l/an Oosten JBiocftafte ontwikke/tm/ fïtm -zê/f/^ VmM ats s w 1 mid 50 jaar geleden in Soest Veel aandacht voor Rente- Stabiel-Hypotheek op 77e Algemene Vergadering Rabobank Soest Vredesmars in Duitse Soest Dorpshuis Soesterberg blijft wat het was vraagt uw aandacht voor: Beschikking Hinderwet Hinderwet Hinderwet ontwerp beschikking Bouwzaken Verleende bouwvergunningen Ruit vernield Rijverbod Voorbereidingsbesluit Vleeskeuringsverordening Reglement Verkeersregels en Verkeerstekens Nieuwe rioolpersleiding Soesterberg- Soest Invaliden Sportbond klaagt bij B. en W. over 'De Borg' Boek over Titusville voor Bibliotheek Broeken festival j testivai n fV Zoek maar uit L/ Zoek maar uit 55.- p. st. 2 voor Kandidaten voor 'Examenbeker' kunnen cijferlijsten insturen Kamer van Koophandel waarschuwt bedrijfsleven 23 Juni 1933 5 Soester Courant van woensdag 2'ï juni 1983 5 m 1 UB alle films voor 4 uur 's middags alle foto's worden met de hand in eigen laboratorium op kleur gekorrigeerd. Bij besluit van 14 juni 1983 heeft het college van b. en w. beslissingen ge nomen op verzoeken om een oprichtings cq. revisie cq. uitbreidingsver gunning van: Forbo Tapijt b.v., Weteringpad 7 te Soest voor een uitleveringsmagazijn van rollen tapijt op het perceel Weteringpad 2 te Soest J. Hijmering, Veldm. Montgomeryweg 7 te Soesterberg voor een auto- herstelinrichting op het perceel Veldm. Montgomeryweg 7 te Soesterberg ligt ook ter inzage in hulpsecretarie Maatschap van 't Klooster, Olijkeweg 1 te Soest voor een agrarisch be drijf (veehouderij en varkensfokkerijop het perceel Olijkeweg 1 te Soest Gebr. Roest b.v., Nijverheidsweg 7 te Soest voor een onderhoudsgarage op het perceel Nijverheidsweg 7 te Soest De strekkingen van de beschikkingen luiden: 'positieve beslissing op aan vraag onder voorschriften ter voorkoming van gevaar, schade en hinder naar buiten toe' Het besluit ligt gedurende een maand vanaf 22 juni a.s. ter inzage op de ge meentesecretarie van 09.00 - 12.00 uur en in de centrale bibliotheek aan de Albert Cuyplaan tijdens de openingsuren. Tegen bedoelde beschikking kunnen de volgende personen in beroep gaan a. de aanvraagster b. de betrokken adviseurs c. degenen die overeenkomstig artikel 20, 21, 22 tweede lid. of 28 eerste lid onder c van de Wet Algemene Bepalingen Milieuhygiëne bezwaren hebben ingebracht d. enige andere belanghebbende die aantoont dat hij rederlijkerwijze niet in staat is geweest overeenkomstig artikel 20, 21, 22 tweede lid, of 28 eerste lid onder c bezwaren in te brengen. Een beroepschrift kan worden ingediend binnen een maand na ter inzage legging van de beschikking. Het beroepschrift moet worden gericht aan. Hare Majesteit de Koningin, doch worden ingediend bij de Raad van State, Afdeling voor de geschillen van bestuur, Binnenhof 1, 's-Gravenhage. Indien tegen de beschikking beroep wordt ingesteld kan overeenkomstig artikel 60a van de Wet op de Raad van State een verzoek worden gedaan tot schorsing van de beschikking dan wel tot het treffen van een voorlopige voorziening. Op de gemeentesecretarie (afd. I) en de bibliotheek aan de Albert Cuyp laan liggen ter inzage verzoeken om een oprichtings cq^. revisie cq. uitbrei dingsvergunning van Telesonic bv., Energieweg 4 te Soest voor een bedrijfshal t.b.v. het per sen van grammofoonplaten op het perceel Energieweg 4 te Soest Hermansgroep b.v.. Laanstraat 2 voor een supermarkt in winkelcentrum