f^baxtkuigen J VAARDERHOOGT (Dudefawefó <yoed in ai/eéJ Gereformeerd Soest-Zuid zal dominee Rinzema missen 'Deu Pjess" - unieke kledingzaak in Soest 'Er komen geen kruis raketten in Soesterberg Gehannes DOE-HET-ZELVERS TWEEDE BLAD Rondje Soest ft Restaurant Druk afscheid voor vertrekkende predikant Tweedehands kleding voor een spotprijsje K^:omT>E-R Raadslid Jan Visser ProgSoest) bezocht conferentie in De Flint WIJ STELLEN GEEN PRIJS OP PRIJZEN voor Een Pinus in de tuin 11 Soester Courant van woensdag 15 juni 1988 s? door Arie Wandelaar ARIE WANDELAAR en MARIE ZIJN OP VAKANTIE SOESTERSCOÖRANT 4 Kegelbanen Prins Hendriklaan 1 Soest Ook: plateservice lunches en uitgebreide keuze a la carte Telefoon 02155-13807 Dominee en mevrouw Rinzema beproeven de constructie van de tuinstoelen die hun namens de gemeenteleden werden aangeboden. Aan de vooravond van zijn vertrek naar Utrecht, waar hij predikant wordt van de gereformeerde wijkgemeente Utrecht-West, heeft dr. J. Rinzema in het afgelopen weekeinde een streep gezet onder zijn officiële verbintenis met Soest, in het bijzonder met de gereformeerde wijkgemeente Zuid Wilhelminakerk). Dat gebeurde in eerste instantie zater dag al met een druk bezochte receptie in "De Rank", waar enige honderden mensen - vooral gemeenteleden, maar ook velen van buiten - dominee en mevrouw Rinzema de hand kwamen drukken. Tijdens de receptie werd hun ook het cadeau aangeboden, waarvoor de af- scheidscommissie in de afgelopen we ken de nodige financiën had verza meld. Namens alle gemeenteleden van Soest-Zuid overhandigde mevrouw A. A. Nagtegaal-Bijlsma allereerst een fraai boeket aan mevrouw Rinzema, om te onderstrepen dat zij het als predikantsvrouw lang niet altijd ge makkelijk had gehad, maar dat zij zich altijd op bijzondere wijze naast haar man had ingezet voor het welzijn van de gemeente. De heer H. W. Howell herinnerde er in een korte toespraak aan dat een predi kant volgens het gangbare woordge bruik in een gemeente "staat". Dat klopte ook wel, meende hij, in het geval van dominee Rinzema. "Hij "staat" zijn mannetje, "staat" ook altijd open voor iedereen", aldus de heer Howell, die het dan ook plezierig vond het geliefde predikantsechtpaar een ge schenk te kunnen aanbieden dat ertoe kan bijdragen dat ze ook eens kunnen "zitten": een tuinmeublement, com pleetmet parasol, dat door dominee ën mevrouw Rinzema gezamenlijk werd onthuld. In zijn dankwoord toonde dr. Rinzema zich vooral ingenomen met de solide constructie van de tuinstoelen: "want hoewel sommigen vinden dat ik er wat licht overheen ga, ben ik toch een 'zware' dominee". Dr. Rinzema bena drukte overigens dat hij een ander geschenk nog meer waardeerde: "Het mooiste cadeau dat u ons hebt gegeven bent u zelf". Het predikantschap in Soest-Zuid was een gewelig beroep, aldus dr. Rinzema. "Als je je openstelt krijg je zoveel liefde en sympathie dat je er verlegen van wordt". Op zondagochtend volgde in de zeer goed gevulde Wilhelminakerk de offi ciële afscheidsdienst, waarin dr. Rin zema voor het laatst als wijkpredikant voorging. Onder de toehoorders bevon den zich tal van genodigden, onder wie ook burgemeester Scholten en zijn ambtsvoorgangster, mevrouw Corver- Van Haaften. Ook een groot aantal collega's van dr. Rinzema woonde de kerkdienst bijwaaraan ook werd mee gewerkt door het Wilhelminakerkkoor. Als thema van zijn preek had dr. Rinzema gekozen "Terug naar de oor sprong", met als uitgangspunt de woorden van de apostel Paulus tot de gemeente van Korinthe: "Want ik had niet besloten iets te weten onder u dan Jezus Christus, een gekruisigde nog wel". Dr. Rinzema memoreerde in zijn verkondiging dat