^uavtkuitfen GXPlffl ^(^QQÖCPUQlQ J VAARDERHOOGT (fiucfouwfó m, cMeh! Gehannes Gezellige drukte bij Smitshof-braderie Missie-verkooptentoonstelling bracht 5000,- op Jiaité Netoer Freestyle Waterschans eerste en enige waterschans in Nederland DOE-HET-ZELVERS Enkele tips voor eind juni TWEEDE BLAD DE KLOK Rondje Soest Bruid bruidegom Vakantie Vakantie (2) Vakantie (3) NET EEN HAARTJE BETER Qrchol oormode Restaurant 4 Kegelbanen Ook: plateservice lunches en uitgebreide keuze a la carte BETAMAX VHS - VCC Onder invloed gereden Soester Courant onder ieder Soester dak! OOGVERBLINDEND 'n 'wkmaft «foi gefceïheid! voor Soester Courant van woensdag 29 juni 1983 door Arie Wandelaar SOESTER-COURANT Trouwen is weer in. Meer dan in een re cent verleden wordt "het boterbriefje" afgehaald en is er officieel weer sprake van bruid en bruidegom. Een ontwik keling die Christiaan Uitgevers te Soest niet is ontgaan en aanleiding was om met het informatief magazine BRUID BRUIDEGOM onlangs op de tijd schriftenmarkt te verschijnen. Een allercharmantste verschijning waar van, afgaande op inhoud en vormge ving van het eerste nummer, mag wor den verwacht dat het een blijvertje zal worden. In de eerste aflevering meer dan dertig pagina's in kleur waar in de klassieke, romantische "witte" bruid centraal staat. Verder aandacht voor accessoires, bruidsboeketten, make-up en bruidsmoeders. Van de 106 pagina's tellende eerste BRUID BRUIDEGOM zijn er voor de partner van de bruid slechts twee gereser veerd. Desondanks is 't vier maal per jaar verschijnende magazine voor bei de partijen interessant. In een fraaie vormgeving komen onderwerpen als huwelijksvoorwaarden, verzekerin gen, de organisatie van een trouwdag, het sparen voor een eigen huis en de samenstelling van verlanglijstjes uit voerig aan de orde. Verder de presen tatie door maison Verkley van een fraai ogende bruidstaart en een uit voerige tip voor een te maken huwe lijksreis. BRUID BRUIDEGOM vraagt een investering van 6,95 per nummer en dat is, gelet op de fraai verzorgde informatie in woord en beeld, een zeer acceptabele prijs. Aan staande bruidsparen zullen er een aan tal nuttige en genoeglijke uurtjes aan beleven. Wij zijn terug van weggeweest. De zon gezien, bruin geworden. In eigen land. De vakantiemode van 1983. Het plaatsje Lattrop was onze bestemming. Een gehucht. Als je de naam hebt uitge sproken ben je er al doorheen gefietst. Wel voorzien van een rust en een schoon heid dat je er heimwee naar krijgt. Evenals vorig jaar hadden wij een on derkomen in herberg DE HOLTWEIJ- DE. Het is dat het klaroengeschal er ontbreekt anders zou je kunnen ver onderstellen dat ook hier Breughel een tijdje heeft doorgebracht. Een décor van eikenhout, kroonluchters voorzien van dikke witte brandende kaarsen, dagelijks een overvloedig, bijna geraffineerd culinair festijn. Wanneer de dag plaats maakte voor de avond knetterden de open haarden. Bij de vuren en in allerlei andere ge zellige hoekjes gelijkgestemde zielen in gezelschap van Arie en Marie. Wijn proevend - cognac nippend koffie drinkend. Twee rekeningen werden er gepresenteerd. De eerste, zeer rede lijk, voor wat wij er gegeten, gedron ken en "verslapen" hadden. De tweede bij thuiskomst, in de vorm van een plat geval, de weegschaal. Wat Arie er in een half jaar had afgekregen was er in veertien dagen bijgekomen: 7 kg. Mensen laat deze laatste droeve uit komst U er vooral niet van weerhou den Lattrop en DE HOLTWEIJDE in uw week-end, mid-week of vakantie bestemming op te nemen. Eens in het jaar oprecht maling hebben aan diëet- lijstjes en de welgemeende deskun dige adviezen van