VAARDERHOOGT EO^Q§Qütèür>(IIQLD Soester familie Douma bezocht Polen 21e Soester Bedrijfssport Competitie ondanks slecht weer toch succes Gehannes DOE-HET-ZELVERS Waterplanten TWEEDE BLAD Rondje Soest Hoe hoort het eigenlijk Hoe hoort het eigenlijk? (2) Hoe hoort het eigenlijk? (3) Hoe hoort het eigenlijk? (4) Hoe hoort het eigenlijk? (5) Hoe hoort het eigenlijk? (6) Kontakt gelegd via hulpaktie «fci ffe&eï/ieid! effiüemv iiiiiiibitaiii Paspoort gestolen Autobanden vernield T^RIfJT. K^ÏBöUT.ER Mannenkoor Apollo zong in Utrecht Onder invloed gereden Openbare schennis voor 11 Nopster Courant vitn 8 juni 11 door Arie Wandelaar Ooit gehoord van ene Amy Groskamp- ten Have? Volgens Arie een hoogst merkwaardige vrouwspersoon. Tussen opstaan en naar bed gaan was ze dage lijks in woord en geschrift bezig de vraag te beantwoorden: "Hoe hoort het eigenlijk?" Bij de beantwoording van die vraag betrok ze wekelijks radio luisteraars, in 1939 verscheen er van haar hand een boek onder de titel "Hoe hoort het eigenlijk?" Omdat er wat de omgangsvormen be treft de laatste jaren nogal wat is ver anderd vonden twee gelijkgestemde dames, Marja Krans en Wia Post, het noodzakelijk het probleem "Hoe hoort het eigenlijk?" in een aangepaste ver sie opnieuw aan de orde te stellen. Volgens de vrouwelijke samenstellers is het pas verschenen boek geschikt voor iedereen "die niet lukraak wil handelen in de hoop dat het wel zo kan." De dames Krans en Post zijn van mening dat o.a. goede manieren we zenlijke bouwstenen zijn voor een goede samenlevingsvorm. Hun "hoe hoort het eigenlijk-bijbel" bepaalt daarvoor de te hanteren spelregels. Tenzij u er anders over denkt, zullen wij wat goede manieren betreft op her halingsoefeningen moeten gaan. Toen Arie 't boek via een bevriende re latie onder de neus geschoven kreeg is hij zich tijdens het lezen werkelijk rotge- schrokken. Zoals Marie en Arie van daag de dag met hun kinderen leven lijkt werkelijk nergens naar. Oordeelt uzelf. Het drinkgedrag in het "Café-Thuis" dient met de inventaris drastisch te worden veranderd. Weg met de cola - tonic - whisky en cognac. Voor de warme hap 's avonds dienen wij ons te beperken (na 17.00 uur) tot sherry - ver- mouth - jenever - jus d'orange of witte wijn. Champagne kan ook nog. Ooit ge dacht dat zo'n verandering bij zou kunnen dragen tot een betere samenle ving? En met uitsluitend bovenstaande con statering zijn wij er nog lang niet. Er zal nog heel wat geschaafd dienen te worden. Sinds enkele dagen heeft Arie een 6-tal bordjes in bestelling met de uitnodigende tekst: "Binnen zonder kloppen." Wat blijkt namelijk in "Hoe hoort het eigenlijk?" Ouders zowel als kinderen dienen met een be scheiden klopsignaal hun voornemen kenbaar te maken om de kamer van de een of de ander binnen te treden. Dan zat Marie vroeger in ieder geval goed fout. Die stormde, wanneer ze veron derstelde dat de kinderen na midder nacht nog in bed lagen te lezen, zonder een enkele aankondiging de kamers binnen. Daar heeft ze dus ook geen bouwsteen voor een betere samenle ving mee aangedragen, 't Zou toch geen kwaad kunnen? Al lezende vroeg Arie zich af hoe Amy Groskamp-ten Have en haar zuster in de opvoeding aan al die wijsheid zijn gekomen. Volgens Marie hebben ze hun informatie uit Frankrijk en Enge land ontvangen. Wat Engeland betreft heeft ze volgens Arie gelijk. Tot die conclusie kwam hij na in "Hoe hoort het eigenlijk?" te heb ben gelezen hoe je koteletten dient te eten. Wat u en ik al vreesden: met mes en vork. Alleen lamskoteletten kunnen met de "tien geboden" worden genut tigd. Kan het dan nog toeval zijn dat de Britten zich wat vlees betreft hoofdza kelijk op lamskoteletten storten? Wat er ook in de toekomst bij in dreigt te schieten is het sausje. Brood snijden bij een warme maaltijd ls er niet meer bij, laat staan dat wij ons brood nog eens "soppen' ln het laatste beetje overheerlijke jus of saus. De dames