'Het Ijveren moet helaas met onverminderde kracht doorgaan' mid 50 jaar geleden in Soest TAXI KLOMP 12984 T 'Hand in hand voor de vrede' vraagt: uw aandacht: voor: GEMEENTE Uitgifte nieuw industrieterrein Openbare commissievergaderingen Commissie Welzijn Stichting L.O. en Sport Bouwzaken 18 juni 1983, Soesterberg14.00 uur: TEL. Kamerlid Louise Groen- man (D'66) spreekt over 'Basisinkomen' Ton Elderenbosch na 10 jaar Amnesty Soest: Missie-verkoop tentoonstelling Zojuist ontvangen T-shirts met koordsluiting achter m vele dessins 15 Juni 1933 het zui- ien van pinepla- tnhuis zuiden, natuur- .V. met i, toilet, 3), ro- i royale tp naar x een taande grote 1 met jalkon, ler met tzotrap dui- ndo 3 m2 iche, erre, ners; /oor- evln- leine een op he :a. (8,! 3 front en (4 ar tuir il berg rmige 3keu- amer, op, 3 Voor- isola- rfecte Soester Courant van woensdag 15 juni 1983 Binnenkort zal een aanvang worden gemaakt met de uitgifte van industrie terrein in het bestemmingsplan Nieuwe Gracht. Soester bedrijven, die behoefte hebben aan uitbreiding of verplaatsing, komen in beginsel voor aankoop in aanmerking. Belangstellende bedrijven worden hierbij uitgenodigd in te schrijven. Be drijven die zich in een eerder stadium al hebben aangemeld kunnen dit achterwege laten. Nadere informatie is verkrijgbaar op de afdeling grond zaken van de dienst gemeentewerken, alhier. Telefoon: 02155-16744. Dinsdag 21 juni - 20.00 uur - gebouw Molenschot, Albert Cuyplaan: De agenda vermeldt: Aanwijzen van prioriteitstelling Dinsdag 21 juni -19.30 uur - gebouw gemeentewerken, Lange Brinkweg: Op de agenda staat o.m. bespreking toekenning grondkosten t.l.v. de stichting door de algemene dienst medewerking nieuwbouw clubhuis skischool Zoetelief Spreekrecht publiek 1. Vanaf één kwartier vóór en tot aanvang der commissievergadering kunnen sprekers uit het publiek zich bij de voorzitter der commissie opgeven voor het stellen van vragen of het geven van een toelichting bij een bepaald agendapunt. 2. Voor de behandeling van de agenda geeft de voorzitter de sprekers uit het publiek de gelegenheid hun opmerkingen kort en bondig aan de com missie kenbaar te maken. De spreektijd is beperkt tot 5 minuten per persoon en duurt in totaal niet langer dan 30 minuten. 3. De commissie kan de door de sprekers uit het publiek gemaakte op merkingen bij haar beschouwingen betrekken. 4. De voorzitter kan, indien daaraan bij de meerderheid van de commissie behoefte blijkt te bestaan, de sprekers uit het publiek vragen hun op merkingen bij de behandeling van het agendapunt te verduidelijken of aan te vullen. (openbare bekendmaking) De burgemeester maakt bekend dat burgemeester en wethouders van de gemeente Soest voornemens zijn op daartoe strekkende verzoeken op grond van het bepaalde in artikel 19 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening en artikel 50, lid 8 van de Woningwet, vergunning te verlenen aan 1. Jongerius B.V., Amersfoortsestraat 78c te Soesterberg, ten behoeve van het uitbreiden van een kantoorgebouw en werkplaats op het perceel Amersfoortsestraat 78b; 2. Mevr. A. J. van Doorn-Everaars, Staringlaan 29 te Soest, ten behoeve van het uitbreiden van een woonhuis op het perceel Staringlaan 29; 3. D. van Arkel, Dr. Rupertlaan 47 te Soest, ten behoeve van het bouwen van een woonhuis op een perceel gelegen aan de De Colignylaan (kad. gem. Soest, sectie K, nrs. 1148 ged. 1152 ged. en 3032 ged. 4. Woningbouwvereniging Soest, postbus 276 te Soest, ten behoeve van het plaatsen van diverse dakkapellen op de woningen Gemshoorn 35 t/m 63,16 t/m 22 en 80 t/m 88, Draailier 17 t/m 29 en 24 t/m 34. Alvorens een definitieve beslissing zal worden genomen, is een ieder be voegd binnen een termijn van twee weken, te rekenen vanaf donderdag 16 juni 1983, eventuele bezwaren schriftelijk bij burgemeester en wethou ders in te dienen. De op deze verzoeken betrekking hebbende stukken liggfefi'geduren de "die zelfde termijn tijdens de kantooruren (09.00 -. 