70-jarig bestaan Koninklijke Luchtmacht feestelijk gevierd VAARDERHOOGT Garantie certificaat TAXI KLOMP 12984 Gt2°/v Yves Rocher winkelverjaardagsactie Geslaagde Nicaragua-avond van PvdA-Soest Gehannes DOE-HET-ZELVERS De gehele zomer door planten TWEEDE BLAD Auto van het jaar '82-'83 Automobielbedrijf „De Soester" b.v. Rondje Herman Kuiphof Op onze permanent geven wij U een O' l Wall I Onder invloed aangehouden rALS'T VERKEERD GAAT IN 'T VERKEER. Laat het nooit aan uw ogen of aan uw bril liggen. Laat uw ogen op hun conditie door de vakman testen. Kies de betere bril. Dat is nooit te duur. Een vakman blijft veiliger. mat c/a't veAet/eicf Houten palen gestolen Naambordjes verdwenen Cariësonderzoek jeugd tandverzorging Soesterberg TEL. OCCASIONS MET 1 JAAR GARANTIE Mazda mèèr auto, minder zorgen! VlltllbitVliï: UNIEK IN SOEST Zondag - Bierdag PILSJE 1.25 voor Soester Courant van woensdag 6 juli 1983 door Arie Wandelaar Weet u wat 't met tennis is? Je houdt er van, of je houdt er niet van. Daar tus sen is niets, voor of tegen. Zo simpel ligt dat. Omdat tennis 110 jaar geleden in Engeland werd uitgevonden is daar tot op de dag van vandaag ook het hoofdkantoor gevestigd: Wimbledon. Heel Engeland wil jaarlijks ter bede vaart trekken om er gedurende enkele weken te kijken of bekeken te worden. Aangezien er slechts 17.000 toegangs bewijzen per wedstrijd beschikbaar zijn is een toegangskaart zoiets als een vette prijs in de staatsloterij. Naast ivimbledon hebben mevrouw Tatcher en haar landgenoten ook de beschik king over de BBC waardoor het gemis van een wimbledonticket voor Engel sen en de rest van de wereld oplosbaar is. Vandaar dat hele volksstammen de afgelopen weken via het elektronisch oog de ballen weer om de oren gesla gen kregen. Omdat in Nederland altijd alles later doordringt waren Arie en de Nederlandse supporters de eerste wim- bledonweek aangewezen op wat de Bel gische B.R.T. in de huiskamer bracht. Het werd een leuk weekje. Sappig kom- mentaar bij soms verrassende wed strijden en uitslagen. Je kon lachen om, of je ergeren aan het vervelende Amerikaanse mannetje John McEnroe, en wie naast sport ook be langstelling had voor vrouwelijk schoon kreeg evenmin reden tot kla gen. Nadat ook de N.O.S. in de gaten had gekregen dat er aan de overkant van het water iets bijzonders aan de hand was, werd deze dorpsgenoot Her man Kuiphof op het vliegtuig gezet en er op afgestuurd. Een week lang heeft hij voor ons zeer smakelijke hapjes gras geserveerd. Zo er een wimbledon- encyclopedie bestaat dan heeft de Soester commentator haar geschreven, of er thuis tenminste een onder zijn nachtkussen liggen. Wat in formatie betreft kun je Herman, in te genstelling tot zijn Belgische collega's, om een boodschap sturen. Slechts een keer liet hij 't, wat bijkomende infor matie betreft, afweten. Dat was zon dagmiddag j.1. tijdens de finale tussen de vervelende "houtslager" McEnroe en de Indiaanachtige Nieuwzeelander Lewis. Marie had toen even in Londen achter de mikrofoon moeten zitten. Een kamera van de BBC registreerde de aanwezigheid van Alexis, u weet wel dat kreng uit Dynasty. Marie had haar direct in de smiezen. Herman niet. Hij had deze schoonheid nimmer op het scherm ontmoet, hetgeen Arie waar schijnlijk acht, of sloeg geen acht op puur natuur, hetgeen Arie hoogst onwaarschijnlijk acht. Marie dus wel, Herman niet. Als je als aandachtige kijker kunt spreken van een fout(je) dan is dat in zeven dagen zijn enige ge weest. En dat mag