Werkloosheid in Soest opnieuw gestegen B.enW.door Raad teruggefloten Doe 't zelf als nieuwe geloofsbasis Verhuizing met een luchtje? Zo gezien... mm vam Chatoux «p Raad van State schrijft laatste hoofdstuk over Beerepoot ^ingh's °Hair fashion De Eekhoorn huizenkrant /cfS Woensdag 27 juli 1983 61e jaargang no. 48 Directeur Arbeidsbureau: "Niet te snel balen van onderwijs" Informatie voor schoolverlaters De dominee wordt bedankt Minder slechte huisvesting voor deel gemeente-ambtenaren Station Soest-Zuid TAXI TAK 12636 J.G. van Rouwendaal B.V. -SV c- Ar of Fijne snijworst Franse roombrie Hollandse bloemkool Magere yoghurt Honsbergen Honsbergen Honsbergen Honsbergen Honsbergen Honsbergen Bureau voor radactie an administratie: Van Weedestraat 47A, Soest Tel. 14152' Postgiro 126156 SOESTERSCOURANT Hoofdredacteur: H. E. J. SMIT Abonnement per halfjaar 12.— Buiten Soest per half jaar f24.— Gecontroleerde oplage 8.350 Verschijnt iedere woensdag Foto: Goos van der Wilt Hoe was 't ook weer? Even dit geheugensteuntje. In Soesterberg staat de fa briekshal van Beerepoot. Fraai ogend, als fabriekshal niet of nauwelijks te ex ploiteren. De eigenaar ontdekt een gat in de markt en transformeert zijn acco- modatie tot een sporthal. Protest bij B. en W. van Soest en een groot deel van de Raad. "Dat gaat zo maar niet," luidde het eenstemmig in koor. In het tweede couplet kwam de afwijzing nog sterker naar voren: "Dat mag helemaal niet." De "versregels" zijn gebaseerd op het gegeven dat het tegenwoordige ge(mis)- bruik in strijd is met de voorschriften van het bestemmingsplan. De gedachte dat de hal werd misbruikt hield lang stand. Briefwisseling rond dit onderwerp over en weer, totdat het geduld van het College van B. en W. uitgeput raakt, en de definitieve aan zegging werd verzonden waarin was bepaald dat 't sportieve gebeuren in de hal per 1 augustus a.s. tot het verleden zou gaan behoren. Zelfs ingrijpen met "de sterke arm" schetste men als zijn de tot de mogelijkheden te behoren. Van Beerepoot, ook niet geheel of beter gezegd geheel niet, op 't achterhoofd gevallen ging in beroep bij de Raad van State. In dit soort situaties een De twee woordvoerders van het gewestelijk arbeidsbureau. Het valt van de gezichten van de woordvoerders van het gewestelijk arbeidsbu reau Amersfoort, de heren T. G. v.d. Bunt directeur, en J. A. F. Toussaint ar beidsmarktonderzoeker, duidelijk af te lezen. Zij zouden wat de arbeidsmoge lijkheden in de regio betreft graag een ander geluid laten horen, maar 't blijft bij het oude. De situatie is nog net niet hopeloos, ernstig in ieder geval wel. De onthut sende cijfers: Werkloosheidspercentages per ge- AMERSFOORT Mei '83 -14,1 Juni '83 -15.0% BAARN Mei '83 -10.2% Juni '83 -10.4% BUNSCHOTEN Mei '83 - 8.9% Juni '83 -10.0% EEMNES Mei '83 - 9.1% Juni '83 - 9.5% SOEST Mei '83 -11.7% Juni '83 -12.1% Ook de overige ons omringende ge meenten eenzelfde beeld. Het aantal werklozen stijgt. Wat de situatie in Soest betreft ziet de situatie in ronde cijfers er als volgt uit: In vergelijking met mei '83 steeg het aantal werkloze mannen van 966 naar 982, het aantal vrouwen van 657 naar 700. Het verschil tussen aanbod en vraag neemt langza merhand gigantische vormen aan. In mei '83 voor zowel mannelijke als vrou welijke werkzoekenden een totaal van 49 vacatures. Een maand later is dit aantal gedaald tot het trieste na-oor- logse record van 31. Miniscuul