Meningen van lezers Sieraden Ah s Dccamcn» ^battkuitfen Water en vuur horen bij Pinksteren VAARDERHOOGT Kinabu te Soesterberg en Bethanië te Zeist moeten onderkomens ruilen ï^=ilr=^r m4SSCON 1 Ouclefawefó goed In td/ebJ Orchideeëntentoonstelling in het Baarnse Cantonspark LGehannesJ TWEEDE BLAD DOE-HET-ZELVERS Rondje hoest Hemelvaartsdag Vrijdag de dertiende Vit de brand Vredesnota Aardappelbrood 2 Vergadering Provinciale Staten Ruim 9000 fietsen gegraveerd Portemonnee gestolen Restaurant 4 Kegelbanen Ook: plateservice lunches en uitgebreide keuze a la carte BETERE ZONNEBRILBESCHERMING In lente- of zomerzon. Op laat- zomerzon-dagen. Bij zon in herfst of tegen zon op sneeuw. Het hele jaar door nodig. Kies de betere voor uw ogen, de verantwoorde, bij uw vakman-opticien. wfenuiK f/a± geAetfieid voor Dwergrhododendrons en Japanse Azalea's 13 Soester Courant van woensdag 18 mei 1983 13 door Arie Wandelaar Het had zo mooi kunnen zijn in Soest, maar naast de zegen kwam ook weer eens de regen van boven. De natte moesson weerhield Marie van een be zoek aan de jaarlijkse Oude Ambach tenmarkt. Omdat samen gezelliger is dan alleen bleef ook Arie vanachter de ramen het Hollands weertje becritise- ren. Mensen wat een dag. Toch schij nen er die donderdag nog zo'n 50.000 vreemdelingen in Soest de stortbuien over zich heen te hebben laten komen. Waar een mens al geen zin in heeft. Toen het hemels sauswerk ons tot thuis zitten dreigde te veroordelen besloot Arie in te grijpen. Na bijna een half uur de ingesprektoon van een Amers- foortse bioscoop te hebben beluisterd slaagde hij er in telefonisch twee plaat sen te bestellen voor de eerste middag voorstelling. Met een bioscoop vol ge lijkgestemde zielen bekeken wij JHe- melvaartsmiddag de nieuwe Neder landse speelfilm DE LIFT. Arie heeft zich met deze kostelijke rol prent van eigen bodem bijzonder ge amuseerd. Marie daarentegen zag er in het duister van de bioscoop de mees te tijd erg witjes uit. Geen wonder overi gens. De makers van deze griezelfilm hebben zich namelijk ten doen gesteld het filmpubliek op de meest onver wachte ogenblikken de stuipen op 't lijf te jagen. In die opzet zijn ze, zeker wat de vrouwelijke bezoekers betreft, cum laude geslaagd. Wanneer 't al te macaber werd zocht Marie, zo oud als ze is, bescherming onder Arie's regen jas. Wie 't zonder een dergelijke be schermende en troostrijke toeverlaat moest stellen sloot voor lange tijd de ogen of vluchtte de bioscoop uit. Tij dens het uitspreken van troostende en opbeurende woorden telde Arie zeven bezoekers van het vrouwelijk geslacht die DE LIFT verlieten. Het knappe van deze film is dat de makers een bij na ongeloofwaardig gegeven zo bijna dwingend beeldend overbrengen dat je na een kwartier het gevoel hebt zelf omhoog en omlaag te gaan. Lezers van Arie Wandelaar die van huis uit al iets tegen een lift hebben doen er verstandig aan uit de buurt van DE LIFT te blijven. Wie als passagier doorgaans enig angstig voorbehoud overwint alvorens binnen te stappen zal ook na het zien van deze film dit vervoermiddel niet weer gebruiken. Alleen mensen die gewapend zijn met tjzersterke zenuwen, Arie dus, zullen de knop van de warenhuislift blijven indrukken. U bent gewaarschuwd. Omdat Marie de nacht na DE LIFT wat woelend en onrustig slapend had door gebracht knoopte ze aan de nachtrust nog een stief kwartiertje vast. Vandaar dat Arie op pad ging voor de bood schappen van het weekend, tegelijker tijd afrekenend met "vrijdag de der tiende." Hij morste kwistig met zout en is die dag onder alle uitgezette ladders van het Soester schildersgilde gelopen. Arie leeft, hij is niet dood. "Vrijdag de dertiende", 