U9 1 1 VAARDERHOOGT 4 ^bazthuitfen Ijs Soest lust er wel pap van! 2?5 (DudeUwfó tfvetf In a/lebl Be Bilt en Jan Pelleboer als smaakmakers Positieve ontwikkeling op de woningmarkt zet door Gehannes Soest oudste telt 101 jaar Soest moet groen blijven DOE-HET-ZELVERS ■rd TWEEDE BLAD oest Uitverkoop w stroop gram #V skwie JPA gram J1 'Origineel f' Koekjes Restaurant 4 Kegelbanen Wegens vakantie gesloten vanaf maandag 18 juli t/m maandag 8 augustus. kontoor efficiency XllUlhVJ liï Kwistig met benzine Dag portefeuille Nederlandse Vereniging van Makelaars: Hoofdwond bij val Gold und Silber als buit Kruimeldief ZOMAAR IN DE VOLLE TAS....? Daar hoort uw bril toch niet? Niet best voor de pasvorm ook. Hoewel wij uw bril altijd gratis bijstellen en opnieuw afpassen, 't Kost niets. Service. Het grote pluspunt van 'n vakman. w* f/a'i xeAei/iet WS voor Soester Courant van woensdag 20 juli 1983 door Arie Wandelaar V7 zijn geldig van donder dag 27 juli 1983, met uit- versaanbiedingen, deze ig 23 juli 1983. uitverkocht voorbehoudt Sommige verhalen lijken zo onwaar schijnlijk dat je er bij moet zijn ge weest om er over te kunnen schrijven. Arie was erbij. Vandaar dit bijna onge looflijke verhaal. Aan het niet te ontkomen feit dat de halfjaarlijkse opruiming in aantocht is wordt Arie op een zeer speciale manier herinnerd. Op de dag dat Marie met ge veinsde verbazing constateert dat ze niets nieuws heeft om een beetje zo mers zonnig, in en buiten huis te ver schijnen, kan Arie de klok er op gelijk setten dat de fatale datum in aantocht is. Ook dit jaar bleek de formule weer voortreffelijk te kloppen. "Kijk eens wat er bij de post zit," liet Marie weten. "Een uitnodiging voor een spe ciale vooruitverkoop. Komt mooi uit, want ik heb eigenlijk niets nieuws om deze zomer aan te trekken. Ga nou eens een keer mee, dan kun jij ook je oordeel geven." Daarmee wordt dan eigenlijk bedoeld dat Arie in financieel opzicht tegen een van de "meevaller tjes" geen doorslaggevende bezwaren sal maken. Een dergelijk verzoek had Arie als vriendelijke uitnodiging ruim 25 achtereenvolgende jaren bereikt. Dan komt er een jaar dat je geen uit vlucht kunt verzinnen om er nogmaals onderuit te komen. Marie in de wolken toen Arie de indruk wekte enigszins geïnteresseerd te zijn. Zoals mocht worden verwacht liet ze er geen gras over groeien. "Leuk," constateerde ze met oprechte vreugde in haar stem, "wij kunnen er vandaag al terecht." Arie probeerde nog enkele argumenten te bedenken om het onheil enkele da gen af te wenden, maar was reeds spoedig volslagen kansloos. De leuks- ste en voordeligste aanbiedingen zijn er 't eerst uit," besliste Marie met gTote kennis van zaken. Vijf minuten later waren wij per fiets onderweg. De postbode van de P.T.T. had die ochtend kennelijk meer van deze onheilstij dingen in brievenbussen laten glijden. Ter plekke aangekomen maakte het aantal fietsen dat tegen de ruiten van de etalage aangeleund stond duidelijk dat meer dames de blijde boodschap ontvangen hadden. "Zal ik toch maar niet mee naar binnen gaan?", stelde Arie in een laatste poging tot vriende lijk verzet voor. De teleurstelling na deze opmerking was van Marie's ge- nicht af te lezen. En dus. Binnen gie chelden het gezelschap. Slechts even dacht Arie dat hij 't onderwerp van de vrolijke leut was. Ten onrechte. Ze za gen hem nog niet eens staan. Het hele sfeertje had iets weg van kinderen die met de juffrouw een schoolreisje aan het maken waren. Steeds ontdekten ze 3 dingen. Iedere ontdekking gevolgd door een