3 Vliegbasis Soesterberg 70 jaar Rommelmarkt Van Arkel-instituut brengt ruim 10.000, SLECHTS NOG DEZE WEEK '84 FORDMODELLEN BIJ AUTO VANDERMEER VOOR '83 PRIJZEN!!! ©#"on Lathyrus in Kasteel Groeneveld Breugheliaanse avond in Bar Bistro d* Oude Enghe Peters investeert in dienstverlening Baarns Modehuis ook UW MODEHUIS! Vanaf heden VAKANTIEPRIJZEN FILMEN OP VIDEO imbifOTO Schennis der eerbaarheid barrs modehuis ONZE PERMANENTE AUTOSHOW OP DE FLUORPROMENADE UW BEZOEK MEER DAN WAARD! Achter het stuur in slaap gevallen v^foto-film-uideoir^ MOTORCROSS KNMV Jeugdweekend Beringen 25-26 juni Shot houdt rommelmarkt m Bromfietser breekt been 10 ■o m m= tapijten 965 11 siM-st«T Courant van woensdag 29 juni 1983 11 Vrijdag 1 juli 1983 is het precies 70 jaar geleden dat er een start werd gemaakt met de militaire luchtvaart. Op die da tum werd in Soesterberg de "Lucht vaart Afdeling" (L.V.A.) van het Ne- delandse leger opgericht. Dit gebeurde op een stuk grond dat door de Staat der Nederlanden van de gemeente Soest was gekocht. Het prille begin Op 1 juli 1913 werd een start gemaakt met de Nederlandse militaire lucht vaart. Op die datum werd de 'Lucht vaart Afdeeling' (LVA) opgericht. Het was een zeer bescheiden lucht vaarteenheid, bestaande uit één vlieg tuig, 'de Brik', een commandant, drie vliegers en enkele technici. Nog in het zelfde jaar konden er drie vliegtuigen van het type 'Farman' aan de sterkte worden toegevoegd. Gedurende de mo bilisatiejaren tijdens de Eerste Wereld oorlog waren er materiaalmoeilijk heden, want het buitenland kon niet veel vliegtuigen leveren. Een welkome aanvulling vormden echter de ruim 100 vliegtuigen van de oorlogsvoerenden die in neutraal Nederland landden en in beslag werden genomen. In de jaren van de Eerste Wereld oorlog had de militaire luchtvaart ge leidelijk een belangrijke plaats ver overd in de krijgsvoering. De eerste vliegtuigen bij de LVA waren uitslui tend in gebruik als verkenners. In de Eerste Wereldoorlog kwam tot uiting dat er ook een gevechtstaak voor het vliegtuig weggelegd was, toen men ging proberen de verkenners neer te schieten. Daarmede deed de bewape ning zijn intrede, eerst revolvers en karabijnen, later zelfs mitrailleurs. Deze bewapening werd vervolmaakt toen men ook stalen pennen ging mee voeren om deze met kwistige hand uit te strooien boven de vijandelijke linies. Uit de behoefte de verkenners te be schermen ontstond het jachtvliegtuig, en toen de jagers elkaar onderling gin gen bestrijden, was het luchtgevecht geboren. Verdere uitbouw Intussen was de LVA op het vliegkamp Soesterberg ook organisatorisch ver der ontwikkeld. Zo ontstonden er naast de al bestaande strategische (taktische) en artilleriewaarnemingsafdelingen, een afdeling opleiding, een radio- en fotodienst, een bewapeningsafdeling, een vliegmedische dienst en een me teorologische dienst. Na de wapen stilstand van 1918 werd er echter sterk bezuinigd, waardoor deze opbouw weer werd afgeremd. In de periode 1918-1935 was er bijna geen geld om tijdig tot vernieuwing en uitbreiding van het materiaal over te gaan. Er werden in die jaren gemid deld per jaar nauwelijks zes vlieg tuigen gekocht. Na 1935 kwam er iets meer geld ter beschikking en zo verschenen de Fok ker D-16, D-17 en C-10 en weer iets la ter de Fokker D-21, T-5 en G-l. Vooral de G-l bleek een groot succes te zijn. Een belangrijke datum in de annalen van de Nederlandse militaire lucht vaart is 1 november 1938, toen een nieu we organisatie haar beslag kreeg en