m 127 79 98 JS9 m, Geslaagde straattekenwedstrij d in Hartje-Zuid §1 Amnesty nam afscheid van Ton Elderenbosch VAARDERHOOGT Beleidsplan 'Federatie MKB Soest' Meningen van lezers *T4997 259.- 579.- 949. a scliociiisilccr TWEEDE BLAD E»l3>3SBS(ïQaEü Gehannes ïbiNNENkjis DOE -HET-ZELVERS Fuchsia's n zelf re Rondje Soest ^Schoemaker* IJSKOUD VOORDELIG! VLIEGVAKANTIE GOEDE REIS Genuanceerd tapijt voor 11 Soester Courant van woensdag 22 juni 1983 11 •m m 29 juni 1983, met ze gelden t/m 983. i uitverkocht S-r door Arie Wandelaar ARIE WANDELAAR enMARIE ZIJN OP VAKANTIE Bijen en bestrijdings middelen Onze bijen worden wel zeer zwaar be last momenteel. Hadden we in het voorjaar de melding dat de Varoa-mijt ziekte ook in Nederland is geconsta teerd. hetgeen een ernstige bedreiging vormt voor de gehele bijenstand, ook het weer in de maand mei heeft een behoorlijke klap toegebracht aan onze bijenvolken. De fruitbloesem is voor een groot deel verregend en ook door de langdurige regenval heeft het koolzaad in de Fle- vopolder niet het nodige opgebracht om het bijenvolk in optimale conditie te brengen. Menig imker zal o.a. door bijvoeren met suikerwater getracht hebben zijn volken voor verhongering te behoeden. Gelukkig mogen wij ons nu verheugen in een beter weertype en men zou denken ook voor de bijen een betere drachtperiode. Helaas krijgt nu ook al het "onkruid" volop de kans om in bloei te komen en zich uit te breiden, al wordt dit door meningeen bestreden. Dat dit bestrij den met middelen die voor de bijen schadelijke gevolgen kunnen hebben, staat men vaak niet bij stil. Een feit is dat van verschillende gebieden in Soest melding is gemaakt van rond kruipende en stuiptrekkende bijen en dat de imker dode bijen voor de kast aantreft met duidelijke vergiftigings verschijnselen. Mensen, ik weet niet hoe het met u ge steld is, maar ik word hier op z'n zachtst gezegd toch wel wat ongerust over. Ik doe op ieder die zich met on- kruidbestrijding bezig houdt een dringend beroep om niet meteen de spuitbus of chemische middelen te ge bruiken. Herderstasje, hondsdraf, steenraket, diverse soorten gras enz. zijn toch vrij eenvoudig te verwij deren, op een meer milieuvriendelijke manier. Bedenk dat u als u uw rozen en andere bloeiende gewassen wilt behandelen tegen luis, dit op een zodanige manier dient te doen dat u niet in de open bloe men spuit. U bent dan n.1. zelfs straf baar. Bestrijdingsmiddelen zijn dingen waar we uiterst voorzichtig mee om dienen te gaan. Om uit te zoeken op wat voor een manier de middelen sterfte onder de bijen veroorzaken is een vrij lastige zaak. Dit artikel is niet bedoeld om iemand de schuld toe te spelen, maar wel om u te wijzen op het feit dat we met mid delen bezig zijn waarvan we de gevol gen op de langere termijn nog niet ken nen. Het is aannemelijk dat wij door mid del van bijen milieufouten kunnen op merken. De bij wordt opgepikt door vo gels, ook de vergiftigde bij. De voed selketen wordt gesloten door de mens. Als wij niet de uiterste voorzichtigheid in acht nemen, kan het er uiteindelijk op neer komen dat wij moeten consta teren dat wij bezig zijn onszelf te be strijden. Toos Slagt, Soest Imker Aanbieding koelkasten 270 liter lEqrote koelkast3 145 liter koelkast Marijnen Zanussi dubbeldeurs koelkast 230 liter Bosch dubbel deurskoelkast De allerbeste! Voor alle zekerheid! Van Weedestraat 78 Soest - Tel. 17253 (Technische dienst telefoon 10344*) Soes! SOESTERICOORANT De "Federatie MKB Soest" i9 opgericht met het doel de belangen van de ondernemers in het Midden- en Kleinbedrijf in Soest in een aan deze tijd aangepaste vorm bij de daarvoor in aanmerking komende organen en commissies te behartigen en het overleg tussen de leden onderling te bevorderen. De federatieve opbouw van de vereniging, die uitgaat van het groepslidmaatschap, garandeert de