T mid 50 jaar geleden in Soest Gespreksgroep buitenlanders en woningbouwvereniging Muziekschoolleerlingen gaven uitstekend geslaagd slotconcert Hondenvereniging 'Zoys' hield examendag Vrijwilligers Vakature- Bank vraagt: uw aandacht; voor: imbifOTO ae, GEMEENTE Openbare commissievergaderingen Spreekrecht publiek PETRIPX5-F f149.- vn foto-filrrvuideocv Om meer begrip voor eikaars problemen te krijgen: Kat blind geschoten - Sieraden gestolen bij insluiping Veiling Soest Tuinconcert "Apollo" bij kasteel Groeneveld Broeken festival Zoek maar uit 55.- p. st. 2 voor 30 Juni 1933 Uit het Gemeenteraadsverslag s<u»st<»r Courant van woensdag 29 juni 1983 m gstraat royale ïzende 1,40 en ;n v.w. n grote velux- 1 c.v.- erfecte ft van 2n een 3P het v. rgelde 4 mtr) arwar- afond. rd.: 2 r, alle <amer wlder I, ap. >on- nstig Ind,: naar oon- 'Ide, ken, (ca. ner, naar zien zui- van pla- 3- net 10- ta- j sn woensdag 29 juni -19.30 uur: commissie onderwijs agenda: vaststelling uitgaven van het programma alfabetisering en educatieve activiteiten voor culturele minderheden bespreking notitie over enige onderwijspunten bespreking brief inzake vervoer van leerlingen naar o.a. scho len voor buitengewoon onderwijs donderdag 30 juni -19.30 uur: commissie welzijn agenda: voorstel tot vaststelling van het verslag van de activiteiten voor minderheden voor het jaar 1982 maandag 4 juli -19.30 uur: commissie algemene bestuurszaken agenda: Ontwikkelingen m.b.t. ziekenhuisvoorziening Soest-Baarn Ontwerp-antwoord aan I.K. V. inzake toekomst Zonnegloren Brandweerorganisatie Soest, Verordening brandweerrechten, Uitkerings- en pensioenverordening wethouders Heroverweging anti-speculatieregeling dinsdag 5 juli -19.30: commissie ruimtelijke ordening agenda: Voorstel tot definitieve vaststelling van de Structuurschets voor de zuidelijke Eng. Voorstel tot het vaststellen van de vragenlijst nieuwbouw en vernieuwbouw 1984 tot en met 1986 Voorstel tot het verlenen van een ontheffing als bedoeld in ar tikel 1 van de Zoneverordening Hinderwet ten behoeve van het oprichten, in werking brengen en in werking houden van tech nische installaties ten behoeve van een bejaardenverzorgings tehuis op/in het perceel Boekweitland 103. Voorstel tot het verlenen van een ontheffing als bedoeld in artikel 1 van de Zoneverordening Hinderwet voor het oprichten in werking brengen en in werking houden van een Chinees- Indisch restaurant op/in het perceel Burg.Grothestraat 38. voorstel tot het verlenen van een ontheffing als bedoeld in artikel 1 van de Zoneverordening Hinderwet ten behoeve van het oprichten, in werking brengen en in werking houden van een groothandel in aardappelen, groente en fruit op/in het perceel Steenhoffstraat 40-42. Voorstel tot het verlenen van een ontheffing als bedoeld in arti kel 1 van de Zoneverordening Hinderwet ten behoeve van het oprichten, in werking brengen en in werking houden van een verkoopwagen voor verkoop van diverse soorten verse, gerook te en gebakken vis op de hoek Weegbreestraat/Smitsweg. Voorstel tot het vaststellen van een besluit als bedoeld in artikel 21 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening (voorbereidings- besluit). Behandeling van de notitie over de Zoneverordening Hinder wet. Woensdag 6 juli 19.30 uur: commissie bedrijven en personeelszaken agenda: brief van de bewoners van de P.C.Hooftlaan inzake de onder- houdstoestand van het voetpad brief van de Milieugroep Soest inzake het gebruik van ver vallen verklaarde bestrijdingsmiddelen voorstel tot het beschikbaar stellen van een krediet ten behoe ve van het gas- en c.a.i.