proces-verbaal.

Soester Courant | 1983 | | pagina 11