Nieuwe 'Cyclone' bij Mercurius houdt stof en papiersnippers 100% tegen fl mid 50 jaar geleden in Soest Oudheidkamer Soest Weerpraatje Zo nat nooit meegemaakt, en dat klopt Renault 5 hoofdprijs Yves Rocher-voorjaarsactie Nationale Collecte Alcohol- Drugsvoorlichting en voor: BRUIDSREPORTAGE FOTO HERMAN VAN DAM GEMEENTE Verleende bouwvergunningen Bouwzaken Openbare commissievergadering Jogging pakken 30 mei tot en met k juni 1983 2 Juni 1933 5 Soester Courant van woensdag 1 juni 1983 5 De eerstvolgende openbare raadsvergadering wordt op donderdag 16 juni om 19.30 uur gehouden in het Griftlandcollege, Noorderweg. De agenda vermeldt de volgende punten toekomst dorpshuis Soesterberg. het vaststellen van het Werkplan RO1983. het beschikbaar stellen van een krediet voor het treffen van brandveilig heidsvoorzieningen in het Artishockgebouw, Steenhoffstraat 46. het beschikbaar stellen van een krediet voor de aanschaf van een gasmo tor/warmtepompinstallatie ten behoeve van het Soester Natuurbad. het vaststellen van de "Verordening Geluidmeetdienst gemeente Soest". het vaststellen van de "Verordening Geluidhinder gemeente Soest". wijziging van de begroting 1982 van de Algemene Dienst en de Gemeente lijke Sociale Dienst. voorlopige vaststelling van de gemeenterekening en de bedrijfsrekenin- gen voor 1980 tot goedkeuring van de rekening van de Stichting voor Lichamelijke Opvoeding en Sport en tot vaststelling van de rekening van de Stichting Zwembaden. vaststellen van de ombuigingen 1983 van de Stichting voor Lichamelijke Opvoeding en Sport Soest en de Stichting Zwembaden, alsmede tot het goedkeuren van de betreffende begrotingen. nadere vaststelling van het bedrag per leerling voor het lager onderwijs en het buitengewoon lager onderwijs voor het jaar 1983. het benoemen van een hoofd aan de Openbare lagere school "Ingenhof" aan de Molenstraat. het instemmen met de ontwerp-begroting 1983-1984 vande Regionale Muziekschool Amersfoort. het nemen van een beslissing op een door de Stichting Kinderboerderij "De Vrije Teugel" ingediend bezwaarschrift. het verlenen van een ontheffing als bedoeld in artikel 1 van de Zónever- ordening Hinderwet ten behoeve van een handels- en transportbedrijf op het perceel Zwaluwenweg 22. De agenda en de stukken die op de vergadering betrekking hebben liggen ter inzage in het gemeentelijk INFOrmatiecentrum (geopend van 9.00 tot 17.00 uur op de werkdagen (niet-gebonden besluiten) Verlening d.d. 17 mei 1983 bouwen van een garage/berging en het plaatsen van een erfafscheiding op het perceel Waldeck Pyrmontlaan 5. Ingevolge de Wet Administratieve Rechtspraak Overheids Beschikkingen (Wet AROB) kan de natuurlijke of rechtspersoon, die door het besluit recht streeks in zijn belang is getroffen, binnen 30 dagen na dagtekening van de publikatie bij het college van b. en w. een gemotiveerd bezwaarschrift in dienen. (openbare bekendmaking) De burgemeester maakt bekend dat burgemeester en wethouders van de gemeente Soest voornemens zijn op daartoe strekkende verzoeken op grond van het bepaalde in artikel 19 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening en ar tikel 50, lid 8 van de Woningwet, vergunning te verlenen aan: N.V. Bouwfonds Nederlandse Gemeenten, Postbus 1 te Amersfoort, ten behoeve van het bouwen van 21 vrije sector woningen in het plan Over- hees. (kad. gem. Soest, sectie G, nr. 8067 ged. G. de Bree, Van Lenneplaan 16 