Stichting Kunstzinnige Vorming Artishock heeft nieuw bestuur 'Er moet op school een alarmbel overgaan als kinderen helemaal geen vriendjes hebben' mid 25.- 50 jaar geleden in Soest Schoolhoofden voelen niets voor 'Vredesonderwijs' als apart vak Soester pedagoog drs. Jan F etter: vraagt uw aandacht; voor: GEMEENTE Raadsvergadering Verleende bouwvergunningen Beschikking Hinderwet Bouwzaken Verzoek om ontheffing A.V.S. Dekbedden gestolen A11e»e>rt Alleen a.s. zaterdag Dit komt niet weer Broeken vrijetijdskleding 7 Juli 1933 Soester Courant van woensdag 6 juli 19X3 "N De eerstvolgende openbare gemeenteraadsvergadering wordt gehouden op donderdag 21 juli, 's avonds om half acht in de aula van het Griftlandcol- lege, Noorderweg. De agenda telt de volgende punten: definitieve vaststelling van de Structuurschets voor de Zuidelijke Eng. het vaststellen van een besluit als bedoeld in artikel 21 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening (voorbereidingsbesluit). vaststelling van de verordening brandweerrechten. de brandweerorganisatie Soest. het beschikbaar stellen van een krediet ten behoeve van het gas- en c.a.i.- bedrijf voor uitbreiding en vervanging van vaste activa. het beschikbaar stellen van een krediet voor de aanleg van het bergings riool "Stadhouderslaan". het beschikbaar stellen van een krediet voor de aanleg van het bergings riool Kampdwarsweg te Soesterberg. het vaststellen van de vragenlijst nieuwbouw en vernieuwbouw 1984 tot en met 1986. rectificatie van de Uitkerings- en Pensioenverordening wethouders der Gemeente Soest. vaststelling van de kosten ter uitvoering van het programma Alfabetise ring en Educatieve Activiteiten Culturele Minderheden over het jaar -1982. verkoop van twee percelen grond gelegen nabij het winkelcentrum Over- hees en in het bestemmingsplan Overhees IV te Soest, aan de PUEM te Utrecht. verkoop van een perceel grond gelegen voor en opzij van het perceel Van Weedestraat 19 aan de Algemene Bank Nederland N. V. te Amsterdam. het verlenen ontheffing als bedoeld in artikel 1 van de Zóneverordening Hinderwet ten behoeve van het oprichten, in werking brengen en in wer king houden van technische installaties ten behoeve van een bejaarden verzorgingstehuis op/in het perceel Boekweitland 103, van een Chinees- Indisch restaurant op/in het perceel Burg. Grothestraat 38, van een groot handel in aardappelen, groente en fruit op/in het perceel Steenhoffstraat 40/42 en van een verkoopwagen voor verkoop van diverse soorten verse, gerookte en gebakken vis op de hoek Weegbreestraat/Smitsweg de commissie voor de beroepschriften tot het nemen van een beslissing op een door de Stichting S.O.S. ingediend beroep. het vaststellen van het verslag van de activiteiten voor minderheden 1982. De agendastukken liggen ter inzage in het gemeentelijk ENFOrmatiecentrum. (niet-gebonden besluiten) Verlening d.d. 3 mei 1983. plaatsen van 4 garages op het perceel Rademakerstraat 31. Verlening d.d. 10 mei 1983. vernieuwen van een garage met berging op het perceel Vosseveldlaan 26: plaatsen van een dakkapel op de woning op het perceel Buntweg 28: bouwen van een opslagruimte op het perceel Insingerstraat 56 b Verlening d.d. 17 mei 1983. bouwen van een woonhuis met garage/berging op het perceel Insinger straat 52; plaatsen van een gemetselde erfafscheiding op het perceel Schouten kampweg 48. Verlening d.d. 31 mei 1983. plaatsen van een dakkapel op een woonhuis op het perceel Scalmeyer- pad22; plaatsen van een dakkapel op een woonhuis op het perceel Gemshoorn 38. Verlening d.d. 24 mei 1983. bouwen van een garage op het perceel Duinweg 18. Verlening d.d. 14 juni 1983. bouwen van een overkapping en een berging aan een bestaande garage op het perceel Larixlaan 5; bouwen van een spuiterij op het perceel Industrieweg 30. vergroten garage/berging op het perceel