scliociiisikcr QMQEü Natuur Nabij Symbolische 'omsingeling' trok duizenden naar Soesterberg U0O Comité gaat zich inzetten voor behoud van kinderboerderij 'De Vrije Teugel' 3&omobiecfoef s.ê/80-200 mml srr-sgfeïssss* IVN-Eemland start N atuurgidsencur sus I camhifOTO Illegale radiozender uit de lucht gehaald YcHij las óók de kleine lettertjes... Brief voor Zonnegloren Schoemaker demonstreert: B&O Zo'n kombinatietoestel is natuurlijk mooier én praktischer dan zo'n hifi-toren. Maar is het nou echt net zo goed? Utegs* Bolhuis (CDA) wil scherpe normen voor geluidshinder- verordening brilmode Rommelmarkt, 2 juli, 11.00 uur Sr-sss»-*- y mgma foto-film-videoc^7 Blrkstraat 2 SOEST Skippybal-wedstrijd tij dens braderie Smitshof Grammofoonplaten gesloten Snelheidscontrole PETRI PX5-F f149.- foto-film-video Blrkstraat 2 SOEST Ambulance aanvragen: tel. 14049 Soester politiekorps nam afscheid van hoofdinspecteur Schutzmann IJs gestolen Diefstal uit auto's Diefstal portemonnee Auto-onderdelen gestolen foto-film-videoc^7 Blrkstraat 2 SOEST DIT KAN ALLEEN BIJ DE ECHTE KLEURENFOTO-SPECIALIST. Soester Courant van woensdag 22 juni 1983 li Bij't tekenen van een kontrakt zijn juist de kleine f lettertjes belangrijk. Vandaar dat hij zijn bril op had. En dat zo'n ding óók nog 'ns leuk kan zijn is b mooi meegenomen... >- -n - /a> Enige duizenden mensen, een bonte mengeling van mannen en vrouwen, van heel jong tot heel oud, hebben afgelopen zaterdagmiddag deelgenomen aan de symbolische "omsingeling" van de vliegbasis Soesterberg. De demonstratie, georganiseerd door vredesgroepen uit de regio rondom Soesterberg (voorname lijk het oostelijk deel van de provincie Utrecht), was bedoeld als protest tegen de eventuele komst van de kruisraketten naar Nederland en tegelijkertijd tegen de mogeljke uitbreiding van de vliegbasis, waarvan de gezamenlijke vredesbewe ging niet het geringste heil verwacht - integendeel, zo werd wel duidelijk uit de manifestaties die bij elk van de vier ingangen van de basis waren georganiseerd. In tegenstelling tot de vijf voorgaande jaren wilden de vredesgroepen (IKV. Stop de N-bom, Vrouwen voor Vrede) dit jaar geen massale voettocht door het dorp Soesterberg. waarbij min of meer "en passant" ook de basis werd "aangedaan". Mede omdat de organi satoren de indruk hadden dat men lang zamerhand enigszins "demonstratie moe" was geworden hadden zij gezocht naar een nieuwe, aansprekende vorm, die van de deelnemers zelf meer ac tieve betrokkenheid verlangde. Vredesketen Geïnspireerd door het voorbeeld van de omsingeling van de Britse kern wapenbasis Greenham Common, waar enige tijd geleden een soortgelijke de monstratie plaatsvond, alsook door voorbeelden in West-Duitsland, had men ervoor gekozen de basis Soester berg te omringen met een kilometers lange "vredesketen", onder het motto "Hand in hand voor de vrede". Elk van de vier ingangen fungeerde daarbij als verzamelpunt voor deel nemers uit verschillende plaatsen. De organisatie van de manifestaties op elk van die verzamelpunten was dan ook aan de plaatselijke groepen overge laten. De vredesgroepen uit Soest bij voorbeeld ontmoetten bij verzamel plaats aan de Paltzerweg groepen uit Hilversum. Amersfoort. Leusden, Hoe velaken. Almere. Laren, etc. Ofschoon van een werkelijke omsinge ling van de basis geen sprake kon zijn (het aantal deelnemers had daarvoor ongeveer 15.000 moeten bedragen) luk te het toch de deelnemers een lang lint te laten vormen, dat zich met enige on derbrekingen uitstrekte van de Palt zerweg (waar het Vrouwenkamp stond) tot aan de Amerikaanse ingang van de basis in Den