CDA en VVD vellen (voorlopig) laatste vonnis over Kinderboerderij Chr. Gereformeerde Kerk vierde 60-jarig bestaan I» Chatoux adcimci Mg Bijzondere raadsvergadering Ans Greefhorst: 'Meer vrouwen in plaatselijke politiek' DeEekhoorn huizenkrant ƒ75.- Woensdag 25 mei 1983 61e jaargang no. 39 Jubileumactie: waterputten voor India *v- TAXI TAK 12636 ^3|1 CDA-Vrouwenberaad Automeppers Weekaanbieding Oersterke elastische corduroy pantalon varkens lappen ?95 Honsbergen Cashew noten Honsbergen Jaffa sinasappels Honsbergen Slagers leverworst Honsbergen Honsbergen .VT Bureau voor redactie en administratie: Van Weedestraat 47A, Soest Tel. 14152* Postgiro 126156 SOE STE RCOURANT Hoofdredacteur: H. E. J. SMIT Abonnement per half jaar f 12.— Buiten Soest per half jaar f24.— Gecontroleerde oplage 8.350 Verschijnt iedere woensdag Op advies van de meerderheid van de Commissie voor de Beroepschriften heeft de gemeenteraad in de verga dering van vorige week donderdag het beroep dat de Kinderboerderij "De Vrije Teugel" had ingesteld tegen de intrekking van de subsidie per 1 juli a.s. verworpen. Zowel de fractie van de VVD als die van het CDA honoreerde de conclusie van de commissiemeer derheid, dat het College van Burge meester en Wethouders in de kwestie van de Kinderboerderij juist heeft ge handeld. Alle andere fracties (PvdA, Progres sief Soest, D'66 en ook SGP/GPV/- RPF) sloten zich aan bij het minder heidsadvies van de heer J. v.d. Brakel (PvdA) en verwierpen de intrekking van de subsidie. Tevoren had burge meester Scholten al opgemerkt dat in de besluitvorming impliciet ook zou worden beslist over het laatste voorstel dat van de Kinderboerderij was ont vangen (om o.m. de helft van de ar beidsplaatsen in te leveren). Het Col lege zag daarin overigens geen aanlei ding om op zijn standpunt terug te komen. Fopspeen Van den Brakel betwijfelde of in de be sluitvorming wel de vereiste zorgvul digheid was betracht en noemde het overleg een "fopspeen." De commissie was voor de behandeling van het be roepschrift tijdens de hoorzitting, enige tijd geleden volgens hem niet ge ïnformeerd geweest over de argumen ten die aan het besluit ten grondslag hebben gelegen. Vooral PvdA-fractieleider Raymond van Gelder trok van leer tegen het ad vies van de commissie. Bij zijn "inhou delijke toetsing" kwam hij tot vijf con clusies. Ten eerste waren volgens hem de argumenten voor intrekking van de subsidie al achterhaald, omdat de be groting een overschot van 500.000 gul den vertoontten tweede waren die ar gumenten voor een groot deel pas be dacht nadat het besluit was genomen; ten derde waren de argumenten voor een deel onjuist, omdat de theoretische bezuinigingen van destijds niet achter af als beleidsvoornemens gepresen teerd konden worden; ten vierde vond hij de conclusies te formalistisch, om dat er nauwelijks inhoudelijk overleg had plaatsgevonden, ook niet in de tijd tussen hoorzitting en november-raads- vergadering, waar de besluiten vielen ten tenslotte prikte hij de argumentatie door waarin op grond van spreidingsei- sen de Kinderboerderij haar poorten zou moeten sluiten. "Het is nog zeer de vraag of geografisch gezien juist de Vrije Teugel moet worden opgehe ven." Ook Jenny Allard verklaarde zich niet akoord met een groot aantal van de overwegingen van de commissiemeer derheid. "Hoe kun je nu spreken over een redelijk niveau van voorzieningen als alleen de stichting Jeugdzorg nog actief kan blijven? Er is dan slechts één gezindte die alle voorzieningen be heert." Muisstil Tot verbijstering van de meeste raads leden wenste de woordvoerder van de commissie, de heer Gert Beyen (VVD), niet op de kritiek in te gaan. Het compromisvoorstel van de Kinder boerderij moest naar zijn mening