Amerikaanse studenten nemen afscheid van Soest 0 0 t - 1 brilmode Een levenslang Vaderdagkado SWIFT PRISMAKIJKERS Straatmuziekfeest werd groot succes T&müWMtv J. Th. Bakker nieuwe brandweercommandant Zomerweken landgoed Ewijckshoeve m \W Federatie MKB Soest nu een feit Meningen van lezers <DccKwtecLHri) SOESTDIJK Objectief gezien het verst! Speciale aanbieding (SÉi Birkstraat 2 Soest Tel. 12874 'De Soester Ondernemeropgeheven WASSEN in de Wasserette? Ch. Gabriël Alle consumpties 1.65 DE KORTE DUINEN 10JAARJONG Soester Courant van woensdag 15 juni 1983 Foto: Goos van der Wilt Na een verblijf van twee weken ln Soest en één week in Oostenrijk hebben de zeven Amerikaanse studenten tij dens een barbecue-party op vrijdag avond j.1. afscheid genomen van Soest. Naast de gastgezinnen, de wethouders Plomp en Menne en burgemeester P. Scholten was ook Truman Scarbo- rough, burgemeester van Titusville aanwezig. Beiden benadrukten in een toespraak nog eens de vriendschaps banden tussen Soest en Titusville. Ver der hoopte burgemeester Scholten datt zijn Amerikaanse collega van het ver blijf in Soest had genoten en hij wenste de Soester scholieren een aangenaam verblijf in Florida. Burgemeester Scarborough bedankte ieder voor zijn inzet en overhandigde de secretaresse van burgemeester Scholten Betty Kuyvenhaven, de sleu tel van de stad Titusville, met dit ge baar bedankte de Amerikaanse burge meester haar terecht omdat zij veel van haar vrije tijd beschikbaar stelde en met grote inzet en enthousiasme de uitwisseling op poten heeft gezet. De Amerikaanse burgemeester beloofde de twaalf naar Titusville vertrekkende Soester studenten een net zo goed pro gramma als het door het Soester be- drijfs- en zakenleven aangeboden pro gramma. Zaterdag vertrok de complete Ameri kaanse delegatie per KLM-Boeing van Schiphol. Voor de Amerikanen was het moeilijk om ons landje nu al te verla ten, na zo'n grandioos verblijf in Soest. Op het vliegveld werd afscheid geno men van de gastgezinnen, vrienden en bekenden. Maar met in het achter hoofd de aankomende familiehereni ging en het bezoek van de Soester aan Titusville kon men toch gemakkelijker afscheid nemen. De Nederlanders hadden zondag nog de gelegenheid om de koffers te pak ken, waarbij het accent vooral op lich- Ook de winkeliersvereniging Hartje-Zuid ontving de Amerikanen hartelijk. Tij dens een lunch in 'De Korte Duinen' kregen zij o.m. een fotoboek over Holland aangeboden. te kleding lag gezien het subtropische klimaat in Florida. De zondag was voor de meeste studenten dan ook een rustdag om fit aan de reis van maan dag te kunnen beginnen, die via de tus senstations Londen en Miami liep naar Orlando ging waar de Amerikaanse gastgezinnen de Soesters verder "op sleeptouw" zouden nemen. De Soesters kennen de Amerikaanse gastgezinnen alleen nog van horen en zeggen of van uit een brief, maar gezien de vriend schappelijke contacten die nu al ont staan zijn, zal ook dit deel van de uit wisseling waarschijnlijk probleemloos verlopen. Het programma voor de Soesters zou dinsdagavond van start gaan met een receptie voor enkele honderden geno digden in Titusville, die in het teken zou staan van de promotie van Soest - een taak die de Soester scholieren wel toevertrouwd kan worden. Tijdens deze ontmoeting zou de bevolking van Titusville een glas in loodraam worden aangeboden door Petra v.d. Heijden, met afbeeldingen van karakteristieke Soester "monumenten." Op deze ma nier zou men een begin maken met het verstevigen van ae goede en vriend schappelijke banden tussen beide ge meenten. Die taak staat de Soester goed voor ogen maar ook de vakantie en de omgang met de Amerikaanse vrienden zal niet vergeten worden. Anton van Nes. 