de oude LVA ophield te bestaan. Hier voor in de plaats kwam een luchtvaart- brigade, op haar beurt onderverdeeld in drie regimenten. De militaire luchtvaart was - zij het nog binnen de organisatie van de Ko ninklijke Landmacht - een afzonderlijk wapen geworden en hiermede ging een jarenlang gekoesterde wens van het gehele personeel in vervulling. In de strijd Intussen hadden de dreigende oorlogs wolken zich boven Europa samenge pakt, die dreiging bleek al spoedig waar te zijn. Nederland werd in 1939 gemobiliseerd en op 10 mei 1940 kwam ook ons land in de draaikolk van de oorlog terecht. Op de vooravond van de inval door Hitler-Duitsland beschikte ons land over 124 gevechtsvliegtuigen, maar de meeste toestellen waren ver ouderd en daardoor ongeschikt voor hun hoofdtaak, de luchtverdediging en het beheersen van het luchtruim. Goerings' Luftwaffe was superieur, niet alleen in hoeveelheden, maar ook in kwaliteit. Desondanks hebben onze jachtvliegers geen moment geaarzeld om de tegenstanders te lijf te gaan en te treffen waar de gelegenheid zich voordeed. Ook onze verkenners en bommenwer pers namen tot het bittere einde aan de strijd deel. Vliegers en grondper soneel zijn blijven vechten tot het laat ste ogenblik en hun moed en zelfop offering vonden erkenning in de hoog ste onderscheiding, de 'Militaire Wil lemsorde' die toegekend werd aan het Wapen der Militaire Luchtvaart. In de vijf dagen van heroïsche strijd verloor de Duitse Luftwaffe boven en in ons land liefst 345 vliegtuigen, een verlies dat zij in de Tweede Wereld oorlog nooit meer in zo'n korte tijd zou leiden. Ook na de capitulatie in Nederland ging de strijd door. Vele landgenoten zagen kans om het vrije Engeland te bereiken en om vandaaruit de strijd voort te zetten. Mede dankzij deze Engelandvaarders kon in 1945 het juk van de bezetter worden afgeworpen en begonnen wor den met de wederopbouw in vrijheid. Een nieuw begin Toen de Tweede Wereldoorlog voorbij was had onze Militaire Luchtvaart een dure tol betaald. De les was ge leerd dat een klein land als Nederland zich niet alleen kan verdedigen tegen een aanval van een grote mogendheid. De gedachte van een gezamenlijke ver dediging brak baan. De illusie van een Europese opbouw in vrede werd wreed verstoord door een nieuwe dreiging uit het Oosten, wat leidde tot de oprichting van de West- Europese Unie en de Noord Atlan tische VerdragsOrganisatie (NAVO). Dit betekende dat de opbouw van een nieuwe Nederlandse luchtmacht dien de te geschieden in het kader van de NAVO, waarbij ieder lid zijn vooraf afgesproken bijdrage zou leveren. Als basis voor de door Nederland aan vaarde verplichtingen was men er van uit gegaan dat Nederland de luchtver dediging boven eigen gebied zou ver zorgen, dit als bijdrage aan de lucht verdediging van West-Europa waar van ons land een onderdeel vormt. Daarnaast werd aan ons land opgedra gen een bijdrage te leveren in de tak tische luchtstrijdkrachten. Die lucht verdediging omvatte oorspronkelijk het voeren van de territoriale verdedi ging, d.w.z. de verdediging van onze steden, havenwerken, industriegebie den en dergelijke objekten tegen vij andelijke bommenwerpers. Hiervoor beschikte het 'Commando Luchtverde diging' aanvankelijk over Gloster Me- teor straaljagers die later werden ver vangen door de Hawker Hunter en de North American F-86K Sabre. Met dubbele geluidssnelheid In de eerste helft van de zestiger ja ren werden deze weer opgevolgd door de Lockheed F-104G Starfighter. Voor de offensieve