maar worden behandeld door Van den Brakel, die daar echter op zijn beurt voor paste en de overige commissie leden verweet zich er met een "Jantje van Leiden" af te maken. Medecom missieleden Ebbers (VVD) en Van Logtenstein (CDA) hielden zich even eens muisstil, al beriep Van Logten stein zich later op de afspraak dat Beyen als woordvoerder zou optreden. Raymond van Gelder scherpte zijn kri tiek toe met de woorden "De burger wordt besodemieterd" en Jenny Allard deed eerst nog het voorstel om vooraf gaande aan de beraadslagingen het laatste voorstel van de Kinderboer derij te bespreken, hetgeen op bezwa ren stuitte van de zijde van burgemees ter Scholten, die wilde vasthouden aan het reglement van orde en bovendien de tijd te kort achtte om het voorstel van de Kinderboerderij op dit moment in de beschouwingen te betrekken. De woordvoerders van CDA (C. Ver- heus) en VVD (Bert Krijger) stelden zich zonder veel omhaal achter het standpunt van de commissie-meerder heid. Jan Visser (Prog. Soest) koos voor het standpunt van Van den Bra kel. "We hebben vaak genoeg ge vraagd naar de argumenten van het College en nooit een antwoord gekre gen. Ik ben er zelfs nog een keer voor uit de vergadering gelopen," herinner de hij. Hij onderstreepte het belang van de Kinderboerderij nog eens met een verwijzing naar de geslaagde acti viteiten tijdens Koninginnedag. Ook de heer Van Garderen (SGP/- RPF/GPV) ging niet akkoord met het voorstel van de commissie-meerder heid, zodat de stemming tenslotte be paalde met 19 stemmen voor en 7 te gen dat de raad zich achter het advies van de commissie stelde. Schorsing? Overigens is door deze uitkomst op nieuw de mogelijkheid ontstaan voor de Kinderboerderij om tegen de beslis sing van het gemeentebestuur in be roep te gaan, nu bij de Raad van State. Mogelijk wordt bij deze procedure te gelijk ook een schorsingsverzoek inge diend, waardoor het besluit van het ge meentebestuur voorlopig niet kan wor den uitgevoerd. De voorzitter van de afdeling rechtspraak van de Raad van State moet daarover een uitspraak doen. Wijst hij het verzoek niet toe, dat moet de Kinderboerderij inderdaad al per l juli a.s. haar poorten sluiten. In dat geval is de gemeente overigens wel bereid om een subsidie te verstrekken om de afwikkelings- en iiquidatiekos- ten te betalen. In een vrijwel geheel gevuld kerkge bouw aan de Julianalaan heeft de Christelijk Gereformeerde Kerk van Soest vorige week in een feestelijke bij eenkomst het feit herdacht dat de kerk op 16 mei 1923 - 60 jaar geleden werd geïnstitueerd. Niet alleen veel gemeen teleden, maar ook een aantal oud-le den, gasten en belangstellenden woon den de viering van het jubileum bij, die werd opgeluisterd door samenzang en koorzang (van het Chr. Gereformeerde Koor "Immanuël" uit Amersfoort, onder leiding van Jaap Zwart Jr.), maar vooral door het ophalen van soms ontroerende, soms anekdotische herinneringen uit het verleden. In zijn welkomstwoord stond scriba H. Leendertse namens de kerkeraad al even stil bij het begrip "goedertieren heid," dat als een leidend thema deze avond door alle toespraken zou door klinken. "Met dankbaarheid kunnen we zeggen dat God goedertieren is ge weest in de 60 jaar van het bestaan van de kerkaldus de heer Leendertse Ds. J. Schoonderwoerd, die het litur gische deel van de bijeenkomst ver zorgde, las een gedeelte voor van Psalm 145 en ging voor in gebed. Een belangrijk aandeel in de viering hadden de zes oudere en jongere ge meenteleden, die elk min of meer uit voerig stilstonden bij elk van de zes perioden van tien jaar, waarin het 60-- jarig bestaan was opgedeeld. Zuster D. de Wilde nam daarvan de eerste 10 jaar 1923-1933voor haar rekening en schetste hoe de kerk begon met 7 