Amnesty-voettocht tegen politieke moorden Herman van Dam won hoofdprijs met bruidsfoto Financiële actie P.V.O. verloopt naar tevredenheid Artishoekgebouw voldoet niet aan alle eisen van brandveiligheid 'Bezuinigingen mogen veiligheidsniveau in Soest niet aantasten' Ernst Dienaar: 'Artishock moet midden in de gemeenschap staan' Revaluatie van de arbeidsinspanning Amnesty Nederland brengt nieuwe krant uit Foto's, Voor verbetering 33.000,- nodig Beleidsnotitie voor politie Creatief centrum vol plannen voorde toekomst 9 Soester Courant van woensdag I juni 1983 9 De Nederlandse afdeling van Amnesty heeft onlangs een nieuwe krant uitge bracht die in de eerste plaats bestemd is voor leden van de vakbeweging. De krant heet 'Verdrukt' en bevat onder meer informatie over arresta ties van vakbondsleden, onderdruk king van vakbonden en de achtergron den daarvan. Volgens Amnesty is het van groot be lang dat Nederlandse vakbondsleden weten wat er met hun collega's elders in de wereld gebeurt en voor hen in aktie te komen, juist omdat zij wèl hun stem kunnen laten horen zonder on middellijk in de gevangenis te belan den. 'Verdrukt bevat ook veel informatie over aktiemogelijkheden. Afhankelijk van het aantal abonnees zal 'Verdrukt' ieder kwartaal worden uitgegeven. Het gaat ca. zes gulden per jaar kos ten. Inlichtingen: H. Aerts, Kerkpad ZZ 22, tel. 20161. Amnesty schrijfmiddag voor gevangenen in Bangladesh, Haïti en Roemenië Iedere eerste donderdag van de maand houdt Amnesty International, groep Soest, haar schrijfmiddag in het Am nesty Centrum, Bonifaciusstraat 24 Op donderdag 2 juni a.s. wordt be gonnen om 13.30 uur. Tijdens deze schrijfmiddag kan iedereen een per soonlijk protest schrijven tegen ge vangenneming en marteling van men sen om hun geloof, overtuiging, huids kleur en/of ras. Ditmaal wordt er geschreven voor ge vangenen in: Bangladesh: Shawkat Ali, een advo caat en lid van het geschorste parle ment. Hij zit gevangen sinds mei 1982 en naar verluidt is hij in slechte ge zondheid. Haïti: Rock Charles Derose, een 41- jarige monteur en eens leider van de Verenigde Communistische Partij. Hij zit gevangen sinds november 1981 zonder voorgeleid te zijn en zonder dat dit officieel wordt toegegeven. Er zijn aanwijzigingen dat hij wordt gefolterd. Roemenië: Carmen Popescu, een 40- jarige kantoorbediende. Zij zit een ge vangenschap uit van 6 jaar, welke haar in 1981 is opgelegd, vanwege zgn. propaganda tegen de socialistische staat. Aan de autoriteiten van bovengenoem de landen worden brieven geschreven met verzoeken om vrijlating en/of stopzetting van marteling. Er zijn voorbeeldbrieven beschikbaar. Voor schrijfmateriaal en postzegels wordt gezorgd. Nadere informatie verstrekt hr. F. Munniksma, Bartolottilaan 7, tel. 24263. SOESTER COURANT Redaktie-adres: Van Weedestraat 47A telefoon 14152 Privé: A. C. Post Joh. Poststraat 352 telefoon 21297 Bril stuk geslagen: 187,- Nadat er klappen waren gevallen in een bar in Soest stelde een inwoner van Soest zich in verbinding met de politie. Bij de vechtpartij was zijn bril gesneu veld en de dader weigerde de schade te betalen. Op aandrang van de politie zegde de dader alsnog een schadever goeding toe. Het bestuur van de Soester Muziek vereniging P.V.O.die onlangs is ge start met een financiële actie onder de Soester winkeliers, die het mogelijk moet maken dat er nieuwe instrumen ten kunnen worden aangekocht, is tot dusver redelijk tevreden met de resultaten. "Het begint nu zo'n beetje binnen te druppelen, en we zitten al op een paar duizend gulden Intussen staat er voor de komende periode weer een aantal bijzondere activiteiten op het programma van P.V.O. In het kader van de ledenwerf actie worden op verschillende plaatsen in Soest de ronde gedaan en a.s. vrij dag zal P.V.O. zijn muzikale mede werking verlenen aan de NCRV-tele- visieserie die op het terrein van de voetbalvereniging Hees wordt opge nomen, en waaraan een groot aantal Hees-spelers en Hees-volgelingen zul len meedoen. Op donderdag 6 juni begeleidt P.V.O. de intocht van de deelnemers aan de Avondvierdaagse, waaraan trouwens ook een flink aantal P.V.O.