-bedrijf voor uitbreiding en ver vanging van vaste activa voorstel tot het beschikbaar stellen van een krediet voor de aanleg van het bergingsriool "Stadhouderslaan" voorstel tot het beschikbaar stellen van een krediet voor de aanleg van het bergingsrioolKampdwarsweg'te Soesterberg Korte notitie over onderzoek naar en registratie van de uit stoot van hinderlijke stoffen door bedrijven Schriftelijke beantwoording van de vragen inzake het be drijf Lindner. Donderdag 7 juli 19.30 uur: commissie financien en grondbedrijf agenda Verordening Brandweer Brandweerorganisatie Soest Krediet voor aanleg bergingsriool Stadhouderslaan Krediet voor aanleg bergingsriool Kampdwarsweg Vaststelling kosten uitvoering programma Alfabetisering en Educatieve Activiteiten Culturele Minderheden over 1982 Verkoop twee percelen grond in Overhees aan de PUEM Derde systeembegeleider S.P.D.-gemeenten Cijfers le kwartaal 1983 van "De Borg" Vervoerskosten leerlingen ing. art. 13 lager onderwijswet. N.B. Alle vergaderingen worden gehouden in de commissiekamers van het gebouw gemeentewerken, Lange Brinkweg. De stukken die op de vergade ringen betrekking hebben liggen ter inzage in het gemeentelijk INFOr- matiecentrum. 1. Vanaf één kwartier vóór en tot aanvang der commissievergadering kunnen sprekers uit het publiek zich bij de voorzitter der commissie opgeven voor het stellen van vragen of het geven van een toelichting bij een bepaald agendapunt. 2. Voor de behandeling van de agenda geeft de voorzitter de sprekers uit het publiek de gelegenheid hun opmerkingen kort en bondig aan de commissie kenbaar te maken. De spreektijd is beperkt tot 5 minuten per persoon en duurt in totaal niet langer dan 30 minuten. 3. De commissie kan de door de sprekers uit het publiek gemaakte op merkingen bij haar beschouwingen betrekken. 4. De voorzitter kan, indien daaraan bij de meerderheid van de commis sie behoefte blijkt te bestaan, de sprekers uit het publiek vragen hun opmerkingen bij de behandeling van het agendapunt te verduidelijken of aan te vullen. INFORMATIES: INFO-CENTRUM, STEENHOFFSTRAAT 9a, TELEFOON 02155-22555. y OPEN MAANDAG l/m VRIJDAG VAN 9.00 tot 17.00 uur. Vrijdagavond j.1. verzorgden de Soester leerlingen van de Regionale Muziek school Amersfoort het slotconcert van dit schooljaar. De Open Hof leent zich goed voor zo'n evenement: de akoes tiek is goed en het podium net groot genoeg om de "muzikanten" in aller lei formaties op te stellen. Daarbij komt dat het publiek, dat ook deze avond weer van grote belangstelling blijkgaf, dicht bij de leerlingen zit. Zo'n echt groot toneel werkt toch wel op de zenuwen. Onder de aanwezigen bevond zich ook wethouder Frans King- ma, evenals enige andere gemeente raadsleden. Het leerlingenconcert stond in het te ken van het samenspel: een leuke maar ook moeilijke vorm van musi ceren. Als één van de spelers zich ver gist, is het een hele kunst om de draad (of goed noot) weer op te pakken. De meeste groepjes bleken zonder on overkomelijke problemen goed met el kaar te kunnen spelen. Zo sprongen de vijf blokfluitleerlingen van Nel Brokaar er deze avond echt uit. Zij lieten prachtige barokmuziek horen: bijzondere leerlingen die al ver waren in het samenspel. De koperblazersgroep van Kees ten Hage opende de avond: zelfs een paar beginners mochten hun toontje mee- blazen in de Toccata uit Orpheus van Monteverdi. Dat jonge mensen serieuze muziek kunnen waarderen en met veel inzet spelen, bleek uit 3 delen uit een requiem van L. van Beethoven, ge speeld door 2 trombones en 2 althoorns. Het van vorige uitvoeringen bekende, heel muzikaal spelende gitaartrio van Johan de Boer vertolkte dit keer een Klassecamera met onderbelicht signaal in de zoeker. Een ingebouwde elektronenflitser. Een slimme bescherming voor lens en ontspanknop. En een gewicht van maar 230 gram. Natuurlijk in zwart. Maar