12.00 uurter gemeente secretarie, afd. l. ter inzage. INFORMATIES: INFOCENTRUM, STEENHOFFSTRAAT 9a, TELEFOON 02155-22555. OPEN MAANDAG t/m VRIJDAG VAN 10.00 -12.30 - 13.30 17.00 UUR Dit is de leus die op zaterdag 18 juni a.s. de deelnemers aan de jaarlijkse Soesterberg-demonstratie zullen voeren. De demonstratie is georgani seerd door de vredesgroepen IKV, Vrouwen voor Vrede en Stop de N-bom in de regio Midden-Nederland en is een protestuiting tegen de aanwezigheid van kernwapens in Nederland en tegen de mogelijke plaatsing van kruisraket ten in ons land. De vliegbasis wordt van vier kanten benaderd door demonstratie-deelne mers uit de regio en om plm. 14.15 uur wordt een symbolische omsingeling van het terrein opgezet, die om 15.00 uur precies haar hoogtepunt zal heb ben in een keten van mensen, hand in hand rond de vliegbasis. Nadrukkelijk wordt gesteld dat aktie niet is gericht tegen het personeel van de vliegbasis. De plaatselijke IKV-kern en groep 'Vrouwen voor Vrede' roepen de inwo ners van Soest en Soesterberg op aan deze demonstratie deel te nemen: Burgers van Soest, toont u tegenstan der van de waanzin van de alsmaar verder gaande kernbewapening! Het IKV richt zich speciaal tot de Chris tenen onder de burgers van Soest: geeft aan dat u uw vertrouwen niet stelt op deze, de schepping bedreigende afgod, maar uw hoop ontleent aan Gods be lofte in Jezus Christus. Hij is onze vre de. Hem volgen, christen zijn, is hier: samen door gebed en handelen tonen krachten van leven en hoop te zijn; en dus solidair zijn met alle volken op aar de, kiezen tegen de onverschilligheid, kiezen voor het leven en tegen de dood. Daarom, alle inwoners van Soest, sa men op 18 juni hand in hand voor de vrede Het programma voor zaterdagmiddag luidt: 12.30 uur verzamelen voor een demonstratieve fietstocht naar de vliegbasis bij het busstation Soest- Zuid. De deelnemers die per openbaar ver voer willen gaan, wordt aangeraden te reizen met buslijn 77 richting Utrecht, vertrektijd 12.50 uur van het busstation Soest-Zuid; uitstappen bij restaurant 'Soester Hoogt' en vandaar te voet naar de Verlengde Paltzerweg. Ca. 13.15 uur aankomst fietsers-kolon- ne bij het manifestatieterrein langs de Verlengde Paltzerweg/Soester Hoogt, ter hoogte van het vroegere Vrouwen- vredeskamp. (Dit in tegenstelling tot de vorige week gemelde plaatsaandui ding). Op deze manifestatie zal spreken Bert Berkhof, Ned. Hervormd predikant te Hoogland. Verder zal optreden de mu ziekgroep "Roet in het eten" uit Amersfoort en zingen Vrouwen voor Vrede uit Soest. Om plm. 14.15 uur volgt de versprei ding langs het hek van de vliegbasis over het trajekt Amersfoortsestraat- Van Weerden Poelmanweg-hoofdin- gang van de vliegbasis. Om 15.00 uur dient de symbolische om singeling haar voltooiing te vinden. Het publiek wordt opgeroepen bloemen en muziekinstrumenten mee te nemen. Het centrala koördinatiepunt is 'Kon- takt der Kontinenten.' Hier wordt de pers ontvangen, is een EHBO-post ge vestigd en zendt 'Radio Gladiool' het verloop van de aktie uit op de FM-band (92 mHz). Men wordt verzocht voorzichtig te zijn met vuur in de open natuur!Speciale "omsingelings"-buttons a 2,- en raamaffiches (gratis) zijn verkrijg baar bij Frans Diks, Acacialaan 2, tel. 15201. Ziekenfondsvervoer Rolstoelvervoer Groepsvervoer Trouwrijden Dag- en nachtservice. Op vertoon van 65 pas 10% korting. Op 22 juni a.s. komt Louise Groenman, lid van de Tweede Kamer voor D'66, spreken over het onderwerp "Basisin komen ja of neen" tijdens de algemene afdelingsvergadering van