-leden zélf meedoen. Op zaterdag 11 juni neemt het orkest deel aan een concours in Beusichem. Een week later, op 18 juni, organiseert de muziekvereniging een grandioze disco-avond voor leden en belangstel lenden in het eigen P.V.O.-gebouw aan de Rembrandtlaan. De zaal gaat dan om 19.00 open. geplaatst in de Soester Courant, kunnen worden afgehaald of nabesteld tegen de prijs van 10,-per foto, acontant. Soester Courant Van Weedestraat 47A Soest bouw, vindt het College. De huidige brandveiligheidsvoorzie- Het onderwerp kwam maandagavond ningen van het Artishoekgebouw vol- j.1. aan de orde tijdens de vergadering doen niet aan de eisen die daaraan van de commissie Algemene Bestuurs- door de commandant van de brand- zaken, zoals onlangs was verzocht weer worden gesteld. Voor de verbe- tijdens de behandeling in de financiële tering ervan is een bedrag van 33.000,- commissie. Neks Blommers (VVD) nodig, waarbij slechts aan de minima- vroeg zich af of de gemeente als eige- le eisen wordt voldaan. Omdat in de nares steeds voor de kosten van de gemeentebegroting hiervoor geen brandveiligheidsvoorzieningen moest eelden ziin oDeenomen, zal de raad een opdraaien, iedere keer als de huurster krediet beschikbaar moeten stellen, van om het even welk gebouw nieuwe stellen burgemeester en wethouders omstandigheden creëert. Zij bracht de gemeenteraad voor. ook naar voren dat nieuwe voorzienin- A1 bij een onderzoek in 1973 bleken de gen tegen brand in de huurprijs moes brandveiligheidsvoorzieningen onvol- ten kunnen worden doorberekend en doende. In 1976 werden verschillende dat men als verhuurder ook mag eisen voorzieningen aangebracht tot een dat bepaalde activiteiten niet worden bedrag van 119.000,-. In 1978 onder- uitgevoerd. ging het gebouw een forse onderhouds- Jan Visser (Prog. Soest) merkte over beurt, waarbij de brandweer echter de horizontale scheiding op "dat het te niet werd ingeschakeld, omdat er geen gek wordt als je de meest krankzinnige wezenlijke veranderingen werden aan- voorschriften gaat toepassen", waarna gebracht. burgemeester Scholten hem erop wees In 1973 beoogde de verordening brand dat het toch de raad zélf is geweest van de objecten te voorkomen en te- die de verordeningen heeft vastge- vens de veiligheid van de gebruikers steld. te waarborgen. In 1975 behelsde de Op de vraag van Jenny Allard (D'66) brandweerverordening in de eerste hoe het nu concreet met de brandvei- plaats de veiligheid van de gebruikers, ligheid in Artishock gesteld was ant- Populair gezegd", aldus het College woordde burgemeester Scholten: "De aan de raad, "zou men kunnen stellen brandweer vindt het 't absolute mini- dat het gebouw zou mogen afbranden, mum. Wie zijn wij dan om de verant- als er zich maar geen persoonlijke on- woording op ons te nemen?" gelukken voordoen". De heer Bolhuis (CDA) bracht daarop Op dit principe is ook het nieuwe ad- naar voren dat hij niet begreep waar vies van de commandant van de brand- om daar dan al niet jaren geleden mee weer gebaseerd. In het gebouw moet begonnen was. Raymond van Gelder een horizontale scheiding komen om te (PvdA) stelde voor liever te wachten voorkomen dat een beginnende brand met het krediet tot de behandeling van zich uitbreidt en dat de rook zich snel de begroting 1984, omdat dan ook de door het gebouw