de tien jaar van zijn predikantschap in Soest vlug waren gegaan. "Toen we kwamen dachten wewat staat ons te wachten?maar wat was het geweldig! Vooral in de kontakten met de mensen zijn er mo menten geweest van intense ontroe ring, die je nooit meer kunt vergeten. We hebben veel gelachen, maar ook gehuild". Dr. Rinzema benadrukte dat er in tien jaar tijds veel veranderd was. "Het is een tijd geworden van grote, wereld omvattende omwentelingen, die nau welijks te beschrijven zijn. Het wanke len van de gevestigde instituties is niet alleen voor de overheid, maar ook voor de kerk een probleem geworden, en de moeilijkheden zijn ook onze eigen ge meente niet voorbij gegaan". "Terug naar de oorsprong" betekende volgens dr. Rinzema dat het vooral van belang was terug te keren tot de persoon van Jezus Christus. "Hoe ver tolken we vandaag wat Jezus heeft gezegd, daar gaat het om. Zoals dat ook voor de door tegenstellingen uit eengedrevenen van Korinthe destijds de enige uitweg is geweest, zo moet dat ook gelden voor de gemeente van Soest, aldus dr. Rinzema. Hij wees erop dat de kerk in de loop der tijden een hele organisatie om Jezus had heengebouwd, waarvan het gevaar dreigde dat deze een doel op zichzelf is geworden. "Maar het gaat om de oorsprong: Jezus, de timmerman, de 'Rabbi van Nazareth', een leraar die 't zo bont maakte dat hij tenslotte werd gekruisigd". Hij haalde de woorden van Dietrich Bonhoeffer aan: "De kerk is Jezus Christus zoals hij tegen woordig onder de mensen verkeert". "Wat opgebouwd is wordt met zware slagen geslagen", meende dr. Rinze ma, "maar we moeten de klok niet proberen 2000 jaar terug te draaien". De laatste jaren hebben de tegenstel lingen ook de gemeente van Soest-Zuid niet onberoerd gelaten, merkte hij op. "We hebben wel eens de neiging ge toond elkaar op bijzaken - voor of tegen het IKV - vast te spijkeren - maar de hoofdzaak is: Hebben wij een band met God, hebben wij Jezus lief?. Het gaat Foto: Goos van der Wilt om de oorsprong, om wat Jezus heeft bedoeld, en verder niks". Nog in de dienst voerden de heer J. v.d. Heide, voorzitter van de wijkkerke- raad, en de heer G. H. Zevenboom, voorzitter van de Kerkeraad Algemene Zaken van de Gereformeerde Kerk van Soest, het woord. De heer V.d. Heide bedankte dominee Rinzema voor zijn fijne manier van werken en zijn inzet voor tal van activiteiten en wenste hem in Utrecht een goede tijd toe, evenals mevrouw Rinzema. Hij bood het predi kantsechtpaar een bloemstuk aan. De heer Zevenboom stond vooral stil bij de inbreng die dr. Rinzema altijd had in de KAZ-vergaderingen. "U was er altijd helemaal, we konden niet om u heen". Hij waarschuwde de kerkeraad van Utrecht alvast: "Pas op uw tellen, hou 'm kort!" De heer Zevenboom merkte op dat ge reformeerd Soest dr. Rinzema zeker zal missen om zijn bijdragen, die altijd de moeite waard waren en getuigden van wijsheid en inzicht. Ook de aan dacht die dr. Rinzema voor de muziek in de kerk had, als pleitbezorger van het kerkkoor, zwaaide hij lof toe. Hij wenste dr. Rinzema veel blijdschap en zegen in zijn nieuwe gemeente en feliciteerde de Utrechters met hun nieuwe predikant. In zijn dankwoord richtte dr. Rinzema zich in de eerste plaats tot zijn vrouw en kinderen, tot de kerkeraden, waar van hij de teamgeest en de harmoni sche samenwerking roemde, tot het gemeentebestuur, het koor en de orga nist, de koster en de verschillende commissies. Speciale woorden van dank sprak hij tot zijn collega's in het convent van pastores te Soest, dat hij "een goed communicatiekanaal voor de interkerkelijke verhoudingen in Soest" noemde. "Bedankt, lieve men sen, voor alles wat u ons hebt gegeven