hoeveelheid waarop de dienstdoende ver- irs volgens Arie perfect ingestu- le antwoorden gaven. Zo perfect de aanwezige pashuisjes voortdu- d bezet waren door winkelende da- die het meenden gevonden te heb- Marie monsterde het aan rekken ^opgetilde textiel. Na een kwartier wist ze 't zeker. Aangezien de temperatuur in de modezaak veel gelijkenis ver toonde met die van een Westlandse broeikas stemde Arie gretig met haar keuze in. Dat geduld een eigenschap is die vooral in een situatie waar Marie nog een en twintig op koopjes beluste tes verzeild waren geraakt tot uit- ig. Een half uur later kwam het nde koppie van Marie uit het pas hokje tevoorschijn. "Of 't haar wel wilde ze als ingebouwd zeker- dje van Arie weten. Met nog meer rtuiging dan voorheen prees Arie de nieuwe kreatie de hemel in. Vervol- begon een andere mode-schepsel :ende bewegingen te maken in de aanwinst. "De coupeuse moet nog een kleinigheid aan veran deren," lichtte Marie deskundig toe. vermoedde dat deze ingreep ook ige tijd zou vragen en besloot buiten y winkel enige afkoeling te gaan zoe ken. Aangezien het buiten nog warmer k dan binnen was deze ontvluch- igspoging tot mislukken gedoemd, 'rug in de overvolle zaak was het dé cor nog niets veranderd. Het aantal ramen had zich uitgebreid, het ie bereikte een kookpunt. Op ige afstand meenden Arie z'n Marie in van huis meegenomen textiel te ont dekken. Ze stond met de rug naar hem toe en leek in een levendig gesprek met een Arie onbekend kennisje. Arie er op af. Hij tikte op haar schouder en infor- leerde: "Als je geslaagd bent, zullen dan langzamerhand eens gaan larie?". De reactie die op dit vriende- jk uitgesproken verzoekt volgde zal irie nimmer vergeten. Als door een dder gebeten siste de aangesprokene: ['Neem mij niet kwalijk mijnheer, aar ik ben uw Marie niet." Hetgeen 'ij andere confrontatie de waarheid en iets dan de waarheid bleek te zijn. Ge- ikkig overigens. Al had Arie geld toe- kregen dan had hij deze verschijning iet voor de echte Marie willen inrui len. Elders in de zaak liet Marie zich ét zien. Een verkoopster veronder stelde dat ze zich wel eens in het pas hokje aan het omkleden zou kunnen zijn. Arie er met de verkoopster op af. In een van de twee hokjes zat, gekleed in een jurk, een zielig hoopje mens: Marie. "Blijf je hier wonen?," wilde Arie weten. "Ik ben mijn jurk waar mee ik van huis gekomen ben kwijt," zei ze met een dun stemmetje. Wat kan wraak dan soms mooi zijn beste men sen. Arie stevende met grote stappen op de dames af die eerder had ver klaard zijn Marie niet te zijn. Toen Arie wilde weten of ze misschien per a- buis de kleding van Marie had aange trokken kreeg ze zo'n kop. 'Hoewel dessin en patroon hetzelfde zijn vond ik 't mij al zo krap zitten," lichtte ze toe. Met Arie vertrok ze naar Marie de eerste. De dame in kwestie bleek het verkeerde pashokje te zijn binnenge stapt waar ze in het qua uiterlijk van SOESTERSCOÜRANT Prins Hendriklaan 1 Soest Telefoon 02155-13807 Nieuwerhoekplein, altijd goed voor een ijsje. Foto: Goos van der Wilt Wie in de afgelopen weken niet aan een ijsje heeft gelikt moet zijn vinger maar opsteken. Juist, niemand te zien, en dus is het alleszins de moeite waard in de Soester Courant aan het meest ge vraagde en gewaardeerde produkt in dit jaargetijde aandacht te schenken. Er van uitgaande dat er in de afgelopen weken een rekordomzet aan ijs is ge weest moet tegelijkertijd worden vast gesteld dat de liefde voor het ijs, con sumptie-ijs dan wel te verstaan, slechts bij hoge zomerse