verspreidt. Het rap- verdere subsidiëring van Artishock port hanteert drie typen eisenaan de orde zou komen. "Als de voor- 1. Nieuwe nadere voorschriften: bij-nemens van de raad worden geëffectu- voorbeeld: rookschermen bij de trap- eerd houdt Artishock misschien wel pen, ,,nooduitgang"-borden en stil op te bestaan", en dan zou er immers alarm: ook geen brandveiligheidsvoorziening 2. Sinds 1976 nog niet uitgevoerde eisen, meer nodig zijn. zoals zelfsluitende deuren: Burgemeester Scholten betoogde dat 3. Eisen door nieuwe omstandigheden: het College van mening is dat het niet o.m. de plaatsting van een pottebak- zover mag gaan dat het besluit wordt kersoven, het gebruik van een foto- uitgesteld. "Het is nogal wat om daar- kamer, en het gebruik van de c.v.- voor de verantwoordelijkheid te ne- ruimte als kleedruimte. men. Stel dat er juist in die periode Het college heeft intussen een brand- iets gebeurt!" Hij merke overigens op veiligheidsverklaring uitgegeven. dat het College er bij dit punt niet van Aan de voorschriften daarvan moet op uitgaat dat Artishock al binnen enkele zo kort mogelijke termijn worden vol- maanden niet meer zal bestaan, al daan. Daarvoor is het gevraagde kre- mocht Van Gelder daaruit niet aflei- diet van 33.000,- nodig. De kosten den dat het College dus van mening daarvan komen voor rekening van de is dat Artishock zal moeten blijven gemeente, als eigenares van het ge-voortbestaan. Nog voor het einde van dit jaar zal er in Soest een beleidsnotitie op tafel liggen voor de politie. Burgemeester P. Schol ten, commissaris J. K. Adema en de hoofdofficier van justitie zullen deze notitie opstellen. Hoofduitgangspunt daarbij is het terugdringen van de kos ten die de gemeente Soest maakt in haar bijdrage aan de politie. Dat moet gebeuren door een verhoging van de rijksbijdrage óf door verdere rationali satie en efficiëntie. Uiteraard zal daarbij bezien moeten worden of de consequenties ervan aan vaardbaar zijn, gelet op de situatie in Soest. Burgemeester Scholten merkt in zijn brief aan de leden van de commis sie A.B.Z. over dit onderwerp op, dat "het veiligheidsniveau in onze gemeen te de grens van het aanvaardbare heeft bereikt. Bezuinigingen zullen," aldus de burgemeester, "dat niveau niet ver der mogen aantasten. De notitie moet ook een beknopt en zo concreet mogelijk karakter hebben, gericht op de problemen die op dit mo ment actueel zijn rond de politie in Soest. Op basis daarvan kan dan het beleid voor de komende jaren worden aangegeven. De conclusies van de be leidsnotitie moeten ook tegelijk worden beoordeeld in hun samenhang met de ontwikkelingen bij andere dienstonder delen van de gemeente. De heer Scholten stelt in de brief vast dat de gemeentelijke bijdrage inmiddels is gereduceerd van 700.000 tot 470.000. Op het departement van justitie werkt men thans aan voorstel len om de rijksnormvergoeding te ver hogen. In 1983 werd dit bedrag al met 200.000 verhoogd. Naar te hopen is zal op dit punt met Prinsjesdag meer be kend worden, aldus de burgemeester. De beleidsnota gaat o.m. de volgende hoofdpunten bevatten - Een omschrijving van de huidige situ atie (de ontwikkeling van de veiligheid criminaliteitsontwikkeling), de ont wikkeling van de behoefte aan hulpver lening door de politie en andere ont wikkelingen: verkeer, vreemdelingen, bijzondere wetten, etc; - Te verwachten ontwikkelingen in de komende jaren; - Beschrijving van de huidige politie organisatie (inclusief huisvesting, technische hulpmiddelen en outillage - Prioriteitstelling van taken (voorna melijk de preventieve, omdat de re pressieve taken vooral op het gebied van de officier van justitie liggen). De burgemeester tekent hierbij aan dat op landelijk niveau nog geen duidelijkheid heerst over de prioriteitstelling, maar dat hij toch een poging wil wagen. 