deelnemende groepen het volledig behoud van de eigen zelfstandigheid. De "Federatie MKB Soest" is van plan het beleid voor de eerstkomende tijd op de volgende punten te richten: Gemeentelijke Overheid a. Verdere uitbouw van de begin 1983 verwezenlijkte overlegvorm Ge meente Soest/georganiseerd Midden- en Kleinbedrijf. Het overleg zal volgens afspraak minimaal 2 maal per jaar plaatsvin den. Deze dient echter een duidelijker gestruktureerde en schriftelijk vastgelegde vorm te krijgen. b. Een zodanige regeling van de afgifte van vent- en standplaatsver gunningen dat daarbij niet alleen als criterium geldt de "openbare orde", maar tevens bescherming wordt geboden aan de belangen van de vaste detailhandel. c. Toetsing van de bestemmingsplannen aan de belangen van het midden- en kleinbedrijf in samenwerking metade Gemeentelijke Over heid en de Kamer van Koophandel en Fabrieken. Het voorkomen van de vestiging van detailhandelsbedrijven op het industrieterrein in Soest is daarvan een voorbeeld. d. Stimulering van de uitvoering en juiste invulling van de bouwplannen voor de winkelpool Soest-Zuid. Daartoe wordt ruimschoots de mogelijkheid geboden aan twee verte genwoordigers van het M.K.B. in de gemeentelijke werkgroep "Winkel- pool Soest-Zuid", die in april 1982 met een plan naar buiten is getreden. e. Problematische verkeerssituaties in de gemeente Soest. De verkeerssituatie op het Nieuwerhoekplein en de parkeerproblemen aan de Van Weedestraat springen daarbij het eerst in het oog. K.N.O.V./N.C.O.V. Niet voor niets is in de statuten van de Federatie een voorkeur uitgesproken voor het lidmaatschap van de Soester ondernemers binnen het M.K.B. van één dezer ondernemersorganisaties. Beide bieden praktische hulp bij juridische en organisatorische problemen en voorzien de leden van een stroom aan informatie, zowel in druk als tijdens vooral regionale, maar ook landelijke bijeenkomsten. Gebleken is, dat het persoonlijke kontakt tijdens dergelijke bijeenkomsten en de daarbij uitgewisselde, vaak informele informatie van grote waarde kan zijn voor het werk van de Federatie. Kamer van Koophandel en Fabrieken Hetgeen hierboven is gezegd over hulp en informatie geboden door de ondernemersorganisaties geldt in gelijke mate voor de K.v.K. Binnenkort zal de Federatie vrijwel zeker de voordrachtsbevoegdheid verwerven voor de benoeming van een vertegenwoordiger van het M.K.B. in Soest naar de Commissie Detailhandel en Ambachten van de K.v.K. Deze komt 6 maal per jaar bijeen en daar zal onze vertegen woordiger de ontwikkelingen rond de door de landsregering voorge stane decentralisatie van bevoegdheden op de voet volgen. Soester Zakenkring Er zal worden gestreefd naar een goed kontakt met deze groepering, waarvan het werkterrein duidelijk raakvlakken heeft met dat van de Federatie. Stichting Manifestaties Soest De organisatie van de Sint-Nicolaasaktie zal in nauw overleg met de o.a. voor dit doel in het leven geroepen stichting plaatsvinden. Stichting V.V.V. Mocht zich toch nog de situatie gaan voordoen, dat deze stichting zich weer kan bezighouden met het oorspronkelijke, ruimer gestelde doel, dan zal de Federatie graag gebruik maken van haar diensten met be trekking tot de verstrekking van kadobonnen. Tot dan zal de Federatie streven naar een voor alle betrokkenen aanvaardbare oplossing op korte termijn van dit al te lang slepende probleem. Belangenbehartiging leden Hierboven werd genoemd de algemene belangenbehartiging der leden. Niet minder belangrijk kan zijn de individuele belangenbehartiging van de leden der winkelgroepen, waarvoor de Federatie altijd open staat, maar die de Federatie om praktische redenen graag voorgelegd ziet na overleg met het bestuur van de eigen winkelgroep. De belangenbehartiging van verspreide winkelvestigingen biedt proble men door een bijna volledig gebrek aan