lid maten, die tevoren hadden gekerkt in het koetshuis bij de boerderij van Legemaat aan de toenmalige Turfweg, nu de Waldeck Pyrmontlaan. Dikwijls was deze behuizing te klein, zodat in het jaar van de instituering al met voort varendheid werd begonnen aan de rea lisering van het eigen kerkgebouw aan de Julianalaan. De kerk werd in april 1924 in gebruik genomen. In die eerste 10 jaar, wist zuster De Wilde te mel den, werden maar liefst 15 predikanten beroepen. Broeder H. Drost vertelde over de tweede periode: 1933-1943. Aan het be gin daarvan was de kerk uitgegroeid tot ca. 150 leden, maar met de finan ciën stond het er dikwijls niet al te best voor. Zuster B. Westeneng (1943-1953) schetste de moeilijke periode van de laatste oorlogsjaren en broeder J. C. Westeneng de daaropvolgende periode (1953-1963), waarin onder meer werd besloten tot restauratie van het kerkgebouw. Door het vele preeklezen liet de kerkgang in die tijd nogal eens wat te wensen over, maar de trouw van weinigen heeft de kerk in stand gehou den, meldde broeder Westeneng. Broeder H. de Wilde haalde herin neringen op uit de periode 1963-1973, waarin vooral de figuur van ds. De Smit een belangrijke rol speelde. In 1963 telde de gemeente 151 leden en in de jaren daarna is dat aantal gestadig gegroeid. In die tijd werd ook actie ge voerd voor een nieuw orgel, dat in 1968 werd geïnstalleerd. Zuster M. Vennik tenslotte behandelde de periode 1973-1983, waarin "de blik werd verruimd" en men ook oog kreeg voor de dingen om de kerk heen, ook buiten Soest. Het besef van de nood in de wereld kwam tot uitdrukking in allerlei activiteiten voor de tleniging van die nood. Het cadeau, waarvoor ter gelegenheid van het 60-jarig bestaan geld was ingezameld, kon dan ook be staan uit een flink geldbedrag, dat be steed gaat worden voor het uitdiepen en schoonmaken van een aantal water putten in twee Indiase dorpen, vlak bij Haiderabad, zodat de bevolking daar weer over zuiver water kan beschik ken. Het cadeau werd door mevrouw Den Braber van de cadeaucommissie in de vorm van een maquette met vier wa terputten overhandigd aan ds. J. C. Maris van de ICCC, de internationale organisatie waarbij de Oir. Gereformeer de kerken zijn aangesloten en die een eigen hulpfonds hebben onder de naam "Internationale Christelijke Handrei king." Van het resterende bedrag kon de kerk zelf ook een klein geschenk overhou den: een buitenlamp boven de ingang. Op de bijeenkomst, waarin oud-hulp predikant ds. W. Heerma een korte me ditatie hield en waarin werd gedecla meerd door zuster P. Germs, volgde nadat ook ds. R. van Beek namens de classis een paar woorden had gespro ken, nog een kort samenzijn in de con sistorie van de kerk. Ds. J. C. Maris neemt namens de ICCC het jubileumgeschenk, gesymboliseerd door vier waterputten, in ontvangst uit de handen van mevrouw Den Braber. DAG NACHT Is het nu een boer, burger of heer, ze komen bij van Rouwendaal elke keer weer! Bij ons hypotheek vanaf 8,2%. J.G. van Rouwendaal B.V. ASSURANTIËN EN ONROEREND GOED TELEFOON 02155 -1 64 67 Door twee gebeurtenissen onder- - 0 scheidde de raadsvergadering van vo rige week zich van de gebruikelijke bij eenkomsten. In de eerste plaats was dat het bezoek van burgemeester Tru- man Scarborough van Titutsville, die de vergadering bijwoonde. Gemeente-voorlichter Ben van Os hield hem in de rol van tolk op de hoogte van datgene wat zich afspeelde en vertaal de de discussies voor de Amerikaanse bezoeker. Burgemeester Scholten verwelkomde zijn collega uit de Verenigde Staten voor de officiële aanvang van de verga dering en stelde hem voor aan de raadsleden. Op de tribune bevonden zich ook de zeven Amerikaanse studen ten, die vorige week waren gearri veerd. In een