Interieur Bouwbedrijf Soest timmert vooral binnenshuis aan de weg VAARDERHOOGT 10 jaar Nederlands Koor parochie Soest-Zuid LGehannesJ DOE-HET-ZELVERS Klein fruit in de tuin (deel 3) TWEEDE BLAD Rondje Zaterdag (1) Zaterdag (2) Interkerkelijk Jongerenkoor Baarn viert eerste lustrum tMKfoyaiifr TRIFOCALE BRILLEGLAZEN Studio Maatwerk Service voor complete keukens Zondag voor 13 Soester Courant van woensdag 11 mei 1983 13 door Arie Wandelaar Bij wijze van uitzondering kwam de re gen vanmorgen nu eens niet met bak ken de hemel uit. En dan doet een mens zichzelf ernstig tekort wanneer hij zich nog een stief kwartiertje zou om draaien. Trouwens, weer of geen weer, in huize Arie en Maria wordt in het weekend doorgaans meer van de dag dan van de nacht gezien. Reeds rede lijk vroeg in de ochtend reisde Arie af gelopen zaterdag per fiets van Soest- Zuid naar Soest-Centrum af. Zijn reis doel was de stuivertjesmarkt in de Van Weedestraat. Middenstanders ver zinnen wat als 't om klantenbinding gaat. In dit geval betrof het de handel van zeer jeugdige en volwassen nering doenden. Bij de eerste categorie had Arie de indruk dat op heel wat Soester zolders de boel was omgespit. Boeken, tekeningen, kindertijdschriften, alles was er in de diverse winkels van Sin- kei te koop. Arie deed zijn inkopen bij Boutique Monique, dat werd bemand door alleraardigste meisjes, die met veel élan de aandacht trokken. Elders in de Van Weedestraat investeerde hij een luttel bedrag aan een in een plastic omhulsel verpakt stekkie. Verpakking en inhoud stelden niet veel voor, het lieve verwachtingsvolle koppie van het verkopende meisje wel. Vandaar. Ver volgens de ronde gedaan langs een aantal professionele verkopers. Daar bij ontpopte sigarenhandelaar Loek van Kleef zich als een beeldend kunste naar door met veel vakmanschap Arie's naam in een aansteker te gra veren. Bij buurman Jan Mets hanteer de Arie het grote kaasmes teneinde te trachten gratis met een stuk jong bele gen thuis te komen. Om voor dit buiten kansje in aanmerking te komen diende hij zelf het juiste gewicht van de bestel ling af te snijden. Vijf gram mocht Arie er naast zitten. Ten overstaan van en kele kaasliefhebbers verklaarde Arie met enige omhaal de kaas van Jan Mets zijn brood te zullen eten. Dat ging mooi niet door. De weegschaal wees bijna 700 gram aan. Kaashandelaar, het blijkt toch een vak te zijn. Bij het Brilcentrum stond Margriet Nota te pompen. Wellicht dat Arie een wat se niele indruk maakte. Ook hij kreeg een ballon in zijn handen gedrukt. Na die in de lucht te hebben nagekeken zette hij koers naar Van Asch. Wat een slager is die man. Voor wie maar wilde proeven gratis saté. Menige Chinese of Indische restaurateur kan wat de kwaliteit en bereiding van dit stokje vlees betreft bij Van Asch en zijn mensen in de leer gaan. Met de smaak van de Indische Archipel nog op de tong bij V.d. Linden de dorst gaan lessen. Gratis een neut prikkelende Italiaanse wijn. Ter plek ke twee flessen ingeslagen voor als 't straks zomer wordt. Inkopen gedaan voor moederdag, en vervolgens op naar de koffie van Marie. Ze was er niet naar toe te branden. Ma rie dus. Arie wel. Als kind kreeg hij al de kriebels wanneer in de stad opge hangen affiches duidelijk maakten dat het circus in aantocht was. Toegege ven, een vreemde tik, maar heeft niet ieder mens recht op wat eigenaardig heden? Om drie uur die zaterdagmid dag met zo'n 200 kinderen, vaders, moeders, goedgeefse ooms en tantes, opa's en oma's plaatsgenomen in de kleine tent van circus Renz aan de Ko ningsweg. Een mens- en