Volgend jaar weer Avond-Fiets-Driedaagse van Van Dam Super en Tempo Toer ^baztJiuigen 3?5 l?5 O?8 l®9 2J9 Hernieuwde kennismaking met schilderijen van Gladys Hubenet Nieuwe hoofdinspecteur voor Soester politiekorps Gehannes (fiudebwefó goed in a/leb! TWEEDE BLAD DE KLOK P25 st 209 239 >rst 1 45 Rondje Soest Collectanten Gotspe Soest en de Soester Courant zijn niet te scheiden! Bij éénjarig bestaan van De Bereklauw" Recreatieve fietstocht van Tempo Toer op 5 juni IN'T HANDSCHOENENKASTJE Daarin gaat, bij 'n lange auto vakantie toch uw reservebril, uw zonnebril en uw variatiebril mee? Altijd pakklaar als de nood aan de man (of aan de vrouw) komt Even nodig als 't autostuur! tim/cma ffa'i gefcet/ieid TARIiJT. KjABQJÜJT.ER Restaurant 4 Kegelbanen Ook: plateservice lunches en uitgebreide keuze a la carte Ruiten ingegooid Bomen en planten gestolen Na aanrijding doorgereden BETAMAX VHS - VCC 'Jitllibiiïliï: Tentoonstelling '50 Jaar Soester Natuurbad' De Zeister Postzegel- en Muntenbeurs Diefstal op kermis Vernielingen in directiekeet 11 Soester Courant van woensdag 1 juni 1983 11 door Arie Wandelaar Toen Arie zich zaterdagmorgen in alle vroegte voor eigen rekening door het waterleidingbedrijf Midden-Nederland liet besprenkelen regende het buiten meer dan in zijn douche-cel. Marie was al vroeg met de paraplu op stap gegaan, teneinde via de bakker - slager en groenteman de ingrediënten voor smakelijke weekendmaaltijden te be machtigen. Arie in de douche-ruimte dus het rijk alleen. Mensen wat kan dat lekker zijn. Alleen onder de douche en geen mens verder in huis. Tij dos het spar telen met het water, het gekluns met zeep en shampoo beoefent Arie de zang kunst. Van Mozart tot The Beatles. Mozart bij de eerste reinigingswerk zaamheden, de rest tijdens het droog- wrijven. Tussen het nat worden en op gedroogd raken gaat op z'n zaterdag morgen gauw drie kwartier zitten. Mag een mens eens ergens de tijd voor nemen. Arie had zich juist verslikt in de eerste tonen van Mozarts "Reich mir die Hand mein Leben" toen er werd gebeld. Een ongewoon belletje, want in de buurt waar Arie woont zijn de bewoners bij regenachtig weer op za terdagmorgen niet uit bed te branden. Het moeten kinderen zijn die oude kran ten komen halen, bedacht Arie als ex cuus om zich niet tijdens zijn verfris singstherapie te laten storen. Hij ver volgde de aria waar hij hem had on derbroken, en was een goed eind op weg toen opnieuw een ding-dong-ding- geluid hem van Mozart verwijderde. Vanuit de badkamer bespeurde Arie een paraplu die niet aan Marie toebe hoorde. Hij stapte in zijn nieuwe bad jas, een recent verjaardagsgeschenk van Marie, en daalde af. Voor de deur stond een wat fletse jongeman met een blikken bus in zijn hand. In het décor van de neervallende regen nodigde hij Arie uit een bijdrage te geven ter be strijding van de epilepsie. Nu is een van Arie's minder goede eigenschap pen o.a. dat hij allergisch is voor huis- aan-huis-collectes. Het Rode Kruis is je huis nog niet voorbij, of de kanker bestrijding komt er aan. Als de collecte bus voor bestrijding van nierziekte je neus voorbij is gegaan ligt er een week later weer een collectant van de plaat selijke EHBO op de loer. Verder in de loop van het jaar huis-aan-huis aan biedingen van cakes, oliebollen en stroop wafels voor nooddruftige zeeverken ners, voétballertjes en padvinders. Vandaag dus de epilepsie-collectant. Op het moment dat Arie bedacht de collectebus dit keer maar eens zonder bijdrage aan zich voorbij te laten gaan, omdat de knaak die in