Zo gezien... Drama Kinderboerderij eindigt in blijspel Chatoux l?9 Culturele commissie heft Hoop doet leven S|cKingh,s ^Hairfashion Staatsecretaris Brokx sloeg eerste paal in Overhees Be Eekhoorn hulzenkrant Woensdag 13 juli 1983 .^m^. A "A. in 61e jaargang no. 46 Ha H Wüï II I m m I^M H v. J \^y B yx^# M B B m j j w m ^ÉEliilElE zichzelf op Schennis der eerbaarheid Arts Jan Stroband overleden TAXI TAK 12636 Doppinda's RODE BESSEN Honsbergen Honsbergen Honsbergen Honsbergen Gelderse DE kapsalon met airconditioning Volgens afspraak 02155-107 06 Zèèr thuis in lederwaren... jsö> Kwaliteit voor'n krats. Bij HONSBERGEN Trawler-aktie Hollandse nieuwe Visburgers Riblappen VAKANTIE Voorlopig nog geen instelling 30 km. per uur Opheffing voorrangs regeling Richelleweg- W. Stuutlaan J.G. van Rouwendaal B.V. Zalmmoten 095 Vuurwerk luidt bouw 179 woningen in Raad van State tot Soest: 'Even afrekenen heren. Bureau voor redactie en jSa3 l Abonnement per half Postgiro 126156 Hoofdredacteur: H. E. J. SMIT Verschijnt iedere woensdag Bouwers naar maat Foto: Goos van der Wilt GEEF GOUD ALS JE VAN ELKAAR HOUDT TAXATIES Burg. Grothestr. 13 ^REPARATIES Soest 02155-23271 Met opvallend gemak joeg de door staatsecretaris mr. G. Ph. Brokx van volkshuisvesting bediende hei-ma chine vorige week woensdag de eerste paal in de grond voor de bouw van 179 energie-zuinige woningen in de wijk Overhees in Soest. Het was tevens het startsein voor het gehele project, dat de bouw van 1.000 van deze huizen in het hele land omvat. Dat Soest blij is met deze woningen, werd duidelijk uit de toespraken van zowel burgemeester mr. P. Scholten als wethouder drs. G. Plomp van ruimtelijke ordening. Er was ln de grote tent op bouwplaats niet voldoende plek voor alle belang stellenden, onder wie vooral toekom stige bewoners. Burgemeester Schol ten sprak van een belangrijk moment voor Soest. Hij wilde niets horen van kritiek op het bouwbeleid van de re gering: 'Het is beter om te zoeken naar oplossingen voor de problemen. Dat is een betere manier van kritiek leveren dan alleen maar ergens op af te geven.' Het verzekeren van de voortgang van woningbouw in Soest vond hij een ver eiste ten opzichte van de 3.000 woning zoekenden in de gemeente.' De burgemeester sprak de wens uit, dat het project van 179 energie-zuinige woningen in Soest niet een begin en te gelijkertijd een eind is. 'Laat dit het be gin zijn van langere reeksen, anders is dit niet meer dan een druppel op de gloeiende plaat,' aldus de burgemees ter. Hij sprak tenslotte de wens uit dat De commissie culturele zaken wordt opgeheven. Tijdens een vergadering van de commissie hebben de leden la ten weten hiermee akkoord te gaan. Wel vinden ze dat de cultuur in de ge meente Soest niet in de vergetelheid moet komen. De reden van de opheffing van de cul turele commissie is de wens van de ge meenteraad om met minder raads commissies dan nu te volstaan. In een notitie is de idee geopperd om de com missie onder te brengen bij de commis sie welzijn en voor de kunstaanko pen ter verfraaiing van de gemeente een adhoc-commissie in te stellen. De leden van de commissie hadden dan ook geen moeite met de inhoud van de notitie. Wel werd afgesproken dat op de agenda van de maandelijkse raads commissie welzijn steeds het agenda punt cultuur" zal worden opgenomen. Verder zullen voor de ad-hoc-commis- sie kunstaankopen duidelijk regels worden gesteld. Het is de bedoeling dat in september-raadsvergadering de of ficiële opheffing aan de