Weekvoorde Nederlandse Missionaris Stuivertjesmarkt Winkelkring werd grandioos succes Natuur O) Nabij B Hoorzitting over bestemmingsplan Amersfoortsestraat Vredesgroepen gaan basis Soesterberg symbolisch omsingelen c Muziek: Spencer Clark met Jazz-O-Matic four Als jij zorgt voor de partner zorgen wij voor de ring. Fietsen tussen sloot en wei FilmhuisHet afscheid Vrijwilligers Vakaturebank Soest De Soestef Ik* Duinen. Commissie R. O. gaat op werkbezoek Geweldloze blokkade !A7sü WEERD 'Rozegeur en zonneschijn' in de Van Weedestraat Goed bezochte Amnesty-avond over 'Campagne tegen politieke moorden' HET CULTUREEL CENTRUM IN SOEST Vrijdag 13 mei: Donderdag 12 mei: s O E T PINKSTERBUFFET DANSANT 9 Soester Courant van woensdag 11 mei 1983 9 "super Jazz groten uit de Bij de meeste kraampjes van de Stuivertjesmarkt deed men goede zaken. De bewoners en belanghebbenden bij het vast te stellen bestemmingsplan voor de Amersfoortsestraat in Soester- berg krijgen nog de gelegenheid om op een hoorzitting hun wensen en kritiek kenbaar te maken. Hier waren alle le den van de commissie ruimtelijk or dening het vorige week over eens, bij be handeling van het gemeentelijke rap port over de Amersfoortsestraat en de reacties hierop vanuit de inspraak- groep. Naast de hoorzitting zullen de leden van de commissie ook een werk bezoek aan de Amersfoortsestraat brengen. Men streeft ernaar om deze zaken binnen een maand af te ronden. Algemene kritiek van de leden van de commissie op het rapport van het col lege is, dat er te weinig rekening is gehouden met de wensen van de be langhebbenden, waarvan er vijftien bij de vergadering aanwezig waren. Verder verwijt men het college dat in het rapport 'ieder huisje en boompje' een bepaalde bestemming krijgt. Volgens de leden van de commissie is deze 'conserverende' manier van bestemmen achterhaald en zou een wat soepeler opstelling gewenst zijn. Hierdoor blijven er wat meer moge lijkheden open, om de wensen van de bewoners, of de mensen die er een be drijf voeren, in te passen. Dit kan in de toekomst veel narigheid bespa ren, zo meent de commissie. Namens de inspraakgroep maakte de heer C. Lensink gebruik van het spreekrecht om zijn kritiek te uiten. Hij legde eerst uit dat de inspraak- groep slechts een week de tijd heeft gehad om het college-rapport, waar in met de eerdere inspraakreacties rekening gehouden is, te bestuderen en hierop te antwoorden. Hij uitte de kritiek dat er geen rekening is ge houden met de wensen en dat het col lege eigenlijk bij het oude bestem mingsplan blijft. "Het biedt geen re delijke visie voor de toekomst, maar er wordt alleen maar per perceel iets geregeld", aldus de heer Lensink. De leden van de commissie waren het hierin met hem eens en men drong aan op een hoorzitting en een werkbe zoek. Wethouder G. Plomp zegde toe dit advies over te nemen en hij sprak de hoop uit dat het binnen een maand geregeld kan worden. Naast het advies om grootschaliger Geïnspireerd door het voorbeeld van het Britse Greenham Common gaan vredesgroepen uit de regio Utrecht op zaterdag 18 juni de luchtmachtbasis Soesterberg omsingelen. Het gaat hier echter om een symbolische belegering van de basis van slechts 15 minuten, al dus de organisatoren, en niet om een aaneengesloten menselijke keten rond Soesterberg. Men verwacht een op komst van 5000 mensen. Op een regionale bijeenkomst vorige week dinsdag in Utrecht kwam een twintigtal plaatselijke vredesgroepen (veelal van IKV en Stop de N-bom) tot de conclusie dat de tijd rijp is voor een meer directe vorm van actievoeren te gen de kernraketten. Voor de jaarlijk se demonstratieve voettocht door Soes terberg bleek nu weinig belangstelling te zijn. De organisatoren zijn voornemens om op 18 juni bij de zeven belangrijkste in gangen van de vliegbasis acties te hou den. Door middel van een menselijke keten wil men onder meer pogen de toegangen korte tijd geweldloos te blokkeren. In een aantal gemeenten rond de basis vinden kleine manifesta ties plaats. Voorts zal er een demon stratieve fietstocht rondom de vliegba sis zijn. Verscheidene IKV-kemen nemen niet deel aan de actie. Gezien de korte voor bereidingstijd en het geringe draag vlak in de regio voor zo'n omsingeling achten zij de actie in oit stadium onver antwoord. 