Expositie over 50 jaar Soester Natuurbad A mm .VAN. DAN 10ï° Chatoux f 17> Van harte aanbevolen Sport in Soest moet toch ton 'opbikken.' Politie doet hasjvangst Vanavond gesprek over sportbezuinigingen in De Borg Geluidsoverlast in Soest wordt wettelijk aangepakt Gemeente raakt Soesterbergsestraat kwijt Woningbouwvereniging Soest: 'Gemeente komt niet op voor laagst betaalden' De Eekhoorn huizenkrant Woensdag 8 juni 1983 61e jaargang no. 41 Rode Kruis-collecte 142 fietsdiefstallen: 34.000 Vernieling, huisvrede breuk en bedreiging Nieuwbouw huurwoningen Overhees op losse schroeven Vliespinda's 098 Honsbergen Gelderse worst Honsbergen 2 verse kippen Honsbergen Sinaas appels Honsbergen Halvarine Honsbergen Te wapen! Portemonnee gestolen TAXI TAK 12636 Bureau voor redactie en administratie: Van Weedestraat 47 A, Soest Tel. 14152* Postgiro 126156 50ESTERIC0URANT Hoofdredacteur: H. E. J. SMIT Abonnement per half jaar 12.— Buiten Soest per half jaar 24.— Gecontroleerde oplage 8.350 Verschijnt iedere woensdag Graag en van ganser harte beveel ik de collecte van het Rode Kruis, die in onze gemeente van 6 tot 18 juni wordt gehou den, bij u aan. Ik hoop dat u gul zult geven. Het doel is het waard. Immers, rampen, oorlogen, epidemieën en ziek ten zijn niet te voorkomen, noch te voorzien. Wie hulp nodig heeft kan rekenen op het Rode Kruis. Ten minste zolang het Rode Kruis kan rekenen op u. Want zonder üw steun, zonder üw giften, is het Rode Kruis ner gens. De jaarlijkse collecte van het Rode Kruis moet men zien als het fundament voor de hulp die het hele jaar door in eigen land en in het buitenland wordt verleend. Voedsel, tenten, bloed, medicamenten en medische hulpteams zijn vorig jaar met een waarde van vele miljoenen gezonden naar vele landen die te lijden hadden van overstro mingen, aardbevingen, droogte en honger. De hulpver lening in eigen land is minstens zo omvangrijk geweest: welfare, gehandicapten-vervoer, bloedtransfusiedien sten, orgaandonorwerking en hulpposten langs de wegen. De collecte voor het Rode Kruis geeft ons dan ook een goede gelegenheid om duidelijk te maken dat wij achter het werk van het Rode Kruis staan. Daarom nogmaals: van harte aanbevolen! Mr. P. Scholten burgemeester "Een uitzonderingspositie voor de sport zou aan het begin van de grote bezuinigingsoperatie in onze gemeente een valse start betekenen". Met deze woorden schaarde wethouder drs. J. L. Menne (CDA) van financiën, zich vori ge week achter een overgrote meer derheid in de financiële commissie die vindt, dat de Sportstichting honderd duizend gulden moet bijdragen aan de bezuinigingen. Ries van Logtensten (CDA) vond dat de wethouder van sportzaken, drs. G. Plomp (VVD) had kunnen weten na overleg met de afdeling Sportzaken van de gemeentesecretarie of die be zuiniging haalbaar was. Raymond van Gelder (PvdA): "De heer Plomp is net een "windzak", zo als je wel eens ziet hangen bij een vliegveld. Als er geen wind is, hangt hij slap, en als er wel wind is, staat hij bol. In de raad stemt de heer Plomp in met de bezuinigingsvoorstellen en in de Sportstichting bepleit hij het tegendeel". Ook Jan Visser (PS) verweet de beide vertegenwoordigers in de Sportstich ting, de heren Plomp en Henk Striet- man (CDA) een wisselvallig beleid: "Beiden zijn kennelijk in de Sportstich ting vertegenwoordigers van de F.C. "Draaitol", aldus Visser. Alleen de heer J. Jacobs (VVD) pro beerde nog het collegevoorstel te ver dedigen, maar ook hij wist niet waar de 35.000 gulden (volgend jaar 70.000) die het college de Sportstichting wil schenken, vandaan moet komen. Wethouder Menne: "Dat geld is er ge woon niet". Hij gaf eveneens toe, dat indien