VIDEOCAMERA'S vn foto-film-videoc^/ cnmhifOTO Besluit over sportbezuinigingen uitgesteld naar juni Europees Basiskongres ook in Baarn-Soest Bestuur Sportstichting: 'Ton bezuinigen onmogelijk' Progressief Soest stuurt open brief aan burgemeester van Titusville bij de vakmensen die verstand hebben van filmen JVC HRC-3 2599.- JVC GZ S 3 camera 2299.- VHS-systeem Akai VS-2 JVC 7600 Hitachi VT-II 2398.- 1795.- Fischer VB 7500 VIDEOBANDEN 2345.- 1698.- EUROPEES BASISKONGRES Bevrijdend geloven in Europa 'Zusterstad-initiatieven van burgemeester Scholten onaanvaardbaar' Themadienst Amnesty International Mini portable recorder, incl. accu, acculader, tas, draagriem en kompaktcassette Adviesprijs 2498.- Bij ons 1895.- Adviesprijs 2898.- Incl. I.R. afstandbediening 2298.- Sony SL-C-6 Betamax systeem Combi-fotostunt 1398.- Op alle video's 2 jaar garantie. PD magnetics High grade VHS 2 uur19.95 VHS 3 uur26.50 Betamax 3 uur29.50 Philips 2000,2 x 2 uur42.95 Dubbelpak in luxe opbergcassette met Video kwis en vele prijzen. VHSenBeta 59.95 VCC 200089.95 Demonstratie bij: Birkstraat 2 SOEST Verhuur apparatuur - Videotheek FOTO FILM VIDEO FOTO FILM VIDEO 17 16 16 Soestflr Courant van woensdag 18 mei 1988 De besluitvorming over de ombuigin gen en de goedkeuring van de begro ting van de sportstichting en de stich ting zwembaden kunnen niet in de raadsvergadering van 19 mei aan de orde komen, maar zijn opnieuw uitge steld, nu tot de raadsvergadering van 16 juni. Tot nu toe is aan bezuinigingen een bedrag gevonden van 64.500 gul den; de gemeenteraad wil een bezui niging van 100.000 gulden. Burgemees ter en wethouders hebben nu een ont- werp-voorstel aan de sportstichting voorgelegd. De stichting zwembaden moet voor een bedrag van 25.000 gulden ombuigen. De personeelskosten kunnen met 24.000 gulden worden verlaagd; daarmee kan volgens b. en w. worden volstaan. Bij de sportstichting blijft de verhoging van het passe-partout gehandhaafd op tien procent. De eerder genoemde om buigingen betreffen vermindering van de kosten van het maaien van sportvel den. 20.000 gulden (wat tevens inhoudt dat de verenigingen ervoor moeten zor gen dat vóór het maaien steeds alle rommel van de velden verwijderd is personeelskosten, 6.000 gulden, en reis- en verblijfskosten, 2.500 gulden. Beraad over verder ombuigingsmo gelijkheden heeft b. en w. tot de conclu sie gebracht dat kosten naar de ver enigingen worden overgeheveld: onderhoud technische installaties en kleine uitgaven voor gebouwen op sportvelden 20.100 guldengebruikshef- fing onroerend-goedbelasting sportter reinen. 5.900 gulden; onderhoud tech nische installaties en kleine uitgaven tennisparken, 8.800 gulden; gebruikers heffing onroerend-goedbelasting ten nisparken 1.200 gulden. Samen met de eerder gevonden bezuinigingen (28.500 guldenkomt men dan op een bedrag van 64.500 gulden. Er ontbreekt dan dus nog een bedrag van 35.500 gulden. Hiervoor zijn drie mogelijkheden, aldus b. en w.: de raad laat het bij 64.500 gulden, zodat er niet verder gezocht hoeft te wordenhet be stuur van de sportstichting krijgt op dracht om zelf voorstellen te doen voor het alsnog bereiken van de resterende 35.500 gulden, waarbij zowel inkom stenverhogingen als uitgavenverla- gingen dan wel een combinatie van bei de mogelijk zijn; of het bedrag van 35.500 gulden wordt gevonden door een extra verhoging van het passe-partout (de bijdrage die de verenigingen beta len voor het gebruik van de sportac commodaties). Dit betekent naast de verhoging van fl. 3,50 een extra verho ging met fl. 5,22. De prijs van het pass» partout komt dan. afgerond uit op 