en voor alles wat wij van u hebben geleerd". Na afloop van de kerkdienst vond nog een korte bijeenkomst plaats in De Rank, die door tientallen genodigden werd bijgewoond. Hier voerde nog een aantal sprekers het woord, onder wie de heer W. v.d. Steeg namens de her vormde wijkgemeente de Oude Kerk. Deze stelde vast dat het "samen op weg" van hervormden en gerefor meerden in Soest in de periode-Rinze- ma gevorderd was, "in elk geval zijn we niet van elkaar afgedwaald", of- school dr. Rinzema volgens hem met ongeduld op één ongedeelde kerk hoop te.. Ds. C. R. H. ter Haar Romeny sprak een kort dankwoord, mede namens de directie van Zonnegloren. "Het was fijn u door Zonnegloren te zien gaan, altijd rust, geloof, zekerheid en vooral blijdschap uitstralend". Hij roemde tevens het collegiale contact tussen de diverse Soester pastores, waaraan dr. Rinzema een voorname bijdrage had geleverd. Namens de gereformeerde collega's sprak ook ds. D. Land van de wijkgemeente West hartelijke woor den, evenals ds. Joh. C. Baumfalk, die zich in het bijzonder tot mevrouw Rinzema richtte. In zijn slotwoord merkte dr. Rinzema o.m. over de samenwerking tussen hervormden en gereformeerden op dat hem altijd één kerk voor ogen had gestaan, volgens het "warenhuismo del": met verschillende "afdelingen" onder een "Centrale Directie". Hij dankte alle sprekers voor hun woorden en besloot met een hartelijk "tot ziens". Margot Klumper en Marjan Nicolaas voor de deur van hun 'Deu Pjess.' Foto Ankie Siddré. Vorige week werd met de immer toe passelijke beschuiten-met-muisjes de geboorte gevierd van een nieuwe kle dingzaak in Soest, en nog wel een unie ke ook. "Deu Pjess" is de eerste win kel in onze woonplaats die zich vol ledig toelegt op de verkoop van ge bruikte kleding. "Deu Pjess" is een initiatief van twee vriendinnen, Marjan Nicolaas en Mar got Klumper, die al geruime tijd ge leden begonnen met de aan- en verkoop van gedragen kleding, zij het dan dat dit gebeurde vanuit de woning van Marjan aan de Van Mecklenburglaan. Enige maanden geleden rijpte het be sluit op zoek te gaan naar een eigen pandje, omdat de handel een boven verwachting hoge vlucht nam. In het pandje aan de Nieuweweg nummer 10 - waar vroeger de bekende herenkapper Van de Broek zijn domein had - vonden zij de ruimte, compleet met etalage. In het interieur is de voorraad op aan trekkelijke wijze uitgestald. Vrijwel direct na de opening begon het publiek toe te stromen en de eerste klanten maakten niet alleen kennis met de be schuiten-met-muisjes maar ook met de spulletjes zelf: kinder- tiener- en dameskleding, "allemaal voor spot prijzen te koop", aldus Marjan Nicolaas. "Deu Pjess" koopt ook tweedehands kleding in. Iedereen kan zijn overtol lige spulletjes - mits onbeschadigd en schoon - gedurende 3 maanden in consignatie geven. Pas als er verkocht is, wordt er afgerekend. De officiële openingshandeling be stond overigens uit het dichtritsen van een twee meter lange ritssluiting, daarmee symboliserend dat van twee stukken één werd gemaakt: "Deu Pjess". De opening werd opgeluisterd door een fraai uitgedoste clown, die het passerende publiek op het bestaan van "Deu Pjess" opmerkzaam trachtte te maken en daarin dan ook virtuoos slaagde. De winkel aan de Nieuweweg is op woensdag, donderdag, vrijdag en za terdag geopend van 10.00 's morgens tot 16.00 uur 's middags. Op zaterdag gaat'Deu Pjess" om 15.00 uur dicht. TAPIJT-' en MEUBELREINIGING Specialisten in wol en katoen Tevens verhuur Tapijtreinigingsapparatuur Noorderstraat 25 - Baarn Tel. 02154-17281/18141* Bekeuringen voor rijden onder invloed Ook in de afgelopen week werden weer enige automobiisten