Van Lenneplaan 90. Verlening d.d. 21 juni 1983. uitbreiden van een dubbelwoonhuis op het perceel Van Lenneplaan 16 en 18. Ingevolge de Wet Administratieve Rechtspraak Overheidsbeschikkingen (Wet AROB) kan de natuurlijke of rechtspersoon, die door het besluit rechtstreeks in zijn belang is getroffen, binnen 30 dagen na dagtekening van de publikatie bij het college van b. en w. een gemotiveerd beswaar schrift indienen. Bij besluit van 28 juni 1983 heeft het college van b. en w. een beslissing ge nomen op een verzoek om een oprichtings cq. revisie cq. uitbreidingsver gunning van: J. J. van der Eist, Van Dijkstraat 13 te Diemen voor een inrichting voor papierrecycling op het perceel Van Weerden Poelmanweg 23 te Soest. De strekking van de beschikking luidt: 'positieve beslissing op aanvraag onder voorschriften ter voorkoming van gevaar, schade en hinder naar buiten toe'. Het besluit ligt gedurende een maand vanaf 6 juli a.s. ter inzage op de ge meentesecretarie van 09.00 - 12.00 uur en in de centrale bibliotheek aan de Albert Cuyplaan tijdens de openingsuren. Tegen bedoelde beschikking kunnen de volgende personen in beroep gaan: a. de aanvraagster b. de betrokken adviseurs c. degenen die overeenkomstig artikel 20. 21. 22 tweede lid, of 28 eerste lid onder c van de Wet Algemene Bepalingen Milieuhygiëne bezwaren heb ben ingebracht d. enige andere belanghebbende die aantoont dat hij rederlijkerwijs niet in staat is geweest overeenkomstig artikel 20, 21, 22 tweede lid, of 28 eerste lid onder c bezwaren in te brengen. Een beroepschrift kan worden ingediend binnen een maand na ter inzage legging van de beschikking. Het beroepschrift moet worden gericht aan Hare Majesteit de Koningin* doch worden ingediend bij de Raad van State, Afdeling voor de geschillen van bestuur, Binnenhof 1, 's Gravenhage. Indien tegen de beschikking beroep wordt ingediend kan overeenkomstig artikel 60a van de Wet op de Raad van State een verzoek worden gedaan tot schorsing van de beschikking dan wel tot het treffen van een voorlopige voorziening. openbare bekendmaking) De burgemeester maakt bekend dat burgemeester en wethouders van de gemeente Soest voornemens zijn op het daartoe strekkende verzoek op grond van het bepaalde in artikel 19 van de Wet op de Ruimtelijke Orde ning, vrijstelling te verlenen aan de heer P. Wolters, Chr. Huygenslaan 112 te Soesterberg ten behoeve van het vergroten van het woonhuis Chr. Huygenslaan 112. Alvorens een definitieve beslissing zal worden genomen, is een ieder be voegd binnen een termijn van twee weken, te rekenen vanaf donderdag 7 juli 1983, eventuele bezwaren schriftelijk bij burgemeester en wethou ders in te dienen. De op dit verzoek betrekking hebbende stukken liggen gedurende diezelf de termijn tijdens de kantooruren (09.00 - 12.00 uur) ter gemeentesecreta rie, afd. I, ter inzage. (openbare kennisgeving) Op de gemeentesecretarie (afd. I) ligt vanaf heden op de werkdagen tussen 9.00 en 12.00 uur. alsmede in de Openbare Bibliotheek aan de Albert Cuyp laan tijdens de openingsuren, ter inzage een verzoek van de heer B. J. van Brienen, Waldeck Pyrmontlaan 61 te Soest om ontheffing van het bepaal de in artikel 80 van de Algemene Verordening Soest ten behoeve van de opslag van maximaal zeven onbruikbare motorrijtuigen en onderdelen daarvan op het perceel Waldeck Pyrmontlaan 61 te Soest. Gemotiveerde bezwaren tegen het verlenen van de ontheffing kunnen door een ieder gedurende 14 dagen na dagtekening van deze kennisgeving schrif telijk worden Ingediend bij het gemeentebestuur. INFORMATIES: INFO-CENTRUM, STEENHOFFSTRAAT 9a, TELEFOON 02155-22555. OPEN MAANDAG t/m VRIJDAG VAN 9.00 tot 17.00 uur. Het Kreatief Centrum "Artishock" heeft een nieuwe bestuur geïnstalleerd. Na het vertrek van Piet te Nuyl, die om persoonlijke redenen moest aftre den, en sinds de komst van