iedere bus glijdt enig trappen lopen zou vereisen, voegde Marie zich met een geladen rieten bood schappenmand bij de collectant. Zon der iets te vragen haalde ze een munt stuk uit de damesknip en liet het stukje metaal met een begeleidend lachje in de voorgehouden bus glijden. De jon geman bedankte vriendelijk en ver dween in de richting van de buurman. Marie monsterde Arie in z'n badjas en constateerde zakelijk dat de water stralen in de badkamer onnodig vrij spel hadden. Arie, gestoord in zijn vrije-tijdsbesteding en galmend optre den, mompelde op weg naar de bad kamer iets over dat gedonderjaag met collectes aan de deur. Bij de koffie wil de hij nog even op het collecte-gebeu ren terugkomen. Marie sneed hem de pas af. Zonder in discussie te gaan stel de ze vast dat collectanten, ongeacht voor welk doel ze de straat opgaan, voorbeeldige mensen zijn. Dat mensen soms te beroerd zijn om er met een blij gezicht voor onder een douche vandaan te komen zegt volgens haar meer over de gevers dan de ontvangers. Toen te gen de middag een vleugje zon het dag licht wat bijkleurde moest Arie haar gelijk geven. Wat zou 't leven in Neder land zonder vrijwillige collectanten zijn? Zoiets als een leven zonder warm te. Zitten wij daar nou net niet met z'n allen iedere dag op te wachten? Zolang de natuur 't laat afweten moeten wij zelf voor wat warmte de kachel maar oppoken. Collectanten met collectebus sen kunnen daarbij de brandstof zijn. Burgemeesters zijn er ook om nieuwe bankgebouwen officieel te openen. Dat deed mr. Paul Scholten, de eerste bur ger van Soest, vrijdag j.1. dan ook. Dit keer betrof het 't fraai ogende nieuwe A.B.N.-gebouw aan de Van Weede- straat. Had de burgemeester het nu maar bij 't openen van de kluisdeur gelaten, dan was dit stukje niet geschre ven. Maar nee hoor, buiten de gemeen telijke vergaderzaal, over de hoofden van wethouders en raadsleden heen gaf hij zijn "met 't oog op morgen" visie en sprak met betrekking tot het onder werp bezuinigen en inleveren: "We zullen moeten beseffen dat het soms beter is een compromis te sluiten en niet het onderste uit de kan te willen halen. Het is bij de overheid net als bij het bedrijfsleven: de samen overeen gekomen prijs is het compromis. Als die overeenstemming niet lukt zijn ko per en verkoper de dupe, zeker als er geen enkele andere geïnteresseerde is". Arie heeft een aantal Joodse vrienden die een dergelijk betoog met het woord afdoen: GOTSPE, oftewel brutaliteit. Welk compromis is er dit jaar vooraf gesloten met verenigingen, instellin gen en organisaties die subsidie moe ten inleveren? Het betoog van burge meester Scholten komt er op neer dat hij zich er over verbaast dat een ge slachte koe geen boe meer kan roepen. ARIE WANDELAAR SOESTERSCOÜRANT Ruim 550 fietsers en fietsters uit Soest hebben vorige week laten zien dat zij zich door wind, kou en nattigheid niet zomaar uit het veld laten slaan. De bei de eerste avonden van de Avond-Fiets- Driedaagse, georganiseerd door Tem po Toer en Van Dam Super, meldde zich dit aantal deelnemers bij het start punt aan de Wiardi Beckmanstraat. Alleen de eerste avond konden zich nog officieel deelnemers aanmelden. Op de derde avond steeg het aantal wielrijders zelfs tot boven de 600. Het was toen ook iets beter weer. Van de ruim 700 voorinschrijvers hebben ach teraf toch maar een betrekkelijk klein aantal het door het barre weer laten afweten. Tijdens de slotavond, die in De Borg werd gehouden, heerste er onder de honderden aanwezigen een geanimeer de stemming. Het wachten