D'66-Soest. De vergadering wordt gehouden in Restaurant v.d. Brink, Soesterbergse- straat 122 te Soest, aanvang 20.00 uur. De commissie politieke vorming buitenlandse werknemers heeft onlangs een serie voorlichtingsbijeen komsten afgesloten. Ineke Grijpma- Geursen die - als enige vrouw - voor D'66 in deze commissie meewerkte, zal die avond hierover verslag doen. Be langstellenden zijn van harte welkom. "Anderhalf jaar geleden heb ik ge zegd: over een jaar hou ik er mee op. Dan kon de overgang een beetje soepel verlopen. Maar ik heb het nog nooit zo druk gehad als de laatste maanden, 't Lijkt soms wel of ik met pensioen ga". Aan het woord is Ton Elderenbosch, nu nog secretaris van de Amnesty-groep Soest en met ingang van 17 juni 'alleen nog maar lid van e groep. In De Borg houdt de Amnestygroep a.s, vrijdagavond 'open huis' ter gelegen heid van het feit dat Ton Elderenbosch na tien jaar het secretariaat neerlegt. Dat secretariaat moet overigens in de ruimste zin van het woord worden opgevat: hij was meestal voorzitter, secretaris en penningmeester tegelijk, altijd de spil om wie Amnesty in Soest draaide, zonder wie Amnesty in Soest [en zeker ook in Nederland] niet had kunnen worden wat het geworden is. Praten over Amnesty in Soest is praten over Ton Elderenbosch, en omgekeerd geldt hetzelfde. In 1972 vestigde het gezin Elderenbosch zich in Soest. Daarvóór had het gewoond in de Wie- ringerwaard, vooral in verband met de gezondheid van één van de kinderen. Ton werkte toen nog aan de Rijksaca- demie voor Beeldende Kunsten in Am sterdam, de stad waarhij geboren en getogen is. In 1972 volgde een benoe ming als wetenschappelijk medewer ker aan de Universiteit van Utrecht, aanvankelijk bij de faculteit Dierge neeskunde, later aan de juridische fa culteit. 'We kwamen min of meer toe vallig in Soest terecht. De universiteit zorgde voor huisvesting en we konden kiezen uit Soest, Soest of Soest'. De verbinding met Amnesty was er vanaf het eerste begin. De Nederland- se sectie werd in 1968 opgericht en Ton was daarbij vrijwel direct betrokken. 'Amnesty Nederland begon in een huis kamer', weet hij te vertellen. 'Later zat het kantoor boven het Kriterion- theater aan de Roeterstraat. Van daar uit is het werk zich langzaam gaan ont wikkelen. In die tijd was de Nederland se sectie nog klein. Iedereen kende iedereen'. Wieringerwaard bood nauwelijks mo gelijkheden om het werk van Amnesty plaatselijk van de grond te krijgen, maarook in Soest was de 'aarde nog dor''Er waren acht aanhangers hier. We hebben toen geprobeerd mensen te vinden die iets meer wilden doen dan alleen geld geven. Met z'n drieën heb- ben we toen de werkgroep Soest opge- richt. Maar wat moesten we doen? Ervaring hadden we niet. De vraag was: hoe introduceer je het werk?' In eerste instantie werden de kerken benaderd, later ook vakbonden, vrou wenorganisaties, scholen en allerlei andere groepen. Ik heb ontelbare ge sprekken gevoerd bij mensen thuis, en nog wel eens geantichambreerd bij een vakbondsbijeenkomst, waar je dan tussen agendapunt 7 en agendapunt 8 je woordje mocht komen doen. Soms kreeg je nauwelijks gehoor, maar het was in die periode vooral belangrijk de naam van Amnesty bekend te maken', Hij herinnert zich een voorlichtings avond in de Petrus en Pauluskerk,mo gelijk gemaakt met de welwillende medewerking van de Raad van Ker ken. 'Pastoor Buisman deed meteen mee en de opkomst was lang niet slecht voor onze begrippen, al bleef het volgens de kranten ver onder de maat. Het was trouwens helemaal geen gemakkelijke avond. De mensen stelden lastige vragen en ik moest ge weldig op m'n tenen staan. Onze wa pens waren toen nog niet zo scherp ge- In elk geval kreeg die avond nogal wat publiciteit en daarover heeft Amnesty in Soest gelukkig nooit te klagen gehad, vindt Ton. 