Alfa Romeo Spider 2.0 een nieuw hoofdstuk Surfen zonder auto Vernieuwde GTV Vertraag fietsslijtage Met Raad en Daad Alfa Romeo Sprint 1.5/Sprint 1.5 Quadrifloglio verde. Sportief zonder weerga PAS OP VOOR FIETSEN DIEVEN! KNIPTIP 16 17 Soester Courant van woensdag 25 mei 1983 17 Het tijdperk waarin uit één vat "aller lei" oliesoorten getapt konden worden, welke vervolgens als naaimachine of f ietsolie een eigen leven gingen leiden, lijkt bijna afgesloten. Na uitvoerige periodes van testen is men er namelijk achtergekomen dat bij toevoeging van een specifieke "dope," de werking van onderdelen kon worden verbeterd en slijtage aanmerkelijk vertraagd. Aan de Batavus derailleurolie, we lich ten er maar eens konkreet en bewust een merk en soort uit, werden in het ontwikkelingsstadium de navolgende 1 eisen gesteld: lagertjes en wieltjes moeten zodanig gesmeerd worden, dat de derailleur optimaal kan funktione- ren. Maximale bescherming van de tandkransjes en de schakelende delen. Er ontstond een eindprodukt dat door zijn waterafstotende eigenschappen en grote filmsterkte zelfs geschikt werd voor de zware cyclecross wedstrijd sport. En dan praten we nog maar niet over het witte kogellagervet. Men wil de eigenlijk een "onbreekbare smeer- film," die niet of nauwelijks zou mogen verzepen, verouderen of verharsen. Bergen zout De zuurvrije vaseline moet een dam opwerpen tegen de onvoorstelbare hoe veelheden pekel welke in de winter maanden door plaatselijke overheden op onze Nederlandse wegen gestrooid worden. Zout, dat nog vér in het voor jaar tijdens regenbuien z'n verwoes tende werking behoudt. Kwaliteit in on derhoud is méér dan de aanschaf van zo maar een potje olie of vet. En nu we toch man en paard genoemd hebben; dat volledige Batavus-pakket ziet er, buiten de reinigingsbox, kwast en tuit- doppen, als volgt uit: kogellagervet, kettingreiniger, kettingolie, lakpoetsolie, fietssmeer- olie, derailleurolie, chroompolish, wit te vaseline. In hei kader van vernieuwingen van de gehele sportieve modellenrange kon Alfa Romeo de Spider niet ongemoeid laten. Zeker niet in een tijd waarin de cabriolet modellen opnieuw ontdekt worden door mensen die houden van puur autorijden. De problemen bij dit model waarmee ontwerpers werden gekonfronteerd in esthetisch en funktioneel opzicht, pas sen bij een selekt publiek met zeer preciese eisen op het gebied van kom fort en uiterlijk van hun auto. Van de andere kant mocht er geen afbreuk ge daan worden aan de stilistisch nog steeds aktuele lijn van de auto, 17 jaar na introduktie in zijn eerste uitvoering. Om dit complex van redenen zijn de belangrijkste modifikaties in het exte rieur uitgevoerd op een dusdanige wijze dat de hoofdlijnen van deze door Pininfarina ontworpen auto niet wor den aangetast. Het aantal veranderingen in de binnen- uil rusting is niet groot. Dit echter mag niet worden uitgelegd als "slecht werk" van de stilisten, maar integen deel als een demonstratie van nauwge zetheid van de ontwerpers om niets te wijzigen aan de traditie van de "onen sportwagen cultuur". Niettegen staande deze subtiele aanpassingen van de uitrusting is het doel ervan, het accentueren van zijn karakter door een voudig de details aan de veranderde smaak en wensen op het gebied van komfort en veiligheid aan te passen, geslaagd. In de lange geschiedenis van Alfa Romeo waarin open sportwagens wer den gebouwd, wordt nu een nietkw hoofdstuk geopend na een inleiding met de Duetto en daarna met de gewijzigde uitvoering met rechte ach terkant, de "coda tronca". Een nieuw hoofdstuk voor die elite van automobi listen die zich bekeerd heeft tot het rijden in een open autoeen open auto met een motor en een mechanische uit rusting die iedereen enthousiast maakt door zijn levendigheid, snelheid, weg- ligging en stuureigenschappen. Levering/prijs: De nieuwe Spider 2.0 is in de tweede helft van maart 1983 