aangehouden die met teveel alcohol toch aan het verkeer deelnamen. Op de Laanstraat was het vorige week een inwoner van Nieuwegein, die een rijverbod en een proces-verbaal kreeg, nadat de politie hem wegens opvallend rijgedrag had aangehouden. Een 52-jarige inwoner van Soest over kwam hetzelfde, nadat hij op de Van Weedestraat tegen een stilstaande auto was gebotst. Omstanders hadden de politie eerder verteld dat er een man achter het stuur onwel was geworden. Op de Weegbreestraat botste een 44-ja- rige Soester onder invloed van drank tegen een stilstaande oplegger. Zijn auto werd daarbij total loss gereden. Aanvankelijk was de man te voet op weg naar huis gegaan, maar juist voor dat hij zijn woning zou betredeh kon dè politie hem aanhouden. Ook kreeg hij een proces-verbaal. Door ruit gevallen Bij de openbare lagere school De Scha kel aan de Klaarwaterweg viel vorige week een 8-jarige jongen tijdens het spelen door een ruit. Met snijwonden moest hij per ziekenauto naar Zonne gloren worden overgebracht. Portemonnee gerold In een supermarkt aan de Van Weede straat is vorige week een inwoonster van Soest beroofd van haar portemon nee, waarin een giropas, cheques en een bedrag van 350 zaten. In de win kel was een onbekende man tegen haar opgebotst, en pas later ontdekte zij de diefstal. Zij deed aangifte bij de politie. Meisjes gewond bij aan rijding Op het fietspad van de Nieuweweg deed zich vorige week ter hoogte van de Klein Engendaalweg een botsing voor tussen ene 11-jarig meisje op de fiets een een 16-jarig meisje op de bromfiets. Het jongste meisje week plotseling uit naar links, op het mo ment dat zij door de bromfietser werd gepasseerd. Beiden kwamen ten val en moesten voor onderzoek naar Zonne gloren worden overgebracht. En nu maar kijken of het helpt. Uitgerekend bij de man die in Soest de initiatiefnemer en projectleider is ge weest van de actie om postcode en huisnummer in het frame van de fiet sen te graveren, brigadier J. Hofstee van de Soester politie, werd vorige week een fiets ontstolen. Het rijwiel werd weggenomen uit de garage van zijn woning aan de Talmalaan. De fiets had een waarde van 650,- en was in derdaad voorzien van postcode en huis nummer. Dure scharesliep Inwoonsters van Soest deden vorige week hun beklag bij de politie, nadat zij waren benaderd door twee scharen slijpers. In het eerste geval liet een be woonster van de Nassaulaan drie scha ren en een grasmaaier slijpen. Daar voor vroegen de mannen een bedrag van 65,-. Zij vond echter 25,- wel ge noeg. Een bewoonster van de Sophia- laan net drie messen en een gras- schaar behandelen en kreeg ook een rekening van 65,- gepresenteerd. La ter kwamen de mannen terug en eisten, nog eens 40 gulden. Zij betaalde met maar waarschuwde de politie, evenals de eerste dame. Diefstal uit caravan Een inwoner van Amsterdam deed vorige week bij de politie aangifte van diefstal van een kleurentelevisie en een butagasfles uit zijn caravan, die ge stald staat bij een caravanpark aan de Birkstraat. De gezamelijk waarde be draagt 1500. Op dezelfde camping werd ook een opstapje voor een cara van weggenomen. De eigenaar, een in woner van Amstelveen, werd daarmee voor 500 benadeeld. Man onder auto bekneld Terwijl een 34-jarige bewoner van de Vermeerlaan de onderkant van zijn auto aan het tectyleren was, schoot het voertuig van de krik, waardoor de man onder de wagen bekneld raakte. Hij werd door omstanders bevrijd. Omdat hij diverse hoofdwonden had werd hij per ambulance naar Zonnegloren overgebracht. "Mient-Jan Faber vertelde vorige week In de Flint in Amersfoort, dat niet De Peel de vermoedelijke basis wordt voor de 48 in