hij wat Arie betreft als een groot compliment beschouwen. Zeven dagen lang bij miljoenen kijkers op bezoek zijn is niet niks. Vooral om dat de meeste kijkers het doorgaans wat tennis betreft menen te weten dan de man die het ze allemaal moet komen vertellen. Herman Kuiphof is, in tegenstelling tot sommige van zijn collega's, verstandig en slim genoeg met dit gegeven rekening te houden. Dat heeft iets te maken met het feit dat hij zelf gedurende een reeks van jaren op de Soester tennisbanen een zeer ac ceptabel balletje slaat, als voetballer had hij in zijn Haagse tijd trouwens ook nog een verwoestend schot in 't linker been, maar meer met zijn deskundig heid als vakman. Uit zijn mond nim mer een schoolmeesterachtig kommentaar, geen belerende opmer kingen. De kijkers krijgen van hem voldoende ruimte om er zelf ook nog een oordeel over te kunnen vormen. Soms lijkt het er op dat hij naar ons luistert, inplaats van omgekeerd. Wie als kommentator die kunst verstaat weet, vooral als spreken voorrang ver leent aan zwijgen, waar hij 't over heeft. Klinkt gek, maar zo is 't wel. Arie had deze Soester commentator en zijn miljoenen mede-kijkers graag een andere ontknoping van wimbledon ge gund. Topsport zoals in Londen werd bedreven kan 't namelijk niet zonder spanning stellen. Het is de belangrijk ste krent in de pap. Daarvan was, ze ker de laatste dag, totaal geen sprake. De dag daarvoor evenmin. In 55 minu ten had Martina Navratilova haar te genstandster Andrea Jaeger, voor Arie het schaap Veronica, onder het gras geslagen. Een ochtendblad meldde de ze week dat de wimbledonwinnares tij dens haar wedstrijden 798,-- per mi nuut verdiende. Daar kan ene Cruyff dus nog bij in de leer gaan. De finale bij de heren vroeg weliswaar dertig minu ten meer, maar ook daar speelde Ajax tegen S.O.Soest. Nog afgezien van het verloop van de finale-partijen heeft Arie zich voorgenomen in '84 minder aandacht aan wimbledon te besteden. De uitslag van het tegenwoordige ten nis wordt teveel beheerst door de ra ketachtige snelheid waarmee de bal na het serveren in een baan wordt ge bracht. Rally's worden tegenwoordig hoofdzakelijk nog gereden, slechts zel den gespeeld. Zo kunnen de uitvinders van lawn-tennls het in 1873 toch niet be doeld hebben? Herman Kuiphof zat er vorige week niet mee. Hij telde aces zoals de bakker zijn krentebollen. Ook hij zal voor aantrekkelijk tennis wel een andere Invulling hebben. Maar ook al ben je de beste tenniscommentator die Nederland momenteel heeft, het verloop der dingen heb je met deze kwalificatie niet in de hand. Daar zijn andere hoofdrolspelers voor verant woordelijk. Hoofdrolspelers op wimbledon die zelden zo gemakkelijk "ponden" zwaarder werden. En Herman Kuiphof? Die studeert op het Soester gravel verder in tennis. Hij zal er nimmer op uitgeslagen raken. Uit gesproken trouwens ook niet. ARIE WANDELAAR SOESTERSCOÖRANT De trekking van de winkel verjaardagsprijsvraag van Yves Rocher, met als hoofdprijs een bedrag van duizend gulden, heeft onlangs plaatsgevonden. Uit de duizenden inzendingen trok de notaris die van mevrouw De Wilde, woonachtig in Haarlem. De officiële uitreiking van het geldbedrag vond plaats in de YR- schoonheidswinkel in de Anegang aldaar, (o.k.) Een gelukkige mevrouw De Wilde, vergezeld van enige vriendinnen, kreeg allereerst een boeket rozen aangeboden. Daarna ontving zij uit handen van de directeur van de winkelafdeling een biljet van duizend gulden. Na een prettig gesprek in ongedwongen