42,20. Binnen het college van b. en w. bestaat geen eenstemmigheid over de vraag welke van deze drie mogelijkheden de voorkeur verdient, zodat het de raad vraagt daarover een uitspraak te doen. Overigens stellen b. en w. met de ver enigingen duidelijke afspraken gemaakt moeten worden over de werk zaamheden die zij als gevolg van de be zuinigingen voortaan zelf zullen moeten verrichten. Bij inbraak herkend Een 33-jarige Soester werd vorige week door de politie aangehouden op ver denking van inbraak. De man had zich toegang verschaft tot het kantoor van de woningbouwvereniging St. Jozef aan de Albert Cuyplaan, maar werd daar betrapt door een personeelslid dat hem herkende. Diefstal uit auto Uit een auto die op de Christinalaan geparkeerd stond werden vorige week een filmprojector ter waarde van ca. 5000,- en een geldtrommeltje gesto len. De eigenaar van de auto deed aan gifte bij de politie. De wagen was niet afgesloten geweest. Europaischer Basiskongress Congres europeen des mouvements de base Congresso di base europeo Congreso Europeo de Comunidades de Base European grassroots congress Befreiender Glaube in Europa Lafoi libératrice en Europe La fede della liberazione in Europa Fe liberadora en Europa Liberating believing in Europe Van Hemelvaartsdag t/m zondag j.1. hebben zo'n 36 van de ongeveer 50 Ne derlandse basisgroepen ga9ten uit di verse Europese landen ontvangen. De speciale band van de Basisbeweging Nederland (BBN) met de bevrijdings- beweging in Latijns Amerika werd be nadrukt door de aanwezigheid van vier vertegenwoordigers van basisge meenten uit Nicaragua. De in de BBN federatief samenwerken de basisgroepen en kritische gemeen ten hebben vier dagen lang gastvrij heid geboden aan geestverwanten uit België, de Bondsrepubliek Duitsland, Groot-Brittanië, Frankrijk, Italië, Zwitserland, Oostenrijk. Portugal, Spanje, DDR, Polen, Hongarije en Ni caragua. Het accent van het congres (met als thema: "Bevrijdend geloven in Euro pa) lag uiteraard bij de ontmoeting aan de basis in de plaatselijke groepen. Over de landelijke bijeenkomst zater dag in de Nieuwe Kerk te Amsterdam is in de landelijke media bericht. De basisgroep Baarn/Soest ontving sa men met "de Keerkring" uit Amers foort 9 Westduitsers (uit Frankfurt en Bochum-Waltropen l Zwitser (uit Biel). Basisgroepen en kritische gemeenten Wat zijn basisgroepen nu eigenlijk? Willen basismensen de zoveelste ker kelijke afsplitsing vormen? Op deze vragen is geen klinkklaar ant woord te geven. De nederlandse basis groepen verschillen nogal sterk. Zo zijn er grote studentengemeenten, maar ook kleine leefgemeenschappen, oecumenische werkgroepen, enz. De accenten worden ook verschillend ge legd: bij sommige ligt de nadruk op be zinning en viering, bij anderen komt maatschappelijke aktie op de eerste plaats. Het meeste zicht ontstaat nog. wan neer we kijken naar de mensen die in basisgroepen te vinden zijn. Meestal bevinden zij zich net binnen of net bui ten de rand van de gevestigde kerk. Enkelen zijn ook van buiten gekomen. Zij hebben hun geloof niet opgegeven of kunnen niet buiten een vorm van reli gie. Meestal hebben ze door een per soonlijk bewustwordingsproces ont dekt dat "gelovig leven" betekent dat je keuzes maakt. De belangrijke keuze is die, om te gaan staan aan de kant van de mensen, die leven aan de basis van de samenleving, zowel nationaal, als internationaal, als kerkelijk. Mensen uit de basisbeweging kunnen de maatschappelijke vraagstukken niet meer van de bekende "twee kan ten" bekijken. Zij menen in de Bijbel een partijdige God te herkennen, Jawhe, die in het O.T. zijn