van "Hoe hoort het eigenlijk?" worden bedankt. Hoe Arie in de toekomst het dagelijks voedsel tot zich zal moeten nemen is voor hem na het lezen van dit opvoed kundige boekje een probleem apart ge worden. Dat wij niet eten met open mond; dat boeren, smakken en slurpen aan tafel niet behoort, is hem vanaf zijn vroegste jeugd met redelijk sukses bij gebracht. Wat dat betreft leert het boek Arie niets nieuws. Het probleem zit 'm dieper. Hoe werk je de aan de vork gestoken aardappel naar binnen? "Hoe hoort het eigen lijk?" schrijft nadrukkelijk voor dat, wanneer iemand het woord tot ons richt, de angesprokene even met eten pauzeert. Afgaande op de situatie bij Arie thuis levert dat onoplosbare pro blemen op. Zijn wij met z'n tweeën dan wil er nog wel eens bij wijze van uitzon dering een stilte vallen. Hebben de kin deren met aanhang bijgeschoven laat dan je soep maar koud worden. Er wordt wat gekletst. Wat een mens voor een goede samenleving al niet moet overhebben. Tot nu toe heeft Arie met de inhoud van "Hoe hoort het eigenlijk?" duidelijk de gek gestoken. Wat hem betreft terecht. Goede manieren hebben in de allereer- SOESTERSCOÖKANT De familie P. Douma, wonende aan de Ir. Menkolaan, heeft onlangs een be zoek gebracht aan Polen. De heer en mevrouw Douma hadden sinds de Po len-actie rondom Kerst kontakt gelegd met een aantal Poolse families. In brie ven werd het hun duidelijk dat het de mensen daar nog aan zeer veel ont brak, en zo besloten zij een korte va kantie in Polen door te brengen en te gelijkertijd hun vrienden - want dat waren ze intussen geworden op te zoe ken. Uiteraard kwamen zij niet met lege handen aan. Hieronder volgt, enigszins bekort, het relaas, dat de heer Douma schreef na het bezoek Daar hij in december 1982 via de kerk een pakket levensmiddelen naar Polen gestuurd hadden en ons adres ingeslo ten, kregen we na verloop van tijd drie brieven van dankbaarheid terug, van een moeder, een schoondochter met 7 kinderen, die een moeder had met 5 kinderen. Ze schreven dat ze graag gebruikte kleren wilden hebben. Na vragen bij familie en kennissen kre gen we zo'n voorraad, dat we overwo gen het zelf te brengen en er tegelijker tijd enkele vakantiedagen in Polen aan toe te voegen. Volgens de ANWB is het tegenwoordig niet moeilijk, een be zoek daarheen. Met de nodige stempels in onze pas poorten en een afgeladen auto, (ik had de achterbank eruit moeten halen) trokken we op 11 mei naar het Oosten. Om niet te veel op één dag te rijden bleven we de eerste nacht over in Brunswijk-Oost, ruim 30 km. van de Oostduitse grens. De volgende mor gen tamelijk vroeg waren we bij ae grensovergang, waar al heel veel auto's ons voor waren. Eerst werd er een verdeling gemaakt tussen West- Berlijn en Polen. Zo kwamen wij te staan in één van de vier rijen richting Polen. Bij de eerste controlepost moes ten we onze paspoorten afgeven. Bij de tweede, ongeveer 50 meter verder, werden de paspoorten teruggegeven. Blijkbaar waren ze met een lopende band daarheen getransporteerd. Na betaling van 5 DM per persoon werd een transitvisum gegeven om door Oost-Duitsland te reizen. De vol gende controle was voor de goederen. Hoewel sommige auto's zorgvuldig ge controleerd werden, werd ons door een vrouwelijke douane alleen maar ge vraagd of we ook wapens bij ons had den. Daarna mochten we doorrijden, Oost-Duitsland in. Na een blik op de muren met prikkel draad reden we door het rustige land schap. Na enige uren rijden op de E8 kwamen we op de ringweg langs Ber lijn. Daarna werd het verkeer minder druk. Op ruim 30 km. van Frankfort aan de Oder staat een benzinestation, voor ons aan de linkerkant van de weg. Daar er geen middenbermbeveiliging is, was er een pad gemaakt om het sta tion van beide weghelften te kunnen be reiken. Hierna kwamen we spoedig aan de grens van Polen, waar veel verkeer stond. Vrachtwagens met S.U. werden wel voorgetrokken, maar onze rij kreeg ook