De grootste dia van Nederland op de Keukenhof Elke goede huisarts geeft antwoord op uw vragen 'Voorrang? Bekijk 't eerst' Japanse pols-tv in '83 naar Europa Fietsplezier afhankelijk van juistgekozen fiets Met Raad en Daad— S] e: Geen hinderlijk geknaag meer VVN-actie gericht op jonge (hrom)fietser Bi Vraag duidelijk heid 14 14 15 Kleine fototip in woord en beeld Vooral jonge honden hebben een grote knaaglust. Dat kan nogal wat pro blemen (en schade) opleveren als ze een voorkeur blijken te hebben voor manden, riemen, stoel- of tafelpoten, schoenen e.d. Sinds kort is er een probaat middel tegen dat probleem. Er is nu Knaag-- Ex. Alle voorwerpen, die hiermee wor den bespoten zijn opeens niet aantrek kelijk meer voor de hond. Het kan ook gebruikt worden om knaagschade door cavia's, konijntjes en andere knaagdie ren te voorkomen. En de papagaai, die zo graag aan zijn stok knaagt heeft daar ook geen belangstelling meer voor. De bedreigde voorwerpen moeten de eerste drie dagen iedere dag worden bespoten, daarna is éénmaal per maand meestal voldoende. Knaag-Ex is verpakt in een milieu vriendelijke verstuiver, die goed is voor meer dan 500 spuitjes. Het kost nog geen negen gulden en is te ver krijgen bij de dierenspeciaalzaken. dat de ontvanger ging vervelen, hield die zijn seinsleutel lange tijd inge drukt. Zo'n extra lange streep beteken de stik maar, ofwel ik houd ermee op. AARDBEIENPLUK - Een aarbeiente- ler zie me, dat ik m'n aarbeien voort aan moet plukken mét de dop, want het zou niet zo best zijn voor de plantjes als ik die doppen eraan laat zitten. Heeft hij gelijk? Antwoord: Er zijn aarbeienrassen die gemakkelijk, en andere die moeilijk doppen. Die laatste kun je niet eens "los" plukken, al zou u dat willen. De gemakkelijk doppende rassen kunt u inderdaad plukken zonder de groene kroonblaadjes. Het doet de plant hele maal niets; ze houdt er zelfs wat meer bladgroen aan over. Maar de kwekers hebben geleerd hun aarbeien te pluk ken mét dop, omdat de öngedopte iets vlugger gaan rotten als ze naar veiling of winkels gaan. De vruchten zijn dan immers niet gaaf meer. Voor eigen ge bruik maakt het niet uit, omdat u ze toch dezelfde dag opeet. Op de Keukenhof, die tot half mei a.s. zal zijn geopend, is de grootste dia van Nederland te zien. Met zijn afmetingen van 3 bij 10 meter laat het op imposan te wijze kennis maken met het voor jaarslandschap bij het Friese Piaam. Het maken van zo'n dia is geen eenvou dige zaak. Maar fotograaf Jan Gitz wist dankzij zijn doorzettingsvermo gen tot een perfect eindresultaat te ko men. Zijn grootste tegenstander was het Hol landse klimaat, dat hij na vijf bezoeken de baas wist te worden. Maar zonder de medewerking van de plaatselijke bevolking had hij het zeker niet ge rooid. Zij zorgde ervoor dat rekwisie ten zoals melkbussen telkens weer op de juiste plaats aanwezig waren. De opname, welke eigenlijk uit twee gedeelten bestaat, werd gemaakt met een Sinar Camera welke een negatief formaat heeft van 20 x 25 cm, op het kleurennegatiefmateriaal Kodak Veri- color II professional-film type's. De ca mera was voorzien van een Schneider G-Claron objectief 9 270 mm. Door het voor- en achterpaneel van de ca mera voor de beide opnamen zijdelings in tegengestelde richting te verplaat sen, kon de fotograaf een breed pano rama opnemen. Labor Grieger in Ostfildern Nellingen bij Stuttgart vergrootte de negatieven op 11 banen Vericolor printfilm, en monteerde deze tot één geheel. Achter de dia, die in een metalen raam opge- spannen hangt met een rubberband, bevindt zich een diffusie-film. Daarach ter bevindt zich een paneel met 200 TL- buizen half-om-half van 65 en 40 Watt. Een 65 en een 40 Watt buis hebben teza men een lengte van 3 meter. Als type heeft men Osram cool white gekozen, omdat dit voor deze dia het meest ge schikt bleek. Om lichtafscheidingen te voorkomen, zijn de buizen in een lengte om-en-om gemonteerd op een wit geplastificeerde plaat. Door deze constructie is het mo gelijk de kastdikte tot 25 cm beperkt te houden. De warmte van de TL-buizen wordt