29 oktober Vorige week is ook bekend geworden dat de grote landelijke demonstratie op 29 oktober in Den Haag tegen de kruis raketten nu definitief doorgaat. Aan vankelijk wilde het IKV de demonstra tiedatum laten afhangen van de poli tieke actualiteit, maar met name de PvdA en FNV voelden daar weinig voor. Zoals bekend trok de vredesmars in ^msterdam destijds 400.000 mensen. KERKKOLLEKTE GIR0676 DEN HAAG VOOR MENSEN METEEN MISSIE naar het gebied te kijken, zonder daar bij het bosrijke karakter van het ge bied uit het oog te verliezen, vroe ger Raymond van Gelder (PvdA) en Jan Visser (PS) om te kijken naar een beperking van de snelheid. De inspraak- groep had ook al gewezen op de moge lijkheid om de snelheid tot vijftig Km/u te beperken. De mogelijkheden met het gebied wor den namelijk sterk bepaald door de wet geluidhinder en de luchtvaartwet. Binnen bepaalde grenzen kan hierdoor geen woningbouw plaatsvinden. Stede- bouwkundige J. van Gent wees hier nogmaals op. Volgens het streekplan moet het gebied zijn open karakter behouden. Van Gent noemde de situ atie dat ieder huis ook voor kantoor gebruikt kan worden uniek. Volgens hem zijn er voor de bedrijven en de bewoners voldoende mogelijkhe den voor uitbreiding. Hij waarschuwde voor een toename van uitritten op de Amersfoortsestraat en adviseerde ver schillende uitritten samen te brengen tot één gecombineerde uitrit. De VVD-er G. Beyen vroeg zich af of er rekening was gehouden met de nieuwe rijksweg bij Soesterberg en de invloed hiervan op het verkeer op de Amersfoortsestraat. Verder vroeg hij naar de plannen van de gemeen te Amersfoort, met het Amersfoortse gedeelte van de weg, om zodoende een eenheid te bewerkstelligen. Fietser aangereden Vorige week deed zich op de Dalweg een aanrijding voor, waarbij een 41- jarige Soester automobilist en een 60- jarige fietster, eveneens uit Soest, be trokken waren. De automobilist reed vanaf een parkeerterrein de weg op, maar botste daarbij tegen de fietster aan, die over het fietspad langs de rij baan reed. Per ambulance werd zij overgebracht naar Zonnegloren voor nader onderzoek. H |.l 11.11 J TTmgTM.I IJl I 1 SOEST6R8ERGSESTRAAT 26 SOEST - TEtEF. 02155-11932 Er ligt een gratis Constant ringenmap voor u klaar met meer dan 200 modellen! In het kader van de Artishock-thema- week over "agressie" hield Amnesty International Soest vorige week een avond die in het teken stond van de campagne tegen de politieke moorden, waaraan momenteel door Amnesty- groepen in het hele land wordt deelge nomen. In zijn inleiding gaf Ton Elde- renbosch van Amnesty een korte uit eenzetting over de achtergronden van deze campagne tegen" één van de ergste vormen van agressie, met de doodstraf en de verdwijningen, nog afgezien van de gruwel van de oorlog." De campagne richt zich met name tegen de politieke moorden die door of op last van de overheid worden ge pleegd, hetgeen in tal van landen - ongeacht hun politieke kleur - plaats vindt. "Politieke moorden variëren van moord op individuele personen tot afslachtingen op grote schaal, van de oppositie, of van andere etnische groe pen, rassen, stammen, en de schaal waarop ze plaatsvinden wordt vaak pas internationaal bekend als ze zulke proporties hebben