Dolder. Ongeveer om drie uur moest de omsingeling zijn vol tooid, een opzet-die ten dele slaagde. Het manifestatieterrein aan de Palt zerweg was al ruim voor die tijd om getoverd in een soort marktplaats, op gesierd met spandoeken, waar de naar schatting 1500 demonstranten zich ver zamelden. De meesten van hen waren op de fiets gekomen. Behalve de diver se kraampjes van allerlei actiegroepen konden zij zich ook tegoed doen aan de door mobiele horeca-ondernemers te koop aangeboden patat en ijs, die min stens even gretig aftrek vonden als het materiaal van de actiegroepen. 'Oud zeer' Namens de organiserende stuurgroep voerde Bob van Blerk het woord. Hij stond even stil bij het feit dat op deze plaats vorig jaar nog het Vrouwenvre- deskamp had gestaan. Wegens "oud zeer" hadden de vrouwen besloten niet bij de omsingeling aanwezig te zijn, vertelde hij. Hij sprak zijn ongerust heid uit over de rol en het optreden van het Soester gemeentebestuur in de ont ruiming van het Vredeskamp en meen de dat de vredesbeweging zich blijvend bewust moest zijn van de reden waar om de vrouwen juist hier hun kamp hadden opgericht. "Agressie is voor 99% een zaak van mannen, en de vre desbeweging doet er goed aan ook na te denken over de" rolverdeling in de sa menleving." De Soester Vrouwen voor Vrede brach ten vanaf een geïmproviseerd podium een aantal vredesliederen te gehore, waarna het woord werd gevoerd door ds. B. Berkhof, ned. herv. predikant uit Hoogland. Deze deed een oproep aan allen om door te gaan met het verzet tegen de kernwapens: "Lange adem en tegenwoordigheid van geest blijft ons parool." Hij benadrukte dat kernwa pens alles te maken hebben met onze levensstijl, omdat zij niet alleen geld, maar ook kennis en bodemschatten verslinden. In geld uitgedrukt kost de totale bewapening de wereld drie mil jard dollar per dag. Hij riep de aan wezigen op deel te nemen aan de de monstratie op 29 oktober in Den Haag en zich niet te laten ontmoedigen, maar zich te blijven inzetten voor het verzet tegen de kernbewapening. "De huidige weg van de machthebbers biedt geen uitzicht: laten wij samen, hand in hand, een andere weg inslaan." Tijdens de omsingeling, die rustig en ordelijk verliep, deden zich, afgezien van het optreden van twee "eier- gooiers" uit Soesterberg, die door de politie werden bekeurd, vrijwel geen incidenten voor, zodat de politie, die de zaken op een afstandje welwillend in het oog hield, niet in actie hoefde te komen. De groep van enige tientallen fietsers die vanuit Soest op weg ging naar de demonstratie rondom de vliegbasis, maakte kort na het vertrek bij het bus station halt op de Soesterbergsestraat, voor de ingang van het ziekenhuis Zonnegloren. Een delegatie van de fietsers bracht intussen een kort bezoek aan het ziekenhuis, met een brief, bestemd voor bestuur en directie van Zonnegloren. De brief werd in ontvangst genomen door zuster J. van Valkenhoef, op dat ogenblik waarneemster van de directie en aangeboden door Nel van Leeuwen. In de brief melden de fietsers hun diepe zorg over de atoomwapenwedloop, als gevolg waarvan in Nederland kruisraketten dreigen te worden ge plaatst. Zij vinden dat deze wapens, waarvan medici van naam beweren dat de enig mogelijke bescherming ertegen is dat ze er niet komen, onder geen beding geplaatst mogen worden. De brief verwijst verder naar pers- publikaties over een mogelijke defensie-bestemming van Zonnegloren. "Wij verzoeken u met klemzie af van deze bestemming! Er zijn volgens de briefschrijvers voldoende argumenten voor een andere bestemming van Zonnegloren. Soest heeft al een onevenredig