en C. Looysen, Wieksloterweg O.Z. 7 te Soest, ten behoeve van het uitbreiden van een dubbel woonhuis op het per ceel Van Lenneplaan 16 en 18. Alvorens een definitieve beslissing zal worden genomen, is een ieder be voegd binnen een termijn van twee weken, te rekenen vanaf donderdag 2 juni 1983, eventuele bezwaren schriftelijk bij burgemeester en wethou ders in te dienen. De op deze verzoeken betrekking hebbende stukken liggen gedurende die zelfde termijn tijdens de kantooruren (09.00 - 12.00 uur) ter gemeente secretarie, afd. l, ter inzage. dinsdag 14 juni - 19.30 uur, commissiekamer gebouw gemeentewerken: commissie welzijn. De agenda vermeldt als onderwerp "bespreking notitie 'Geen extra drem pels'". Spreekrecht publiek 1. Vanaf één kwartier vóór en tot aanvang der commissievergadering kunnen sprekers uit het publiek zich bij de voorzitter der commissie op geven voor het stellen van vragen of het geven van een toelichting bij een bepaald agendapunt. 2. Voor de behandeling van de agenda geeft de voorzitter de sprekers uit het publiek de gelegenheid hun opmerkingen kort en bondig aan de com missie kenbaar te maken. De spreektijd is beperkt tot 5 minuten per persoon en duurt in totaal niet langer dan 30 minuten. 3. De commissie kan de door de sprekers uit het publiek gemaakte opmer kingen bij haar beschouwingen betrekken. 4. De voorzitter kan, indien daaraan bij de meerderheid van de commissie behoefte blijkt te bestaan, de sprekers uit het publiek vragen hun op merkingen bij de behandeling van het agendapunt te verduidelijken of aan te vullen. INFORMATIES: INFO-CENTRUM, STEENHOFFSTRAAT 9a. TELEFOON 02155 - 22555. OPEN MAANDAG t/m VRIJDAG VAN 9.00 tot 17.00 uur Vrijdagmorgen j.1. werd op het dak van de bekende Golfkartonfabriek Mercurius, op het industrieterrein aan de Koningsweg, een geheel nieuwe "stofafscheider" in gebruik genomen. De nieuwe installatie die zo'n 175.000 heeft gekost - zorgt ervoor dat de grote hoeveelheid afval uit de fabriek, be staande uit stof en fijne papiersnip pers, nu voor 100% wordt afgevoerd naar de speciaal voor dat doel inge richte persruimte, zodat het niet meer in de lucht terecht komt. De oude in stallatie werkte nog niet voor 100% efficiënt. De "Cyclone" - zoals de installatie heet - zorgt er niet alleen voor dat de directe omgeving van de fabriek nu geen last meer zal hebben van het stof en de uiterst fijne snippers, maar ook voor een beter werkklimaat binnen de fa briek zelf. De lucht wordt schoonge- filterd en weer in het bedrijf terugge bracht, waarmee een brandstofbespa ring van zo'n 50.000 kubieke meter gas per jaar wordt bereikt. In geld uitge drukt schat de heer J. C. Heijkoop, "plant manager" van de fabriek (die deel uitmaakt van het Amerikaanse concern Container Corporation of America), de besparing op ca. 25.000,- per jaar. pierensnippers van de luchtstroom, door de uit de gehele fabriek afgezogen lucht langs een aantal filters te leiden. In de persruimte wordt zo'n 15.000 kilo afval per dag verwerkt tot balen, die er weer nieuw papier van maken. De oude Cyclone liet per dag toch nog zo'n 150 kilo afval (één procent van het to taal) ontsnappen. Hoewel van de zijde van de omwonen den eigenlijk nooit specifieke klach ten zijn geuit, is de heer Heijkoop er van overtuigd dat men er in de toe komst door de nieuwe installatie abso luut geen last meer van zal hebben. "Je vond in de omgeving toch altijd wel