kantoor 12984 ABN-Bank in nieuw TAXI KLOMP Gehannes Tros-radioprogramma rechtstreeks vanuit 'De Soester Duinen' 27 mei aanstaande officiële opening en open huis van 19.00 uur tot 21.00 uur TWEEDE BLAD 'é'litl'Jj'éïttï Uw advertentie via de Soester Courant in elk Soester huis! Pleidooi Soest, wat ben je mooi Soest, wat ben je mooi TEL. Boeiend historisch relaas van ABN-directeur drs. H. T. J. Erdmann Videobanden gestolen Maandag 6 en 13 juni: h> Vrouwen voor Vrede Soest steunen vrouwen in Comiso Rondje Soest (f 11 Soes ter ('oir .mt van woensdag 25 mei 1983 11 «fASCHW, Hejje in de goate, daatter nog un stukkiesschriever met de braandweer an de gaang is? Veurige week waas me kellegoa Oarie Waandeloar ok aal met un braandweerverhoaltje in de kraant. Ik haad um net us wil le optelefónere, om te vroage oftie ok wis waat of daatter toch aallemoal bie de spuutgaaste an de haangd waas. Moar in ze stukkie sting ut aal te leze, daattie d'r ok niet veul vaan snaapte! Eerst stoat ongze baarrege- meester op de laadder veur ongze braandweer en noeng schuuft ie de laadder in en klimt ter aaf. Zeker hoogtevrees ekre- ge? De spuutgaaste kriege un riks- doalder veur un kop koffie, laas ik in de Soesder. Kom ik ok niet uut. Verkope ze koffie op de braand? Oardig haandeltje. D'r is aaltied veul volluk en ajje un tied stoat te kieke hejje best trek. Petaat zouw ok wel best waat deze. Ze hebbe un kaan- tinewoage - aallenig oppaasse daat de vlaam niet in de paan sloat. Of is ut zo, daat de braandweer- maanne un knoak kriege veur elke baak leut, die ze aachter- over sloan? As daattut gevaal is, daan zou ik ut wel wete, ak bie de braandweer waas. Zo kaajje daan in de braand uut de braand roake. Moar ik vin ut toch wel heul baar, daazze in de road over un knoak veur koffie zitte te proate, moar daat un haarstikke dure braand- weerwoage zo moar anneschaaft wordt. En daat aallus in un ploats vaan 1/0000 inwoönders! Bezu- nige is nódig, moar je ken ut ok te bruun baakke. Ik wor d'r heulemoal oakelig vaan ak un aadvertensie in de Soesder leest, daat Boare's V.V.V. groag de belaange vaan Soest zaal be- haartige. Ik geef ze groot ge- Hek, moar 't is toch un bietje kreupel ajje weet daat Boare 23000 inwoönders het. Soest, twee kere zo groot, hetter geejn geld veur. Zuk laache! Ajje 't ming vroagt, daan mok zegge, daa'k baang wor daat Boare voortemee op Soest komt blutse as ter waat braandt, waant licht hebbe die goeje- kopere koffie. Ik schei d'r mee uur, waant ik krieg nog un baak- kie. HANNES VAN DE NENG Rektifikoatie In ut veurige gehannes haad de drukker zeker de hik vaan de koffie, waant d'r sting me toch un haarrewaarrige zin tusse! Ik zee, daatter in ongs Soesder braandweerkorps best un opvolger veur boas Groart zou weze, as tie de spuut an de wilgen haangt. Die zin kwaam der niet goed uut, en noeng wel, doch ik. HANNES Steenhoffstraat 13 3764 BH Soest erfinencv Telefoon 02155-10115 VERKOOP VAN OCCASIONS Schrijfmachines Rekenmachines Copieermachines Zie onze advertentie op pag. 16 In Comiso zijn twee vredesgroepen ac tief, de C.U.D.I.P en het I.P.C. (Inter nationale Vredeskamp). Het kamp is inmiddels ingeruild voor een huis van waaruit vredesacties worden georgani seerd. Dat er in Italië veel verzet is blijkt uit de demonstraties in de herfst van 1981, waarbij anderhalf miljoen mensen de straat op gingen en die van 4 april 1982 op Sicilië waaraan 80.000 mensen deelnamen. Op 8 maart 1983, de Internationale Vrouwendag, werd een solidariteits- manifestatie gehouden. Veel buiten landse vrouwen namen hier aan deel. Aan de blokkade op 9 en 