volk een Wet geeft voor een samenleving in gerech tigheid, waarin "weduwe en wees" niet te kort komen. Jezus, die steeds te vinden is bij armen en zieken, bij hoeren en tollenaars, en die de rijken en de machtigen de spiegel voorhoudt. Basismensen verbinden daarom ook politieke konsequenties aan hun ma nier van geloven. Zij kunnen niet uit de voeten met een geloof dat alleen het woord "politiek" al taboe verklaart. Zij durven politiek stelling te nemen tegen moderne afgoden, zoals de (kern) bewapening, de economische groei, de ongebreidelde wetenschaps beoefening, de mllieuvernietiging. de discriminatie van minderheden, zoals gastarbeiders, homofielen, enz. Zij weigeren de wereldsamenleving te versimpelen tot een zwart-wit-model van Oost-West. Zij staan open voor de aanklacht van de honger, armoe en sterfte in de Derde Wereld. Zij weten zich daarin verbonden met zeer velen binnen de kerken en daar buiten. Staande in de joods-christelijke traditie, ontdekken zij meer en meer een theologie, die naar bevrijding wijst uit allerlei onderdrukkende structuren. Basismensen zijn geen heiligen of al- leenweters. Ze dekken de problemen niet meer toe met mooie woorden en nemen bestaande tegenstellingen se rieus. Net als onder de "gewone" kerk mensen zijn de middengroepers er het sterkst vertegenwoordigd. Zij komen daar eerlijk voor uit. Solidair worden met de ongeschoolde arbeider of de Turkse gastarbeider gaat niet zomaar. In de basisgroepen is wel een begüi ge maakt met een analyse van die eigen middenklasspositie. Hoe verdienen we ons geld en waaraan geven we het uit? In welke economische structuren zijn we verstrikt geraakt? In welke mate en wie doen we daarmee te kort? In de basisgroepen wordt veel aan viering gedaan. Om naast de dagelijk se feiten en gebeurtenissen hoop te houden, om naast de redeneringen en argumenten verhalen-van-mensen te horen. Om samen te zingen, te bidden en elkaar te bemoedigen. Om niet door te slaan naar drammerij of fanatisme. In basisgroepen wordt "de voor ganger" haast niet meer aangetroffen. Men is amen "gemeente." Er wordt speciaal op gelet dat ook vrouwen en kinderen aan bod komen. Programma Baarn-Soest-Amersfoort Hemelvaartsdag stond het door de basis groep Baarn-Soest georganiseerde pro gramma in het teken van de kennisma king. In en om het Griitlandcollege met gezamelijke maaltijden en spel ging dat wondersnel. Treffend waren de overeenkomsten in accenten, zowel theologisch en liturgisch als qua doelen van aktievoeren. De vredesstrijd, het milieubehoud, de solidariteit met de vrijheidsstrijd in Latijns-Amerika, het waren alle herkenbare punten. De Frankfurters vertelden van hun tegen stand tegen de vliegbaan in een natuur gebied. De Zwitserse gast bleek bij thuiskomst een gevangenisstraf te moeten ondergaan wegens weigering militaire dienst. Erkenning van gewe tensbezwaren kent Zwitserland niet. De Amersfoortse basisgroep "De Keerkring" had voor vrijdag een pro gramma opgesteld. Hieronder vielen onder meer: een bezoek aan "Kerk en Vrede," een Marokkaans jongerencen trum, het J.A.C., en een gesprek met een legerpredikant. Zaterdagmorgen ging het per trein ge- zamelijk naar de landelijke ontmoe ting in de Nieuwe Kerk in Amsterdam. Een geweldige stimulerende hap pening voor gasten en gastgroepen: de "Kerk van onderen" leeft en groeit. De zaterdag werd afgesloten met een feestelijk samenzijn in Baam. Zondag morgen werd een kleine demonstratie gehouden bij de vliegbasis Soester- berg. Met een gezamelijke viering in Laren, waar ook een aantal gasten uit Frankfurt waren opgevangen, werd het plaatselijke kongres