'We kregen veel medewer king, al verschenen er ook wel venij nige ingezonden stukken in de krant, waarin ze ons uitmaakten voor marxis ten, communisten of zelfs fascisten. Uiteraard verweerden we ons daarte gen'. Ton herinnert zich ook nog een koffie ochtend met één van de talrijke vrou wenclubs waaraan Soest rijk was. waarbij alleen het bestuur aanwezig was. "De leden waren allemaal wegge bleven. Die dachten dat ze van ons tóch alleen maar gruwelplaatjes te zien kregen." Water en brood Ongeveer een jaar later volgde een tentoonstelling van Beeldende Kunst in Artishock, waarvoor Amnesty Neder landse kunstenaars had verzocht werk in te leveren. "Daar is overweldigend op gereageerd. De zaal was veel te klein en er werd een hoop werk ver kocht. Het haalde zelfs de televisie." Ton vertelt dat de tentoonstelling werd geopend met een maaltijd van water en brood, in een treffende symboliek van datgene waar het Amnesty feite lijk om begonnen is. "Vanaf dat mo ment was de naam van Amnesty ge vestigd, al blijft 't natuurlijk een kwes- tie van hameren, anders loopt 't zo terug". De activiteiten namen toe; er kwamen uitnodigingen van kerken, scholen en andere groepen. De werkgroep werd verdeeld in een kerkengroep en een scholengroep, die zich elk intensief met de hun aangewezen terreinen gingen bezighouden. "In de scholengroep heb ben we zelf ontzettend veel materiaal ontwikkeld, waarvan ook door andere Amnesty-groepen veel gebruik werd gemaakt. In de kerkengroep maakten we materiaal voor de Amnesty-dien- sten." Amnesty heeft in de loop der jaren uitstekende kontakten opgebouwd met de kerken. "We hebben nu 17 kontakt- personen met kerken in Soest en omge ving. Eenmaal per half jaar verschijnt er een kerkenbulletin, en ook een scholenbulletin, waarmee deze beide belangrijke doelgroepen van informa tie worden voorzien. Vooral voor de scholen is dat van belang: daar zitten de mensen van morgen". Ton blijft overigens ook in de toekomst betrok ken bij de produktie van de bulletins. Mensenrechten-onderwijs "ik ben een gruwelijk ijveraar voor het werk op de scholen. Het zou goed zijn als er ruimte op school kwam voor mensenrechten-onderwijs. Want het gaat om de rechten van de mens, en de consequenties daarvan. Iedere scho lier zou minstens drie keer in zijn schooltijd mensenrechtenlessen moe ten krijgen, maar zover zijn we nog lang niet". Ton heeft zelf heel wat lessen gegeven, vooral in het begin. "Het was leuk als je kinderen die je les gaf later in de Amnestygroep tegen kwam. Dan zag je resultaat". Vanuit Soest zijn tal van Annesty-groe- pen in de omgeving opgericht. "Je kunt wel zeggen dat we tussen Ermelo en Amsterdam allerlei groepen hebben opgericht en geassisteerd". In Soest kreeg de groep in 1975 de beschikking over een lokaal van de oude MAVO aan de Middelwijkstraat, waar veel informatieavonden werden gehouden. Die ruimte kwam er mede door de inzet van burgemeester Corver en wethouder Plomp ("De VVD heeft altijd achter ons gestaan, dat moet ook maar eens gezegd worden"). "We stonden toen op de Manifestatie Soest, tussen de worsten en de ham men van een slager en een kraampje met wijn in. Mevrouw Corver kwam langs, en zei dat ze vernomen had dat Amnesty een eigert ruimte zocht. Een paar maanden later kregen we het lokaal. Toen de school werd afgebro ken kregen we de beschikking over ruimte in de Margrietschool, waar we nu nog zitten. We hebben ook heel veel medewerking ondervonden van de ge meente, en dat ging altijd prettig. Veel groepen in het land hebben helemaal niks, die moeten het allemaal thuis maar zien te versieren". me wel eens gevraagd naar een beetje humor over Amnesty, en dat lijkt eigenlijk niet te kunnen bestaan. Toch is het een kwestie van hoe je je