11 maart werd door de politie op hardhandige, intimi derende wijze een eind gemaakt. Twaalf vrouwen werden gearessteerd en na 6 dagen gevangenis werden de niet-Italiaanse vrouwen het land uitge zet. Ondanks de tegenwerking gaan de vre desgroepen door. Italiaanse vrouwen hebben een optie op een stuk land in de buurt van de basis. Men hoopt door aankoop van dat stuk grond op eigen terrein te kunnen bivakkeren en daar door minder makkelijk te kunnen wor den verwijderd. In juni start een zomertentenkamp, toegankelijk voor vrouwen, mannen en kinderen, ook bent daar van harte welkom. Inlich tingen te verkrijgen bijAdriënne van Melle, Overschiestraat 36, 1062 XE - Amsterdam. Wilt u uw solidariteit be tuigen door geld te storten, dan kan dat op gironummer: 528434 t.n.v. Adririne van Melle, onder vermelding van: Vrouwen Vredeskamp - Comiso. Oud worden is eenzaam worden. Oud zijn is eenzaam zijn. Absolute uitspra ken die, spreekwoordelijke uitzonde ringen daargelaten, waarheden zijn als koeien. Die ziekte los je niet niet op met de aanschaf van een tele visie-toestel. Aardige uitvinding, maar steeds schaarser worden de momenten dat ouder wordende mensen er hun wereld van vroeger op herkenden. Slof *t, als je zeven of meer kruisjes bent gepasseerd, allemaal maar eens bij. Arie kent oude mensen die hun tele visie-toestel ergens ongebruikt in een hoek hebben staan. Het merendeel van wat ze er op te zien krijgen kunnen ze niet meer vatten. Ze zijn 't zat. Hun wegebbende leven krijgt alleen nog veerkracht wanneer hun monotone be staan door iets onverwachts wordt onderbroken. Bezoek is wat dat betreft de beste medicijn. Arie komt tot de ze beschouwing, omdat hij nog in het gelukkige bezit is van een moeder en een schoonmoeder die samen meer dan 170 levensjaren tellen. Geen week gaat er voorbij, of wij zien elkaar. Dat is geen verdienste, zo hoort 't. Daar hoef je nog niet eens een bijbel voor op na te slaan. Uiteraard kwamen ze met Pinksteren op de koffie en prikten een aardappeltje mee. Ze behoren God zij dank niet tot de categorie ouderen die bij het leven al gestorven zijn. De een klaverjast nog, jawel met 't "mes" op tafel, de ander leest en voorspelt met grote zekerheid het weer van de ko mende dagen. Hoezeer ze qua karak ter ook verschillen, sommige eigen schappen hebben ze toch gemeen. De tekorten van de kleinkinderen worden met groene en blauwe briefjes perio diek aangevuld, het vertellen van wij ze levenslessen gaat er aan vooraf. De een kiest voor advodaat met veel slagroom, de ander een glaasje rood. Voor zover je 't waar kunt nemen zijn 't gelukkige mensen. Ze herken nen in hun kinderen en kleinkinderen iets van wat ze achterlieten. Ze horen er nog bij. Uit ervaring weet Arie dat niet iedereen de oude dag zo door komt. Mensen zonder kinderen, be jaarden die hun familie hebben over leefd. Lang hebben ze rond eigen huis- en haard standgehouden totdat de huis dokter omzichtig kwam vertellen dat een serviceflat, of een verzorgings en bejaardenhuis helemaal niet zo'n gek ke oplossing zou zijn. En daar zitten ze nu. Het ontbreekt ze aan niets, althans zo lijkt 't, oppervlakkig gezien. Hun wereld is niet wijder dan 't opper vlak van het raam ruimte heeft. De aanspraak is die van de mede-bewo ners. Een mooie oude dag heet dat tegenwoordig. Jawel, maar dan wel op de vereenzaming na. Mensen als U en ik zijn de toeschouwers. Wij lopen er voorbij. Beste mensen, neem van Arie aan dat het niet verboden is er ook eens binnen te stappen. Vraag eens aan een direkteur of een hoofdverpleeg ster wie er nooit of zelden bezoek krijgt. Ga