't zou wat. De vrijwillige brandweer lijkt langza merhand het meest zieke kind van de gemeente Soest te worden. Steeds is er sprake van een uitslaande brand wanneer het onderwerp "vrijwillige brandweer" in de Raad of in Raads commissies aan de orde wordt gesteld. Vorige week gooide wethouder Menne olie op het vuur door voor te stellen bepaalde commissie-vergaderingen, waarin het funktioneel leeftijdsontslag van de straks opstappende brandweer commandant Groart ter sprake komt, een besloten karakter te geven. Bij tenminste drie politieke partijen schoot dit opzetje in het verkeerde keelgat. Gezien de tegenstand tegen dit voorstel adviseerde weer een andere wethouder de hele voorstelling dan maar af te gelasten. Niet zo onlogisch, want de hoogste baas in Soest, burgemeester Paul Scholten had ook al laten weten niet bij de geplande gesprekken aan wezig te willen zijn. Wie er iets van be grijpt steekt z'n vinger maar in de lucht. Daarentegen geheel duidelijk was een opmerking van mevrouw Blommers van de WD. Ze verbaasde zich er over dat een vrijwillige brandweerman de somma van 2,50 ontvangt voor het consumeren van een kopje koffie. Als 't om bezuinigen gaat zit je bij haar aan 't goede adres. Arie heeft, zij 't niet zonder moeite, getracht zich in haar denkwereld te verplaatsen, het geen resulteerde in een uitkomst die voor de vrijwillige brandweer niet ple zierig is, maar in het kader van "er moet op de kleintjes gelet worden "ge rechtvaardigd lijkt. De toekomstige regeling bij brand of ander alarm zal er in de toekomst ongeveer als volgt dienen uit te zien. Zodra een vrijwillige brandweerman door z'n dienstdoende commandant thuis wordt "opgepiept" begeeft hij zich naar de keuken tenein de koffie te zetten. Hij giet na enige tijd de bruine vloeistof, af of niet ver gezeld van warme melk en toevoeging van suiker, in een gereedstaande ther mosfles en is wat de warme drank betreft onderdak. Voortaan dus voor bet sein „brand meester", éérst de koffie klaar. Dit koffiezetten luijgt vooral inhoud, wanneer men tijdens de voorbereidende werkzaamheden rich er terdege van bewust is een knaak voor de gemeente te besparen. Arie schat de bemanning van een brand weerwagen op zo'n acht wakkere kna pen en dan zijn acht "piepers" toch goed voor pakweg 20 gulden bezuini ging. Te overwegen valt ook bij de eerste de beste "pieper" moeders opdracht te geven de aardappelen op te zetten en bet stukje vlees wat meer gas te geven. Blussen met een lege maag is tenslot- te ook niet alles en de tijd dat een maal tijd wegens blussingswerkzaamheden SOF STER-COURANT "Helaas moet de JOVD-Soest/Soester- berg constateren dat de begrippen Vrede en Veiligheid veelvuldig foutief naast elkaar worden gebruikt. Ook de heer J. Visser maakte zich hieraan schuldig als hij zijn rammelende vre desnota presenteert aan het Soester publiek. Het is betreurenswaardig dat dhr. Visser nog steeds weigert in te zien dat hij juist de door hem zo fel be geerde vrede op het spel zet met de op heffing en de ontbinding van de Wes terse defensie. Zolang de Sowjet-Unie zijn legers blijft uitbouwen tot een gi gantische macht is een eenzijdige ont wapening als blijk van goede wil een levensgevaarlijk ideaal en daarmede ondermijnend voor een veilige vrede. Het is dan ook daarom dat de JOVD het door Progressief Soest zo aanbeden "Vrouwen Vredeskamp" verwerpelijk acht en niet zoals men zo graag bericht omdat wij voorstanders zouden zijn van de bewapening en de daarmede samenhangende wedloop. Juist het tegendeeleen bewapeningswedloop is afkeurenswaardig. Dat impliceert echter niet dat de veilige vrede zoals een ieder die wil op losse schroeven mag worden gezet