boodschap brengt. Het werk is natuur lijk niet leuk, maar het heeft vele soorten van resultaten. Soms wordt de marteling gestopt, of krijgt een gevan gene wat meer eten, of een deken. Ze komen niet allemaal direct vrij als Amnesty zich ermee gaat bezighou den, maar veel machthebbers zijn enorm bang voor gezichtsverlies. Die schrijfacties, die maken indruk. Ze leiden dikwijls tot een betere behan deling, en soms zelfs tot vrijlating. Je moet niet vergeten: er schrijven zo'n 25.000 a 30.000 mensen mee. Vooral in Oost-Europa zijn ze gevoelig voor mas sale acties". Amnesty heeft ook een geweldige lob by-functie, zegt Ton Elderenbosch. "Het ijveren moet helaas met onver minderde kracht doorgaan". De nood zaak van het werk van Amnesty neemt nog steeds toe, en toch wordt er de laatste jaren steeds meer werk ver richt. Hij wijst op het Studie- en Informatiecentrum Mensenrechten aan de juridische faculteit in Utrecht. "Dat is uniek in de wereld. Daar zijn mensen fulltime bezig en ze beschik ken over alle gegevens van Amnesty en 9t andere organisatie" .v.v Oude grijsaard Het Amnestywerk heeft uiteraard veel van de vrije tijd van Ton Elderenbosch opgeslorpt. "Al heb ik wel altijd gepro beerd het weekend te sparen en het zoveel mogelijk te beperken tot drie avonden per week. Dat is niet altijd gelukt". In de periode '73-'75 was Ton Elderenbosch bovendien nog secreta ris van de Nederlandse afdeling, waar hij vooral de publiciteit verzorgde. "Dat kon ook niet zonder veel mede werking van de universiteit, maar dat compenseerde je wel weer op een of andere manier. Maar het zijn natuur lijk drukke jaren geweest. Daarom wil ik het nu ook wat rustiger aan gaan doen. Ik loop nu tegen de 60, en dan is het wel genoeg. De jongeren moesten het wel genoeg. De jongeren moeten ook kunnen doorstromen, anders word je ook maar zo'n verstarde oude grijs aard. Nee, tien jaar is genoeg". De Amnesty-groep is in tien jaar uit gegroeid tot een club van ca. 30 vaste vrijwilligers en enkele honderden sym pathisanten in Soest. "Ik ben in die tien jaar altijd heel gelukkig geweest in het vinden van mensen. Het verloop is altijd natuurlijk gegaan, er zijn nooit narigheden geweest". In die tien jaar is het werk wel sterk veranderd, legt hij uit, en het is er zeker niet gemakkelijker op geworden. "Amnesty heeft meer taken op zich genomen, denk bijvoorbeeld maar aan de campagne tegen de doodstraf. We hebben hier nu een groep zoals we 'm altijd wilden hebben, werkgroep en adoptiegroep in één". (De Soester Amnestygroep heeft zowel een Rus als een Vietnamees geadopteerd.) "Oor spronkelijk waren dat twee verschil lende groepen. Vroeger was er ook wel een aparte adoptiegroep in Soest, maar die is na een tijdje gestrand. We hebben er altijd naar gestreefd om 'm weer van de grond te krijgen, en dat is gelukt. Het is nu een onderdeel dat ontzettend belangrijk is, omdat het je betrokkenheid vergroot". Frusterend Het adoptiewerk is geen gemakke lijk werk, blijkt wel. "Het is dikwijls heel frustrerend, als je tijdenlang niets hoort van de degene die je hebt geadopteerd". Inlichtingen over de ge adopteerde gevangenen wil Ton Elde renbosch liever niet kwijt. "Je kunt niet alles naar buiten brengen, en in dit opzicht is halve informatie slechter dan helemaal geen informatie". Het gesprek komt op de inhoudelijke kant van het werk van Amnesty. "Er is Eigen boezem "Voor wat betreft de mensenrechten kunnen we trouwens in Nederland ook de hand in eigen boezem steken. We zullen ook hier waakzaam moeten zijn, nu de discriminatie en de intolerantie toenemen". De aandacht voor de mensenrechten heeft een korte bloeiperiode gehad tijdens de regering van president Car ter, vertelt Ton. "Je kon gerust spre ken van een "mensenrechten-hausse" het onderwerp was