ook in oranje, rood, blauw, wit of zilver. Birkstraat 2 SOEST INRUIL-OCCASIONS Op initiatief van de heer V. Oral Des, in nauw overleg met Woningbouwvereni ging Soest, is een gespreksgroep gefor meerd van buitenlandse bewoners en vertegenwoordigers van de woning bouwvereniging. De groep zal één keer per maand bij elkaar komen met als doel de achterstand die de buitenland se bewoners hebben wat betreft de in formatie over het wonen in Soest, recht te zetten. Uiteindelijk streven van de heer Des is om ook buitenlandse bewo ners in bewonerscommissies te kunnen laten functioneren. De heer Des woont al twaalf jaar in Ne derland, de laatste tien jaar als tolk, en hij vertelt dat hij al twee jaar bezig is om een dergelijke gespreksgroep van de grond te krijgen. Het viel hem na melijk op dat in de bewonerscommis sies in Soest geen enkel buitenlands lid zit. Voornaamste oorzaak hiervan is het feit dat nog steeds veel buitenlan ders de Nederlandse taal niet voldoen de begrijpen om ook over zaken als huursubsidie, huurcontract en onder houd van de woning mee te kunnen praten. Ervaringen in de taakgroep be wonersaangelegenheden van de wo ningbouwvereniging hebben hem ge leerd. dat veel buitenlandse bewoners niet weten wat de woningbouwvereni ging doet. Klachten over vocht in huis, of over andere zaken komen hierdoor vaak niet op de juiste plaats. ,,Ze gaan soms naar huisvesting in plaats van naar de woningbouwvereni ging", aldus de heer Des. ,,We moeten zorgen dat ook de buitenlanders weten waarvoor de woningbouwvereniging er is. Door die gespreksgroep zal de ach terstand die er wat dat betreft is, moe ten worden rechtgezet, zodat ook de buitenlandse bewoners voldoende in formatie hebben". Nu heeft de heer Des al verschillende reglementen in het Turks vertaald, „maar veel mensen kunnen niet lezen of schrijven. Juist om die groep gaat het ook". Naast de twee vertegenwoor digers van woningbouwvereniging Soest zitten er vier Turken en twee Ma rokkanen in de gespreksgroep; bewo ners van het Smitsveen en de Eng. Volgens de heer Jan Vijfhuizen van de woningbouwvereniging gaat het er ook om wederzijds informatie uit te wisse len en hierdoor meer begrip voor el- kaars problemen te krijgen. „De bui tenlandse bewoners verkeren in een ongelijke situatie in vergelijking met de Nederlandse. Juist omdat ze de taal niet machtig zijn kost het ze extra veel moeite om aan informatie te ko men. Hierdoor weten ze bijvoorbeeld niet hoe omgegaan moet worden met het ventileren van de woning, met als gevolg dat de woning enorm vochtig kan worden. Maar ja. wij weten eigen lijk ook niet hoe de mensen in Turkije en Marokko wonen". Hoewel de gespreksgroep, die maan delijks bijeen komt, een tussenoplossing is, hoopt men toch dat het wederzijds begrip toe zal nemen. Op den duur kun nen dan ook buitenlanders in de be wonerscommissies plaats nemen, em hierdoor ook aan de besluitvorming meedoen. De buitenlandse deelnemers in de ge spreksgroep hebben allen een cursus Nederlands achter de rug en weten ook het een en ander van de gemeente politiek in Soest. Maar hoe komt die in formatie bij de mensen die het zo hard nodig hebben, de buitenlanders die niet kunnen lezen en schrijven? „Dit is pas het begin", aldus de heer Des. „Eerst moeten de mensen in de ge spreksgroep begrijpen hoe bepaalde zaken geregeld zijn. Daarna kunnen zij dit langzaam doorgeven. Er wordt dan heus wel over gesproken in de café's of bij de mensen thuis, maar het is niet iets dat eventjes wordt opgelost. Het zal langzaam gaan, maar er gebeurt in ieder geval iets om de huidige oneer lijke situatie te verbeteren". Voor de vakantie komt de gespreks groep voor de tweede keer bijeen. Deze maand is de eerste bijeenkomst ge houden, tot