de niéuwe directeur Ernst Dienaar, was het aan tal vacatures zo groot geworden, dat omgezien werd naar nieuwe mensen, die uit zoveel mogelijk politieke en maatschappelijke stromingen afkomstig zijn. Het zijn Els Verlaan, die 14 jaar het educatieve werk in "De Vaart" in Hil versum heeft geleid, culturele pedago giek heeft gestudeerd en lid is van de Soester Culturele Commissie De Soesterbergse dramatuur Wil Hil- debrand, medewerker van de univer siteit van Utrecht, afdeling theater wetenschappen en ex-bestuurslid van de Academie voor Woord Gebaar: De derde is Ans van Gelder, ex-gemeen teraadslid voor de Partij van de Ar beid, werkzaam bij het Cito in Arnhem en thans bestuurslid van de Consumen tenbond. Deze drie nieuwe bestuursleden zul len nog onder elkaar uitmaken hoe zij het dagelijks bestuur (voorzitter, secretaris, penningmeester) zullen gaan vormen. "Gewone, bestuursleden zijn gewor den: Bora Lensky, regisseuse bij de Avro van jeugdprogramma's en sinds kort woonachtig in Soest, Geke Huls bergen; lerares aan het Griftland Col lege en voorzitter van het CDA-Vrou- wenberaad; Marijke Weidema, onder wijzeres en lid van de VVD-Vrouwen, Jos Valkenet, accountant en Iemkje Vries, onderwijzeres aan de Da Costa- school. Van het oude bestuur zijn nog overge bleven: Theo Naessens, consulent te kenen/schilderen en vertegenwoordi ger van de 28 docenten die Artishock in dienst heeft; Dick de Wit, beleids medewerkers bij de Stichting Natio naal Overleg van Gewestelijke Cultu rele Raden in Amersfoort en voorzit ter van de Vereniging "Artishock", die eveneens in het Artishockgebouw is gehuisvest, en tenslotte Jan Visser, oprichter van Artishock. Begroting Joop van Tol, chef afdeling Welzijn van de gemeente Soest, die een aantal ja ren vice-voorzitter van de Stichting is geweest, treedt nu terug en blijft alleen nog adviseur van het creativiteitscen trum. De eerste daad van het nieuwe bestuur deze maand was het goedkeuren van de begroting 1984 van de Stichting, waarin rekening is gehouden met een door de gemeente opgelegde bezuini ging van 120.00,-. Onlangs gaf de ge meenteraad het college van B 8 W de opdracht "om met de nodige zorgvul digheid en in goed overleg met Arti shock te komen tot aanvaardbare, structurele bezuinigingen." Deze passage uit de raadsstukken heeft Artishock weer de hoop gegeven, dat het voorbe staan van het Kreatief Centrum nu definitief gewaarborgd is. Uit een aan de Zwaluwenweg gepar keerde auto werden vorige week twee dekbedden gestolen. De eigenaar deed aangifte bij de politie. Volgens de wethouder van onderwijs, drs. J. L. Menne (CDA), hebben de Soester schoolhoofden in het zgn. Hoofdenberaad te kennen gegeven niets te voelen voor "Vredesonder wijs" als apart vak op het lesrooster. Wél heeft het onderwerp bij de Iesge- venden de hoogste prioriteit. Dit deelde de voorzitter van de onder wijscommissie vorige week mee n.a.v. een discussiestuk, dat op verzoek van Jan Visser (Prog. Soest) in de commis sie ter sprake werd gebracht. Visser was het geheel oneens met de visie van de wethouder, die vindt dat vredesonderwijs alleen gegeven moet worden in samenhang met andere schoolvakken. Volgens het onderwijs veld gebeurt dat al in kringgesprek ken, lesbrieven, bij de vakken aar drijkskunde en geschiedenis en via schooltelevisieprogramma's. Visser pleitte voor een aparte bena dering en opneming van het vak vre desonderwijs in het schoolwerkplan. "Uw visie is een doekje voor het bloe den," aldus Visser, die niet gelooft dat aan het vredesonderwijs voldoende aandacht wordt besteed. Ook Lydia Meijer (PvdA) vond de visie van de wethouder te vrijblijvend. De CDA- en VVD-vertegenwoordigers in de onderwijscommissie ondersteun den deze visie wel. De heer van Garderen (SGP/GPV/RPF) vond vre desonderwijs een taak van de ouders en ging eveneens akkoord met de op