een populair item. De politiek volgt ons werk overigens met welwillendheid, zij het dat wij een andere invalshoek hebben. Vooral Van der Stoel heeft als minister van buiten landse zaken veel goed werk gedaan". Die welwillendheid waarmee Amnesty tegemoet wordt getreden, is overigens niet alleen maar gunstig: "De mensen zeggenalsgauw: 'O ja, Amnesty, daar weten we'alles van'. Je komt vaak tegen dat ze denken dat wij al geld en medewerking genoeg hebben." Voor de Amnesty-groep in Soest geldt in elk geval dat zij zichzelf kan bedruipen. Dat moet ook wel, want de organisatie kan en mag geen geld of subsidies aannemen van andere organisaties of overheden. Ook Jenny, Tons vrouw, is al die jaren zeer actief betrokken geweest bij het werk voor Amnesty. Zij was altijd druk in de weer met het materiaal, dat vanuit Soest werd verzonden. "Ze staat bekend als de vrouw met al die pakjes op de fiets", vertelt Ton. "Vroeger was ze ook actief met de wereldwinkel in Soest, die nu helaas ter ziele is". Eerste brief Gevraagd naar wat hem destijds ge dreven heeft om zich in te zetten voor Amnesty antwoordt Ton Elderen bosch: "Mijn motivatie komt voort uit de periode '40-'45. Toen werden we in Nederland heel direct geconfronteerd met het verschijnsel "politieke gevan gene'. We hadden vrienden die gevan gen zaten in Vught. Ik heb toen mijn eerste brief geschreven aan de com mandant van het kamp daar. Ik zat op de HBS en had net wat beheersing van het Duits. Schrijnende dingen maakte je toen mee. M'n vader onderhield relaties met sommige bewakers, en dikwijls kregen wij de briefjes in handen die de gevangenen naar buiten smokkelden. Vaak waren het hun laat ste levenstekens, geschreven op een snipper papier. Dat heeft me ver schrikkelijk aangegrepen". "Na 1945 heerste er in de wereld een soort hoera-stemming. We begonnen Het Interparochieel Missiecomité van Soest organiseert in het komende weekeinde een missie-verkooptentoon stelling in de Bonifaciusschool aan de Steenhoffstraat. Op deze wijze hoopt men de mensen in Soest weer eens op een andere manier in kontakt te bren gen met de Missie en de missiewer kers. Op zondag 18 juni a.s. vertoont pastoor Goddijn van Soestdijk een dia serie over een project op Formosa, waarmee hij zelf in 1968 is gestart. For mosa is een kleine stad in de omgeving van de Braziliaanse hoofdstad Brasi lia. In het project was destijds opgeno men de bouw van een kraamkliniek, die In 1970 gereed kwam. De kliniek is intussen hard aan uitbrei ding toe. De gelden die door de ver kooptentoonstelling worden opgebracht zullen worden gebruikt om de missiezusters daar een steuntje in de rug te geven. Ook in Brazilië doet zich de economische recessie sterk ge voelen. Alle artikelen - houtsnijwerk, sieraden, wandborden, etc. - zijn afkomstig uit landen van de Derde Wereld en mees tal door missionarissen of zusters aan gekocht van de bevolking. De prijzen zijn daardoor ook zeer "vriendelijk." Iedereen is van harte welkom. De ten toonstelling is geopend: zaterdag 18 juni van 14.00 tot 20.30 uur; zondag 19 juni van 10.30 tot 18.00 uur. De diavoor stelling door pastoor Goddijn begint om 15.00 uur op zondag 19 juni. immers met een schone lei. Maar al gauw ontdekten we dat de ellende nog lang niet overal voorbij was, integen deel. Dat heeft in '61 geleid tot de oprichting van Amnesty International. Carmiggelt schreef erover in Het Pa rool, hij drukte de mensen er met de neus op. Het dóet je wat, daar gaat het om. Ik zeg ook altijd: 't moet je niet onbe roerd laten. Amnesty is geen gezel ligheidsclub. Amnesty-mensen zijn vriendelijke mensen, maar je moet niet meedoen voor de leuke kontakten, 't Is altijd maar werken, werken, werken - al houd je er natuurlijk best ook vrienden aan over". Over de naderende afscheidsavond (vrijdag a.s. in de Borg, om 20.30 uur) merkt hij op: "Ik ben niet belangrijk. Er zijn nu meer dan 70.000 Amnesty- leden in Nederland. Het lijkt trouwens zo definitief, al die aandacht voor mijn persoon. Ik zou zelf liever wat achter de schermen blijven. Het is natuurlijk allemaal goed bedoeld, maar eigenlijk had ik liever als een uitdovende vlam willen verdwijnen..." 