korte toespraak onderstreepte burgemeester Scholten het belang van wederzijdse kontakten, zoals ook ko ningin Beatrix dat had gedaan tijdens haar bezoek aan Amerika, vorig jaar. De heer Scholten stelde overigens met nadruk dat het initiatief voor het kontakt tussen Soest en Titusville niet van hem was uitgegaan, maar van zijn Amerikaanse ambtgenoot. Het belangrijkste was overigens het informele kontakt, aldus de heer Scholten. "Het gaat niet oni formaliteiten, maar om echt kontakt tussen allerlei groepen. Wij willen gastvrij zijn, voor iedereen, ongeacht zijn ras, kleur of overtuiging.Hij bood de heer Scarborough een boek aan. De heer Scarbourough antwoordde dat hij zich welkom voelde in Soest, dat hij een mooie plaats vond, zoals hij 's middags op de fiets had vast gesteld. Hij bracht zijn dank over aan de mensen die het bezoek mogelijk hadden gemaakt en onderstreepte de woorden van de heer scnoiten door te wijzen op het kontakt dat gelegd is tussen de studenten uit Titusville en de Soester scholieren van het Griftland College. Aan het begin van de raadsvergadering vond de installatie plaats van de heer W. H. van der Klink, die de lege stoel gaat bezetten die is achterge laten door de heer A. Onderdelinden, de voormalige fractievoorzitter van de VVD in de Soester gemeenteraad. Ten overstaan van burge meester scholten legde hij de belofte af, waarna hij zijn plaats kon innemen. W. H. v.d. Klink (VVD) "De samenleving bestaat uit mannen en vrouwen. Waarom zouden dan al leen mannen verantwoordelijkheid moeten dragen in de plaatselijke poli tiek. Het CDA stelt dat mensen "sa men verantwoordelijk zijn en dat de ver antwoordelijkheid moet worden gespreid."- Aldus betoogde CDA-raads- lid Ans Greefhorst vorige week tijdens de jaarvergadering van het CDA-vrou- wenberaad Soest in De Borg. Ans Greefhorst benadrukte in haar toespraak (over de nieuw op te zetten fractie-begeleidingsgroependat meer vrouwen betrokken zouden moeten zijn bij de plaatselijke politiek. "Al te lang ben ik de enige vrouw," aldus de voor malige fractie-voorzitster. "Vrouwen mogen niet aan de kant blijven staan. Ze hebben er zelfs recht op hier mede verantwoordelijk te zijn. Zij wees er verder op dat juist in de ge meentepolitiek vrouwen het dichtst bij allerlei zaken staan: het ophalen van huisvuil, het verkeer, de winkelstand, het ouderenbeleid, het jongerenwerk, etc. "Vrouwen hebben vaak realiteits zin en zijn praktisch ingesteld. Die heb ben we juist nu hard nodig." Zij deed een oproep tot de vrouwen om hun ta lenten te gebruiken en niet renteloos te laten liggen. In haar openingswoord had voorzitter mevrouw Geke Hulsbergen-van Arkel al gewezen op het belang van het nu twee jaar bestaande CDA-vrouwenbe- raad in Soest. "Alle begin is moeilijk, maar we zijn op de goede weg. Een weg die we verder willen gaan door ons steeds af te vragenWat is onze identi teit? Waarvoor willen we ons inzetten? Zij noemde de gedachtenwisseling bin nen het beraad over aktuele maat schappelijke en politieke ontwikke lingen van groot belang. Wat nodig is, is een bewustwordingsproces, ten einde een eigen mening te ontwikkelen en zo doende deskundig te kunnen reageren en meepraten, aldus mevrouw Huls bergen. Zij memoreerde dat verschil lende CDA-vrouwen cursussen volgen om zich weerbaarder te kunnen opstel len. Onder de plannen voor het nieuwe seizoen staat ook het meer betrokken Ans Greefhorst (CDA) raken van de vrouwen bij de plaatse lijke politiek, i.c. de CDA-fractie. Na de jaarverslagen van secretaresse en penningmeesteresse volgde de ver kiezing van nieuwe bestuursleden als hamerstuk. Het bestuur ziet er mo menteel als volgt uit: mevrouw G. Hulsbergen-van Arkel, voorzitter; me vrouw B. Gerritsen-van Ee, secreta