taak, opgedragen aan het 'Commando Taktische Luchtstrijd krachten', beschikte de Nederlandse luchtmacht over de Republic F-84E en F-84G Thunderjets die door Amerika werden geleverd in het kader van de militaire hulpverlening. Ze werden in 1956 vervangen door de F-84G Thun- derstreak jachtbommenwerpers en de RF-84F Thunderflash fotoverkenners. De Thunderflashes werden op hun beurt vervangen door een speciale fotoversie van de Starfighter, de RF-104G. De laatste F-84F Thunderstreaks en de T- 33 trainers maakten in 1969-70 plaats voor de Northrop/Canadair NF-5A/B, waarvan zowel de eenpersoonsversie als een tweepersoonsversie, speciaal voor opleidingsdoeleinden, werden aangeschaft. De NF-5's werden bij Canadair in li centie gebouwd en staken op eigen kracht de Atlantische Oceaan over. Tenslotte werden in 1975 102 vliegtui gen van het type General Dynamics F-16A/B besteld als opvolger van de F-104G Starfighter. De levering van de F-16, die geheel door de Nederlandse industrie wordt gebouwd, is begonnen in juni 1979 en eindigt in 1984. De eerste F-16's zijn geplaatst op de vliegbasis Leeuwarden. Met de komst van de F-16 naar de Friese basis, zijn een aantal F-104G Starfighter overbodig geworden en in 1980 werd een overeenkomst getekend, waarbij Turkije 25 van deze 'one-o-four's' koopt. Naast vliegtuigen heeft de Koninklijke Luchtmacht ook de beschikking over geleide wapens voor luchtverdediging, te weten Nike projectielen tegen op grote hoogte vliegende toestellen en Hawk geleide wapens tegen op lage of middelgrote hoogte vliegende toestel len. Deze Nike en Hawk eenheden zijn geplaatst in de Duitse Bondsrepubliek als onderdeel van een NAVO geleide wapengordel, die loopt van Noord Noor wegen tot aan Turkije. Op de operationele Nederlandse vlieg- bases zijn eveneens Hawk geleide wa pens geplaatst. Zij dragen, samen met 40L70 luchtdoelkanonnen en 'Flycat cher' radar- en vuurleidingsappara- tuur zorg voor de locale luchtverdedi ging. Op de vliegbasis Soesterberg is het '32nd Tactical Fighter Squadron' van de Amerikaanse luchtmacht ge stationeerd. Dit squadron, uitgerust met F-15C Eagle luchtverdedigings jagers, staat onder Nederlands opera tioneel commando. Ter gelegenheid hiervan zal op 1 juli a.s. op de Vliegbasis Soesterberg, ter ere van de nagedachtenis van alle ge vallenen van de Koninklijke Lucht macht een herdenkingsplechtigheid plaatsvinden. Tijdens deze plechtig heid zal de Bevelhebber der Lucht strijdkrachten, de luitenant-generaal C. Baas, een krans leggen bij het mo nument voor de gevallenen. Voor het bijwonen van deze plechtig heid, die om 11.00 uur aanvangt zijn binnen- en buitenlandse autoriteiten, alsmede nabestaanden van KLu-per- soneel, uitgenodigd. De Kapel van de Koninklijke Lucht macht, een gewapende eenheid en het personeel van de Vliegbasis Soester berg zullen de plechtigheid opluiste ren. Na afloop van de herdenkingsplechtig heid is er voor het personeel van de Vliegbasis Soesterberg en hun ge- zins- en familieleden een festiviteiten programma georganiseerd. Hoogte punten in dit programma, dat van 11.45 tot 16.00 uur duurt, zijn een demon stratievlucht met een F-27 Fokker Friendship, een lunchconcert door de Kapel Klu en het vertrek van een hete luchtballon. Op zaterdag 2 juli a.s. zal om 15.00 uur het Reüniecomité "Oud Soesterber- gers en Oud L.V.A.