de Sportstichting dit geld niet hoeft op te brengen, er een herziening en een herschikking van het hele pak ket bezuinigingsmaatregelen zal moe ten komen ten opzichte van al die in stellingen, die al ingeleverd hebben. Hans Blom (CDA) wees er op dat be zuinigen op het onderhoud maar schijn is, omdat dan later wel de rekening gepresenteerd wordt. Ook zijn de christen-democraten het niet eens met een verhoging van het passepartout-systeem, omdat dit van invloed is op de contributies van de club, en dat kost de verenigingen alleen maar leden. Van Gelder wees er op, dat in de lijst trekkersafspraken over het gemeen tebeleid dit systeem op de helling ge zet zou worden. "Dan moeten we nu niet die bedragen met zoveel procent gaan verhogen" 'Vóór de raadsvergadering deze maand zal het college nog proberen aan te geven hoe het tekort gedekt moet wor den. Dit mag niet uit de post „onvoor zien" van de begroting. Daar was iedereen het over eens. De Soester politie is erin geslaagd een drietal inwoners van het Duitse Dort- mund, van resp. 19,20 en 30 jaar, aan te houden, die in de kofferruimte van hun auto een hoeveelheid hasj van maar liefst 6 kilo vervoerden. Na een telefonische tip ging de politie op onderzoek uit en trof de mannen aan op een adres in de Molenstraat. De be stuurder bekende onmiddellijk nadat hij door de politie was aangesproken dat hij een kleine hoeveelheid drugs bij zich had, "voor persoonlijk gebruik." Bij nader onderzoek ontdekte de politie de grote voorraad in een plastic zak in de achterbak van de wagen. Bij fouillering van een van de mannen trof de politie nog een autosleutel aan. Deze bleek afkomstig van een auto die bij een motel in Arnhem geparkeerd stond. Deze wagen is door de politie op gehaald voor verder onderzoek. De mannen bleken zaterdag j.1. uit Dortmund naar Amsterdam te zijn ge gaan, waar de drugs werden gekocht. De bedoeling was zondag j.1. weer terug te rijden, vooral omdat de beide jongste arrestanten maandag examen zouden moeten doen. Daar zal wel niet veel meer van terecht komen. De poli tie zet haar onderzoek nog voort. Vanavond om 20.00 uur begint het ge- sprek tussen de Soester sportvereni gingen, verenigd in de Sportstichting, en de fractievoorzitters van de in de ge meenteraad vertegenwoordigde poli tieke partijen Zoals bekend gaat het in dit gesprek, waartoe de sportverenigingen de frac tievoorzitters onlangs per motie uitno digden, over het hete hangijzer van de bezuinigingen die in de sport moeten plaatsvinden. De gemeenteraad besloot vorig jaar dat de gezamenlijke sport in Soest ook haar steentje moest bijdragen aan de totale bezuinigingen, en meende dat de sport wel voor 100.000 kon bezuinigen. Daarover is de In de eerste vijf maanden van dit jaar zijn volgens cijfers van de politie 142 fietsen in Soest gestolen. De totale waarde bedroeg 34.000. Van die 142 fietsen stonden er overigens 62 niet op slot. In dezelfde periode werden 96 rijwielen gevonden. Daarvan waren er 34 als zo danig aangegeven bij de politie. De meeste fietsen werden weggeno men bij het NS-station Soestdijk (22). Bi het station Soest-Zuid waren dat er 20. De overige diefstallen vonden ver spreid over de gehele gemeente plaats. Na een burenruzie over lawaai deden twee inwoners van Soest vorige week bij de politie aangifte van respectieve lijk vernieling en huisvredebreuk en bedreiging door een 25-jarige plaatsge noot. De man had zich met een breek ijzer ongevraagd toegang verschaft tot het huis van een van de aangevers en had de ander vervelens met hetzelfde gereedschap bedreigd. Bij zijn aanhou ding gaf de man een en ander toe. laatste maanden zoveel te doen ge weest, dat dit