Overhees Men kan gemotiveerde bezwaren tegen het verlenen van de vergunning schriftelijk bij het college van burgemeester en wethouders inbrengen gedurende één maand na datum van terinzagelegging van het verzoek d.d. 22 juni 1983. Gemotiveerde bezwaren kunnen mondeling in persoon of gemachtigde wor den ingebracht op de hierna genoemde zitting, waar gelegenheid wordt gegeven tot een gedachtenwisseling over de vraag tussen college, de aan vrager en de overige aanwezigen. De openbare zittingen worden gehouden op 13 juli a.s. om resp. 09.00 en 09.30 uur in het gemeentehuis. N.B. Alleen zij die tijdig (schriftelijk of mondeling) bezwaren hebben in gebracht tegen de aangevraagde beschikking kunnen later beroep instel len, tenzij wordt aangetoond dat men redelijkerwijs niet in staat is geweest (tijdig) bezwaren in te brengen. Indien de indiener van schriftelijke be zwaren daarom verzoekt, worden zijn persoonlijke gegevens niet bekend gemaakt. Dit verzoek moet schriftelijk, tegelijkertijd met het bezwaar schrift, bij het college van b. en w. worden ingediend. Op de gemeentesecretarie (afd. I) en de bibliotheek aan de Albert Cuyp laan ligt ter inzage een verzoek om een oprichtings cq. revisie cq. uitbrei dingsvergunning van Autobedrijf Verkerk, Eigendomweg 2a te Soest voor een autoplaatwer kerij annex spuiterij op het perceel Eigendomweg 2a te Soest. De strekking van het ontwerp van de beschikking luidt: 'positieve beslis sing op aanvraag onder voorschriften ter voorkoming van gevaar, schade en hinder naar buiten toe' Gemotiveerde bezwaren tegen de ontwerp-beschikking kunnen schriftelijk worden ingebracht door de aanvrager en degenen die reeds schriftelijk of mondeling bezwaar hebben gemaakt tegen het verzoek om vergunning en hen die daartoe redelijkerwijze niet (tijdig) in staat zijn geweest. De bezwaarschriften moeten bij het gemeentebestuur worden ingediend vóór 7 juli a.s. Indien men dat wenst, worden de persoonlijke gegevens van degene die een bezwaarschrift indient niet bekend gemaakt. Het verzoek daartoe moet schriftelijk tegelijkertijd met het bezwaarschrift bij het gemeentebestuur worden ingediend. openbare bekendmaking De burgemeester maakt bekend dat burgemeester en wethouders van de gemeente Soest voornemens zijn op daartoe strekkende verzoeken op grond van het bepaalde in artikel 19 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening en artikel 50, lid 8 van de Woningwet, vergunning te verlenen aan 1. J. H. A. Bolhuis, Bartolottilaan 57 te Soest, ten behoeve van het uit breiden van een woonhuis op het perceel Bartolottilaan 57 2. C. Berkhof, Kornet 24 te Soest, ten behoeve van het plaatsen van een dakkapel op de woningen Kornet 22 en 24 3. L. Hartsuyker, Bartolottilaan 6 te Soest, ten behoeve van het uitbreiden van een woonhuis en de garage met berging op het perceel Bartolotti laan 6; 4. Van Rijswijk B.V., Rademakerstraat 26 te Soesterberg, ten behoeve van het uitbreiden van winkel, kantoor en bedrijfsruimte op het per ceel Rademakerstraat 24 en 26 5. J. L. Menne, Van Lenneplaan 70 te Soest, ten behoeve van het uitbreiden van een garage/berging op het perceel Van Lenneplaan 70 6. Mevr. C. H. Gieskens, Kerkstraat 88 te Soest, ten behoeve van het uit breiden van een woonhuis op het perceel Kerkstraat 88; 7. H. A. L. Muller, Bazuin 7 te Soest, ten behoeve van het plaatsen van een dakkapel op een woonhuis op het perceel Bazuin 