aangenomen dat er voor generaties lang onherstelbare schade is aangericht", aldus Elderen- bosch. "Alleen al in de afgelopen tien jaar hebben honderdduizenden op die manier het leven verloren, en het gaat nog dagelijks door. De slachtoffers ge nieten geen enkele bescherming; velen worden ontvoerd, illegaal vastgezet en gemarteld voor zij worden gedood. Regeringen verbergen vaak dat zij schuldig zijn aan politieke moorden. Zij ontkennen ze of schuiven ze af op de oppositie. Soms wordt als excuus aan gevoerd dat "dat de slachtoffers op de vlucht zijn gedood". Getuigen worden geïntimideerd, fami lie van de slachtoffers wordt bedreigd en bewijsmateriaal verdwijnt. "Poli tieke moorden zijn echter misdaden waarvoor de regeringen zich zowel na tionaal als internationaal hebben te verantwoorden", merkte Elderen- bosch op. Hij schetste hoe moeilijk het is om erachter te komen door wie, op last van wie en op wie de executies worden uitgevoerd, zodat ze soms pas maan den of jaren later aan het licht komen. Hij onderscheidde twee kanten aan het onderzoek: In de eerste plaats vast stellen wat er precies is gebeurd (iden titeit, achtergrond, motieven), waarbij medisch-pathologisch bewijsmateriaal van het hoogste belang is. Daarnaast is ook de identificatie van de moordenaars van groot belang en het mogelijke verband met andere moorden. Dikwijls is het erg moeilijk te consta teren dat de overheid bemoeienis heeft gehad met een politieke moord. De bewijzen moeten doorgaans worden aangedragen door mensenrechten-or ganisaties, die onder moeilijke om standigheden moeten werken en voort durend blootstaan aan persoonlijk ge vaar. Het verzamelen van bewijzen lokt vrijwel altijd represailles uit. In sommige gevallen lukt het moedige advocaten wel eens het gerechtelijk apparaat in beweging te krijgen, in andere gevallen ondernemen familie leden acties om een onderzoek van de grond te krijgen: "Denk maar aan de "dwaze moeders" in Argentinië, die niet aflaten de aandacht op de verdwij ningen te vestigen. Eindelijk is daar nu een ommekeer te merken. Zij krijgen steeds meer steun". Aan het slot las Elderenbosch voor uit een getuigenverklaring van iemand uit El Salvador, die door een missie van Amnesty werd opgetekend, over de moord van een 21-jarig Salvadoriaans meisje. "Het is wel duidelijk wat ons te doen staat", aldus Elderenbosch. "Het euvel van de politieke moord moet met kracht bestreden worden. De bedrij vers ervan moeten met grote volhar ding aan de kaak worden gesteld. We kunnen bij onze acties niet genoeg steun krijgen." Vervolgens werd een interessante ge luidsdiaserie getoond over achtergron den van het verschijnsel "politieke moorden." Voor de eerste keer trad de Amnesty- theatergroep Amersfoort en omstre ken voor het voetlicht met de sketch "de Thuiskomst", die door de bezoe kers zeer positief werd ontvangen. In het najaar hoopt deze groep het hele programma, dat onder leiding staat van een erkend regisseur: de heer Massimo Götz, in Soest te presenteren. Na de pauze volgde het optreden van de bekende Chileense zanger-gitarist en romanschrijver Ricardo Cuadros, die met zijn Spaanse teksten en poë- tisch-lyrische muziek een heel ontspan nen sfeer wist te kweken. In het kader van de Campagne tegen Politieke Moorden houdt de afdeling Soest van Amnesty op korte termijn een demonstratieve wandeltocht door Soest. Daarover wordt via de pers nog uitgebreid informatie verstrekt. Steenhoffstraat 46 telefoon 02155 195 77. RegieTuija-Maija Niskanen Met: Carl-Axel Heiknert, Kerstin Tide- üus, Sanna Hultman, Pirkko Nurmi e.a. Zweden/Finland 1982 De film speelt zich af in het Zweeds- Finse grensgebied, vlak voor en tijdens de Tweede Wereldoorlog. We zien een meisje, Valerie, dat opgroeit in een welgesteld