groot aandeel van de militaire inspanningen binnen zijn gemeentegrenzen. "Laat niet in Soest duidelijk worden dat, ook al is er een periode van terug gang, dit zou moeten betekenen dat bommen voor bedden gaan." De brief besluit aldus'Laat Zonnegloren allen blijven bekoren Alle tests van de Beocenter 7007 zeggen ja en; uw oren wel. Daarom heeft B&O dan ook duidelijk gekozen voor de geïntegreerde kombinatie van radio, platenspeler en cassette deck. Betrouwbaar, pro bleemloos te bedienen en een weergaloze geluidsweergave. Bang Olufsen Dealer: Voor alle zekerheid! Winkelkring van Weedestraat 78 - Soest Telefoon 17253 (Technische dienst 10344') Foto: Goos van der Wilt Bij de landingsbaan, langs de Van Weerden Poelmanweg, namen tiental len demonstranten met 'kernkoppen' deel aan de omsingeling van de vlieg basis. Radio Gladiooll De demonstratie werd slechts over schaduwd door één voorval, dat bij de stuurgroep tot grote verontwaardi ging leidde. Uit voorafgaande gesprek ken met de Soester politie had men de indruk gekregen dat de piratenzender "Radio Gladiooll" uit Utrecht, die in de verbindingen een belangrijke rol zou spelen, min of meer oogluikend zou worden toegelaten, zoals dat het geval was geweest bij de grote demonstraties in Amelisweerd en Dodewaard. De zen der werd echter al na de proefuitzen- ding van vijf minuten uit de lucht ge haald, waarbij de apparatuur (met een waarde van naar schatting ƒ4000,-) in beslag werd genomen en één van de medewerkers van Radio Gladiooll werd gearresteerd. De stuurgroep gaf tijdens de perscon ferentie na afloop van de demonstratie in Kontakt der Kontinenten een ver klaring uit, waarin scherp werd ge protesteerd tegen dit optreden en terug gave van de apparatuur werd geëist, alsmede vrijlating van de arrestant. De zender zou een belangrijke rol heb ben moeten spelen in de coördinatie van de actie en met name het hoogte punt gestalte geven, door op het tijd stip dat de omsingeling "rond was" daarvan mededeling te doen. Omdat ook de portofoons, waarmee het organisatiecomité was uitgerust niet feilloos werkten, leverde de com municatie dan ook nogal wat problemen op. In de verklaring van de stuurgroep wordt gesteld dat de politie van Soest en de radiocontroledienst nog voordat de zender zijn werk begon, met voorbe dachte rade dus, de apparatuur in be slag hebben genomen, "dit in tegen stelling tot de indruk die de politie Soest tegenover de stuurgroep heeft gewekt, dat zij zich niet met de zend- aktiviteiten rond de basis zou be moeien." Vliegtuig Verbaasd vroeg men zich bij de stuur groep ook af waarom men geen toe stemming had gekregen om ballonnen op te laten bij de vliegbasis ("om de luchtvaart niet in gevaar te brengen' terwijl het gebruikelijke propaganda- vliegtuig van het OSL, tégen de vredes demonstratie, wél zijn rondjes boven de basis mocht draaien met de tekst: Vrij en veilig dankzij NAVO/OSL. Overigens was men over het verloop van de actie zeer tevreden. De stuur groep schatte het aantal deelnemers op 5000 a 6000, zodat de omsingeling wat de organisatoren betreft "zeer ge slaagd" was. De politie hield het op 3500 demon stranten en ontkende dat men tevoren de indruk zou hebben gewekt dat de il legale zender ongemoeid zou worden gelaten. Tevoren was helemaal niet ge sproken over de zender, aldus de poli tiewoordvoerder, wél over de gebruik van portofoons. Dat "Radio Gladiooll" een rol zou spelen bij de demonstratie had men slechts uit de krant vernomen. De arrestant, een 23-jarige Utrechter, had men overigens na enkele uren vrijgelaten. Over de bestemming van de zend-apparatuur