kinder-vrien- delijk circus. Van tevoren niet de aan dacht trekkende publiciteit van ont snapte roofdieren. Gewoon een nette zaak, die met soms wel zeer beschei den middelen probeert de eindjes aan elkaar te knopen. Voor kinderen, en daar is het circus in de eerste plaats voor geboren, ook in tijden van alles aan fantasie verslindende televisie, een belevenis. Acht indrukwekkende leeuwen, klein maar alleraardigst paardespul, een op J.R. lijkende mes- sengooier, een hond die niet deed wat van hem werd verwacht, hetgeen bij nader toekijken ook de ingebouwde be doeling bleek te zijn. En natuurlijk clowns. Domme August en kleine Mil- co, ze waren de toppers van de aanwe zige kinderen en kleinkinderen. Wat Arie er zelf van vond? Eerlijk gezegd had hij 't allemaal al tien keer eerder en beter gezien. Niks nieuws dus onder het tentzeil? Toch wel. Naar het circus gaan is voor Arie in de eerste plaats naar kleine mensjes kijken. Spanning van rood aangelopen gezichten aflezen, kijken naar de vreugde en het plezier van levende kleine schepsels. Wie zich daarmee amuseert zal de toegangs prijs nooit een bezwaar vinden. In de pauze van het programma heeft Arie nog even met Arnold v.d. Vegt, eige naar van het Renzcircus, gesproken. Evenals iedere circusdirecteur een bijna onvoorstelbaar onverbetelijk optimist. Met meer vallen dan opstaan met z'n familie twaalf jaar in het vak. Er in geboren, omdat vader en groot vader zo nodig het zaagsel van de piste moesten ruiken. Dit jaar is hij met z'n mensen en dierenspul sinds half maart door 't land aan 't trekken. In iedere gemeente dezelfde ontvangst. Eerst de waarborgsom (in Soest 1500,-) en staangelden betalen (in Soest 200,-- per dag) en dan pas uitpakken. Ver volgens maar afwachten of 't hoogge ëerd publiek zich laat strikken. Circus, het is een vreemd avontuur zonder ze kerheid of enige bijstand. Evenals de voorgaande jaren stelt de gemeente Soest zich ook in '88 op het standpunt dat 't circus zoveel mogelijk aan 't menselijk oog onttrokken dient te wor den. Vandaar de verbanning van cir cus Renz naar de Koningsweg. Kermis en circusmensen lijken, wat Soest be treft, van een andere planeet afkom stig te zijn. Na de voorstelling sopten Arie en geljkgestemde circusllefheb- bers in de plassen van het groene Ko ningsweggras. De wielen van de circus- SOE STE R «COURANT Op zaterdagavond 14 mei a.s. geeft het Interkerkelijk Jongerenkoor Baarn om 20.00 uur in de kerk van de N.P.B. aan de Baarnse Kampstraat een con cert ter viering van haar eerste lustrum. Het koor bestaat uit zo'n vijfentwintig, overwegend jonge, leden en het ver zorgt op gezette tijden het muzikale deel van kerkdiensten van diverse ker ken in Baarn en omgeving. Voor dit concert heeft het koor een aan tal werken ingestudeerd, die in een kerkdienst wat minder makkelijk toe pasbaar zijn vanwege de veelal gekom- pliceerde begeleiding. Het programma laat een duidelijk tweee-deling zien: vóór de pauze uit sluitend Engelse koorwerken uit de romantische periode. Dit gedeelte van het concert wordt dan ook begeleid vanaf het fraaie orgel uit het midden van de vorige eeuw, dat de Baarnse N.P.B. rijk is. Na de pauze laat het programma kan- tates uit de barok zien: Bach, Dede- kind, Grossie en Buxtehude. Het concert wordt besloten met "Lau- da Sion" van Buxtehude. Een kantate voor sopraansolo, koor met continuo, twee violen en viola da gamba. Medewerking aan dit concert verle nen: Yola Rebel en Ar ja Boasson, vioolWilmi Termaat en Sophia Gams, viola da gamba; Elly Vrugte, blok- fuit, Frits de Vries, tenor; Wim Ved- der, contrabas