sfeer werd de korte plechtigheid besloten. haai en hem BURG. GROTHESTRAAT 36 SOEST - TEL. 17756 v. HOGENDORPLAAN 20 HILVERSUM TEL. 035-43 "Nicaragua ligt eigenlijk maar één ze- venmijlsstap verder dan Titusville. Het land verkeert in een afgrijselijk moeilijke situatie. Sinds een paar jaar wordt het letterlijk en figuurlijk weer vanaf de bodem opgebouwd, alleen maken de Verenigde Staten het Nica ragua expres ongelooflijk moeilijk." Met deze woorden leidde wethouder Frans Kingma (PvdA) een fototen toonstelling en tegelijk een forum-dis cussie in, die beide gewijd waren aan Nicaragua, voor welk land de Partij van de Arbeid - samen met het Nicara gua Komitee - een actie voert. "De grootste problemen voor Nicara gua komen uit de Verenigde Staten, en dat is ook geen wonder," aldus King ma, "nu er in het Witte Huis een man zit wiens wereldbeeld wordt bepaald door oude films, waarin zwart zich dui delijk onderscheid van wit, en goed van slecht." De wethouder wees erop dat het groot ste gevaar dat Nicaragua bedreigt een volledig isolement is. Hij hoopt dat de actie, waarvan deze avond een onder deel vormde, ertoe zou bijdragen dat het doel werd verwezenlijkt: voorko men dat Nicaragua min of meer tegen wil en dank in de armen van de Sovjet unie zou worden gedreven, "wat wij en de Nicaraguanen niet willen. Het land moet zichzelf kunnen blijven en niet murw gedraaid worden tussen twee grootmachten." Aan de forum-discussie, die door en kele tientallen belangstellenden werd bijgewoond, namen onder leiding van PvdA-statenlid Ans Holleman deel: Max van den Berg, voorzitter van het partijbestuur van de Partij van de Ar beid, Hans Langenberg, lid van het Ni- caragua-komitee, en Marka Spit, lid Op het Nassauplantsoen hield de politie in het afgelopen weekeinde een 27- jarige automobilist aan, die met een vaart van maar liefst 90 km per uur reed. Bij controle bleek de man teveel te hebben gedronken. Hij kreeg een rijverbod en een dubbel proces-verbaal. Even later kreeg de politie op de Burg. Grothestraat een 28-jarige automobi list, eveneens uit Soest, in het oog. die opvallend rijgedrag vertoonde. Ook hij bleek teveel te hebben gedronken, maar hij kwam er af met een rijver van de landelijke kerngroep van de Rooie vrouwen. Max van den Berg vertelde in zijn in leiding vooral over zijn persoonlijke er varingen, opgedaan tijdens een aantal bezoeken aan Latijns Amerika. Hij schetste de grote problemen waarmee het land wordt geconfronteerd. "Van de hoofdstad bestaan eigenlijk alleen de krottenwijken nog en in bijna alle opzichten moet de samenleving op nieuw worden opgebouwd. Het is er gerlijk als je dan mensen vanuit een Westeuropese optiek en achtergrond zo gemakkelijk hoort oordelen over de de mocratie en de persvrijheid in Nicara gua. Voor mij begint de democratie met eten en drinken." Hij stelde voor al de V.S. aansprakelijk voor de sfeer van boycot en verdachtmaking en de steun aan groepen die het Sandinis- tische bewind weer omver willen wer pen, en wees erop dat de westerse lan den een grote verantwoordelijkheid hebben. In dit verband oefende hij zware kritiek op minister Hans van den Broek (BuitenlandseZaken). Marka Spit belichtte vooral de rol van de vrouwen in de Nicaraguaanse be- vrijdingsstrijd, die in de revolutie een groot aandeel hebben gehad en dat nu nog hebben in de opbouw van het land. Hans Langenberg memoreerde dat vier jaar geleden er ook in West-Euro pa veel steun was voor het nieuwe be wind, maar dat die steun