belangstelling van deze groep ondernemers voor de doelstelling van de Federatie. Niettemin blijft de Federatie in de uitvoering van het beleid een open oog houden voor de belangen van deze groep ondernemers. Als de financiën het toelaten zal een periodiek worden uitgegeven teneinde het kontakt tussen de Federatie en de ondernemers in het MKB, tevens lid van een winkelgroep, over en weer levend te houden. Tenslotte zal de Federatie pogingen in het werk stellen te komen tot een uniforme regeling van de winkelsluiting rond de feestdagen en een uniforme regelig voor de extra verkoopavonden. "Een ambitieus beleidsplan dat mogelijk nog aanvulling en stellig na verloop van tijd bijstelling behoeft en ieder jaar tijdens de jaarverga dering door de leden dient te worden getoetst aan de praktijk", zo luidt het commentaar van de Soester Ondernemer bij het stuk, dat maandagavond werd goedgekeurd door de deelnemers aan de oprich tingsvergadering van de "Federatie MKB Soest". Alles geregeld? Ook ogen in topvorm? En een zonnebril, een reservebril en een variatiebril mee van de optiek-vakman? Dan kan het, zonder kijkpech, een goede reis worden. 'ÏWW. "nlunW tul» 'n mfcmatY da i V€Ke t/eid! .VAN WEEDESTRAAT 17A - SOEST - Telefoon 02155-1 7120. Foto: Goos van der Wilt De straattekenwedstrijd voor de lage re schooljeugd, die de winkeliersver eniging Hartje-Zuid in samenwerking met de stichting Jeugdzorg Soest vo rige week op de trottoirs van de Soes- terbergsestraat organiseerde, trok veel belangstelling. Ongeveer 165 kinderen namen eraan deel, allen in de leeftijd van 6 tot en met 12 jaar. Op diverse plaatsen langs de winkelstraat vormden zij groepjes en legden zij zich met grote inzet toe op het vervaardigen van in fraaie krijtkleuren uitgevoerde huizen, pad destoelen, gezichten, molens, dieren, ridders, beertjes, een hengelaar, een boekenwurm en wat niet al. Een zeer deskundige jury, bestaande uit niemand minder dan fotograaf Tientallen bezoekers, voor het over grote deel leden en oud-leden van Am nesty International Soest, waren aan wezig tijdens het Open Huis dat Am nesty afgelopen zaterdagavond in De Borg had georganiseerd om het af scheid van Ton Elderenbosch luister bij te zetten. Onder hen bevonden zich burgemees ter P. Scholten en wethouder Frans Kingma, maar ook Hand de Vrij, pers voorlichter van Amnesty Nederland, een delegatie van het Interkerkelijk Vredesberaad in Soest en afgevaar digden van een flink aantal werkgroe pen uit andere plaatsen, zoals Amster dam, Baarn, Hilversum, etc. Ook Leidje Tomassen, ex-raadslid van Progr. Soest hoorde tot de velen die Ton en zijn vrouw Jenny de hand kwamen drukken ter gelegenheid van het feit dat zij zich na tien jaar van zeer inten sieve arbeid voor Amnesty op de ach tergrond zullen terugtrekken. Voordat het Open Huis begon hadden de leden van de werkgroep al met een koud buffet, opgeluisterd door humo ristische en ontroerende bijdragen van de leden, dat afscheid al gevierd. Met het Open Huis werd tegelijkertijd ook het werkseizoen van de Amnesty- groep afgesloten. Afgezien van de talrijke cadeaus die Ton en Jenny van de gasten kregen aangeboden ontvingen zij van de werk- Foto: Goos van der Wilt Wethouder Frans Kingma drukt Ton Elderenbosch de hand. Burgemeester Scholten kijkt geamuseerd toe. groepleden een album met foto's en brieven uit de tienjarige geschiedenis van Amnesty in Soest, een miniatuur- info-matiekraampje en een muziek- encyclopedie. Tijdens de gezellige bijeenkomst in het dorpshuis werd gemusiceerd door Amnesty-werkgroepleden van het eerste uur Harry Schram en Pieter Vel, die o.m. een sonate van Brahms ten gehore brachten. Willem van Oosten en tekenaar Carol Voges, had het er maar moeilijk mee om de mooiste tekeningen te kiezen. Wat hun vooral was opgevallen was het straatbeeld, dat door de aanwe zigheid van zoveel