de huisarts met vakantie sturen is een heerlijke be zigheid. Zo zondigen heeft zijn charme, ook al weet je dat maandenlange rauw kost er als straf op volgt. De heerlijkheden van DE HOLTWEIJ DE beperken zich overigens niet tot de sfeer van het meer dan voortref felijke restaurant en het moeilijk te vertalen sfeertje. Er is een sauna die wij overigens van binnen niet hebben gezien omdat Arie en Marie elkaar al jaren geleden ontdekt hebben. Ver der een solarium. Dit jaar gezien het zonnige weer een volstrekt overbodige luxe. En er is een zwembad. Wan neer het ochtendblad gelezen was ging dagelijks daarheen ons eerste uit stapje. Dat is wat anders mensen dan de 39 stralen die thuis met tegenzin uit de douchekop komen. Daar lekker "aan de kook" gebracht water waarin je als twee jong gewor den honden lag te spartelen. Marie na afloop geen klachten over zeurderige spieren en Arie betrapte zich er op dat hij zich meer dan gewoonlijk bij het afdrogen voor de spiegel monster de en zichzelf bemoedigend toesprak dat het allemaal voor zijn leeftijd toch wel meeviel. Vakantie: het heeft alles te maken met vandaag zonder aan morgen te hoeven denken. Dat is in de 351 dagen die er op volgen meestal wel anders. Een mens ligt natuurlijk niet zijn vol ledige vakantie in het warme water te soppen en te weken. Marie en Arie huurden er voor een vriendelijk prijsje fietsen. Doorgaans heeft Marie geen goed woord over voor de tweewieler. Daar wel. Volgens Arie komt deze veranderde instelling omdat je met de fiets in het land van de Tukkers zon der gevaar voor eigen leven een fijn eind weg kunt sturen. Via slingerach tige bospaadjes stonden wij, zonder ooit de grens te hebben gezien, in Duitsland. Pilsje pakken, dorst weg drinken en het fietszadel er weer on der. Arie en Marie hebben ook nog een bezoek bij de burgemeester van Oot- marsum gebracht. Het stond in de krant dat hij ons verwachtte. Hij hield na melijk een afscheidsreceptie. Iedereen was welkom meldde de advertentie. Marie vond dat wij er niks te zoeken hadden. Arie wel. Een gratis neut is nooit weg. Aan een handje geven zijn Voor dames en heren BEETZLAAN 74 - SOEST DORPSSTRAAT54 - PUTTEN TEL. 02155-13990 TEL. 3418-57485 Prins Hendriklaan 1 Soest Telefoon 0215513807 VIDEOTHEEK NW. BAARNSTRAAT 25 BAARN - 02154-21781 OPEN van 11.00-19.00 uur Op de Soesterbergsestraat hield de politie vorige week een 64-jarige in woner van Soest aan, omdat zijn rijge drag niet bepaald onopvallend was. De man bleek niet te beschikken over een geldig rijbewijs. Dat leverde hem een proces-verbaal op. Daar kwam er nóg een bij voor het rijden onder in vloed van alcohol, zoals kwam vast te staan uit blaas- en bloedproeven. 0»' De verkooptentoonstelling, die het In-, terparochieel Missiecomitè Soest op 18 en 19 juni j.1. gehouden heeft ten bate van een kraamkliniek te Formosa, in de binnenlanden van Brazilië, is een groot succes geworden, zowel voor wat betreft het aantal bezoekers (ondanks het mooie weer en Vaderdag) als voor de opbrengst. 's Zondagsmiddags gaf pastor H. God- dijn een diavoorstelling over het projekt, waarbij niet alleen de beelden, maar ook zijn kommentaar iedereen boeide. Verrast en blij was pastor God- dijn toen hij 's avonds vernam dat de verkooptentoonstelling netto 2.000,- had opgebracht en daarnaast nog 3.000,- in de vorm van giften was ont vangen. Dit totaalbedrag wordt zo gauw mogelijk overgemaakt naar For mosa, waar dan de uitbouw van de be staande kliniek kan beginnen. Het comité is erkentelijk aan de heer R. Balvers, hoofd van de Bonifacius- school, die weer enige klaslokalen be schikbaar stelde, de plaatselijke