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 Tecnar 8 x 30 van 168,- voorƒ145,- Tecnar 8 x 40 van 182,- voor ƒ155,- Tecnar 7 x 50 van 195,- voorƒ165,- Tëcnar 10 x 50 van 197,- voor167,- Belmont de Luxe 7 x 50 van ƒ249,- voor ƒ219,- Belmont de Luxe 8 x 40 van 235,- voor 205,- Trilyte 8 x 40 van ƒ429,-voorƒ365,- Audubon 8,5 x 44 van 598,- voor ƒ539,- Inclusief luxe tas, draagriemen, beschermdoppen en geschenk verpakking. 5 jaar garantie, boven ƒ300,- levenslang garantie. gediplomeerd optometrist Lid O.V. 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 Bijna 1000 kinderen van 17 lagere scho len uit de gemeente Soest, allen leer lingen van de vijfde en zesde klas, heb ben vorige week met enthousiasme meegedaan aan de manifestatie "Mu ziek op straat," die de afsluiting vormde van het muziekproject dat ln de afgelopen weken op diverse scholen ln Soest plaatsvond. Een en ander stond onder leiding van de consulente muzikale vorming, Baukje Colpaart- Vellekoop, met assistentie van Milou van Dam. De schoolkinderen, waarvan er een flink aantal verkleed waren, maakten een anderhalf uur durende wandeling door de Kerkebuurt van Soest, waar langs een tevoren uitgezette route allerlei muzikanten, soms omgetoverd tot middeleeuwse troubadoers etc. ■tonden, die hun instrument ten gehore pachten. Alle soorten muziek waren te K>ren, zoals rock, jazz, klassiek, volks- fnuziek, etc. Behalve uit medewerkers van de mu- zieklycea uit Utrecht en Hilversum be stond de groep muzikanten uit docen ten van de muziekschool en uit "echte" straatmuzikanten Aan het einde van de wandeling kwa men de kinderen bij elkaar op het pleintje naast het postkantoor aan de Steenhoffstraat, waar begeleid door de meer dan tachtig muzikanten het slot feest plaatsvond. Uit de kinderkelen klonk daar een lied van 24 coupletten (waarvan elke school er één had ge schreven) over het arme weesmeisje Else, dat dramatische avonturen be leeft. Het lied werd gezongen op de wijs van de "Drie schuintamboers." Elsje werd geboren in een schuur, haar moeder stierf en haar vader liet haar in de steek. Vervolgens kwam ze al zwervend in Soest terecht, trouwde met een koning, kreeg ezelsoren en werd door de koning weggestuurd. Het geld dat ze verdiende werd haar door rovers afhandig gemaakt en tenslotte kwam ze ook nog onder een auto te recht. In de volgende coupletten be- F Kapsalon 'n goed verzorgd kapsel voor HAAR en voor HEM Steenhoffstraat 53 - Soest - 02155-21433 landde ze zelfs in Zonnegloren, maar daar wisten de dokters ook geen raad met haar. Ze wilde trouwen met een man, die echter bijtijds de benen nam, en tenslotte verdween ze zelf ook maar. Aan de voorbereidingen van het pro ject is meer dan een jaar gewerkt. De leerlingen van de scholen kregen een boekje, waarin ze uitvoerig werden in gelicht over de straatmuziek van vroe ger en nu. Al eerder verzorgde Baukje Colpoort dergelijke muziekprojecten. Sinds 1970 is zij in Soest, als consulente muzikale vorming, verbonden aan de Regionale Muziekschool. Het jeugd- journool toonde 's avonds opnamen van het evenement. Met ingang van 1 november a.s. is tot commandant van de Soester brand weer benoemd de heer J. Th. Bakker, sinds oktober vorig jaar ondercom mandant. De heer Bakker wordt dus de opvolger van de huidige commandant, de heer J. F. Groart, die de dienst op die datum met functioneel leeftijdsont slag zal verlaten. De heer Bakker begon zijn brandweer- carriere in 1966 in de gemeente Velsen. In 1972 volgde een aanstelling in Den Haag, waar hij bij de inspectie voor het brandweerwezen opleidingen verzorg de. In