eens wat snippers, die duidelijk van Mercurius afkomstig waren' Met een enorme kraan werd de oude Cyclone, die inmiddels een jaar of veer tien dienst had gedaan, verwijderd, een karweitje dat al met al een paar uur in beslag nam. Mercurius, sinds 1953 in Soest ge vestigd, is in de loop der jaren uit gegroeid tot een fabriek met een vloer oppervlak van 16000 m2 (vijfmaal gro ter dan in het begin). Eenmaal per uur wordt het gehele "luchtvolume" in de fabriek leeggezogen om stof, snippers en ander afval te verwijderen. Bij Mer curius, dat sinds 1958 onderdeel uit maakt van het Amerikaanse concern, werken momenteel zo'n 175 mensen. De fabriek legt zich uitsluitend toe op de vervaardiging van golfkarton en levert kant-en-klare verpakkingen voor de handel, o.m. voor bloemen en planten, levensmiddelen en groente en fruit. De vakantietijd nadert. Mensen trek ken er op uit. Ze willen iets anders zien dan de dagelijkse dingen. Daaraan is veel meer behoefte dan vroeger. Naarmate er meer bekend wordt, wat er te zien is in de wereld, wil de mens dit ook zelf gaan bekijken. Veel informatie wordt gegeven via krant, radio en tv. Hierbij is de in teresse gericht op het heden, maar ook op het verleden: pretparken, na tuurgebieden, kastelen, musea en oud heidkamers. De vakantie kan ook inspireren tot een bezoek aan de Oudheidkamer Soest. Mocht men dit blijvend willen doen, wordt dan vriend van de Oudheidka mer. Minimum bijdrage 10,- per per soon of 25,- per gezin. Hiervoor heeft men gedurende het ge hele jaar toegang. Stort uw bijdrage op giro nr. 212775, Rabobank, rek. no. 359908543 t.n.v. Stichting Oud Soest met vermelding: "Vriendenkring Oud heidkamer Soest". Openingstijden, zaterdags en zondags van 13.00 -17.00 uur. Ferdinand Huyck- laanlS. PRAAMGRACHT5 - SOESTDIJK - TEL. 02155-17552 (van onze weerkundige mede werker) Wanneer wij van de oudere generatie de opmerking mochten horen dat men mWSPbWI rmms 5 CTf. De trekking van de voorjaarsactie van Yves Rocher, met als hoofdprijs een Renault 5, heeft vorige week plaatsgevonden. De notaris trok het klantennummer van mevrouw Makkink, woonachtig in Leiden, als het winnende lot. De officiële uitrei king van de auto werd gedaan voor de YR-schoonheldswinkel bij Witteveen in het winkelcentrum Leidschenhage. Uit handen van de directeur van Yves Rocher Nederland B.V. ontving zij de autosleutels. een zo hardnekkige en zo natte lente nooit heeft meegemaakt, dan klopt dit, zoals de cijfers aangeven, al voor een groot deel van ons land. Op een aantal plaatsen is het lente-regencijfer dat wordt berekend over de drie volle maanden maart, april en mei nu al op rekord peil gekomen over zeker een periode van 120 dagen tot (zoals in Gro ningen) over 140 jaar. Vlak voor de Pinksterdagen kwamen er al meldingen dat mei boven de 100 en het voorjaar bo ven de 300 mm. regen was gekomen, terwijl de lente normaal ongeveer 140 mm. regen oplevert. Door het totaal ontbreken van droogte - perioden van 2 a 3 dagen of langer kani men in grote delen van ons land niet op de akkers komen en staan de wagens, vol met pootaardappelen, al enkele we ken te wachten. Alleen al in de provin cie Groningen, zo was vorige week in de pers te lezen, bedraagt de schade meer dan een miljoen gulden. In enkele landbouwgebieden wordt ook van een alarm toestand gesproken. Het water staat op de landerijen en het zal eerst enige dagen flink moeten drogen, alvorens