7. Alvorens een definitieve beslissing zal worden genomen, is een ieder be voegd binnen een termijn van twee weken, te rekenen vanaf donderdag 23 juni 1983, eventuele bezwaren schriftelijk bij burgemeester en wethou ders in te dienen. De op deze verzoeken betrekking hebbende stukken liggen gedurende diezelfde termijn tijdens de kantooruren (09.00 - 12.00 uur) ter gemeente secretarie, afd. 1, ter inzage. (niet-gebonden besluiten) Verlening d.d. 24 mei 1983: bouwen van 8 woningen op de percelen Eikenlaan 28 t/m 42; plaatsen van een kantoorruimte op het perceel Lange Brinkweg 11. Verlening d.d. 7 juni 1983: bouwen van 6 patio bungalows op een perceel gelegen aan de Van Buren- laan en De Colignylaan (kad. bekend gem. Soest, sectie K, nr. 1139) bouwen van een gezondheidscentrum op het perceel Schoutenkamp weg 4; bouwen van 179 vrije sector woningen met bergingén in de wijk Overhees 4 (kad. bekend gem. Soest, sectie G, nrs. 6236, 6239, 7464,8067 alle ged. Verlening d.d. 14 juni 1983: verbouwen van een bestaande boerderij tot een dubbel woonhuis op het perceel Kerkpad N.Z. 5. Ingevolge de Wet Administratieve Rechtspraak Overheidsbeschikkingen (Wet AROB) kan de natuurlijke of rechtspersoon, die door het besluit rechtstreeks in zijn belang is getroffen, binnen 30 dagen na dagtekening van de publikatie bij het college van b. en w. een gemotiveerd bezwaar schrift indienen. In zijn openingswoord op de Algemene Vergadering van de Rabobank stelde de heer J. R. van Poppeten, voorzitter van de Rabobank Soest, dat - meer nog dan door velen werd verwacht - bedrijvigheid en welvaart in het thans achter ons liggende jaar sterk zijn te ruggevallen. Met name de enorm toe genomen werkloosheid is helaas een zorg van de eerste orde geworden. Deze ontwikkelingen, zo sprak de heer Van Poppelen, hebben uiterst funeste gevolgen voor vele groepen mensen in onze santfeniezing. Ook het bankwezen ontkomt niet aan de veranderingen die zich in het maatschappelijk vlak voordoen. Hij prees zich gelukkig met het feit dat men bij het Rabobank Soest slechts in enkele gevallen tot ingrijpen de beslissingen behoefde over te gaan. Toch zijn er ook tekenen van een mo gelijk herstel. De daling van de rente van 13% tot ca. 8% is voor vele bedrij ven en ook particulieren een verade ming geweest. De heer Van Poppelen wees hierbij nadrukkelijk op de categorie mensen die in het verleden leningsvormen had den gekozen waarbij een variabele ren te was bedongen. Zij allen profiteerden optimaal van deze sterke daling. Na vermelding van de gebruikelijk, óók dit jaar weer imponerende cijfers, die een gunstige ontwikkeling van de bank lieten zien, schetste de heer Van Poppelen uitvoerig de voordelen die verbonden zijn aan de zeer onlangs nieuw aan het produktenassortiment toegevoegde hypotheekvorm de "Ren- te-Stabiel-Hypotheek' "Deze voor ons land unieke wijze van geld lenen kan zonder meer 'n goed antwoord genoemd worden op de onze kere situatie waarin de koper van van daag verkeert. Bij de Rente-Stabiel- Hypotheek" hebben normaal te achten renteschommelingen in het geheel geen invloed op de hypotheeklasten. Dergelijke renteschommelingen wor den voor de gehele looptijd van de le ning (30 jaar) nagenoeg volledig ge ëgaliseerd. Stijgt de rente, dan neemt de Rabobank altijd de eerste 2% stij ging voor haar rekening. Omgekeerd - als de rente daalt - is eveneens pas bijstelling mogelijk indien de