-ers" van het voor malig K.N.I.L. een krans leggen bij het monument van de Koninklijke Luchtmacht op de Vliegbasis Soester berg. Na afloop hiervan is er een .eünie in het Officiers Casino aan de Kamp weg 1 te Soesterberg. Vorige week deden twee inwoonsters van Soest aangifte wegens "schennis der eerbaarheid". In het eerste geval meldde een dame dat haar dochtertje in de bossages rondom de Ereprijs straat geconfronteerd was met een ge deeltelijk ontklede man. Hetzelfde overkwam een dame aan de Amersfoort- sestraat ter hoogte van de R.K. kerk aldaar. De grote rommelmarkt die afgelopen zaterdag op het terrein van het Van Arkel-instituut aan de Hellingweg werd gehouden is een groot succes ge worden. Vele honderden brachten een bezoekje aan de markt, die op het grote gras veld werd gehouden, en de meesten daarvan gingen bepaald niet met lege handen weg. Zij konden ruim kiezen uit wat dan ook maar van hun gading was bij de kraampjes met textiel, speelgoed, meubels, huishoudelijke ar tikelen, etc. etc. Bovendien waren er heel wat gezellige aktiviteiten, waar aan de bezoekers konden deelnemen, zoals een reuzensjoelbak, een spring kussen. Ook koffie, gebak, sateh en ijs vonden gretig aftrek en het Rad Van Avontuur, met tientallen schitterende prijzen, mocht zich verheugen in de grote belangstelling van de talrijke be zoekers. Na afloop konden de organisatoren met grote tevredenheid de balans op maken. Daarbij bleek dat de opbrengst van deze derde rommelmarkt die van de beide vorige ruimschoots had over troffen: ƒ10.400,-! U kent ons toch? £2 brinkstraat 12 baarn tel 11388 geen koopavond maandag gesloten Na een succesvolle show op de Floria- de 1982 organiseert de nu 56-jarige Nederlandse Lathyrus Vereniging, in samenwerking met Kasteel Groene veld, van 1 tot en met 10 juli 1983 een tentoonstelling in de zalen en het Koetshuis van Kasteel Groeneveld in Baarn, het nationale centrum voor bos, natuur en landschap van het Staatsbos beheer. Volgens de officiële geschiedschrijving is de Lathyrus in 1699 gevonden op Sicilië. Maar de hovenier van Oranje schrijft al in 1681 in zijn boek "De Nederlandsche Hovenier" over de Lathyrus"... die hebben paarse en wit achtige bloemetjes de Oude Wyven gelyck..." De Lathyrus van Sicilië wordt door Caspar Commelijn voor het eerst be schreven in zijn "Horti Medici Amste- lodamensis" (1697-1701). Hoewel de plant al lang in Nederland bekend is, zijn het de Engelsen ge weest, die het sortiment op het huidige niveau hebben gebracht. U kunt nu dan ook genieten van een prachtige bloem in een groot aantal kleuren. Tot 1950 werd de Lathyrus veel geteeld als snijbloem. Door onder andere mo de-invloeden is de teelt van deze fraaie bloem sterk teruggelopen. Thans neemt de belangstelling weer toe, me de door de grotere houdbaarheid van de bloemen. Een twaalftal inzenders, waaronder een aantal amateurs, nemen aan de tentoonstelling deel. Ook zal een inzen ding te zien zijn uit de tuinen van het Koninklijk Paleis Soestdijk. Een belangrijk onderdeel van de ten toonstelling vormt de inzending van speciaal gekweekte rassen, dit jaar ongeveer 80. De bloemen, die voor de ze prijsvraag worden ingezonden, twaalf van elk ras, worden door keur meesters op kwaliteit gekeurd en even tueel bekroond. Daarnaast tonen de inzenders hun decoratieve bloem stukken. Behalve de Lathyrus krijgt u een keur van anders zomerbloemen te zien, zoals anjers, gerbera, orchideeen, bro- melia's en pelargoniums. Ook zal voor het eerst een nieuwe, welriekende roos worden getoond, de "Alasmeer 850", een roos met een groote toekomst. De inrichting van de tentoonstelling wordt verzorgd door Wout den Daas uit Zaandam, een