^baztliufeen yw 1 VAARDERHOOGT Romax uitlaten. Scherpe prijzen. Huwelijk op z'n Soests en z'n Schots. (DwdeUwfo (jwcl in cMeb! 'Goed politie apparaat belangrijker dan vermindering gemeentelijke bijdrage' miner Vorstelijke occasions aan de Koningsweg Gehannes Lei- en klimplanten TWEEDE BLAD DE KLOK DOE-HET-ZELVERS Rondje Bestelling BETAMAX VHS - VCC Aanrijding met letsel Gratis montage. Klaar terwijl u kijkt. Shell-Zelftankstation „SMITSWEG" Aanrijding met letsel Leve de postcode Restaurant 4 Kegelbanen Ook: plateservice lunches en uitgebreide keuze a la carte Prog. Soest over Beleidsnota Politie: Amerikanen op Soesterberg krijgen eigen tv-station A5 Iaar 7$?8-i9a3 NU Bonthuis Miner Inbraak In school auto smeeing VOOR DAMES EN HEREN orchol aarmode 'élill&'éïliï: Soester Courant onder ieder Soester dak! SLUIT UW OGEN EENS EVEN Even, in een luie stoel, dagdromen. Even ogenrust. Ogen moeten altijd kijkenWat vaker eens een controle- oogmeting, dat 's best verstandig. Doen! Bij een vakbekwame opticien. Welkom voor Soester Courant van woensdag 13 juli 1983 door Arie Wandelaar Arie was, zoals trouwe lezers al eerder in deze rubriek vernomen hebben, de zoon van een in 's-Gravenhage geves tigde kruidenier. Comestibles (fijne eetwaren) en Koloniale Waren had zijn Ier met sierlijke schrijfletters op de ge-rulten laten schilderen. Hij een nogal merkwaardig klanten- d. Armoedzaaiers die 't poffen en uitgevonden, en burgers in e doen die hun bestellingen ken- maakten in het opschrijfboekje e kruidenier. In zijn jonge jaren 1de Arie in deze verzameling afne- reeds vroeg een belangrijke rol. ge pofklant schrok zich zaterdags veer een beroerte wanneer Arie ens de direktie aan de bel bij twee- achter trok. De uitkomsten van incasso waren nogal verschillend. Met een afbetaling van drie kwartjes werd de kretietwaardigheid soms weer wat aannemelijker gemaakt, hetgeen aUe partijen diep tevreden steraden. Regelmatige afbetalers waren echter jjtfdzaam. Het merendeel liet Arie voor gesloten deur staan. Daar waar oudend gebel irritatie wekte, jrd vanuit een hoge bovenétage inigmaal de inhoud van een emmer iter op de bellende wachtende losge- in. Ze hadden ze volgens Arie klaar want ook de incasserende zoon- van collega-bakkers en slagers ilden 't tijdens zaterdagen zelden •oog. De betrokken middenstanders tenden hun kinderen in bescherming te nemen door ze met een paraplu uit te isten. Een goed bedoelde voorzorg, Ie evenwel een averechtse uitwerking Met de paraplu in je hand ging het rrassingseffect geheel verloren. Op stand was je al gezien. Kansloos dus. root waren woede en teleurstelling anneer de wanbetalers door een snel touw gezette verhuizing, meestal r bakfiets of paard en wagen, met de oorderzon vertrokken bleken te zijn. ntsnapt aan de bepaald toch niet kip- ige aandacht van de plaatselijke mid denstand. Begrijpelijk dat de andere helft van de klantenkring, hoofdzakelijke ambtena ren, onderwijzers, artsen en militairen in hoog aanzien stond. Met hun regel matige betalingen op de gedane bestel lingen dwongen ze echter iets af dat je 't best als in de watten leggen kunt om schrijven. Een fietstocht van drie kilo meter voor het afleveren van twee ons Marie-kaakjes was geen zeldzaamheid. Wee de ongelukkige zoon van een kruidenier die de "bestel ling" uit zijn handen liet vallen en van dit feit bij de aflevering geen melding maakte. Hij kon na terugkomst de be stelling in