daling de 2% overschrijdt. Omdat wordt uitgegaan van een gel digheidsduur van de voorwaarden voor 30 jaar, dat wil zeggen de gehele loop tijd van de lening, kan worden aange nomen dat met onze Rente-Stabiel-Hy- potheek, méér dan bij welk ander produkt, van welke concurrent dan ook, aansluiting wordt gevonden bij de thans gesignaleerde behoefte van de particuliere cliënt. Als grootste hypotheekverstrekker in de particuliere woningmarkt denken wij met deze financieringsvorm een extra impuls te geven voor verder herstel van de markt voor koopwonin gen", aldus de heer Van Poppelen. Alvorens de heer Hilhorst, direkteur van de bank, de balans alsmede de winst- en verliesrekening van toelich ting voorzag, ging hij kort in op de totstandkoming der rentetarieven op de geld- en kapitaalmarkt. Gezien de reakties vanuit de zaal bleek dit onder werp goed aan te sluiten bij de aktuele gebeurtenissen van vandaag. Uit de gegeven toelichting op de balans kan men de conclusie trekken dat de Rabo bank Soest haar aktiviteiten beloond zag met een balansgroei van 6,7% tot 168.275.000,-. Eén van de belangrijkste aktiviteiten is wel geweest de invoering van de Rabobank Tienerrekening. Meer dan 1000 jeugdigen van 10-18 jaar zijn het afgelopen jaar in het bezit gekomen van de Rabobank Tienerrekening, aldus de direkteur van de bank. Ook dankte de heer Hilhorst alle mede- werk(st)ers van de bank voor de in zet en hun loyale medewerking en prees hij de leden van het Bestuur en de Raad van Toezicht voor de eendrach tige samenwerking. Vervolgens werden zowel de heer A. W. v.d. Breemer als lid van het bestuur en de heer M. H. A. van Veeren als lid van de raad van toezicht, periodiek aftredend, herkozen. In de plaats van de heer J. Grondman werd onder in stemmend applaus van de vergadering als lid van het bestuur gekozen de heer T. Middelkoop. De heer Middelkoop is voor de Soesters geen onbekende als direkteur van de Nederlandse Export Combinatie (N.E.C.). Tot slot beëindigde de heer Van Pop pelen het officiële gedeelte en nodigde een ieder uit onder het genot van een drankje op een gezellige wijze de on derlinge banden aan te knopen c.q. de verstevigen. De politie hield vorige week twee jon gens van resp. 11 en 15 jaar uit Soest aan, omdat zij van een sportzaal aan de Heideweg een ruit hadden vernield. De ouders zullen de schade moeten vergoeden. Omdat zijn rijgedrag nogal opviel werd een 19-jarige automobilist uit Soest in de nacht van zaterdag op zon dag door de politie aangehouden op de Heideweg. Hij kwam er vanaf met een rijverbod. (openbare bekendmaking) De burgemeester maakt ter uitvoering van artikel 22 van de Wet op de Ruim telijke Ordening bekend dat door de Raad der gemeente Soest bij zijn be sluit van 19 mei 1983, afdeling I, nummer RB 83-98, bestemmingsplannen in voorbereiding zijn verklaard voor de gebieden, die op de bij dit besluit behorende kaarten met grijze kleur zijn aangegeven en welke als volgt kunnen worden omschreven 1. gronden omvattende de wijk Soest-Zuid 2. een perceel grond in het plan Kerkebuurt aan de westzijde van de Lange Brinkweg; 3. een strook grond gelegen ten noorden van de Korte Brinkweg; 4. gronden ten oosten van de spoorlijn Utrecht-Baarn, voor zover gele gen tussen een punt nabij de Grote Melmweg en het station Soest en omvattende de gebieden nabij de Grote Melmweg, de Lange Brinkweg, het Kerkpad, de Steenhoffstraat en de