10-Jarig bestaan der Vrijwillige Brandweer te Soest Sinds eenige weken was het algemeen bekend, dat de Vrijwillige Brand weer van Soest j.1. Maandag en Dinsdag op een bijzondere wijze van zich zou laten spreken. Het 10-jarig bestaan toch zou op waardige wijze worden herdacht en zij, die Zaterdag de brandweerlieden reeds druk bezig zagen om hotel „Eemland", alwaar de feestviering zou plaats hebben, een feestelijk aanzien te geven, begrepen reeds, dat onze wakkere brandweermannen ook nu wisten, wat gebeuren moest, om een belangrijk feit op niet minder belangrijke wijze te herdenken. Het feest werd Maandagavond ingezet met 'n demonstratie door de leden van de genoemde vrijw. brandweer. Daartoe verzamelden om half 8 uur de manschappen zich aan de Brandweer Centrale aan de Lange Brinkweg en in uniform met de nieuwe helmen getooid, die zich uitstekend bij het tenue aanpassen, werden de beide brandweerwagens bestegen en voorafgegaan door de zwaar met zilver beladen banier van P.V.O. en haar volgelingen ginghetonder geleide van den commandant en zijn beide trawanten met vliegende vaandels en slaande trom langs de voorgeschreven route, door velen gevolgd, naar het Stationplein bij de oude Ned. Herv. Kerk. Gedurende den tocht liet het muziekcorps zich dapper hooren. Op het plein, waar door de politie onder leiding van den Inspecteur het verkeer geregeld werd, waren o.m. aanwezig de leden van de brandweer, alhier, benevens die van de Bilt met hun commandant, notaris Dammers, enkele gemeente-ambtenaren en niet te vergeten de spes patria, voor wien dit evenement een kolfje naar hun hand was. Toen de stoet op het plein was aangekomen, werden op commando van den commandant de slangen uitgelegd en zeer spoedig spoot het water met kracht over de lindeboomen voor den ouden toren tot plm. 25 M. hoogte. Intusschen werd door de galmgaten een tweede slang naar boven geheschen, waarmede de manschappen plaats namen op den omloop boven het uurwerk. Nadat de motor was aangezet, spoot de eerste slang tot aan de wijzerplaat, de tweede meters over het haantje van den toren, zoodat dat gebouw bij brandgevaar volkomen beschermd kan worden. Zoo nu en dan werd van de toren af de waterstraal op de aanwezigen gericht, waardoor het publiek op de vlucht ging. Nu gebeurde het, dat bij het optrekken van één der brandweerwagens één der manschappen, de heer J. de Bruin, het ongeluk had van den wagen te vallen en roerloos op straat bleef liggen. Dadelijk waren rappe helpers van E.H.B.O. bij dit pseudo-ongeval bijeen en werd de patiënt, die en dijbeenbreuk had, op de voorgeschreven manier geholpen en daarna per brancard naar den geneesheer vervoerd. Eén en ander lokte veel belangstelling en werd, evenals de bespuiting, op de gevoelige plaat vastgelegd. Het muziekcorps luisterde het geheel met vroolijke muziek op, zoodat hiermede het feest voor de Vrijw. Brandweer was ingeluid. Dinsdagmiddag om 2 uur werd het feest voortgezet met de ontvangst van de leden der vereeniging in uniform ten gemeentehuize, door het voltallig college van B. en W. met den secretaris. De burgemeester feliciteerde namens het gemeentebestuur de vereeni ging, die haar 2e lustrum gedenkt. Als spr. terugdenkt, dan vergelijkt hij deze met de uitspraak, dat, „wie edel werk levert, dat werk vervult met blijmoedigheid, want met volkomen vrijmoedigheid rekenen alle inwoners op Uw arbeid, die