door eenzijdige en kortzichtige stappen op het gebied der ontwapening. Wel achten wij het als liberale jongeren van het grootste belang dat de onderhandelingen zoals die in Genè- ve worden gevoerd in versterkte mate worden voortgezet, het laatstelijk door Andropov gedane voorstel kan ons in ziens daar een prima aanzet toe zijn." Namens de JOVD-Soest/Soesterberg Hans van Wuyckhuyse, Voorzitter. Toen mevrouw Buninga de Kreuk bij mij informeerde naar het recept van dat aardappelbrood waarover ik in "Zo gezien" schreef, kon ik haar dat niet geven, waarna zij haar toevlucht zocht bij een ingezonden brief in de Soester Courant. Het wil mij nog steeds niet te binnen schieten wie mij dit (his torische) verhaal ooit vertelde, maar zojuist heb ik een 79-jarige Soester dame gesproken die een recept voor aardappeltaart uit een vergeeld op schrijfboekje van haar moeder had ge vist. Of dat hetzelfde recept is weet ik niet, maar hierin komen de volgende ingrediënten voor: 600 gram rauwe aardappels 2 afgestreken eetlepels bloem 2 eieren 30 gram boter 200 gram suiker 2 eetlepels melk en een mespuntje kaneei. Aardappels koken en heel fijn wrijven. Als de aardappels koud zijn de bloem, de melk, gesmolten boten, eierdooiers, suiker en kaneel mengen. Daarna het wit van de twee eieren stijf kloppen en er doorheen werken. In een vorm in de oven zetten. Hoe lang en hoe warm het moet, ver meldt de historie niet. Ik hoorde dat het waarschijnlijk een uur in de oven moet staan. "Op cakewarmte", wat dat ook betekenen mag. Vroeger waren er tenslotte niet zulke geperfectioneer de ovens en werd zoiets gebakken in de oven van een kolenfornuis. Mijn zegsvrouw at het in 1914 voor het laatst en kan zich niet meer precies herinneren hoe het smaakt. Wel weet ze nog dat het inderdaad heerlijk was, maar daar kunnen de omstandigheden ook wel eens debet aan geweest zijn. Net als in mijn verhaal dus van twee weken geledenGerard Paul Op woensdag 18 mei 1983 komen pro vinciale staten van Utrecht bijeen. Punt één op de agenda is het advies aan de minister van WVC over de plan ning van medische kindertehuizen en medische kleuterdagverblijven in de provincie. De vergadering begint woensdagmiddag om 14.00 uur en wordt 's avonds voortgezet. Eventuëel komt er donderdag 19 mei om 21.00 uur nog een vervolg. Volgens gedeputeerde staten, het dage lijks bestuur van de provincie, moet er zo spoedig mogelijk een einde komen aan de onderbezetting in de medische kindertehuizen (die per maand een verlies van meer dan een ton oplevert) en moet het tekort aan plaatsen in de medische kleuterdagbedrijven, vooral in de regio Amersfoort, worden opge heven. Uitgaande van een behoefte aan 40 tot 45 plaatsen in medische kinderte huizen stellen g.s. voor alleen het te huis Kinabu te handhaven. Het zou dan moeten verhuizen naar het gebouw van het tehuis Bethanië in Zeist, dat op zijn beurt het huidige onderkomen van Ki nabu in Soesterberg kan betrekken. Bethanië zou zijn taak als medisch kindertehuis moeten beëindigen en doorgaan als medisch kleuterdagver blijf. Kinabu krijgt in het plan van g.s. een capaciteit van 56 plaatsen - meer dan voor de provincie nodig is, maar in Kinabu worden ook jeugdige suikerzie ken uit het hele land verpleegd. Bethanië zou als medisch kleuterdag verblijf 60 plaatsen moeten krijgen, be stemd voor de gezondheidsregio Amersfoort. Verder blijven bestaan de kinderdagverblijven Zevenster in Vee- nendaal (45 plaatsen, waarvan 20 voor Utrechtse gemeenten) en Klein Ame- lisweerd in Utrecht, dat zijn capaciteit tot 90 plaatsen zou moeten vergroten. Provinciale staten zullen zich verder onder meer buigen over de subsidie verordening onderhoud