afgesloten. Basisgroep Baarn-Soest De basisgroep Baarn/Soest wordt ge vormd door een "vaste" groep van 20 volwassen en ongeveer evenveel kin deren. De maandelijkse vieringen in het Griftlandcollege, Noorderweg 79 worden gemiddeld door 30 tot 60 men sen bezocht. De basisgroep geeft een Informatie- blad uit, waarop men zich als belang stellenden kan abonneren. Kosten 20,- per jaar. Kontaktadres Soest: Tineke Dorr, Ko- ninginnelaan 107, tel. 02155-11859. Het bestuur van de sportstichting blijft van mening dat het onmogelijk is om dit jaar een ton op sport te bezuinigen. Dit blijkt uit de reactie van het bestuur op het collegevoorstel, waarin moge lijkheden worden aangegeven om tot de opgelegde bezuinigingen te komen. Het bestuur neemt slechts een klein ge deelte van het college voorstel over en komt hiermee tot een te bezuinigen be drag van ruim veertigduizend gulden. Hierbij zit een verhoging van het passe- partout met tien procent. Het bestuur verklaarde alleen met deze verho ging accoord te kunnen gaan, mits in augustus niet weer gevraagd wordt om voor 1984 een ton te bezuinigen. Er was zeker geen sprake van een op perbeste stemming, vorige week woensdag bij de bestuursvergadering van de sportstichting. Zoals afgespro ken zou het college met een voorstel tot bezuinigen komen. Dat voorstel lag op tafel, maar werd er voor het grootste gedeelte weer afgeveegd. Alleen de voorstellen met betrekking tot de ver laging van de reis- en verblijfskosten, de personeelskosten, en de maaikosten van de sportvelden, werden door het bestuur overgenomen. Dit levert een bedrag van 28.500.- op. Het betekent wel dat de verenigingen moeten zorgen dat het veld 'maai klaar,' dus schoon is. Daarbij komt nog de 14.000 gulden die de verhoging met tien procent van het passe-partout oplevert. Het passe- partout is het bedrag dat verenigingen betalen voor het gebruik van de accom modatie. Hierbij moet wel worden aan getekend, dat het bestuur alleen met deze verhoging instemt, als men in de volgende bezuinigingsronde wordt ont zien. Het bestuur is van mening dat de sport in de afgelopen jaren al voldoende is "gepakt" voor kosten die de sport ei genlijk niet zou moeten betalen. Men doelt hiermee op de kapitaalskosten en de grondkosten, die volgens de heer D. U. Stroband onterecht op de sport drukken. Volgens hem zijn er verder in het dorpshuis De Borg bezuinigingen te realiseren, die nu nog ten onrechte bij de sport terecht komen. De door het college aangegeven bezuinigingen van 64.500,- op onderhoud van technische installaties van gebouwen op sportvel den; gebruiksheffing onroerend-goed belasting sportterreinen; onderhoud technische installaties tennisparken en gebruiksheffing onroerend-goed belasting tennisparken, werden niet aanvaard. Namens het hockey zei de heer Stro band dat het college voorbij is gegaan aan de brief van de sportstichting die in maart is verstuurd. Hierin beargu menteert men dat het onhaalbaar is een ton bezuinigen. De heer Stroband bracht voorzichtig een „angstig punt" naar voren. Hij vroeg zich af of het be stuur wel aan kan blijven als de raad in juni beslist dat de ton toch gehaald moet worden. „Ik denk niet dat wij de bestuurlijke verantwoordelijkheid aan kunnen, om dat raadsbesluit dan uit te voeren," kondigde de heer Stroband aan. Hij bracht dit naar voren om te voorkomen dat de raadsleden verwij ten maken als het bestuur straks af zou treden. De vertegenwoordigers van de poli tieke partijen in het bestuur van de sportstichting hadden het tijdens de vergadering niet eenvoudig. Zij moes ten zich verantwoorden vor uitspraken die