was op de prijsuitreiking, en bovendien konden de deelnemers zichzelf nog eens terug zien op de video-opname, die Herman van Dam van de rit had gemaakt. Vorig jaar, toen de eerste Avond-Fiets- Driedaagse werd gehouden, vond de afsluiting plaats met een gezellige avond vol muziek, en voor volgend jaar wordt door de organisatoren nog ge piekerd over weer een ander soort af sluiting. Tijdens de slotbijeenkomst in De Borg werden de medailles uitgereikt aan alle deelnemers die de drie avonden hadden volgemaakt. De ritten in de eerste categorie (25 km) voerden resp. naar de omgeving van Baarn en Bilt- hoven, op de tweede avond naar de polders bij Eemnes en tenslotte naar Den Dolder en Soesterberg. De "echte volhouders", die een afstand van maar liefst 55 km aflegden - dat waren er bij elkaar 39 - reden achtereenvolgens naar de omgeving van Breukelen, naar de polders bij Eemnes en Hoogland, en tenslotte naar de buurten rond Zeist, Austerlitz en Woudenberg. In De Borg vond tenslotte ook de prijs uitreiking plaats. Onderweg konden de deelnemers elke avond een vraag beantwoorden. De goede oplossingen werden bij elkaar op het podium ge legd, waaruit een geblindoekte jonge man de winnaars mocht trekken. Zowel voorzitter Joan Reulen van Tempo Toer als de heer Mol van Van Dam Super roemden de voorbeeldige inzet van de deelnemers, die zich door het beroerde weer niet hadden laten afschrikken. Vooral de kinderen, die ook in groten getale hadden meege fietst, verdienden een extra compli ment. Aan de prijswinnaars, voor zo ver nog aanwezig, werden tegoed bonnen verstrekt voor resp. dames horloges, rollades, saladeschotels, fruitmanden, Edammer kazen en 2 fles sen wijn. Foto: Goos van der Wilt Prijswinnaars Avond-Fiets-Driedaagse 1983: E. van Campen, Nieuweweg 10 c Mevr. M. Majoor, Vredehof straat 5 Mevr. N. J. Kriek-Schreurs, Spinet 50 A. v.d. Zee, Gemshoorn 3 P. Hardenberg, Schaepmanstraat 94 M. v. 't Klooster, Ferdinand Huycklaan 7 V.d. Pouw Kraan, Christinelaan C. Teertstra-van Dijk, Van Lenneplaan 1 Annelies Jonkers, Staringlaan 9 Catja Sparnaaij, Gemshoorn 1 Monique Coljee, Schoutenkampweg W. Kramer, Ossendamweg 26 A. v. Diepen, Stationsweg 14 Caroline van Bloemendal, Varenstraat 258 M. de Zoete, Titus Brandsmastraat 8 Peter Lamers, Gemshoorn 82 T. v.d. Pol, Koninginnelaan 76 G. L. Wildenburg, Driftje 4 A J. W. A. Reyersen-Broekhuizen, Beetzlaan 4 Robert Out, Nieuwstraat 50 Bart Kareisen, Hannie Schafthof 3 Bryan Tuinman, Joh. Poststraat 21 T. J. Bemer, Van Hamelstraat 47 M. J. v. Dorrestein, Leeuwerikweg 5 Ch. de Koning, Varenstraat 282 H. J. Kramer, Buritwëg 33 Hans Schlebaum, Eikenlaan 2 Angela de Winter, Schoutenkampweg 111 D. Tolboom, Spoorstraat 9. Voor zover zij de prijzen nog niet in ontvangst hebben genomen kunnen zij kontakt opnemen met de organisatoren. Zaterdagmiddag 4 juni a.s. viert 'De Bereklauw' haar éénjarig bestaan. Het gezellige kunstwinkeltje aan de Steen- hoffstraat in Soest is sedert vorig jaar aardig uit de kluiten gegroeid en lang zaam maar zeker tot bloei gekomen. Ter gelegenheid van dit heuglijke feit wordt om 15.00 uur door Leo Heirman uit Soest een tentoonstelling geopend van schilderijen van Glady (Leddy) Hubenet uit Kootwijkerbroek. Het is een hernieuwde kennismaking met haar werk, omdat zij bijna een jaar geleden in "De Bereklauw" even eens exposeerde met stillevens. Even als toen bestaat het geëxposeerde werk uit aquarellen. De manier van schil deren is echter totaal anders geworden. Gladys: "Die stillevens waren een eindpunt van mijn kunnen