orde zal ko men. Eind 1971 werd een openbare bijeen komst gehouden met als doel te komen tot het instellen van een commissie cul turele zaken. De toenmalige raadsle de gasten van buiten de gemeente Soest de indruk zouden meenemen van een aktieve, enthousiaste gemeente waar het goed bouwen is. Nadat staatsecretaris Brokx vakkundig de eerste paal had geheid, welk evenement werd gevolgd door een oorverdovend geknal van vuurwerk, zei wethouder Plomp dat de terugloop in de woningcontingenten die de ge meenten toegewezen krijgen, in de on gesubsidieerde sector om creatieve op lossingen vraagt 'mits de woningen qua lastenniveau kunnen wedijveren met de woonlasten in de gesubsidieer de sector.' In dit geval is dat mogelijk door de loonvaste hypotheek en de energie-zuinige woningen. Het Pen sioenfonds PGGM in wiens opdracht Sanders b.v. te Arnhem de woningen bouwt, heeft hiermee aangetoond dat het mogelijk is met een vrij laag rende ment woningen in Nederland te bou wen. 'Een initiatief dat navolging ver dient, zowel ln het belang van de wo ningbehoefte als de werkgelegenheid en de continuiteit in de bouw,' aldus wethouder Plomp. Drs. H. J. Viersen, president-directeur van het Bouwfonds Nederlandse Ge meenten dat de verkoop verzorgt, zei dat van de 1.000 woningen er inmiddels 107 zijn verkocht (waarvan 92 in Soest). Van de kopers heeft 98 procent de loonvast-hypotheek van de PGGM genomen. Overigens is de ontvangst van de energie-zuinige woning door het publiek hoopgevend, aldus de heer Viersen. den de dames E. Korthuis-Elion en T. R. Walma van der Molen-de Vries wa ren de initiatiefneemsters. De cultu rele commissie zou het plaatselijk ini tiatief op het cultuurgebied moeten be vorderen en kan bovendien als stimula tor optreden. Op 16 maart 1972 kon de commissie worden ingesteld. Op vele terreinen is de commissie ak- tief geweest. Zo werden vele kunstwer ken aangekocht en werd een bevre digende oplossing gevonden voor de continuering en uitbouw van het werk van Artishock en het daarmee samen hangende beheer van het gebouw Steenhoffstraat. Twee meisjes van 17 jaar ontdekten vorige week in de bosrand bij de Spar renlaan een geheel ontklede man, wiens bedoeling het kennelijk was de meisjes attent te maken op bepaalde delen van zijn lichaam. Zij toonden niet de gewenst interesse maar meldden het voorval bij de politie. Op grond van het door de meisjes opge geven signalement kon de man, een 26- jarige inwoner van Soest, een dag later worden aangehouden. De heer A. de Winter, algemeen direc teur van Sanders Verenigde Bouwbe drijven b.v. te Arnhem, stelde dat de stabiele en relatief lage woonlasten die zonder subsidie van de overheid worden bereikt, een doorbraak zouden kunnen betekenen in de ontwikkeling van de volkshuisvesting in Nederland. Navol ging is dan ook wenselijk, want dat is niet alleen in het belang van de bouw nijverheid, maar zeker ook van de sa menleving in Nederland in het alge meen en de woonconsument in het bij zonder. Hij zwaaide de gemeente Soest lof toe voor de kritisch-positieve bena dering en de voortvarende medewer king. 