de laatste tijd in een ander licht was komen te staan. "De regering van Nicaragua heeft van af het begin duidelijk gemaakt dat het niet in het ene of het andere machts blok wilde opgaan, maar dat het bij de niet-gebonden landen wilde behoren." Hij weerlegde de kritiek op het uit blijven van vrije verkiezingen door erop te wijzen dat deze, als ze nu gehouden zouden worden, waarschijn lijk alleen een overwinning zouden la ten zien voor die groepen die (nog) over het kapitaal beschikken. Hij schetste Nicaragua als een land waar voortdurend de noodtoestand heerst. "Er is een oorlog aan de gnag en de Westeuropese landen moeten alles doen om te voorkomen dat die oorlog massaal gaat worden." Aan het eind van de discussie, die ge animeerd verliep en vol aandacht door het publiek werd gevolgd, bepleitte Hans Langenberg het aangaan van kleinschalige relaties in concrete pro jecten tussen kleinere gemeenschap pen in Nederland en Nicaragua. iVAN WEEDESTRAAT 17A - SOEST - Telefoon 02155-1712C iun*vV* Fnt«: Gnn« vs Foto: Goos van der Wilt Met een groot aantal feestelijke evene menten heeft "Soesterberg" vorige week het 70-jarig bestaan van de Ko ninklijke Luchtmacht luister bijgezet. Voor een groot deel gebeurde dat op de vliegbasis zelf, waar voor het perso neel, hun familieleden en een aantal genodigden een groots feestprogram ma was opgezet. Vrijdagmorgen begon dat met een her denkingsplechtigheid bij het momu- ment voor de gevallenen, waar luite nant-generaal C. Baas, de bevelhebber der luchtstrijdkrachten, een krans leg de. Velen woonden de plechtigheid bij, onder wie de gasten uit binnen- en bui tenland en nabestaanden. Het programma omvatte verder een demonstratievlucht met een Fokker F- 27 Troopship van de luchtmacht, een "lopende" lunch in een van de hangars en een luchtconcert van de Kapel van de Koninklijke Luchtmacht. Na de middagpauze, waarin de trek king van een loterij plaatsvond, volg den nog een hondendemonstratie, een touwtrekwedstrijd tussen de diverse squadrons, en een wedstrijd "spuit- voetbal tussen officieren, onderofficie ren en soldaten. Ook stond een demon stratievlucht met een hete-luchtballon op het programma. In het Militaire Luchtvaartmuseum vond eveneens een feestelijke gebeur tenis plaats. Niet alleen het 70-jarig ju bileum van de luchtmacht, maar ook het 15-jarig bestaan van het museum vormde daarvoor de aanleiding. De voorzitter van de raad van bestuur van de Fokker-fabrieken, met wie de Ne derlandse Luchtmacht in al die jaren een zeer innige relatie heeft gehad, de heer F. Swarttouw, overhandigde tij dens een bijeenkomst in het museum een aantal geschenken. In de eerste plaats was dat een boekje, waarin foto's van alle luchtmacht-Fokkers zijn opgenomen. Het zijn afbeeldingen van de grote Fokker-fotogalerij in het mu seum, die nu door de vliegtuigfabriek is gecompleteerd. Verder bood de heer Swarttouw een model van het beroem de Fokkervliegtuig D-21 aan. Hij deed ook het aanbod de vleugels te bouwen voor een replica op ware grootte van dit toestel, dat t.z.t. het museum zal ver rijken. In aanwezigheid van een aantal mili taire autoriteiten sprak de heer Swart touw vol bewondering over de lucht macht, die hij één van de beste ter wereld noemde. Luitenant-generaal Baas nam de geschenken verheugd in ontvangst. Het model van de D-21 krijgt een plaatsje in het luchtmacht hoofdkwartier in Den Haag. De andere geschenken droeg de generaal over aan het museum, in de persoon van de directeur, overste