geworden. Ik was bang dat ik me daarin helemaal vastlegde. Het schilderen is voor mij een worsteling met het materiaal en met mijzelf. Als dat niet meer gebeurt, heb ik iets nieuws nodig. Elk nieuw werkstuk probeer ik een nieuwe ge boorte te laten zijn en geen resultaat van technische verworvenheid. Via een schilderkurus bij Beppe Assen- za in Doornach raakte zij vertrouwd met de kleurenleer van Rudolph Stei- ner. Titels als: "Meisje wil je dansen." "Wereld van de nacht," "De vrouw van Lot" en "De korenschoven bogen" wijzen op een sterke beeldvorming vanuit een droomachtige wereld. Ieder schilderij, schitterend van kleurop- bouw, draagt een verhaal in zich. Steeds weer ziet de kijker nieuwe mys tieke elementen, die vanuit de kleur- vorming om toenadering vragen. De ontwikkeling van Gladys Hubenet staat niet stil. Geboren in Indonesië en opgegroeid in een omgeving die weinig binding had met de kunst, heeft zij voortdurend gezocht en geëxperimen teerd tot zij een persoonlijke richting had gevonden. Aanvankelijk begonnen met olieverf werkt zij sinds 1978 met aquarelverf. Via exposities in Veenen- daal, Putten, Barneveld en Rotterdam kreeg haar werk steeds meer bekend heid. In het begin van dit jaar gaf Gladys Hubenet naar aanleiding van deze vorm van schilderen, een schilderkur- sus in Artishock. Ook in de toekomst hoopt zij voor mensen in Soest in de vorm van een kursus, de techniek over te brengen. Op de opening van de tentoonstelling om 15.00 uur in "De Bereklauw" is een ieder van harte welkom. Men kan dan kennismaken met haar bijzondere werk. De tentoonstelling duurt tot en met donderdag 23 juni a.s. De openingstij den zijndinsdag t/m vrijdag van 10.00 -12.00 uur en van 14.00 -18.00 uur, vrij dagavond van 19.00 - 21.00 uur en zaterdag van 10.00 tot 17.00 uur. Als opvolger van hoofdinspecteur E. W. Schutzmann, die binnenkort vertrekt naar Heerenveen, waar hij benoemd is tot korpscommandant, is binnen af zienbare tijd de officiële benoeming te verwachten van de heer B. H. de Blouw tot plaatsvervangend korpscomman dant bij de Soester politie. De heer De Blouw is hoofdinspecteur bij de Hilversumse politie en momenteel werkzaam bij de afdeling verkeer. Hoofdinspecteur De Blouw is 29 jaar en geboren in Kampen. Zijn opleiding ontving hij aan de Nederlandse Politie Academie in Apeldoorn. Bovendien volgde hij enige jaren een rechtenstudie aan de Universiteit van Groningen. De heer De Blouw is gehuwd, heeft een dochter van 4 en een zoon van 2, en is woonachtig in Huizen. Hij werd gekozen uit 6 kandidaten (waaronder een vrouwelijke). Naar alle waarschijnlijkheid zal hoofd inspecteur De Blouw officieel per 1 sep tember zijn functie in Soest gaan ver vullen. Alleen op de laatste avond konden de deelnemers aan de Avond-Fiets-Drie daagse redelijk droog vertrekken. Overigens bleek door het grote aantal bezoekers aan De Borg ook deze avond weer eens dat de parkeermogelijkhe- den bij het dorpshuis absoluut niet toe reikend zijn. Van de vervangende maatregelen die in het vooruitzicht zijn gesteld is tot dusver nauwelijks iets terecht gekomen. De auto's ston den ook nu weer her en der langs de Di Lassostraat geparkeerd en de lei ding van De Borg kan niet anders dan met lede ogen toezien. In zijn slotwoord sprak Tempo Toer- voorzitter Reulen zijn grote waarde ring uit voor de inzet waarmee men had deelgenomen. Hij bedankte de fir ma Van Dam voor de goede samen werking en de firma Van Homoet, die voorde "bezemwagen" had gezorgd. De heer Mol van Van Dam Super kondigde aan dat het evenement