en re gionale pers, de winkeliers die welwil lend de raambiljetten hebben opge- wij niet toegekomen, anders stonden wij er nu nog. Zo druk was 't. Ter compensatie heeft Arie een dag later de man een ansicht uit Ootmarsum gestuurd vergezeld van de beste wen sen voor zijn toekomst. Nu 't woord neut toch is gevallen, ze weten er in Twente wel raad mee. Wij zaten in het dorpscafé aan de koffie toen er een grote verzameling somber geklede dames en heren het etablissement bin nenviel. "Daar zijn ze", constateerde de kastelein met vreugde in zijn stem. Nadere informatie maakte duidelijk dat "ze" gezamenlijk een zeer oud ge worden tante de laatste eer hadden bewezen en de plechtigheid volgens traditie met enkele afzakkertjes be sloten. De droefheid om het verschei den kan niet groot geweest zijn. Nau welijks waren de eerste pilsjes en bor reltjes naar binnengewerkt, of uit de luidsprekers klonk muziek die Arie na een uitvaart nimmer heeft mogen beluisteren. 'Kwestie van gewoonte' luidde Marie's diagnose. Een kwar tier later stapten wij van rouwen over op trouwen. Voor de plaatselijke R.K. ker stond de ruiterij van Lattrop op gesteld. In hun midden een nog lege landauer. Twee paarden, en een koet sier op de bok, wachtten op de komst van bruid en bruidegom. Marie voel de er voor om een stop te maken ten einde het bruidje van dichtbij te kun nen bewonderen. Wij parkeerden on ze fietsen tegen het hek van de kerk en overzagen de situatie. "Zeker op vakantie?", informeerde de koetsier vanaf zijn hoge zitplaats. Zonder het antwoord af te wachten daalde hij af, rommelde in een kastje onder zijn zit plaats er kwam met een bruine kruik en twee glaasjes tevoorschijn. "Of wij trek hadden?", wilde hij weten. Arie dacht dat Marie niet goed werd. En opnieuw wachtte de voerman niet op onze reactie en schonk met gulle hand twee glaasjes. Een voor Arie, een voor Marie. "Op 't bruidspaar dan maar," liet hij er op volgen, zichzelf tijdens deze heilwens ook een glas inschen kend. Terwijl wij daar zo stonden kwam het bruidspaar naar buiten. "Net op tijd", constateerde de gulle gever. Hij sloeg 'm in één teug naar binnen en beklom de bok. Arie en Ma rie, ieder met een glas in de hand, waren te verbijsterd om te reageren. Wij lieten de stoet aan ons voorbij trek ken. Arie klampte een van de familie leden aan en wilde weten waar hij het glaswerk kwijt kon. "Eerst leegdrin ken, dat is hier de gewoonte", luidde het commentaar. Hetgeen geschiedde. De aangesprokene liet het aangereik te glaswerk in zijn broekzakken ver dwijnen. Een handeling die Arie deed veronderstellen dat men in Lattrop meer om glaswerk dan om geestrijk vocht verlegen zit. Op de terugweg naar herberg DE HOLTWEIJDE wilde Marie nog kwijt dat ze voor de eerste en de laatste keer in haar leven oude jenever gedronken had. Een uitspraak die Arie haar nimmer zal kunnen na- zeggen. hangen en de vrijwilligers, die zich voor en tijdens de verkooptentoonstel ling hebben ingezet voor dit goede doel. Natuurlijk dankt het comité ook al de genen, die door hun belangstelling en financiële hulp hebben getoond, dat ook de kerk-ver-weg hun ter harte gaat. "Kapsalon 'n goed verzorgd kapsel voor HAAR en voor HEM Steenhoffstraat 53 - Soest - 02155-21433 De braderie die de winkeliers van het winkelcentrum Smitshof vrijdag j.1. hebben georganiseerd is mede dank zij het uitstekende zomerweer een groot succes geworden. Op het pleintje voor de winkels waren alle Smitshof- ondernemers present met hun kraam pjes, waarvoor het publiek veel belang stelling toonde. Vooral de kinderen kwamen goed aan hun trekken: veel belangstelling was er