vattingen van het gemeentebestuur. Foto: G009 van der Wilt Sinds enige tijd heeft drs. Jan Fetter zich als "klinisch en orthopedagoog" in Soest gevestigd. In zijn ruime huis aan de Regentesselaan 17 in Soestdijk is hij begonnen met de opbouw van een eigen praktijk, die erop gericht is kinderen te begeleiden bij de problemen die zij vooral in de schoolperiode ondervin den. Die begeleiding bestaat naast het adviseren in kwesties als school- en be roepskeuze ook uit het individueel be handelen van kinderen die op een of an dere wijze in de problemen raken, door oorzaken van thuis of op school. Ook huiswerkbegeleiding behoort tot het "pakket." In een kort vraagesprek benadrukt Jan Fetter dat hij zich niet alleen richt op de wat oudere schooljeugd, in de leef tijdsgroep van 12 tot ongeveer 20 jaar, maar ook de jongere kinderen, "die van de lagere schol, waar het leren écht begint en waar ook de eerste pro blemen aan het licht kunnen komen. De lagere school brengt vaak al heel concrete problemen met zich mee. "Die kunnen soms zelfs zulke ernstige vormen aannemen dat ouders zich de vraag stellen: moet mijn kind soms naar een LOM-school (voor kinderen met Leer en Opvoedings Moeilijkhe den). Dikwijls liggen de problemen ook veel dieper. De boot in Eén van de belangrijkste oorzaken voor het optreden van problemen ziet Jan Fetter overigens in het onderwijs zélf, of om nog duidelijker te zijn: bij de leerkracht. "Het onderwijs is In het al gemeen nog veel te veel afgestemd op de gemiddelde leerling, met voorbij gaan aan de altijd aanwezige verschil len per leerling. Het onderwijs laat nauwelijks nuances toe. Veel kinderen zie je daardoor langzaam maar zeker de boot in gaan." De problemen kunnen lang doorwer ken, tot ver in de middelbareschool- periode. "Logisch natuurlijk. Als de 'basis' lacunes vertoont, kunnen de kinderen ook later nog geconfronteerd worden met problemen als woord- of leesblindheid. Daaruit blijkt dan dat ze ln een veel eerdere fase de principes niet goed hebben leren hanteren. Een bijkomend probleem is dat veel kinderen (en hun ouders) niet graag met hun problemen te koop lopen. Vaak liggen ze ook op een emotioneel vlak. "Er zijn veel kinderen met ern stige problemen. Kijk bijvoorbeeld maar naar een verschijnsel als de kin dertelefoon, die op diverse plaatsen in ons land werkt. Soms worden ze daar overstelpt met telefoontjes van kin deren die geen raad meer weten." Dat blijkt ook uit het aantal zelfmoord pogingen van kinderen, dat verontrus tend toeneemt. "Daar zit een heleboel achter. Er leven ongelooflijk veel vraagstukken bij kinderen, waarvan de ouders vaak absoluut geen weet hebben." Een klinisch pedagoog is Iemand die werkt met normaal begaafde kinderen, die school- of opvoedingsproblemen hebben, legt hij uit. De orthopedagoog richt zich meer op geestelijk en/of ge handicapte kinderen. Beide "secto ren" zijn in de persoon van Jan Fetter verenigd. Voordat hij zich richtte op de opbouw van een eigen praktijk werkte hij vooral in inrichtingen (onder meer ln Dennendal), waar hij vooral de groepsleiders en -leidsters begeleidde. Ais particulier pedagoog kan hij zich nu veel meer bezighouden met de Indi viduele begeleiding van kinderen met problemen. "Ik kan garant staan voor een echt individuele aanpak." Het is mogelijk dat de kinderen thuis worden 'behandeld,' maar ook in zijn praktijkruimte streeft hij naar een huiselijke sfeer, die zich duidelijk on derscheidt "van een kaal lokaal met schoolbanken." Er is zelfs een tuin met een bokje en een vijvertje, waarin ze zich kunnen vermaken. Omdat het belangrijk is dat ook het brede publiek gemakkelijk entree heeft bij een pedagoog - de problemen komen immers in allerlei gezinnen voor - is de "drempel" voor een consult zo laag mogelijk gehouden. "Het eerste consult is in principe gratis. Eventueel kunnen de