moet door de offi cier van justitie een beslissing worden genomen. De vaststelling van de "Verordening Geluidshinder gemeente Soest," die vorige week tijdens de vergadering van de gemeenteraad aan de orde was, stuitte op verzet van de heer A. Bolhuis (CDA). Hij wees erop dat in de arti kelen van de verordening, die niet uit de wet voortvloeien maar die de ge meente zelf heeft opgenomen, "onevenredige geluidhinder" wordt verboden. Hij vroeg zich echter af wan neer sprake zal zijn van die onevenre digheid, wanneer tegelijk in de veror dening duidelijk normen en critera ont breken. "De burger moet weten waar hij aan toe is. Dat moet klaar in de wet zijn neergeschreven, anders ontstaat rechtsonzekerheid in plaats van rechtszekerheid," aldus de heer Bol huis. "Niemand weet waarmee we be zig zijn. Geen criteria zou kunnen bete kenen dat we of elke vorm van geluids hinder gevolgen, of praktisch alles door de vingers zien." Hij bepleitte het opnemen van scherpe critera in de ver ordening. Wethouder J. Oudemans (VVD) wees hem erop dat het begrip hinder te sub jectief is om zo scherp vast te leggen, en Jenny Allard (D'66) merkte op dat zij de heer Bolhuis niet graag een gul den zou geven voor elk wetsartikel waarin de normen slechts vaag om schreven staan. Ondanks het verzet van het CDA ging de raad tenslotte ak koord met de nieuwe verordening. K2* Ofschoon op dit moment nog steeds niet helemaal zeker is of de subsidie die de gemeente verstrekt aan de kin derboerderij "De Vrije Teugel" aan het Vedelaarpad inderdaad per 1 juli a.s. zal worden gestopt (er loopt nog een procedure bij de Raad van State, waarvan elk moment de uit slag tegemoet kan worden gezien), heeft een aantal mensen intussen besloten niet bij de pakken te gaan neerzitten. Riet z'n achttienen vorm den zij onlangs het "Comité tot Behoud van de Kinderboerderij" en hun eerste activiteit is het organiseren van een "markt", plus rommelmarkt, op bet terrein van de boerderij, op zaterdag 2 juli a.s. De leden van het comité, dat is samen gesteld uit een aantal ouders van kinderen die de Kinderboerderij be zoeken, maar ook uit oud-vrijwilligers en "gewone" omwonenden, zien de rommelmarkt als een eerste stap op weg naar het inzamelen van zoveel mogelijk geld, om het voortbestaan van de Kinderboerderij indien moge lijk te waarborgen, zij het uiteraard op basis van medewerking door vrij willigers. "Als we de huur maar zou den kunnen opbrengen", hopen ze. De rommelmarkt, die om 11.00 uur be gint, biedt de bezoekers een keuze uit tal van artikelen, zoals kinderkleding, platen en boeken, bloemstukjes en planten, speelgoed, huishoudelijke artikelen, blikken en brooddeegpop petjes, schoenen en tassen, groter meubilair (ook koelkasten, etc.), etc. etc. Bovendien is er een grabbelton en een rad van avontuur. Daarnaast zal het mogelijk zijn om een ritje te maken op de rug van de ezel van de kinder boerderij, of op de pony's. Ook de in- wendige mens komt aan zijn trekken. Er wordt een terrasje ingericht, waar men koffie, thee en limonade kan ko pen, terwijl er ook een rijdende snack bar zal zijn, om de maag te vullen. Een bijzonderheid in het geheel is dat de leden van het comité de opbrengst zo compleet mogelijk in winst vertaald willen zien. Daarom proberen ze zo weinig mogelijk kosten te maken. De kraampjes worden bijvoorbeeld door hen zelf gemaakt. De staf van de kinderboerderij or ganiseert op verzoek van het comité een aantal kinderspelen. Zij doen dat op vrijwillige basis, omdat het toch wel eens zo zou kunnen zijn dat zij per 1 juli niet meer in dienst zijn. Ht comité is, ondanks de