'Bestuur Chr. Schoolvereniging te eenzijdig ingekleurd' Bestuur St. Joseph legt zich neer bij verkoop woningen Renovatie Molenstraat huizen start in 't voor jaar van 1984 In memorian dokter H. J. Stroband Soester jeugd terug uit Titusville vn brilmode Mogelijkheid voor aanleunwoningen bij Molenschot blijft open V erkeer slichtinstallatie Dalweg/Beukenlaan wordt anders afgesteld Commissie van goede diensten over conflict: WASSEN in de Wasserette? Hoge bijdrage van ministerie volkshuisvesting ATRIO BRILLEN ...der Mode wegen Gediplomeerd optometrist lid O.V. Restaurant Jvanden Brink 3 Soester Courant van woensdag 13 juli 1983 Het bestuur van de Vereniging voor Protestants Christelijk Onderwijs te Soest heeft een te eenzijdige kerkelijke Inkleuring met zich meegekregen. De vereniging zelf heeft, via haar leden vergadering, in een te geringe mate in het geheel van het vereniging»gebeu ren geparticipeerd, waardoor mogelijk te weinig gestalte is gegeven aan de Identiteit van de vereniging. Aldus luiden de twee voornaamste con stateringen in het rapport van de "commissie van goede diensten," die in de afgelopen maanden heeft ge tracht een oplossing te vinden voor de hoog opgelopen conflicten binnen de Ik schoolvereniging, die dit voorjaar cul- H mineerden in een crisis, toen het be ft stuur na een bewogen ledenverga- dering (bijgewoond door ongeveer 900 mensen) aftrad. Aanleiding daartoe was de aanvaarding van een amende ment op het bestuursvoorstel, dat merkwaardig genoeg juist betrekking had op de instelling van de "commissie van goede diensten." De commissie, bestaande uit Ir. J. v.d. Graaf, drs. K. de Jong Ozn. en mr. J. Ozinga, heeft het eindrapport ca. drie weken geleden aangeboden aan het de- L missionaire bestuur, dat nog twee be- 1 stuursvergaderingen nodig had voor dat het rapport aan de leden kon wor den verstuurd. Inmiddels is vastge- l steld dat het op een ledenvergadering op 5 september a.s. door de leden van de vereniging zal worden besproken. I Drs. K. de Jong zal de vergadering lei den, "als technisch voorzitter en niet als lid van de commissie van goede diensten, die m.i.v. 28 juni is ontbon den," zoals het deminssionaire bestuur opmerkt in een begeleidend schrijven. I (Op 28 juni heeft de commissie het ad vies-rapport aan het bestuur toege- licht). i Overigens staat de ledenvergadering van 5 september alleen in het teken van de bespreking van het advies-rapport. In een tweede vergadering, zo spoedig mogelijk na de eerste, zal een nieuw bestuur gekozen moeten worden. Mo gelijk vindt deze vergadering eind sep tember/begin oktober plaats. De commissie werd in het leven geroe pen omdat er grote verschillen van in zicht bleken te bestaan tussen het be stuur en een groot deel van de ver eniging, die openbaar werden na de verzending van een brief van het be stuur aan de minister van CRM, inzake de Wet Gelijke Behandeling, waarin "zowel homosexuele als tijdelijk he- terosexuele relaties" onaanvaardbaar werden geacht. Het bestuur liet de minister weten dat "wij nimmer op één onzer scholen iemand kunnen benoe men die een homosexuele relatie on derhoudt of die ongehuwd samen leeft." Analyse De Commissie stelt in haar analyse van de problemen vast dat de directe en aanwijsbare aanleiding tot het be staan ervan wordt gevormd door deze brief. "Wezenlijke problemen ten aan-, zien van de identiteit binnen de vereni ging hebben zich voordien niet voorge daan," al kan wellicht gesproken worden van "latent aanwezige proble men." "Wel is gebleken dat," aldus de com missie: - De vereniging middels haar alge mene ledenvergadering in een te gerin ge mate in het geheel van het vereni- gingsgebeuren participeerde, waar door mogelijk te weinig gestalte is ge geven aan de identiteit van de vereni ging: - Het bestuurlijk orgaan - en dat hangt met het voren overwogene samen - een te eenzijdige kerkelijke inkleuring met zich mee heeft gekregen - Na het ontstaan van de problemen er onderscheidenlijke ledenwerfacties