temperaturen aanwe zig is. Zomers laten wij het ijs als een tongstrelende verfrissing smelten, in de wintermaanden staan wij er liever op. Dit tot grote teleurstelling van de ijsbereiders, die in navolging van hun Italiaanse collega's er alles aan doen om een kwaliteitsprodukt voor jong en oud op de markt te brengen. Afgaande op de cijfers slagen zij in die opzet uit sluitend in de zomermaanden. De Ne derlander gebruikt per hoofd van de bevolking jaarlijks circa 5 liter ijs, ge serveerd door ongeveer 5000 ijsberei ders. In Soest zijn er tenminste drie er kende ijsbereiders die er in de loop der jaren in zijn geslaagd een vaste klan tenkring om zich heen te verzamelen. Voor wie ze nog niet kent eerst even voorstellen: In Soest-Zuid is dat aan de Soester- bergsestraatweg 41 banketbakker A. C. de Meij, als het om ijsjes tussen wafel tjes en bekertjes gaat. Ons telefoontje bleef onbeantwoord. Nadere informatie leerde ons dat men het scheppen moe geworden was, en in een welverdiende vakantie van alle vermoeienissen aan het bijkomen is. Uit ervaring weten wij echter dat Soest-Zuid wat de ijsvoor- ziening door de Meij betreft het niet beter had kunnen treffen. Midden-Soest stelt vertrouwen in het vakmanschap van de ijsbereiders die bij de fa. A. W. Dogterom, Torenstraat 6, werkzaam zijn. "Baas" Dogterom vertelde ons dat de verkoop van ijs een bijprodukt is. Toen wij hem compli menteerden met de kwaliteit van zijn witte hap deelde hij ons mede dat de denkbeeldige bloemen aan zijn vrouwe lijke medewerkers moesten worden uitgereikt. Vooral echtgenote Stina speelt een hoofdrol in het zomerse ijsgebeuren van Soest-Midden. Zoals gezegd, ijs is bij de fa. Dogterom een typisch seizoen artikel. Het assortiment is beperkt, maar de ijseters uit Soest-Midden heb ben er wel hun favoriete ijsje ontdekt. Als er bij Dogterom een hitlijst voor ijs zou bestaan dan stonden "de boeren jongens met brandewijn en rozijnen" wekenlang als nummer één genoteerd. Er wat likjes aan wagen is zeker de moeite waard. Uitsluitend in ijs gespecialiseerd is de Soestdijker J. C. P. Regnery, Nieuwer hoekplein 6. Voor de ijslustigen in Soest jaarlijks het langst toegankelijk, het meest gespecialiseerd. Daar is de ver koop van ijs een typisch middel van be staan. Stijging van temperatuur wordt er dan ook als een geschenk uit de he mel ervaren. Wat dit seizoen betreft is het geduld van de heer Regnery en de zijnen wel op de proef gesteld. Desge vraagd vertelt hij tussen alle "opschep perij" door: "De start was hopeloos. Op 23 maart zljn wij niét de verkoop be gonnen. Een bar slecht voorjaar en ook de vroege warme zomer heeft lang op zich laten wachten. Deze warme weken en de zonnige dagen die wij tegoed heb ben moeten het recht trekken. Momen teel leven wij in een periode waarop het lijkt dat Soest van ijs wel pap lust. Favoriet zijn vanille-ijs en de milk shakes in allerlei smaken. Verder is er zeer veel vraag in en buiten Soest naar het suikervrije ijs dat wij voor diabe tici maken. Met een minimum aan me dewerkers proberen wij kwantitief en kwalitatief een zo hoog mogelijke pro- duktie te behalen. Wij moeten het tus sen maart en oktober verdienen, en dat is onder hoogspanning werken. Alles wat De Bilt en Pelleboer voorspellen houden wij nauwlettend in de gaten. IJs lijkt in deze dagen ook een artikel waartegen geen dieet bestand is. Ijsbe- reider Regnery kijkt daar niet van op. "Het is", licht hij toe, "een gezond pro dukt, zeker als 't door vakmensen wordt bereid. Veel vitaminen, maar ook