tevredenheid van zowel wo ningbouwvereniging als buitenlandse bewoners. Een bewoonster van de Willaertstraat deed vorige week bij de politie aangif te van een wel zeer triest geval van dierenmishandeling. Na aanvankelijk te hebben verondersteld dat haar kat was aangereden, bleek bij onderzoek door een dierenarts dat het beestje een kogel uit een windbuks in de kop had gekregen. Omdat de kat nog onlangs het licht in één oog moest missen, na dat het een oogoperatie had onder gaan, is hij nu aan beide ogen blind geraakt. Trio van Haydn, waarbij opviel dat de ze leerlingen plezier hebben in het sa men musiceren. Bij het Duo van Se- bastian Lee voor cello, bleek dat het spe van de ene leerling de andere kan inspireren: een erg mooi timbre had vooral de ene cellist. De zes vioolleerlingen van Nel Hooger- vorst, die deze avond waren te beluis teren (waarbij éénmaal een pianoleer ling heel kundig begeleidde), speelden met veel inzet - moeilijke muziek. Dat gold niet voor de drie kleine meis jes die de vioolspelende standbeeldjes leken, bij het nog niet zo zware Trio van James Hook. Bij het onderdeel driemaal een harpduo viel de stilte in de zaal op: erg mooi spel van de zes harpleerlingen van Hanneke Landa. Hierna voleden drie pittige stukken van Elgar voro 3 dwarsfluiten en een Ook het kinderkoor van de Muziek school trad op tijdens het slotconcert in De Open Hof. klarinet: de eerste twee delen klonken erg mooi, het laatste deel leverde soms problemen op, die echter vlot werden opgelost. Het Kinderkoor van de Muziek school RMA o.l.v. Hilde van Kuyeren, vlot begeleid door een basgitaarleer ling en twee accordeonleerlingen, vormde de vrolijke noot van deze ge slaagde leerlingenavond. Het concert werd besloten met het op treden van het ensemble van Joh. de Boer, bestaande uit viool-, gitaar-, dwarsfluit- en blokfluitleerlingen. Het meest viel de aanwezigheid van een 65+ er hierbij op, waaruit blijkt dat jong en oud zich thuisvoelen op de Mu ziekschool RMA! De Soester Hondenvereniging 'Zoys' organiseert al enige tijd gehoorzaam heidscursussen voor honden. Zo'n cur sus bestaat uit 16 wekelijkse lessen, die door ervaren trainers worden gegeven op een terrein in Soestduinen. De cur sus wordt afgesloten met een heus examen, waarbij de honden voor een deskundige jury moeten laten zien wat zij van de cursus hebben opgestoken. Zaterdag j.1. was het zover. Maar liefst 31 honden legden het examen af in de categorie A, en 6 honden in de cate gorie B. In de A-categorie slaagden er 20, in de B-haalden er 4 het "diplo ma". In groepjes van telkens drie versche nen de honden op het uitgezette par cours, waar zij verschillende bevelen moesten opvolgen, zoals "volgen aan de lijn", "zitten", afliggen met de baas twee minuten uit het zicht", "voedsel weigeren" en de "omgang baas/hond". In de B-categorie golden nog strengere eisen, zoals "los volgen", "terug plaats", "afliggen met de baas drie minuten uit het zicht", etc. De beste hond in elke categorie werd beloond met een flinke leverworst. Zijn of haar baas of bazin kreeg een fraaie trofee, terwijl er voor alle deel nemende honden een aardige beloning was in de vorm van een pakje honde- brokken. Vier deskundige trainers verrichtten de jury-arbeid, die soms niet gemak kelijk was: Rob Waage (van de Kyno- logenclub Amsterdam), Nicole Veer man, Kees van Leeuwen en Guus Groe- nestein, de laatste drie allen van 'Zoys' zelf. De prestaties van de honden wer den door elk van hen beoordeeld met het toekennen van een aantal pun ten. Na afloop van het examen deden verschillende honden nog mee aan een behendigheidswedstrijd. Vervolgens reikte Kees van Leeuwen, voorzitter van Zoys, de diploma's uit. De geslaagden waren: Categorie A: 