langzaamaan een beurt. Weer volgde de paspoortcontrole. Op een formulier moest ik invullen hoe veel buitenland geld ik bij mij had en de groene kaart tonen. Naar de vracht in de auto werd niet gekeken. Zo arri veerden we in Polen. Poznan Daar we eerst naar Poznan moesten, 184 km. van de grens, en het nog vroeg in de middag was, reden we eerst wat door het Poolse landschap. Zo kwamen we 's avonds aan op ons adres. Hoewel onze komst niet bekend was, werden we heel prettig ontvangen. Van onze buren moesten we daar drie dozen met inhoud afleveren. Van de uitnodiging om de nacht er te blijven maakten we dankbaar gebruik. Het gezin bestond uit: man, vrouw en twee kinderen, 9 en 4 jaar oud, en een moeder van 78 jaar. Onze gastheer sprak heel goed Engels, zijn vrouw iets minder goed en de moeder heel goed Duits. Het huis was van voor de oorlog, vrij groot, waarvan zij het benedengedeel te bewoonden. Een grote tuin met vruchtbomen, groente en bloemen, die grotendeels werd verzorgd door de moeder, daar het echtpaar overdag beiden werkten. De andere dag reden de gastheer, die die dag vrij genomen had, en ik naar een hotel om Duitse marken te wisselen voor zlotys. Ook voor bezinebonnen moest je daar zijn: vier bonnen van elk 20 liter tegen 140 Duitse marken. Na terugkomst wandelden mijn vrouw en ik wat in de stad. We> kochten an sichtkaarten en verstuurden ze via het postkantoor, maar ze zijn nog niet in Nederland aangekomen. Op onze uitno diging hebben we gezamelijk een maaltijd gebruikt in een hotel. Voor 7 personen kwamen de kosten op 2.730 zlotys, ongeveer 82 Duitse marken; ge zien de maaltijd niet duur. Op uit nodiging van onze gastheer hebben we ste en ook laatste plaats te maken met de innerlijke beschaving van ieder in dividu. Niemand die ons dat kan leren. Ook "Hoe hoort het eigenlijk?" niet. Toch is het onjuist dit boek als overbo dig te kwalificeren. Wie zin van onzin weet te onderscheiden treft er toch een aantal zaken in aan waarmee wij niet dagelijks te maken hebben. Gedrags regels rond huwelijk en rouwplechtig- heden, het schrijven van bijzondere brieven en andere niet alledaagse dingen. Het is een opgeblazen gedoe om daar aan de conclusie te verbinden dat daar mee een goede samenleving is gediend. Als wij die kretologie voor rekening van de samenstellers laten, dan is "Hoe hoort het eigenlijk?" ook in 1983 en de daaropvolgende jaren soms best bruikbaar. ARIE WANDELAAR P.s. Arie gaat met Marie, maar zonder "Hoe hoort het eigenlijk," veertien da gen vakantie vieren. Tot 29 juni dus. nog een groot gedeelte van de stad ge zien. Net als op de heenweg ging het terug weer met de tram, daar hun huis in een van de buitenwijken staat. Con trole op tramkaartjes was er niet, zo dat het leek of velen voor niets meere den. De trambestuurster was een meisje en de snelheid was zo groot, dat je bang ws dat de tram uit de rails zou lopen; je moest je wel met beide han den vasthouden. Tram en taxi zijn in de stad het voornaamste vervoermiddel. Onze gastheer had geen auto. Hij zou er drie jaar voor moeten werken. Opole Na nog een nacht daar gebleven te zijn, vertrokken we nadat de gehele familie ons uitgezwaaid had, naar het zuiden, met als doel de stad Opole, ruim 260 km verder. We reden over een mooie lan delijke weg, door kleine steden en dor pen. Na enig zoeken vonden we een drie sterren hotel, waar we onze intrek na men. Daar het de volgende dag zondag was reden we na het ontbijt naar buiten de stad; hoewel de gaarne een kerk dienst mee zouden willen maken, leek ons de taal een te grote moeilijkheid. In de dorpen die wij passeerden waren tegen tien uur veel kerkgangers op de weg. Voor de enige ijstent die er was stonden wel honderd mensen in dë rij om een ijsje te bemachtigen. Kozle De volgende dag, maandag, reden we naar het doel van onze reis, de plaats Kozle, ongeveer 60 km. west van Opole, om daar onze vracht af te leveren. De plaats zelf was