Ze zeggen dat zeuniek zijn... En da's nog waar ook! f VAARDERHOOGT r j Truman Scarborough deed Soest Platform voor ontwikkelingssamenwerking in Soest? Pelargonium FOT OZETTER(STER) myosotis DOE-HET-ZELVERS tATIEScn naai rechte, oktober casion met t en met utoccasion, idities I Klinkt een beetje overdreven misschien, uniek. Maar als je goed oplet hebben ze mooi gelijk. Want er zijn goedkope zaken. En dure zaken. Betrouwbare zaken. En woeste winkels. Maar Schoemaker hoort daar niet bij. Die is betrouwbaar, vakkundig, veilig, bij-de-tijd en dus ook nog goedkoop. Eigen technische mensen zorgen voor snelle service en garantie. Uniek hoor, die Schoemaker nietwaar?! VAN WEEDESTRAAT 78 - TELEFOON 172 53 TECHNISCHE DIENST: TELEFOON 10344 Studenten uit Titusville ook gearriveerd Éi rT^RIiJT, K^OTjJT.ER GEEN Er is tienden van millimetersprecisie in ons optiek-vakwerk En er zijn glazen in positieve en negatieve sterkte, waarin vele variaties. Onder andere ontspiegeld en dubbelfocus. Vraag maar. wKman f/a\ ffefeeï/wift7 Twee rechtervoeten? Projekt 'Vrouwen voor Vrouwen' is nu 'Stichting Vrouwen voor Vrouwen' Reclame Adviesburo/Art Studio bv 30.000 paar ogen kijken wekelijks in de Soester Courant! Leid je Tomassen neemt initiatief Restaurant Soester 'Natuurbad" In een sealaAjan modekleuren* A."s WEERD voor Soester Courant van woensdag 25 mei 1983 'ZETTERIJ IE ;glas N - 3765 WN Soest I ision 10.500 G, 13.250 12.900 7.950, 7.500, 39.500, 7.950, 29.000, 0 2.950, 2.000,. 2.750,- 1981 3.000 km 198211.500,- excl. BTW ns I schociiinkci In de afgelopen week heeft de burge meester van Titusville (Florida), de heer Truman Scarborough, zijn reeds lang aangekondigde bezoek aan Soest gebracht. Vorige week dinsdag arri veerde de heer Scarborough op Schiphol, waar hij werd verwelkomd door burgemeester P. Scholten van Soest. In de daaropvolgende dagen werkte de heer Scarborough een druk programma af, dat hem tot zaterdag j.1. in beslag nam. Op die dag vertrok hij, samen met zijn echtgenote en zoon, voor een korte vakantie naar Skandi- navië. De heer Scarborough, die in het Witte Huis aan de Birkstraat logeerde, maak te dinsdagavond een vergadering van de Rotary Soest mee. Op woensdag begon zijn rondreis door Soest pas écht, toen hij in gezelschap van ge- meentevoorlichter Ben van Os de oude en de nieuwe wijken van Soest bekeek. Ook de Paardenkamp en de duinen werden bezocht, en ook beklom de heer Scarborough de toren van de Oude Kerk. Samen met burgemeester Scholten be zocht de Amerikaanse gast de brandweer en de politie. Met wethou der Plomp werd een bezoek gebracht aan Soesterberg, onder meer bij de Nederlandse Kunststof Industrie en de Skischool van de heer Zoetelief, waar de heren beiden op de lange lat ten mochten staan. Op de terugweg werd een bezoekje gebracht aan het Soester Natuurbad, waar ook een ontmoeting plaatsvond met twee ver tegenwoordigers van de filatelisten- vereniging Eemland. De heer Scar borough is zelf een verwoed postzegel verzamelaar. Donderdag volgde een reeks bezoeken aan scholen in Soest, samën met onder- wijs-wethouder Menne, gevolgd door een kijkje bij de bibliotheek en bij Ar- tishock, in gezelschap van welzijns wethouder Frans Kingma. Ook volg- Foto: Cioos van der Wilt Wethouder drs. G. Plomp spreekt zijn gehoor van Amerikaanse studenten en Nederlandse scholieren toe voor de vertoning van zi in film over Titusville. van zijn film over Titusville. den bezoeken aan het Compostbe- drijf aan de Maatweg en aan de Oud heidkamer aan de Ferdinand Huyck- laan. Daarbij was de heer Brunekreef, directeur gemeentewerken, de gids van de heer Scarborough. Burgemeester Scholten overhandigt zijn collega Truman Scarborough uit Titus ville een boek tijdens diens bezoek aan de gemeenteraadsvergadering. Donderdagavond woonde dé burge meester van Titusville de raadsverga dering bij in het Griftland College, en vrijdag ontmoette hij de zeven stu denten uit zijn stad, die in het kader van de uitwisseling met leerlingen van het Griftland College de dag tevoren uit de Verenigde Staten waren gear riveerd. Studenten Sinds donderdag verblijven dus ook 7 "onderdanen" van de heer Scarbo rough in Soest. De zeven