door een natuurlijke ventilatie afgevoerd. Ook heeft men de benodig de schakelapparatuur boven de dia ge monteerd, en is er tussen dia en grond 10 cm ruimte gehouden. De dia is enigszins rond opgehangen. Hierdoor ontstaat een bredere ruimtewerking. De voorgrond is met echte rekwisieten uitgebouwd, waardoor een zeer natuur lijke indruk ontstaat. Het totale paneel heeft echter een lengte van 14 meter en wordt geflankeerd door drie detail-op namen, eveneens diapositieven, met een grootte van 70 x 100 cm. Deze dia's zijn geplakt op acrylplaten. Diashow In het ronde theater van het Kodak pa viljoen worden de bezoekers getrac- teerd op een spectaculaire, panora mische diashow, welke typische Ne derlandse situaties eens op een rijtje zet. Het spektakel wordt nog eens onderstreept door een bijzonder stereo geluid. Beeld en geluid van de getoonde onderwerpen verplaatsen zich over de gehele breedte van het 13 meter brede projectiedoek. De vereniging Veilig Verkeer Neder land is begonnen met een vier maan den durende voorlichtingscampagne die is gericht op fietsers en bromfiet sers van 15 tot 21 jaar. Het doel van de actie is bij deze jongeren de kennis van voorrangsregels te vergroten en hen een beter inzicht te geven in de toepas sing van die regels. Het motto van de campagne is "Voorrang? Bekijk 't eerst". De actie van WN is mede gebaseerd op de uitkomsten van een analyse van verkeersongevallencijfers. Deze ana lyse toont het volgende aan: De meeste ongelukken tussen rijden de voertuigen gebeuren bij afslaan en kruisen (72 procent), waarbij het dus vaak om voorrang gaat. Bij een groot gedeelte van die onge vallen (60 procent) is de ene partij een fietser of een bromfietser en de andere partij een automobilist. Slachtoffers Het blijkt dat 30 procent van het aantal verkeersdoden en 47,5 procent van het aantal verkeersgewonden fiet- sters of bromfietsers zijn. Ongeveer tweederde van het aantal doden en gewonden onder bromfietsers (64 resp. 72 procent) is te vinden in de leeftijdsgroep 14 tot met 19 jaar. Voor de fietsers zijn deze percentage resp. 13 en 24. Van het aantal kilometers dat jaar lijks op de bromfiets gereden wordt, neemt de groep 15 tot en met 24 jaar 60 procent voor haar rekening. De fiet sers in deze leeftijdsgroep rijden 32 procent van het totale aantal fietskilo- meters. Enquête Een door WN gehouden enquête onder ruim 2.100 scholieren bij het voortge zet onderwijs bracht aan het licht dat jongeren van 14 tot en met 20 jaar bijzonder slecht op de hoogte zijn van de voorrangsregels. In het kader van de campagne "Voor rang? Bekijk 't eerst" wordt een folder in een oplaag van een kwart miljoen exemplaren verspreid op scholen voor voortgezet onderwijs. In deze folder wordt een aantal voorrangsregels voor fietsers en bromfietsers aan de hand van verkeerssituaties uitgelegd. Dat zelfde gebeurt via een wandkrant. Affiche Op de televisie zullen twee spots wor den vertoond die eveneens voorrangs situaties belichten. Een radiospot zal de actie eveneens onder de aandacht brengen. Verder wordt een wegaffiche uitge bracht waarop het motto van de cam pagne "Voorrang? Bekijk 't eerst" staat. Het mobiel informatiecentrum van WN is speciaal voor deze actie inge richt en zal door het hele land scholen voor voortgezet onderwijs gaan be zoeken. Plaatselijke afdelingen van WN spelen een belangrijke rol bij het benaderen van scholen voor voortgezet onderwijs voor bezoeken aan het infor- matiecentrum. Kruispunten In de informatie over de campagne "Voorrang? Bekijk 't eerst" wordt ook aan verkeerstechnische voorzieningen aandacht besteed. Sommige typen kruispunten - bij uitstek plaatsen waar het om voorrang gaat - zijn gewoon levensgevaarlijk. Hierin verbetering brengen is een zaak voor de wegbe- heerder. De VVN-meldingsdienst Verkeerson- veilige Situaties heeft de wegbeheer- ders een aantal suggesties gedaan voor voorzieningen die de veiligheid van berijders van tweewielers ten goede komen. Gedi van deal klus grar af ge uitsl per! Ten len grot Uite stri] ken dak REISPRtJS DANK ZIJ BLOEMENFOTO Kiek