„Boeiende hobby van de jaren '80" Het ontstaan van de video Tijdens de wereldtentoonstelling van 1896 was er een kleine stand, waar een Deens uitvinder een merk waar ïg apparaat demonstreerde. Het was een elektrisch toestel dat werkte met een tweetal spoelen, waarop een metaaldraad heen en weer gespoeld kon worden. De ijzerdraad werd snel bewogen langs een elektromagneet. Sprak je dan de eerste keer een paar zinnen in een microfoon, verbonden met het toestel, dan hoorde je die zinnen exact terug door een telefoon. Dat was de telefoon die kort tevoren was uitgevonden door de Amerikaan Graham Bell. Victor Poulsen, de uitvinder van de draadrecorder, had maar weinig succes met zijn vinding. De mensen vonden het een kermisgrapje. Meer belangstelling toonde men voor de uitvinding van de gebroeders Lumiere, die zowaar geslaagd waren in het fotografisch vastleggen van beelden "die bewogen" de film. De film zou een zegetocht maken. Dat er ooit eens bewegende beelden geregistreerd zouden worden volgens de uitvinding van de Deense Victor Poulsen leek iedereen totaal onmogelijk. De video was nog verre toekomst. Elektronische beeldregistratie Beelden op magneetband De moderne videorecorder De waarheid over video Nieuwe minisei maakt „videofilmen gemakkelijk"! Lichtgewicht recorder Alle moderne gemakken Afspelen op de huiskamerrecorder! Het binnen- en buiten- gebeuren Montagemogelijkheid/ vlekkeloze lassen FOTO I FOTO FOTO FOTO Macrobeelden De minicassette VHS IFOTO 17 DE WAARHEID OVER VIDEO rtjw. De mogelijkheid om het elektronische 1 j| beeld van de kamera vast te leggen op 11^ i> magnetische band ontstond pas in de jaren '50. De verfijnde techniek nodig jl^Q om beelden in kleuren vast te leggen fSSxDe magneetband in videorecorders HnH draait nl. veel sneller langs de "beeld koppen" dan een geluidsband. Feite- jv, HHBSjtiidftii «3 lijk bewegen de koppen zelf tegen de Is» VflHH |H9 !•<-• igïïifcte,» draairichting van de band in. De moderne videocamera heeft geen Nipkowschijf meer, maar een "beeld- - V buis" in feite een "omgekeerd wer- I .jrtMlKSWBBwBSwlBS'- kend" TV-scherm. Mei deze speciale beugel worden camera en recorder een handzaam en gemakkelijk draagbaar geheel omprofessioneelreportages te maken. Wanneer men een gewone ijzeren draadnagel neemt en die omwikkelt met metaaldraad, heeft men een "elek tromagneet". Worden de uiteinden van de draad verbonden met een stroombron b.v. een batterij, dan wordt de spijker ineens magnetisch en kan ijzerdeeltjes aantrekken. Wordt de stroombron uitgeschakeld, dan houdt het magnetisme op. In elke microfoon worden elektrische stroompjes opgewekt. Dat was de uit vinding van Graham Bell, die u bijna dagelijks benut als telefoon. In een telefoon bevindt zich ook een elektro- magneetje nl. in de hoorkant De elek trische stroompjes beïnvloeden een metalen plaatje, trekken het aan als er een spraakimpuls komt en laten het plaatje los, als u zwijgt. Dat aantrekken geschiedt erg snel en precies in uw spraakritme. We kunnen die stroom pjes ook vastleggen op een plastic band die we van een soort magneet- laag hebben voorzien. Dat toestel, daarvoor gebruikt, heet bandrecorder. De bandrecorder is in staat geluiden en muziek vast te leggen en naar wens weer te geven. De zwakke spraak en muziekstroompjes worden uiteraard versterkt bij opname en weergave. De elektromagneet in recorders noemen wij toonkop. De televisie werd al in de jaren '30 experimenteel toegepast. In de jaren '40 vervolmaakte men het systeem om beelden langs elektronische weg op te nemen en uit te zenden. Daarvoor werd van een bepaald primi tieve techniek gebruik gemaakt. De beelden werden met een snel rond draaiende schijf achter een lens, ont leed in lichte en donkere vlekjes, die door een fotocel werden "vertaald" in elektronische impulsen (stroompjes). Die schijf is nog steeds bekend, het is de Nipkowschijf, genoemd naar de uit vinder en nu bekend als TV-prijs van de TV-critici. De eerste beeldbandmachine's had den een omvang van kubieke meters, de TV-kijker zal de naam Ampex mo gelijk bekend in de oren klinken. De draagbare videorecorder voor zwartwit beelden dateert al uit de late jaren.'