expressetempo opnieuw uit voeren. Slager jongens waren in de grote steden ook te beklagen. Een tele fonische bestelling van een half ons biefstuk, kan 't in twee'ën slager, heeft menige lange sprint laten zien. De vroegere slagersjongen Peter Post heeft in Arasterdam op de transport fiets van zijn vader de basis voor zijn latere suksesvolle carrière als weg- en baanrenner gelegd. Dit stukje uit het rijke leven van een kruideniersjongen zou nimmer in deze rubriek zijn te rechtgekomen wanneer daartoe geen aanleiding was geweest. Arie overkwam vorige week vrijdag namelijk 't volgende. Vrijdag, de dag waarop het vlees voor de zeven dagen in huis wordt gehaald, wachtte hij met een schare gelijkgestemde niet-vegeta- riërs bij een Soester slager op zijn beurt. In hoog tempo vlogen de bestel lingen over de toonbank. Gehakt, sla- vinken, krabbetjes, carbonade en ma gere varkenslappen werkten zich naar de top-vijf van de nijvere beenhouwer.. Niets is geestdodender dan in welke winkel dan ook lange tijd je beurt te moeten afwachten. Arie schatte dat hij zeker nog ruim tien minuten tegoed had, toen een dame van onbestemde leeftijd tussen de zwijgende wachten den explodeerde. "Slager," krijste ze met hoge stem, "over een uur vertrek ken wij met de car naar Zwitserland. Kunt u mij nu helpen?" De slager die feilloos gevoel voor naderend onweer had peilde zijn cliënten en sprak, als ware hij Salomon zelf: "Dat zult u aan de mensen hier moeten vragen." De klantenkring die hij er op dat ogenblik op nahield bestond merkwaardig ge noeg uitsluitend uit afnemers, die als levensfilosofie de gedachte met zich meedragen dat zij die geloven er goed aan doen zich vooral niet te haasten. Er was dan ook niemand die in woord of beeld een blijk van afkeuring gaf; Het liep tegen de klok van twaalven. De hooggehakte en hooggeblondeerde dame bestelde achtereenvolgens: Twee biefstukjes, ieder iets minder dan een ons, twee maal een carbonade (niet te vet en weinig been), een half pond bleflappen, twee maal een ons ge hakt en nog iets onduidelijks waarvan Arie 't bestaan nimmer vernomen had. Ongevraagd lichtte ze toe: "Het vlees is in Zwitersland zo ontzettend duur, vandaar dat wij het maar meenemen." De dienstdoende slager maakte de re kening op en grapte: "Als u daar maar geen moeilijkheden mee krijgt aan de grens." Slechts de toekijkende wachtenden bleken enig gevoel voor humor te bezitten. De "schade" werd op de kassa geregistreerd, er kon aan de verpakking worden begonnen. Met Iets van verontwaardiging in haar stem constateerde de klant dat de be stelling niet vacuüm verpakt was. "Ik zeg.nog tegen u," ratelde ze verder, "dat Ik er mee naar Zwitserland moet. Weet u wat, werk de bestelling vanmid dag maar verder af, dan kom lk tegen de klok van vijven nog wel even langs." Zoals hij eerder het onweer had weten te bezweren liet hij het na deze laatste opmerking losbarsten. Zich gesteund weten door de publieke tribune stelde hij haar met barse stem in staat van beschuldiging. "Ik dacht," stelde hij vast, "dat wij over een uurtje. SOESTERSCOURANT VIDEOTHEEK NW. BAARNSTRAAT 25 BAARN - 02154-21781 OPEN van 11.00-19.00 uur Op de Amersfoortsestraat deed zich vorige week, bij het kruispunt met de Veldmaarschalk Montgomeryweg, een aanrijding voor tussen een personen auto, bestuurd door een 48-jarige inwo ner van Uden, en een bromfiets, be stuurd door een 16-jarige jongeman uit Zeist. Het ongeluk ontstond