partijgenoten hadden gedaan. Bo vendien maakte de heer Cees Boerkoel (voorzitter S.O. Soest voetbal) gebruik van het spreekrecht, om de raadsleden J. J. van den Brakel (PvdA), H. Striet- man (CDA) en J. Jacobs (VVD) te kri tiseren. Zij hadden namelijk in een be stuursvergadering van de sportstich ting de motie ondersteund dat een ton bezuinigen onhaalbaar is. De heer Boerkoel had verwacht dat de raadsle den wel „hun vinger omhoog zouden steken" toen dit onderwerp in de raadsvergadering ter sprake kwam. Hij verbaasde zich erover dat zij hun mening niet lieten horen. „Wat voor zin heeft het dat zij in dit bestuur nog mee stemmen," vroeg hij zich af. De raads leden antwoordden dat het afgespro ken werk was. Ze wilden eerst het vol ledige collegevoorstel afwachten, voor dat ze zich zouden roeren. De raad zal zich in de vergadering van juni over de bezuinigingen in de sport uitspreken. Met het oog op het komende bezoek van burgemeeser Truman Scarborough Jr. van Titusville, Florida, aan Soest heeft Jan Visser namens Progressief Soest een Open Brief aan de heer Scar borough gericht, waarin hij een aantal zaken opsomst die hem danig dwars zitten en de burgemeester oproept maar naar huis te gaan. Visser begint de brief met een verwij zing naar wat de heer Scarborough op 19 juli vorig jaar aan het Soester IKV schreef. "Dat zit ons nog steeds dwars. U schrijft dat er in Titusville geen vre desbeweging is. Wel lezen we in de krant dat er in uw stad met 30.000 in woners maar liefst 53 kerken staan. Er klopt dus iets niet." Visser vervolgt: "In een andere krant lezen we dat in Titusville enkele duizenden werkne mers in de nieuwe McDonnell-Douglas- fabrieken begonnen zijn met de bouw van kruisraketten, waarvan er straks onverhoopt 53 in ons land worden ge plaatst. Zoals het hele idee van de zus terstadbinding Soest-Tïtusville ons van bovenaf is opgedrongen, zo zijn vele burgers van dit land ongelukkig met de opgelegde kernbewapening cue ons volk door Washinton, Brussel of Ge- nève wordt aangepraat. "In uw brief schrijft u dat u minder be trokken bent bij nationale en interna tionale vraagstukken dan Soest," gaat de Open Brief verder. "Letterlijk schrijft u: 'Ik geloof dat dit waar schijnlijk wordt veroorzaakt door de afstand tussen Titusville en de centra waar de beslissingen vallen, New York en Washington, en minder door gebrek aan interesse of betrokkenheid van onze kant' - een vreemde redenering vor een burgemeester van de 'Space Capital of the World,' zoals u zichzelf noemt. Ik raad u aan toch eens te luis teren naar de steeds talrijker worden de stemmen van mensen, ook in uw land, die gestalte willen geven aan een positief vredesbeleid, ter wille van het overleven van de mensheid. De lan den van West- en Oost-Europa worden steeds meer marionetten in het lugu bere oorlogsspel vna de grootmachten. Het zijn de Europese landen die de grootste risico's lopen Maar er zijn andere slachtoffers van de wapenwedloop, vervolgt de Open Brief. Dat zijn de mensen van de Derde Wereld. "Ten eerste omdat een groot deel van het geld, de grondstoffen, de energiebronnen en de onderzoekcapa- citeit gestoken wordt in het ontwik kelen van steeds fataler en verfijnder wapensystemen. Deze middelen kun nen niet worden aangewend voor de ontwikkeling van deze landen, maar wel wordt de wapenexport naar de ont wikkelingslanden gestimuleerd. De economische, militiare en politieke af hankelijkheid ten opzichte van de rijke landen wordt daarmee versterkt. Onze 'zusters en broeders' wonen vandaag de dag meer in de arme landen dan in de rijke landen." Visser verwijst in de brief verder