zijn gehouden; - Voor zover er al sprake is van inkleu ring met betrekking tot de identiteit, zulks het meest opgaat voor de Prof. Waterinkschool en in iets mindere mate voor de Groen van Prinsterer- school, doch in het geheel niet in de overige vijf scholen, waar echter ook geen sprake is van "uniformiteit" - De kwestie van benoeming van en/of ontslag van homofiele leerkrachten niet in Soest speelt; - Bij een eventuele inkleuring van de scholen geen "volkshuisvesting" te verwachten van leerlingen; bij een splitsing van de vereniging wel - Dat een splitsing van de vereniging on gewenst isde bereidheid om de vereni ging één te houden algemeen is. Miskend Naar het oordeel van de commissie heeft het bestuur de verenigingsstruc tuur van een protestants-christelijke vereniging miskend. "Immers ene ver eniging van zulk ene structuur bergt naar haar aard in zich een pluriformi teit van kerkelijke richtingen, hetgeen met zich brengt dat een homogene uit leg van de statutaire grondslag niet een uitdrukkelijk gegeven is." De com missie is dus - vrij vertaald - van oor deel dat het bestuur zijn visie op de identiteit niet aan de vereniging had mogen opleggen, omdat er nu eenmaal meer dan één uitleg van de grondslag mogelijk is in een vereniging waarin diverse kerkelijke richtingen vertegen woordigd zijn. Dat het bestuur tot een stellingname is gekomen vindt de commissie overi gens wel te verklaren: Het Voorontwerp Wet Gelijke Behandeling heeft "op overrompelend snelle wijze een brede maatschappelijke discussie losgemaakt, waarbinnen de identiteit van het christelijk onderwijs bepaald niet onbesproken is gebleven - zulks ook tegen de achtergrond van verschil lende theologische opvattingen met et nische consequenties." Advies Om uit de problemen te komen advi seert de commissie de invloed van het bestuur enigszins in de perken. "Orga nisatorisch en ook principieel is het van groot belang dat er een goed even wicht bestaat, dan wel ontstaat, tussen het centrale bestuur en de meer decen trale geledingen op de scholen. "We zenlijk daarbij noemt de commissie de "autonome school, waar met name de ouders die de grondslag onderschrij ven een zo groot mogelijke invloed die nen te hebben, in het bijzonder op de identiteit van de school. De ouders zijn de eerst verantwoordelijken voor het onderwijs aan hun kinderen. Dit zeer wezenlijke beginsel heeft in ons land tot een grote diversiteit van christe lijke scholen geleid, die zich toch on derling sterk verbonden weten," aldus de commissie. Daarnaast moet er uiteraard ook cen traal kunnen worden opgetreden. In het spanningsveld tusseen centralisme en decentralisme stelt de commissie dan de volgende oplossing voor: - Per school wordt een "oudercommis sie" van vijf leden gekozen, allen lid van de vereniging; - Het centrale bestuur delegeert daar aan: - a. het personeelsbeleid (benoeming formeel door centrale bestuur) b. de identiteitszaken (met name vast stelling schoolwerkplan) c. het contact met de medezeggen schapsraad; - Eén lid van elke commissie neemt plaats in het centrale bestuur, dat uit maximaal 13 personen gaat bestaan (7 uit de oudercommissie, 6 aangewezen door de algemene ledenvergadering) In onderling overleg wordt de aanwij zing en verkiezing zo geregeld dat de samenstelling van het centrale bestuur als volgt wordt: Uit de Gereformeerde Kerken4 leden Uit de Nederlandse Hervormde Kerk4 leden; Uit de Nederlandse Hervormde Kerk 'Ichthus Gemeente 2 leden Uit de Christelijke Gereformeerde Kerken: 2 leden; Uit andere kerkelijke richtingen: 1 vrije gekozene. Voorts adviseert de commissie de be staande regio-indelingen te handha ven. Als ouders hun kind naar een an dere school willen sturen dan die in de regio waar zij wonen, moet het cen trale bestuur daarover beslissen, na dat het de oudercommissie van beide betrokken scholen daarover heeft ge hoord. Tenslotte doet de commissie de aanbe veling om de statuten zodanig te wij zigen dat het lidmaatschap van de ver eniging