mooi is en edel. Edel omdat op het .minste sein der sirene elk brandweerman zijn arbeid laat rusten en zich spoedt naar de plaats des onheils, om te helpen waar hulp gevraagd wordt. Men vergeet zich zelf om anderen te redden; is er edeler arbeid te vinden? Als allen in de wereld zoo deden, was de toestand al veel verbeterd. Houdt daarom allen vast aan een mooi en edel werk, let op Uw zaak, het ga U goed. Elkeen rekent op u en uw rotsvast vertrouwen, ook op uw bestuur, dat bijna 10 jaar U allen heeft geleid. De gemeente dankt U hartelijk voor uw arbeid en het Gemeentebestuur wenscht U van harte geluk. De raad heeft gemeend en goedgekeurd U 125,- te schenken voor uw feest." Dr. Vos dankt voor de hartelijke woorden en de ontvangst. Als voorzitter gekozen gaf het hem eerst geen voldoening, thans weet hij geen prettiger samengaan. Vervolgens richt spr. een woord tot den commandant, den heer Groart en biedt hem als aandenken aan dezen dag een fraaie oorkonde aan, welke keurig is gecalligrafeerd door 't lid, den heer J. Sonsbeek. Hij hoopt, dat hij nog vele jaren hun commandant zal zijn. Daarop richt de commandant een woord van dank tot het Gemeentebe stuur en tot Dr. Vos en biedt hem een gouden vulpotlood aan, daarbij de wensch uitsprekende, dat hij nog menig jaar het voorzitterschap zal blijven waarnemen. Na een driewerf hoera op den Burgemeester, de praeses en de commandant ging men uiteen. Door „De Soester Turnclub" werd een zilveren medaille met inscriptie en het stempel der vereeniging aangeboden. Gedurende de receptie werd thee, wijn, sigaren en gebak geserveerd. Na afloop van de receptie vereenigde men zich aan de bittertafel en daarna aan copieus diner in de keurig versierde tuin en zalen van hotel „Eemland", waar de Burgemeester de tafel presideerde en waar door velen het woord werd gevoerd. Om 10 uur ving daarop de feestavond aan, welke verzorgd werd door 't keurige gezelschap „The Tower Singers" met hun band, welk optreden niet weinig insloeg. Vooraf sprak de voorzitter van het uitvoerend comité een kort woord. Hij riep allen het welkom toe, dankte allen, zonder onderscheid, voor hun medeleven en in 't bijzonder de gevers en geefsters, de verschillende comité-leden en de pers. Het was een zeer gezellig besluit van dezen feestdag. De Vrijwillige Brandweer Soest kan op een geslaagd 2e lustrum terugzien. INGEZONDEN STUKKEN Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. Mijnheer de Redacteur. Mag ik door middel van Uw bladen de bewoners van het Hart, die gewoon zijn, zonder zelfs te vragen, van mijn grond een vuilnisbelt te maken, verzoeken voortaan hun rommel op eigen grond te houden? Zou men daar toch mee doorgaan, dan zal ik genoodzaakt zijn een hek te plaatsen, tot ongerief van allen, die nu gratis van het pad gebruik maken. Dankend voor de plaatsing. K. KAZIUS, Koninginnelaan. Mijnheer de Redacteur. Gaarne zou ik het publiek nogmaals willen verzoeken om niet eenige minuten vóór 8 uur 's avonds de zaken te bezoeken. Mijn vrees, de vorige maal geuit, dat er nog heel wat water door de Rijn zal vloeien, eer men een winkelier ook een paar vrije uren gunt, is wel uitgekomen. 5 6 bezoekers achterom na 8 uur is tevens heel gewoon. Laat men toch zorgen vroeg te komen, zoodat om 8 uur kan worden gesloten en de winkeliers gelegenheid hebben zich aan de wet te onderwerpen. Persoonlijk heb ik nu al 2 maal een bekeuring gehad voor de achteromklanten na sluiting en zou het dan ook toejuichen als onze politie-verordening zoo werd gewijzigd, dat de klant en niet de winkelier bekeurd werd. Nu wordt men gedwongen na 8 uur te verkoopen op straffe anders een klant te verliezen. U mijnheer de Redacteur dankend voor de plaatsruimte' K. KAZIUS; Koninginnelaan.

Soester Courant | 1983 | | pagina 5