er eens mee wandelen, laat ze eens heel vertrouwelijk een arm bij je in steken. Zet ze eens in een auto en laat eens zien dat dit mooie jaargetijde er ook voor hen is. Arie doet 't nog wel eens. Geloof hem; er gaat een wereld voor twee mensen open. Arie houdt er geen vaste snijadviseur op na. Dat komt, omdat volgens hem alle kappers hetzelfde beogen: je hoofd bijpunten. Aangezien er van Arie's hoofdstuk niet zo gek veel meer te ma ken is vraagt de maandelijkse operatie doorgaans dezelfde tijd en hetzelfde geld. Uit oogpunt van rechtvaardig heid is Arie in zijn 23 Soester jaren bij alle kappers op bezoek geweest. Overal dezelfde verhalen: 't weer voetbal - de kosten van levensonder houd. De laatste barbier bij wie Arie een geringe hoeveelheid haren achter liet was Koel Broers. Qua uiterlijk meer een type zeeman dan een Figaro. Toen de schaar er goed inzat meldde hij Arie het bestaan van het "pluis- meertje". Arie, toch wel langzamer hand thuis in Soest, had er nooit van gehoord. Volgens Roel heeft Soest niets mooiers in huis. Toen de friction, het schijnbaar onont koombare toetje van iedere kapper, was opgedroogd vertelde de haardes kundige omstandig hoe je er kon ko men. Arie er op af. Wie hem volgen wil notere: eind van de Beckeringstraat rechtsaf slaan, en in de omgeving van 't Spiehuis de betonweg oversteken, Het bos inwandelen en tussen de bo men een watertje ontdekken: "het pluis- meertje". Arie waagt zich niet aan een beschrijving, maar hij hoort 't U na zeggen: Soest wat ben je mooi. Op 27 mei aanstaande neemt de ABN een nieuw kantoor in gebruik op de hoek van de Van Weedestraat en het Nassauplantsoen, midden in het cen trum van het dorp! 'Onze aktiviteiten zijn de afgelopen jaren zo toegenomen, dat we volledig uit ons vroegere kan toor zijn gegroeid. We zittenin het nieuwe pand op een schitterende plek, met een modern geoutilleerd gebouw en een ruime eigen parkeergelegen heid van ruim 20 plaatsen. Deze par keerruimte is trouwens na kantoortijd voor iedereen toegankelijk, zeer tot ge noegen van de omringende winkeliers. Voor de zaterdag de winkeldag bij uit stek - betekent dat immers een verdere ontlasting van de parkeerproblematiek in de Van Weedestraat. We kunnen hier nu alle bankdiensten aan onze cliënten verrichten. Met name de afdeling zake lijke relaties, maar toch ook de afde ling particuliere diensten heeft in het nieuwe kantoor aanzienlijk meer ruim te gekregen." Ziekenfonds vervoer Rolstoelvervoer Groepsvervoer Trouwrijden Dag- en nachtservice. Op vertoon van 65 pas 10% korting Omdat ook deze wekelijkse rubriek qua omvang beperkingen krijgt opge legd kan Arie eerst nu verslag doen van een puzzeltocht die hij onlangs op een zondag per fiets maakte. Hij deed de onderneming met een lieve vriendin, tijdelijk "weduwe", omdat haar echtgenoot enkele dagen met Belgisch bier de keel spoelde ter voor bereiding van enkele koorconcerten. Een puzzeltocht uitgeschreven door een aktiviteitencommissie van een R.K.-kerk in Soest. Geen onderonsje, want ook zonder doopbewijs mocht je na betaling van drie gulden 21 km. meefietsen. Mensen, wat is Soest toch mooi, en wat weten figuren zoals Arie weinig van historie en andere bijzon derheden. In de omgeving van De Borg voor 't eerst een koe met vier hoef ijzers gezien. Kennisgemaakt met flui- tekruid, zuring en mannagras. De Palt- zerweg en De Eng door veel luisteren met andere ogen leren zien. Soest, wat ben je mooi. Tijdens het trappen van de pedalen was er ook een keer sprake van vallen over de financiering van het bedrijf, over het vlot en efficiënt laten