beperkter dan tot dusver wordt opgengesteld. Zij zelf doet de sugges ties om alleen personen die in de ge meente Soest wonen toe te laten als lid. De heer J. Kok, voorzitter van het nu demissionaire bestuur, onthield zich desgevraagd van commentaar, omdat hij de meningsvorming vóór de leden vergadering van 5 september liever niet wilde beïnvloeden. Wel maakte hij nog eens duidelijk niet meer in het nieuwe bestuur te willen plaatsnemen. "Na tien jaar, die me zeer veel hebben gekost, houd ik het liever voor gezien, aldus de heer Kok. Voordat uw DONZEN DEKBED aanzijn zomerslaapje begint laat u hem toch even Hij is dan weer schoon en lekker fris voor f 19.- 's morgens gebracht, 's middags klaar. Van Weedestraat 52 (achter Tiffany) - Telefoon 15229 Het bestuur van de woningbouwver eniging Sint Joseph legt zich neer bij de uitspraak in cassatie, dat negentien van de 82 woningen in het complex Mo lenstraat en omgeving aan de bewo ners moeten worden verkocht als zij het huis willen kopen. "We maken er verder geen problemen over, hoewel we het niet leuk vinden," aldus voorzit ter H. Snel gistermiddag tijdens een persbijeenkomst. Vierentwintig bewoners verloren het geding tegen St. Joseph, zes wachten nog op de uitspraak. De 22 bewoners die in cassatie waren gegaan van de uitspraak van het Amsterdamse Ge rechtshof, werden niet ontvankelijk verklaard. Vrijdag kreeg het bestuur te horen, dat de huizen verkocht kun nen worden in de staat waarin ze nu verkeren. Dat is een unicum in de ge schiedenis van volkshuisvesting, omdat het normaal gebruik is dat de huizen bij de overdracht in goede staat van onderhoud verkeren. Het bestuur van St. Joseph heeft vorige week "van armoe," zoals voorzitter H. Snel zei, de betrokkenen geïnformeerd over de uitspraak, na eerst de bewo nerscommissie hiervan in kennis ge steld te hebben. Veel mensen wisten nog nergens van en werden pas op de hoogte gesteld door het afschrift van het vonnis, dat het bestuur hun toe stuurde. Van de negentien bewoners die aan vankelijk lieten weten het door hen be woonde huis te willen kopen, hebben er inmiddels vijf laten weten dat ze niet meer gemteresseerd zijn. Het gaat nu dus nog om viertien huizen. Ze worden voor de verkoop getaxeerd in bewoon de staat. In het koopcontract zullen wel enkele speciale bedingen worden opge nomen, aldus de heer Snel. Indien de verkoop van alle veertien huizen door gaat, strekt het renovatieplan voor de buurt zich alleen uit over de resterende 68 huizen. De verkoop van de goedkope huurwo ningen aan de Molenstraat en omge ving is een jarenlang slepende zaak ge weest. Destijds bood de toenmalige voorzitter J. C. Korte de huizen aan de bewoners te koop aan. Zijn opvolger, de heer H. Snel, voelde echter niets voor verkoop, omdat die niet in het be lang zou zijn van de woningbouwver eniging. Er zijn inmiddels zeven informatie avonden geweest, telkens voor bewo ners van één van de zeven woontypen. Daar is het schetsplan besproken en konden op- en aanmerkingen worden gemaakt en wensen kenbaar gemaakt. Daarmee is zoveel mogelijk rekening gehouden, wat is terug te vinden in de gewijzigde tekeningen. Mede dankzij het werk van de bewonerscontact- groep, die onder meer de enquete-for- mulieren ophaalde, kan in september een begin worden gemaakt met het ge reedmaken van de bestekken en de se lectie van de aannemers. Voor die tijd zullen de bewoners nog individueel worden benaderd door de architect en de aannemer voor het zetten van een handtekening onder de afspraken die gemaakt zijn. De belangrijkste wijzigingen en verbe teringen in de Molenstraat-woningen betreffen het verbouwen dan wel ver plaatsen van de keuken, het vergroten van de woonkamer en het opnieuw in delen van de bovenverdieping, zodat drie goede slaapkamers ontstaan. Het ministerie van volkshuisvesting heeft per te renoveren woning een bedrag van 84.000 gulden toegezegd. "We waren stomverbaasd dat het zo'n hoog bedrag geworden is, want normaal is dat maximaal 60.000 