gesprek een uitweg moet bieden uit de gerezen problemen. Het gesprek wordt geleid door de heer H. J. Teeuwen, voorzitter van de Al gemeen Christelijke Politie Bond, en vindt plaats in De Borg aan de Wil- laertstraat. Foto: Goos van der Wilt Wethouder Plomp en bestuurslid Van Doorn van de Stichting Zwembaden bij de opening van de tentoonstelling. Sinds vrijdagmorgen is in het ge meentelijk Info-centrum aan de Steen- hoffstraat de tentoonstelling "Vijftig Jaar Soester Natuurbad" te bezich tigen. De expositie werd daar geopend door drs. G. Plomp, wethouder van Sportzaken, hoewel de officiële jubi leumdag op 17 juni a.s. is. In zijn toespraak ter gelegenheid van de opening, die werd bijgewoond door een aantal bestuursleden van de Stich ting Zwembaden van de gemeente Soest en een aantal andere belangstel lenden, stond de heer Plomp even stil bij de voorgeschiedenis van het bad, dat aanvankelijk slechts een bestaande plas was. De tentoonstelling geeft een aardig totaaloverzicht van de historie. In de loop der jaren is het bad niet al leen in ruimtelijke zin uitgebreid, aldus de heer Plomp, maar vooral ook voor wat betreft zijn functies. Het re creatieve aspect speelt daarin, naast het zwemmen als zodanig, vooral de laatste jaren een belangrijke rol. Het Soester Natuurbad neemt dan ook een belangrijke sociale plaats in in het ge heel van de gemeente Soest. Huisva ders, huismoeders en kinderen ontmoeten elkaar. Over de financiële kanten van het bad merkte de heer Plomp op dat de ge meente zich ervoor inspant het bad zo veel mogelijk te handhaven. Wel vond hij dat het zaak was om zoveel moge lijk bezoekers te houden, en dat daar om de accommodatie aantrekkelijk moest zijn, ook om te concurreren met andere baden in de omgeving. Het bad moet dan ook een vol seizoen open zijn, niet alleen als het mooi weer is. De heer Plomp deelde ook mee dat on langs een onderzoek heeft uitgewezen dat er op de verwarmingsaparatuur heel goed te bezuinigen valt, waarbij tegelijk ook energie wordt bespaard. "Maar ook hier gaat de kost voor de baat uit," aldus de wethouder. Hij be dankte het bestuur van de stichting voor de "optimale begeleiding van het zwemgebeuren" in het Natuurbad en hoopte dat het kon opstomen naar de volgende vijftig jaar. De expositie is gedurende de hele maand juni te bezichtigen op werkda gen van 9.00 tot 17.00 uur. Als de gemeenteraad deze maand met de vaststelling van de 'Verordening Geluidshinder' akkoord gaat, moeten alle recreatiebedrijven, cafés, snack bars, dancings, etc. een vergunning aanvragen als ze geluidsoverlast ver oorzaken. Met deze verordening is het mogelijk elke overtollige en schadelijke geluids bron, ook van brommers en grasmaai- machines, aan te pakken. Om de over last vast te stellen kan het publiek een beroep doen op de afdeling Milieu zaken van Gemeentewerken om de herrie objectief te meten. Daarvoor zijn landelijk normen vastgesteld. De afdeling Milieuzaken is echter on derbezet. De heer Brunekreef, direc teur van Gemeentewerken, verwacht overigens niet dat het klachten zal regenen. De geluidsdienst bestaat al jaren, alleen ontbraken tot nu toe de wettelijke middelen om de overtreders aan te pakken. Identieke bepalingen in de algemene politieverordening wor den overgeheveld naar de nieuwe Ver ordening Geluidshinder. Gemeentewerken bezit wel voldoende apparatuur om de metingen te verrich ten. In de commissie "Bedrijven Personeelszaken" betoogde de heer Oosterloo, milieudeskundige van de gemeente dat de komende tijd ge zien moet worden als een proefpe riode. Ongetwijfeld verwacht men meer werk dan voordien, als is het alleen al door het ingevoerde ver gunningenstelsel. Maar