Middelwijkstraat, alsmede de gronden ten westen van deze spoorlijn tussen de Talmalaan, de Albert Cuyplaan en de Molenstraat (plan Soest-Midden) 5. gronden omvattende de bebouwde kom van Soesterberg 6. gronden ten zuiden van de Banningstraat te Soesterberg 7. gronden gelegen ten westen van de Nieuweweg ter hoogte van de Klein Engendaalweg en op de Eng ten zuiden van de Molenstraat 8. gronden omvattende de voormalige wijk Ons Belang aan de Amersfoort- sestraat inclusief de gronden tussen deze wijk en de Richelleweg; 9. een perceel grond op de hoek van de Beetzlaan en de St. Theresiastraat; 10. een perceel grond gelegen aan de Amersfoortsestraat 78c. Tevens heeft de raad bij zijn besluit verklaar, dat: I. het verboden is binnen de hiervoor onder de nummers l tot en met 8 bedoelde gebieden en gronden zonder of in afwijking van een schrifte lijke vergunning van burgemeester en wethouders (aanlegvergunning) in besluit genoemde werken, geen bouwwerken zijnde of werkzaam heden uit te voeren, te doen of laten uitvoeren, een en ander met uit voering van normale onderhoudswerkzaamheden. II. de hiervoor genoemde werken en werkzaamheden niet toelaatbaar zijn, indien daardoor dan wel door de daarvan, hetzij direct, hetzij indirect te verwachten gevolgen, enig terrein minder geschikt wordt voor de verwerkelijking van de daaraan bij het plan te geven bestemming. openbare bekendmaking Burgemeester en wethouders brengen ter openbare kennis dat ter gemeen tesecretarie ter lezing voor een ieder gedurende drie maanden is neerge legd, de door de gemeenteraad in zijn vergadering van 21 april 1983 vast gestelde Vleeskeuringsverordening voor de gemeente Soest. Deze verordening, die door gedeputeerde staten van de provincie Utrecht is goedgekeurd op 25 mei 1983, is tegen betaling van de kosten algemeen verkrijgbaar. Gelet op het bepaalde in artikel 133 van het R.V.V., maken burgemeester en wethouders bekend dat hun college heeft besloten door middel van het plaatsen van bord 54b van bijlage II van het R. V. V. met onderbord 67-TT-52 nabij de woning Veenbesstraat 408 een parkeerruimte voor een invalide aan te geven. Tegen dit besluit kan iedere belanghebbende een beroepschrift indienen bij Hare Majesteit de Koningin. Dit beroep moet binnen 30 dagen na heden worden ingediend bij de Commissaris van de Koningin in de provincie Utrecht. Een afschrift van dit besluit is gezonden aan: gedeputeerde staten van Utrecht, rijkswaterstaat in de provincie Utrecht, K.N.A.C., A.N.W.B. Den Haag, E.N.F.B. Woerden, Kon. Nederl. Motorrijdersver. Arnhem, politie Soest en gemeentewerken Soest. INFORMATIES: INFO-CENTRUM, STEENHOFFSTRAAT 9a, TELEFOON 02155 -22555. OPEN MAANDAG t/m VRIJDAG VAN 9.00 tot 17.00 uur. V*E»E Ruim 300 mensen, waaronder een delegatie van het IKV en Vrouwen voor Vrede, demonstreerden op zondag 5 juni in het Westduitse Soest tegen de plaatsing van nieuwe kernraketten in Europa. De vredesmars met een lengte van 12 kilometer ging langs de atoombasis Büecke. Tijdens de slotmanifestatie in de oude binnen stad van Soest sprak Adriaan Slooff (IKV) de betogers toe. De gemeenteraad is vorige week ak koord gegaan met het te elfder ure door b. en w. gelanceerde voorstel met betrekking tot het Dorpshuis in Soes terberg. Dat houdt onder meer in dat de gemeente het tekort voor 1983 dekt (69.000 gulden); dat het Dorpshuis wordt verbouwd (voor hoogstens 150.000 gulden), en dat het tekort voor 1984 het bedrag van 40.000 gulden niet mag overschrijden. Mevrouw A. Greefhorst (CDA) uitte eerste kritiek op de procedure die ge volgd was, maar zei verheugd te zijn dat het college op het eerder gedane voorstel was teruggekomen. 