'Praktische uitvoerbaarheidseisen geven echter maar beperkte mogelijk heden. Vandaar dat de verwachtingen niet te hoog moeten zijn. - Taakafbakening en evt. herschikking van taken ten opzichte van andere ge meentelijke diensten; - Overige gewenste beleidsbijstellingen concrete bezuinigingsmogelijkheden, de huisvestingsproblematiek - waar over de burgemeester op 1 juni met de minister spreekt - het overwerkbeleid en het personeelsbeleid in zaken als werkrooster, vrouwelijk personeel, werving). - De te verwachten financiële ontwik kelingen en het investeringsschema. De drie samenstellers zullen regelma tig te rade gaan bij hun achterban; in het geval van de burgemeester is dat de raad, ofschoon de formele vaststel ling bij het "Driehoeksoverleg" ge beurt. De burgemeester schrijft ook dat een dankbaar gebruik zal worden gemaakt van de onlangs gehouden politie-en- quéte. De aanbevelingen zullen ook worden doorgenomen met het politie personeel, voor zover er consequenties zijn voor het dagelijkse functioneren. "De conclusies zullen wellicht staan of vallen met de mate waarin ze door de politieman op straat worden gedragen en ingevoeld." In de maandagavond gehouden verga dering van de commissie Algemene Bestuurszaken ontmoette de brief van de burgemeester een welwillende ont vangst, al vond met name Raymond Van "Gelder (PvdAdat het accent van de notitie vooral zou moeten liggen op de taakstelling en het functioneren van de politie, en wat minder op de outillage. Overigens bleek burgemeester Schol ten tijdens de vergadering intussen aan zienlijk minder optimistisch over de uitkomst van zijn onderhoud met de minister over de huisvestingsproble matiek. "De berichten uit Den Haag wijzen erop dat er extra bezuinigingen in aantocht zijn, waarbij de politie ze ker niet buiten schot zal blijven.aldus de heer Scholten. Enkele tientallen leden van de Am- nestygroep in Soest namen vrijdag avond j.1. deel aan een demonstratieve voettocht door Soest, die deel uitmaak te van de campagne tegen politieke moorden die Amnesty momenteel voert onder het motto "Om niet te zwijgen". Voorafgegaan door twee trommelaars liepen de Amnesty-leden van de Ko- ninginnelaan, via Nieuwstraat, Beetz- laan, Beukenlaan en Nieuweweg, naar het Busstation Soest-Zuid. Door de wisselvallige weersomstandigheden bleef de opkomst onder het aantal dat men had mogen verwachten. Langs de route werden aan omstan ders folders uitgedeeld waarin de be doeling van de voettocht en de cam pagne werd uitgelegd. Ter gelegenheid van het afscheid van secretaris Ton Elderenbosch, die tien jaar lang de grote motro van de Am- nestygroep in Soest is geweest, wordt op vrijdag 17 juni a.s. een Open Hult gehouden in De Borg, vanaf 20.00 uur. Foto: Goos van der WUt Revaluatie van de arbeidsinspanning is het enige middel om uit de econo mische crisis te komen, aldus Voorzit ter Lambert Fokkema van de Neder landse Export Combinatie (NEC) te Soest, ter gelegenheid van de uitrei king van de "Export Scepter" aan Ko ninklijke Nooteboom Trailers B.V. te Wijchen. Arbeidstijdverkorting en deeltijdar beid noemde Fokkema een waanidee. Dat politici en economen er in geloven bevreemdt de praktijkman Fokkema niet. Die hebben 15 jaar geleden ook ge loofd wat de Club van Rome voorspelde over het opraken van de energiebron nen. Nu weten we allang beter. Met het waandenkbeeld over de werkverdeling zal dat net zo gaan. Het verdelen van werk vergeleek Fokkema met een bed legerige patiënt, die de helft van zijn medicijnen aan een gezonde geeft. "Dan zijn ze beiden misselijk. Roostervrije dagen Het streven naar meer roostervrije