kleine land schapselementen en het voorstel om de toneelgroep Centrum voor het komende seizoen weer een provinciaal subsidie te geven. De vergadering van provinciale staten is openbaar. Meer inlichtingen over de agenda zijn ver krijgbaar bij de afdeling voorlichting van het provinciaal bestuur, tel. (030) 321632, toestel 222 of 444. Wij hebben schitterende gouden armbanden, chokers, hangers, ringen, horloges e.d. tot wel 150% onder de normale prijs. Kijkt u daarom regelmatig in onze goud-etalage, bij occasions. VJF DIAMANTAIRS - JUWELIER Laanstraat 18, Baarn Tel. 02154-15937 Rembrandtfaan 13. Soest Tel. 02155-12136 kan worden gedeclareerd moeten wij in Soest niet zien aankomen. Aan te bevelen is verder iedere vrij willige brandweerman te adviseren met vaderdag, verjaardag. Sinterklaas of een ambtsjubileum een brandweer- uitrusting aan gezin, familie, vrienden en kennissen te laten vragen. Dat is een besparing waar mevrouw Blom mers nog niet op gekomen is, maar die ze, bij wijze van gevaar, door Arie aangereikt krijgt. En zo zijn er natuurlijk nog tal van mogelijkheden om in financieel opzicht uit de brand te komen. Bij de jongens van de vrijwillige brandweer moet je daar natuurlijk niet mee aankomen. Daarom is het goed dat er inventieve raadsleden zijn zoals mevrouw Blom mers. Die is er dag en nacht mee bezig. Met koffie-branden dan. arie wandelaar De fietsen-graveeractie die de politie in Soest en Soesterberg in de afgelo pen veertien dagen heeft gehouden, heeft 9.076 inwoners van onze gemeen te ertoe gebracht hun postcode en huis nummer in hun rijwiel te laten grave ren. Gezien het feit dat er naar schat ting ca. 30.000 fietsen in de gemeente Soest voorhanden zijn is dit resultaat nogal tegengevallen. Uit de kleedruimte van een sportschool aan de Steenhoffstraat werd in het weekeinde een portemonnee gestolen, waarin zich een bedrag van ca. 30,- en een PTT-identiteitsbewijs bevon den. De eigenaar deed aangifte bij de politie. Prins Hendriklaan 1 Soest Telefoon 02155-13807 'Laat ook van die rijke zegen, drupp'len vallen op mij neer...," is het begin van een bekend Pinksterlied. Water is een levensvoorwaarde voor mens, plant en dier. Volgens een oud volksgeloof zou den bepaalde kruiden pas dan genees krachtige werking hebben, als ze wer den gevonden met dauwdruppels op de bladeren. Dit jaar valt Pinksteren in mei. "Mei-regen maakt dat ik groter word, groter word. Groot zijn, dat wens ik zo zeer." Een simpel volksliedje, dat de groeikracht van regenwater, en tegenwoordig kan men erbij denken 'schoon regenwater', benadrukt. Maar rond Pinksteren laaien ook de voorjaarsvuren hoog op. De voorjaars regen is zelden krachtig genoeg om die vuren, ter ere van de overwinning van de lente, te blussen. En in de Pinkster- kroon lichten de vlammetjes op. "Vanavond is het eerst wonderschoon, en nu de kinderen naar bed toe zint, voor ons de pret eerst recht begint. Wij branden de keerskens in de kroon". De kroon met kaarsen is weer iets an ders dan de pinksterkroon, die vroeger in tal van streken de straten of pleinen sierde. De kransen hingen boven de straat en waren versierd met bloemen, bont gekleurd papier en uitgeblazen en versierde eieren. Op een stoel, ook al weer versierd met voorjaarsgroen, zat destijds de pinksterbruid met een mandje bloemen op haar schoot. In één stad stond een Pinksterkroon in een ton midden op straat. Deze boom was ook versierd met linten en bloe men en de kinderen dansten er omheen. De Pinksterkroon van Deventer is be roemd geworden. Alle bewoners uit de buurt droegen ieder jaar weer iets bij. Van het ingezamelde geld werd het materiaal gekocht. Er waren veel bont gekleurde lampions. Van dun papier maakten speciale knipsters ei-netjes of kettingslingers. Om de dikke paal wer den een aantal, ook weer versierde, hoepels vastgemaakt, naar boven toe steeds kleiner. Deze gewoonte herin nert aan het gebruik van de meiboom. Het is de bedoeling dat de boom allen eromheen tot zegen is. Bij deze boom is geen pinksterbruid. Als de kaarsen in de lampions zijn aangestoken gaan de kinderen hand in hand 'rozen' en zin gen in een wijde kring om de boom. 