leverbaar. De prijs is vastgesteld op 36.990,-, incl. B.T.W. Hef interieur: een vleugje extra komfort De verbeteringen die aangebracht zijn dienen om het interieur aangenamer en harmonischer te maken. Dit geldt ook voor de kleurstelling (verkrijgbaar in twee kleuren) die deze gedachten- gang volgt. Elegantie is vooral terug te vinden in het detail: verschillende kleuren van het dashboard die kontrasteren met de zwarte ventilatieroosters erin. Lijsten van dashboardinstrumenten in zwart in plaats van chroom. Zwarte schake laars in de middenkonsole en nieuw ontworpen elektrische schakelaars. ji Hei transport van een surfplank mag vod automobilisten veelal probleem- looi zijn er zijn inmiddels handige hulptukken voor montage op de im- peral. Fietsers kijken daar toch iets gerianceerder tegenaan. Zij hadden in de tg jonge surfhistorie al te rekenen mefenel roestende karretjes welke er, vriddelijk uitgedrukt, een nogal eigczinnig rijgedrag op na hielden. De mofage van niet op hun taak bereken de keltjes, in samenhang met een ge- brekige fietskoppeling, lagen daar meétal aan ten grondslag. Voor al de ze tknsporteurs heeft Batavus nu go^d nieivs. Tegen een zeer aantrekkelijke pril is zij erin geslaagd om een uiterst hariig en solide surfkarretje te kon- strèren, wat onder de naam Su,*f" bosd-Trailer op de markt gebracht wo It. De lank laat zich simpel in de beklede ste len plaatsen en wanneer de scha- rere konstruktie zich sluit, vormen tw< gemakkelijk te hanteren, banden eerjdubbel slot. Drie beklede steunen (0f de schaar, bij de scheg en aan de f ie koppeling) zorgen ervoor-dat^ va te riemen mast een ultót®kenf® ve >inding kan vormen tussen kar en fip;. De uitvoerig geteste s"®lkopp®' lin ligt vernuftig verankerd in het tri ie onder het zadel. Deze in^edte te ellen kar heeft een glans-verz'"^e uil oering meegekregen, zodat roest of corosie bij voorbaat buiten spel wordt gp ?t. De wielen zijn op vier Patsen geigerd en van een ruime luch*kfJ™er vo rzien. Het vaar- of transportklaar- m ken vraagt minder dan een minuut SS? de kar is een praktische ge- br iksaanwijzing gevoegd. Vr r 189,-- heeft u het tr .sport stevig en veilig w vonden ook dit stukje surfplezier ef uitvoerige (en eervolle) vermei rii 7 waard! Een fiets kan tegenwoordig gemakkelijk en tegen een redelijke premie worden verzekerd. Dat zeker doen. Maar voorkomen is nog beter dan genezen. Daarom: Zorg voor een degelijk fietsslot Bij voorkeur een volgens het A R T reglement goedgekeurd slot Gebruik als exfra een kabel- of kettingslof en zet zo beide wielen vast of veranker de fiets aan een vast object Zet uw fiets steeds op slot, ook als u maar heel even ergens binnenwipt Probeer uw fiets zoveel mogelijk binnenshuis te stallen, zeker s-avonds en s-nachts Maak zoveel mogelijk gebruik van stallingen, officiële fietsparkeerplaatsen, fietsenkluizen Ook daar de fiets steeds op slot Parkeer uw fiets bij voorkeur niet op stille, afgelegen plaatsen, woar sociale controle ontbreekt Laat nooit waardevolle voorwerpen in fietstassen of op de fiets zitten Noteer in ieder geval merk, type, tramenummer en andere gegevens van uw fiets Ook het nummer van het slot en van het sleuteltje moet u kennen Maak een kleurenfoto van uw fiets en bewaar deze bij de fielsgegevens en het reservesleuteltje Doe bij vermissing direct aangifte bij de politie Voor hel stuurwiel zijn zwarte SDaken gebruikt met in het midden het nieuwe Alfa Romeo embleem met een grotere diameter. Het kontaktslot wordt nu verlicht via een schakeling die het licht dooft 30 seconden nadat het portier gesloten wordt (dezelfde schakeling bedient ook de binnenverlichting). Het exterieur: een nieuw gestileerde voor- en achter kant De grootste ingreep in het uiterlijk van de Spider met betrekking tot het front is in deze vernieuwde uitvoering een voorbumper die opnieuw gestileerd is en nu doorloopt tot de wielkasten. In