spoedig gevonden, maar de adressen niet. Tenslotte reed er een jongen mee om de straat aan te wijzen. Gelukkig konden we alles kwijt, wat met veel dank werd aan vaard. Terug in het hotel konden we nog een tijdlang het straatbeeld aan schouwen. Daar het die dag 25 a 30 graden C was, liep iedereen in zomer kleren tot laat in de avond. De volgende morgen, dinsdag, aan vaardden we de terugtocht. Eerst re den we een stuk over dezelfde weg tot Wro- claw, daarna over grotendeels een vierbaans weg tot aan Berlijn, de E22 genaamd, vroeger aangelegd door de Duitsers. Daar we nog twee dagen over hadden, reden we door naar Zary, een tamelijk grote plaats, ongeveer 30 km. van de grens, waar we onze intrek namen in een hotel, weer tegenover het station, 's Nachts werden we wakker van het ge luid van een ouderwetse stoomlocomo tief. Overdag winkelden we, maar er was weinig te koop. We zagen veel lege etalages. Ook de laatste benzinebon werd ingeruild. De enige benzinepomp van de stad was moeilijk te vinden. De volgende morgen reden we naar de grens van Oost-Duitsland, waar het niet erg druk was. Vijf Duitse auto's stonden voor ons, maar de controle was meer intensief. Eerst weer de paspoorten, waarbij de paspoortfoto werd vergele ken met de persoon. Mijn vrouw moest haar bril afzetten. Ze waren zeker bang dat ik een andere vrouw zou uit voeren. De achterbak moest open, ook de motorkap. De paspoorten kwamen terug met de nodige stempels en we mochten doorrijden richting Berlijn. En daar maakten we een grote fout. Op de borden aan de weg staat goed aan gegeven richting Frankfort aan de Oder en Maagdenburg. Maar wij reden rechtdoor, Oost-Berlijn binnen. Na een paar kilometer bemerkten wij onze vergissing. Aan een paar jonge man nen in uniform, die daar aan de straat stonden, maakten we duidelijk dat we verkeerd gereden waren en of ze ons de goede weg wilden wijzen. Maar dat kon niet. Of we maar aan de kant van de weg wilden stoppen. Blijkbaar stonden zij via de radio in verbinding met hun hoofdbureau. Een tijdje later kwam de politieauto ons voorbij rijden. Na een kwartier wachten vólgde een tweedé politieauto, die stopte achter de onze. Na eerst een onderling gesprek kwa men die andere politiemannen ons ver tellen dat we in overtreding waren: met een doorreisvisum mocht met van de weg afgeweken worden. Die over treding moest gestraft worden met een boete. Of ik maar 50 Duitse marken wilde betalen. Ik moest wel voldoen aan hun verzoek. Zij kropen weer in hun auto en vulden een formulier in drievoud in, dat door mij op twee plaat sen getekend moest worden. Eén door slag mocht ik houden. Nadat mijn pas poort nog eens grondig was bestudeerd kwam ook dat terug. Nu werd ons duidelijk gemaakt dat wij de politie auto moesten volgen, die ons weer op de goede weg zou brengen. Bij het laatste grensstation, Marienborn, volgde weer de gebruikelijke controle van paspoorten. Van de lege auto moest de achterbak open en ook de motorkap, toen we West-Duitsland binnenreden hoefden we niet te stoppen. Op vrijdag 20 mei waren we weer terug in Nederland. Een vakantie in Polen is waard in overweging te nemen. Het is een mooi land. Je mag rijden en stop pen waar je wilt, en de bevolking is erg behulpzaam als je iets vraagt. Slechts tweemaal werden we aangesproken door een man die vroeg of we ook marken wilde ruilen voor heel veel zlotys. Het weer was heel goed; het re gende nooit, de temperatuur varieerde van 20 tot 25 graden Celsius. De wegen waren goed te berijden. Pas na hun terugkomst troffen de heer en mevrouw Douma nog een Poolse brief aan, waarin nog eens wordt be schreven hoezeer de hulp van Neder landers nodig is. Een vrouw schreef o.m."Het leven is moeilijk. Ik kan van alles voor de kinderen gebruiken. Ik naai alles zelf voor ze, zelfs van gordij nen die niet gebruikt worden." Vooral koffie en cacao staan bovenaan de lijst van dringend gewenste levensmid delen. "Ik