van de belangrijkste arrangeurs van Nederland. Ook een aantal van de beste bedrijven van ons land zullen in Baarn hun produkten tonen. De afdeling Baarn van de Koninklijke Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde verzorgt de voorlichting rond deze tentoonstelling. In Kasteel Groeneveld zijn, naast deze Lathyrustentoonstelling, nog een groot aantal andere natuur- en kunsttentoon stellingen te zien. Ook heeft Staatsbos beheer de tuin van het Kasteel geheel teruggebracht in de fraaie engelse landschapsstijl, met daarin een beel dententoonstelling van de amerikaan Gene Holt. Toegangsprijs: ƒ3,-. Openingstijden: dinsdag en vrijdag 10.00-22.00 uur woensdag 10.00-17.00 uur zaterdag en zondag 12.00-17.00 uur maandag en donderdag gesloten. iM De bereiding van het „feestvarken" door kok Charly. Directie en bedrijfsleiding heeft zich op 15 juni j.1. laten inspireren door de specifieke sfeer, welk een ieder kent van onze beroemde vaderlandse schil der Breughel. Troubadours, rijkelijk voedsel en veel gerste- en duiven-nat sierden de gezellige entourage. Management van d'Oude Enghe invi teerde die avond zo'n 60 gasten, die werden onthaald op een feestelijk diner met een echte troubadour. Omdat hij, volgens zijn zeggen, achter het stuur in slaap viel, botste een 26- jarige inwoner van Amersfoort in het weekeinde tegen twee andere auto's aan, die langs de Van Weedestraat stonden geparkeerd. Bovendien kwam zijn eigen auto op de zijkant terecht. Eén van de andere auto's botste door de klap tegen een lichtmast op. Twee van de drie wagens werden min of meer total loss verklaard. De bestuur der mankeerde wonder boven wonder geen schrammetje, al bleek hij wel de nodige alcoholhoudende drank op te hebben. Dat kwam hem op een proces verbaal te staan. Folkore, Engelse, Schotse en oud-hol- landse liederen werden op een char mante wijze vertolkt. Met een voor treffelijk glaasje wijn werd door velen uit volle borst meegezongen. Alle hulde voor de zanger Eduard Hagenstein. Om plm. 8 uur werd men aan tafel uitgenodigd en na het voorgerecht werd men verrast met het opdienen van een speenvarken, vakkundig be reid en geserveerd door Charly. Onnodig te vermelden dat met de ideale combinatie van factoren de stemming aan tafel uitstekend was en de avond als zeer gezellig kan worden beschouwd. Live-music elke woensdag in D' Oude Enghe. Na het diner werd deze avond voortge zet met een echter topper, de "Amster damse Swing Associatie" (ASA) gaf een geweldig stuk Dixieland ten geho re, zodanig dat men echt kon genieten van de muziek maar zich ook nog met elkaar kon onderhouden! Velen hebben genoten van deze nostalgische muziek met zoveel bekende nummers. Soest is een aanwinst rijker! Mensen die hun vak verstaan hebben een goede samenwerking gecreëerd en dit soort woensdagavonden verdient waarde ring. Ontspanning en amusement in een fijne sfeer. Vraag een demonstratie bij de vakmensen, die verstand hebben van filmen. Birkstraat 2 SOEST INRUIL FILMCAMERA'S MOGELIJK Automaten Raimond Smit 8. Mini versnelling B. Jeroen Smit 11. Mini versnelling B. Marco Smit 5. Mini versnelling A. Henk jan Wolfsen 8. 80 cc 10-12 jaar Marco Hagelen 8. 80 cc 13-15 jaar Richard Muis 4. 80 cc Grote wielen Gert 't Lam 26. 