mensen een vrij willige bijdrage geven." Dat consult heeft doorgaans het karakter van een Kennismakingsgesprek. Het honora rium voor het tweede en volgende ge sprekken (elk gesprek duurt ongeveer drie kwartier) kan in overleg worden vastgesteld, zodat er sprake blijft van een ook in dat opzicht individuele aan pak. Voor een compleet diagnostisch onderzoek, met voor- en nagesprek en een schriftelijk eindrapport, moet ech ter gerekend worden op een minimim- honorarium van 250. "Dat lijkt niet weinig, maar ik kan me geen ouders voorstellen die het geluk van hun kind zo'n bedrag niet waard vinden. Betaalbaar In lang niet alle gevallen komt het overigens tot zo'n onderzoek. In het al gemeen is een beperkt aantal gesprek ken al voldoende om te helpen in een probleem-situatie. "Ik ben geen thera peut in de directe zin, maar ik help de mensen wel. De meeste kinderen heb ben ook geen zware, dure therapie no dig. En dat moet betaalbaar blijven! Ook mensen met een smallere beurs moeten een beroep op me kunnen doen. Heel belangrijk is een stuk praktische begeleiding in de gezinssituatie. Daar gaat het om heldere, praktische en con crete aanwijzingen, dikwijls vooral aan de ouders." Hoe komen de mensen bij hem te recht? "Vaak gebeurt dat via de huisartsen, of op advies van leerkrachten en instel lingen als het MOB en het maatschap pelijk werk. Maar de mensen kunnen me ook rechtstreeks benaderen." Op elke werkdag is hij bereikbaar per tele foon (14214), terwijl er op woensdag- midag een "open" spreekuur aan huis is: Regentesselaan 17, tussen 14.00 en 17.00 uur. Op de vraag wanneer kinderen nu pre- ceis aan een kontakt met een pedagoog toezijn antwoordt hij: "Het criterium zou kunnen zijn, wanneer de ouders merken dat er niet maar op één leer- terrein een probleem is, maar als ze ontdekkken dat het probleem zich over meerdere terreinen uitstrekt. Maar telkens blijkt weer dat veel ouders veel te lang wachten met het inschakelen van deskundige hulp. Ze laten het er dikwijls op aan komen en stellen in een te laat stadium de vraag waar ze hulp kunnen vinden. Ze kunnen beter een keertje voor een vrijblijvend gesprek komen dan later horen dat er van alles helemaal mis is." Eenzaamheid Vooral op middelbare scholen doen zich soms heel duidelijk problemen voor, die te maken hebben met een zaamheid en geïsoleerdheid. "Er moet op school een alarmbel overgaan als blijkt dat kinderen helemaal geen vriendjes of vriendinnetjes hebben. Die eenzaamheid speelt ook later een grote rol, bijvoorbeeld in de studenten tijd. Je kunt er niet vroeg genoeg bij zijn. Hoe jonger er wordt bijgestuurd, hoe gemakkelijker het gaat. In de pu berteit wordt alles toch al veel moeilij ker." In zijn aanpak legt Jan Fetter meer na druk op gevoelselementen dan op de "intellectuele" ontwikkeling, vertelt hij. "In dat opzicht hanteer ik in feite een min of meer antroposofische bena dering, die veel meer gericht is op de gevoelsmatige en creatieve ontwikke ling van het kind, die meer aansluit bij de n8+*'.ur. Dat wil niet zeggen dat de kinderen hier alleen met verantwoord houten speelgoed in aanraking komen, maar kinderen hebben echt vele meer behoefte aan een goede relatie met de natuur om hen heen dan met de televi sie. Helemaal uit den boze zijn flipper kasten en videospelletjes - die brengen de kinderen op een pad dat eigenlijk helemaal niet kén! Die zorgen vooreen gevoelsmatige "verharding," en de re latie met een televisiescherm doodt elke vorm van communicatie." Wat Jan Fetter zeker niet wil is op een "hogen toren" gaan zitten, maar aan de andere kant: "Ik ben ook geen Al bert Heyn voor pedagogische adviezen. v.WfeedestraatTF tel.12424 Soest De Gereform. Kerk en het Natuurbad Men verzoekt ons plaatsing van het volgende De Kerkeraad der Geref. Kerk van Soest in zijn vergadering va*n zi Juni 1933, handelende