klein lichtpuntje in de toch wel uitzichtloze situatie: de bouw trekt zeer voorzichtig weer wat arbeidskrachten aan. Het in terpreteren van cijfermateriaal is een deskundigheid apart. In gezelschap van de twee topambtenaren van het Gewestelijk Arbeidsbureau te Amers foort is de uitleg die er aan gegeven kan worden alleszins een doorslag van de realiteit. Ook nu worden cijfers beïnvloed door een groot aantal school verlaters, men rekent In het gewest Amersfoort op een totaal van circa 2100 dat op zoek naar werk is. Circa 1500 hebben zich reeds bij het arbeidsbu reau gemeld. Voor 500 van hen is de voorlichting reeds begonnen. De rest moet geduld hebben, want ook bij het arbeidsbureau kan men geen ijzer met handen breken. De serviceverlening daar dreigt trouwens toch op de tocht te komen staan aangezien het inle veren van mankracht onderweg is. Lijkt het beeld dus enigszins geflat teerd, de cijfers spreken een andere taal. Van de 1250 schoolverlaters die zich in '82 bij het arbeidsbureau lieten inschrijven zijn er na één jaar nog ruim 400 niet aan de slag. Iedere prog nose die de schijn zou kunnen wekken dat het met het restant van '82 en de oogst van '83 best eens zou kunnen meevallen is in strijd met de reaüteit. Behartenswaardig zijn dan ook de woorden van de arbeidsbureau-direc teur T. G. v.d. Bunt wanneer hij het over de schoolgaande en schoolverla tende jeugd heeft. "Niet te snel balen van onderwijs," luidt zijn advies. Di ploma's van een LTS - MAVO -HAVO en VWO hebben slechts een beperkte waarde. Jongelui die een van deze "pa piertjes" in hun bezit hebben doen er verstandig aan zich via M.T.S. - H.T.S. - MEAO en HEAO verder te speciali seren. De praktijk wijst uit dat zij eer der aan de slag komen. Onverstandig is het ook te snel tot de conclusie te komen dat men de een of andere studie niet meer ziet zitten. Afhakers krijgen 't, wanneer 't er om gaat aan de slag te komen, bijzonder moeilijk. Tenslotte mijn advies: pak wat je pakken kan, ook ai ligt de baan die je krijgen kunt niet helemaal, wellicht helemaal niet, in het verlengde van je opleiding. Dik wijls is het eenvoudiger vanuit een be paalde positie hogerop te komen, dan wanneer je uit het niets moet begin nen." Tijdens de gehouden perscon ferentie kwam ook duidelijk aan het licht dat vele bedrijven minder dan voorheen gebruik maken van de diens ten van het arbeidsbureau. Eventuele vacatures worden met relaties van werknemers opgevuld of onderling ge regeld. Redelijk zijn en blijven de kan sen voor kandidaten met een HBO-op- leiding en ook voor een zeer hoog ge kwalificeerde bankdirecteur zijn er bankdirecteuren. Wie had 't ooit kun nen denken? Je bent van school gekomen, je zoekt werk en dus heb je je laten inschrijven bij het gewestelijk arbeidsbureau te Amersfoort. Na enige tijd ontvang je een uitnodiging voor een groepsvoor- lichting. In Nederland ben je verplicht 11 jaar onderwijs te volgen. Tien jaar volledig dag-onderwijs, te beginnen met de le klas van de lagere school, in het elfde jaar ben je nog partieel leer plichtig, dat betekent dat je dan nog 2 dagen per week naar school moet. Schooldagen, waarbij je bijvoorbeeld lessen kunt volgen op een Vormings centrum of een Streekschool. Bij het Arbeidsbureau kunnen en willen ze je wegwijs maken. Iedereen, die onder de 18 jaar is en wil- en kan werken, moet in het bezit zijn van een arbeidskaart. Die kaart is ver krijgbaar op de afdeling Bevolking van de gemeente Soest. Jongeren beneden de 18 jaar kunnen niet verplicht wor den 's avond, 's nachts en op zondag te werken. Daarover problemen, dan bel len voor meer informatie met de Ar- beidsinspektie te Utrecht, tel. 035-- 322211. Uitkeringen, kinderbijslag en zieken fondsverzekering, 't heeft allemaal met het arbeidsburau te maken. Werk loze schoolverlaters van 16 en 17 jaar ontvangen geen R.W.W.