weet helemaal niet hoe bonenkoffie, zoals u die kent, smaken." Schoenen zijn alleen maar verkrijg baar op bonnen en voor gordijnen, stof fen, dekens enz. staan we dag en nacht in de rij, aldus de briefschrijfster, "en dan is het nog maar de vraag of we wat krijgen." Sir John 322 ten schitterende, elegante zonnebril «oor een prijs die er zi|n mag Uitgevoerd in opvallend mooie zomerse tinten f 29,50 Commander feu mdrkjnte. biizonder Dopuldire zonnebril met een heel eigen sti|l (S)t49,b0(g)l6930(È)f(tb. Pas op voor overbelichting. Een betrouwbare bescherming voor Uw ogen. Wij hebben er een uitgebreide kollektie van. iunU^ re r^kman WEEDESTRAAT 17A - SOEST - Telefoon 02155-171 De achter ons liggende 21e Soester Be- drijfssport Competitie mag ais een vofledig succes beschouwd worden. Dit jaar heeft weliswaar het weer parten ge speeld, doch de motivatie en sportivi teit hebben hieronder zeker niet gele den. Hoewel de eerste avonden bij de buitensporten de belangstelling vn het publiek als gevolgd van de regen minder was, waren de laatste avonden vooral voetbal met prachtig weer echt ouderwets gezellig. Handbal De eerste handbalavond was tevens de startavond van de Bedrijfssport Com petitie. Hoewel het bij de aanvang van de wedstrijden een sterk bewolkte hemel te zien gaf, is het toch gelukt de wedstrijden praktisch droog te laten verlopen. Bij het werpen van de laatste bal, barstte de bui los. Die laatste bal was een zeer speciale, daar om een winnaar te forceren in de A-poule, het nemen van beslissingsworpen noodza kelijk was. De heren-teams van Fox- boro en Procar eindigden met eenzelf de aantal wedstrijdpunten, en eenzelf de doelgemiddelde. De uitslag van de beslissingsworpen viel in het voordeel van Foxboro, zodat dit team overging naar de finale poule. Bij de tweede avond zat het weer tegen en moesten de meeste wedstrijden in de regen gespeeld worden. Aan het einde van de avond werden in de kan tine van B.D.C. door de Evenementen Commissie de prijzen uitgereikt.. Bij de handballende dames werd de eerste prijs gewonnen door het team van Zonnegloren, de tweede prijs ging naar de dames van Koks-Gesto, en de derde plaats naar het team van de Amro-bank. De finale-poule Heren bezorgde de wedstrijdadministratie weer extra werk, doordat al 3 teams met twee wedstrijdpunten uit de strijd kwamen. Uiteindelijk beslisten de deelgetallen en ging de eerste prijs naar: Auto- Smeeing (deelgetal 1,4) de tweede prijs kwam toe aan het team van slagerij M. J. van Asch (deelgetal 1,0) de derde prijs van de handbal heren ging met een deelgetal van 0,7 naar het team van Foxboro. Een geslaagd handbaltoernooi, maar voor volgend jaar hopen we op een grotere deelname bij de dames. Volleybal Donderdag 19 mei barstte het jaarlijk se volleybalspektakel los in de sport hal "Beukendal." Op deze eerste avond worden op 4 velden 66 wedstrij den gespeeld. De poules waren gedeeld door S.V.D., de wedstrijdleiding lag in vertrouwde handen van de heer Reneé van Hall. Het tempo was hoog en i.v.m. de beperkte tijd wer den sets gespeeld van 13 minuten. Toch waren er teams die kans zagen in die korte tijd 27-28 ja zelfs 31 punten te sco ren. De tweede volleybalavond bracht de finales van de recreatieteams en te vens kwamen toen de prestatieteams in het veld. Er werd fel gestreden om de eerste plaatsen. In Beukendal heerst die volleybalavonden altijd een gezellige sfeer, ook het kijkend publiek geeft duidelijk hoorbaar blijk van hun enthousiasme. Ca. 15 minuten na de laatste wedstrijd werden de prijzen uitgereikt. De heer van Essen, voorzitter van de Evene menten Commissie bracht in een slot woord dank aan de dames en heren schexdsrechters/sters van S.V.V. voor hun bekwame arbitrage, en vooral aan ae heer van Hall voor zijn profes sionele spelleiding. Door de zeer ge brekkige geluidsinstallatie bleek van deze toespraak in de zaal weinig over te komen. Beneden op de sportvloer werden door de heren Elderman en Brink de prijzen overhandigd aan de volgende teams Dames recreatie: le prijs van Arkel Instituut 2e prijs Chemco 3e prijs Rabo-Bank Dames prestatie le prijs Brandsma 2e prijs Mercurius 3e prij Howson Algraphy Rekreatie heren le prijs Branson Europ 2e prijs P.T.T. 3e prijs van Arkel Instituut Het waren twee bijzonder sportieve en gezellige avonden met erg enthousias te deelnemers. Dank aan allen die meededen en tot slot nog een wens voor volgend jaar: bruikbare tribunes en een verstaanbare geluidsinstallatie. 