voor het lichaam noodzakelijke mi neralen." Aan het feit dat op het Nieu werhoekplein de meeste ijsjes in Soest over de toonbank gaan koppelt de be scheiden ijsbereider niet de bijna voor de hand liggende conclusie dat de Reg- nery-produkten daarmee ook kwalita tief in de ijselijke adelstand zijn ver heven. IJsbereier Regnery: "Ach, ieder heeft zo zijn eigen smaak. Afgaande op de omzetten die wij jaarlijks behalen zou je kunnen zeggen dat wij het niet slecht doen. Maar van mij geen kwaad woord over de concurrentie. IJs als smakelijk en verfrissend con sumptie-artikel 3000 jaar geleden door de Chinezen (ja zij weer) ontdekt, is op tal van plaatsen in Soest niet meer uit het dagelijks straatbeeld weg te den ken. Heel Soest lijkt er dezer dagen pap van te lusten. Als 't aan de Soester ijsbereiders ligt dan moet de zomer van '83 zoals wij die half juli kenden maar levenslang duren. Steenhoffstraat 13 3764 BH Soest Telefoon 02155-10115 Voor uw complete KANTOORINRICHTING Bureau's Stoelen Computermeubelen Printertafels Vorige week druk en ongebruikelijk werk voor de Soester brandweer. Het wegdek van de Beukenlaan moest wor den schoongespoten nadat een tankau to een grote hoeveelheid benzine was kwijtgeraakt. De chauffeur van de tankauto had, nadat hij bij een pomp station een deel van zijn lading gelost had, vergeten de kraan van de vullei- ding af te sluiten. Onderweg ontdekte hij dit verzuim. Ambtenaren van de ge meentelijke milieudienst kwamen de schade opnemen en zullen de rekening nazenden. Het blijft opletten in het Soester Na tuurbad. Daar kan de Soester H.P. over meepraten. Hij verloor zijn col bertje, over een stoel in het zwembad gehangen, even uit 't oog en raak was het. Bij terugkeer miste hij zijn porte feuille waarin 750 gulden, paspoort en foto's. De politie heeft de aangifte van diefstal genoteerd. In het eerste halfjaar van 1983 zijn meer woningen verkocht dan in dezelf de periode van 1982. De gemiddelde verkoopprijs lag wat hoger. Dit blijkt uit de transactiegegevens van de leden van de Nederlandse Vereniging van Makelaars in onroerende goederen NVM. Deze door de NVM geconstateerde ont wikkeling wijkt af van de conclusies die de Vereniging Eigen huis trok uit de lan delijke kadastergegevens. De NVM wijt dit aan het feit dat het kadaster steekproeven in een bepaalde maand neemt terwijl de gegevens van de makelaarsorganisatie op een langere periode en dus grotere aantallen be trekking hebben. Toevalligheden zoals de verkoop van een groot/goedkoop project kunnen de N.VM-conclusies minder beïnvloeden. Via de NVM-makelaars vonden er in de eerste helft van dit jaar gemiddeld 3.500 aankopen per maand plaats. Dat is 22% meer dan in de eerste helft van 1982. Een bemoedigende ontwikkeling voor de koopwoningenmarkt. Het aanbod van koopwoningen is dit jaar vrijwel gelijk aan het niveau van vorig jaar. In algemene zin kan daarom niet gesproken worden van schaarste op de koopwoningenmarkt. Dit blijkt ook als men het aantal transacties uit drukt in een percentage van het aan bod. In 1982 was dit percentage 10 en in de eerste zes maanden van 1983 liep het terug tot 8. In de jaren 1977-1978, toen de koopwoningenmarkt zeer ge spannen was, schommelde dit percen tage tussen 2 en 3. De recente ontwik keling van vraag en aanbod geeft een geringe opwaartse druk op het prijsni veau. De gemiddelde prijs van een koopwoning steeg van 138.600,- in 1982 naar 141.300,- in het eerste halfjaar van 1983. In het eerste kwartaal was het gemiddelde prijsniveau 137.000,- en in