als het contro- lewerk te veel omvattend wordt en de mankracht onverantwoord te kort schiet, zal men bij Burgemeester en Wethouders aan de bel trekken. De heer V.d. Breemer (CDA) liet weten dat zijn partij er een voorstan der van is niet te veel nieuwe zaken aan te pakken, maar eerst te inventarise ren, prioriteiten te stellen en de kosten die voortvloeien uit de wettelijke be palingen zo veel mogelijk te beperken. Op een vraag van de heer V.d. Brink (VVD), die aandacht vroeg voor de bomen langs de Soesterbergsestraat, deelde de heer Brunekreef, direc teur van Gemeentewerken, mee dat de gemeente niet meer zoveel geld zal besteden aan nieuwe bomen langs de Soesterbergsestraat. Er komt binnen afzienbare tijd een herverdeling van wegen in deze ge meente. Een nieuwe wetgeving staat op stapel om 'tertiaire' wegen over te dragen aan de provincie. De Soesterbergsestraat is zo'n weg. Wel verwachtte de heer Brunekreef, dat ook de provincie een beleid zal voeren om wegen met het karakter van een laan zoveel mogelijk in de oorspronkelijke staat te houden of te brengen. De nieuwbouw van 29 premiehuurwo ningen die woningbouwvereniging Soest achter het winkelcentrum in Overhees wil bouwen, is op losse schroe ven komen te staan. Het college van B. en W. heeft het kredietverzoèk van 67.200 gulden, dat door de woning bouwvereniging is ingediend, name lijk afgewezen. "Het is duidelijk waar de voorkeur van het college ligt," aldus een boze voorzitter, oude-wet- houder Milly van Stiphout-Croonen- berg. "Het college wil het wel vijfdui zend gulden toeleggen op een vrije- sector woning, maar is niet bereid om 2.400 gulden toe te leggen op een goedkope huurwoning". De woning bouwvereniging zal bij de politieke partijen aan de bei trekken, om het collegebesluit alsnog te veranderen. Dat was één van de belangrijkste punten die vorige week bij de alge mene vergadering van de woningbouw vereniging Soest in de Open Hof aan de orde kwam. Het bestuur is erg te leurgesteld door de beslissing van het college, omdat de zo belangrijke so ciale woningbouw in de goedkope huur sector hierdoor nog meer in de knel komt. De grondprijs is te hoog om de driekamerwoningen achter het win kelcentrum te bouwen. "En er is juist zo'n behoefte aan dergelijke wonin gen", verzuchtte voorzitter Milly van Stiphout. De woningbouwvereniging had al een bezuiniging van 1.600 gulden op elke woning aangebracht door de woningen wat te versoberen. Het gat van 2.400 gulden per woning is volgens het col lege niet op te brengen. "Maar er kun nen wel dienstwoningen ver onder de prijs worden verkocht; dat kan wel", aldus Milly van Stiphout. "Maar ze komen niet op voor de laagstbetaalden. 67.200 gulden betekent kennelijk het faillissement en dat betekent dat er dit jaar geen enkele goedkope huurwo ning gebouwd kan worden". Zij wees er in dit verband op dat tachtig pro cent van de beroepsbevolking in Soest minder dan het modale inkomen ver dient. Door deze beslissing van het College komt volgens de woningbouwvereni ging de sociale woningbouw op de tocht te staan, te meer daar te contingenten waar de woningen op zouden komen staan nu teruggaan naar het rijk. Het is maar de vraag of Soest de ko mende jaren nog wel in aanmerking komt voor contingenten, gezien de voorrang die gegeven wordt aan de groeikern Leusden en groeistad Amers foort. "Voor iemand die een goedkope huurwoning nodig heeft blijven er twee mogelijkheden over aldus de voorzitter, „hoogbouw of verhuizen". Er zal worden getracht om het col lege besluit via politieke kanalen te rug te draaien. Dat zal snel moeten ge- gebeuren, want voor 1 september moet de aanvraag bij het rijk binnen