7-voetbal 7-voetbal is ieder jaar weer de tak van sport met de meeste deelnemers. Op de 2e avond kon menige voetballer en scheidsrechter aan het einde van de avond de kléren uitwringen. Tot grote spijt van iedereen liet het publiek het als gevolg van de gestaag vallende re gen op de tweede avond afweten. Bewondering hebben we voor de da mes en heren van het Rode Kruis die trouw ieder jaar op de velden aanwe zig zijn, dit jaar voor het eerst met de prachtige nieuwe Rode Kruis wagen die bij alle sportavonden stand-by was. sportavonden stand-by was. De Evenementen Commissie stelde de aanwezigheid van de heer de Leur, voorzitter van de Zakenkring bijzonder op prijs evenals die van de penning meester de heer Rietveld. Een zeer trouwe supporter bij praktisch elke sportavond is de heer Veenstra, secre taris van de Zakenkring. Bij de derde en vierde voetbalavond was vooral het prachtige weer een ga rantie voor het welslagen. Ook voor het publiek was het aangenaam toeven op de velden aan de Eemweg. Op deze avonden werden de laatste poules, overgangspoules en finale poules ge speeld. Na overwegend sportief ge speelde wedstrijden van de 47 bedrijfs- teams, kwamen na 90 matches uitein delijk de definitieve beslissing. Het team van Coca-Cola werd winnaar van dit toernooi, de tweede plaats werd bezet door het team van Bakkerij Rademaker, terwijl de mannen van D.G.W.T. (Directoraat, Gebouwen, Werken en Terreinen) uit Soesterberg de 3e prijs mee naar huis mochten ne men. De dr. van Driel wisselbeker kwam voor de tweede achtereen volgende keer in het bezit van het team van Coca-Cola. Men het uitreiken van de prijzen op de vierde tevens laatste avond van de teamsporten, in de gezellige kantine van V.V.Z.'49, werd door de heer Elderman dank gebracht aan bestuur en medewerkers van V.V.Z. Vooral de heren scheidsrechters had den het dit jaar als gevolg van de weersomstandigheden nit gemakkelijk. Dankzij hun bewezen vakmanschap en enthousiasme hielden zij de zaak ook dit jaar volledig onder controle. Vissen De traditionele viswedstrijd in de Eem was dit jaar meer een stukje ge zondheidstherapie, de natuur was uit bundig, het weer prachtig. Vna 8 tot 11 uur werd er door 55 man gevist. De ieder jaar trouw aanwezige meters van Dick van Essen en Pieter Oudenaarde hadden flink werk, zij noteerden in to taal 31,52 meter gevangen vis. Na afloop van de wedstrijd konden na enig rekenwerk de volgende prijzen worden uitgereikt: le -prijs A. Bosch - Fa. Bosman 4,68 mtr., 2e prijs Recours - Foxboro 4,41 mtr., 3e prijs V. Zetten - Brandsma 2,10 mtr., 4e prijs V. Zijl - P.T.T. 1,69 mtr., 5e prijs Weert - Brandsma 1,61 mtr., 5e prijs V.d. Hoek - Foxboro 1,45 mtr., 7e prijs H. v.d. Berg - Foxboro 1,43 mtr., 8e prijs Hilhorst - v. Asch/bouw 1,39 mtr., 9e prijs Boom - Foxboro 1,27 mtr., 10e prijs V. Leer - V. Asch/Bouw 1,09 mtr. Een jeugdprijsje werd uitgereikt aan een deelnemertje van ca. 9 jaar die hoe wel hij niet op een loonlijst voorkwam, met een enorm enthousiasme 90 cm. vis boven water bracht. Na het uitreiken van de prijzen werd door de heer van Essen dank gebracht aan de familie van Roomen voor hun gastvrijheid en aan zijn beide commis sieleden de heren A. J. Brink en J. El derman die voor deze gelegenheid in- plaats van met de auto, met het prach tige schip van de heer Elderman naar de Grote-Melm gekomen waren, waarbij mevr. Elderman tijdens