deze voorbumper is, stilistisch gezien op een zeer geslaagde manier, het nieuwe, grotere Alfa Romeo embleem geïntegreerd. De nieuw overdachte voorkant heeft ook wijzigingen onder gaan in aërodynamisch opzicht door de nieuwe voorspoiler in dezelfde kleur als de carrosserie om een harmonisch geheel te behouden. De zijclignoteur- lampjes zijn van een nieuw ontwerp. Bijna evenzovele wijzigingen zijn toe gepast op de achterkant van de auto, ook hier een nieuwe bumper die door loopt tot aan de wielkasten en ook hier een spoiler, maar nu van kunststof, in drie delen. Op de achterkant van de auto is een nieuwe type-aanduiding aangebracht zoals op alle recent geïntroduceerde modellen. Het nieuwe, grotere Alfa Romeo embleem is ook terug te vinden op de achterspoiler. Een onbewaakte auto met daarin een came ra... dat is vrógen om diefstal. CAMERA EIEREN INLEGGEN - Kan ik eieren nog op een andere manier inleggen dan in kalk? Want deze methode bevalt ons niet erg. Koken gaat moeilijk, de eier schaal wordt broos, dooier en wit lopen gauw door en de smaak is niet zo best meer als je ze uit de kalk haalt. Antwoord: Inleggen in waterglas geeft betere resultaten. Die vloeistof kunt u kopen bij drogisterij en apotheek. Ze moet met negen keer dezelfde hoeveel heid koud water worden verdund, bij voorbeeld in een oude emmer. Voor het inleggen van circa 100 kippen-eieren hebt u een liter waterglas nodig. Steek de eieren met de punt naar beneden in een andere emmer of pot, en vul die tel kens aan met het mengsel verdunde waterglas tot alle in te leggen eieren onder de vloeistof staan. Zolang die nog vloeibaar is, kunt u nog verse eieren aan dit vat toevoegen. Wordt de waterglas dik, dan kan dat niet meer. Dek dan de pot af met een stevig dek sel, hout, karton of en omgekeerd bord tegen het instoffen en zet het vat op een koele en donkere plaats, maar wel vorstvrij. In de laatste oorlog bleek, dat in waterglas ingelegde eieren ver scheidene jaren goedbleven. De voe dingswaarde wordt nagenoeg niet aan getast, zo'n ei kan normaal worden ge kookt, dooier en eiwit kunnen nog ge makkelijk worden gescheiden en de smaak blijft vrij lang behouden. STAGE-GELD - Moet ik voor mijn zoon, die een jaar stage moet lopen in een bedrijf, dat jaar toch schoolgeld blijven betalen? Antwoord: Ja, het schoolgeld moet nor maal worden betaald, want die school zorgt voor de plaatsing van de leer lingen bij daarvoor in aanmerking ko mende bedrijven, de stage maakt deel uit van de opleiding, de leraren moeten de rapportages over de verrichte werk zaamheden nazien en de school be houdt ook de leiding, het toezicht en de verantwoordelijkheid ten aanzien van het leerproces, het loon, de verze keringen en wat er verder bijkomt. Daar staat tegenover dat uw zoon in dat bedrijf een loon ontvangt. BRANDEWIJN EN JENEVER - Wat is eigenlijk het verschil tussen brande wijn en jenever? Is de ene soms puur en de andere synthetisch? Antwoord: Jenever wordt gemaakt door het destilleren (overhalen) van de alcohol die door gisting gevormd is van de moutsuiker, die ontstaat als je gra nen laat kiemen. Vandaar de naam graanjenever. Brandewijn ontstaat door de destillatie van wijn en mout wijn, dus van vloeistoffen waarin al eerder door gisting alcohol is ontstaan. In ons land is het in de regel een mout wijndestillaat met 35 tot 40% alcohol. De brandewijn krijgt een speciale geur en smaak mee doordat men vaak enige ingrediënten mee distilleert. In Duits land zijn dat bij. kersen (Kirschwas- ser), in Frankrijk appelsap (calva dos), in Joego-Slavië pruimen (slivo- vice), in Scandinavië graan (aquavit) enz. Stookt men brandewijn uit be paalde Franse wijnen, dan verkrijgt men cognac en armagnac. Worden steeltjes, schillen en pitten van druiven mee vergist, dan ontstaat bij gebruik van bourgognewijnen de mare de Bourgogne. Soms kunnen foezeloliën meegaan, die hoofdpijnverwekkend