'Niemand wil het Dorpshuis-gebeuren inleveren. Wel vreesde zij verlies van werkgele genheid in de nieuwe opzet, waarin het jeugdwerk en AGAVS een belangrijke rol spelen. Bert Krijger (VVD) noemde het nieuwe voorstel acceptabel, omdat daarmee voorkomen wordt, dat een deel van de verenigingen op straat komt te staan. Wel moet een goede op lossing gezocht worden voor de tafel- tennisers van AGAVS. Dat vond ook Jan Visser (Progressief Soest), die de flexibiliteit van het college bewonder de door op het laatste moment met een ander, beter voorstel te komen. Jenny Allard (D'66) kreeg desge- Omstreeks 1 juli a.s. wordt de nieuwe rioolpersleiding dié van Soesterberg naar Soest loopt in gebruik genomen. Dat betekent dat vanaf de ingebruik name het rioolwater uit Soesterberg niet meer gezuiverd wordt door de zui veringsinrichting Soesterberg, maar wordt afgevoerd via de nieuwe pers leiding naar de zuiveringsinstallatie aan de Maatweg in Soest en na zuive ring wordt geloosd op oppervlaktewa ter. Op grond van de Wet Verontreiniging Oppervlaktewateren'' is de provincie Utrecht belast met de zorg voor de kwaliteit van het oppervlaktewater. Vanaf 1 juli 1983 zal de provincie Utrecht dan ook rechtstreeks de heffing van de zuiveringsrechten verzorgen. De pro vincie zal binnenkort de bewoners in Soesterberg nadere informatie ver strekken. De inwoners van Soesterberg krijgen begin juli van de gemeente Soest nog een aanslagbiljet zuiveringsrechten voor de periode 1 januari tot en met 30 juni 1983 (of een gedeelte daarvan). Dit wordt dan het laatste aanslag biljet zuiveringsrechten van de ge meente. Vanaf 1 juli ontvangt men het aanslagbiljet van de provincie. Het bestuur van het district Utrecht van de Nederlandse Invaliden Sport bond (NIS) heeft een aantal klachten geuit bij het College van Burgemeester en Wethouders van Soest over De Borg, naar aanleiding van het gebruik van De Borg door gehandicapte sporters. Op zaterdag 28 mei vond in de sport zaal van De Borg een zitvolleybaltoer- nooi plaats. Hierbij deden zich enkele situaties voor die voor het bestuur van de NIS ontoelaatbaar zijn. Zo bleek bij aankomst van de deelnemers bij De Borg, de toegangsdeur gesloten te zijn waardoor veel gehandicapten met veel risico's via de buitentrap naar de sporthal gebracht moesten worden. Hieronder telde men vijf rolstoelers, terwijl een andere rolstoeler meer dan een half uur in weer en wind buiten heeft moeten wachten voordat de toe gangsdeur openging. Verder was die dag de temperatuur voor de gehandicapte sporters te laag in De Borg. Het is bekend dat gehandi capten bij kou bepaalde lichaamsdelen die voor het beoefenen van de sport nodig zijn, dan niet kunnen gebruiken. Tenslotte bleek na afloop dat voor het douchen geen warm water gebruikt kon worden. Temeer omdat ruimschoots voor de aanvang van het door de volleybalver eniging Olympia georganiseerde zit- volleybaltoernooi duidelijke afspraken waren gemaakt, zowel mondeling als schriftelijk, heeft het bestuur van de NIS gemeend een brief te moeten schrijven aan het college. Het bestuur besluit de brief met de opmerking dat wanneer de klachten niet naar genoegen kunnen worden opgelost, alle