de wedstrijd koffie voor de wedstrijdlei ders verzorgde. Vanzelfsprekend werden ook Dick en Pieter voor hun belangeloze assistentie bedankt. Al met al een zeer geslaagde Soester Bedrijf sport Competitie. Dank aan allen die hetzij als deelnemer, gast heer of op welke wijze dan ook tot het welslagen hebben bijgedragen. De evenementen Commissie gaat nu even uitblazen en dan voorzichtig denken over de organisatie van volgend jaar. J. C. van Essen voorzitter E.C. Ongze baarregemeester zee, daat de burgers op Soest vervreemde vaan hun eige gemeengtebestuur. En moe'k me eige daat ok antrekke! Ik doch vaan niet! Aas ter ééjn is, die aaltied an de gaang is met de gemeengte- zoake, daan is daat toch Hannes vaan de Neng wel! Of niet soms? Hek ut niet eeuwig over de braandweer en 't pliesiebero? Of ut zwembaad, of over de Borg? En woar droait ut aaltied op uut? Je roait ut aalBezunige. Awwe motte bezunige, daan moewe daat met de öge ope doen, zee mr. Scholten. Doar geeft ik um geliek in. Je mot aaltied goed op je cengte paasse. De haangd op de knip houwe, zaa'k moar zeige. En daan moewe ok nog de haangd in eige boezem steke, vindt de baarregemeester. Daat doe'k niet. Ik hetter geejn, hoe kaan'k ter daan waat in steke? As Vanessa noeng us op Soest woonde, die zouw daat kenne doen. Zo kaajje zien, daa'k toch ok nog vaar- der kiek daan Soest allenig. Noe motter weer us 33000 op toafel komme veur braandbeveiliging vaan Artishok, o.a. omdaatter un pottebaak- ker bie ekomme is. Daa's daan zeker un waarme pottebaakker. Aalle doage vaarse potte bie Artishok. Kaajje nog us un potje breke op Soest. Voortemee wordt Artishok esldte, mojje der daan noeng nog us zo'n kwaak geld teuge an goöie? As de kingderboerderie op slot mot, daan goan ze zeker eerst nog un kudde schoape anschaaffe. En as de Borg dicht zouw motte, bestelie ze nog gauw effe un echt tonneelgordien nee jon- ges, daa's moar flauwekul, moar 't Gehannes mot ok vol, zie je? Un tied eleje sting der in de kraant, daattut woater duurder mos koste, om daawwe mingder uut de kroan taapte. We neme ok steed mingder gaas aaf. Voortemee worre we doar ok veur estraaft. Krieje un bekeuring ajje dub bele roame het. Aiie 't ming vroagt, daan mok zegge, daa'k aalle doage blie ben, daa'k met ut Gehannes niet hoef te bezunige. Waant ik kaan nog heul waat kwiet. HANNES v.d. NENG Steenhoffstraat 13 3764 BH Soest Telefoon 02155-10115 COPIESERVICE Vergroten Verkleinen Inbinden Plastificeren Een 15-jarig Duits meisje deed vorige week bij de politie aangifte van de dief stal van haar paspoort en een porte monnee met wat Duits en Nederlands geld. Een en ander was haar ontstolen in de jeugdherberg aan de Bosstraat. Een bewoner van de Groen van Prins- tererstraat meldde de politie vorige week dat onbekenden twee banden van zijn auto, die voor zijn woning stond ge parkeerd, met een scherp voorwerp hadden vernield. De schade bedraagt ƒ350,-. TAPIJT- en MEUBELREINIGING Specialisten in wol en katoen Tevens verhuur Tapijtreinigingsapparatuur Noorderstraat 25 - Baarn Tel. 02154-17281/18141* Zaterdag j.1. nam het Soester mannen koor Apollo deel aan een concert, dat georganiseerd was door het Kon. Ne derlands Zangverbond. Elk jaar organiseert dit verbond waarvan Apol lo sinds enkele jaren lid is een concert. Dit gebeurt steeds weer in een andere plaats van de provincie Utrecht. Dit keer was het Utrechtse mannen koor "Euterpe" aan de beurt de organi satie op zich te nemen. Het concert werd gegeven in de oude Sint Jans- kerk, die een prachtige akoestiek heeft. Aan de avond werkten verder mee, het Utrechtse mannen- en dames-' koor. „Euterfe," het koor "Zang en Vriendschap" uit Hilversum, het Baarns mannenkoor en het Woerdens Mannenkoor. Apollo zong o.l.v. Gerard van de Schepop de volgende koorwer ken: .Beati Mortui" van Mendelsohn, ,Die Nachtigall' van Franz Schubert, ,In Stiller Nacht' van Joh. Brahms en ,De twee voerlui' van Jan