gulden voor wo ningrenovatie beschikbaar wordt ge steld," aldus St. Joseph-voorzitter H. Snel gistermiddag in een toelichting op het plan. Overigens moet dan vol daan worden aan de voorwaarde, dat minimaal 70 procent van de huizen wordt opgeknapt. Volgens de heer Snel is het percentage nu al 73. Vier bestuurs leden gaan op pad om te trachten een aantai twijfelende bewoners alsnog over de streep te trekken. "Het ziet er naar uit, dat we de tachtig procent halen,aldus de heer Snel. Het renovatieplan voor elk van de ze ven verschillende typen woningen is opgesteld door het Ned. Christelijk In- stistuut Volkshuisvesting. Daarbij is uitgegaan van de woningen zoals die er oorspronkelijk hebben uitgezien, dus zonder de verbeteringen en voorzie ningen die de bewoners in de loop der jaren aangebracht hebben. Deze zullen overigens waar mogelijk gehandhaafd blijven, op voorwaarde dat ze passen in het renovatieschema, en dat de veran deringen bouwkundig juist zijn. Het ge volg yan de renovatie is wel dat de be woners een forse huurverhoging zullen moeten gaan betalen, variërend van 174 tot 182 gulden per maand, zodat de maandelijkse huurprijs dan, afhanke lijk van het type woning, rond de 220 gulden zal bedragen. Hiervoor kunnen de bewoners een beroep doen op de huurgewenningssubsidie. Nu de rechter in cassatie uitspraak heeft gedaan in het door bewoners aangespannen geding tegen het bestuur van de woningbouwvereniging Sint Joseph over de verkoop van de 82 huizen aan de Molenstraat en om geving aan de bewoners, is een eind gekomen aan een al jaren slepende zaak. Doordat het bestuur slechts 19 huizen moet verkopen als de hui dige bewoners dat wensen, kan voor de overige 63 woningen het renova tieplan worden uitgevoerd. Het bestuur verwacht dat hiermee in het voorjaar van 1984 een begin kan worden gemaakt. Het heeft inmiddels bij het gemeentebestuur vergunning gevraagd voor het plaatsen van vijftien demontabele wisselwoningen gedurende de periode dat de werk zaamheden duren. Met de grondige opknapbeurt van de omstreeks 1920 gebouwde huizen is een bedrag gemoeid van ongeveer zes miljoen gul den. Jan Stroband en zijn echtgenote tijdens zijn afscheids receptie in „Darthuizen". Archieffoto) Vrijdagmorgen ontvingen wij het bericht, dat Jan Stro band in die nacht was overleden. Wij wisten dat hij aan een slopende ziekte leed. Als medicus wist hij zelf maar al te goed, welk lot hem te wachten stond. Met de onverzet telijkheid, die hem zo eigen was, heeft hij getracht de nor male gang in zijn leven te houden. Na elke inzinking is hem dat ook telkens weer gelukt. Nu heeft hij de strijd moeten opgeven. Met hem is iemand van ons heengegaan, die in de Soester gemeenschap als een markant huisarts te boek stond. De Soester huisartsenkring verliest een integer en gezien collega. Als devies zou ik boven zijn leven willen zetten"Law and Order." Geboren en opgegroeid in een officiersgezin, stond erken ning van gezag hoog in zijn vaandel geschreven. Gezag oefende hij ook uit in zijn praktijk. Het belang van de patiënt stond daarbij bij hem altijd voorop; of hij zich daarbij populair maakte stond bij hem op de tweede plaats, het liet hem in feite volmaakt onverschillig. Diegenen in zijn praktijk, die dat doorzagen (en dat was het overgrote deel) droegen hem op handen. Door zijn hoge opvattingen voor collegialiteit genoot hij aller vertrouwen. Als er problemen of geschillen waren werd als vanzelfsprekend Jan Stroband gevraagd. Met raad en daad heeft hij ook jonge beginnende huisartsen aan zich verplicht. Bij zijn afscheid als hulsarts heeft Jan Stroband een luis terrijk feest gegeven. Daar werd een lied gezongen met een ludiek refrein: 'Vraag het maar aan Stroband vraag het maar aan Jan.' Vandaag krijgt dat lied een ondertoon van ernst. Wij kunnen niets meer aan hem vragen. De herinnering aan hem blijft zeer levend. Wij wensen zijn echtgenote An- netje, die hem dag en nacht aan zijn ziekbed heeft bijge staan, sterkte toe. Ook de