september 1981 werd de heer Bakker de tweede beroepsofficier bij het Soester brandweerkorps, naast de heer Groart. Overigens staat de Soes ter brandweer tegelijk met het vertrek van de heer Groart een reorganisatie te wachten. Het College van Burge meester en Wethouders zal daarover één dezer dagen aan de gemeenteraad een afzonderlijk voorstel doen. J. Th. Bakker. Zaterdag 18 juni a.s. presenteert Ewijckshoeve haar zomerweken- programma op de "Open Dag". Landgoed Ewijckshoeve, gelegen op de grens van Lage Vuursche en Den Dol- der, houdt in de maanden juli en augustus haar zomerweken met een programma-aanbod van 15 verschil lende cursusmogelijkheden. Vijf dagen achtereen kunnen liefhebbers van de diverse cursussen-, in alle rust werken en genieten op dit unieke buiten. Bij veranderende weersomstandigheden wordt er gebruik gemaakt van de fraaie ateliers van het landhuis. Voor deelname aan een zomerweek kan men kiezen uit 4 verschillende zomerweken. Het docententeam van Ewijckshoeve draagt; zorg voor een programma, dat on voorziet in een ruim aanbod van moge lijkheden voor zowel de echte begin nersals de meer gevorderden. Om een goede begeleiding en realisatie van het gestelde weekprogramma te waarborgen, worden per docent maxi maal 10 cursisten ingeschreven. De gezamenlijk te gebruiken lunches zullen de sfeer uitstralen van de Fran se keuken en uitnodigend zijn voor het leggen van contacten. Het totale zo merweken-programma omvat de vol gende cursussen: aquarel, olieverf, portret-modeltekenen/schilderen, mo- delboetseren, binnenhuisarchitectuur, handboekbinden en restauratie, zeef drukken, Amerikaans patchwork, Kathe Kruse poppen, schilderijen van stoffen, algemene muzikale vorming, bouw-en en interieurstijlen, Hindeloo- per, Veluws schilderen en meubelstof feren. Het programma voorziet niet in over nachtingen. Een lijst van slaapaccom- modaties in de directe nabijheid is op Ewijckshoeve voorradig. Landgoed Ewijckshoeve ligt aan ^e Soestdijker- weg nr. 12, d.i. de weg tussen Bilthoven en paleis Soestdijk. DeOpèn Dag wordt gehouden van 10.30 uur tot 16.00 uur. Voor informatie of aanvragen van de gratis zomerweken- brochure kunt U bellen 02156-497 en 294. Van Mandersloostr. 7 Alphen a/d Rijn, Tel.: 01720 - 7 30 37 Laanstraat 94 Baam, Tel.: 02154 - 1 44 08 Blokhuis 2 Lisse, Tel.: 02521 - 1 14 50 De vereniging de Soester Ondernemer is ter ziele en de Federatie Midden- en Kleinbedrijf [MKB] Soest leeft. Er werden maandagavond in Het Witte Huis drie vergaderingen binnen twee uur afgewerkt om dit te bewerkstel ligen. Het teruglopend ledental van de Soester Ondernemer is er de reden van geweest om een andere vorm te kiezen om de belangen van vooral het midden- en kleinbedrijf te dienen. Voorzitter van de Feratie MKB Soest wordt, na een inwerkperiode, de heer P. J. Kooij, directeur van de NMB in Soest. "Een historische avond", zo noemde de voorzitter van de vergadering, de heer J. Heerkens het gebeuren. Die betiteling is zeker terecht, want niet alleen werd de nieuwe federatie defi nitief een feit, men deed bovendien een geslaagde aanval op het vergaderre- cora. Drie vergaderingen binnen twee uur was het uiteindelijk resultaat en de ondernemers waren daar zeer tevre den mee, trouwens ook met de nieuwe vorm die gekozen is om de belangen te behartigen en het overleg met instan ties zoals de gemeente te voeren. Vooral de verspreid liggende winke liers hebben de laatste jaren weinig interesse voor de nu opgeheven ver eniging de Soester Ondernemer ge toond. Toch zal ook de nieuwe federatie ernaar blijven streven die winkeliers bij de ontwikkelingen binnen de fede ratie te betrekken. Dit om in