een bloem! Fotografeer een boom! Zet een plant op de plaat! Dat zijn de adviezen, die u krijgt in een fotowed strijd, waarin bloemen of planten in al hun variaties centraal staan, 't Gaat er om dat u dit onderwerp zo origi neel mogelijk in beeld brengt, want de jury let meer op originaliteit dan op de technische kwaliteit, 't Mag één enkele bloem of bloeiende struik zijn of een kleurig overzicht zoals deze foto van de Keukenhof in Lisse die - tussen twee haakjes - nog open is tot en met 23 mei 1983. Als u alles wilt weten van deze fotowedstrijd: uw fo tohandelaar heeft een uitvoerige wedstrijdfolder. De hoofdprijs is zeker de moeite waard: een vijfdaagse reis voor twee personen naar Londen, Rome, Berlijn, Wenen. Madrid ol Barcelona. DIENST-SEINEN - Ik las in een boek iets over diensttekens bij het seinen en dan was er een lange streep, waar mee telegrafisten elkaar konden uit schelden. Wat zijn dat voor tekens? Toch geen Morse, want die ken ik wel Antwoord: In het telegraafverkeer ge bruikte men behalve de bekende Mor setekens waarmee letters en cijfers werden aangeduid, ook signalen waar mee men elkaar opriep, de ontvangst bevestigde of bijvoorbeeld herhaling vroeg als men bij ontvangst een deel miste. Na een vergissing seinde men zeven puntjes en begon opnieuw met het laatst doorgegeven goede woord. Ik begrijp u niet werd vertaald met: punt streep streep punt streep streep. Een herhaling gaf men na het sein: twee punten twee strepen twee punten. Ter bevestiging van het opnemen van een woord drukte de ontvanger even op de seinsleutel en gaf hij een enkel streepje terug, indien er veel storing op de lijn was en het doorgeven erg moeilijk ging. Maar naast die officiële dienst-te- kens uit de lijst kwamen er wel eens signalen voor krachttermen voor en als Ieder jaar worden in ons land ruim een miljoen fietsen gekocht. Dat is een in drukwekkend aantal. De fiets is bij ons dan ook het meest beschikbare ver voermiddel. Ruim veertien miljoen Nederlanders bezitten samen een kleine elf miljoen fietsen en de fiets- dichtheid is hierdoor ongekend hoog, hoger dan in welk ander land ook. De fiets wordt gebruikt voor de meest uit eenlopende doeleinden. Je kunt het zo. gek niet bedenken of de fiets wordt er wel bij ingeschakeld. Het meest wordt de fiets gebruikt voor dagelijkse ver plaatsingen zoals het woon-werkver- keer en het woon-schoolverkeer en daarnaast voor het doen van bood schappen. Daarnaast is de fiets een steeds groter wordende rol gaan ver vullen in de recreatie. Fietsen in de vrije tijd is tot het levenspatroon van velen gaan behoren. Dat fietsen gezond is, betekent voor velen een belangrijke stimulans. Sportief en ontspannen bezig zijntoch ten en tochtjes maken, rondkijken, van de natuur genieten en lekker uit waaien. Het is niet voor niets dat fiets vakanties op het ogenblik zo 'in' zijn en niet alleen bij jongeren. Je mag wel zeggen dat de fiets de mensen plezier biedt. Dat fietsplezier is sterk afhanke lijk van de fiets die gebruikt wordt. Toen de fiets door velen vooral als een noodzakelijk vervoermiddel werd ge zien, werd vooral naar degelijkheid ge keken. Een fiets moest stevig en be trouwbaar zijn en lang mee kunnen. Je hoort altijd nog verhalen van mensen die wel twintig jaar met een fiets deden en dat bij dagelijks gebruik. De vraag naar degelijkheid en betrouwbaarheid is gebleven; zeker in Nederland waar een kwaliteitsfiets nog altijd de hoog ste ogen gooit. Maar er is iets bij geko men. Meer en meer wordt gezocht naar en comfortabele fiets. Een fiets moet moeiteloos rijden, licht lopen en tech nisch zo min mogelijk inspanning vra gen. Een fietser wil best inspanning le veren, maar dan om een extra presta tie te leveren. Aan de vraag naar com fortabel fietsen is in ruime mate vol daan. Technisch is de fiets de laatste jaren aanzienlijk verbeterd en de mogelijkheden, die de fiets te bieden heeft, zijn daardoor vergroot. Een punt hierbij is dat je, als je plezier aan de fiets fiets wilt beleven, wel de juiste fiets moet kiezen. Daar wordt vaak te wei nig bij stil