's Nachts wordt de boom met alles erop en erin opgeborgen. Pas op Pinkster maandag wordt alles in de IJssel ge gooid en verdronken. Soms ook net als in andere plaatsen, wordt de Pinkster kroon verbrand. Ook hier weer water en vuur. De Griekse schilder, die zich in Toledo in Spanje vestigde en zo bekend werd als El Greco, beeldde het Pinksterfeest uit. Boven de hoofden van de aposte len die bijeen staan onder het licht dat uit de hemel daalt, zijn vurige vlam mentongen te zien. Bij de welhaast heidens aandoende mei-boom-Pinksterfeesten zong men ook: "Christus heeft nedergezonden Den heiligen geest met vuur'ge tongen Op den vijftigsten dan als hij hadde voorzeid. Zijn apostelen, die hebben zich daarna verspreid." Als Christelijk feest heeft Pinksteren, Pentecostes - dit betekent 50 ste - waar op men 50 dagen na Pasen herdenkt dat de kracht van de Heilige Geest over de Apostelen werd uitgestort, veel mei- gebruiken aangetrokken. Bij al het uiterlijk vertoon van de le venbrengende lente gaat het ook om het innerlijk licht, dat ook warmte uit straalt. En lente of niet, een beetje extra warmte kan men altjd wel ge bruiken. Tijdens de komende pinksterdagen zal de Kring "Utrecht" van de Nederland se Orchideeën Vereniging in samen werking met de Botanische Tuinen van de Rijksuniversiteit Utrecht, in het Cantonspark te Baarn een orchideeën- tentoonstelling houden voor amateur- kwekers in de grote tropenkas van het park. Evenals in de jaren '71, '75 en '79 is ook deze tentoonstelling van ama teurs voor amateurs hoewel enige be roepskwekers het geheel met hun pri- vékollektie zullen opluisteren. De tentoonstelling zal een landelijk karakter hebben. Bij de laatste ten toonstelling van 1979 hebben 5000 be zoekers de tentoonstelling bezocht in een tijdsbestek van 4 dagen. De ten toonstelling liet toen een verzameling zien van 800 planten. De grote tropenkas van het Cantons park vormt met zijn tropische planten waaronder bomen, struiken, palmen en vele kruidachtige gewassen een natuurlijke en ideale omgeving voor het tentoonstellen van bloeiende orchi deeën die in al hun bizarre kleuren- kombinaties en bloeiwijzen een over weldigende indruk zullen maken. Deze kas, die zoals u begrijpt van een forse afmeting is want dit alles is een blijvende vaste beplanting, uiteraard nu nog zónder orchideeën. De Kas huis vest zelfs een heuse waterval en een tropische vijver. Onder normale omstandigheden is een bezoek aan deze kas reeds zeer de moeite waard laat staan tijdens de komende pinksterdagen wanneer naar wij hopen weer zo'n 800 bloeiende or- chideeënplanten met hun exotische bloemenpracht aan de oorspronkelijke beplanting worden toegevoegd. In tegenstelling tot de vorige keren dat deze tentoonstelling is gehouden wordt nu het gehele park voor het pu bliek opengesteld. Er zal in een andere kas ook nog een expositie zijn van de Koninklijke Maatschappij voor Tuin bouw en plantkunde. Dit is mogelijk omdat de tentoonstelling nu tijdens de pinksterdagen gehouden wordt i.p.v. de paasdagen. Het weer is dan veel aangenamer in ons land en het park zelf zal dan in volle bloei staan. Vele bijzondere bomen en struiken die zel den te zien zijn zult u hier in voorjaars- tooi kunnen zien. De tentoonstelling wordt voor het pu bliek geopend op vrijdag 20 mei om 16.00 uur en op alle volgende dagen (tot en met woensdag 25 meivan 10.00 uur tot 21.00 uur. 