voor het treintje dat gratis een tocht je maakte langs de Weegbreestraat, de Smitsweg, de Veenbesstraat en de Ereprijsstraat. De kinderen van (vooral) de Prof. Waterinkschool konden zich uitleven in een skippybalwedstrijd op het gras veld voor het Shell-station van de heer Zwiers. Onder groot gejoel beproefden telkens zes kinderen hun krachten op het "parcours". De heer Zwiers had voor de besten een aantal prijzen ter beschikking gesteld, maar bovendien kregen alle kinderen een ijsje en een knijpkikkertje. De heer V.d. Velde, hoofd van de Waterinkschool, trad op als scheidsrechter. Sinds begin juni is in Soesterberg op het terrein van de kunstskibaan 'Otto Zoetelief' voor de skikunstspring-enthou- siaste een waterschans openge steld. De schans is opgebouwd aan een meertje in het 'langlauf-bos', achter de kunstskibaan. Nu zal niet iedereen weten wat kunstspringen is en wat een waterschans daarmee te maken heeft. Voor de duidelijkheid, kunstspringen behoort tot de skisport en heeft dus niets met waterskiën te maken. Kunstspringen, is het tijdens een sprong maken van allerlei figu ren. Zo'n figuur kan bijvoorbeeld een salto zijn, voorwaarts of achterwaarts, met of zonder schroef. Om deze sprong te maken wordt de schans afgeskied en via een speciale afsprong, die in de schans is opgenomen wordt hoogte bereikt om een bepaalde figuur uit te kunnen voeren. Geland wordt tenslotte in het water. Dit om de val na de sprong te breken. Om die reden is het springen van een waterschans beslist veilig. Meedoen of alleen kijken? Eenieder die enige ski-ervaring heeft, dat wil zeggen, wat vaster op de ski's staat, kan een sprong wagen. Al leen kijken kan natuurlijk ook. Dat laatste is voor iedereen ongetwijfeld zeer aantrekkelijk, want de sprongen die gemaakt worden, zien er zeer spec taculair uit! Fun-jumping Zo zijn 2 en 3 juli dagen om vast te reserveren. Dan worden namelijk Fun- jumpwedstrijden gehouden. Verschil lende teams uit diverse delen van Ne derland doen hieraan mee. Het gaat er dan niet om een zo moeilijk moge lijke sprong te maken, maar juist een zo gek mogelijke. De toegang is gratis, wezig. Springbenodigdheden Mensen, die van de schans gebruik willen maken, kunnen ter plaatse ski's en skischoenen huren. Een vereiste is wel dat om veiligheidsredenen in een surfpak gesprongen wordt. Zo ziet u, ook in de skispringsport wor den surfpakken gebruikt. Binnenkort zijn deze pakken op de baan te huur. Openingstijden De schans is op de volgende tijden geopend: woensdag, 14.00 tot donker, zaterdag, 11.00 tot 16.00 uur, zondag, 11.00 tot 16.00 uur, verdere inlichtingen kunstskibaan Soesterberg, tel. 03463-2674. Skikunstspringen is een onderdeel van de skisport. Om precieser te zijn, een onderdeel van 'freestyle-skiën'. Letterlijk vertaald betekent freestyle- skiën, vrije stijl skiën. In de tijd dat deze vorm van skiën in de jaren 1920/1930 in Amerika opkwam, bete kende het inderdaad een ongebruike lijke, een vrije stijl van skiën. De men sen, die zich hiermee bezig hielden, zochten naar nieuwe richtingen in de skisport. Zo ontstond er bijvoorbeeld een groep mensen, die zich trainde in het maken van salto's tijdens het skiën. Deze wijze van skiën was opvallend, spectaculair. Mogelijk is hieraan de ontwikkeling van het freestyle-skiën te danken. Binnen het freestyle-skiën worden tegenwoordig 3 richtingen on derscheiden: het kunstspringen, het balletskiën en het hot-dog-skiën. Wat de laatste 2 richtingen inhouden is niet van belang. Ongeveer de laatste 15 jaar is de in teresse voor het freestyle-skiën ook in Europa opgekomen. Steeds vaker kan men op de Europese