doordat de automobilist geen voorrang verleende aan de bromfietser. Deze kwam ten val en liep daarbij een snijwond op, die la ter in de Lichtenberg werd gehecht. Zijn duopassagier, een 14-jarige jongen uit Zeist, was onfortuinelijker: hij brak zijn been. Foto: Goos van der Wilt In de Oude Kerk in Soest vond vorige week donderdagmiddag de kerkelijke be vestiging plaats van het huwelijk van Alan Robertsen uit Deans Village Edin- burgh (Schotland) en Irma Lagerweij uit Soest. Een waaschijnlijk niet voor de Schotten, maar voor de Soester wél opvallende bijzonderheid was de "uitmons tering" van de bruidegom: hij verscheen in authentiek Schotse kledij, compleet met de zg. "kilt," de rok die veel Schotse mannen dragen. Hetzelfde gold trou wens ook voor zijn "best man" en een broer van de bruidegom. Het echtpaar Robertson-Lagerweij heeft Schotland trouwens gekozen als het gezamenlijke va derland. Romax... de beste merkuitlaat van Nederland, nu met kwaliteitscertificaat V--' A.J.Zwie A. J. Zwiers Weegbreestraat 54 - Soest - Tel. 17658 met de car naar Zwitserland zouden vertrekken." Slechts heel even viel er in de slagerswinkel een absolute stilte te beluisteren. "Mag een mens soms niet van gedachten veranderen?," wil de de door een andere oorzaak dan warmte rood aangelopen dame weten. "Dat mag," stelde vervolgens de sla ger In alle rust vast, en vervolgde: "Wat ook mag Is dat ik geen prijs meer stel op uw klandizie. Wat zal 't zijn mijnheer." informeerde hij bij Arie. De hele meute wachtenden viel over de slager. "Mijnheer hier is nog lang niet aan de beurt," klonk het eenstemmig. Tijden veranderen, mensen niet. Al leen slagers vormen in dit geval een uitzondering. Buiten startte de veroor deelde haar zes cycllnder Amerikaan. Op weg naar vacuüm verpakt vlees. Weinig vet en niet veel been zou op nieuw de bestelling luiden. Het was haar aan te zien. ARIE WANDELAAR Vorige week deed zich op de Amers foortsestraat een aanrijding voor, waarbij een 18-jarige bromfietser uit Soesterberg en een 56-jarige automobi list uit Bennebroek betrokken waren. De automobilist verleende bij het af slaan geen voorrang, waardoor de bromfietser tegen de auto botste. Hij kwam ten van, waarbij hij zowel zijn arm als zijn enkel brak. Per ambulan ce werd hij overgebracht naar de Lich tenberg. Ingegraveerde postcodes zijn er de oorzaak van geweest dat de Soester po litie twee fietsen bij de rechtmatige eigenaren kon bezorgen. Een fiets werd gevonden in de omgeving van de Groen van Prinstererschool, de ander ontdekt in de struiken nabij het Soester Natuurbad. Prins Hendriklaan 1 Soest Telefoon 02155-13807 In de vergadering van de commissie Algemene Bestuurszaken heeft Jan Visse (Prog. Soest) de voorzitter, bur gemeester P. Scholten, zijn bijdrage aangeboden In de totstandkoming van de "Beleidsnotitie voor de politie." Tij dens de commissievergadering van 3G mei j.1., waarin de burgemeester de no titie (die hij gezamelijk met commis saris J. K. Adema en de hoofdofficier van justitie gaat opstellen)aankondig de, had de heer Scholten de fracties uit genodigd hun gedachten daarover vóór 1 juli kenbaar te maken. Met uit zondering van Progressief Soest heeft geen van de partijen van die uitno diging gebruik gemaakt. In zijn brief verwerpt Visser het door de burgemeester voorgestelde algemene uitgangspunt: "het streven naar terugdringing van de gemeente lijke bijdrage aan de politie tot op het niveau