over het z.g. Natuurbad te Soest, overwegende a. Dat dit bad zooals het geëxploiteerd wordt geen aanwinst voor de ze delijke verhoudingen in de gemeente van Soest genoemd mag worden. b. Constateerende dat het oorspronkelijke noodzakelijke plan om te ko men tot een gemeentelijke badinrichting is vervangen door een bad plaats die op verschillende tijden ontaard in een publieke vermakelijk heid welke leidt tot Zondags-ontheiliging in verregaande mate. Spreekt het uit als zijne meening dat het de roeping der Overheid nooit kan wezen te zorgen voor publieke vermakelijkheid, maar integendeel het op haar weg ligt te zorgen dat de ordinantiën des Heeren worden ge houden ook op het publieken terrein des levens, dus ook t.o.v. de Zon dagsrust, zoodat inzake het z.g. natuurbad de Gemeenteraad deed wat haar roeping niet is en verwaarloosd wat haar plicht wel is. c. De Kerkeraad spreekt het als zijn overtuiging uit dat de exploitatie van het z.g. natuurbad moet leiden tot verslapping van het moreele le ven door de openstelling op Zondag, dat zij dreigt dit ook te doen door de z.g. gemengde baden als regel te stellen en door de gelegenheid tot het nemen van z.g. zonnebaden ten aanschouwe van het publiek. De Kerkeraad besluit dan ook in verband met deze aangelegenheid, a. Te komen tot de leden der gemeente met de zeer ernstige vermaning 1. Nooit van de badgelegenheid gebruik te maken op Zondag, dit niet toe te laten aan de kinderen, noch in de omgeving te vertoeven. 2. In badcostuum niet noodeloos te vertoeven buiten het bad en dus ook niet mede te doen aan de publieke zonnebaden, ook al is het dat deze niet gemengd zijn. 3. Zich te onthouden van de gemengde baden zooveel dit mogelijk is en indien daarvan ook gebruik gemaakt wordt dit niet toe te laten aan jonge menschen zonder toezicht van de ouders of van andere vertrouw de volwassenen. b. Dit besluit op Zondag van den kansel af te lezen. c. Dit besluit te brengen ter kennis van den gemeenteraad van Soest en het te publiceeren in het Soester Nieuwsblad. Namens den Kerkeraad voornoemd. S. Wouters, Praeses. H. Hoonhout, Scriba. Nationaal Socialistische Beweging groep Mussert Donderdagavond hield zogenoemde beweging in de beide öeneaenzaienj van Hotel "Ockhuijsen" een besloten vergadering, welke zeer druk be-. zocht was, zoodat er geen plaatsje onbezet bleef. Onder de velen die aan de uitnoodiging gevolg hadden gegeven, bemerkten wij enkele plaatsge- nooten in de zwarte uniformen. De zaal was opgesierd door de zwart-roode en Oranje-wit-blauwe vlag, welke ook de bestuurstafel dekte. Bij de opening nam de groepsleider, de heer J. Gielissen uit Leusden, het woord en riep de kameraden van diverse pluimage het welkom toe. Spr. had gaarne meer de zwart-roode uniformen gezien, daar de fascistische gedachte zeer groote vor deringen maakt en een enorm aantal aanhangers telt onder alle standen en klassen. Deze vergadering, aldus spr., is uitgeschreven op aanvraag van de afd. Amersfoort, om te trachten ook hier een afd. te stichten. Men is dus aanwezig op deze instructieve vergadering om nader met het fascisme kennis te maken. Daarop geeft de spreker het woord aan Ds. G. van Duijll uit Hilversum, die een boeiende improvisatie hield. Spreker sprak de veradering toe met Volksgenooten en hoopt dat na zijn betoog van één uur velen zich bij de beweging zullen aansluiten. Door deze vergadering te bezoeken geeft U het bewijs, dat het Nederlandsche Fascisme uwe belangstelling heeft. Nu kan spr. in kort spanne tijds die hem is toebedeeld, niet alles de revue laten passeeren en zal dan ook alleen enkele hoofdpunten behan delen en wel het historisch en geschiedkundig gedeelte. Het fascisme toch is onvermijdelijk geworden in Europa en daarbuiten, daar er overal van gesproken wordt. Het parlement van thans verblijdt zich niet in de algemeene belang