bij de NIS aangesloten sportverenigingen geadviseerd wordt niet meer gebruik te maken van De Borg vanwege de risico's en ongemak ken die de gehandicapten daar moeten ondergaan. vraagd te horen dat op de plaats van de Gabriël kleuterschool woningbouw is gedacht, en géén sporthal-bouw. Lydia Meijer (PvdA) veronderstelde dat dankzij dit nieuwe voorstel een nieuw bestuur gevonden kan worden dat met een schone lei kan beginnen. Haar fractiegenoot J. van den Brakel drong aan op een goede oplossing voor de pro blemen van AGAVS. Sportwethouder Plomp zegde toe dat met de wensen en verplichtingen van AGAVS rekening zal worden eehouden. Zijn collega Kingma (PvdA) zei dat hierover overleg zal worden gepleegd, waarbij AGAVS op een positieve hou ding van het gemeentebestuur kan re kenen. Wat betreft de eventuele per- sonele gevolgen van de nieuwe Dorps- huis-opzet zei Kingma, dat er sprake zal zijn van een inkrimping van het be heer, wat echter een zaak is van het niewe bestuur. Vorige week heeft mevrouw Gwendo- lyn W. Woodman uit Titusville aan de directeur van de Openbare Leeszaal en Bibliotheek de heer Jacobs een boek aangeboden over Titusville, Florida U.S.A. De 79-jarige mevrouw Woodman is in Titusville werkzaam bij de plaatselijke bibliotheek, de North Brevard Public Library. Samen met haar broer brengt zij momenteel een bezoek aan Frank rijk. Vanwege de vriendschapsbanden van Soest met Titusville kwam zij even overgewipt uit Frankrijk om aan de Soester bibliotheek een boek over haar plaats aan te bieden, opdat de bevolking van Soest kennis kan nemen van de Amerikaanse plaats in de staat Florida. De heer Jacobs stelde de geste zeer op prijs. w De 'Examenbeker 1983," die onlangs door de heer H. H. Meiners van het In- stituus voor Studiebegeleiding beschik baar werd gesteld aan de eindexamen kandidaat met het hoogste gemiddelde op zijn of haar cijferlijst, wordt in de loop van de volgende maand uitge reikt. Tot 5 juli a.s. hebben de Soester leerlingen die eindexamen hebben ge daan voor MAVO, HAVO en VWO (ook aan scholen buiten Soest) de gelegen heid hun door de school gewaarmerkte cijferlijsten in te sturen naar de Hilver- sumse vestiging van het Instituut voor Studiebegeleiding, Willibrorduslaan 7, 1216 NX, Hilversum. De prijswinnaar krijgt zo spoedig mogelijk daarna schriftelijk bericht. Kort geleden zond de privé-onderne- ming Nederlands Register voor Han del en Industrie BV een circulaire met acceptgiro-kaart om deel te nemen aan een nieuw uit te geven bedrijfsgids. Bij een aantal bedrijven schijnt de in druk ontstaan te zijn, dat deze actie van de Kamer van Koophandel is uit gegaan. Dit is echter beslist niet juist. De Ka mer van Koophandel is in het geheel niet bij deze actie betrokken. Wie wil werk? Hebben wij Hollanders nog iets over van onzen ouden ondernemings geest? Men zou bijna zeggen van niet, want hoevelen van ons laten bij de tegenwoordie malaise het hoofd hangen en denken bij zichzelf: ,,Het is niet onze schuld dat wij niets te doen hebben. Het zijn de tijdsom standigheden en deze maken het ons onmogelijk de hand aan de ploeg te slaan hoe graag of wij het zelf ook zouden willen. Maar deze menschen kijken toch niet verder dan hun neus lang is. Wij hebben toch nog Nederlandsche bezittingen! Is er - niettegenstaande de malaise - in géén onzer koloniën iets te doen? Neem nu bijvoorbeeld een land als Suriname. Is daar nu niet iets