verlopen van de betalingen en het incasseren van vorderingen, verder over het aan trekkelijk uitzetten van overtollige li quiditeiten voor kortere of langere duur. De bovenste verdieping tenslotte is ge reserveerd voor de administratie van de bank. Deze administratie is voor een belangrijk deel geautomatiseerd, een proces overigens waar voorlopig het eind nog niet van in zicht is, waar door transacties snel en efficiënt in eigen huis kunnen worden afgehan deld. De adminstatieve handelingen, welke nu nog noodgedwongen door het ABN-kantoor te Baarn worden gedaan, zullen successievelijk terugkomen naar Soest. Van oudsher is de ABN als handels bank nauw betrokken bij het wel en wee van het bedrijfsleven. De betere huisvesting maakt het mogelijk om op nieuwe initiatieven vanuit het midden- Drs. H. T. J. Erdmann. Dat vertelt de jonge, nog niet zo lang geleden benoemde directeur van het ABN kantoor in Soest, drs. H. T. J. Erdmann. Onder de paraplu van de centrale vestiging te Soest blijven overigens de twee bijkantoren, één in Soest-Zuid en één onder de flat Hons- bergen, functioneren. In het nieuwe kantoor kunnen de particuliere cliën ten terecht aan een ruime, open balie. Tevens is er ruimte d.m.v. zitbalies en een spreekkamer om adviezen te ver strekken omtrent de particuliere dien sten zoals sparen, lenen, effektenzaken en hypotheken. De eerste verdieping is gereserveerd om de zakelijke cliënt te ontvangen. In een rustige ambiance kan men hier te recht om eens diepgaand te praten en opstaan. Arie, als onhandige Living- stone onderweg, meende tijdens de tocht uit de mond van zijn vriendin een oproep tot stoppen te beluisteren. Een geluidswaarneming die op een vergissing bleek te berusten, hetgeen niet weg nam dat een aanrijding on vermijdelijk was. Ook volwassenen die op een zondagmiddag buiten spelen lopen risico's. Na de puzzelformulie ren deskundig te hebben ingevuld luid de de uitkomst van de opdracht: "aan het eind van deze tocht wacht U een heerlijk glaasje vocht." Leuke grap, bedacht Arie toen hij zijn fiets tegen het kerkgebouw neerzette, en rekende op een ketel wijwater. Wonderen, ze bestaan. In een bij de kerk aanpalen de ruimte werden kelkjes volgeschon ken en bitterballen geserveerd. De meefietsende pastoor verlootte onder de deelnemers een nauwelijks opge brande Paaskaars van de jaargang '82. Kerk anno 1983. Soms kijk je er vreemd tegenaan. Die zondagmiddag niet. God schiep im mers hemel en aarde. De kerk? Ook een parkeerplaats voor eenzame fiet sers! ARIE WANDELAAR Het nieuwe gebouw van ABN-Bank aan de van weedestraat. Foto: Goos van der Wilt en kleinbedrijf -hetgeen goed vertegen woordigd is te Soest- in te spelen. "We merken gelukkig nog steeds duidelijk dat vanuit het midden- en kleinbedrijf nieuwe initiatieven tot ontplooiing wor den gebracht," zo constateert de heer Erdmann enthousiast. 'Er zijn onder nemers die hun aktieviteiten uitbrei den, maar er zijn ook mensen die voor zichzelf beginnen. We zien in onze plaats vooral nieuwe ontwikkelingen op het gebied van computertechnologie en elektronica, maar ook in de handel en dienstverlening. Die ondernemers steunen wij graag. Ook al omdat het voor ons een uitdaging is. Vooral bij de moeilijke startfase kunnen we deze ondernemers vaak nuttige adviezen geven. We zien het als onze taak om nieuwe initiatieven al in een zeer vroeg stadium te begeleiden en in goede banen te leiden." "Natuurlijk consta teren ook wij dat veel bedrijven het op het ogenblik niet makkelijk hebben," zegt de heer Erdmann. "De marktont wikkeling is lang niet overal gunstig. Dit