stelling. De wil van het volk, zooals het zich uitspreekt bij de stembus is zoek. Het Liberalisme dat vrijheid verkondigt, ziet in den staat een ver zameling van enkelingen. De natie van de Fascisten is een oranische eenheid, waarin alles is opgenomen. Vrijheid zegt het liberalisme, ook: in het economische, maar dit heeft zich ontwikkeld tot een toonlooze concurrentie. Toen kwam als gevolg van het egoïsme de S.D.A.P. naar voren. De arbeiders kwamen in verzet: een historisch onvermijdelijk uitvloeisel van het liberalisme. De leer der S.D.A.P. was Marxistisch, maar het proces gaat door. Wat idealisme scheen te zijn, dreef naar het sterke egoïsmehet werd klasse-egoïsme. Wel zijn er onder de S.D. A.P.- 'ers, die door idëele beweging worden gedreven. Het onnationale en anti-nationale schiet wortel bij de communisten en S.D.A.P. Het af draaien door de V.A.R.A. van de Internationale moest niet worden ge duld en toen na de betuiging van sympathie met de muiterij op de Zeven Proviniën het Wilhelmus werd afgedraaid, was dit een kaakslag. Met voeten wordt getreden wat ons lief en dierbaar is. Uit de liberalisatie en de sfeer van de S.D.A.P. wordt het egoïsme aangezet. Het communisme waarvan de bakermat is in Moskou, zoekt zijn plaats buiten de volksge meenschap. Nationaal Socialisme is een levens- en standgedachte. Het is geen na- oorlogsch verschijnsel, maar wordt er door versterkt. Voor het groote woord de dictatuur schrikt men terug: dat is niets voor Nederland; een uitspraak die allen naar voren brengen. Het Fascisme hier is geen sur rogaat van Italië of Duitschland, maar het past zich aan de werkelijk heid aan. Het is een typisch Nederl. Nationale inslag; het is het beginsel dat boven het volk zweeft. Meent men, aldus spr., dat er nu geen dicta tuur is en dat men democratisch geregeerd wordt? De wan-regeerders verschuilen zich achter de democratische gedachte, maar zijn nog erger dan dictators. Een dictator moet niet zijn een despoot. De bewe ging spreekt daarom van den leider Ir. A. A. Mussert, die organisato risch met het volk is verbonden; wier wil kracht is en vast ligt. Een lei der kan niets als de groep hem loslaat. Hij is geen leider van een groep, want partijen zijn er niet meer. Er zijn geen partijen omdat daarin leeft het individulisme. Egoïsme wordt bij de keel gegrepen; er wordt ge vraagd om de dienende krachten in den mensch. Het is doel de natie te laten leven uit zich zelfieder moet willen dienen. De klassenstrijd, welke staat en maatschappij bedreigt, moet on dergaan; daarvoor heeft de N.S.B. de oplossing. De A.R.. Chr. Hist. en R.K. rekent spr. reeds bij de N.S.B.de klassenstrijd verwerpt spr. als onchristelijk op grond van den achtergrond. Zij stelt daartegenover de solidariteit, de verbondenheid die de klassenstrijd zal verzoenen. De Fascistische staat is de corporatieve staat. In de copara zitten werk-, gevers, werknemers en deskundigen. Daardoor wordt het volk geheel ge diend. Alle functies erin zijn belangrijk. De rechten van den werkgever woraen ingeKrompen, ae arDeiaer is er met meer voor zijn klasse of voor zichzelf, maar voor de gemeenschap. Staking, evenals uitsluiting, is misdaad en wordt gestraft. Zoo stuurt het N.S.B. aan op een nieuwe welvaart. Elke kerk eerbiedigend, daat zij uit van de volksgemeen schap. Europa krijgt pas rust als alle landen Fascistisch zijn. Spr. wekt; op tot het lidmaatschap der N.S.B. Er is een sterk élan in, men groet met; open hand. de hand "die geëtt.'dê hand*"die"'dienen wïi.Tiou'"daarom zeè': Nadat enkele schriftelijke en mondelingen vragen naar genoegen waren beantwoord, werd de vergadering onder dankzegging aan den spreker voor zijn bezielend woord besloten met het staande zingen van het le couplet van het Wilhelmus. Ruim 20 leden gaven zich op voor de groep Soest. I

Soester Courant | 1983 | | pagina 5