het tweede kwartaal 145.400,-. Bij deze gegevens moet er rekening mee gehouden worden dat het gaat om landelijke gemiddelden. Per streek en per woningtype zal de ontwikkeling anders zijn. Voor de kopers betekent dit alles dat zij kritisch moeten blijven kopen. Er is nog steeds een ruime keus. Maar wie een huis van zijn gading heeft gevon den kan in verband met de prijsontwik keling beter niet te lang aarzelen. De verkopers van woningen hebben te maken met kritische kopers. Dit bete kent dat zij de vraagprijs realistisch, aangepast aan de plaatselijke markt, moeten vaststellen. Is de vraagprijs te hoog dan zullen veel gegadigden aan het huis voorbijgaan. Ze mag het met het klimmen der jaren misschien allemaal niet meer zo vat ten, ze lijkt minder aanspreekbaar, maar ze is er: mevrouw Van Gijn - Van der Vlugt. Maandag werd ze in het be jaardencentrum Groot Engendaal 101 jaaroud. Een bijzondere gebeurtenis die door alle bejaarden op een feestelijke wijze werd meegevierd. Aanwezig ook de twee zoons van de jarige en een stoet klein- en achterkleinkinderen. Me vrouw Van Gijn is geen Soesterse van ge boorte. Na de pensionering van haar in 1971 overleden echtgenoot streek het echtpaar neer in een knus huisje aan de Oude Utrechtseweg. Op haar 83e jaar vond de verhuizing naar Groot Engen daal plaats, waarmee het echtpaar een van de eerste bewoners van dit bejaar dencentrum werd. Daar werd in de lange herfst van hun leven zelfs nog hun 55-jarig huwelijksfeest gevierd. Onder de vele bloemstukken die er maandag werden aangeboden was er ook een met als afzender het college van B. en W. te Soest. Pech voor een 21-jarige fietster uit Soest die op het kruispunt van Kerkpad en Kruisweg ten val kwam en een hoofdwond opliep. Oorzaak van dit pijnlijke ongeval: het niet verlenen van voorrang door een veertien-jarige fietser. Na onderzoek in Zonnegloren kon de pechvogel naar huis terugkeren. Geen operette de afgelopen week voor mevrouw M. van M. aan de Burge- meester Grothestraat. Eerder een drama met slechte afloop. Uit haar wo ning heeft een tot nu toe onbekende da der een hoeveelheid gouden en zilveren sieraden ontvreemd. Door het openbre ken van een deur verschafte de dader zich toegang. De inbraak vond plaats tussen vier en zes uur in de middag tij dens de afwezigheid van de bewoon ster. Foto: Goos van der Wilt Onder het motto "Help de nieuwe aanplant de zomer door" doet de ge meentelijke afdeling Groen en Recreatie een beroep od de inwoners van Soest. Vooral op hen die in nieuwe wijken wonen. De vele regen in het voor jaar laat jonge aanplant een beetje boven zijn "stand" leven. Droogte en zon stellen nieuwe aanwinst zwaar op de proef. Af en toe een emmertje water, of de waterslang benutten, kan de nieuwe aanplant de zomer door helpen. Een portemonnee, inhoudende vijftien gulden, en een kadobon ter waarde van 33 gulden, was de buit van een onbe kende dader die de inhoud van een auto, toebehorende aan de Amsterdammer J. E. "onderzocht." Zijn wagen stond geparkeerd op het scoutingterrein De Paltz in Soestdui- nen. niets verschillende jurkje van Marie was gestapt. Toen de voorraad veront schuldigingen was opgemaakt verdween ze. Arie riep nog: "Dag Marie.Ze kon er niet om lachen. ARIE WANDELAAR Dogterom, goed voor boerenjongens. Foto: Goos van der Wilt iViaS'R. ruO'rt" 'H iVAN WEEDESTRAAT17A - SOEST - Telefoon 02155-17120. Erik van Dorresteyn medewerker 't Vaarderhoogt f VllfiDeze naam zal bij •R. velen wel bekend zijn, omdat het een van de meest bekende naaldgewassen