'Met name de bij dit project be trokken ambtenaren hebben laten blij ken dat ook een ambtelijk apparaat snel en slagvaardig kan reageren,' al dus de heer De Winter. Ook staatsecretaris Brokx prees de ge meente Soest om het slagvaardige be leid bij het binnenhalen van de PGGM-- woningen. De gemeente heeft bij de on derhandelingen toe moeten geven op de grondprijs voor de woningen. ,,Maar een gemeentebestuur moet net zo doen als de zakenwereld. Als er ver lies op grond is, moet dat meteen geno men worden, want morgen is het ver lies alleen maar groter. Hij citeerde uit een rapport van het Economisch Instituut voor de Bouwnij verheid waarin aandacht wordt be steed aan de nieuwe hypotheek vorm. Daarin wordt onder ander geconclu deerd dat op deze manier inderdaad een vaste band ontstaat tussen de woonlasten en de inkomstenontwikke ling. Een andere conclusie is echter dat de nieuwe financieringswijze niet is weggelegd voor mensen met een mo daal inkomen. De woonlasten zouden voor deze inkomens nauwelijks te dragen zijn," aldus de heer Brokx, die aankondigde dat de regering andere mogelijkheden bestudeert voor het subsidiëren van koopwoningen. Hendrik Jan Stroband, voormalig ge meente-arts van Soest, is op 77-jarige leeftijd overleden. Bijna een halve eeuw was hij in onze gemeente een zeer gewaardeerd huisarts. Reeds in *31 vestigde hij zich in Soest in een pand aan de Kerkstraat. Bijna twintig jaar later hield hij praktijk aan de Henriët- te Blaekweg. Bij zijn afscheid als huis arts werd hij benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau. De crematie van zijn stoffelijk overschot heeft van daag onder zeer grote belangstelling, waaronder vele collega's en vroegere patiënten, plaatsgevonden. DAG NACHT Alleen donderdag 250 gram van 2.45 voor Alleen donderdag 500 gram Alleen donderdag Gekookte WOrSt 500 gra van 5.45 voor Met de uitspraak van de Raad van State is de Kinderboerderij De Vrije Teugel een bedrag van 86.850 gulden rijker geworden. Subsidiegevers, de gemeente Soest, eenzelfde bedrag armer. Hoewel de motivering van het door de Raad van State genomen besluit nog niet bekend is, mag als vaststaand worden aangenomen dat de waarnemend voorzitter van de afdeling rechtspraak van de Raad van State, mr. A. Mulder, het duidelijk niet eens is met het beleid zoals door de gemeente Soest ten op zichte van de Kinderboerderij werd gevoerd. Bij het ter perse gaan van de krant was nog niet bekend of en op welke wijze B. en W. van Soest op het vonnis zullen reageren. Blijft over de vraag of De Vrije Teugel in de toekomst een blijvertje is, of dat de definitieve sluiting van de Kinder boerderij slechts een kwestie van uitstel zal zijn. Het uitgebrachte von nis verlengt weliswaar het bestaan van De Vrije Teugel, maar is in feite niet meer dan een voorlopige voorziening. Hoop doet leven zou men op de verpakking van de ruim 86 mille kunnen aflezen. KAPSALON SOESTERBERGSESTRAAT 70 SOEST <y Lederwaren: tassen, attaché-koffers, portemonnees, portefeuilles, ceintuurs, noem maar op. In alle mogelijke dessins, kleuren en prijsklassen. Met als prettige bijkomstig heid de schoenen-afdeling. Met al even veel keus en al even veel mogelijkheden. Voor een passend geheel. vakkundig, voordelig en vlakbij Van Weedestraat 16, Soest, telefoon 02155-13473 Voor haar en hem VAN HOGENDORPLAAN 20 - HILVERSUM OA3100 BURG. GROTHESTRAAT 36-SOEST Q17756 van 4.50 O 95 per 2 stuks nó voor J Puur kabeljauw Kilozak van 12.50 Q 95 voorff Alleen donderdag Magere van 17.98 voor Zo gezien is zo'n vakantie toch weer vlug voorbij. Volgende week is hij er weer. Voorlopig wordt in de gemeente Soest nog geen snelheidslimiet van 30 km. per uur ingesteld. Burgemeester en wethouders willen eerst de wetswij ziging zoneringskracht afwachten. Onlangs is het Reglement Verkeersre gels en Verkeerstekens (R.V.V.) ge wijzigd, waardoor het mogelijk is on der voorwaarden