drukte voor de komende rommelmarkt, ook al be zig met plannen voor verdere acties, die het nodige geld moeten opleveren. Zo denkt men, zij het nog vaag, aan het benaderen van bedrijven voor een jaarlijkse ondersteuningsbijdrage, en het werven van donateurs door heel Soest. Ook speelt men met de gedachte de dieren van de kinderboerderij te laten "adopteren" door mensen die daarvoor belangstelling hebben. De beestjes moeten tenslotte toch ook eten... Als kontaktadressen voor de rommel markt (en van het comitétreden op familie Willemse, Minstreelpad 45, tel. 21660: familie Kok, Den Blieklaan 45, tel. 13613: familie V.d. Neut, Troelstrastraat 3, tel. 10790. Tijdens de braderie die de winkeliers van de Smitshof a.s. vrijdag vanaf on geveer 14.00 uur organiseren wordt bij het Shell-station van de fa. Zwiers een skippybal-wedstrijd gehouden voor kinderen van 8 t/m 12 jaar. De wed strijd vindt plaats op het grasveld voor het tankstation en begint om 13.30 uur. Naar verwachting zal het sportieve ge beuren tot ongeveer 16.00 uur duren. De deelname staat open voor alle kin deren in de genoemde leeftijd. Aan de wedstrijd zijn een flink aantal prijzen verbonden. De kinderen zullen waar schijnlijk in kleine groepjes (acht te gelijk) hun behendigheid op de skippy bal tonen. Een bewoner van de Veenzoom meld de de politie diefstal van ca. 40 lang speelplaten uit zijn woning. Omdat het huis momenteel een verbouwing onder gaat hebben de dieven gemakkelijk binnen kunnen komen. Op de Stadhouderslaan hield de politie vorige week tijdens een snelheidscon trole 38 van de 413 passerende auto mobilisten aan. Zij kregen een bekeu ring voor het overschrijden van de gel dende maximum-snelheid. De hoogst gemeten snelheid was 96 km. per uur. Klassecamera met onderbelicht signaal in de zoeker. Een ingebouwde elektronenflitser. Een slimme bescherming voor lens en ontspanknop. En een gewicht van maar 230 gram. Natuurlijk in zwart. Maar ook in oranje, rood, blauw, wit of zilver. Het blijkt dat vele ipwoners van Soest nog steeds niet weten hoe het "Free-call" systeem werkt. Sinds de oprichting van de Cen trale Post Ambulancevervoer in juli 1979 bestaat dit systeem. Het houdt in dat bij ongevallen een onwelwordingen aan de open bare weg of in een openbaar ge bouw rechtstreeks een melding gedaan kan worden bi de meld kamer van de Centrale Post Am bulancevervoer, zonder tussen komst van arts of politie. Bij dreigend of al aanwezig levens gevaar kan dit zelfs gelden voor privé-terrein. Ondanks het feit dat het systeem reeds vier jaar werkt, blijkt tel kens weer dat de bevolking van Soest niet op de hoogte is van de ze mogelijkheid en kostbare tijd verdoet met te proberen een huis arts te bereiken of het politie korps te alarmeren, dat moge lijkerwijs met andere taken be zig is. Het nummer voor ambulance- aanvragen luidt voor Soest: 14049 en voor Soesterberg: 033 - 12345. Met een gezellige bijeenkomst in het "Praathuis" in de dependance van het politiebureau aan de Steenhoff- straat hebben de leden van het Soester politiekorps vorige week donderdag op informele wijze afscheid genomen van hoofdinspecteur E. W. Schutz mann en zijn echtgenote. De heer Schutzmann is onlangs be noemd tot korpschef van de politie in Heerenveen, en wordt per 1 september a.s. opgevolgd door de heer B. H. Blouw, die nu nog verbonden is aan het korps in Hilversum. Commissaris J. K. Adema stond in een korte toespraak even stil bij de samen werking tussen hem en de heer Schutz mann, die al van voor de komst van de laatste naar Soest dateert. Beiden hebben zij in Amsterdam gewerkt. De commissaris