van de rijksnormvergoeding." Volgens Progressief Soest dient het uit gangspunt in de eerste plaats een goed en efficiënt politie-apparaat te zijn. Hij schrijft overigens verheugd te zijn met het voornemen een beleidsnota te pro duceren en met de uitnodiging om daarop van tevoren in te spelen. "Er wordt veel geschreven en ge praat," aldus Visser, "maar het gaat erom te bewerkstelligen dat de politie één van de eerstelijnsvoorzieningen Soesterberg - De Amerikanen op de vliegbasis Soesterberg kunnen thans beginnen met de inrichting van een eigen tv-station doordat de wet ter goedkeuring van de overeenkomst, die met de regering van de Verenigde Sta ten is gesloten, in het Staatsblad is ge plaatst. In de Tweede en Eerste Kamer hebben alleen de kleine linkse partijen tegen de wet gestemd. Het tv-station moet dienen als waar schuwingssysteem voor de militairen, die rond de vliegbasis wonen en gaat ingeblikte Amerikaanse programma's in een straal van 15 km. uitzenden. Ze mogen niet worden voorzien van Ne derlandse ondertitels en er mag geen reclame in zitten. Doordat wordt uitge zonden boven kanaal 68, zullen de pro gramma's niet op de in Nederland gangbare tv-toestellen ontvangen kun nen worden. Kabelnetten mogen de uit zendingen niet overnemen. bontmode suede ZOMERKORTING op onze nieuwe winterkollektie 1983-1984 bont-suède- alcantara KORTE BERGSTRAAT 12-14 AMERSFOORT tel. 033-15283 Lid slichting Bontwaarborg Vorige week zijn inbrekers actief ge weest in de Openbare Lagere School O verhees aan de Willaertstraat. De buit bestond uit 28 balpennen, 12 vul pennen, 5 fijnschrijvers, 14 scharen en 7 viltstiften. Bovendien verdween ook een aantal persoonlijke eigendommen van leerlingen. MITSUBISHI-DEALER - PEUGEOT - OCCASIONS Autocentrum Soest bv UWOEALER VOOR van onze bestuurlijke organisatie wordt." In dat verband citeert hij een uitspraak van de Soester brigadier Rondhout, gedaan bij diens 25-jarig ju bileum: "Een wijkagent moet functio neren als een arts voor zijn patiënten. "Te veel zien wij nog," vervolgt Vis ser, "dat prachtige rapporten plannen blijven waar we niets of weinig mee doen. Tenminste, zo komt het over, om dat de meeste politiekorpsen te veel in een isolement verkeren, in plaats van als een gewoon onderdeel van de ge meente-organisatie te functioneren. In een goed beleidsplan moet eerst worden vastgesteld wat nodig is voor een efficiënt politie-apparaat, vindt het raadslid. Pas daarna kan bezien wor den op welke wijze zoveel mogelijk aansluiting kan worden verkregen op de normvergoeding. "Op voorhand moet een vergroting van 'het gat' niet worden uitgesloten." Het doel moet zijn: enerzijds het aangeven van de ge wenste situatie gewenst beleid), an derzijds het signaleren van knelpun ten, die de realisering daarvan in de weg staan te scheppen voorwaar den). In nauwe samenhang daarmee noemt Visser het stellen van prioriteiten. "De politie moet niet alleen de misdaad, maar ook de angst ervoor bestrijden, met het oog op het veiligheidsgevoel van de burger. Aparte aandacht vraagt de jeugd en de relatie politie - etnische minderheden." Dat is niet alleen een taak van de politie, aldus Visser, maar vooral ook van het gemeentebestuur. Tenslotte doet hij een aantal sug gesties, aan de hand waarvan de be leidsnota kan worden opgebouwd: 1. Inleiding - taken politie volgens art. 28 van de po litiewet, plus een uitwerking daarvan - de traditionale politie-organisatie, plus