houdt in dat wij bijvoorbeeld aan de kredietverlening erg veel aandacht en tijd besteden. Het is een kwestie van steeds tijdig bijsturen om de onderne mer op het goede spoor te houden! Juist in deze tijd is de relatie bank en ondernemer erg belangrijk." Drs. Erd mann: "Ik streef naar een goed en ver trouwd samenwerkingsverband met een ondernemer. Ik meen dat je je als bank kritisch maar geïnteresseerd en betrokken op moet stellen. Een onder nemer kan er juist voordeel van heb ben, dat je niet elk nieuw idee of nieuwe ontwikkeling per definitie jui chend binnenhaalt. Onze houding is positief kritisch, gericht op een relatie welke duurzaam van aard is. Aan de uitspraak "bankkrediet is als een para plu welke wordt ingetrokken als het re gent" hebben wij een broertje dood, dat is trouwens lang achter haald. Ons beleid is er op gericht ons niet te gemakkelijk uit een financie ring terug te trekken, dat houdt in dat bank en ondernemer aan het begin van de financieringsrit beiden dienen te weten waar zij staan en ook de conse quenties van bankkrediet onder ogen zien. Dit om er zeker van te zijn de hele rit zonder al te grote strubbelingen uit te rijden." aldus de ABN directeur. "Tenslotte," gaat de heer Erdmann verder, "wil ik persoonlijk alle inwo ners van Soest uitnodigen eens nader kennis te maken met ons nieuwe bank gebouw. U begrijpt dat wij met enige trots dit gebouw willen tonen. Van harte welkom is iedereen dan ook op 27 mei aanstaande, van 19.00 uur tot 21.00 uur in ons nieuwe kantoor aan de Van Weedestraat 19. Een bewoner van het Luytenaarpad deed vorige week bij de politie aangif te van de diefstal van 7 videobanden. Onbekenden waren op nog onopgehel derde wijze de woning binnengedron gen en hadden de spullen meegeno men. Het bankkantoor van de ABN in Soest heeft een lange voorgeschiedenis. In feite dateert het al uit 1918. ABN-direc- teur H. T. J. Erdmann blijkt graag be reid hierover meer te vertellen. Het blijkt vooral voor de oudere Soesters een boeiend verhaal over het verleden van hun woonplaats. "We moeten terug," zo begint de heer Erdmann, "naar 1 januari 1913, net voor de Eerste Wereldoorlog. Op die dag opende de firma De la Porte en Co. een bankkan toor in Baarn en in Bussum. Ondanks de oorlogsjaren bleek dit bankiershuis in een behoefte te voorzien, hetgeen dhr. L. L. F. André de la Porte aanlei ding gaf op 1 mei 1918 in Soest een agentschap van zijn firma te vestigen.' In de loop van de jaren twintig groeide dit bankiershuis uit, onder leiding van een staf bestaande uit de heer André de la Porte en zijn drie procuratiehou ders D. Langelaar, O. Langelaar en P. J. de Groot. De crisisjaren na 1929 brachten vele kleine bankiershuizen de nodige zorgen. Het kapitaal was meestal te klein, de kennis te beperkt en de kring van relaties niet groot genoeg om de moeilijkheden de baas te blijven. Tal van kleine bankiershuizen in ons land sloten zich toen aan bij een gro tere bank. Ook het bankiershuis De la Porte en Co. zocht aansluiting, en wel bij de Gelderse Credietvereniging, waarmee in 1931 een fusie tot stand kwam. De zaken in Soest bleven echter vooralsnog beperkt van omvang. Dit had tot gevolg dat het kantoor Soest, toen onder leiding van D. J. M. van Delden, veranderde een een correspon dentenschap van het agentschap Baarn. De crisis van de jaren dertig bleek echter veel heftiger dan was voorzien. Ook de Gelderse Credietvereniging on dervond daarvan de gevolgen, zodat zij op haar beurt aansluiting moest zoeken bij een van de grote banken in Amster dam. Dit werd de Nederlandse Handel-Maat- schappij, in 1824 door koning Willem I gesticht om de internationale handel van ons land, met name met Z.