Bourgeois-gezin. Zij obser veert de mensen om haar heen: haar vader, haar moeder, het personeel. Zij ziet dingen gebeuren maar begrijpt ze niet en heeft er in elk geval geen deel aan. Zij is een buitenstaander. Zij ziet de ontrouw van haar tyrannieke vader (die een nazi is tijdens de oorlog), het verdriet van haar moeder, maar zij be grijpt het niet. Zij voelt dat er iets mis is, dat het koud is om haar heen. In stinctief verzet ze zich tegen de dog ma's die vooral haar vader over haar uitstort, zoals de stelling met een meis je in de eerste plaats en gehoorzaam moet zijn en liever niet zo ambitieus. Als zij tot jonge vrouw is opgegroeid begrijpt zij de dingen wel, maar kan zij zich er noch van losmaken noch) aan deelnemen: zij blijft de vreemde, lelijke eend in de bijt. Ook het feit dat ze het ouderlijk huis de rug toekeerde en haar eigen leven ging indelen, was niet. De liefde voor een vrouw geeft Valerie aan de kracht te doen wat zij altijd wilde toneelspelen. Maar de haat die ze zowel tegen haar moeder als tegen haar vader koestert, is gemengd met een wanhopige wens om bemind te worden. Pas wanneer na haar meoder ook haar vader is overleden, heeft de vrouw hoop op evenwicht. Het afscheid is een zeer ingetogen film, waarin lang niet alles wordt gezegd. Veel wordt uitgedrukt in gebaren, bewe gingen en manieren van kijken. Komt het tot woorden, tot een dialoog dan valt die op door zijn voortreffelijkheid. De film zit vol nuances: elk van de vele figuren, hoe kort ze ook in beeld ko men. krijgt een eigen karakter. Deze tedere, innige aandacht maakt de film bijzonder. Vanaf kwart over acht is het filmhuis geopend. Thee en koffie zijn dan verkrijgbaar. Aanvang: 21.00 uur Entree5.--/CJP 4,«. 14 Karaats gouden ringen •"t Is hier in jaren niet zo gezellig ge weest als vandaag!" Zo luidde in het kort een van de vele enthousiaste com mentaren van 'zomaar" een voorbij ganger op de uitstekend geslaagde 'Stuivertjesmarkt' die zaterdag j.1. in de Winkelkring Van Weedestraat werd georganiseerd. Op de vanouds belangrijke zaterdag voor-moederdag heerste er op de trot toirs langs de Van Weedestraat een buitengewoon grote en gezellige drukte Het goede weer speelde daarbij zeker ook een voorname rol al begon het water om een uur of vier "met bakken uit de hemel" te komen. Dat laatste mocht de pret van de voorafgaande uren echter nauwelijks drukken. Zowel de kleine ondernemers als de grote vakbroeders konden dan ook terugzien op een uitstekend geslaagde dag. Voor de talloze inwoners van Soest die zich richting Van Weedestraat hadden begeven was het toch al een plezierige dag. De dames die liepen te winkelen (al werd uiteraard ook een groot aantal winkelende mannen gesignaleerd, ver gezeld van hun al of niet uitgebreide kinderschaar) werden namens de Winkelkring onthaald op de traditio nele Van Weedestraat-Moederdagroos, een gebaar dat ook nu weer op hoge prijs bleek te worden gesteld. In totaal werden meer dan 2000 rozen aangebo den. Daarvoor hadden bestuursleden van de Winkelkring de ca. 500 bewoonsters van de Soester bejaardentehuizen Molenschot, Groot-Engendaal, Mariënburg, Braamhage ook al be dacht met een roos. "Rozegeur en zon neschijn" - zo mag de zaterdag van 7 mei j.1. dan ook voor menig inwoonster van Soest worden getypeerd. De Stuivertjesmarkt was eigenlijk al een beetje op vrijdagavond begonnen, toen enkele tientallen jongens en meis jes - beschikkende over een voorraad koopwaar en een flinke scheut oer-Hol- landse handelsgeest (heeft het Neder landse volk daaraan niet een groot deel van zijn roemrijke historie te danken. - zich aanmeldden voor een stand plaats bij het bureau van deze krant. Tegen betaling van een stuiver verze kerden zij zich op die manier van een heuse standplaats