en Gert Muts, orgel en orgelpositiefHet geheel staat onder leiding van Pim Verdonk. Kaarten a 5,- (CJP en 65+ 3,75) zijn verkrijgbaar aan de kerk. Effitieniy Steen hoffstraat 13 3764 BH Soest Telefoon 02155-10115 KANTOORMACHINES Copieermachines Kasregisters Schrijfmachines Rekenmachines Microcumputers Dicteermachines Inbindapparatuur Plastificeermachines Het Nederlands Koor van de parochie van de H. Familie in Soest-Zuid bestaat dit jaar 10 jaar. Misschien niet zo in drukwekkend als je alleen let op dat aantal van 10 jaar, maar wél van be lang als je weet waarom dit koor 10 jaar geleden werd opgericht en wat sindsdien is bereikt. Van een luisterende en passieve geloofs gemeenschap wilde pastor Metternich in 1973 komen tot een gemeenschap van gelovigen, die samen eucharistie viert en betrokken is bij het gebeuren rond de Tafel des Heren. Dat samen vieren betekende dan wel samen bid den, maar vooral ook samen zingen. "Zingen verbroedert en maakt je één", was zijn filosofie. Dat koor is gegroeid en mag er thans wezen, maar wat veel belangrjker is: het doel is bereikt; de mensen zingen enthousiast mee, óók als er geen koor staat, en zelfs als er geen orgelbegelei ding is. Er zit leven en muziek in de parochie van Soest-Zuid! En het Nederlands Koor blijft door gaan. Met het "bronboekje" als leid raad wordt het repertoire van de mensen vergroot en wordt afzakken naar sleur en stukzingen voorkomen. De uitstekende leiding van Paul Splint, als dirigent, en Jos van de Bergh, als organist, staat daar borg voor. Naast zang staat bij net Nederlands Koor ook gezelligheid hoog in het vaan del geschreven en dus komen deze twee pijlers van het koor ook in de ju bileumviering tot uitdrukking; voor de leden zelf een gezellige avond en voor de parochianen van Soest-Zuid een feestelijke eucharistieviering op zon dag 15 mei a.s., om 11.00 uur, in de parochiekerk aan de Willibrordus- straat. Dan gaan alle registers open en wil het Nederlands Koor laten horen hoe volwassen het is geworden; ook in de meerstemmige vertolking van bekende liederen tijdens de pauze van een dienst. Natuurlijk zijn ook niet-parochianen daarbij van harte welkom! "Parochie moet je méé-maken" zei wij len pastor Van Wijk, de opvolger van pastor Metternich. In Soest-Zuid is een parochie gemaakt door vele en thousiaste medewerkers en trouwe parochianen. Het samen zingen heeft die betrokkenheid en bereidheid zeker bevorderd. Zoals elk koor kan ook het Nederlands Koor altijd nieuwe leden gebruiken. Er wordt gereperteerd op dinsdagavond van 20.00 - 22.00 uur in de Anthonius- kapel van de kerk, ingang linker zij kant kerk. Voor wie wil zingen en van gezellig heid houdt staat de deur open. Ofwel glazen voor drie afstanden Voor veraf en dichtbij zien en daar tussen in ln glas, gekleurd en ontspiegeld iivvnW Vakbekwame glas adviezen 'h 'tak-nun* (fa'i wKfi/eitt7 iVAN WEEDESTRAAT 17A - SOEST - Telefoon 02154-1 7120 Het sinds een jaar of zes aan de Birk- straat (naast café "De Rode Haan") gevestigde Interieur Bouwbedrijf Soest - kortweg: IBS - heeft zich on langs toegelegd op een bijzondere "specialiteit"de levering van comple te, op maat gemaakte keukens. Dat ge beurt sedert enkele weken onder de naam Studio Maatwerk Service (SMS), die het gehele "keukengebeuren" om vat, inclusief de levering van een gas fornuis en andere aanverwante zaken. Aanvankelijk hield het bouwbedrijf zich hoofdzakelijk bezig met het ver richten van timmerwerk binnenshuis, zowel in winkels als in woningen. IBS heeft zich daarmee in de loop der jaren zowel in als buiten Soest een uitsteken