werkwijze en knelpunten - de landelijke ontwikkelingen (o.a. de nieuwe politiewet), met een uitspraak van de keuze vóór een gemeentelijke politie, dus geen provinciale: 2. Uitwerking van het waarom van het beleidsplan, waarin ervaringen van el ders zijn verwerkt, en de noodzaak van het stellen van prioriteiten 3. Prioriteiten en takenpakket van de Soester politie; 4. De gevolgen voor de organisatie, waarin een keuze wordt gemaakt voor o.a. meer wijkagenten/wijktteams, en despecialisatie, zoals o.m. in Zwolle en Almere plaatsvindt; 5. Beschrijving van de Soester situatie, inclusief de huidige politie-organisatie en de relaties met andere gemeente lijke diensten; 6. De consequenties van de punten 3 en 4. voor de huidige organisatie: wijze van aanpassen, fasering, eventuele middelen. 7.Financiële consequenties en bezui nigingsmogelijkheden. Net een haartje beter BEETZLAAN 74 - SOEST DORPSSTRAAT54 - PUTTEN TEL. 02155-13990 TEL. 03418-57485 Koningsweg 14 - Soesl - Tel. 02155-13227 Ak deur Soest fietst, daan vaalt me aal- tied weer op, daat ongze plaantsoene d'r zo haarstikke mooi bie legge. Daat hek aallus voaker ezeld, moar noeng kaajje toch verneme, daat de bezu- niginge ok in 't groen goan haappe. Daa's jaammer, aallening moar hópe daattut niet heulemoal un koale boel wordt. Bie de Zuudpoólwinkels goan de bur gers zelluf de bloembaakke vuile en ongderhouwe, en daat vin'k verdeed oardig! Bie gemeengtewaarke vlngde ze ut ok best, moar ze zeeje wel, daajje zukke klusjes met un klup luu soame mot oplevere. Niet iedereejn veur z'n eige an 't spitte en harke sloan, waant daan krieje in de kortste kere traam- melant. De eejn wil doaUoa's póte en d'aangder vindt un aakker rozestruke weer mooier. Zoiets loopt doaluk uut de haangd. Doarom goan de gemeengte tuunluu ut in de goate houwe. Graas moaje wordt vaan eiges un laas- tig gevaal. We hebbe nogaal waat vaan die biljaardloakes en die bespeult de gemeengte met un heule vloöt möter- moajers. Die löpe zogezeid op graas en gaas. Daat goat meroakels best, moar as wullie daat voortemee ok zelluf mot te doen. Daan hejje un heule troep vriewiligers nódig, die an de rol goan. Wethouder Plomp geeft ut staartschot en daan zie je tien maan op un rie aachter un graasroller draove. Vaalse staarte overdoen daan wie 't eerste an de aangdere kaant is. Zo kaajje un heule kompetitie op de graasboan hou we. Je het nog kaans ok, daattut nog vlugger goat daan deur gemeengte waarke. In un wedstried leg je niet te ohoaje, ajje veult waa'k bedoelt. Ak goed noadenkt, en daat doe'k voak as 't lukt, daan komt ik nog op aangdere ideeje in dit verbaand. Bevobbeld, de stroat vege met un stel buurmanne. De veegvierdoagse op Soest. Bie de finnish stoat un kraat pils kloar. Un geboar vaan de gemeengte aas daank veur de soamewaarking. Doar spoar je daan weer vaan die dure veegwoages mee uut. Un poar weke eleje kwaam ter bie ongs in de loane driemoal in twee doage zo'n DAF-zuger laangest. Zie je, ok aalweer zo'n gevaal vaan orgoanisoatie. 'k Het nog wel meer ideeje, moar zo kriege we ok weer meer waarkeloze en die kwestie hek nog niet oppelost. Ik goat eerst un poar weke met vaak- kaansie en as ze ming daan vroage, daan mok zegge, daa'k niet thuus ben as we bie ming de stroat motte vege. Prettige vaakkaansie. Ik stuurt wel un anzicht noar de redaaksie en die zet um wel In de kraant, ben 'k doar ok weer vaanaaf. HANNES VAN DE NENG knntODT Steenhoffstraat13 3764 BH SOeSt eflKIBIKVI Telefoon 02155-101 15 VERKOOP VAN OCCASIONS Schrijfmachines Rekenmachines Copieermachines Zie onze advertentie op pag.15 uvjni». 