voor de tuin is. De meest voorkomende soort is Taxus bacca- ta, die inheems is in Europa en al sinds de oudheid in cultuur wordt gebruikt. Dit is ook een van de plan ten, die vroeger werden gebruikt om in bepaalde vormen te worden geknipt, evenals de Buxus en Li guster. De Taxus kan meer dan duizend jaar oud worden, maar het is niet waarschijnlijk, dat er nu nog veel exemplaren van deze leeftijd bestaan. Voor een overdadige groei hoeft men bij deze boom niet bang te zijnhij wordt in honderd jaar niet hoger dan 10 meter. Dat de Taxus giftig is, is bij de meeste mensen wel bekend, het is dan ook niet aan te raden om ze bij een weiland of iets dergelijks te planten (waar schijnlijk heeft de plant hieraan zijn neder- landse naam "Venijnboom" te danken). Het eten van het groen kan het vee namelijk met de dood be kopen. Het vruchtvlees is echter niet giftig. Dit zijn de bekende rode slijmerige vruchtjes, die in de zo mer aan de Taxus zitten. Vroeger werden deze vruchten wel "snottebellen" genoemd, en werden ze vaak gegeten. Ook de merels zijn er dol op en dat is voor de Taxus alleen maar voordelig: de vruchten worden opgege ten, maar de pit, die binnenin zit en overigens wel giftig is, heeft zo'n harde wand, dat hij niet verteerd wordt. Hij komt dus enige tijd later gewoon op na tuurlijke wijze weer tevoorschijn, met meteen al wat mest voor de eerste groeiperiode. Op deze wijze worden de zaden keurig alle kanten op verspreid en vele ervan zullen tot ontkieming komen, daar de Taxus weinig eisen stelt aan grondsoort en/of stand plaats. We kunnen de Taxus dus in bijna alle tuinsi- tuaties gebruiken, in schaduw zowel als in de zon, op zand- of zwaardere grond, zoals klei, mits we hier wat zand door de grond mengen om de doorlatend- heid te verbeteren. Taxus is zeer goed te snoeien, zodat ze uitermate ge schikt zijn voor dichte wintergroene hagen. Zelfs wanneer ze tot vlak boven de grond weggeknipt wor den, zullen ze weer uitlopen. Een soort, die voor een haag nog beter geschikt is, omdat hij smaller blijft en dus nog minder vaak gesnoeid hoeft te worden is Taseus media "Hicksii," een cultuurvariëteit die niet veel hoger wordt dan 2-2,5 meter. Nog een andere cultuurvariëteit is Taxus baccata "Fastigiata," een langzaam groeiende, smalblijvende zuil vorm, die op latere leeftijd meer vaasvormig wordt. Hiervan bestaat ook een gele vorm, die vaak nog iets langzamer groeit. Het prijsverschil tussen de gewone Taxus baccata en de cultuurvariëteiten zit hem in de kosten van vermeerdering en opkweek. De gewone Taxus baccata wordt gezaaid en heeft verder niet veel aandacht meer nodig, behalve dat hij eens per jaar in vorm gesnoeid wordt. De cultuur variëteiten worden gestekt, wat veel meer aandacht en werk vraagt, bovendien groeien ze vaak langza mer dan de soort zelf, zodat men langer moet wachten op een verkoopbare plant. Dit geldt bij voorbeeld ook voor Taxus baccata "Repandens.' een laagblijvende ±50 cm.) breeduitgroeiende Ta xus, zeer geschikt voor bodembedekking in de scha duw. Een zeer mooie ook laagblijvende soort is Taxus baccata "Summergold," die de naam zegt het al, 's zomers een goud-gele kleur heeft. Taxus baccata "Summergold" die, naam zegt lig gevormde dwergvorm, die zomer en winter fris geel van kleur is. Als we op een tuincentrum of een kwekerij gaan kijken, zullen we snel ontdekken, dat er voor veel toepassingen een Taxussoort te krijgen is. Het grote voordeel van deze soort is, dat hij weinig aandacht en zorg vraagt.

Soester Courant | 1983 | | pagina 9