de reputatie verworven. Door de kleinschaligheid waarmee het bedrijf kan opereren heeft het een aan trekkelijke positie ingenomen tussen de doe-het-zelver en het grotere aan- nemings- of installatiebedrijf. "We zijn veel flexibeler, we hebben geen grote organisatie, dus de klant is bij ons ko ning," licht Dick Wouters toe, die het bedrijf samen met Henny Jansen runt, met assistentie van de twee medewer kers Johan en Ronald. "De mensen kunnen bij ons nog heel goed terecht met hun grote en kleine problemen, al gaat het ook om de kleinste klusjes. IBS heeft zich gespecialiseerd in al die vraagstukken waarmee de gemiddelde leek zelf geen raad weet en waarvoor de grotere bedrijven niet de moeite nemen zich in te spannen. "Wij maken een goede planning. Als we met een klant een afspraak maken houden we ons er ook aan," aldus Henny Jansen. Ook de min of meer gevorderde doe- het-zelver komt trouwens dikwijls om raad en daad terecht bij IBS. Het be drijf beschikt over inventiviteit, des kundigheid en ervaring, zodat men weet waarover men praat. IBS werkt met scherpe prijzen, die een flink stuk lager liggen dan de bekende doe-het- zelf-markten rekenen. Daarom is het voor de doe-het-zelver die om mate riaal verlegen zit een paradijs. Al heel wat interieurs in Soest (maar ook daarbuiten) zijn door IBS ver nieuwd of verfraaid. Op het gebied van de loodgieterij is een hechte samen werking ontstaan met het bekende loodgietersbedrijf "De Waakvlam" aan de Nieuwstraat, waardoor alle werkzaamheden als het waren in één hand blijven en de opdrachtgever uit eindelijk met één verantwoordelijke instantie te maken heeft. caravans waren in de modder wegge zakt. Vanuit hun kooien brulden de leeuwen. Die durven tenminste nog een grote muil op te zetten. Een circus directeur kljlrt wel uit. Volgend jaar hoopt hij weer ln het "gastvrije" Soest te staan. Zolang Marie en Arie hun trouwringen dragen wil eerstgenoemde ieder jaar opnieuw niets van Moederdag weten. Haar bezwaren zijn net zo onvoorspel baar als de datum waarop Kerstmis valt. Ze vindt 't een commerciële in stelling, 't leven is toch al zo duur en bovendien heeft de natuur uitgemaakt dat Arie niet de moeder van Marie is. Geen speld tussen te krijgen, maar wie haar op de 2e zondagmorgen in mei de ogen open ziet slaan ontdekt er toch iets in van "laat maar komen," of "wat hebben ze dit jaar nu weer voor mij be dacht." De aanwezige belangstelling was dit jaar minder dan anders. Onze oudste had zich met haar man met va kantie in Frankrijk verstopt, onze jongste dochter was in Limburg op be zoek bij de moeder van de tegenpartij. Vader en zoon namen zondag de hon neurs waar. De samenstelling van het ontbijt bleek een groot sukses te zijn. Marie verbaasde zich over de zeer pre- ciese kwaliteit van het gekookte eitje. Arie heeft er maar niet bij verteld dat hij drie eieren heeft versleten alvorens tot het gewenste resultaat te komen. Ronduit onthutst reageerde ze bij het uitpakken van de cadeautjes. De afwe zigen hadden Arie opdracht gegeven die op moederdag te overhandigen. Nou was het Arie al opgevallen dat zijn cadeautje qua omvang veel gelijkenis vertoonde met die van de kinderen. Bij het uitpakken bleek ook de inhoud per fect op elkaar te zijn afgestemd. Vier maal dezelfde langspeelplaat. Leuk is anders, maar er kan geruild worden, 's Avonds met z'n drieën gaan gorengen bij een zeer druk bezette Chinees. Zo druk dat wij bij een lieve, maar onbe kende oma en haar zoon aan tafel ge plaatst werden. Alle partijen bekeken de menu-kaart aandachtig. De Chinese juffrouw nam het