Nederland te plaatsen kruisraketten, maar de vliegbasis Volkel. Nieuwe informatie uit Amerika doet bij het I.K.V. het vermoeden rij zen dat nog maar vijf plekken in ons land voor de stationering in aanmer king komen, en daar hoort Soesterberg niet bij. Deze mededeling was voor mij de enige geruststellende boodschap die ik te horen kreeg tijdens de vredescon ferentie in Amersfoort, waar 475 lokale bestuurders (66 burgemeesters, 146 wethouders en 263 raadsleden) van 276 gemeenten uit het hele land gepraat hebben over de mogelijkheden van ge meenten op het punt van vrede en vei ligheid, in bijzonder wat betreft het handelen bij de opslag van kernwa pens. Uit de landelijke pers en van de televi sie heeft men inmiddels begrepen, dat de lokale mogelijkheden om plaatsing te voorkomen nihil zijn. We kunnen de ramp hoogstens vertragen. Dat er in Soesterberg geen kernwapens gestationeerd worden, is een schrale troost, want in ons kleine landje is elk kernwapen, waar dan ook, levensge vaarlijk, bedreigend en onveilig. Zoals ook de basis Soesterberg, die zaterdag vredelievend omsingeld wordt, onveilig en bedreigend is. Je kunt met dit terrein zeer nuttige dingen doen, zo als ir. Jan Nuijten vorig jaar heeft aan getoond. Vorige week donderdagmiddag in de Informatie over twee nieuwe woningbouw projecten in Overhees In het gemeentelijk INFOrmatiecen- trum kunnen geïnteresseerden kennis nemen van twee nieuwe woningbouw projecten die in Overhees gerealiseerd worden. Het eerste plan gaat over de bouw van 18 twee-onder-een-kap woningen die verder onderling worden geschakeld door een aangebouwde garage. De prij zen van de woningen die aan een vijver kmen te liggen, liggen om en nabij de 180.000 gulden. De tekeningen van het andere plan to nen 21 koopwoningen die ongeveer 140.000 gulden gaan kosten. Het is de bedoeling dan na de vakantie met de böuw van belde projecten wórdt begon nen. Naast uitvoerige tekeningen lig gen ook brochures over de plannen ter inzage. Verder hangen in het INFOcentrum de tekeningen van de 155 bejaardenwo ningen die onder de naam "Vijverhof" in Overhees gebouwd worden. Tenslotte kan men gratis een tweetal folders, op het gebied van "huren" meenemen, onder de naam "Huurprij zen van woonruimte 1983" en "Huurop- zeggen gaat zomaar niet." Flint, waar ik in de wandelgangen wet houder Frans Kingma (PvdA) tegen kwam, ben ik gesterkt in mijn streven op lokaal niveau en met name in de gemeenteraad van Soest over zaken van vrede veiligheid te praten, en een uitspraak trachten te ontlokken over aangelegenheden die schijnbaar alleen in Den Haag ter discussie mogen staan. Burgemeester H. J. M. De- fesche van Venray betoogde, dat al in 1928 een zekere professor Oppenheim met dit misverstand heeft afgerekend. Waarom het CDA en de VVD in Soest hierover zo moeilijk doen is wel begrij pelijk, maar onaanvaardbaar. Holland - Amerika lijn Tenslotte ben ik in Amersfoort geïnfor meerd over een nieuwe actie van het IKV, om een grootscheepse campagne op touw te zetten om de publieke opinie in de Verenigde Staten te mobiliseren tegen de plaatsing van nieuwe kernwa pens op Europees grondgebied. De bedoeling van deze "people tot people campaign," die deze zomer door de gezamelijke vredesorganisatie in ons land wordt gehouden in samen werking met andere Europese vredes organisaties, is dat er op massale schaal met instituties (kerken, gemeenten, universiteiten, vakbonden), groepen en individuen in de V.S. contact wordt gezocht, om de Amerikanen van omvang, intensiteit en redenen van het verzet in Europa tegen de voorgenomen plaatsing van nieuwe kernwapens te doordringen. De "Freeze Campaign," de vredesbe