da gen en het studeren op zwangerschaps vakanties voor aanstaande vaders noemde Fokkema decadentiever schijnselen, die alleen maar geld kos ten en niets opleveren. Hij bepleit een revaluatie van de arbeidsinspanning, zowel in de direktiekamers als op de werkvloer. Er is de laatste jaren een enorme kapitaalvlucht uit Nederland geweest. Er zijn miljarden guldens in de U.S.A., het Midden Oosten, Taiwan, Zuid-Amerika en ook in andere Euro pese landen geïnvesteerd, met een evenredige uittocht van ondernemers potentie. Als dat nog enige jaren door gaat, zal dat vernietigend voor de Ne derlandse economie zijn. Als hoofd-oorzaken van het ge voel. van onbehagen bij de ondernemers, noem de Fokkema de kleinzielige betutte ling en abnormale bureaucratie van de overheid; de buitensporige, verlam mende fiscale druk; de nivellerings ziekte, waardoor uitzonderlijke presta ties niet meer beloond kunnen worden; de zucht van onpraktische kamer-ge- leerden om te experimenteren in het ondernemersgebeuren en vooral de sterkgeslonken werklust op alle ni- veau's. Kansen genoeg Terwijl in 1970 ons aandeel in de wereldhandel nog 4%% was, zijn we thans al afgezakt naar 4%. Dat betekent in ronde cijfers een achteruitgang van 22 miljard gulden, die goed zijn voor 200.000 arbeidsplaatsen. Als we alleen al de opgelopen achterstand inhalen, zullen er weer schoorstenen gaan ro ken. Brede maatschappelijke discussie Om tot een revaluatie van de arbeids inzet te komen hebben we geen brede discussie nodig. Een korte discussie maar een breed arbeidsveld, is de dwingende eis van dit moment. Er is genoeg te verkopen over heel de wereld, aldus Fokkema, maar we moe ten méér maken in plaats van minder. Japan heeft nu al 30 a 40% meer pro ductiviteit per werknemer dan wij. 2 Japanners produceren evenveel als 3 Nederlanders, maar die 3 Nederlandse werknemers moeten het ook nog goed maken voor 3 niet-werkers. Daarom moeten we meer verkopen om meer ar beidsplaatsen te scheppen. Zo simpel ligt dat, maar dan mag Jan Gemak niet meer achter de draaibank staan en zeker niet onder leiding van Direkteur Henri Gouden Handdruk, De revalu atie van de arbeidsinspanning moet van beide kanten komen. Als het aan Artishock-directeur Ernst Dienaar ligt zal het ook In het komende seizoen weer gonzen van de activitei ten in en rondom het creatief centrum ana de Steenhoffstraat. Al lijkt het er soms op dat zich de bekende "donkere wolken" samenpakken boven Arti shock, toch laat Ernst Dienaar zich kennen als een realistische optimist (of andersom), die zich op de korte ter mijn niet uit het veld laat slaan door de zorgen voor de lange termijn. Zijn motivatie ontleent hij niet alleen aan "idealisme," maar vooral aan de werkelijkheid van vandaag, waarin mensen ongewild buiten het arbeids proces komen te staan. In de behoeften die zich op dit terrein openbaren ziet hij voor Artishock een heel belangrijke taak weggelegd. De gemeentelijke be zuinigingen, waardoor Artishock in de komende tijd een flinke veer moet laten, doen zich dan ook behoorlijk voelen. Multi-functioneel Ernst Dienaar wil niet afwachten wat er zal gebeuren, maar probeert in te spelen op de toekomst en nieuwe plan nen te ontwikkelen, die voor het voort bestaan van Artishock van belang kun nen zijn. In de eerste plaats gaat het daarbij om het bevorderen van de on derverhuur van het gebouw, waardoor de exploitatiekosten over meer schou ders kunnen worden verdeeld. Op dit moment maken de Volksuniversiteit, de Vrijwilligers-Vakaturebank en de Vereniging Artishock (die weliswaar dezelfde naam draagt, maar in de be schouwing van Ernst Dienaar duidelijk als een op zichzelf staande instelling naar voren komt) gebruik van het ge bouw. "We zullen