men op die akkers terecht kan. Een oorzaak van dit hardnekkige re genweer is wel direct aan te geven, nl. de grote hardnekkigheid van een lage- drukcomplex bij Zuidwest Engeland, maar op de vraag waarom geen hoge- drukgebieden zich met de situatie wen sen te bemoeien om het natte getij te doen keren, daar zullen wij het ant woord op schuldig blijven. Oostelijk van de lijn Denemarken- Italië heeft men deze maand al wel een warme zomerse periode beleefd, waar bij tot in Oostenrijk enige dagen van 25 tot 29 graden werden gemeld. Weste lijk van die lijn, ook in Frankrijk, Spanje en Portugal, is het opvallend nat en koel met slecht vakantieweer. Nu de eerste zomermaand juni in zicht komt, kunnen wij zowel voor de land en tuinbouw in de eerste plaats, maar ook voor de eerste grote groepen va kantiegangers hopen dat de hogedruk- gebieden nu toch snel komen opdraven om orde op zaken te brengen. De oude 'Cyclone', die lang de 'skyline' van Mercurius heeft bepaald, werd met een hijskraan van zijn plaats getild. w Nu bi) de Mid-Pub in vele soorten Reeds vanaf Meisje stichtte brand op kermis Op verdenking van brandstichting heeft de politie vorige week een 20-ja- rige inwoonster van Soest aangehou den. Zij had enige tijd tevoren tijdens een bezoek aan de kermis ruzie gekre gen met twee exploitanten die haar, volgens haar, vulgaire taal hadden toe gevoegd. Ze was daarom heel kwaad geworden en had thuis lucifers ge haald, waarmee zij een brandje aan stak. Het dekzeil van een van de attrac ties en een zeil van een vrachtwagen waren daarbij beschadigd. Aanhangwagen gestolen Van het erf van een woning aan de Lange Brinkweg werd vorige week een aanhangwagen gestolen. De schade be draagt 2000,-. De eigenaar deed aan gifte bij de politie. 1. Integratie van alcoholvoorlichting in het onderwijs 2. Vermelding van ingrediënten op de flesetiketten 3. Verandering in de alcohol-reclame code. De Nationale Commissie tegen het Al coholisme zet zich in dat deze maatre gelen genomen worden, om meer grip te krijgen op het matigen van de hui dige alcoholconsumptie. Uit recente onderzoeken is gebleken dat de schadelijke kanten van alcohol een nationaal volksgezondheidspro bleem zijn geworden: de 11 miljoen Ne derlanders van boven de 15 jaar drin ken week in week uit 170 miljoen glazen voor de gezelligheid. 1 miljoen erkent dat zij problemen hebben die in ver band staan met dat drinken. Onder be paalde groepen jongeren, alleenstaan den, werklozen, komen veel probleem drinkers voor. Soms zelfs 1 op de 3. Dat miljoen drinkt de helft van de totale consumptie. Voor hen is alcohol allang niet gezellig meer. Jongeren blijken in het algemeen nega tief te staan tegenover alcohol. Toch wijzen ze de consumptie niet af zolang de samenleving, waarvan ze deel gaan uitmaken, uitsluitend een positieve so ciale functie aan de alcoholconsumptie geeft. Volwassenen en jongeren blijken de re clame een aansporing en een recht vaardiging te vinden om te blijven drinken. Zij vinden dat de geloofwaar digheid van "minder alcohol" betekent 'minder reclame Een recent onderzoek, gepubliceerd door het Ministerie van Volksgezond heid concludeert dat een alcoholma- tigingsbeleid betekent, beperking van het aanbod. Conclusie uit een onder zoek van de Stichting voor Verant woord Alcohol verbruik, dat de NCA ter inzage kreeg, is dat effectieve maatre gelen ter voorkoming van onverant woord alcoholgebruik zijn: het relati veren van de positieve bijdrage die al- coholgebruik in het sociale leven heeft. De NCA vindt de beste manier om dat automatisme, de gewoonte om altijd en overal drank te schenken en te drin ken, geloofwaardig ter discussie te kunnen stellen is: het essentieel wij zigen van de huidige reclamecode. De kern van de alcoholdrinkgewoonte lijkt helaas het geloof te zijn dat het met al cohol beter gaat. En die suggestie staat in veel alcoholreclame. Bier, wijn en gedistilleerd zijn allang geen dranken meer die op "natuur lijke" wijze bereid behoeven te wor den. Bier wordt vaak niet van gerst maar van de goedkopere rijst en mais gemaakt. Goedkopere wijnen hebben extra sulfiet nodig voor de verlenging van de houdbaarheid, en zijn door sac- charose kunstmatig in alcoholpercen tage verhoogd. Gedistilleerde dranken kunnen zoal een mengsel zijn van sui kerbietenalcohol, chemische aroma's en kleurstoffen. Bij dergelijke berei dingsprocessen is de kans op aanwezig heid van de hoofdpijnveroorzakende foezelalcoholen groot. Het is HOOGNO DIG vindt de NCA dat de consument gewoon op het etiket kan lezen wat voor grondstoffen en toevoegingen in zijn alcoholhoudende drank zitten; de huidige tendens naar duurdere maar :natuurlijk bereide kwaliteitsproducten, betekent ook voor alcohol: beter wat minder. Voorlichting over alcohol in het onder wijs is ook HOOGNODIG. Kennis over alcohol en inzicht in het gebruik ont breekt nagenoeg bij de jongeren tussen 12 en 18 jaar. Voorlichting die niet ver biedt maar inzicht geeft dat het gevaar van alcohol ligt in het geloof dat alco hol het middel zou zijn om gezelligheid en geluk te maken. 12-jarigen beseffen heel goed dat alcohol gebruikt wordt omdat men denkt dat het zonder alco hol niet gezellig zou zijn. Daarover kun je met jongeren praten, voordat zij in hun ontwikkelings- en ex perimenteerfase de gewoonten van de volwassenen gaan nadoen. Alcoholvoorlichting is nog geen ver plicht vak, wordt niet gesubsidieerd, maar is wel HOOGNODIG. Met de opbrengst van de jaarlijkse Col lecte voor Alcohol- en Drugsvoorlich ting doet de NCA wat mogelijk is om leerlingen van 12 jaar en 15 jaar ver- antwoorde alcoholvoorlichting te ge ven: zodat zij beter kunnen beslissen wanneer zij wel of geen alcohol willen. Help de NCA met het voortzetten en uitbouwen van de schoolvoorlichting: geef een bijdrage in de collectebus of op giro 7575 of bank 707070775 NCA, Utrecht. Vrijwillige Burgerwacht Dinsdagavond hield de Vrijwillige Burgerwacht in onze gemeente een algemeene ledenvergadering in Hotel „Eemland", op welke vergade ring de burgemeester onzer gemeente mede aanwezig was. De voorloo- pige Voorzitter, de heer Van Duren Sr., riep de aanwezigen een harte lijk welkom toe, waarbij hij tevens het overlijden van den heer Wertheim Salomonson, welke lid was van het voorloopig bestuur, herdacht. In de hierna volgende verkiezing voor het definitief bestuur werden tot bestuursleden de Zeer Eerw. Heer W. M. Voss, pastoor en de heeren J. S. van Duren Sr., A. Endendijk, D. A. de Bruijn, M. C. Doorman en J. Stroband Sr. gekozen. De heer Van Duren zal op verzoek het Voor zitterschap blijven vervullen. Laatstgenoemde bracht dank aan den voorloopige secretaris, de heer Prinsen, die in de laatste tijden zeer veel werk voor de Vrijw. Burgerwacht heeft verricht. De heer Rebergen, onder-commandant, deelde namens den comman dant, den heer Broekhuis mede, dat