eerst de bestelling bij de overburen op. "Heeft u," werd er geïnformeerd, "ook griesmeel met bessensap? Mijn moeder hield daar vroeger zo van," luidde de verklarende toelichting. Maria kreeg last van een opkomend hoestje, Arie en z'n zoon vluchtten in het glas, de serveerster knikte volslagen onbegrijpend. Zelfs op moederdag blijven mensen soms zeer vreemde wezens. Arie Wandelaar De kosten voor het uitvoeren van werk zaamheden worden ook tot het mini mum beperkt. Zo worden voor de klan ten in Soest geen voorrijkosten in rekening gebracht, terwijl men toch een uitgebreide service verleent. "In principe zijn we tot 24.00 uur 's nachts bereikbaar," aldus Dick Wouters, "voor al het werk in of rondom het huis." Keukens Sinds kort zijn de activiteiten van IBS uitgebreid met de levering en installa tie van complete keukens, onder de naam Studio Maatwerk Service. Aan de voorzijde van het bedrijfspand aan de Birkstraat is een showroom van be scheiden afmetingen ingericht, waarin daarvan voorbeelden te bewonderen zijn. Een bijzonderheid is dat SMS ge bruik maakt van een nieuw ver vangend systeem voor de keukenbe timmering, waarbij zoals gezegd alles op maat wordt gemaakt. In de meeste huizen is de keuken voorzien van een standaard spaanplaat betimmering. SMS levert daarvoor in de plaats goed materiaal als massief eiken of mas sief grenen, of een materiaal dat het traditionele spaanplaat in kwaliteit verre overtreft: het zogenoemde MDF, een samengeperste houtvezel die aan zienlijk gemakkelijk te bewerken is, zodat het ook beter geschilderd kan worden. Deuren en deurtjes worden door het maatwerk, aangepast aan de individuele wensen of mogelijkheden aan de klant. Het bedrijf is alle dagen van de werk week geopend tussen 8.00 en 17.00 uur. Op zaterdag van 10.00 tot 13.00 uur. Het activiteitenprogramma omvat in zijn totaliteit ook formica-verwerking, complete verbouwingen, onderhouds werk, afbouw en afwerking, systeem plafonds, systeemwanden, onderaan neming en klein meubelmakerij. We bezunige d'r waat aaf hiero. Voortemee hoalt Soest de eerste pries in de laandelukke compe- tiesie vaan 1983. Zo ben noeng de plaatsoene an de beurt. Aalle bloemperke worre erooid, aal lus wordt graas. Ik het aal voak gemeengtewaar- ke un pluurn egeve veur de mooie paarke die ze aaltied zo goed biehouwe. Moar noeng wor ut overaal ééjn kleur greun. As ze aal die goazonne un bietje deur loate greuje, daan kenne ze dit joar nog un poar moal moaje en heuje of inkule. Daat brengt ok weer geld in 't loatje. Moaje kost niet veul vaandoag de daag. Daat goat aallemoal maachinoal. Ze zitte gewoon op de graasrollers, zaa'k moar zeige. Ze hoeve aallenig moar gaas te geve en te sture. Maak- keluk zaat. Awwe zoveul graas kriege, daan zoalle d'r toch wel waat vaan die aapperoate bie motte komme. Kriege we nog weer roadsver- goaderinge of ut graas met die sel of met beziene emoaid mot worre. Ajje effe niet uutkiekt het gemeengtewaarke stiekum aal un stel vaan die kombienes anneschaaft, en doar hebbe ze daan volgus ming aalmeer haar- stikke geliek an, waant ajje te laang waacht met oögste, daan lóópt ut graas op Soest uut de haand. Over zukke zoake mojje geejn graas loate greuje, zaa'k moar weer zeige. Op de Neng kaajje goed zien daat moais ok best wil. Licht is daat waat veur 't volgend joar De boere hebbe voak mest te veul, daat kenne ze daan geliek kwiet, waant ak ut op de Neng bekiekt, daan mojje aaltied eerst beginne met giere. Veur daazze beginne geve ze eerst luchtaallaarm met de sirenes. Kaajje de roame slute. En daan niet iedereejn aalmeer doaluk