1. Hr. Romijn met de hond Joni; 2. Mevr. Olyslager met de hond Anders; 3. Mevr. Van Bekkum met de hond Noeska; 3. Hr. Zwagerman met de hond Kitov; 3. Mevr. Blauw met de hond Basco; 3. Dhr. Schilte met de hond Tosca; 4. Mevr. Van Zummeren met de hond Shira; 5. Hr. Gerrijts met de hond Ar- co; 6. Mevr. De Vries met de hond Tar- zan; 7. Hr. Grootveld met de hond Bob by; 7. Hr. Zeeman met de hond Pino; 8. Hr. Vlug met de hond Stuf; 9. Hr. Hagelen met de hond Boy; 9. Mevr. Van Asselt met de hond Wabun; 10. Mevr. Knegjens-Bender met de hond Rakker; 10. Hr. v.d. Kaa met de hond Castor; 11. Mevr. Wojtkowska met de hond Ramses; 12. Hr. Fugers met de hond Panda; 13. Mevr. Lablaus met de Eén van de onderdelen van het examen: het "voedsel weigeren". hond Panda; 14. Mevr. Donker met de hond Waldi. Categorie B: 1. Mevr. Blauw, met de hond Tosca; 2. Hr. van Brummelen, met de hond Bonnie; 3. Hr. Schilte, met de hond Tosca; 4. Hr. Van Kooy, met de hond Lion. Op zondag 3 juli a.s. organiseert "Zoys" een puzzelwandeltocht waaraan zowel leden als niet-leden kunnen meedoen. De deelname is gratis. Het startpunt is op de parkeerplaats aan de Foeken- laan. De tocht begint om 11.00 uur. De wandeltocht wordt afgewisseld met verschillende aardige evenementen en zal naar verwachting ongeveer twee uur duren. Uiteraard moeten de hon den wel aangelijnd meelopen. Een bewoonster van de Eigendomweg deed vorige week bij de politie aangifte van de diefstal van een gouden halsket ting en een gouden ring. Terwijl zij in de keuken aan het werk was stapte plotseling ongevraagd een vrouw bin nen, die haar een groot kleed toonde. Daarachter hielden zich, naar de poli tie aanneemt, een of twee andere vrou wen verborgen, die de woning verder doorzochten en de sieraden buitmaak- ten. Een buurvrouw had namelijk drie vrouwen in een auto zien vertrekken. Ten overstaan van de Notarissen M. H. a. van Veeren en Mr. H. H. Elferink te Soest, werd in het wijk gebouw De Rank, ten gevolge van artikel 1223 lid 2 van Het Burgerlijk Wetboek, publiek verkocht: I. De villa met zwembad, saunaruimte, garage, tuin en bos, aan de Soester- bergsestraat 150 te Soest, groot 75 are. Het perceel werd ingezet op 260.000,- door de heer J. Smeeing te Soest en afgemijnd met 10.000,- door de heer J. Treur te Hilversum. II. De half vrijstaande villa met gara ge en tuin aan het Nassauplantsoen 9 te Soest, groot 3,44 are. Het perceel werd ingezet op 221.000,- door de heer Donker te Soest en afgemijnd door mevrouw T. van Duin kerken te Soest met 18.000. III. Vrijwillige verkoop van een per ceel bouwterrein gelegen aan de Ko- ninginnelaan te Soest, groot 5,09 are. Het perceel is geschikt voor woningen, winkel enz. met 2 bouwlagen. Dit perceel werd ingezet door de heer J. Smeeing te Soest met 69.000,- en niet afgemijnd. Afgelopen zaterdag dromden in lange rijen zo'n 750 mensen over de lange oprijlaan richting kasteel Groeneveld te Baarn waar mannenkoor Apollo met medewerking van het Baarns mannen koor in het daar achter gelegen park een fraai concert ten gehore bracht. Het park biedt een geweldige gelegen heid om daar te concerteren en het zeer mooie weer werkte uiteraard mee aan een optimale sfeer. Alhoewel er wel enkele schoonheids foutjes te constateren waren hebben de aanwezigen met volle teugen kunnen genieten. Vooral de door beide koren gezamenlijke slotstukken „Zum ein- gang" en „Sanctus" van Frans Schu- bert werden zeer goed vertolkt en wer den dan ook met een staand applaus beloond. Kasteelheer Paans merkte dan ook op dat meer gezamenlijk optreden het pu bliek zeker zal aanspreken en liet mer ken dat hij het zeer op prijs zou stellen beide koren in het volgend seizoen te rug te mogen zien. Het is ook de wens van beide koren