J. A. Boon. De feestelijkheden werden afgesloten met een demonstratievlucht van een Harvard en een Alouette-helicopter, alsmede van een hete-luchtballon. Zaterdag volgde nog een reünie van "oud-Soesterbergers" en leden van de voormalige luchtvaartafdeling van het KNIL, waarbij ook een krans werd gelegd bij het monument op de Vlieg- Van het bouwterrein aan de Clemens- straat in Overhees werden vorige week 150 houten palen (zgn. "kortelingen") gestolen. Namens het bouwbedrijf werd aangifte bij de politie gedaan. Van een van de flatgebouwen aan de Veenbesstraat hebben onbekenden vorige week alle naambordjes en flat- nummers van het bellenbord verwij derd. In april volgend jaar zal in Soesterberg cariësonderzoek/jeugdtandverzorging worden verricht door het tandheel kundiginstituut van de Rijksuniver siteit Utrecht en de werkgroep tand en mondhygiëne TNO. Ziekenfondsvervoer Rolstoelvervoer Groepsvervoer Trouwrijden Dag- en nachtservice. Op vertoon van 65 pas 10% korting. Luitenant-generaal C. Baas bewondert het model van de Fokker D 21, dat hem zojuist is aangeboden door Fokker-directeur F. Swarttouw. De nieuwe MAZDA 626 is verkozen tot auto van het jaar. Een uitstekende prestatie in ieder opzicht. U kunt direct nog op vakantie met een mooie nieuwe of verzorgde gebruikte auto van: KOSTVERLORENWEG 1-3 3762 EM SOEST TELEFOON 02155-21064/13865 ook op automatische versnellingsbakken. Profiteer nu van de aantrekkelijke prijzen en 100% betrouwbaarheid. Ajje heul vrogger in 't Noatuurbaad gong zwemme, daan mos je je klere op un hoak haan ge en daan kreje un penning die je an je baadpaak vaast moakte. En met inlevere vaan daat blikkie kojje aallus weer trug kriege ajje weer vurt wouw. Uut en ankleje dee je in un hokkie met un hoakie op de deur, waant niemaand moch zien daajje effe in je blóte rette- ketet sting. Maanetjes en wiefies mochte niet bie mekoar op ut straand, wel in 't woater. Je betoalde toeng un kwaartje veur 't boade en nog geejn Idekgeld. Vaandoag de doag trekke de baadgaas- te zo op ut graas aallus uut en daan hebbe ze ut baadpaak of de broek aal oan. 't Is net stripties zongder heppie end. Maakkeluk zaat, moar ik het nog steeds niet in de goate hoe ovve ze daat op huus ankleje. Zouwe ze zo met die naatte spulle an d'r gaat op huus an goan? Ok lekker. Je hettut zo an je bloas, doch ik. Ik klee me nog aaltied ouwderwets uut in un hokkie en haang de klere in de gaarderobe. Toeng 'k ongderlest uut ut woater kwaam, waas aallus vurt. Gelukkig von ik de heule uutrusting op un hoop in un hokkie trug. Aangders haajje Hannes v.d. Neng in ze broekie zien fietse. Ik waas niks kwiet, aallenig me portemonnee, moar die haa'k niet bie me. Die loat ik aal tied thuus. Me fiets waas ter ok nog, dus daar viel aalweer mee. Veur daajje vrogger op je fiets staapte, mos je eerst je nummertje loate zien, moar noeng kaajje zo moar weg sjeze. An zukke dinge moe'k nog wellus den- ke, ajje ut vergeliekt met op hede. Toeng betoalde je un stuver staalling en noeng bejje omtrent un poar kwaar- tjes kwiet. As ter wedstrijje woare op ut baad, daan sting je gewoon an de kaant te kieke en ajje 't zaat wier, daan gong je op de grongd op je aachtersteve zit- te. In de sporthaal kojje op baanke zitte op de tribune. Doar ben ze omtrent deur ezaakt en noeng motte d'r nieuwe komme. En daat kost effe 170.000 gul des. Daa's ok niet gepiest en toch naat! Zouwe ze soms legstoele met aarmleu- ninge en zaachte kusses wille hebbe? Ajje 't ming vroagt, daan mok zegge, daa'k je aafvroagt of daat je aachter- ste voortemee eerst nog medicinoal ekeurd mot worre, veurdaajje d'r op goat zitte. Of ben de zitvlaakke vaan teugeswoordig niet meer zo best aas die vaan vrogger? Woar zouw daat in zitte? HANNES V.D. NENG kflntnnr Steenhoffstraat13 3764BH Soest effiaencv Telefoon 02155-10115 Voor uw complete KANTOORINRICHTING Bureau's Stoelen Computermeubelen Printertafels Gezellige ontmoetingsbar KOFFIE IS KLAAR vanaf 10.00 uur 's morgens. 