's Morgens van 9.00 uur tot 10.00 uur is er gelegenheid om met statief te fotograferen terwijl tijdens de tentoon stellingsuren wél uit de hand gefoto grafeerd mag worden. Dit is bepaald om opstoppingen in de smalle kronkel paden in de kas tijdens de ongetwij feld drukke tentoonstellingdagen te voorkomen. Er zal tijdens de tentoonstelling een aparte ruimte ingericht worden waar bezoekers alle inlichtingen op gebied van het kweken van orchideeën kunnen ontvangen. Speciaal gericht op het kweken van deze toch wel bijzondere plantenfamilie in de huiskamer. De toegangsprijs is voor volwasse nen 4,-- voor 65 plussers 2,50 voor 6 tot 12 jaar 1,- voor 0 tot 6 jaar gratis. Het Cantonspark, ingang Faas Elias- laan ligt 10 minuten te voet van het N.S.-station Baarn. Er is ook een bus halte nabij het park terwijl er voldoen de parkeergelegenheid in de omgeving is. Nadruk dient gelegt te worden op het feit dat de tentoonstelling in Baarn is al is ze (nog) onderdeel van de Rijks universiteit te Utrecht. Buiten de verbluffende indruk die de met orchideeen gevulde tropische kas bij de bezoekers achter zal laten en de wandeling in de bloeiende park zal de oranjerie waaruit de planten naar hun zomerverblijf in 't park verhuisd zijn, omgetoverd worden door de Konink lijke Nederlandse Vereniging voor Tuinbouw en Plantkunde afd. Baarn in een binnentuin waarin pergola's met allerhande planten, een grote vijver met fonteinen en waterplanten en per ken met bijzondere planten, als in 't teken van de orchidee Er zal tevens een doorlopende bloem schikdemonstratie gegeven worden tij dens alle dagen van de tentoonstelling. klintOlir Steenhoffstraat 13 3764 BH Soest effkienty Telefoon 02155-10115 Voor uw complete KANTOORINRICHTING Bureau's Stoelen Computermeubelen Printertafels Je ken niet overaal tegeliek over schrieve. Un enkelde keer kaaj- je us un poar ongderwerpe in ééjn verhoaltje an mekaar plaak- ke as daat zo uutkomt. Doarom mok ut noeng nog effe hebbe over un toestaand vaan un poar weke eleje. De vroede voadere woare an 't vergoadere over ut benoeme vaan eejn of twee officiere bie de braandweer. Doar sting ik vaan te tcieke, waant ik wis nóóit daawwe militaire bie de braand nódig haadde. As ut noeng om Soesderbaarg gong, zouw ik zei- ge: Joa, doar kaan'k inkomme, moar op Soest nee, doar kom ik niet uut! Bie de braandweer hejje toch un kommedaant, die ziet woar of ut braandt En die het un stel vriewillige maanne ongder zich en daat ben de spuutgaaste. En die hek nog nooit met un woape in d'r haang- de ezien, of ut mos un slaang weze om te blusse. As 't haard braandt, kenne ze veul maanne loate opdroave, en as 't smeult traappe ze ut met un poar loarze uut, moar hoe daan ok, ze ben d'r aaltied doaluk bie en daa's best veur mekaar op Soest. Woages hewwe ok zaat. Wel un stuk of tien, ak ut goed zaag in de centroale. Gróót en klein, vaan aallus waajje veur un fik kie ken loate rieje hewwe d'r ééjn (of meer), 't Liek wel un verzoameling vaan iemaand, die ut as un hobby het enome. Aamsterdaam zouw d'r denk' joaloers op weze. Moar waat moewwe daan toch met officiere bie die klup? As voortemee generoal Groart de spuut an de geknotte wilge haangt, daan is ter toch vaan eiges wel eejn ongdergeneroal op ken volge? Un aadjudaant as ken volge? Un aadjudaant as reserve rechterhaangd kaan'k nog wel ploatse, moar un luute- naant vaan de waacht goat me te vaar. Of un sergeaant-sjuf- feur en un korporoal-slaange- droager nee, daa's aal te