ernaar moeten stre ven het gebouw nog méér multi-func tioneel te maken, zodat er ook overdag efficiënter gebruik van wordt ge maakt." aldus Ernst Dienaar. In de avonduren is Artishock doorgaans overbezet. In die opzet past ook het plan voor de kledingwerkplaats, bedoeld als "vor mingsproject," waar jongeren zelf kle ding kunnen maken, ontwerpen en be drukken, etc. Het gaat om een niet- schools leerproces, waarbij de deelne mers kennismaken met een vakgebied, waarin zij na afloop hun eigen werk zaamheden kunhen ontplooien. Het plan komt, als alles goed gaat, in het komende seizoen van de grond. Buurt- en clubhuiswerk Een ander deel van de strategie is ge richt op de kontakten met het sociaal- culturele werk, dat verder in Soest plaatsvindt. Ernst Dienaar denkt daar bij met name aan het buurt- en club huiswerk. "Het buurtwerk gebruikt andere middelen dan een creatief cen trum, maar feitelijk sluiten de activi teiten voor een goed deel op elkaar aan. Artishock beschikt over een groot aantal docenten, waarmee het buurt werk ook zijn voordeel zou kunnen doen. Wie in het buurthuiswerk kennis maakt met allerlei creatieve activitei ten kan, als hij of zij verder wil, uitste kend bij Artishock terecht. En wij van onze kant kunnen het buurtwerk bij staan met de deskundigheid die we op tal van terreinen in huis hebben." Artishock beschikt over veel tech nische hulpmiddelen en betere appara tuur. Het buurt- en clubhuiswerk be reikt meer mensen - "een creatief cen trum heeft nu eenmaal een vrij hoge drempel, en misschien is dat ook wel onze eigen schuld" - en Indirect kan Ar tishock daarvan waarschijnlijk best een aantal mensen "terugkrijgen," die wat verder willen komen met cursus sen op allerlei gebied. Volgend jaar wil Artishock proberen in alle buurten van Soest "kinderinstui- ven" op te zetten, waar zo'n 60 tot 80 kinderen rondom één thema bezig kun nen zijn met dans, muziek, kleding maken, etc. Om een brug te slaan naar Prijswinnaar fotograaf Herman van Dam samen met het bruidspaar Roei en Landa Blokhuis uit Bunschoten. Foto Ella van Dam Kasteel Groeneveld te Baarn organi seerde onlangs een expositie van bruids foto's, die rondom het Kasteel waren gemaakt. Met deze expositie, getiteld "Namens wederzijdse ouders", konden fotogra fen hun werk tentoonstellen. Drie jury-leden, te weten Jeanne Roos, journaliste, Boude wijn Neuteboom, modefotograaf en Jo Misdom, recla mefotograaf en leraar aan de MTS voor fotografie, hebben een juryrap port uitgebracht. Op zondag 29 mei, de laatste dag van de tentoonstelling, werd de uitslag van de beste bruidsfoto bekend gemaakt. Door de jury waren drie prijzen be schikbaar gesteld. Ook het publiek mocht een oordeel geven. De publieksprijs werd toegekend aan Jaap Roskam uit Baarn. De jury kende de hoofdprijs toe aan fotograaf Herman van Dam te Soest- dijk. De jury was unaniem van mening dat de eerste prijs van Herman van Dam treft door de oorspronkelijke visie, waarin het bruidspaar nu eens niet prominent wordt afgebeeld, maar deel uitmaakt van een levendig ge beuren, waarin de personages natuur lijk en ongedwongen aanwezig zijn. „De sfeer van het ogenblik is goed ge troffen en de compositie, waardoor een zeer aangenaam tableau ontstaat, is zeer goed", aldus Jeanne Roos, Boudewijn Neuteboom en Jo Misdom. De tweede prijs was voor Arno Strik, terwijl de derde prijs naar Cees Engel ging- Ernst Dienaar. het publiek zal zeker ook weer een "Open dag" volgen - vorig jaar een groot succes - terwijl aan het einde van het seizoen ook iets zal gebeuren. "Dansdag" Binnenkort - op zaterdag 12 juni a.s. or ganiseert Artishock ter afsluiting van het lopende seizoen een "Dansdag" in het Griftland College, waarvoor op het ogenblik affiches