125 cc A. Hans Reyerse 1. Dat de plannen van de Soester tafel tennisvereniging Shot om tot de reali sering van een eigen accomodatie te komen, voor een belangrijk deel geba seerd zijn op de zelfwerkzaamheid bin nen de vereniging spreekt voor zich. Met een lege kas echter komen plannen toch moeilijk tot uitvoering. Het is dan ook daarom dat Shot ten bate van de nieuwe accomodatie een echte rom melmarkt houdt en wel op zaterdag 2 juli a.s., van 11.00 tot 14.00 uur, op het basketbalveld aan de Valeriaan straat. Tot de attracties behoren o.a. een rad van avontuur en het spelen tegen een tafeltennisrobot. Hebt u nog spullen over? Bel dan 02155-19028. "Als de zaken goed gaan moet je zorgen dat je een stapje vóór blijft. Eigenlijk kun je nooit op je lauweren gaan rusten, want met een succes formule alleen ben je er niet! Zo schetst de heer Peters in een paar zinnen hoe hij als makelaar wil wer ken. En dat het hem ernst is mag blijken uit zijn nieuwste investering. In het modern ingerichte Soester kan toor kan de (toekomstige) cliënt vlak achter de balie een beeldscherm ont waren, omgeven door futuristisch aan doende apparatuur. Het is een nieuw computersysteem van Texas Instruments, waarvan het tele visiescherm inderdaad meer in het oog loopt dan het geheugen of de printer. Het geheugen is goed voor de totale boekhouding met zijn debiteuren- en crediteurenadministratie en alles wat daaraan vast zit aan overzichten, balansen en wat niet al. Tegelijker tijd kan de computer op elk moment van de dag de gegevens van enkele duizenden, bij Peters geregistreerde woningzoekers uit de regio selecteren en, indien gewenst, in een half uurtje op etiketje afdrukken. Met dit systeem is de Eekhoorn-hui- zenkrant voor het eerst verzonden. Een hele opluchting voor hen die daar mee belast waren, want het met de hand adresseren van een wisselend be stand met al zijn mutaties, is met zesmaal per jaar zes mandagen niet alleen tijdrovend, maar ook een saai Bij een aanrijding op het fietspad van de Nieuweweg kwamen vorige week zowel een 14-jarige fietser uit Soest als een 36-jarige bromfietser uit Soester berg ten val. De fietser week plotse ling uit, juist op het moment dat de bromfietser hem achterop kwam rij den. Bij zijn val brak de bromfietser zijn been. De nieuwe apparatuur wordt bediend door Nicole Aschmonat, secretaresse van de heer Peters. en vuil werkje. Als zoiets door een domme machine overgenomen kan worden dan is dat voor alle partijen een vooruitgang. Dom, want zo'n com puter kan toch eigenlijk alleen maar ja en nee zeggen. Het intellect moet er door de mens ingebracht worden door vernuftig uitgedachte program ma's. Lang niet alle mogelijkheden zullen di rect al benut worden, want ook na twee jaar van voorbereiding moet je beginnen te stoeien met dat wat het eerst noodzakelijk is. En dat is naast de boekhouding en de adressering o.a. de tekstverwerker, waarmee de computer automatisch aanbiedingen stuurt aan geselecteerde en dus ge- interesseerde adressen. De gegevens van het te verkopen huis worden "in gesproken" en even later rollen de offertes geadresseerd en wel uit de machine. In het mondelinge contact is het niet zo moeilijk een passende woning voor te leggen die op dat moment in de verkoop staat. De cliënt vertelt zijn woonwensen en de makelaar toont wat daar min of meer aan voldoet. Omge keerd is het volstrekt onmogelijk om de wensen van een paar duizend men sen in je hoofd te houden en die af te passen op de woning die de makelaar wordt aangeboden om te verkopen. Het nieuwe en kostbare stuk gereed schap dat computer heet biedt de ma kelaar de helpende hand, waardoor de dienstverlening alleen maar wint aan persoonlijke service en efficiënte bemiddeling.

Soester Courant | 1983 | | pagina 11