kinderen. Wij willen haar, die zelf in onze kring al zo veel hartelijkheid gaf, verzekeren van onze vriendschap, onze genegenheid en van ons ge bed. Wij weten, dat daarmee een van de laatste wensen van Jan wordt vervuld. J. C. Rip Door vertragingen en tal van andere ongemakken vroeg de terugreis van Ti tusville naar Schiphol een reisduur van maar liefst zeventien uur. Desondanks kon deze reis met hindernissen de pret niet drukken. Enthousiast waren de verhalen waarmee Soester jongelui za terdagmorgen uit het Amerikaanse Ti tusville terugkeerden. Vele ouders, vrienden en bekenden zorgden op Schiphol voor een allerhar telijkst ontvangst. De jeugdige Soeste- naren waren naar Titusville vertrok ken in het kader van een uitwisselings programma tussen beide steden. Dat deze uitwisseling voor beide partijen een groot sukses is geweest blijkt uit de plannen die voor het komende jaar op stapel staan. Het retourtje Soest - Ti tusville zal zich de komende jaren niet beperken tot de twaalf scholieren die voor Soest de spits hebben afgebeten. Een van de jeugdige toeristen, Petra v.d Heijden, hield voor de Soester Cou rant een beknopt dagboekje bij dat wij hierna laten volgen. Titusville van Dag tot Dag door Petra v.d. Heijden. Zaterdag 25 juniBlue Springs Hele heldere bronnen waarin je met een autoband kon drijven. Het was erg leuk, maar viel wat tegen wat het water betrof, men had het wilder ver wacht. Zondag 26 juni: Lunch bij zwembad van hotel waar Nederlands meisje werkt. Martens arm ging uit de kom. Leuke dag met de hele groep. Maandag 27 juni: 's Morgens: bezoek University of Florida, groot, mooi en ontzettend modern; met computers, 's avonds: bezoek aan Act museum en Science museum, vervelend, vooral het Art museum. Dinsdag 28 juni: Kennedy Space Center heel leuk en een hele goede rondlei ding. 's Avonds een lancering van een Europese communicatie satteliet (Del ta). Woensdag 29 juni: Bezoek Mc.Don- nell's Douglas. De meningen verschil lend. De meeste jongens vonden het in teressant de meeste meisjes vonden het te technisch. 's Avonds pick-nick bij Sand Point. Donderdag 30 juniBezoek aan Epcot. Donderdag 30 juni: Future World. In het begin leuk, later gingen steeds meer dingen op elkaar lijken. Vrijdag 1 juli: Eindelijk een dag vrij en iedereen profiteerde hiervan en ging liggen bakken aan 't strand. Zaterdag 2 juli: Clam Dig, leuke mod derige dag o.l.v. ned. dame. Zoeken naar een soort oester die je moest op pakken met je voeten in modderig wa ter. Deze kon je rauw eten of koken. Zondag 3 juli: Een vrije dag en ieder gezin had verschillende plannen: strand, westkust van Florida etc. Maandag 4 juli: Onafhankelijkheids dag (van Engeland 1776) werd gevierd in eigen gezin, 's Avonds vuurwerk. Dinsdag 5 juli en donderdag 7 juli: Vrije week. Cadeautjes kopen en inko pen doen. De laatste paar dagen wer den benut om te bruinen. Donderdag avond 6 juli: afscheidsavond met alle Amerikaanse en Hollandse studenten en de ouders. Gezellig met taart waar op stond - Goodbye doesn't mean for- ever. Vrijdag 7 juli: Afscheid met tranen en de woorden'Tot volgend jaar. Birkstraat 2 Soest Tel. 02155 - 12874 Het bestuur van het bejaardencen trum Molenschot maakt zich ongerust over de mogelijkheid om op de Eng verdere aanleunwoningen voor be jaarden te bouwen, nu de gemeente raad de "structuurschets" voor de Zuidelijke Eng definitief gaat vaststel len. Tijdens de vorige week gehouden vergadering van de commissie Ruim telijk Ordening maakte oud-raadslid mevrouw P. J. Oranje-Entink, ge bruik makende van het spreekrecht voor het publiek, duidelijk dat vooral de kwalificatie "definitief" haar in het verkeerde keelgat was geschoten. Mevrouw Oranje is bestuurslid van Molenschot en bovendien voorzitter van de afdeling Soest van de ANBO, de Algemene Nederlandse Bond van Ouderen. "Aanleunwoningen zijn een goede en goedkope tussenschakel tus sen thuis en het steeds duurder wor- Soesterbergsestraat 122 Soest Telefoon 02155-127 06 MENU DE CE MOIS 