kinderen een indruk maakte alsof de tijden van vroeger, toen ze nog onbekommerd op straat konden spelen, waren teruggekeerd. Na anderhalf uur moesten de kinderen hun artistieke activiteiten beëindigen, zodat de jury haar ronde kon maken. In de tussentijd konden de deelnemer- tjes de tijd doden met zingen en moppen vertellen. Toen de jury tenslotte bij het centrale punt arriveerde, bleken de prijzen als volgt te zijn verdeeld: 1. Barbara Moons, (fototoestel), fa. Van Oosten) „meisje op schommel"; 2. Manon Wouterse, (wekkerradio, fa. Uyland), "rups op bloem"; 3. Wilbert Menne (horloge, fa. v.d. Weerd), huisje; 4. Bianca Scheurwater (badhanddoek, fa. Wijnands, "eendjesin water". Verder waren er nog 15 kleinere prij zen, die de winnaars thuis kregen gestuurd. Voor alle prijswinnaars was er in elke geval een grote foto van hun tekening, gemaakt door Willem van Oosten. Namens de winkeliersvereniging Hartje-Zuid bedankte de heer J. Van Keken de kinderen voor hun deelname. Carol Voges reikt de hoofdprijs van de Straattekenwedstrijd uit aan Bar bara Moons. Ook bedankte hij de jury en de mede werkers van de Stichting Jeugdzorg met een bloemetje. 'k Haad veurige week wel geliek toen 'k zee daat de Sportstichting niet zo maakkeluk vaan de hik aaf zouw roake. En doarom zaa'k ter nog us effe over deurhannese. Ik denk daat de hik Soest op ongder- haand haarsükke besmetteluk is eworre. Eerst hejje niks en daan zomoar op- eejns hejje ut. De doktore ben d'r wel aachter waat veur sóórt hik of ut is. 't Is de "Hikkanus Krapcentus", of in 't Soesders: "de Bezunegingshik". De besmettingstied is heul kort. Aalle Soesders ben baakzilledroagers. Mense die ut kriege beginne aal doaluk heul zunig te kieke. Un kraappe oögop- slaag, za'k moar zeige. Ajje doar un poar doage mee elöpe het, begin ut zaachies te schokke en daan ineejns hejje ut: de hik. D'r is ok geejn baarst an te doen. Geejn pille of poeiers, niks hellupt. 't Is ok weer niet kwoadoardig moar wel baar laastig. Zo as ik aal zee, gloasjes woa- ter of tot tien telle, ut hoalt niks uut. Heul Soest houdt de oasem in, waat zaal daat un stiekeme boel worre. Toch denk ik daa'k ut zelluf ok wei zaal kriege. Moar daan niet dezellufde hik. Ik krieg ut voortemee vaan 't laache. Om aal daat gedoe mettut inlevere. Ajje 't ming vroagt, daan mok zeige: ut goat net as op de veemaart. Ze beginne met un hoog bedraag te vroage en daan kom ut aafdinge. 't Maan- keert ter nog moar an daattut haand- jeklaap wordt met de inleverpoatiënte. Ik ziet wethouder Plomp aal stoan te klaappe met Sportstichtingsveorzit- ter Plomp. Sloan jonges, hoechtum nog an toe. Daat wordt vaast un doa- verend applaus. En moar hikke, de eejne ton noa de aangder. Voortemee kriege we nog un hikconcours op Soest. De eerste pries is un bezunigingspaak- ket. Tweede en daarde prieze ben d'r niet, vaanwege ut inlevere. Broave Soesders, wees niet baang, de kaarnemelksepaap wordt nooit zo heet egete as ze oppediend wordt. Ziezo, daat hek aallemoal weer opper- hikt. HANNES VAN DE NENG Cricket LBW Het eerste team van L.B.W. Amers foort moest afgelopen weekend in Utrecht spelen tegen Kampong 3, dat twee plaatsen onder L.B.W. op de 4e plaats van de ranglijst stond. Onder fantastische omstandigheden, mooi weer en een snel veld, wist L.B.W. een totaal van 191 runs te bereiken. Kampong bleek niet in staat dit te ver beteren en strandde op 126. "Men of the matsch" waren B. Hartelust met 74 runs en R. van Dijk, die 6 slachtoffers wist te maken. Prima prestaties waren er verder van D. Coster (43), J. Laba- die (22en B. van Nierop 20 Stand in afd. 3D is thans Schaerweijde 6-20 L.B.W. I 6-16 Hercules IV 6-14 Kampong III 6-12 L.B.W. II 6-10 Son II 6-9 S.C.H.C. III 6-3 Het dames elftal van L.B.W. verloor in een thuiswedstrijd van het uit Ensche de komende P.W., 68 all out - 70 voor 4. Voor L.B.W. scoorden