zijn, anders gaan de contigenten terug naar het rijk. Concessie Voorzitter Milly van Stiphout, die voor het eerst de algemene vergade ring leidde, hield geen vrolijk praatje. "Het wordt moeilijk om de doelstellin gen te verwezenlijken. We zullen con cessies moeten doen aan onze idealen". Zij wees op de sociale woningbouw die tot de helft is teruggebracht en het feit dat de meeste woningbouw zich in Amersfoort en Leusden concentreert. Verder sprak ze over het gevaar om zomaar vrije sector woningen te bou wen in Soest. "Als de tijden beter wor den is er straks helemaal geen ruimte meer voor sociale woningbouw" Een tegenvaller voor de woningbouw vereniging was ook dat de rijksbij drage voor de renovaties van de wo ningen aan de Schaepmanstraat niet gekomen is. De gemaakte vijfjaren- planning blijkt nu al niet meer haal baar door de grote financiële tegen vallers. Daarbij komt ook dat het saldo van de huurachterstanden met de helft is gestegen tot een bedrag van 276.000 gulden. Als enig lichtpuntje vermeldde de voorzitter de oprichting van de nieu we bewonersvereniging Boekweitland. Samen met de 31 aanwezige leden wil het bestuur van de woningbouwver eniging het gemeentebestuur verzoe ken een volkshuisvestingsplan te maken. Hierdoor kan men zien hoeveel waarde het gemeentebestuur hecht aan goedkope huurwoningen. Verder gaat men denken over een andere ma nier om zonder rijkssubsidie toch be taalbare woningen te bouwen. In het bestuur heeft penningmeester W. H. van Doorn zijn functie neergelegd. Milly van Stiphout sprak lovende woor den en verwelkomde als opvolger de heer R. H. van Hal. In een reactie op de uitlatingen van oud-wethouder mevrouw Milly van Stiphout als voorzitter van de woning bouwvereniging Soest over de afwij zing van het kredietverzoek door B. en W. voor de bouw van 28 premiehuur woningen bij het winkelcentrum Over hees, zegt gemeentevoorlichter Ben J. van Os namens het college, dat het niet zo is dat het verzoek is afgewezen. 'Het college heeft vooralsnog geen ja of nee gezegd. Er wordt nog steeds ge sproken', aldus Van Os. Zo eenvoudig als mevrouw Van Stip hout de zaken voorstelt, is de situatie niet, meent Van Os. De gemeente heeft met de provincie afspraken ge maakt over de grondprijs en Soest wil daar niet aan tornen; de grond prijs voor de huurwoningen ligt al aanmerkelijk lager dan voor vrije- sectorbouw. Vrije-sectorbouw is voor de gemeente weliswaar financieel aan trekkelijker, maar het is niet zo dat het college hieraan de voorkeur geeft. Daarvan zijn voorbeelden te over, al dus Van Os. Hij wijst erop, dat de toewijzing van de 28 woningen bij het buurtwinkel centrum Overhees is gebaseerd op de grondprijs. De gemeente wil die hand haven, dus het is nu aan de woning bouwvereniging om de woningkosten (verder) te drukken, aldus Van Os. 'Eén van de taken van het gemeente bestuur is het beheer van gemeen schapsgeld. Dat is vooral in deze tijd van bezuinigen niet gemakkelijk' m Donderdag Versgebrande 500 gram 250 gram Donderdag Gekookte 500 gram van 5.45 voor Donderdag 1 kilo per stuk van 13.60 voor Donderdag 20 stuks voor hand en pers Dit weekend Gouda's Glorie Kuipje van 500 gram door GEHARD PAUL Geloven is nu de keuken hardblauw schilderen omdat je zeker weet dat on danks het gure voorjaar de zomer op komst is. Zo'n kille blauw kleur vonden ze vroeger natuurlijk net zo min mooi als wij nu, maar ze wisten wel dat de vliegen er ook een hekel aan hadden. Maar stel nu het geval dat de zomer dit jaar niet alleen op woensdag valt, zoals boze tongen beweren, dan zijn er wel minder rigoureuze maatregelen te be denken om ons te vrijwaren van al te veel vliegen. De beestjes, die volgens