45,-. Deze maand speciaal aanbe volen menu. CONSOMMÉ AUX POINTES D'ASPERGES, heldere aspergesoep. MOULES A LA POULETTE, gepocheerde mosselen in een kruidensaus. SORBET AU FRUIT, verfrissend sorbetijsje. ESCALOPES DE RIS DE ME AU, gesauteerde plakjes zweze rik, geserveerd met een keur aan verse seizoengroenten, gebakken aardappeltjes. FROMAGES ASSORTIS, diverse kaas. PARFAIT A UX FRAISES, aardbeienparfait. WIJNSUGGESTIE: ^lO^Riesling^Alsace^^^^^^ den verzorgingstehuis", aldus me vrouw Oranje. Zij bond de commissie leden dan ook op het hart de mogelijk heid van de bouw van meer aanleun woningen dan de 48 die er nu al zijn open te laten en zich nog eens over het plan te buigen. "Je kunt beter te veel en te vroeg doen dan te weinig en te laat!" Hans Blom (CDA) reageerde op het be toog van mevrouw Oranje met de woorden: "Er is nooit iets definitief, alles is tijdelijk. Maar je moet wei een keer iets vaststellen". Hij voelde er wel wat voor om vast te leggen dat er in de toekomst rekening gehou den wordt met de wensen van Molen schot, bij de vaststelling van het be stemmingsplan. De heer G. Beyen (VVD), viel hem daarin bij, al meen de hij dat het Molenschot moest zijn dat met een goed onderbouwd initia tief zou moeten komen. Ook Jan Visser (Prog. Soest) verklaar de zich akkoord met de structuur schets. "Het houdt niet in dat er nooit woningen gebouwd kunnen worden". Raymond van Gelder (PvdA) pleitte ervoor over de eventuele bouw van de aanleunwoningen pas bij de vaststel ling van het bestemmingsplan te be slissen. "Dat houdt immers ook niet in dat ze er dan van de ene dag op de andere zullen staan". Hij meende dat met het vaststellen van de struc tuurschets niet de suggestie mocht worden gewekt dat de aanleunwonin gen definitief zouden zijn geschrapt. Wethouder drs. G. Plomp (WD) wees erop dat een structuurschets niet behelst "dat het voor de eeuwigheid of korter uitgesloten is dat er aan leunwoningen worden gebouwd". Wel attendeerde hij erop dat de behoefte aan de woningen niet is aangetoond. "De vaststelling van de structuurschets heeft vooral te maken met de sanering van het grondbedrijf, om te zien welke gronden de gemeente nog kan verko pen", aldus de wethouder. Overeenstemming In dezelfde commissievergadering deelde de heer Plomp mee dat er daags tevoren een gesprek was geweest tus sen het gemeentebestuur en het be stuur van de Woningbouwvereniging Soest, over de tegenstellingen rondom het project van 28 premiehuurwonin gen, die bij het winkelcentrum Over- hees moeten komen. De heer Plomp liet weten dat beide instanties tot vol ledige overeenstemming waren ge komen om, elk binnen de eigen finan ciële mogelijkheden, de bouw van de woningen mogelijk te maken. "Er mag van worden uitgegaan dat de wonin gen inderdaad gerealiseerd zullen wor den", aldus de wethouder. De verkeerslichtinstallatie op het kruispunt Dalweg/Beukenlaan wordt anders afgesteld. Regelmatig hebben de gemeente klachten bereikt over de werking van deze installatie. De klach ten hebben vooral betrekking op de lange wachttijden voor het langzame verkeer. Deze lopen soms op tot bijna tweemaal de cyclustijd. Daarnaast ontstaan er bij afslaande automobilis ten regelmatig conflicten met recht- doorgaande fietsers, omdat de auto mobilisten veronderstellen dat de fiet sers rood-llcht hebben. Dit komt omdat de automobilist het voetgangersver- keerlicht wel kan zien, maar het fiet- serslicht niet en dit laatste in verband met de kortere ontruimingstijd langer op "groen" staat. De installatie zal nu gewijzigd worden tot een volledige ver- keersafhankelijke cyclische regeling. Hierbij treden de groenfasen in een vaste volgorde op. De maximale groentijd is gelimiteerd, afhankelijk van het verkeersaanbod. De lichtrege- Ung is voor automobilist, flets en voetganger parallel geschakeld, voor zover het uiteraard op dezelfde rijrich ting betrekking heeft.JDe drukknoppen voor het langzame verkeer worden ver wijderd.

Soester Courant | 1983 | | pagina 3