overleg situaties de steun te hebben van zoveel mogelijk winkeliers uit Soest. De heren A. Dogterom, G. J. Adama, A. Hermsen en J. Heerkens werden gisteravond extra beloond voor hun werk binnen de Soester Ondernemer. Door de oprichting van de federatie is het ledental van 75 verdubbeld tot 150. De vier winkelgroepen uit Soest zijn namelijk lid van de federatie. Het be stuur van de federatie wordt gevormd uit twee bestuursleden van iedere win- kelgroep. Zij vertegenwoordigt bijna tachtig procent van het midden- en kleinbedrijf van Soest. De verspreide winkeliers kunnen zich ook bij de federatie aansluiten door buitenge woon lid te worden, waarbij het ver schil is dat zij op de jaarvergadering geen stemrecht hebben. De samenstelling van het federatiebe stuur is als volgt: namens winkel- groep Smitshof: D. van den Broek en P. van Buuren; namens 't Hart: J. de Vries en T. van Rouwendaal; namens de winkelkring Van Weedestraat: J. S. Nota en Jac. de Vries en namens Hartje-Zuid: J. Wessels en W. van Oosten. Als voorzitter zal de heer P. J. Kooij worden ingewerkt. Bij afwezigheid van wethouder drs. G. Plomp wenste de heer J. J. Nieuwen- huyzen de nieuwe federatie namens de gemeente geluk. Benzine diefstal Uit een auto die aan de Bosstraat ge- parkeer stond werd vorige week een hoeveelheid benzine gestolen van 15 liter. De benadeelde deed aangifte bij de politie. Aanhanger te zwaar beladen De politie hield vorige week een 51-ja- rige inwoner van Enschede aan, die achter zijn personenauto een veel te zwaarbeladen aanhanger trok. Daarop bevond zich namelijk een andere per sonenauto. Voordat uw DONZEN DEKBED aan zijn zomerslaapje begint laat u hem toch even Hij is dan weer schoon en lekker fris voor f 19.- 's morgens gebracht, 's middags klaar. Van Weedestraat 52 (achter Titfany) - Telefoon 15229 De 'veilige' vrede van de JOVD 3 Hans van Wuyckhuyse, woordvoerder van de Jongeren-organisatie van de WD, heeft gelijk wanneer hij in de Soester Courant van 1 juni 1983 zegt dat hij in deze rubriek nooit volledig kan zijn wat betreft alle aspekten van vre de/veiligheid/ontwapening. Dat hoeft echter nog geen reden te zijn om de ar gumenten zó te simplificeren (zie zijn opmerkingen over Afghanistan en de "gebroken geweertjes") en te veralge meniseren, als hij dit doet. Termen als "het is belachelijk" (2x) mogen dan misschien passen in het taalgebruik van de jeugdige liberalen, maar werken verder alleen maar als rookgordijn, waarachter de wezenlijke argumenten verhuld blijven, en dragen derhalve niets bij tot een positieve dis cussie omtrent Vrede en Veiligheid. Gebruik van een woord als "dienen te" (4 x komt zo dwingerig over, dat het de discussie doodslaat. Waar blijft op de ze manier de ruimte voor een open en genuanceerde argumentatie? Helaas leveren de argumenten van de JOVD geen nieuwe gezichtspunten op, maar zij zullen ongetwijfeld dat deel van de bevolking aanspreken, dat niet zo diep wil of kan nadenken over de on derhavige problematiek. Juist van jongeren had ik verwacht dat zij een frisse en oorspronkelijke bijdrage zou den leveren aan de discussie over Vrede en Veiligheid. Hopelijk is de uit te brengen Vredesnota minder teleur- s t e 1 stellend. Ik wacht die dan ook met be langstelling af en vind het prijzens waardig dat de JOVD dit initiatief neemt. Vrede en Veiligheid Sprekend over Vrede en Veiligheid laat Hans van W. zich op zodanige wijze uit over de Russen - alias de "rode bar baren" - dat dit het vijandsdenken al leen maar erger maakt. Dit komt de Vrede en Veiligheid geenszins ten goe de, want hoe groter het vijandsdenken, hoe zwaarder volken zich bewapenen. Het is ook in tegenspraak