en folders worden verspreid. Op die dag komt het begrip "dans" in al zijn facetten aan de orde: met film en video, live-muziek, een ten toonstelling en uiteraard allerlei dans- demonstraties in de verschillende loka len. "Het wordt een blije afsluiting van een moeilijk jaar," aldus Ernst Dienaar. "Dansen zit heel erg in de lift - er is veel belangstelling voor. Dat zie je bij voorbeeld ook aan het volksdansen, dat weer helemaal terugkomt." Vrije tijd Voor wat betreft de cursussen die Arti shock in groten getale organiseert, merkt Ernst Dienaar op: "We richten ons daarbij vooral op het stimuleren van de mensen die thuis zitten. Het grootste deel van de werklozen heeft eigenlijk nooit geleerd hoe ze moeten omspringen met hun vrije tijd. En er is zoveel dat je kunt doen!" Ook door de kontakten met het buurtwerk hoopt Ar tishock het brede aanbod dichter bij de mensen te kunnen brengen. De meeste cursussen hebben een beperkte opzet (maximaal 15 bijeenkomsten), zodat het ook financieel "te behappen" blijft. De kosten moeten geen bezwaar kun nen vormen, is de filosofie. Met ruim 850 deelnemers in het afgelopen jaar heeft de cursus-poot van Artishock groter en succesvoller gedraaid dan ooit tevoren. Vorming/scholing In augustus wordt opnieuw een huis- aan-huisfolder verspreid, waarin de cursussen worden aangekondigd. De kindercursussen worden daarin niet opgenomen, omdat de kleuter- en la* gere scholen apart worden benaderd. Ernst Dienaar legt uit: "Kunstzinnige vorming, zoals ons werk nu eenmaal met een duur woord heet, ligt heel dicht bij de "gewone" scholing in het onderwijs. Op het gebied van hand* vaardigheid, tekenen en bewegingson* derwijs, om maar wat te noemen, gaan vorming en scholing hand in hand. Een creatief centrum kan heel gemakkelijk aansluiting maken met het scholings* proces, en bovendien heeft het allerlei specialisten bij de hand die zó in het onderwijs kunnen werken. Ook vanuit het onderwijs zelf neemt de belangstel, ling toe, meldt Ernst Dienaar. "Men weet langzamerhand dat we hier veel kwaliteit in huis hebben." Een geza* melijk "aanbod" aan de scholen in de regio Eemland staat ook op de achter grond van samenwerking die aan het ontstaan is tussen Artishock, "De Hof* (het Amersfoortse "zusje" van Arti shock) en de Regionale Muziekschool. Tussen de drie instellingen wordt nauw overleg gevoerd om te komen tot een gestructureerder vorm van samenwer king. De drie instellingen hebben feite- lij alle "sectoren van kunstzinnige vorming in huis,aldus Ernst Dienaar, en vormen samen een ideale combina tie. Binnen afzienbare tijd wordt het gezamenlijke aanbod via een folder ver spreid onder scholen en sociaal-cultu rele instellingen. Overigens beperkt het aanbod zich niet tot de scholen en de buurthuizen. Ook toneelclubs, al dan niet kerkelijk jeugdwerk, en allerlei andere instellingen kunnen een beroep doen op datgene wat Artishock en de anderen in huis hebben. "We moeten midden in de gemeenschap staan. Deze tijd vraagt méér dan vroeger dat we zoeken naar gezamelijkheid, en niet al lemaal eilandjes in de samenleving vormen." Eigen eilandje Tot dusver is dat nog niet zo gemakke lijk, erkent ook Ernst Dienaar. "Je ziet vaak de de mensen agressief reageren - ze vechten nu eenmaal voor hun "ei gen eilandje." Maar je meot je ogen open houden en je niet afsluiten, an ders doe je jezelf bij voorbaat de daa om." "Iedereen moet vorming kunnen krijgen; alle mensen moeten de kans krijgen om te ontdekken wat hun mo gelijkheden zijn," zo vat hij in het kort zijn filosofie samen. "Maar je moet die mogelijkheden gezamelijk creëren, en niet altijd maar in de aanval gaan of in de verdediging worden gedrongen.

Soester Courant | 1983 | | pagina 9