skihellingen freestylers tegenkomen. Het freestyle- skiën kan men dan ook niet meer zien als een gril van een enkele skiër. Op alle niveau's, ook op wereldniveau, worden tegenwoordig wedstrijden ge houden. Ook Nederlanders komen hier in uit. Het ligt voor de hand dat van uit een oogpunt van veiligheid het freestyle-skiën bij wedstrijden inmid dels aan allerlei regels is gebonden. Van een vrije stijl is dus niet meer echt sprake. De Soesterbergse schans Normaal gesproken wordt de freestyle- sport in de sneeuw bedreven. Het zal duidelijk zijn dat trainingsmogelijkhe den voor mensen uit de 'lage landen' zeer beperkt zijn. Om regelmatig naar de sneeuwrijke gebieden af te reizen, is een kostbare geschiedenis. Om die reden is door verschillende mensen ge zocht naar een redelijk alternatief om ook 'thuis' te kunnen trainen. Voor wat betreft het springen leverde de skihelling geen problemen op. Daartoe kon een schans gebouwd wor den, voorzien van een kunststof glij- mat. Er moest alleen iets gevonden wor den om veilig op te kunnen landen. Dat vond men in 'water'. Wanneer de schans aan bijvoorbeeld een meertje gebouwd werd, dan ontstond een per fecte, veilige trainingsmogelijkheid. Op die wijze is onder andere in Duits land een schans gebouwd, maar voor Nederlanders is dat altijd nog te ver. Daarom heeft Robert Geel, internatio naal gediplomeerd skileeraar, dit idee van een schans in samenwerking met Otto Zoetelief in Nederland geïntrodu ceerd. Zo staat dan sinds kort in Soes terberg de eerste en enige waterschans in Nederland. Veurige week zaag ik op un ploatje In ongze Soesder Kraangt wethouwer Menne haard vurtrunne. Eerst doch Ik: waat kriege we noeng? Ik kiek noa- meluk aaltied eerst noar de ploatjes en daan goa'k paas leze waat of daatter bie stoat. En zo laas ik op de eerste bladzie daat de wethouwer ut verhoal over de braandweerbeziene un bietje aangders bedoeld haad, daan daattie zee. Toen 'k dus effe verderop nog us noar daat ploatje keek, toeng doch ik, doar hejje ut aal. De heule braandweer is vinnig op urn en die zitte met z'n alle aachter meneer Menne an. Ze liepe wel aallemoal in d'r ongdergoed, moar daat kwaam vaan de waarmte. Gelukkig paakte ut aallemoal aang ders uut, moar Hannes gong met z'n leste stukkie zo ok mooi de mist in. Of de bietebrug op, waant ter waas die daag geej mist. In aalle gevaal kaajje hiero aalweer uut zien en opmoake, daa'k niet vaan 't gemeengtebestuur vervreemd, woar de baarregemeester ongderlest baang veur waas. Ik blief ter goed bie en goat niet vreemd. En ik schrief aaltied de woarheid, ok as 't niet echt ebeurd is; waant doar het de Soesder me veur aaneschaaft. Ajje vrogger ruzie haad, en laag ong- der, daan zee de overwinnoar: "Genoa- de, aangders krieje nog un haarde pof!" Boas Groart, ik leg niet ongder, moar ik vroagt "genoade." Ajje voortemee in de VUT ben, kom ik wellus effe laangst ak tied het, waant neem dat vaan Hannes an: je krieg ut ut drokste ajje niet meer hoeft te waar- ke. Ajje 't ming vroagt, daan mok zegge: Je kaan beter braandweerwethouwer weze daan sportwethouwer, waant die mot un ton inlevere an ze eigen. En daa's aarger, daan je versükke in un poar liter beziene vaan een aangder. HANNES VAN DE NENG kantnnr Steenhoff Straat 13 - 3764 BH Soest effnemv Telefoon 0215b-10115 Voor uw complete KANTOORINRICHTING Bureau's Stoelen Computermeubelen Printertafels SheiffR *r Sir John 319 Ook hier weer oog voor het detail- De fraaie lijn van het montuur wordt stijlvol geaccentueerd door een fijne streep. Een bnl die klasse verraadt f49 50 Rlayer Een sportbri! met allure, voorzien n handige transpiratiebeugel