laatstgenoemde de heeren Groart en Haver had benoemd tot resp. Hopman en Vaandrig der afd. Soest. Na dit meer huishoudelijk gedeelte, werd het woord gegeven aan den heer G. H. Joosten van de Vrijw. Burgerwacht te Amsterdam, die een lezing met lichtbeelden gaf over doel en werking van Burgerwachten. In een zeer onderhoudende rede gaf spr. aan de hand van een schema tisch overzicht een inzicht in de organisatie en werkwijze van het com munisme, hoofdzakelijk met betrekking tot de Burgerwachten. Zeer verbluffende staaltjes kwamen daarbij naar voren, terwijl een groot aantal bewijzen de beweringen staafden. Ook wees spr. er met nadruk op, dat vooral de vereeniging „Kerk en Vrede" voor de com munisten een dankbaar terrein is om hun wenschen in vervulling te doen gaan. Als vele leden, aldus spr., een goed inzicht in dit lichaam konden verkrijgen, zouden zij er voor passen lid dezer vereeniging te zijn. Aan het einde van zijn gloedvolle rede spoorde spr. den aanwezigen aan propagandist te zijn voor de V.B. Naast de beelden, ter verduidelijking der rede, vertoonde de operateur, de heer v.d. Wijngaart alhier, nog een film van den grooten propagan- da-dag te Den Bosch, alsmede van de 4-daagsche afstandsmarsch van den bond. Aan de wanden prijkte anti-marxistisch propaganda-ma- terieel alsmede materieel der communisten, waaruit de felle strijd tegen eiken godsdienst zeer duidelijk bleek. „Crescendo" De Christ. Zangvereeniging „Crescendo" vraagt per advertentie in idt De Christ. Zangvereeniging „Crescendo" vraagt per advertentie in dit nummer om aandacht. Waarom zijn er toch zoo weinigen, die het be lang en het genot inzien van de beoefening van het Christelijk lied? Hier is nu juist het terrein waar nut en genoegen zich vereenigen als zelden anders. „Kun je nog zingen, zing dan mee" met Crescendo. Wil iemand een doel voor zijn zang? Laat dat dan zijn de verheerlijking Gods. Heeft iemand een drang in de ziel om te zingen? Laat die drang gevoed worden door de erkenning van ontvangen zegeningen van den Heere zijnen God. En als iemand dan zingt, dan zingt hij zóó, dat ande ren zich niet daaraan ergeren, maar dan zij het zóó zuiver, dat anderen gedwongen worden tot luisteren en meezingen. Dat alles wat ik hier noemde, dat kan men op „Crescendo" hooren en leeren. Welnu, zing dan mee en wordt daartoe lid jongelingen en jonge- dochters van christelijke huize. Politie-rechtspraak Vrijdagavond werd de hulp der politie ingeroepen ter beslechting van een geval tusschen moeder en een stiefzoon, wonende aan den Veldweg. Laatstbedoelde minderjarig persoon, wilde met medeneming van ver schillende goederen de wijde wereld in; in ieder geval de woning aan den Veldweg verlaten, hetgeen nu juist niet overeen Kwam met de ge voelens van moeder. Waar bleek, dat de mede te nemen goederen het eigendom waren van den stiefzoon, werden de goederen na den uit spraak der politie vrij gegeven. Weest op Uw hoede Herhaaldelijk komen bij de politie klachten binnen, dat manspersonen van middelbare leeftijd, zich op de heide ophouden voor het afloeren van paartjes. Geen geld geen liefde Zaterdag werd de hulp van den politie ingeroepen door zekere B. alhier, bij welke persoon inwoonde een familielid, die, als gevolg van werk loosheid, niet bij machte was zijn kostgeld te voldoen. Op verzoek van de politie heeft laatstbedoeld persoon de woning verlaten.

Soester Courant | 1983 | | pagina 5