-uitkering. Wel kunnen ouders kinderbijslag ont- vragen. Voorwaarde is echter dat de schoolverlater(s) bij het arbeidsbu- nog perspectieven. Directeur v.d. Bunt daarover: "Onlangs kreeg ik een ver zoek van een bankinstelling uit te kij ken naar een directeur die als taak zou krijgen de twee aanwezige directeuren te begeleiden. Wat moet ik daar nou mee?" Het Gewestelijk Arbeidsbureau Amersfoort: toevluchtsoord ook voor reau staan ingeschreven. Schoolverlaters van 18 tot en met 20 jaar krijgen na een half jaar een R.W.W.-uitkering. Een uitkering die medio december '83 bij de Sociale Dienst van de gemeente dient te wor den aangevraagd. Opnieuw de voor waarde dat de schoolverlater(s) bij het arbeidsbureau staan ingeschreven. Schoolverlaters van 21 jaar en ouder kunnen R.W.W. aanvragen na afloop van de termijn van hun studiebeurs. Meestal is dat per 1 september. Ook hier geldt weer: ingescheven staan bij het arbeidsbureau. De kinderbijslag is een hoofdstuk apart. Deze wordt per kwartaal uitbe taald. Er wordt steeds vanuit gegaan of je op de eerste dag van het kwartaal (1 januari - 1 april -1 juli - l oktober) wel of niet werkt. Voorbeeld: Ga je werken op 1 juli, dan krijgen de ouders geen kinderbijslag over juli - augustus en september. Wordt je werkloos op 1 augustus dan krijgen de ouder pas weer kinderbijsag vanaf 1 oktober. Kinder bijslag wordt betaald tot men recht heeft op een R.W.W.-uitkering. Belangrijk om te weten is dat zolang de ouders kinderbijslag ontvangen hun kinderen, wat het ziekenfonds betreft, gratis zijn meeverzekerd. aantrekkelijke vluchtheuvel, omdat de grijs geworden dames en heren er, voor ze tot uitspraken komen, de tijd voor nemen. Daarop behoefde het col lege van B. en W. formeel niet te wach ten. 1 augustus zou 1 augustus blijven, ware het niet dat de Soester raad onderdak biedt aan Jan Visser, een uiterst opmerkelijke subtiele buldozer. Met een interpellatie bracht hij enig ge schut in stelling. De in het vooruitzicht gestelde motie trof donderdagavond op het eerste gezicht geen doel. De moge lijke nagalm zou toch enigszins in het Griftlandcollege kunnen blijven hangen. Op de scheidende Jenny Allard (D'66) en de indiener (Progressief Soest) na, was iedereen hartelijk tegen, waarmee de tegenstanders duidelijk wilden aanto nen het hellende vlak in deze te willen verlaten en aan zorgvuldig bestuur en rechtszekerheid voorrang te verlenen. Ter tafel dreigde ook een motie te ko men van de WD-er Bert Krijger. Soe peler en in een minder strak zittend pak gestoken, maar toch. Daarin zou het College van B. en W. worden verzocht de bedrijfshal van Beerepoot per l au gustus niet te sluiten voordat de uit spraak van de Raad van State in definitie ve zin bekend is, af tot het moment waarop vaststaat dat een nieuwe sportaccomoda- tie in Soesterberg binnen drie maanden kan worden geopend. Een leuke vondst de nieuwe sportaccomodatie in Soes terberg. Fijntjes merkte wethouder G. Plomp dan ook op dat de gemeente