'h mktmtth «frj i eAe)/ieid! Erik van Dorresteyn medewerker 't Vaarderhoogt De planten vormen als het ware de overgang tussen een gebouw en de tuin eromheen, daarom zijn ze in elke tuin onmisbaar. Alvorens tot het kopen van klimplanten over te gaan, is het belangrijk na te gaan, voor welk doel ze gebruikt gaan worden (bijv. als begroeiing van een pergola of bedekking van een muur), en wat de standplaats zal zijn. Ook speelt de beschikbare ruimte een belangrijke rol. Er is name lijk nogal wat verschil tussen de groeiwijze van een bruidssluier. (Polygonum aubertii) en een groot- bloemige Clematis. De eerste kan in een seizoen gemakkelijk 6-10 meter groeien, terwijl de Clematis in dezelfde tijd niet veel meer dan 2 meter groeit. Voor de meeste soorten is het van belang dat de grond, alvorens te planten, goed doorgespit en bemest word. Dit geldt vooral voor Clematis, Blauwe regen, klim rozen en vruchtdragende klimmers als de druif. Hiervoor moet een ruimte van 50x50 cm. genomen worden en een diepte van 60-70 cm. De bemesting wordt flink doorgewerkt door de bestaande grond en kan bestaan uit een mengsel van bladgrond met compost. Compost gebruiken we met mate. Sommige soorten hechten zichzelf aan een muur, zoals klimop en klimhortensia (Hydrangea petiola- ris), maar de meeste moeten geleid worden. Dit kan door draden te spannen, bijv. gegalvaniseerd ijzer- draad, of door een latwerk aan te brengen, dat we eventueel ook kant en klaar kunnen kopen. Bij hou ten schuttingen of schuren kunnen we om later ergenls te voorkomen bij het schilderen, het latwerk het beste afneembaar bevestigen, bijv. aan haken. De keuze van het "klimrek" hangt af van de soort klimplant; een blauwe-regen wordt bijvoorbeeld veel zwaarder dan een Clematis, zodat voor de eerste een zwaardere ophanging vereist is. Wanneer de planten een muur moeten begroeien, kunnen ze het beste 20-30 cm. van de muur af geplant worden, omdat de grond direct tegen het huis veelal erg droog is. Overigens is het een sprookje, dat een plant tegen de muur slecht zou zijn door het vocht, dat er door zou trekken. Nergens is een muur zo droog als achter een klimplant. De standplaats is, zoals voor de meeste planten, ook voor klimmers zeer belangrijk. Een klimop zal het bijna overal doen, maar een grootbloemige Clematis houdt van een beschut plek je op het zuiden of zuidoosten. Vruchtdragende klim planten, zoals de druif, moeten zeker beschut en op het zuiden staan. Hier kunnen ook leistruiken staan, zoals leipeer, leiarbrikoos, doornloze braam e.d. Ook een wilde braam kan goed tegen een zuidmuur geleid worden. Hij zal dan zelfs meer vruchten ge ven dan wanneer hij als struik groeit. Regelmatig snoeien is bij deze plant wel nodig. Een goed ras is "Himalaya" met grote sappige vruchten. Grootbloemige Clematis snoeit men in maart/april goed terug, soms tot op 1 meter. De kleinbloemige Clematis montana hoeft niet of weinig gesnoeid te worden. Voor de meeste andere klimplanten geldt, dat ze alleen gesnoeid worden, wanneer ze te groot of te wild worden. Behalve de klimroos dan, die in maart/april uitgedund wordt, hier knippen we de dunne twijgjes weg en laten drie tot vijf stevige takken staan, die we tot de helft weg snoeien.

Soester Courant | 1983 | | pagina 9