an 't jaammere over ut mïljeu, 't is un gezongde lucht Ajje 't ming vroagt, daan mok wel effe zeige, blief vaan ongze bosse aaf met roóie. Rozestruke en vaaste plaante kaajje zo weer póte moar un bos hejje niet zo weerom. HANNES VAN DE NENG Het pand aan de Birkstraat waarin het IBS gevestigd is. Erik van Dorresteyn medewerker 't Vaarderhoogt Aalbesstruiken zijn zeer geschikt voor de aanplant in particuliere tuinen. We kennen zowel rode aalbes sen als witte, hoewel de laatste weinig voorkomt. Van de witte bessen zijn de rassen "Witte Parel" en "Witte Hollander" van enige betekenis. Bij de rode bessen vinden we enkele heel goede rassen als "Jonkheer vanTetes", "Rondom" en "Stanza." De eisen wat de grond betreft komen overeen met de vo rige week reeds besproken kruisbessen. Aalbessen worden diep geplant voor een goede gezonde groei. Hierbij worden de onderste stevige takken tot zo'n 10 cm diep ingegraven. Bij het planten geven we een behoorlijke bemesting, die we daarna jaarlijks con sequent blijven herhalen. Aalbessen komen we niet alleen als struik tegen maar ook als een zogenaamd kroonboompjeeen rode of witte bes op stam dus. Zwarte bessen zijn vruchten die meestal voor het maken van jam of saus worden gebruikt. Echte ta felbessen zijn het dus niet, maar de teelt ervan is zeer eenvoudig. Zwarte bessen dragen op hout dat het jaar ervoor gesnoeid is. Daarom moeten we er voor zorgen dat dit jonge groeihout steeds volop aan wezig is. Hout dat ouder is dan 2 a 3 jaar mag niet in de struik voorkomen. De laatste paar jaar bestaat er ook meer belangstelling voor de buitendruif, het geen vooral in het voorjaar aan de schaarste van het artikel goed merkbaar is. Nog altijd wordt de vraag naar druiven door de kwekers onjuist ingeschat waardoor tuincentra vaak niet aan de wensen van hun cliënten kunnen voldoen. Goede rassen buiten druiven zijn "Witte van der Laan" (wite druif) en de blauwe soorten "Rembrandt" en "Boskoops glo rie." Voor een goede groei moet de plant op een zon nige muur worden geplaatst die al gauw zo'n 3 a 4 meter breed moet zijn en ook 2-3 meter hoog. Een flink plantgat van 50 x 50 x 50 cm is een vereiste waar in flink bemest tuinaarde wordt doorgemengd met de bestaande grond. De bemesting kan bestaan uit oude koemest of compost. Vooral dit laatste produkt maakt de grond kalkrijker hetgeen voro een druif be langrijk is. Een pas geplante druif heeft gedurende het voorjaar regelmatig een extra watergift nodig. Het eerste jaar wordt er niet gesnoeid. Begin- half maart van het tweede jaar worden alle scheuten die het jaar ervoor gevormd zijn tot eenderde van de lengte teruggesnoeid. De hele professionele snoei van druiven, de produktiesnoei. voert in dit artikel te ver. Voor geïnteresseerden zijn er goede boeken omtrent deze materie in de handel. Voor een zonnige beschutte plaats in de tuin is er een gewas dat bij particuliere tuinbezitters erg gewild is en wel de tomaat. Met een zomer als vorig jaar is het geen probleem om de vruchten tot rijping te la ten komen. In koelere zomers zullen we een gedeelte van de vruchten afgeplukt in een zonnige venster bank verder moeten laten afrijpen. Tomaten plan ten we pas veilig na half mei; voor hen die toch eer der willen aanplanten is het afdekken van de jonge tomatenplanten bij kans op nachtvorst noodzake lijk. Een bloempot of emmer is geschikt voor dit doeleind. We hanteren een plantafstand van 50 cm en een stok voor steun is onmisbaar. Aan de verdere verzorging van tomaten, besteed ik binnenkort nog genoeg aandacht.

Soester Courant | 1983 | | pagina 13