vol gend jaar zeker weer wordt herhaald, hetgeen beloond werd met een instem mend applaus. Op zondag 5 juni a.s. organiseert Tempo Toer een recreatieve fiets tocht over een afstand van 35 km. De start vindt plaats bij het club gebouw van Tempo aan de In dustrieweg, tussen 10.00 en 12.00 uur. De deelnemers kunnen zich ter plaatse inschrijven. De kosten bedragen 3,50 per deelnemer. B. H. de Blouw. Je het zo vaan die zoake, woar- mee ze op Soest voak moande- laang an de gang blieve, net as met sommige tillevisiese ries. Peetonplees of Daallus of hoe die fïlme ok maagge heete. Ik hoef ter gelukkig nooit noar te kieke, waant ik het zaat aang- dere dinge te doen, die ik veul liever doet daan kaassiekieke. Moar de Soesder vertöninge, doar kaan'k niet zo maakkeluk omheejn, aal dure zo nog zo laang. Zo droait noeng aal un heule tied "de Kingderboerderie". Omtrent aalle weke un aafleve- ring vaan un droamoa in ontel- boare aaktes. De eerste poar vonk wel spaannend, moar 't schiet niks op. As ter us waat nieuwe aartieste bie kwoame krieje licht aangdere beelde. De fuijeton vaan de braandweer- officiere is ok weer uut de pro- duktie, heur je niks meer vaan. Affing, effe waachte, voorte- mee komp de film vaan de braand in Moleschot. Ben'k haarstikke benieuwd noar. Us kieke hoe gauw of ze daat uut haadde. Veurig joar haadde we ut fin- naancieele droamoa vaan ongs Noatuurbaad, moar doar is denk un soort heppie end an ekomme, je heurt ter niks meer vaan. Eerst wouwe ze ut baad verpaat- se. Daat lukte niet. Toeng zouwe ze ut slute en zo laang opbaar- ge. De lokette dichtspiekere, zo vaar woare ze aal met de plaanne. Mojje noeng us kieke! Vaan 't joar kaajje 's maarre- ges vrog groatis zwemme. D'r zit niet eejns meer un kaartjes- maan of juf meer an de koas- soa. Of is daat un rekloamean- bieding vaanwege ut vieftig- joarig bestoan? Moar daat mojje niet verder vertelle, waant aangders wor ut 's maarreges zo drok, daawwe weer baadmeesters te kort komme. Vrogger zaatter un heul nest vaan, moar daa's ze ker uuttehoald, waant der ben der moar enkelde vaan over en die lope aal weke te kleume. 't Is toch baar ok met zuk rot weer. Je ken je fiets ok groatis staalle 's maarreges, waant de bewoar- dersaamtenoar zit ok thuus bie de kaachel. Hettie ok geliek an. Moar 't woater is lekker waarm en daat blief ok zo, der sting temingste in de kraant daazze un nieuwe gaaskaachel anvroage en doar ben'k blie om. Ajje 't ming vroagt, daan mok zegge, volhouwe jonges, met juni wordt ut haarstikke waarm weer. Zet je kaachel op de begroting vaan 't volgende joar en ut gaas kaajje uutdroaie, daat scheelt aalweer un poep cengte. HANNES VAN DE NENG TAPIJT-' en MEUBELREINIGING Specialisten in wol en katoen Tevens verhuur Tapijtreinigingsapparatuur Noorderstraat 25 - Baarn Tel. 02154-17281/18141* driks, Mies Bouman en Frans Mole naar. Muziek Het Larens Oldtimer en schaapscheer dersfestival zou niet kompleet zijn wanneer het geheel niet door muziek zou worden omlijst. Er zal dan ook veel muziek ten gehore worden gebracht door het Homogeen Sextet "plus four" die tekent voor de Dixielandmuziek, de groep "Au Joly Bois" met oude muziek op originele oude instrumenten, een Hollands Pierement met de bekende orgeldeuntjes en de Meisjesdrumband St. Jan en de Drum- en Showband Jong MCC. Miniaturen Voor de verzamelaars van auto-minia turen is er een speciale ruilbeurs op het terrein. Vele hobbyisten op dit gebied kunnen hun hart ophalen en mogelijk juist het miniatuur vinden waarnaar zij zo lang hebben gezocht. Stoom