om voor wegen bin nen de bebouwde kom een maximum snelheid van 30 km. per uur vast te stel len. Instelling van deze snelheidlimiet voor afzondelij ke straten achten b. en w. thans nog niet gewenst, de in voorbereiding zijnde wetswijziging, waardoor aan de verkeersmaatregel zoneringskracht kan worden verbon den, betekent dat met de plaatsing van minder verkeersborden meer duide lijkheid voor de weggebruiker ont staat. Instelling van de 30 kilometer-li miet dient tot ondersteuning aan de in richting van een weg. Indien het effect niet haalbaar is, heeft de maatregel geen zin. De dienst gemeentewerken gaat nu een voorstel voorbereiden, zo dat bij de in werking treding van de zo neringskracht bepaalde wijken of de len daarvan kunnen worden aangewe zen als 30 km.-gebied. Het is natuurlijk niet zo dat te zijner tijd vele wijken en dergelijke als 30 km.-gebied aangewezen kunnen worden. De inrichting van de straten moet quasi-woonerf zijn. De enige tijd geleden dor de bewoners van het Kerk- pad gevraagde instelling van het 30 km.-regime zal ook bij het onderzoek betrokken worden. De minister van verkeer en waterstaat zal verzocht worden de voorrangsrege ling op het kruispunt Richelleweg-W. Stuutlaan op te heffen. Bij besluit van 4 oktober 1974 heeft de minister de Ri- chelleweg bij het kruising met de W. Stuutlaan voorrang gegeven ten opzichte van de W. Stuutlaan. De W. Stuutlaan was een verbindingsweg tus sen de in het recente verleden afgero- ken woonwijk "Ons Belang" en de Ri- chelleweg. Van de uitmonding van de W. Stuutlaan op de Richelleweg is na de datum van het besluit een zoge naamde uitrit gemaakt. Thans wordt de W. Stuutlaan alleen nog gebruikt voor verkeer van en naar enkele aan deze weg gelegen bedrijven. 'Weetje niet wat je met al de verzekerings papieren moet beginnen Loop dan voor een deskundig advies bij van Rouwendaal naar binnenl Bij ons hypotheek vanaf 8,2%. ASSURANTIËN EN ONROEREND GOED TELEFOON 02155 -1 64 67 Nu per 100 gram Ook heerlijk op de barbecue Exclusieve informatie over koophuizen in Soest, Amersfoort, Baarn en omgeving. Vraag toezending. Peters bv Makelaardij o g. voor wonen in de groene zonej Soest. 02155-16251 Amersfoort, 033-630506 De leden van de stichting De Kinder boerderij kunnen sinds maandag j.1. plannen voor het bouwen van een be scheiden feestje gaan maken. De Raad van State hield zich vrijdag j.1. bezig met de behandeling van het verzoek van de stichting De Kinderboerderij, die om een voorlopige voorziening had gevraagd i.v.m. de volledige stopzet ting van de gemeentelijkte subsidie per 1 juli j.1. Het verzoek werd ingewilligd. De gemeente Soest dient De Kinder boerderij ook gedurende de 2e helft van 1983 te subsidiëren. De zitting in Den Haag maakte op hoogst pijnlijke wijze duidelijk hoe onzorgvuldig de gemeente Soest met betrekking tot de intrekking van de subsidie voor De Kinderboer derij te werk is gegaan. De waarne mend voorzitter van de afdeling recht spraak van de Raad van State, mr. A. Mulder, de beide partijen gehoord heb bende, kon dezelfde middag nog tot be sluitvorming overgaan. Een besluit vorming die maandagmorgen j.1. voor publicatie werd vrijgegeven. De uit komst veranderde het „drama" Kin derboerderij in een „blijspel," bet op treden ter zitting van de gemeente Soest in iets dat verwantschap heeft met een klucht. Maar dan wel een met een treurige afloop. Alles draaide die vrijdag in Den Haag om de door gemeente Soest aangekon digde besluit de subsidie voor de Kin