meer gezamenlijke concerten te orga niseren, concerten die uiteraard ook in Soest zullen gaan plaatsvinden, waar bij de gedachten uitgaan naar het eens zo fraaie Openluchttheater aan de Soesterbergsestraat. Het bij elkaar krijgen en vooral het bij elkaar houden van een groep mensen, om gezamenlijk te werken aan een projekt op basis van het algemeen welzijn, loopt meestal niet zo gesmeerd als men zou wensen en verwachten, zeker niet in een tijd van grote werkloosheid wanneer voldoende vrije tijd beschikbaar is en men zoekt naar middelen om deze tijd nuttig te besteden. Toch heeft de Vrijwilligers Vakature Bank nog steeds kans gezien voldoende medewerkers/sters aan te trekken, die zich vaak binnen zeer korte tijd in werkten en de kennis overnamen van hen die zich om welke reden dan ook moesten terugtrekken. Ook financieel zijn de telkens terug kerende obstakels, dank zij een kleine subsisie van de gemeente, een gift van de Raad van Kerken en een in- vesterings-bijdrage van het Koningin Juliana Fonds tijdig weggenomen. Ook het voeren van een sober beleid en het zelf dragen van een groot deel van de kosten hebben het mogelijk gemaakt de V.V.B. draaiende te houden. Om het personeelsbestand weer wat op pijl te brengen en enkele medewerkers in staat te stellen vakantie te nemen, sluit het kantoor van 4 t/m 29 juli. Tijdens kantoortijd kan men in deze periode telefonisch onder nummer 11603 kontakt opnemen met de heer Schrandt. De volgende vakatures worden deze keer onder de aandacht gebracht: Voor het begeleiden van peuters in de speelzal wordt een vrijwilliger/ ster gezocht, vanaf 18 jaar; Bij de Stichting Landschapsbeheer o.l.v. Chris Uiterwijk is in de maan den juni t/m augustus nog plaats voor een aantal medewerkers/sters in het natuurreservaat; Ook het Instituut voor Natuurbe scherming kan nog een aantal vrij willigers aan een job helpen, o.a. bij het geven van natuurlessen aan kin deren in de praktijk Ook bij een oppascentrale voor ge handicapten kan nog een aantal vrouwelijke en mannelijke werk zoekenden geplaatst worden De Vrijwilligers Vakaturebank hoopt vóór augustus het team te kunnen uit breiden met een paar goede krachten met voldoende vrije tijd en een grote inzetbaarheid. Loopt u deze week nog even bij de V.V.B. naar binnen of bel: tel. 12630. Tot 1 juli is de V.V.B., behalve 's woensdags, dagelijks geopend van 10.00-12.30 uur en van 13.30-16.00 uur. In de maand juli alleen bereikbaar on der nummer 11603. Rondvraag: De heer GROOTEWAL (Gemeentebelang) brengt het natuurbad ter sprake en hekelt in scherpe bewoordingen het op 't strand geplaatste hek. DE VOORZITTER zegt, datB. en W. zonder dit hek geen kans zagen het raadsbesluit uit te voeren. Bedoeld hek heeft wel voldaan. De heer GROOTEWAL voortgaande wijst op deze onhoudbare toestand en op de bepaling betreffende de scheiding tusschen mannelijke en vrouwelijke personen. Soest blameert zich door deze maatregel niet weinig. Zij, die er eenmaal geweest zijn, komen daar niet meer. In de groote pers wordt onze gemeente belachelijk gemaakt. Jammer, dat het Zondag zoo druk is geweest. In het tegenovergestelde geval was de onzin niet zoo bekend geworden. Spr. betreurt dit besluit en meent, dat, indien niet spoedig verandering komt de werkverschaffing wel kan worden opgeroepen. Spr. noemt het spelen met geld van de belasting betalers. De heer BUSCH (Gemeentebelang) zegt, dat het plaatsen van het hek een toegeeflijkheid is. Volgens het besluit mag het publiek daar in het geheel niet komen. De heer GROOTEWAL: Als het besluit niet uitvoerbaar bleek, hadden B. en W. met voorstellen moeten komen. De heer NOODER (S.D.A.P.) zegt slechts enkele malen voor een commissie-vergadering te zijn opgeroepen. Van