financieel niet in staat is een nieuwe sporthal te laten bouwen, maar dat 't wachten is op een particulier die dit eventueel onder voorwaarden wil doen. Dat wordt, als de vooruitzichten niet bedriegen, zoeken naar een speld in een hooiberg, alle papieren plannen ten spijt. Bert Krijger liet zijn politieke vrienden niet helemaal in hun hemd staan, trok zijn motie in, na de toezeg ging te hebben ontvangen dat B. en W. zich een dag later over de standpunten zouden beraden. Hetgeen gebeurde, met als uitkomst dat het college voor de raad door de bocht ging. Sporthal van Beerepoot blijft geopend totdat de Raad van State het laatste hoofdstuk van dit boeiend kijk- en luisterspel ge schreven heeft. Niet akkoord ging men met de clausule dat de Beerepoothal drie maanden voor de opening van de nieuwe voorziening zou moeten sluiten. Zo wordt de schijn gewekt dat iedereen toch iets te zeggen heeft gehad. Klopt. Allen de één wat meer dan de ander. Je bent jong en je wilt wat. Een uitspraak die zeker van toepassing is op een groep jongelui, afkomstig uit Soest en Baarn, die 't er over eens is dat men vanaf beden de kerk uitsluitend nog maar van buiten wil zien. Ze zijn op zoek naar een andere, vooral nieuwe vorm van geloofsbeleving waar de praktijk van het dage lijks leven nadrukkelijk in wordt betrokken. Niets nieuws dus onder de hemel. Het begon allemaal zo'n vijf jaar gele den. In 1978 nam een groep Baarnaars het initiatief de bovenomschreven ge dachte onder te brengen in een basisbe weging Soest-Baarn. Doe 't zeivers, die in het huidige ledenbestand overigens niet meer zijn terug te vinden. Het tegenwoordige groepje gelijksgestemden telt circa 60 leden. Ondanks het feit dat de groep de Bijbel als uitgangspunt heeft, komt de domi nee er in hun opvatting niet meer aan te pas. De kerk als instituut heeft voor hen opgehouden te bestaan. Argumenten voor deze afwijzing zijn uit voorraad leverbaar: De kerk is te veel met de kerk bezig, de wekelijkse preek heeft geen konsekwenties voor je persoonlijk bestaan, de hedendaagse kerk is er een van compromissen. De kerk aan de kant, al willen sommige le den bij wijze van uitzondering er nog wel eens plaatsnemen. Daarvoor in de plaats verschillende bijeenkomsten zo als vieringen, Vespers en beraad. Een keer in de maand vindt een buitenker kelijke viering plaats in het Griftland college, waarbij thema's als Theologie - Opvoeding - Feministische Theologie - Schuld en Boete aan de orde komen. Uiteraard anders dan dominee gewend ls dit soort zaken op zijn gemeente over te brengen. Groepjes leden van de basisbeweging, steeds in gewijzigde samenstelling, be reiden de vieringen voor. Ook het décor van de vieringen verschilt hemels breed met die van de bestaande ker ken. Rollenpatronen - discussies en' soms ook de opvoering van toneelstuk jes zijn de hulpmiddelen bij de nieuwe vorm van geloofsbeleving. Zelfs een Avondmaal zonder de aanwezigheid van een dominee behoort tot de moge lijkheden. De Zaterdagse vieringen van De Ves pers kennen een ander karakter. Daar ligt het accent op zingen - bidden en le zingen uit de Bijbel en/of andere ge schriften. Hoewel de dominee en zijn kerk door de leden van de basisbeweging in de hoek gezet zijn komt daarmee toch een klein probleempje om de hoek kijken. De werkgroep die zich bezighoudt met exegese (betekenis der woorden) en Bijbeluitleg, voorziet nog niet in eigen leraren. Er liggen