öO. De echt hanteerbare recorder voor "buitengebruik" echter is feitelijk nog maar net in de handel. Veel bekender is de huiskamerrecor der, die al in ca. 430.000 gezinnen in gebruik is. In gebruik om TV-program- ma's op te nemen of om gehuurde cassettes met film af te spelen. In ons land wordt het VHS systeem, verreweg het meest gebruikt. Jammer dat er nogal wat onbekookte én voortijdige publicatie rondom de draagbare video-apparatuur het licht zien. Publicaties die het publiek in ver- De nieuwe compactset van JVC, de lichtgewicht kamera GZ.s 3 weegt maar 1.3 kg! De recorder weegt 2 kg, wordt geleverd met compact- cassette, draagtas, acculaadapparaat en draag riem, accu, afstandsbediening. Het binnen- en buitengebeuren vastleggen op video.een kind kan het! warring hebben gebracht. Eerst juich kreten over alles wat Video was, daar na terughoudende publicaties en ten slotte de roep over de komst van won- derapparaten. Wonderapparaten die alles zouden overtreffen, maar waar van de komst in de handel nog aller minst zeker is. Feit is, dat er kwalitatief uitstekende apparaten in de handel zijn die zich zondermeer lenen voor probleemloos en plezierig Video-filmen. De modernste videoset met professio nele kwaliteit is de JVC Compact VHS. Het setje heeft een videocamera die kleiner is dan menige geluidsfilm- camera en zelfs lichter. De camera weegt maar 1,25 kg. Het toestel heeft een zeer lichtgevoelige 6x motor zoomlens F 1.2, automatische witba- lans, elektronische zoeker tegenlicht- compensatie (handinstelling van de belichting is mogelijk en een inge bouwde kwahteitsmicrofoon van het condensatortype. De kleine en handzame recorder, kan via de camera bediend worden. De camera is uitgerust met een z.g. Sati- conbuis, die zeer lichtgevoelig is, zodat opnamen bij bestaand licht goe de resultaten heeft. De nieuwe Sati- conbuis is ook beter bestand tegen het z.g. inbranden van felle lichten en het z.g. "vegen" sterk wordt verminderd. De recorder is nu al even handzaam. De JVC HR-C 3 compact recorder weegt nog maar 2 kg. en heeft de om vang van een kleine schoudertas. Met behulp van een speciale "schouder beugel" kunnen camera en recorder zelfs tot een handzame reportage eenheid worden gebouwd. Opnamen van bv. een trouwpartij, kinderfeestjes, sportgebeurtenissen enz. kunnen op die manier net zo gemakkelijk worden gemaakt als met de Super 8 film- De kleine recorder bezit alle gemak ken en comfort van de grote huis kamerapparaten. Snelzoeksysteem, mogelijkheid voor afstandsbediening, snel voor en achteruit spoelen, teller met Memoryknop, mogelijkheid om achteraf geluid bij de bestaande beel den te mixen enz. De recorder werkt met de speciale VHS compactcassette waardoor de camera tot zijn kleine om vang kon worden gebracht. Het plezierige van dit nieuwe systeem van de "uitvinders" is, dat de compact cassette naar wens in de speciale adap tercassette kan worden gelegd en afge speeld op de huiskamerrecorder. Belangrijk is, dat men de kleine com- pactrecorder ook zondermeer kan ge bruiken om de reeds opgenomen beel den af te spelen op de eigen TV! Men Met de nieuwe compactset van JVC kan naarwens zowel binnen als buiten "gefilmd" worden. Een draagbare HR c-3 recorder laat het toe om een ruim half uur, buitenbeelden te schieten. Er zijn z.g. batterijpacks leverbaar met NC cellen die in max. 1 'A uur weer ku n- nen worden opgeladen. De kleine re corder en camera gebruiken overigens maar weinig stroom. Een half uur beeld staat gelijk aan tien Super 8 film! Binnenshuis kan men naar wens overschakelen op netvoe- ding en onbeperkt "filmen". De geringe omvang en gewicht maken de nieuwe set bijzonder handig als middel om vakanties, sportfeesten enz. op te nemen. De beelden kunnen meteen na opname worden bekeken. Macroshots tot op de lens' Met de Videocamera. Beeldvollend komen kleine objecten als bloemen, insecten enz. op uw tv-scherm. behoeft dus helemaal geen grote huis kamerrecorder te bezitten! Met de nieuwe recorder is het mogelijk om montage toe te passen van zelf opgenomen videobeelden. De in de recorder gebouwde digitale teller (aan- duiding van bandlengte in minuten en seconden) in combinatie met de heen en terugspoelmogelijkheid met zicht baar beeld zijn daarbij goede "gereed schappen". Voor wie levensechte en welhaast professionele beeldbanden wil maken, levert JVC uitstekende montagesets. Moderne videocamera's als de GZ-s 3 (maar ook andere JVC videocamera's) zijn voorzien van een i.g. macro- swich. Dat betekent dat men op zeer korte afstand, scherpe beelden kan maken van bloemen, insecten, post zegels en andere kleine objecten. Dat maakt bv. een vakantiefilm bijzonder interessant! De nieuwe compactcassette van VHS maakte het mogelijk een videocamera te bouwen die nauwelijks verschilt in omvang en gewicht, van de huidige Super 8 camera. Met behulp van een adapter kan de kleine cassette pro bleemloos in elke VHS-huiskamer- recorder worden afgespeeld.

Soester Courant | 1983 | | pagina 17