G. Blankesteijn (22 not out) en W. van Dam (13). Mede dankzij dit resultaat is het team nu be land in de onderste regionen van de ranglijst. Sc&r'~:7 mollerusstraat 7 laanstraat 22 3743 BG Baam tel. 02154-12797 Onderscheidt zich in kwaliteit en verfijnde strukturen van zuiver scheerwol en katoen. En in het rijke kleurengamma waaraan men namen herkent zoals Premsola en Besouw. Een zeer komplete kollektie die u op z'n minst gezien moet hebben. k.de boer zoon bv adviseurs voor interieur en biimenhuisarchitektuur svm Erik van Dorresteyn medewerker 't Vaarderhoogt Iedereen kent deze ouderwetse plant wel, die vroe ger al veel als kamerplant gekweekt werd. In deze vorm komt men hem tegenwoordig niet veel meer tegen, maar de stemeer als tuin- en balkonplanten in de zomer. De Fuchsia is oorspronkelijk afkomstig uit Zuid-Amerika en Nieuw-Zeeland, maar is na zijn ontdekking rond 1700, over de gehele wereld ver spreid. Op het ogenblik zijn er ongeveer 2000 soorten en rassen gekweekt, waarvan in ons land slechts zo'n 50-75. Deze zeer langdurig- en rijkbloeiende plant kan men het beste na half mei met pot en al in de tuin of bloembak Ingraven, en wel zo, dat de potrand een vingerdikte onder het grondoppervlak zit. Dit om het overwortelen te bevorderen. Op deze manier zal de plant minder snel uitdrogen, iets waar hij een grote hekel aan heeft. Nog beter is het als we de fuchsia zonder pot plan ten, allen is het dan praktisch onmogelijk om de plant in het najaar uit de bak te halen om te over winteren. Op deze manier gaat hij namelijk flink uit- wortelen. De meest geschikte plek is in de ochtend zon of halfschaduw. Middagzon is over het algemeen te heet voor een Fuchsia. Wanneer ze in een bloem bak staan, is een wekelijkse dosis plantenvoeding in het gietwater wel gewenst. Gieten moeten we in elk geval als het enigszins droog is, daar de planten vrij dorstig zijn. Als geregeld de uitgebloeide bloemen met de vruchtbeginsels die eronder zitten verwij derd worden, zal de plant steeds rijker bloeien. In oktober als de temperatuur onder de 5°C. gaat dalen, moeten de fuchsia's (als we ze althans over willen houden) naar hun winterbewaarplaats. Hier voor zijn veel ruimtes geschikt, voorwaarde is, dat de temperatuur niet boven 15°C. komt en de ruimte vorstvrij blijft, zoals een verwarmde garage, een zolder,een kelder of een onverwarmd vertrek in huis. 's Winters hoeven ze slechts lx per week water te hebben en beslist geen mest. In deze periode verlie zen ze hun blad, maar dit is geen reden tot paniek, want in het voorjaar komt het er weer aan. In de tweede helft van maart snoeien we van de takken 2/3 deel weg en worden de planten opnieuw opgepot. Hierna worden ze in een licht vertrek gezet en gere geld gesproeid. Wanneer ze uitlopen steeds de punt jes uit de nieuwe scheuten knijpen om een beter ver takte plant te krijgen. Na half mei kunnen de planten dan weer naar bui ten. Een Fuchsia met een aparte groeiwijze is de Fuchsia procumbens, welke als hangplant gebruikt wordt. Ook hiervan zijn zeer vele cultivars in de handel, zodat^ men de oorspronkelijke soort bijna nooit tegenkomt. Van zowel de staande funchsia's als de hangende vormen worden stamboompjes ge kweekt die een mooi middelpunt kunnen vormen voor een wat grotere bloembak of die alleen staand met een leuke buitenpot erom een wat kaal terras een heel stuk opfleuren. Er bestaat ook een winterharde Fuchsia, de Fuchsia magelaanica, hier zijn ook weer verschillende rassen, zoals de "Rlcartonii" minder winterhard is dan Fuchsia magellanica de eerste soort. Ze worden gemiddeld ongeveer 1 meter hoog en 50- 60 cm. breed. De beste plek is in de halfschaduw of zelfs helemaal in de schaduw. In het najaar moeten ze afgedekt worden met droog blad of stro en in april wordt het dode hout weggesnoeid.

Soester Courant | 1983 | | pagina 11