zijn, maar synthetische dranken zijn het beslist niet. VISSENDE REIGER - Hoe houden we een reiger, die regelmatig in onze vij ver komt vissen, uit onze tuin. Een net over de vijver staat niet zo leuk. Antwoord: Als het voedsel schaars is, zoeken de reigers het dichter bij de mens. Vooral welgevulde visvijvers vormen gemakkelijke etensbakjes. Maar reigers hebben een hekel aan blinkende en wapperende voorwerpen en aan lawaai. U kunt ze dus afschrik ken door langs de oevers wat strips te spannen zoals ook bij aarbeienbedden worden gebruikt, of draden met vlag getjes en repen zilverfolie, desnoods touw of draad met oude lapjes. Of u kunt geregeld op de vlucht jagen met slaande pandeksels, kleppers, of dgl. De vooruitzichten voor een nieuwe groei van het marktsegment van de Sprint-typen van Alfa Romeo liggen in de mogelijkheid om een auto niet alleen als transportmiddel te zien maar ook als middel om te genieten van een typisch genoegen van het moderne leven. Vandaag de dag is de konsument zich terdege bewust van aanschaffingen die gedaan worden, ook als het gaat om een sportieve auto. Men is niet meer tevreden met alleen maar briljante prestaties. Men accepteert geen „Spar taanse" oplossingen meer die enige tijd geleden bij auto's voor sportief gebruik weer ingevoerd werden. Inte gendeel, men verwacht nu komfort dat kwalitatief gelijk is aan dat van de berlina's of zelfs nog beter. Bovenstaande analyses hebben Alfa Romeo doen besluiten de Sprint uit te brengen in twee verschillende uitvoe ringen De Sprint 1.5 Quadrifoglio Verde, die vooral gekenmerkt wordt door het hoge prestatieniveau als gevolg van de 1.5 motor in 105 PK uitvoering met overbrengingsverhoudingen die zo ge kozen zijn dat het acceleratievermo gen en topsnelheid volledig tot hun recht komen. In esthetisch opzicht ver toont deze auto een afwerking die geheel in dezelfde stijl is en die past in dit marktsegment door bijvoorbeeld toepassing van een reeks sportievé extra's die bij een sportieve rijstijl horen (speciale stoelen, lederen sport stuur etc.). De Sprint 1.5 voorzien van dezelfde 105 PK motor maar met een andere over brengingsverhouding, die het beste kompromis is van eisen zoals briljante prestaties, komfort maar ook van laag benzineverbruik, beantwoord aan de aktuele eisen van de moderne klant. Levering/prijzen De nieuwe Sprint 1.5 en Sprint 1.5 Quadrifoglio Verde zijn leverbaar met ingang van eind februari/begin maart 1983. De prijzen zijn vastgesteld op: Sprint 1.5 Quadrifoglio Verde 28.990,-, incl. B.T.W. Sprint 1.5 27.790,-, incl. B.T.W. Het uiterlijk: elegant In de grille het modern gestilleerde Alfa Romeo "schildje". Niet alleen stillisti- sche waarde maar ook een bescher mende funktie heeft de bumper van zwart synthetisch materiaal. Hierin zijn ook de nummerplaathouder en de clignoteurlampjes opgenomen. De spoiler vormt één geheel met de bum per, waarin nog extra mistlampen zijn gemonteerd. Een gekleurd profiel in de bumper - rood bij de 1.5 uitvoering en groen bij de 1.5 Quadrifoglio Verde uitvoering - maakt het mogelijk de verschillende uitvoeringen direkt te herkennen. Aan de zijkanten heeft de Sprint een bescherming die in lijn met de bumper, dezelfde gekleurde profielen heeft, af hankelijk van het type auto. Aan de achterkant wordt de Sprint sterk ge karakteriseerd door twee achterlicht- unils waarin zich ook de nummerplaat- verlichting bevindt. Dezelfde stiling van de voorbumper vinden we weer terug in de achterbumper. Links in de achterbumper is een mistachterlicht geïntegreerd. De grote achterruit heeft een wiswasinstallatie. De 1.5 Quadrifoglio Verde heeft stan daard lichtmetalen velgen en banden met lage flanken. Het interieur: maatwerk Het dashboard met ook in grafisch opzicht moderne instrumenten bevat een paneel met een serie van vijf schakelaars (in volgorde: verwarmde achterruit, alarmknipperlicht, mist