gestaan. Er is een fiets voor iedereen Er is een uitzonderlijke grote keus aan fietsen. Niet alleen doordat overal fiet sen te koop zijn, maar vooral door de grote variatie. Bij het samenstellen van hun collecties gaan fietsenfabri- kanten en fietsenhandelaren ervan uit dat er een fiets voor iedereen moet zijn en dat met allerlei individuele wensen zoveel mogelijk rekening moet worden gehouden. Dat heeft een nadeel, want het is natuurlijk veel gemakkelijker en ook goedkoper om maar een paar soor ten fietsen te maken, maar het nadeel wordt volledig weggecijferd door het het tv-beeld bevinden zich alle func ties, zoals die op een modern electro- nisch horloge te vinden zijn, zoals tijds- aanduiding, datum, stopwatch en wek- ker. Ontvanger De ontvanger weegt nog geen 2 ons en past -14.5 cm hoog, 7,6 cm breed en nog geen 2 cm dik - zonder enig probleem in jaszak en tasje. Voor tv zijn er onWangstmogelijkheden op VHF en UHF. terwijl het radiodeel van de ont vanger nu nog is afgestemd voor ste- Ie°;?ntVangst °P de FM-band tussen 76 en 91 MegaHertz. Op dit moment wordt de ontvanger aangepast aan de voorkeuren van de consumenten in de verschillende Euro pese landen. voordeel dat een breed scala van meer individuele aanpassingen biedt. Daar door is de fiets van zomaar een stuk ij zer een persoonlijk vervoermiddel ge worden, waaraan je echt genoegen be leeft, dat voldoet aan de behoeften en verwachtingen. Er is echt veel verschil tussen de ene fiets en de andere. Als ko per van een fiets, moet je daarvan pro fiteren en de fiets kiezen, die het meest bij je past en bij de wijze waarop je je fiets wilt gebruiken. Het is dan ook goed om bij aankoop van een fiets aan de fietsenhandelaar goed duidelijk te maken wat je precies zoekt. Vanuit zijn vakkennis zal hij dan weten in welke richting hij je moet adviseren. Voor een bedrag van iets minder dan 1.500,- wil het Japanse Seiko-concern nog in de loop van dit jaar een tv-hor- loge op de Europese markt lanceren. Het apparaat bestaat uit 3 onderdelen: een gecombineerde stereoradio en tv-ontvanger die in de binnenzak past, een koptelefoon met ingebouwde an tenne en een beeldscherm/horloge combinatie met polsband. Waaraan denken? Je moet natuurlijk niet blind gaan va ren en een aantal zaken goed in de ga ten houden. In de eerste plaats moet de fiets goed passen, afgestemd op de per soonlijke lichaamsafmetingen. Dat wil zeggen dat het frame de juiste hoogte moet hebben (er is wat dit betreft veel variatie), dat zadel en stuur de juiste vorm en de juiste stand moeten heb ben en dat de afstand tussen stuur en zadel moet afgestemd zijn op de berij der. Aanpassing is vrijwel altijd moge lijk. Kies weloverwogen voor een be paald remsysteem. Bij een fiets met versnellingen is het goed te weten wat je van het versnellingssysteem ver wacht en hoeveel versnellingen je re delijkerwijs zult gebruiken. Dat be paalt de keuze. Kijk eens extra naar het zadel. Je hoeft als fietser geen za delpijn te lijden en je moet lekker zit ten. Dat betekent wel dat je een zadel moet kiezen dat zowel bij de fiets als bij jezelf past. Het is altijd mogelijk om bij de fiets een ander zadel te kie zen en dat geldt ook voor verschillende andere onderdelen en toebehoren. Dat ook naar kwaliteit moet worden geke ken is vanzelfsprekend. Goedkoop ma teriaal leidt gemakkelijk tot teleurstel lingen en is minder veilig. De aardig heid is er dan al gauw af. Koop bij voor keur bij een fietsenvakman, die im mers ook repareert en servicebeurten verzorgt. Het is voor de gebruiker be langrijk als hij steeds terug kan vallen op iemand ie er alles van af weet en deskundige adviezen kan geven. Wie over keuze en gebruik van de fiets zich goed wil informeren, moet het in de serie 'Fietsotheek' verschenen boekje 'Wat voor fiets?' aanschaffen, dat door overmaking van 8,50 op post girorekening nr. 234567 kan worden aangevraagd bij stichting fiets! in Am sterdam. In ruim honderd bladzijden wordt uitvoerig uit de doeken gedaan welke soorten fietsen er zijn, wat de onderlinge verschillen zijn met voorde len en