2e kopje koffie GRATIS! Soesterbergsestraat 20 Telefoon 02155-11144 Erik van Dorresteyn medewerker 't Vaarderhoogt Hadden we 10-20 jaar geleden deze opmerking ge maakt tegen een kweker of hovenier, dan zou deze vermoedelijk naar zijn voorhoofd gewezen hebben en hoofdschuddend weggelopen zijn. Destijds was het ondenkbaar, dat een heester of boom, nadat het blad eraan gekomen was, verplant kon worden. De planttijd liep van oktober tot mei en daarna was het afgelopen en vaak doodstil op de tuincentra en kwekerijen. Het verplanten van coniferen (mits er een gaasje om de kluit gebonden was) en vaste planten ging over het algemeen nog wel, daar deze meestal wel een kluit vormen, zodat de haarwortels gespaard blijven. Met deze haartwortels, dit zijn haardunne wortel tjes die aan de toppen van de grotere wortels groeien, neemt de plant het meeste vocht op. Wan neer nu een bladverliezende struik of boom (bijv. een jasmijn of kastanje) in de zomer verplant zou worden in de tijd dat hij veel water verdampt en dus ook op moet nemen, zouden juist die haarwortels vernietigd worden, daar de meeste bladverliezende heesters en bomen geen goede kluit rond de wortels vormen. Het eventueel gespaarde restant haarwortels ver droogt met warm weer binnen een uur, zodat de overlevingskansen gering zijn. Tegenwoordig is dit geen probleem meer, omdat alle bladverliezende heesters en bomen in het voorjaar in zgn. containers gezet kunnen worden, of hierin zelfs gekweekt wor den. Hierdoor is er zelfs midzomer een behoorlijk assor timent goed verplantbare gewassen te koop. Met het planten moeten we er wel rekening mee houden, dat grondverbetering nodig zal zijn. De containerplan- ten worden opgekweekt in potgrond. Als zo'n plant hierna in een armoedige zandgrond of juist vette kleigrond geplant wordt zal de hergroei langzaam plaatsvinden of misschien zelfs geheel uitblijven. Doorwerken van potgrond of goede verteerde blad- grond in het plantgat zal veelal geen luxe zijn. Het is uiteraard ook van belang, dat er, vooral in een droge periode veel water gegeven wordt. Let wel lx per week veel water is beter dan iedere dag een beetje, woBdMHtMBMIiaöiÖte tic potten gekweekt, zodat ook deze het gehele jaar door geplant kunnen worden. Afoenlg nadèel zoudén we kunnen aanvoeren, dat vaste planten in potten opgekweekt meestal wat kleiner zijn dan planten van de volle grond, maar aangezien de planten in een pot een flinke wortelkluit vormen, gaan ze een maal in de tuin geplant snel aan de groei, zodat het verschil na enkele maanden niet meer zichtbaaris. Het grote voordeel van planten in containers is, dat we ze kunnen kopen wanneer ze op het mooist zijn en dat we wanneer er bijv. in juni een nieuw huis ge kocht wordt, niet de hele zomer tegen een kale tuin aan hoeven te kijken. Vooral bij bloeiende heesters, vaste planten en ro zen is het gemakkelijker kiezen, wanneer de planten bloeien, dan wanneer ze in het ouderwetse plant seizoen kaal voor u staan.

Soester Courant | 1983 | | pagina 9