liet zijn goede wensen vergezeld gaan van het korpsschild en een geschenkenbon. Ook van de collega's ontving het echtpaar Schutz mann goede wensen en een cadeau, in het bijzonder voor de activiteiten die de heer Schutzmann had ondernomen als voorzitter van de politie Sportver eniging Soest. De heer C. van Stam overhandigde namens hen een gram mofoonplaat. Voor mevrouw Schutzmann waren er bloemen. Onder degenen die de heer en mevrouw Schutzmann de hand kwamen drukken bevonden zich ook burgemeester P. Scholten, officier van Justitie mevr. mr. Y. Kruijer en een afvaardiging van de Soester brandweer. Uit een ventwagen van een inwoner van Baarn hebben onbekenden in het afgelopen weekeinde 6 roestvrijstalen bakken met consumptieijs (bij elkaar zo'n 75 liter in diverse smaken), drie ijslepels, een autoradio en een doos met wafels, bekertjes en lepeltjes ge stolen. De wagen stond op het parkeer terrein van een bedrijf aan de Konings weg. De dieven konden het voertuig binnenkomen door het vernielen van een tochtraampje. Uit een auto die geparkeerd stond aan Colenso werd vorige week een radio- cassettereCorder met een waarde van 300,- gestolen. Uit een auto aan de Van Weerden Poelmanweg verdwenen drie muziekboeken. Eemland, vereniging ter bevordering van het natuur- en milieubesef. Afdeling van het landelijk Instituut voor Natuurbeschermingseducatie IVN. Natuurbescherming noodzaak? Antwoord van IVN-Eemland: Natuur lijk! Sinds jaren timmeren wij aan de weg om het belang van bescherming van natuur en milieu uit te dragen d.m.v. persberichten, cursussen, wande lingen, excursies, kleine tentoon stellingen stands, etc. Het IVN is geen actiegroep, maar be hoort meer tot de "groene" kant, die probeert mensen te interesseren voor de natuur, waarbij de bedreiging van natuur en milieu zeker niet uit het oog wordt verloren. Wij zoeken enthousiastelingen die als natuurgids aan maandelijkse wande lingen willen meewerken of zich op een andere manier willen inzetten voor het IVN-werk. Daarom organiseren wij bij voldoende deelname een natuurgidsen- cursus, van september 1983 tot oktober 1984, bestaande uit ca. 24 lessen en 9 ex cursies. Bent u geïnteresseerd? Bel dan met Nick Hoebe, tel. 02155-19241 na 7 uur, of na 26 juni a.s. Leen de Niet, tel. 02155- 10451 na 7 uur. Gaat u al met vakantie? Noteer het dan in uw agenda. Wilt u erover nadenken? Dat kan ook, want half augustus a.s. volgen nog na dere berichten over deze cursus. Een inwoonster van Soest deed vorige week bij de politie aangifte van dief stal van haar portemonnee, inhouden de een bedrag van 10,- en een bank- pasje. De portemonnee werd uit haar handtas weggenomen tijdens een be zoek aan een plaatselijk café. Bij een autosloperij aan de Soester bergsestraat hebben onbekenden vori ge week een groot aantal auto-onderde len (een accu, vier mijltellers, twee ampèremeters, drie ruitesproeiers en vijf koplamp-units) weggenomen. Bovendien stalen zij een snijbrander. Zij verschaften zich toegang tot het bedrijf door een heg gedeeltelijk weg te knippen. SPIEGELREFLEXCAMERA MET AUTOMATISCHE BELICHTINGSREGELING U kiest uw diafragma, stelt scherp - en de camera kiest automatisch de juiste belichtings tijd. Dit paradepaardje van Japanse komaf met snelheden van 4 -1/1000 sec. INRUIL-OCCASIONS Snel. Lever vandaag nog uw kleurenrolletje bij ons in. Kunt u morgen na de lunch genieten van uw schitte rend afgedrukte kleurenfoto's. En nog op een groter formaat dan normaal ook! Zonder dat 't u een cent méér kost. Alleen bij ons: Van Weedestraat 17 - Soest Telefoon 02155-13917

Soester Courant | 1983 | | pagina 3