v.d. Waart. De pianobegeleiding werd verzorgd door de Utrechtse pianiste Emille Si- monis. Op de Waldeck Pyrmontlaan hield de politie vorige week een 36-jarige Soester aan, die opvallend rijgedrag vertoonde. Na het afleggen van blaas- en bloedproef bleek dat hij teveel alco hol had gebruikt. Een proces-verbaal was het gevolg. Een inwoonster van Soesterberg deed bij de politie aangifte van een geval van openbare schennis der eerbaar heid. Fietsend op het Soester Hoogt was zij lastig gevallen door een man die haar wat al te opdringering at tendeerde op zijn mannelijkheid. Erik van Dorresteyn medewerker 't Vaarderhoogt In elke tuin bestaat wel de mogelijkheid, hoe groot of hoe klein dan ook, om een vijver aan te leggen. Water is vooral, in de moderne tuinaanleg een be langrijk element. We raken niet gauw uitgekeken op een spiegelend wateroppervlak, waarop waterlelies drijven en waarboven libelles zweven. Een van de belangrijkste onderdelen is wel de beplanting. Zon der beplanting wordt het water 's zomers een grote algenmassa. Dit is dan ook door bij net aange legde vijvers een van de grootste problemen te weinig beplanting. Allereerst iets over de ondergrond van de planten. Het beste is, hiervoor speciale vijvergrond te ge bruiken, die in zakken verkrijgbaar is. De vijver grond bestaat uit veen en leem de meest natuurlijke voedingsbodem voor waterplanten. Eventueel kan men zelf ook een voedingsbodem samenstellen. Het beste is dan eerst een laag tuinturf aan te brengen waar een laag (liefst leemhoudende) aarde over heen komt. De tuinturf altijd onderop, daar het an ders boven komt drijven. In vijvers waarin vissen worden uitgezet is het aan te bevelen deze laag vij- veraarde af te dekken met een laagje gewassen zand of grind van zo'n 2 cm. dikte. Hierdoor voorko men we dat de vissen de grond doen opstuiven waar door de vijver vertroebelt. Hierna kunnen de planten gepoot worden in plastic of rieten doorgroeimandjes waarbij goed op de ver eiste plantdiepte gelet moet worden. Waterlelies groeien het liefst op 40-80 cm. diepte, hoewel er en kele (kleine) soorten zijn, die iets ondieper kunnen staan. De inheemse watergentiaan met gele bloem pjes en kleine bladeren, die iets weg hebben van de bladeren van de waterlelies, kan ook op wat diepere plaatsen gezet worden. Verder zijn er voor de die pere gedeeltes allerlei drijvende planten, zoals krabbescheer, waterpest, e.d. Deze laatste zijn zeer belangrijk voor de zuurstof-leverantie. Een ondiep gedeelte in de vijver is zeer belangrijk, daar de meeste waterplanten het best groeien op een diepte van 10-30 cm. Hier worden lissen, zwanebloemen, waterweegbree en de bekende dotterbloem gezet. Op nog geringere waterdiepte krijgen we met moe- rasplanten te maken, planten die in water van 0-10 cm. diepte groeien. Vaak is zo'n plek in de vijver ge makkelijk te verwezenlijken door de mandjes met moerasplanten op een stapeltje oude stenen of tegels te plaatsen. Op deze diepte groeien planten als veen- pluis, japanse irissen, sommige primula soorten, moerasspirea etc. Wanneer we de waterplanten zorgvuldig uitkiezen en op de juiste plek neerzetten kunnen we er de hele zomer plezier van hebben en verandert de vijver in een weelderige plantenge meenschap. Bedenk, dat er niet gauw teveel planten in een vijver groeien. Ook de dieren zullen uit zich zelf verschijnen. Plotseling zien we waterspinnen over het water lopen, allerlei kevers en torren zwemmen onder water en wanneer de plek een beetje gunstig is, verschijnt er ineens een kikker. Meestal blijft de laatste ook wel en breidt hij zich uit ook in de vijver. De jonge kikkervisjes vallen voor een groot gedeelte ten prooi aan de goudvissen, die overigens in elke vijver onontbeerlijk zijn om een muggenplaag te voorkomen. De muggen leggen namelijk hun eieren onder water en de goudvissen zijn dol op de larven, die hier uit komen.

Soester Courant | 1983 | | pagina 11