in de Winkelkring, waar zij hun koopwaar mochten uit stallen en aan de man of vrouw pro beren te brengen. Dat hun dat uitstekend is gelukt bleek op het eind van de zaterdag. De jonge ondernemertjes haalden achter hun kraampjes en onder hun parasols een omzet die varieerde van 20,- tot 35,-. Dat deden ze met een zeer uiteenlo- De Moederdag-rozen kregen ook dit jaar weer een gretig onthaal van de winkelende dames. pend assortiment: speelgoed, boeken, stripalbums, brooddeegfiguren, plan tjes, stekjes, stickers, schoenen, pop petjes, spelletjes, huishoudelijke arti kelen - kortom, een groot en afwisse lend aanbod van allerlei begeerlijkhe den voor jong en oud. Ook de winkeliers van de Winkelkring bewaren uitstekende herinneringen aan de 7e mei. Door het grandioze suc ces zit het er eigenlijk wel in dat de "Stuivertjesmarkt" volgend jaar een flinke kans maakt op een herhaling. IVN Eemland, vereniging ter bevordering van het natuur- en milieubesef. Afdeling van het landelijk Instituut voor Natuurbeschermingseducatie IVN. Spencer W. Clark is een multi-instru- mentalist die grote bekendheid geniet over de gehele wereld. De in Baltimore in maart 1908 geboren musicus" heeft met vele Jazzwereld samengespee voorbeeld: Tommy Dorsy, But Free- man, Beewee Russel, Roy Eldridge, Joe Venuti e.a. Het is dan ook zeer uniek dat deze man in Artishock komt spelen. Hij speelt daar met een Ne derlands kwartet bestaande uit: Hein Denekamp - cornet, vocals, Ro nald Jansen Heijtmaijer - bassaxofoon. Peter de Boer - slagwerk en Hans de Bruijn - piano, vocals. Een recentie in het vermaande Jazz- blad Chronicle zegt: "Met vier mam werd een sound gecreëerd waar grote orkesten nog verschillende puntjes aan kunnen zuigen", kortom hoogstaande Jazz a.s. vrijdag in Arishock. Aanvang: 21.30 uur. Entree7,50/CJP 6.--. Ondanks dat veel mensen zonder werk vaak dagelijks hun familie om zich heen hebben, vereenzamen zij op den duur toch en gaat het hen steeds meer moeite kosten zich een plaats in de sa menleving te ver- of te heroveren. La ten we als mensen die meestal ge dwongen tot nietsdoen zijn veroordeeld niet te lang wachten met het zoeken naar betrouwbaar en nuttig kontakt. Een Chinees spreekwoord zegt: "Graaf de bron voordat je dorst hebt.De Vrij willigers Vakaturebank zal lang niet iedereen datgene kunnen bieden wat zij of hij zoekt, maar met elkaar is veel mogelijk. Om ook in de toekomst de werkzaamheden van de V.V.B. te kun nen voortzetten en zelfs uit te breiden met meer gerichte aktiviteiten, zullen we de hulp van vooral de jongeren niet kunnen missen. Dus jongelui, op naar de V.V.B.Kom eens een praatje ma ken. "Bouw geen muren om je heen maar bruggen." Behalve 's woensdags en met Hemel vaartsdag is de V.V.B. dagelijks ge opend van 10.00 -12.30 uur en van 13.30 - 16.00 uur. Telefonisch is de V.V.B. be reikbaar onder nummer 12630. Omdat nieuwe vakatures zijn uitgebleven zul len we deze keer volstaan met het ver melden van banen waarvoor zich nog niet voldoende vrijwilligers hebben aangeboden. Binnen de V.V.B. zelf kunnen nog enkele gemotiveerde medewerkers- /sters geplaatst worden. De werk zaamheden vinden plaats aan de Steen- hoffstraat 46. Voor de buitendienst kan een jonge aktieve vrijwilliger door het versprei den van affiches en het bezorgen van poststukken bijdragen tot een beter kontakt tussen instellingen en vrijwil ligers. Voor de opvang van kinderen van bui tenlandse vrouwen kunnen twee vrij willigers één dag per week dankbaar werk doen. Voor het geven van voorlichting op scholen en het uitbouwen van kontak ten kan een vrijwillige medewerker/- ster het werk van Amnesty Interna tional naar buiten helpen uitdragen. c O Ter assistentie van de docent bij het geven van taallessen aan Turkse werk