-O.-- Azië, op een hoger niveau te brengen. Dit betekende een belangrijke verster king van de voormalige kantoren van de G.C.V., omdat nu een beroep kon worden gedaan op de kapitaalkracht van de veel machtiger NHM. Boven dien kwam nu ook de gespecialiseerde kennis op het gebied van buitenlandse handel en de kredietverlening aan de kantoren ten goede. Voor het kantoor Soest had de fusie met de Nederlandse Handel-Maat- schappij gunstige gevolgen. Repatrianten uit het voormalige Ned.-- Indië, die zich in Soest en omgeving vestigden, wilden meestal hun oude relatie met de faktorij, zoals de NHM in Indië werd genoemd, voortzetten. Ze hadden daar het voordeel gezien van een betrouwbare grote bank en meld den zich in Nederland bij de NHM-bank in hun nieuwe woonplaats. Zo steeg het kantoor Soest geleidelijk ver uit boven zijn verleden en werd een basis gelegd voor de huidige voorspoedige groei. In de allereerste tijd begon het kantoor Soest aan de Spoorstraat 5, maar nauwelijks een jaar later had de ver huizing plaats naar het vertrouwde adres Van Weedestraat 5, naast het po litiebureau en de spoorlijn. De eerste steen van dit gebouw werd op 17 april 1919 gelegd door Johan Hendrik André de la Porte. Het bankkantoor is in dit gebouw ge bleven tot in 1967, toen het voormalige kantoor werd gesloopt, omdat het veel en veel te klein was geworden. Oudere cliënten zullen zich misschien nog her inneren, dat het zo druk was was dat zij buiten op hun beurt moesten wachten. Kwamen zij binnen, dan konden zij "genieten" van de walm van twee sala manderkachels, die de ruimte moesten verwarmen. Waar kwam deze drukte vandaan? Niet van de golf van repatrianten. Maar wel van de grote omzwaai die de bank inmiddels had gemaakt na de fu sie tussen de Nederlandse Handel- Maatschappij en de Twentsche Bank in 1964, waaruit de ABN-Bank ontstond. Na deze belangrijke bankfusie ging de ABN-Bank zich in sterke mate ook toe leggen op het bedienen van particu liere cliënten, vooral nadat de bedrij ven overgingen tot girale betaling van de lonen en salarissen. Dit leidde tot een stroom van nieuwe rekeningen, die vrij bewerkelijk bleken. Dankzij de hulp van de computer kon die drukte wor den verwerkt, maar er gebeurde meer. De computer hielp ook om geheel nieuwe diensten aan de bankcliënten aan te bieden. Zo ontstond een heel pakket van bankdiensten voor particu lieren, van sparen tot lenen, verze keringen en hypotheken, tot zelfs rei zen toe. Tezelfdertijd werd ook het no dige gedaan om de relaties met bedrij ven, met name in de sector van het midden- en kleinbedrijf en in de agra rische sector, te versterken en uit te breiden. Tegelijkertijd met de nieuwbouw in 1967 werd overgegaan tot het openen van een bijkantoor aan de Soesterberg- sestraat 43, om de groeiende klanten kring te kunnen bedienen. In die tijd van welhaast stormachtige groei was de heer H. A. G. Alpherts directeur. Hij was een echte Soester, die heel veel re laties had en dat legde hem natuurlijk pp kantoor geen windeieren. Hij verliet de bank in 1974. In hetzelfde jaar kwam zijn mede-di recteur van Linschoten, die al vanaf 1967 bij de bank werkzaam was, helaas te overlijden. roio: uoos van aer v*m Met de verdere fusies van de ABN- Bank, zoals met de Hollandsche Bank Unie in 1968 en Bank Mees en Hope in 1975, bleek ook het kantoor Soest ver der in zakenvolume te groeien. Om met deze groei gelijke pas te hou den werd in 1972 het woongedeelte van de bovenetage bij het kantoor Van Weedestraat