studenten (6 meisjes en een jongen) zijn de ko mende weken te gast in gezinnen van Griftlandleerlingen, die over enige tijd op hun beurt de grote oversteek gaan maken. De studenten (Allison Benner, Suscia Lozier, Silvia M. Pulido, Les- lie J. Hyatt, Angela Engel, Gina Styles en Brian P. Goodwin) maakten don derdagavond ook een deel van de ge meenteraadsvergadering mee. Vrij dagmiddag vond de officiële kennis making plaats met het Griftland Col lege, waar het complete gezelschap van Amerikaanse en Nederlandse stu denten en scholieren werden onthaald door rector Mulder en wethouder Plomp, die nadat allen zich tegoed hadden ge daan aan de plaatselijke lekkernij ("Lange Soesters") de film te zien kregen die de heer Plomp vorig jaar tijdens zijn bezoek samen met burge meester Scholten) aan Titusville had gemaakt. Ook de heer Scarborough woonde de ontmoeting bij Bij de ontmoeting in het Griftland Col lege kregen de Amerikaanse bezoekers een geheel uitgewerkt en geïllustreerd programma van hun Nederlandse ver blijf aangeboden, dat was samenge steld door leerlingen van het Griftland College. Tijdens de Pinksterdagen verbleven de Amerikaanse gasten in hun "gast gezinnen", en zaterdag j.1. werd een tocht gemaakt naar Volendam en Mar ken. Gister stond een "sight seeing" door Soest op het programma, met een bezoek aan de kaasboerderij aan de Birkstraat, de Paardenkamp, de Kerkebuurt en de Amerikaanse Basis in Soesterberg. Vandaag gaat het gezelschap naar Den Haag waar een bezoek wordt ge bracht aan de Amerikaanse ambas sade, aan Madurodam en aan Scheve- ningen. Eventueel wordt ook nog een kijkje genomen op het Binnenhof. Het verblijf in Nederland wordt van 28 mei tot 4 juni onderbroken voor een korte vakantie in het Oostenrijkse Fieberbrunn. Sommige Amerikaanse studenten waren overigens wel een beetje teleurgesteld toen vorige week bleek dat de weg naar Oostenrijk niet via Parijs liep. TAPIJT-' en MEUBELREINIGING Specialisten in wol en katoen Tevens verhuur Tapijtreinigingsapparatuur Noorderstraat 25 - Baarn Tel.02154-17281/18141* kVAN WEEDESTRAAT 17A - SOEST - Telefoon 02155-17120. De eigenaar van een sportzaak aan de Van Weedestraat meldde de politie vo rige week diefstal van twee rechter- sportschoenen. Part-time Bent u bekend met fotozetten? Misschien al eens met Compugraphic zet-apparatuur gewerkt? En zoekt u een job /oor halve dagen? Bel dan 02154-20641 voor het maken van een afspraak met Remmelt van Heerde. Eemnesserweg67 /Postbus315. 374Ü AH Baarn Tel 02154 20b41* Op vrijdag 20 mei j.1. om 11.00 uur is de stichtingsakte van het projekt Vrou wen voor Vrouwen gepasseerd bij no taris Van Veeren te Soest. Hiermee is het projekt feitelijk een nieuwe stich ting geworden. De doelstelling van de stichting is: De vrouwen van buitenlandse werkne mers en hun gezinnen te Soest en Soes terberg te helpen inzicht te krijgen in de Nederlandse samenleving en de Nederlandse samenleving meer inzicht te geven in leefwijze, godsdienst en cultuur van de buitenlanders. Het projekt "Vrouwen voor Vrouwen" is een vrijwilligstersorganisatie die door samenwerking van Nederlandse Turkse en Marokkaanse vrouwen de doelstelling van het projekt wil reali seren. Daarom werd de naam "Vrou wen voor Vrouwen" gekozen. Het projekt werd begin 1979 gestart vanuit de Stichting Werkgroep Buiten landse Werknemers Soest en viel toen onder verantwoordelijkheid van deze stichting. In de loop van 1982 vonden nieuwe ontwikkelingen plaats, die ten slotte leidden tot een volledige zelf standigheid van het projekt "Vrouwen voor Vrouwen". De vertegenwoordigsters van de nieuwe Stichting stellen zich op het standpunt de Stichting niet te moeten binden aan levensbeschouwelijke en politieke be ginselen. Daardoor denken zij een zo groot mogelijke steun van vrouwen en organisaties in de samenleving te krij gen. Zij stellen zich tevens tot doel een zo breed mogelijke samenwerking op te bouwen met instellingen en organi saties, die zich bezig houden met het welzijn van de buitenlanders. Inlichtingen: Stichting "Vrouwen voor Vrouwen", Parallelweg7, tel. 23549. "De gemeenteraad zou initiatieven voor lokale vormen van ontwikkelings samenwerking financieel moeten