nadelen van verschillende syste men. Ook uitvoerige voorlichting over remsystemen, versnellingen en alles wat op en aan de fiets zit. Basiskennis, die iedere fietdgebruiker bij de hand moet hebben. Je leert de fiets hierdoor beter kennen en dat betekent dat je dan alle mogelijkheden kunt benutten die de fiets te bieden heeft. En dat zijn er heel veel. Meestal gebruik ik deze kolommen om u nader kennis te laten maken met een veelvoorkomend ziektebeeld. Dat kan suikerziekte zijn, hoge bloeddruk of verstopping. Allemaal kwalen war u vast weieens over gehoord hebt. An ders ligt het, wanneer de medische ter men genoemd zouden worden. Dan spreekt men over resp. Diabetes Mel- lius, Hypertensie en Obstipatie. Zo wordt iedere ziekte meestal in de volksmond anders genoemd dan het medisch vakjargon aangeeft. Ieder spreekt z'n eigen taal, zorg dat de arts ook de uwe spreekt Voor de arts zijn het allemaal geen moeilijke woorden, het is de taal die bij zijn beroep hoort. Zoals elk beroep zijn eigen woorden heeft, de vrachtwagen chauffeur, de bloemist en de boekhou der net zo goed. Zorg dat u begrijpt, wat uw huisarts u adviseert. Verlang ge rust van hem dat hij u in gewone woor den uitlegt wat u medisch gezien pre cies mankeert. En laat u niet wegstu ren met een half begrepen advies; daar is het te belangrijk voor. Beter weten is sneller beter zijn Ik hou nu geen pleidooi voor betwe terigheid, integendeel. Met beter we ten bedoel ik, dat u zich steeds moet af vragen of u het advies van uw arts be grijpt. Vraag niet alleen wat u moet doen maar ook waarom. Gebleken is, dat een patiënt die het nut van een kuur of van een bepaald voorschrift inziet, er zich altijd beter aan houdt. En daar door sneller beter wordt. Waarom zou u niet, of zo min mogelijk, aan uw hoofdhuid moeten zitten als u roos hebt? Waarom is een vezelrijk menu altijd gezonder? Waarom "Kan een niet volledig afgemaakte kuur een ave rechtse uitwerking hebben? Als u weet waarom, bent u beter gemotiveerd om niet te achteloos met het advies van de dokter om te gaan. En als de dokter het nou toch al zo druk heeft? Natuurlijk heeft elke arts patiënten die z'n hulp extra snel nodig hebben. En hopelijk hoort u, als u hem bezoekt, niet direkt tot de akute gevallen. Toch zal dat voor geen enkele arts reden zijn, om bij topdrukte dan maar 's min der aandacht aan u te geven. Omdat hij beseft dat kennis van de kwaal het be gin van beterschap is. Ook voor hem is het prettig wanneer u zich nauwletten der aan de regels houdt. De fijnste pa tiënten zijn. géén patiënten. De dok ter staat in zijn praktijk niet alleen. Er is altijd een nauwe samenwerking met collega's, velen hebben ook één of zelfs meerdere assistentes. Bovendien be schikt de dokter sinds enige tijd over nog een ander hulpmiddel. Een sys teem waarmee u erg snel en heel uit voerig meer over uw kwaal kunt verne men. De dokter heeft tegenwoordig ook zgn. Patiënten-lnfo's Een belangenvereniging van artsen, Artsenservice genaamd, is eens nage gaan wat de meest voorkomende kwa len in de huisartsenpraktijk zijn. Voor al die ziektebeelden liet zij in voor ie dereen begrijpelijke taal een foldertje schrijven. Inmiddels zijn er al zo'n der tig verschillende folders, zgn. Patiën ten-lnfo's. Elke huisarts heeft ze bij de hand en iedere patiënt heeft er recht op. Tenminste. als zijn ziektebeeld ertussen zit. Maar in negen van de tien gevallen is dat zo. De arts zal u, wan neer mogelijk, graag aan een dergelijk foldertje helpen. Niet om daarmee zijn persoonlijk advies te vervangen. Want dat zou onverstandig zijn. Ze kunnen er wel iets aan toevoegen. De mogelijk heid om dat advies nog eens na te le zen. En de zekerheid van het niet ver geten. Beeldscherm Het beeldscherm op de polsmonitor is 2,5 bij 1,7 cm groot. Het tv-beeld is zeer scherp en contrastrijk, omdat dit klei ne oppervlak is opgebouwd uit ruim 32.000 elementen. Zelfs in fel zonlicht blijft het beeld goed zichtbaar. Het ligt in de bedoeling dat het apparaat ook op video kan worden aangesloten. Boven

Soester Courant | 1983 | | pagina 14