een raadselboekje uit mijn jeugd de brutaalste dieren ter wereld zijn omdat "ze zich bij koningen en keizers op de neus zetten", houden ook niet van ci troen, citroengeraniums en vlierstrui ken. Van de vlier kun je gewoon een paar takken in eën vaas zetten (een citroengeranium hangt bij ons trou wens ook in het toilet als niet-chemische stank verdrijver). Afrikaantjes kunnen ze ook niet pruimen. Net als de mieren die bovendien nog een hekel hebben aan goudsbloemen. Dit soort oplossin gen is in ieder geval veel bloemrijker dan een scheut wasbenzine en een luci fer. Nu we toch bezig zijn: tegen de tijd dat de wespen in menigten uitbarsten is het zaak om de voorraad ammoniak na te zien. Water met een scheut van dat stinkspul houdt wespen op een afstand. De hardnekkige vervolging die ze soms inzetten na een panische reaktie doet vermoeden dat ze daar op een kwaad aardige manier van weten te genieten. Net als de omstanders. Toch vind ik wespen minder irritant dan muggen die je door hun zeurderige gedrein uit de slaap houden. Als het ge brom aanzwelt en plotseling ophoudt weet je nooit óf en waar het loeder zich aan je bloed tegoed zit te doen. Je geeft jezelf een venijnige hijs voor je hoofd maar het onding blaast nooit echt en luidruchtig de aftocht. Daardoor weet je niet of hij zijn donor niet ergens tus sen twee slokjes door stiekem zit uit te lachen. Als hij weer op je inzoemt kan dat dus net zo gemakkelijk een tweede mug zijn. En daarna zijn hele familie tot je het licht aan doet en na een wilde jacht en met een onnodig harde klap het behang ontsiert met een bloedvlek. On nodig hard, want muggen zijn net zo breekbaar als ze eruit zien. Een in de lengte gevouwen handdoek tegen de- muur laten vallen waar hij zit na te ge nieten is voldoende om de mug voor goed buiten gevecht te stellen. Bij een hardere slag Waait 'ie gewoon weg. Daarom is doortochten ook een goed middel om ze weg te krijgen. Een hor is dan wel op zijn plaats anders vlie gen er meer naar binnen dan naar de gang. Lavendel of citroenolie op je kus sen sprenkelen wil ook wel eens helpen, maar je ligt er dan wel met je snufferd bovenop. Minder indringend is het om wat kamferkristallen op een warm strijkijzer te laten smelten en daarmee even langs de muren te lopen. Niet dat ze, behalve door de mep, door al die maatregelen het loodje leggen, want hun fijngebouwde corpus kan alleen gedood worden door zeer sterke be strijdingsmiddelen die dus ook voor an dere levende wezens gevaarlijk zijn. Als voorzorgsmaatregel hebben wij onze regenton opgedoekt: ideale broed plaatsen voor dat tuig. Als ze zich wil len vermenigvuldigen, dan maar bij iemand anders in de tuin. Toch wil ik best een deal maken met het K.N.M.I:: als zij nu zorgen voor een lange, warme zomer dan za l ik ver der mijn mond houden over vliegen, mieren, wespen, muggen en al dat soort gebroed. Tijdens het winkelen in een super markt aan de Van Weedestraat werd van een 25-jarige Soester de portemon nee gestolen. Met zijn giropas en een aantal girocheques raakte hij daarbij ook een bedrag van 350 kwijt. De man deed aangifte wegens diefstal bij de po litie. JSw Juwelier GEEF GOUD ALS JE VAN ELKAAR HOUDT TAXATIES Burg. Grothestr. 13 EPARATIES Soest 02155-23271 Wilt u meer over verzekeringen weten? Dan moet Ude naam van Rouwendaal niet uergetenf Bij ons hypotheek vanaf 8,2%. J.G. van Rouwendaal B.V. ASSURANTIËN EN ONROEREND GOED TELEFOON 02155 -1 64 67 DAG NACHT Onmisbaar bij de keuze van een koophuis in Soest, Amersfoort, Baarn en omgeving. Peters bv Makelaardij o.g. voor wonen in de groene zoneJ Soest, 02155-16251 Amersfoort, 033-630506

Soester Courant | 1983 | | pagina 1