wellicht dus nog kansen voor dominees, maar dan dienen zij, wat uitleg en prediking be treft, wel op maat gesneden te zijn. Zo zal van hen worden verwacht dat zij een welwillend standpunt innemen ten opzichte van de Beweging Weigering Defensiebelasting. Een beweging, waarvan ook de basisgroep deel uitmaakt. Niet de enige club die in de belangstelling van de doe 't zeivers staat. De meeste leden van de basisbeweging hebben ook een onderkomen gevonden in andere actiegroepen. Strijdbaar zijn ze. Zo namen ze gedurende lange tijd de zorg op zich voor een aantal buiten landers die illegaal in Soest verbleven. Het past allemaal uitstekend in de ge- loofsfilosofie dat je je niet neer hoeft te leggen bij bestaande situaties, dat je er in kunt geloven dat dingen veranderen kunnen. Een gegeven dat ze als droom samen leven willen houden. Er zijn ouders, opvoeders, familiele den, ouderlingen en dominees die zich over deze ontwikkelingen verdrietig en bezorgd maken. Begrijpelijk. Hun staat een ander beeld van de klassieke kerk en klassieke dominee voor ogen. Ze kunnen zich vasthouden aan een zekerheid: Zelfs de meest bekwame doe 't zeiver komt vroeg of laat in een situatie terecht dat geen basisbewe ging, geen gespreksgroep, geen toneel stukje of actiegroep de benodigde ge reedschappen kan aanreiken. Tegen die tijd kunnen kerken en dominees weer worden herontdekt. De grote zorg van nu is echter dg< ze er straks, voor die uitgestoken hand, nog zijn. De P.v.d.A.-er J. J. van den Brakel had zich kennelijk nog niet van de onhoud bare situatie op de hoogte gesteld, toen hij donderdag j.1. tijdens een vergadering van de gemeenteraad zich afvroeg waarom met het voorstel, de kleuterschool De Springplank ter beschikking te stellen aan de afdelingen huisvesting, onder wijs en welzijn van de gemeente en de gemeentelijke Sociale Dienst de be schikking te geven over het gehele gebouw aan de Lange Brinkweg, zo'n haast gemaakt was. Tevens maakte hij zich ernstige zorgen over de wijze van finan ciering, 285.000,», die de operatie met zich mee zou brengen. De P.v.d.A.-er had 't allemaal eerst in de commissie openbare werken be sproken willen zien. Een tussenstation, dat na enig tegenstribbelen werd over geslagen. Wel wilde van den Brakel nog kwijt dat hij 't een vreemde zaak vond dat er op een plek waar recent een toilet was gebouwd over enige tijd een wachtkamer komt, terwijl in de di recte omgeving van dit lokaal opnieuw een nieuw toilet moet worden gecon strueerd. Volgens deze woordvoerder kon daar best een luchtje aan zitten. De WD-er B. Krijger benadrukte nog eens dat, ondanks de uitgave van 285.000,-, er sprake is van een nood oplossing die een degelijke definitieve huisvesting in de toekomst niet in de weg mag staan. De CDA-er R. A. van Logtenstein maakte zich zorgen over de hoge kosten voor de telefoonaanslui tingen. De raad ging tenslotte akkoord met het voorstel van B. en W. de bijna 3 ton kostende operatie van start te laten gaan. Op welke wijze dit bedrag zal worden afgeschreven komt in een later stadium binnen de raad aan de orde. Wethouder J. L. Menne (CDA) kan vast aan het werk gaan om deze afdoe ning voor iedereen acceptabel te ma ken. Voor haar en hem VAIM HOGEIMDORPLAAN 20-HILVERSUM Q43100 BURG. GROTHESTRAAT 36-SOEST GJ17756 GERARD PAUL Als ik me niet vergis zijn het de schreeuwers van radio Veronica die van de daken brullen dat zij het station bemannen