derboerderij per 1 juli j.1. definitief stop te zetten. Tijdens de zitting werd duidelijk dat de argumenten die door de heer De Jonge namens de gemeente Soest aangevoerd een bijna averechtse uitwerking hadden. Zo moest de woord voerder van de gemeente met veel om haal van woorden tenslotte erkennen dat de motivatie voor de subsidiestop rijkelijk laat openbaar werd. De raads man voor de stichting, mr. G. H. 01- gers leverde felle kritiek op het feit dat het tegenvoorstel van de stichting, hal vering van de subsidie, geen serieuze aandacht heeft gekregen. De verklaring van De Jonge dat de brief waarin het voorstel was vervat eerst twee dagen voor de raadsvergadering was ontvangen vond mr. A. Mulder nauwelijks relevant. Hij wees er verder op dat juist in het kader van de rechtzekerheid het de bedoeling is uit voerig aandacht aan bezwaarschrift procedures te besteden. Groot was de verbazing van de Staatsraad na de me dedeling van De Jonge dat de gemeen te Soest het belang van het tegenvoor stel was ontgaan, aangezien eerder door het stichtingsbestuur was ver klaard dat zelfs bij gedeeltelijke ver mindering van de subsidie het verdere voortbestaan van de Kinderboerderij onmogelijk zou worden gemaakt. "Dat kunt u toch niet serieus menen?", wilde een hoogst verbaasde mr. A. Mul der weten." Uw opmerking kan ik pas Juwelier v/" serieus nemen als het tegenvoorstel serieus is bestudeerd. Tegenstrijdig waren ook de afgelegde verklaringen met betrekking tot de fi nanciële noodsituatie bij de gemeente Soest. De raadsman van de stichting voerde aan over informaties te be schikken waaruit kan worden opge maakt dat de balans een overschot van ruim 5 ton kent. Een informatie die evenwel door de gemeentelijke verte genwoordiger ten stelligste werd ont kend. Weinig goede woorden had mr. A. Mulder over voor de wijze waarop de gemeente Soest haar "huiswerk" had laten maken. Tijdens een traag uit gesproken pleidooi verweet hij de heer De Jonge: U bent wel erg langzaam. De volgende keer is het misschien beter een geschreven pleitnota in te le veren." De aangespokenene gooide olie op het vuur met zijn opmerking: "Over het spreidingseffect van de jeugdcentra in Soest kunnen wij lang en uitgebreid praten." Een duidelijk geïriteerde mr. A. Mulder dacht daar kennelijk anders over. "Dat doen wij maar niet," luidde het antwoord op de gedane suggestie. Nog voor hij zich of ficieel over het schorsingsverzoek van de stichting wilde uitspreken stelde hij vast dat de door de gemeente Soest vastgestelde subsidie een zeer forse in greep is, zich daarbij afvragend of de subsidie-gevers zich wel bewust zijn welke konsekwenties er dreigen als er geen overleg plaatsvindt alvorens een beroepsschriftenprocedure een aan vang neemt. Zelfs de meest objectieve buitenstaan der kan zich vrijdag j.1. riiet hebben onttrokken aan de indruk dat er een uitspraak zou volgen waarbij de ge meente Soest op een pijnlijk duidelijke wijze op de vingers zou worden getikt. Hoe groot de vreugde in het winnende kamp vandaag ook is, te verwachten valt dat het hier om een roes gaat die, naarmate 1984 nadert, kan zijn uitge werkt. In het meest gunstige geval wordt het "huiswerk" rond de subsidie voor de Kinderboerderij volledig op nieuw gedaan. Dan wel echter op een wijze waarbij openheid - duidelijkheid en zorgvuldigheid hand in hand gaan. Daaraan ontbrak 't met als gevolg dat de gemeente Soest op een bijna be schaamde wijze de rekening gepresen teerd kreeg.

Soester Courant | 1983 | | pagina 1