gevoegd. Bovendien werd in 1976 in een nieuwbouwwijk in Soest een derde ABN-kantoor gevestigd. De groei bleek in de jaren 70 niet te stuiten en onder leiding van de heer Van Amersfoort, die in 1974 de direc teursstaf overnam, werden nieuwe plannen voorbereid om tot een nog veel verder strekkende nieuwbouw te ko men. Het kantoor aan de Van Weedestraat 19 is, zoals velen inmiddels hebben kun nen zien, weer veel groter geworden dan het vroegere kantoor. Dit betekent niet alleen dat de werknemers meer ruimte krijgen, maar ook dat de cliën ten op een prettiger manier aan gro tere balies geholpen zullen worden, al dus dhr. Erdmann. Een stukje extra service van de ABN-- bank, die inmiddels qua balanstotaal en buitenlands kantorennet uitge groeid is tot de grootste bank van Ne derland. Een foto uit 1967, toen het oude kantoor aan de Van Weedestraat 5 moest plaats maken voor een nieuw. Alleen de kluisdeur, rechtsonder, schijnt het 't langst uit te houden. Op twee achtereenvolgende maan dagen, 6 en 13 juni a.s., verzorgt de TROS een Live-programma vanuit het bekende restaurant 'De Soester Dui nen,"' onder de titel "En Route." Het programma wordt omschreven als een muziekshow, die wordt gepresen teerd door Jan Kok. De twee uitzen dingen, die op zichzelf staan, gaan de ether in via Hilversum 1, vanaf 12.03 (direct na het nieuws) tot 13.00 uur. In beide uitzendingen treedt op The Mi- chael Mill Company onderleiding van Peter Bochem. Daarnaast zullen een aantal bekende artiesten aanwezig zijn. Op 6 juni zijn dat niemand minder dan de zangeres Conney Vandenbos, de zanger Benny Neyman en de mondhar- monikaspeler Jan Verwey. Op 13 juni Ben Cramer, Greetje Kauffeld, Frank en Mirella en de violist Jossche Monitz. Het programma duurt een uur, maar voor het publiek is de zaal al open om 11.30 uur. Het bijwonen van de uitzen ding is uiteraard voor een beperkt aan tal bezoekers mogelijk. Zij betalen een entree van 15,--, waarin dan begrepen zijn de kosten van koffie en een een voudige lunch. "En route" wordt in de eerste plaats een amusementsprogramma, waarin ook gesprekken worden gevoerd met gasten die op een of andere manier in het nieuws zijn. Mogelijk worden vanuit "De Soester Duinen" ook tele foongesprekken gevoerd met mensen in het land, of met mensen die in "De Soester Duinen" aanwezig zijn. Het is de bedoeling ook het publiek in de uit zending te betrekken. "En route" wordt geregiseerd door de Soester Piet Daalhuizen. Kaarten a 15,- zijn verkrijgbaar aan het kantoor van de Soester Courant, Van Weedestraat 47a, en bij restaurant 'De Soester Duinen', Soesterbergse- straat 188. Eind 1982 worden er 112 kruisraketten geplaatst op de militaire basis Mag- liocco nabij Comiso, een stadje gelegen aan de zuidkust van Sicilië. Magliocco zal daarmee de grootste ba sis voor kruisraketten worden. De streek waarin Comiso en de basis lig gen is een economisch bloeiend en dichtbevolkt gebied. Door de plaatsing zal het hele eiland getroffen worden: De huidige situatie op het eiland (autowegen, havens, vliegvelden enz.) wordt gewijzigd ten behoeve van de verplaatbare kruisra ketten die vanaf voertuigen afgescho ten worden; overal zullen militairen zijn. Dit betekent totale militarisering van het eiland. Tegelijkertijd ontstaat er een voe dingsbodem voor de Maffia die bij grote bouwopdrachten op Sicilië altijd een vinger in de pap heeft. Op dit mo ment wordt er in hoog tempo, dag en nacht op de basis gewerkt aan de voor bereiding voor de plaatsing van de 112 kruisraketten. SOESTER-COURANT door Arie Wandelaar

Soester Courant | 1983 | | pagina 11