met wat hij zelf zegt over vrede, nl. "vrede is niet alleen een toestand van geen oorlog, maar impliceert ook eendracht, eens gezindheid tussen mensen." Wordt met dit vijandsdenken de eendracht bevor derd of zijn de Russen geen ménsen? Vrede en Veiligheid gaan bij het IKV verder dan alleen West-Europa. Aan de bewapeningsproblematiek ligt een ingewikkeld systeem van veelsoortige bèlangen ten grondslag tussen Oost en West, maar vooral ook tussen Noord en Zuid, dus de rijke landen tegenover de arme. De bewapening kan volgens het IKV onmogelijk los gezien worden van de honger en de armoede in de wereld, de vervuiling en de uitputting van grondstoffen. Dit betekent - zoals al eerder gemeld - dat Vrede niet alleen te maken heeft met Veiligheid maar ook met Gerechtigheid. Dit laatste is niet alléén maar een kwestie van hu maniteit, doch heeft alles te maken met het kerkelijk karakter van het Vredesberaad. Het Evangelie ver plicht kerkleden/IKV-leden niet alleen rekening te houden met hun eigen vei ligheid of met de veiligheid van de be volking van West-Europa, maar met die van de gehele wereldbevolking, waaronder de hongerenden, de ura- niumdelvers, die ziek geworden zijn, de slachtoffers van straling in wapen fabrieken en kerncentrales. Voor hun welzijn, hun kwaliteit van leven, hun overleven voelen wij als christenen ons medeverantwoorlijk. Al deze mensen lijden voor onze "veiligheid," die met kernwapens niet eens echte veiligheid kan zijn. Over Gerechtigheid heb ik de JOVD nog niet gehoord. Hans van W. blijft er van uitgaan men sen wel kernwapens willen als dit een "veilige" vrede garandeert. Is hij ver geten dat op 21 november 1981 400.000 Nederlanders juist hebben willen laten zien dat zij zich niet veilig voelen met kernwapens? Kernwapenvrije Gemeenten Hans van W. blijft er van uitgaan dat mensen wel kernwapens willen als dit een klaren. Bovendien meent hij dat het niets bijdraagt tot de discussie. Het IKV is het daar niet mee eens: natuur lijk weten de gemeenten ook wel dat de landelijke overheid uiteindelijk het laat ste woord heeft. Toch heeft Van Thljn, toen hij nog Minister van Binnelandse Zaken was, de gemeenten aangespoord zich wel in deze problematiek te ver diepen en besluiten over deze zaken te nemen. Een kernwapenvrije gemeente kan de komst van kruisraketten op zijn minst een aantal jaren traineren, mo gelijk is dat precies lang genoeg om - vanwege allerlei maatschappelijke en politieke ontwikkelingen in die periode - aan de komst van raketten te ontko men. Gemeenten, die zich kernwapen- vrij verklaren, dragen wél bij tot de discussie over kernwapens want 1. De Gemeenteraad zal er zelf uitge breid over moeten praten alvorens een besluit te nemen. 2. Via de Raadsverelagen in de plaatse lijke pers werkt dit bewustmakend naar de bevolking toe. Zo mogelijk zal die bevolking ook bij de besluitvorming betrokken worden. 3. Naar de landelijke overheid heeft een dergelijk besluit een signaalfunk- tie. Het helpt de democratie overeind houden, want volksvertegenwoordiging en regering zijn bij veel signalen ver plicht in ieder geval uitvoeriger bij het "ja" of "nee" tegen de kruisraketten stil te staan. 4. Een gemeente die zich kernwapen- vrij verklaart, geeft aan het probleem serieus te nemen en zal derhalve ook het veel bredere gebied van lokale vrede en veiligheid serieus nemen via Vredesnota's e.d. Hiervan kan een voorbeeldwerking uitgaan naar andere gemeenten. 