steu nen, maar vooral ook moreel. Dat hoeft echt geen scheppen met geld te kosten. Wat in de eerste plaats nodig is, is dat er mensen zijn die je erover kunt aan schieten." Dit betoogde mr. Paul van Tongeren, beleidsmedewerker van de NCO (Na tionale Commissie Voorlichting en Be wustwording Ontwikkelingssamenwer king) dinsdagavond j.1. in het politiek café "Proest," dat geheel aan het thema "Gemeente en Ontwikkelings samenwerking" was gewijd. Een be scheiden aantal belangstellenden had de moeite genomen naar café De Rode Haan aan de Birkstraat te komen, waar Van Tongeren als gastspreker optrad. Eerlijk delen In haar welkomstwoord constateerde gespreksleidster Leidje Tomassen- Holsheimer dan ook "dat de Derde Wereld verder bij de mensen vandaan is" dan zij hoopte. Na de Dodenherden king en de viering van de Bevrijding* merkte zij op, 'moeten we constateren dat vrede en vrijheid alles te maken hebben met "eerlijk delen": "Onze problemen zijn niet te vergelijken met die van de Derde Wereld. Jaarlijks sterven 60 miljoen mensen van de honger: elke twee seconden wordt er 700.000 aan bewapening uitgegeven, maar sterft er ook een kind. Zo kan het niet verder." Paul van Tongerën - jaren geleden één van de oprichters van de Wereldwinkel - schetste in het'kort de taak van de NCO. Hijzelf is speciaal belast met het stimuleren van initiatieven door "lagere overheden." De grote betrok kenheid bij de Derde Wereld-proble matiek is in de afgelopen jaren wel ge groeid in Nederland, maar tien jaar ge leden was het een belangrijker politiek "item," aldus Van Tongeren. Het besef neemt toe dat het niet alleen een zaak van "Den Haag" kan zijn. Op dit mo ment steunen ca. 200 gemeenten actief het bewustwordingsproces, dikwijls als onderdeel van het gemeentelijk be leidsprogramma. Samenhang Ook de toegenomen zorg om de vredes- problematiek heeft bijgedragen aan het besef dat initiatieven niet alleen van "bovenaf" mogen worden ver wacht, omdat tussen beide vraagstuk ken een opvallende samenhang be staat. "De plaatsing van kruisraketten valt weliswaar niet rechtstreeks te koppelen aan ontwikkelingssamenwer king, maar op langere termijn kunnen vredesopvoeding en mondiale vorming een belangrijke bijdrage leveren. In de derde plaats wees van Tongeren op het toegenomen besef van mede- verantwoorlijkheid, waarin de vraag stukken niet elk op zichzelf, maar in hun samenhang worden gezien. Milieu problematiek, vredesproblematiek en de vraagstukken van de Derde Wereld horen bij elkaar. Rampzalig Dat het hard nodig is dat op plaatse lijk niveau initiatieven van de grond komen op het gebied van ontwikke lingssamenwerking blijkt ook wel uit het feit dat de hoge overheden het er niet al te best van af brengen. "Er is nog veel te weinig veranderd, en als de ontwikkelingen doorzetten wordt het rampzalig voor de Derde Wereld. Het aantal mensen dat van de honger sterft neemt eerder toe dan af," aldus Van Tongeren. Wat in een gemeente concreet zou kunnen gebeuren is in elk geval kon- takt tot stand brengen tussen allerlei groepen en instellingen die zich, in welke vorm dan ook, met het probleem bezighouden. Er zou een platform kun nen worden opgericht, waarin ook ker ken, vrouwenorganisaties en vakbon den vertegenwoordigd zijn, samen met vertegenwoordigers van de gemeente raad. Er moet geïnventariseerd wor den wat er al is en welke behoeften er zijn. In twintig plaatsen in ons land draait een Centrum voor Ontwikke lingssamenwerking, waarin naast het gemeentebestuur ook vertegenwoor digers van maatschappelijke organisa ties en actiegroepen deelnemen. De ge meenteraad zou een dergelijk centrum op z*n minst moreel, maar liefst ook fi nancieel moeten steunen. Werkplan Op langere termijn zou er een werk plan moeten worden opgesteld, waar door een post op de' begroting kan wor den uitgetrokken, waarmee b.v. onderwjs- projecten en manifestaties gesteund zou den kunnen worden. De NCO verleent daarvoor allerleid subsidies. Zo'n cen trum voor ontwikkelingssamenwer king zou moeten uitgroeien tot een echt trefpunt. Van Tongeren hoopte dat ook de gemeente Soest aan deze vorm van ontwikkelingssamenwerking zou gaan meedoen. "Een gemeente die er