naar het politiek café dat ter gelegenheid van het bezoek van de heer Scarbo rough op 17 mei is georganiseerd, waar Paul van Tongeren komt spreken over de taak van de gemeente in de ontwik kelingssamenwerking. Volgens de NCO zijn al 200 gemeenten daarin ac tief. "Daar is Soest niet bij, helaas. Wanneer de gemeente Soest een beleid wil ontwikkelen ten aanzien van de ont wikkelingssamenwerking, dan is het in het belang van de bevolking in de Derde Wereld en hier, dat er een be wustwordingsproces op gang wordt ge bracht, vanuit de verschillende maat schappelijke geledingen van de Soester bevolking. Dat proces bereiken we niet met kruisraketten en grapefruits uit Titusville." De brief besluit: "De zusterstad-initia tieven van burgemeester Paul Schol- BIJ VAN ESSEN ten lossen geen enkel probleem op, houden de verschillen in stand en ver groten ze. Gemeten aan de norm van rechtvaardigheid, solidariteit en mensenrechten is dit voor ons onaan vaardbaar." Als laatste zin is aan de brief toege voegd: "Scarborough, ga naar huis en vertel het de anderen Diefstal uit auto Van een aan de Van Weedestraat ge parkeerde auto van een inwoner van Soest werd vorige week door onbeken den de zonwering weggenomen. De schade bedraagt ca. 170,-. De eigenaar deed aangifte bij de politie. Vernielingen bij tuincentrum Onbekenden hebben vorige week voor een bedrag van 1500,- schade aange richt bij een tuincentrum aan de Dor- resteinweg. Zij sneden daar de folie van een nissenhut aan flarden. De eige naar deed aangifte bij de politie. Insluiping Een bewoonster van de Beatrixlaan deed bij de politie aangifte van dief stal van een hoeveelheid Nederlands en Duits geld, resp. 150 gulden en 180 mark. De onbekende dader is het huis vermoedelijk binnengeslopen. Sporen van inbraak waren niet vast te stellen. Op zondagmiddag 22 mei (le Pinkster dag) zal om 17.00 uur in de Open Hof (hoek Dalweg/Veenbesstraat) een the madienst gehouden worden i.v.m. met de lopende aktie van Amnesty: „Om niet te zwijgen." Dit is een aktie tegen de politieke moorden, overal ter wereld. Politieke moorden zijn moorden die ge pleegd worden door de overheid of met haar goedkeuring of medeweten. Ze worden niet voorafgegaan door enige vorm van proces en er wordt geen deugdelijk onderzoek naar ingesteld. Mensen die anders zijn wat betreft hun huidskleur, ras, geloof, levensovertui ging, economische belangen e.d. zijn de slachtoffers. Ook worden willekeu rig mensen, soms zelfs baby's ver moord om angst te zaaien onder de be volking. Familieleden durven ook meestal niet om opheldering te vragen uit angst voor nog meer vergelding. Hoewel het heel moeilijk is wil Amnes ty er iets aan proberen te doen. Door middel van een aktie tot juli '83 in 35 landen, waaronder Nederland, wil men de aandacht vragen voor deze zaak en een actieve bijdrage, om te proberen de wereld duidelijk te maken dat dit zo niet door mag gaan. De themadienst is een onderdeel van de aktie. Tijdens de dienst zal een 20 minuten durende diaserie worden getoond, een aangrijpend relaas over de trieste werkelijkheid van angst en dood voor zoveel mensen in zoveel landen. In de kerk wordt een kleine tentoonstelling ingericht en er zullen voorbedrukte kaarten worden verkocht, waarop in de taal van het betreffende land om ophel dering gevraagd wordt omtrent een be paald geval van moord. Met 65 cent aan postzegels is zo'n kaart klaar om te versturen. De kerkengroep van Am nesty International in Soest vraagt ie dereen actief aan deze aktie mee te doen! J 0 0 V.4 .1:. l.R. afstandbediening 179,- (verplicht)

Soester Courant | 1983 | | pagina 16