van te maken? Daar werden jaren geleden duizenden slaven heengesleept en men bracht er de gron den in cultuur. En hoe ging dat. Heusch niet zoo slecht mijn geachte lezer. Uit statistieken uit dien tijd blijkt dat er een prijs voor tabak werd gemaakt ad. 1,10 per kilo, te Amsterdam; dat was dus geen slechte tabak, in aanmerking genomen, de waarde die de gulden destijds be zat. En waarom heeft men dat niet doorgezet? Wel, men schafte zich uit pure menschenliefde een paar wetten aan en de slaven waren vrij en dezen verdwenen naar de binnenlanden. Dus geen werkkrachten meer. Wil dat soms zeggen, dat er geen perspectieven meer in dat land zitten? Of wil dat zeggen dat er geen arbeidskrachten zijn om er iets van te maken? Leven wij niet in een tijd van techniek? Techniek, die men- schenarbeid vervangt? Zeker zult gij zeggen, maar al te veel en voor een groot gedeelte hebben wij het daaraan juist te danken, dat wij niets te doen hebben. Heel goed, maar redeneer nu ook verder. Wij hebben dus machines om de gronden in cultuur te brengen, terwijl wij hier in Holland zitten en ons met een prutsbaantje tevreden moeten stellen, waar ze zich op zijn zachtst uitgedrukt zitten te vervelen en erger waar ze niets mede bereiken. Jonge mannen. Hollandsche jongens! Waar blijven jullie nu? Moeten wij in deze moeilijke tijden, waar de eerste tien jaren ons niets dan ver dere ellende zullen brengen, bij moeders pappot blijven zitten? Of zul len wij de koppen eens bij elkaar steken en gezamenlijk tegen onze re geering zeggen: „Hier zijn wij! Wij willen het wagen om van Suriname iets te maken. Geeft ons de kans maar eens om te laten zien dat er nog pit in ons zit en help ons een handje. Geeft ons onze werktuigen en over tocht en voor de rest zorgen wij. Wanneer gij dit onder de oogen krijgt geachte lezer en gij ziet er heil in om uw handen uit de mouwen te steken en door heel hard werken U een boterham te verschaffen, schrijf dan uw meening naar A. M. Verheul, Cornelis Speelmanstraat 17, Den Haag. Intereseer uw vrienden en bekenden er voor en wij zullen laten zien, dat ook in deze zware tijden nog jonge energieke Hollanders bestaan die het koste wat het wil, hun doel willen bereiken. Kwartjesvinders aangehouden Vrijdag zijn door de politie alhier aangehouden een drietal personen uit Amsterdam, die zich eerst elders en de laatste dagen te Soest on ledig hielden met een spelletjes, dat aldus toeging: Ze zochten een ge legenheid, waar ze met een of meer heeren in aanraking konden komen en een van hen bood bijv. dan een horloge te koop aan. Was de vraag bijv. 5 gulden en het bod 2, dan stelde men voor te raden, waarbij zij ge bruik maakten van een drietal notedopjes en een knikker. Men legde de knikker onder een van de dopjes en goochelde de dopjes op een plank gelegen, zoodanig door elkaar, dat men niet kon zien waar de knikker onder zat. Maar om het voor de slachtoffers eerst te animeeren, deed men het zoo, dat men met een weinig opletten gemakkelijk zag. waar de knikker bleef. Men liet dan raden en natuurlijk winnen. Maar speel de men door, dan werd men spoedig het slachtoffer. Het drietal had zich eerst opgehouden onder de waranda bij café Westemeier aan de Birktstraat. Toen het daar niet goed gelukte, ging men een 2U0 Meter meer de gemeente in, waar een ijscowagentje stond. En daar kregen ze een slachtoffer die 10,- verloor. l

Soester Courant | 1983 | | pagina 5