weging in de V.S., die mede het initia tief tot deze campagne heeft genomen, is van oordeel, dat de weerstand in Europa tegen de komst van nieuwe kernraketten nog onvoldoende onderkend wordt in de Verenigde Sta ten. Door de campagne kunnen de acties, die al in de V.S. zelf opgezet zijn om uit voering van het plaatsingsbesluit in 1983 te voorkomen en het in ieder geval voor onbepaalde tijd op te schorten, ondersteund worden. Concreet zal ge tracht worden via initiatieven in het Amerikaans Congres en de Senaat de gelden, die voor het produceren, testen en plaatsen van kruisraketten en Per- shing II's geallokeerd zijn, te blok keren. Door het beroep om steun van de Amerikanen zou de druk op de Amerikaanse politieke besluitvormers nog vergroot kunnen worden. Het LK.V. noemt deze nieuwe zomer- actiè, voor zover het het Nederlandse aandeel betreft: "Holland - Amerika lijn." Dat is een heel andere lijn dan die van burgemeester Paul Scholten uit Soest ("Je kunt in Titusville zo lekker eten.") en van burgemeester Truman Scarborough jr. uit Titusville ("Wat hebben jullie hier in Soest toch een mooi compostbedrijf"). Ik hoop dat vele Soesters de lijn die het I.K.V. heeft uitgestippeld zullen volgen. Jan Visser Ajje vrogger as kingd de hik haad, daan mos je vaan je moeder un gloasje woater opdrinkt* in èéjn oasum en as daat niks hielp, daan mos je tot tien telle. De sportstichting is ok an de hik, en daat duurt nog effe, waant die mot un ton ophikke en daa's un heul end telle. Kaajje vaandoag de daag ok beter met un zaakkompuutertje doen in ploats vaan daajje zelluf stoat te turreve. Ik schaat, daatter nog wel veul meer instellinge en kiups an de hik roake as ze verneme hoe of daat de vlaag ter bie stoat. 'k Ben vaan de week ok nog effe weze kieke bie de opening vaan de zwem- baadtentoönsteliing. Daa's toch leuk, zeg! Heul baar maan, aailemoal ploat jes vaan 't ouwe baad. En ik weet ter nog un hóóp vaan, waant ik waas ter ok bie in '33. 'k Von ut aalienig moar un roare zoak, daatter heul geejn baadmeesters bie de opening woare. Waas daat noeng om op de gloasjes sjuu vaan Oraanje te be- zunlge of waore ze te loat uuttenödigd? Of zoate ze licht ok nog op te hikke? Affing, die haadde woater zaat bie de haangd, doch ik. De braandweer hikt zich omtrent ut raambaam, moar die het zich verslikt. In de beziene, daar kompter vaan ajje te gulzig ben. 6000 Guldens ben der op- pereje met bezoekjes an de febriek woar de nieuwe iaadderwoage in anbouw waas. Daat waas daan zeker un heul end vurt. Jaan Visser doch, daat die woage in Spaanje wier gemoakt. Zeker ongder supervisie vaan Singterkloas, waant die het verstaand vaan doake en met huliup vaan Zwaarte Piet, waant die weet veul vaan schoorsteenbraan- de. En zo ben'k verdeed alweer over die Iaadderwoage estrukeld. Ik krieg ter waat vaan. Moar deuze keer is ut ming schuld niet. Ut sting in de kraant en daan kaan'k ter niet vaanaaf blieve. Ajje 't ming vroagt, daan mok zegge, houwt ter daan ok us un keer mee op, daan hejje geejn laast meer van. HANNES VAN DE NENG Itnnfrnnr Steenhoff straat 13 Hl 3764 BH Soest effiriency Telefoon 02155-101 15 KANTOORMACHINES Copieërmachines Kasregisters Schrijfmachines Rekenmachines Microcumputers Dicteermachines Inbindapparatuur Plastificeermachines Fiets door winkelruit gegooid Een 18-jarige jongeman uit Soest, vol gens de politie onder invloed van drank en liefdesverdriet, wierp in de nacht van zaterdag op zondag een fiets door de etalageruit van een naaimachine handel aan de Van Weedestraat. Op het Nassauplantsoen hield de politie hem aanvankelijk aan, maar toen ontkende hij zijn daad. De volgende dag kwam hij echter