Verkrijgbaar met normale veren óf krulveren ®f 59.50®t 79.50©t 105,- Pas op voor overbelichting. Een betrouwbare bescherming voor Uw ogen. Wij hebben er een uitgebreide kollektie van. hhVAN WEEDESTRAAT17A - SOEST - Telefoon 02155-17120^^^ Erik van Dorresteyn medewerker 't Vaarderhoogt Als dit noodzakelijk is, kunnen de heesters, die net uitgebloeid zijn, wat ingesnoeid worden. Bij som mige soorten, zoals de Spiraea komt het de bloei in het volgend jaar ten goede. Het beste kunnen we de oudste takken diep wegsnoeien en enkele van de an dere takken iets inkorten. Hierdoor vormt de struik veel jonge twijgen, waarop het volgend voorjaar weer bloemen te verwachten zijn. Probeer bij het snoeien wel enigszins de natuurlijke vorm van de struik te handhaven. In deze tijd kan het vrij droog zijn, zodat het gazon gesproeid moet worden. Begin hier echter niet te vroeg mee, want het is echt niet zo snel nodig als u denkt. Door veel sproeien vormt het gras geen diepe wortels, zodat het slecht tegen droogte kan. Een van de oorzaken van verdrogingsverschijnselen in het gras kan zijn, dat het gras tekort afgemaaid wordt, 1,5 - 2 cm. is kort genoeg. Hierdoor wordt de onder grond nog enigszins beschermd tegen felle zonbe- straling. Bij zeer kort gras schijnt de zon op de on dergrond, zodat deze snel uitdroogt. Dit geldt overigens ook voor de borders, hoe minder kale grond er tussen de planten te zien is, hoe minder de grond zal uitdrogen. Wanneer de sproeier anderhalf uur op een plaats heeft gestaan, heeft het gras voldoende water. Voor de rest van de tuin is het beter 1 tot 2 keer per week langdurig te sproeien. Dit brengt een veel betere be- worteling teweeg dan een regelmatige korte sproei beurt. Verschillende kamerplanten kunnen nu in de tuin gezet worden. De meesten op een beschut plekje in de halfschaduw, waar ze met pot en al ingegraven kunnen worden. De rand van de pot moet enkele cen timeters boven de grond uitsteken, om het overwor telen tegen te gaan. Planten die voor een buitenver blijf in aanmerking komen, zijn o.a. klimopsoorten, Fatshedera (vingerplant), kamerden en gatenplant. Yucca, Agave en Oleander staan liever op een zon nige plek, bijv. op het terras. Wanneer de planten binnen kamerplantmest krijgen, moeten ze dit bui ten ook hebben. De afgestorven bollen, zoals hyacin ten, tulpen en narcissen moeten nu de grond uit. Na dat het verdroogde loof erafgehaald is, moeten de bollen op een droge plek (uit de zon) bewaard wor den tot het najaar. Crocussen, sneeuwklokjes e.d. blijven gewoon in de grond en wanneer de narcissen in het gras staan, kunnen we ze ook rustig in de grond laten. Ze vragen dan wel wat bemesting. Wortelop9lag: Bij planten, die geënt zijn op een on derstam, zoals prunus, toverhazelaar, fruitbomen en rozen, komt in deze tijd vaak wilde opslag uit de wortels of onderstam groeien. Het is belangrijk dat dit verwijderd wordt, daar het opslag veel sneller groeit dan het geënte gedeelte, zodat dit laatste al snel overwoekerd wordt. Bovendien onttrekt het veel voedsel aan dé plant, waar het eigenlijk om gaat. vooral dij vruchtbomen speelt dit laatste natuurlijk een belangrijke rol. De scheuten moeten bij de plek, waar ze ontstaan, op de stam of op een grote wortel, die dicht onder de oppervlakte ligt, weggesneden worden. Voor de vakantie kan het gras nog een keer gemaaid worden, de hogere planten worden aange bonden en de uitgebloeide bloemen verwijderd. Bij veel planten en vooral bij rozen kunnen we voor de vakantie de knoppen die bijna uitkomen afsnijden, zodat de bloei enigszins uitgesteld wordt.

Soester Courant | 1983 | | pagina 9