waar muziek in zit. Het spoorwegstation Soest Zuid heeft die pretentie in ieder geval niet. Als je daar eenmaal veilig bent aangekomen en na verloop van tijd met een kaartje in je kleumende vingers op het win derige perron nat staat te regenen, dan gaat het allemaal nog wel, maar voor dat het zo ver is. Van welke kant je het ook bekijkt, je moet altijd een gevarenzone passeren. Ben je geen automobilist die de voort gang van het snelverkeer belemmert omdat je de rijbaan moet oversteken om na een enorme lus het station te be reiken, dan kom je wellicht als oor spronkelijk tweevoeter met de benenwa gen. Voor hem biedt de hinderlijke ver keersgeleider bescherming tegen alle vormen van verkeer in zijn suicidale pogingen het station op eigen kracht en onbeschadigd te benaderen. Als in een branding ontmoeten jachtige voet gangers en wielrijders elkaar van vele zijden op het wandelpad omdat de fiet sers via dit kortste en minst gevaarlijke pad hun metalen rossen heel naïef in een overdekte stalling achter het sta tion plaatsen alsof niet iedereen weet dat juist daar de meeste fietsen gejat worden. Omdat elk overzicht ontbreekt en de verkeersgeleider de haastige en bijna te late fietsers van over de spoor lijn een spaak in het wiel dreigt te steken, wordt massaal besloten de drukke verkeersweg ter hoogte van de spoorbomen over te steken waar frontale bostingen met wielrijders en snelle tot zeer snelle bromfietsen in het verschiet liggen. Volgens de wet van de jungle kiest de horde het naastbijgele- gen voetpad waarvan de bevolking, wendbaar als ze is, vlugger in de struiken vlucht en bij een botsing aan merkelijk veerkrachtiger is dan het staal van een Jamaha bromfiets. Het was op een maandagmorgen waar van er veel te veel ln een jaar voorko men dat ik een paar agenten achter een bosje ontwaarde. Een van hen was in gesprek met zo'n haastige-spoed-fiet- ser en de ander notuleerde. Bij con tante betaling mocht hij de gespreks- notities meenemen. Na een mislukte zelfmoordpoging bij het oversteken van de racebaan, was ik inmiddels op het voetpad beland waar ook eerder ge noemd groot wild op wielen overgesto ken was, dat ik voorzichtig ontweek. In een moment van gezagsontrouw siste ik tegen een wetsovertredende pedaal ridder: "Afstappen, joh." "Voor jou zeker" blafte hij terug en keer vernietigend achterom met als gevolg dat hij de naarstig schrijvende dienaar der wet haast omver reed. Ik heb me daarna aangesloten bij een groepje mannen dat op de hoek van het perron hun kleurloze maandagochtend stond op te poetsen met het niet alle daagse schouwspel van argeloze fiet sers die stuk voor stuk in een fuik reden of zich op het allerlaatste moment be keerden en met een uitgestreken post zegel langs de agenten wandelden. DAG NACHT Is het nu een boer, burger of heer, ze komen hij van Rouwendaal elke keer weer Bij ons hypotheek vanaf 8,2%. ASSURANTIËN EN ONROEREND GOED TELEFOON 02155 -1 64 67 Donderdag Donderdag Donderdag Hagelwit Dit weekend Liter 150 gram van 2.75 voor 200 gram van 2.90 voor Met koophuizen die u in geen andere gids aantreft. Een ruime keuze van huizen in Amersfoort, Soest, Baarn en omgeving. Vraag toezending. Peters bv Makelaardij o.g. voor wonen in de groene zone Soest, 02155-16251 Amersfoort, 033-630506 Juwelier GEEF GOUD ALS JE VAN ELKAAR HOUDT EPARAT1ES Soest 02155-23271 TAXATIES Burg. Grothestr. 13

Soester Courant | 1983 | | pagina 1