alle geuite wenschen heeft spr. niets gezien. Waarom is geen sollicitant uit Soesterberg als badmeester aangesteld. De commissie heeft op den openingsdag de zaken uit handen gegeven, maar in werkelijkheid hebben enkele leden de teugels in handen. Dat zijn ongezonde toestanden. Hierna volgen heftige discussies. De heer BUSCH zegt, dat de comm. niet meer bestaat. Het bad is er gekomen op 'n wijze, waarmee alle groepen genoegen konden nemen. Nu het er is moet men niet trachten de oorspronkelijke gedachte omver te werpen. Spr. geeft toe, dat er fouten zijn, maar die zijn er om opgelost te worden op ordelijke wijze. De heer GROOTEWALDe zaak wordt op deze wijze een strop, 't Is een groote domheid geweest de hekken te plaatsen. En als de raad niet wil, dan zal de burgerij de raad verplichten. De raad moet zich niet. opwerpen als zedenmeesters. De heer Endendijk A.R.zegt, dat er een andere groote pers is, die de hier getroffen regeling toejuicht. Ook ingezetenen, die behooren tot de richting van den heer Grootewal en niet minder de zwemmers, die recht op een stuk vrij strand hebben. Spr. is er voor, dat het besluit soepel wordt toegepast, zonder echter zijn principe prijs te geven. Dat er fouten zijn is begrijpelijk. Spr. heeft zelf een heel lijstje van zaken, die verbetering behoeven. De klagers zijn egoïsten, die het gevaar voor' jongelui niet zien. De gemeente heeft een andere roeping te vervullen dan een particulier, die alleen maar zijn portemonnaie m net oog xiouuu. De heerGASILLE: (Gemeentebelang) Mijnheer Endendijk vergeet één ding. De groote reclame, die gemaakt is naar buiten en als gevolg de buitenmenschen, die in familieverband een dag komen doorbrengen. Voor die menschen is het een groote teleurstelling. Van het moderne en mondaine leven weet U niets, heer Endendijk. Ook op andere wijze wordt het geen onzedelijke troep. De heer GROOTEWAL zegt, dat paedagogen hebben uitgewezen, dat het onderling samenzijn de zedelijkheid bevordert. Bovendien helpen de vele bezoekers zelf reeds de zedelijkheid te bevorderen. Ook hebben wij het financieel resultaat in het oog te houden. De heer DE NIES (SDAP) zegt, dat, wanneer ons besluit niet goed is geweest, wij die vergissing ook moeten erkennen en veranderingen aanbrengen. De heer ENDENDIJK zegt, dat alle opgeroepen badmeesters de hier getroffen regeling toejuichten. Ook in Den Haag heeft men dergelijke regelingen moeten treffen. De heer VAN KLOOSTER (R.K.) had wel critiek verwacht, doch niet eerder dan nadat eerst een woord van waardering was gesproken. De naar voren gebrachte wenschen zouden dan op vredige wijze tot een oplossing hebben kunnen komen. Op de wijze als thans, met verhitte hoofden, is geen succes te verwachten. Spr. zou daarom een afzonder lijke vergadering toejuichen. De besprekingen inzake het bad, worden hierna beëindigd. Molen als uitzichttoren Soest had voorheen twee mooie molens, vooral die op den Eng, de oudste, was fraai. Maar toen deze molen zoo langzamerhand niet meer voor 't gemaal noodig was, is hij gevallen onder sloopers handen. De tweede molen aan de Kerkstraat is er nog en wordt ook niet meer gebruikt. Twee keer hebben ingezetenen onzer gemeente getracht den molen te redden, maar beide keeren heeft de Raad financieele hulp geweigerd. In dezen tijd van bezuiniging is er natuurlijk heelemaal niet aan te denken om nog subsidie te verkrijgen. De eigenaar de heer Mulders, wil nu den omgang, de wielen, zelfs het gebogen dak sloopen en de romp als uitzichttoren benutten. De hoogte zonder dak bedraagt 21 Meter. Van boven zal een plat dak worden aangebracht met een balustrade, waarop men de omgeving kan be spieden. Het bovenvlak zal 40 vierk. M. worden.

Soester Courant | 1983 | | pagina 5