5. Dat er inmiddels 73 kernwapenvrije gemeenten zijn heeft geleid tot een Conferentie van burgemeesters, ge meente-personeel en Vredesbewe gingen op 9 juni j.1. Ook een dergelijke PIANOSTEMMER Ook voor reparatie. Tel. 13321 BART KOOY CAFÉ-RESTAURANT Vredehofstraat 6 - Soestdijk Tel. 02155-12525 Voor bruiloften en partijen v.a. 20 personen (met uitz. van buitenl. gedist.) Koude buffetten v.a. 25- In de maand juni iedere maan dag t/m zaterdag een dagelijks wisselende schotel voor slechts f 10,-. Met tal van originele gerechten voor de prijs van 1973.' BIRKSTRAAT 108 SOEST 02155-13720^ f conferentie, met alle publiciteit er omheen, verlevendigt de discussie en werkt zeer bewustmakend. "De Peel" als raketbasis, zoals het IKV meent 1. Het tegendeel is nog steeds niet be wezen. r 2.'Niet één partij, ook de VVD niet, is tot nu toe met een redelijk alternatief gekomen. Schuilkelder Op de zin en de onzin van een schuilkel der wil ik hier niet ingaan, daar het IKV hierop t.z.t. in ander verband zal terugkomen. Vrouwenvredeskamp Het Vrouwenvredeskamp met al zijn positieve en negatieve kanten was een (eenvoudige) daad van burgerlijke on gehoorzaamheid, een te complex on derwerp om hier te bespreken. Daarom alleen het volgende: Gandhi noemde burgerlijke ongehoorzaam heid het recht van iedere burger. Men sen in binnen- en buitenland, die veel nagedacht en geschreven hebben over burgerlijke ongehoorzaamheid be schouwen het als een groot goed in de democratie, omdat het bijdraagt tot een beter funktioneren van de demo cratie. Immers wanneer burgers niet meer in woord en daad mogen laten blijken wat zij vinden en willen, is de democratie op weg naar een terreur- staat. Er zijn partijen en landgenoten, die nogal panisch reageren op burger lijke ongehoorzaamheid en er niet over willen horen. Mijns inziens berust dit op een fundamenteel gebrek aan kennis over de voorwaarden, normen, grenzen, enz. van burgerlijke onge hoorzaamheid. "Genève" De nul-optie, waarop de JOVD gokt, heeft geen schijn van kans. Dat kan ook nauwelijks anders, daar Reagan deze nul-optie om heel andere belangen gelanceerd heeft dan het slagen van de onderhandelingen. Bovendien is het ir reëel de Franse en Engelse kernmacht buiten beschouwing te laten. Een tussen-akkoord betekent méér kernwapens. Het zal heel moeilijk zijn eenmaal geplaatste kernwapens weer weg te krijgen. Strategisch is de kruis raket nu eenmaal geen antwoord op de SS-20, maar een ander soort wapen dat om een ander Russisch antwoord vraagt. Waarom wordt dit "gemaks halve" toch altijd over het hoofd gezien door mensen, die alle heil van "Ge nève" verwachten? De Amerikaanse confrontatie-politiek kan nooit tot ontspanning dus tot meer veiligheid leiden. Reagan voelt voor de "Freeze"-gedachte, maar dan eerst de overmacht hebben, de "achterstand" inhalen. Wat is echter "achterstand" bij zulke krankzinnige aantallen? Ondanks alle onderhandelingen over korte-, middellange,- en lange-af- standsraketten en antisatelliet-raket ten komen er steeds meer wapens, gaat de nuclearisering van de ruimte en de produktie van (verboden) che mische wapens gewoon door. Moet een mens zich daarbij veilig voe len, met daarnaast plitici - aan beide kanten - die geen millimeter macht wil len inleveren en daarbij bereid zijn let terlijk over lijken te gaan? Op welke weg zijn politici en militairen als een Amerikaanse defensiespecia list aan het Congres uitlegt dat een be paalde bom "maar" 500.000 slachtof fers vergt m.a.w. dat je daar niet moei lijk over moet doen? Daarom: onderhandelingen hebben pas kans van slagen als machts- en vij andsdenken worden omgebogen, er op grond daarvan reële voorstellen komen en de ene partij bereid is los van de andere een eerste stapje terug te doen. Thea Weenink- van Dijk, lid IK V-kern Soest. Discussie gesloten De hoofdredacteur

Soester Courant | 1983 | | pagina 3