berouwvol opbiechten dat hij wel degelijk de dader was geweest. De fiets was overigens het eigendom van een bewoner van het Saenredamplant- Hoe optiek-deskundig wij ook zijn. Wij worden liever om vakmanschap geprezen. Medische handelingen verrichten wij uiteraard niet aan ogen. Dan verwijzen wij naar de oogspecialist. lunV» 'a 'mh-mat h f/a\ xefteï/teicl ■VAN WEEDESTRAAT 17A - SOEST - Telefoon 02155-17120. Erik van Dorresteyn medewerker 't Vaarderhoogt Het geslacht waarvan de hollandse naam pijnboom of den is omvat een groot aantal soorten en kweek- vormen. Hieronder bevinden zich ook diverse waar devolle tuinplanten. Een greep uit deze sterke groenblijvers wil ik graag dit keer bespreken, om dat de Pinus eigenlijk nog altijd veel te weinig wordt aangeplant. De Pijnboom neemt onder de coniferen een aparte plaats in door zijn vorm en de fraaie naalden. Vooral in het voorjaar is een uitlopend exemplaar bijzonder mooi. Om maar met een der kleinste te beginnen noem ik als eerste de Pinus mugo "Pumilio" een botanische vorm die verspreid over een groot gedeelte van Eu ropa voorkomt. De groeiwijze is zeer gedrongen haast kruipend. Een sterke plant voor de heide of rotstuin, die zelfs op de armste grond nog gedijt. De kleur is fris groen. Even sterk als voornoemde, maar wat krachtiger in uitgroei is P. mugo "Mug- hus" de bergden. Een wat grillige bloeier met een maximale hoogte van zo'n 80-125 cm. Het jonge ge was is lichtgroen; de oudere naalden zijn wat don kerder van kleur. Deze plant neemt ook met de meeste grondsoorten genoegen. Een wat zeldzame kweek vorm is P. densiflora "Umbraculiferea" of wel de parapluden. De groei is zoals de naam reeds doet vermoeden, vrij breed en langzaam. De plant is dicht vertakt met donkergroene naalden en is ge schikt voor de kleine tuin. Het is jammer dat veel tuinen niet groot genoeg zijn om "P. griffithli" aan te planten, de tranenden. Het is een boom met sier lijke afhangende takken, oorspronkelijk afkomstig uit de Himalaya. De grijsblauwe naalden zijn net als de takken afhangend. De sierlijkste den is naar mijn mening P. parviflora "Glauca" met een zeer aparte groeiwijze, van on deren vrij matig vertakt. De plant heeft een mooie blauwe kleur en is vrij traag van groei zodat aan plant in een grote bak of een wat kleinere tuin goed mogelijk is. Een goede solitair; zeer winterhard en weinig ziektegevoelig. Pinus strobus wordt een vrije grote boommet zijn blauw-groene naalden is het toch een pracht solitair voor een wat grotere tuin. De groeiwijze is zeer breed-pyramidaal en de plant is eventueel ook te ge bruiken als een windkering. In kustgebieden blijkt deze den ook goed te voldoen als zodanig. De bij ons in het bos algemeen aangeplante P. sylvestris mag dan niet zo'n geschikte tuinboom lijken, maar is in een grote tuin toch op zijn plaats. Als een dergelijke pijnboom de ruimte krijgt zal hij van onderen tot bo ven fraai groen zien, terwijl dezelfde plant in het bos door lichtgebrek omhoog schiet, waardoor alleen bovenin de boom nog wat dennegroen aanwezig is. Sinds enkele jaren is er een helder grijs-blauwe kweekvorm van deze bosboom in de handel, die door zijn bescheidener groei, zelfs in niet al te grote tui nen jarenlang kan voldoen. De dennenfamilie is erg eensgezind wat de zonbehoefte betreft. Schaduw wordt niet bijzonder goed verdragen en resulteert dan ook meestal in zeer lelijke tot langzaam afster vende planten. Bovengenoemd dennenassortiment komen we op de betere tuincentra wellicht tegen. Doordat ze met een stevige kluit ot in een pot gele verd worden kunnen ze ook in deze tijd nog volop ge plant worden.

Soester Courant | 1983 | | pagina 11