lampen en wiswasinstallatie achter en zelfs een rond digitaal klokje. Onder dit centrale paneel vindt men de radio- iribouwruimte samen met de bedie ningshandels voor de verwarming, 's avonds groen verlicht. In het dash board bevindt zich ook nog een ver klikkerlampje voor de choke. Het kontaktslot dat werkt met dezelfde sleutel als van de portieren, is verlicht via een schakeling die, na het dicht doen van het portier, het lampje nog 30 seconden laat branden (dezelfde scha keling regelt ook de binnenverlich ting). Ook het dashboardkastje heeft binnenverlichting. De stoelen in de 1.5 versie hebben een vulling die ontworpen is om het maxi mum rendement uit de binnenruimte te halen. Ze zijn voorzien van geïn tegreerde hoofdsteunen. De Quadrifo glio Verde heeft voorstoelen van een sportiever type met eigenschappen die een ideale zit, ook onder zeer extreme rij-omstandigheden, waarborgen. De geïntegreerde hoofdsteunen hebben een centraal net. Het stuurwiel van de Quadrifoglio Verde is met leer bekleed. Bij de 1.5 is dit van imitatie hout. Het zitgedeelte van de stoelen en achterbank is van stof, het resterende gedeelte van kunstleer. De Quadri foglio Verde heeft speciale bekleding; zwart voor het zitgedeelte, zwart en groen geweven stof voor het centrale gedeelte van de zitplaatsen en kunst leer voor de andere delen. Veel temperament met een laag benzineverbruik De 105 PK motor in de twee 1.5 versies (dezelfde motor als in de recent geïn troduceerde TI Quadrifoglio Verde) is het neusje van de zalm op mechanisch gebied van de Sprint. De GTV 2.0 en GTV 6 2.5 van Alfa Romeo zijn niet ongemoeid gelaten door vernieuwingen die het hele model- lengamma van Alfa Romeo ondergaat en nog zal ondergaan. Vernieuwingen en veranderingen die getuigen van een intense aandacht voor het marktge- beuren. Het werk van de ontwerpers heefl de GTV 2.0 en GTV 62.5 geperfek- tioneerd; ze zijn funktioneler en exclu siever geworden. Exterieur: Hier is het de tijdloze lijn die opvalt en die onaangetast is gebleven. Het ge heel is harmonischer geworden door de donkergrijze antisteenslagvraag over de zijkanten. Dit donkergrijs vinden wij ook terug in de lijsten om de zijruiten. De radio-antenne is in de voorruit ge ïntegreerd. In de grille bevindt zich het nieuwe grotere Alfa Romeo embleem. Dit embleem vinden wij ook terug op de achterklep. De twee GTV versies onderscheiden zich door de type-aan duidingen op de achterkant. Deze zijn nu in dezelfde stijl als van de andere modellen van Alfa Romeo. De auto's zijn leverbaar in de kleuren antraciet- metallie, zilvermetallic, zwartmetallic en alfarood. Interieur: De veranderingen die doorgevoerd zijn in net interieur hebben vooral betrek king op de bekleding en op de stoelen en achterbank. De stoelen zijn in ana tomisch opzicht geperfektioneerd; ze geven meer zijdelingse steun en onder steunen het lichaam op de juiste plaat sen. Het uitgekiende stiksel geeft een groter komfort en accentueert de sen satie van een goede "zit" ook als er snelle bochten worden genomen. Nieu we hoofdsteunen met een centraal netwerk verbeteren het uitzicht. De profilering van de achterbank werd aan die van de stoelen aangepast. Door lagere plaatsing van stoelen en bank won de auto aan zithoogte. De luid- sprekerroosters zijn opgenomen in de achterste zijpanelen. Hierin bevinden zich ook de oprolautomaten van de veiligheidsgordels en de asbakken. Het kontaktslot wordt automatisch verlicht bij het instappen. Deze verlichting dooft 30 seconden na het sluiten van de deur. Ook de binnenverlichting wordt op deze manier in- en uitgeschakeld. Een nieuw type schutbord tenslotte verbetert de isolatie van het interieur, levering/prijzen De vernieuwde GTV 2.0 en GTV 6 2.5 zijn volop leverbaar. De prijzen zijn vastgesteld op: GTV 2.0 f 36.490,-. incl. B.T.W. GTV 6 2.5 f 43.590,-, incl. B.T.W.

Soester Courant | 1983 | | pagina 17