maal, zcux'kmoar zeige. Un goeie fourier zouw ik nog wel kenne ploatse, op un end het de braandweer nog wel us waat te viere, en daan mojje un maan hebbe die veur de bin- nebraand zorgt. Ajje 't ming vroagt, daan mok zegge: Paas op de ploats, geef aacht en kiek us in de geledere. D'r is vaast wel un goeie Soes- der opvolger te vingde, die de weg weet noar de braand. HANNES VAN DE NENG ilVjnW *VANWEEDESTRAAT17A - SOEST - Telefoon 02155-17120. Erik van Dorresteyn medewerker 't Vaarderhoogt Het voorjaar is nu in volle gang en het zachtere weer doet steeds meer bomen en heesters in bloei komen. Rhododendrons en Azalea's maken een belangrijk deel uit van die voorjaarspracht. Over de kleinblij- vers in deze familie vertel ik ditmaal graag het een en ander. Dwergrhododendrons, zoals de langzaamgroeiende vertegenwoordigers van de Rhododendronfamilie worden samengevat, vertonen onderling toch nog veel groei en bloei verschillen. Niet alleen kleur en bloeitijden zijn zeer uiteenlopend, maar ook de groot te van blad en bloem variëren sterk. Rhododendra "Scarlet Wonder" heeft bijvoorbeeld vrij grote knalrode bloemen en ook de bladeren zijn niet uitzonderlijk klein, terwijl R. impeditum zeer minuscule blaadjes en bloemen heeft. De eerste rhododendrons zijn nu uitgebloeid; er zijn echter ook genoeg soorten en variëteiten die nog stijf in de knop staan en pas gedurende de meimaand gaan bloeien. Al met al zijn het dwergheesters die jaren lang door hun geringe groei een tuin kunnen sieren; uitgaande van een goede verzorging. Hierover dade lijk meer. Andere dankbare dwergheesters zijn de zogenaamde Japanse Azalea's, die dendrologisch gezien tot de rhododendrons behoren. Japanse Azalea's die de wetenschappelijke naam Rhododendron obtusum dragen zijn over het alge meen grotendeels bladhoudend. In strenge winters verliezen ze een gedeelte van het blad. Dit groeit in het voorjaar direct weer aan. Voor 1954 was er in Japanse Azalea's, die voornamelijk in Boskoop worden gekweekt een ontzettend groot assortiment waaronder ook diverse minder fraaie variëteiten met fletse kleuren en rommelige groei wijzen. Door een strenge selectie bleef er toen een reeks van planten over met een mooie uitgroei en frisse kleuren. Dit assortiment is vandaag aan de dag nog in omloop, grotendeels. We vinden in Japanse Azalea's zeer uiteenlopende bloemkleuren, van dieprood via paars, oranje en ro sé naar zuiver wit. Er zijn er met een wat lossere groeivorm, die open en breed uitgroeien en andere die vrij steil opgroeien. De meeste worden niet ho ger dan 60-90 cm en het duurt ook nog lang voordat ze deze afmeting bereiken. De bloei van al deze planten valt in de maand mei. Om mooi uit te kunnen groeien tot een stevige ge zonde plant stellen de Dwergrhododendrons en Ja panse Azalea's wel enige groei voorwaarden. De bo dem en het klimaat ter plaatse moeten gunstig zijn. Ze hebben een hekel aan een erg winderige of toch tige plaats. Een ietwat beschutte standplaats dus. De bodem moet goed vochthoudend en zuur zijn, hetgeen we kunnen bereiken met het doorwerken van tuinturf door de grond. De grond moet ook zeker niet te nat zijn. De struikjes moeten beslist niet die per worden geplant dan ze op de kwekerij hebben gestaan. De bovengrond moet worden afgedekt met een laagje van 1 cm verteerde bladaarde of tuinturf. Dit kan het beste jaarlijks gebeuren. De planten pre fereren een licht beschaduwde standplaats en zijn ons erg dankbaar voor het verwijderen van de zaad doosjes na de bloei. Rhododendrons en Azalea's zijn erg goed te combineren met heide, maar kunnen ook heel fraai in heesterformaties worden gerang schikt.

Soester Courant | 1983 | | pagina 13