resse; mevrouw T. Brederveld-Schaa- reman, penningmeesteressemevrouw B. v.d. Laan-v.d. Heyden; mevrouw A. Gjaltema-Oegemamevrouw H. Algra- de Vries; en mevrouw A.Greefhorst van Overdam adviserend lid Na de pauze hield mevrouw Greefhorst haar toespraak over de betrokkenheid van vrouwen bij de gemeentepolitiek, waaraan zij een uiteenzetting ver bond over het functioneren van de frac tiebegeleidingsgroepen, die de fractie advies en steun moeten geven. De avond werd afgerond met een levendige discussie, waarin vooral ook een aantal zaken uit de actuele Soester politiek aan de orde kwam. GEHARD PAUL Het parkeren in het centrum van een grote stad is soms zo uitzichtloos dat je er niet aan ontkomt de auto ergens achter te laten waar het niet mag. Opritten naar particuliere garages in de city vertonen dan ook kreten als 'parkeren mag niet' en met ander handschrift want later toegevoegd' ook 's avonds' of 'wegslepen kost 110,-' Dat wegslepen is een 'service' van de politie aan het publiek waar de ver makelijkheidsbelasting nog geen lucht van heeft gekregen. Niet zodra de speciaal voor dat doel geconstrueerde takelwagen zich in de onmiddellijke nabijheid van zijn blik ken slachtoffer heeft geposteerd, blij ven de eerste belangstellenden al staan. Zij kijken aandachtig toe hoe de man nen zonder zich te haasten het tot voor kort zo flitsende vervoermiddel aan banden leggen. Tegen de tijd dat de auto door het lucht ruim zweeft kan zonder overdrijving van een bescheiden samenscholing ge sproken worden. Er hangt spanning in de lucht. Niet omdat men denkt dat de techniek het plotseling laat afweten en de auto met een klap uit de takels dondert, maar omdat iedereen be smuikt op de eigenaar staat te wach ten, die tot op het laatste moment nog kan komen opdraven om zijn eigen dom op te eisen. Je voelt de teleurstelling bij het publiek als de voorstelling beperkt blijft tot takelen en wegrijden en dat is begrij pelijk want om zulke spontaan opge voerde tonelen te zien ben je vrijwel uitsluitend aangewezen op Engelse te levisieseries. Ik zou die service van de politie dan ook graag uitgebreid willen zien door de surveillancewagens uit te rusten met lichtgewicht draadijzeren kooien. Zodra de agenten een hond onbeheerd op straat zien lopen wordt de ruim van vlees en hondebrokken voorziene kooi uitgeladen en op straat gezet. Volgens de STER vliegen ze als kraaien op dit lokaas af en daarom staat het deurtje ook wagenwijd open. Natuurlijk klapt dat acuut dicht zodra het hondebeest binnen is. De agenten vatten het honde- hok bij de handgrepen, plaatsen die achterin de boevenwagen en parkeren de wetsovertreder in het asiel. Daar kan de eigenaar zijn bezit terugkrij gen tegen betaling van een bedrag dat gelijk staat aan een of meer jaren hon denbelasting, verhoogd met de kosten van stalling en vervoer. Het idee dat ik gratis afsta kan aardig wat opleveren als ik zie hoeveel drollen ik dagelijks uit mijn tuin moet vissen. Het is niet uitgesloten dat de honden belasting zelf dan afgeschaft kan wor den. Als premie voor de brave honden liefhebbers die niemand overlast be zorgen. Met koophuizen die u in geen andere gids aantreft. Een ruime keuze van huizen in Amersfoort, Soest, Baarn en omgeving. Vraag toezending. peters bv Makelaardij o.g. voor wonen in de groene zone* Soest, 02155-16251 Amersfoort, 033-630506 m Juwelier r GEEF GOUD ALS JE VAN ELKAAR HOUDT TAXATIES EPARATIES Soest 02155-23271 Grothestr. 13 in verschillende kleuren Deze week slechts herenmode Soesterbergsestraat 51 Soest Tel. 02155-12400 Alleen donderdag Magere KILO Alleen donderdag 250 gram van 4.98 voor Alleen donderdag Vol sap 15 stuks Alleen donderdag 500 gram van 3.75 voor

Soester Courant | 1983 | | pagina 1