nemers kan nog één medewerker/ster geplaatst worden. Zoekt u een vaste baan, maar bent u in het vinden daarvan nog niet geslaagd, begin dan eens onbetaald vrijwilligers werk te doen. Ook wanneer u een uitke ring ontvangt kunt u dat zonder gevaar doen. Het vergroot de kansen op de ar beidsmarkt. Neem dus kontakt op met de Vrijwilligers Vakaturebank en u ontvangt alle gewenst inlichtingen. Op beide Pinksterdagen organiseren wij in ons vernieuwde restaurant een levende muziek, een uitgebreid koud en warm buffet fondue met gourmet zorgen voor een ouderwets qezellige avond. pt, f 30,- p.p. &&Kinderen tot 12 jaar f 17,50 p.p. ■■■restaurant HiHH .SOESTERBERQSESTRAAT188. SOESTDUINEN. 021 SS 12739. Ruit stuk geschoten De politie heeft vorige week een 20-ja rige inwoner van Soest aangehouden omdat hij met een windbuks een raam van een woning aan de Draailier kapot schoot. Zondag 15 mei kunt u met het IVN Eemland weer op stap om tijdens een fietstocht door de Eempolder te genie ten van de natuur. U ervaart dan te vens hoe de belangen van natuurbe scherming en boerenstand uiteenlopen, waarvan in het bijzonder de minder algemene weidevogels de dupe worden. Vertrek tussen 13.00 en 14.00 uur van Station Baarn, waar u eventueel een fiets kunt huren. Wel tij dig telefonisch reserveren. De Eempolders genieten landelijk een grote bekendheid als weidevogelgebied Vanuit geheel Nederland komen regel matig vogelaars op bezoek. Niet om alleen te kijken naar de "gewone" weidevogels, zoals kievit, grutto en tureluur, maar vooral de vele bijzon dere vogels te observeren. De Eempolders zijn bekend om hun watersnippen, kemphanen en gele kwikstaarten. Bovendien kun je er re gelmatig jagers zien, zoals torenvalk, velduil, steenuil en soms ook de kerk uil. Ook vanuit de Vuursche-bossen ko- mer er regelmatig vogels voedsel zoe ken. Denk maar eens aan de blauwe reiger, de buizerd en de slechtvalk. En tenslotte zijn er ook nog de vogels van de slootkant, zoals wilde eend, slob eend, knobbelzwaan, meerkoet en wa terhoen. Tijdens een excursie in dit ge bied krijgt u toch al gauw zo'n 10 ver schillende vogelsoorten te zien. Maar helaas loopt de stand van enkele vogels, zoals kerkuil, watersnip en kemphaan sterk terug. Eén enkele overwegende oorzaak daarvoor is niet duidelijk aan te wijzen, maar vermoe delijk spelen verlaging van de grond waterstand, moderne landbouwme thoden en het gebruik van gif een grote rol. Bovendien dreigt op korte termijn de rust in dit gebied te worden ver stoord. Door de landbouworganisaties wordt namelijk aangedrongen op een ruilverkaveling in dit mooie polder land. De kwestie is dat het voor de boeren erg moeilijk is om in dit gebied effi ciënt te werken. De boerderijen liggen om historische redenen aan de rand van de polder en op de Eemdijk en de boeren hebben veel tijd nodig om op hun land te komen. Een ruilverkave ling houdt niet alleen een andere inde ling van de weilanden in, maar ook de aanleg van nieuwe wegen en het gra ven van nieuwe sloten. Bovendien is het de bedoeling een aan tal bedrijven te verplaatsen naar het midden van de polder, waardoor het bijzonder open landschap sterk zou worden aangetast en waardoor mede de vogelstand wordt bedreigd. De be langen van natuur en landbouw botsen hier dus stevig. Voorlopig is de discus sie echter nog niet afgelopen en het is te hopen, dat er een oplossing uit de bus komt, die voor beide partijen leefbaar is. Voorlopig kunnen we echter nog van de natuur in de Eempolder genieten. Om dat het polderland zo groot is gaat de excursie ditmaal op de fiets. Op het be ginpunt bij Station Baarn krijgt u een routebeschrijving en onderweg ontmoet u vier plaatsen IVN-natuur- gidsen die u tekst en uitleg geven.

Soester Courant | 1983 | | pagina 9