Evenals verleden jaar zullen er ook dit jaar weer een aantal deelnemers zijn met stoomvoertuigen. Een auto op stoom voort gedreven, een stoomwals en verschillende stoommotoren zullen te zien zijn. Origineel Aanwezig is ook een brandweerauto uit 1927, waarvan er slechts 2 in Nederland hebben gestaan. Dit model behoorde toe aan de vrijwillige brandweer van Laren. Vanaf 11.00 uur tot 17.00 uur kan men terecht op het festivalterrein aan de Smeek weg in Laren. Prins Hendriklaan 1 Soest Telefoon 02155-13807 Van een huis aan de Noorderweg wer den vorige week een aantal ruiten inge gooid. De dader, een 19-jarige jonge- man uit Utrecht, kon na een korte achtervolging door de politie worden gepakt, omdat omstanders het kenteken hadden genoteerd van de wa gen waarmee hij verdween. Over het motief van zijn daad heeft de jonge man niets gezegd. Bij een kwekerij aan de Peter v.d Breemerweg werden vorige week bomen, planten en heesters ontvreemd tér waarde van 1000,-. Enige dagen daarvoor had een soortgelijke diefstal plaatsgevonden, waarbij voor hetzelf de bedrag aan "groen" verdwenen was. De eigenaar deed aangifte bij de poltie. Een 38-jarige automobiliste uit Soest heeft toegegeven op het parkeerterrein aan de Wiardi Beckmanstraat vorige week een andere auto te hebben aange reden zonder de moeite te nemen zich bekend te maken. Doordat getuigen het kenteken hadden genoteerd kon zij toch door de politie worden achter haald. Zij meende dat de schade aan de andere auto onmogelijk kon zijn aange richt door haar kleine aanrijding. De politie maakte niettemin proces-ver- baal op. Een bewoner van de Joh. Poststraat meldde de politie dat zijn auto, die daar geparkeerd stond, eveneens door een onbekende was aangereden. De bumper van zijn auto vertoonde een flinke deuk. VIDEOTHEEK NW. BAARNSTRAAT 25 BAARN - 02154-21781 OPEN van 11.00-19.00 uur Steenhoffstraat 13 3764 BH Soest Telefoon 02155-10115 kantoor efficiency COPIESERVICE Vergroten Verkleinen Inbinden Plastificeren In het gemeentelijk INFO-centrum, tegenover het gemeentehuis, wordt van maandag 6 juni tot en met vrijdag 1 juli een tentoonstelling gehouden over "50 jaar Soester Natuurbad". De wethouder van sportzaken, drs. G. A. W. G. A. Plomp, zal de expositie vrijdag 3 juni 's middags om 3 uur offi cieel openen. Het grootste gedeelte van de tentoon stelling zal bestaan uit foto's die de vijftigjarige geschiedenis uitbeelden. Zo zijn er foto's van de opening van het bad en foto's van verschillende aktiviteiten die er in hebben plaats gevonden. Vele Soesters kunnen dan op die foto's zien hoe zij er vroeger in het badpak hebben uitgezien. Voor scholieren is er materiaal voorhanden om een werkstuk samen te stellen. Het INFO-centrum is geopend van maandag tot en met vrijdag van 9.00 tot 17.00 uur. De laatste beurs in dit seizoen te Zeist zal worden gehouden op zaterdag 11 juni in Gebouw Calvijn, Bergweg 6, van 10.00 -16.00 uur. Een inwoner van Soest deed vorige week bij de politie aangifte van dief stal van zijn regenpak, een paar hand schoenen en een sleutelbos, met een ge- zamelijke waarden van ca. 165,-. Een en ander was hem ontstolen tijdens een bezoekje aan de kermis. Onbekenden hebben vorige week ver nielingen aangericht in een directie keet aan de Koningsweg en in een zich daarnaast bevindende nissenhut. Zij kwamen de keet binnen door een ruit kapot te slaan. Een VW-busje dat in de nissenhut stond moest het ook ontgel den. Bovendien werd vastgesteld dat er geprobeerd was brand te steken.

Soester Courant | 1983 | | pagina 11