niets aan doet loopt binnenkort wel achter! In de discussie kwam naar voren dat de gemeente vooral een coördinerende taak zou kunnen verrichten. Leidje To massen herinnerde eraan dat wethou der Menne destijds, naar aanleiding van de kontakten met de Duitse "zus- tergemeente" Soest, had opgemerkt dat "dit eigenlijk met een land in de Derde Wereld zou moeten gebeuren. Paul van Tongeren wees er in dat ver band op dat de ideeën uit een platform of centrum zouden moeten komen, maar dat ambtelijke ondersteuning van groot belang zou zijn. Effect Op vragen over wat het werkelijke ef fect van "al die bewustwording" hier in Nederland nu werkelijk was voor bijvoorbeeld een hongerende Sahel-be- woner, maakte hij duidelijk dat dat ef fect langs een oniweg tot stand komt. "Bovendien, als er niets gebeurde, Kwam er helemaal niets van werke lijke hulp terecht." De NCO heeft overigens geen politieke stellingname, zodat zij zich niet over concrete poli tieke vraagstukken (bijvoorbeeld de bewapeningswedloop) zal uitspreken. Aan het slot van de avond bedankte Leidje Tomassen Van Tongeren voor zijn uiteenzetting. Zijzelf stelde zich beschikbaar als kontaktpersoon voor groepen die zouden kunnen deelnemen in een "platform" of "centrum voor ontwikkelingssamenwerking" in Soest. Tevens sfeervolle zaal voor qehee' verzorqde feestavonden bruiloften recepties koffietafels buffett etc Cap 25 tot 250 pers Inl Tel 02155-13156-11121 Café- w. Weerden Poelmanweg 4 Soest Wij zijn het gehele jaar geopend. wit, zwart, bordeaux fuchsia. Erik van Dorresteyn medewerker 't Vaarderhoogt De nederlandse naam van deze plant is Geranium, wat nogal eens verwarring geeft, omdat Geranium eigenlijk de latijnse naam is van de vaste plant ooie- vaarsbek. In elk geval is de Pelargonium, zoals ie dereen hem kent, de Geranium dus, zo algemeen ge bruikt, dat het wellicht interessant is om iets dieper op deze plant in te gaan Oorspronkelijk is de Pelargonium afkomstig uit Zuid-Amerika, waar ongeveer 240 soorten van deze plant voorkomen. Rond 1700 werden de eerste naar Europa gebracht, waar er al snel variëteiten bij ge kweekt werden. Op het ogenblik is het aantal cul tuurvariëteiten niet meer te tellen. Voor de huiska mer wordt voornamelijk de Pelargonium grandiflo- rum, de franse geranium gebruikt: deze heeft zeer grote bloemen in allerlei kleuren en bloeit vanaf mei tot ver in de herfst. Hij kan het hele jaar door in de kamer staan of eventueel 's zomers buiten op een be schutte standplaats. Hij heeft 's zomers vrij veel wa ter nodig en elke week wat kamerplantenmest. Een andere huiskamergeranium is de citroengera nium, waarbij het voornamelijk om het geurende blad gaat. Deze stelt dezelfde eisen aan de verzor ging als de vorige, waarbij men op jongere leeftijd de toppen het beste steeds kan inkorten, zodat een volle plant ontstaat. Het meest gebruikt worden ech ter de geraniums voor perk- en bakbeplanting in de zomer. Deze staan bekend onder de naam Pelar gonium zonale en zijn meestal te herkennen aan de bruine kring op de bladeren. Ook hierin zijn talloze variëteiten te vinden, met allerlei kleuren en groei wijzen. De bladeren zijn fluweel behaard en wan neer ze geknakt worden, komt een typisch geranium geur vrij. Zij kunnen vanaf half mei buiten staan op een zonnige plek en liefst niet te veel in de wind. Hier zullen ze dan bloeien van mei tot diep in de herfst, wanneer de eerste nachtvorst komt. Een heel andere groeiwijze heeft de hanggeranium, de Pelargonium peltatum. Deze heeft liggende of hangende stengels, die tot 50 cm lang kunnen wor den. Het verschil met de gewone geranium is goed te zien; bij de hanggeranium ontbreekt de beharing op de bladeren en de stengels en ze missen ook de bruine kring op het blad. Een combinatie van hang en staande geraniums in de balkonbak zal vaak het beste voldoen. Een vrij nieuwe eend in de bijt is de zgn. spaanse geranium een type dat qua uiterlijk het midden houdt tussen een gewone en een franse geranium. Een dankbare bloeier voor in bakken of de volle grond. Voor alle geraniums geldt dat het regelmatig verwijderen van uitgebloeide bloemen de knopzet- ting bevordert.

Soester Courant | 1983 | | pagina 9