y VAARDERHOOGT Romax uitlaten. Scherpe prijzen. VAKANTIE ^bazthuitfen 100.000ste bezoeker in Soester Natuurbad Nieuwe computer-avond- opleiding te Soesterberg Praatgroep vrouwen Gehannes Omleïwefó geed ln alleb: TWEEDE BLAD DE KLOK Rondje Soest Schoon t De ontdekking van het Soester Natuurbad BETAMAX VHS - VCC Geitenkeuring Soest-Amersfoort Kinderboerderij 'boert' verder Waarschuwing Autoradio ontvreemd effitieray Dubbele fietsdiefstal Soest en de Soester Courant zijn niet te scheiden! Gratis montage. Klaar terwijl u kijkt. Shell-Zelftankstation „SMITSWEG" Wegens vakantie zijn wij gesloten van lt/m 15 augustus. n lanma dab veKemeid! Restaurant 4 Kegelbanen Wegens vakantie gesloten vanaf maandag 18 juli t/m maandag 8 augustus. voor DOE-HET-ZELVERS Groen op het balkon Soester Courant van woensdag 27 juli 1983 door Arie Wandelaar Wat er tot nu toe ln de maand juli in Soest heeft plaatsgevonden Is best de moeite van een komisch kom mentaartje waard. Arie spaart 't nog even op tot we een weekje verder zijn. Dan kunnen wij de maand volle dig overzien. Voor wie. om welke reden dan ook. niet op vakantie ging deze week, dit waargebeurde verhaal. De diepere gedachte die Arie er ln heeft gelegd luidt: "Uit is goed voor u. maar thuis is ook zo gek nog niet." Wat nu volgt gebeurde jaren geleden. Twee van Arie's kinderen waren nog maar net de luiers ontgroeid, toen Marie op een winderige voorjaarsavond het voorstel lanceerde de zomer van dat jaar nu eens eindelijk met vakantie te gaan. Op de haar doeltreffende wijze had ze voor dit plan reeds een aantal niet onbelangrijke voorbereidingen ge troffen. Er was naast vakantie-geld een batig saldo van een jaartje huis houdgeld. Arie's ouders waren bereid gevonden zich tijdens de vakantie naar Soest te verplaatsen teneinde het gezag te handhaven. Dat laatste klonk veel belovend, maar kwam er op neer dat de schatten van Opa en Oma geduren de de vakantie een vrijbrief kregen om alles te doen waarvoor ouders geduren de de rest van het jaar een stokje steken. Terugkomen van vakantié betekent dan ook doorgaans de opvoeding op nieuw ter hand nemen, omdat het zulke schatten waren geweest. Nou ja, 't kleine grut plezier, Opa en Oma niet minder. Onze vakantie speelde zich af in een klein Spaans vissersplaatsje. Ontdekt door 600 Spanjaarden en twee Neder landers. Arie en Marie dus. Goedkoop, dat wel, maar nogal primitief. Een soort derde wereld in Europa, wei roet vis en drank. Het dagelijks uitvallen van de electrlclteitsvoorziening was tevens het ongevraagde weerbericht. Wan neer de kaarsen waren aangestoken barstte er een gigantisch omweer los. Toiletten waren nog niet uitgevonden, met als gevolg dat emigranten zoals wij 't sneller warm kregen dan in het Spaanse vissersdorpje als normaal werd beschouwd. Toen diarree op de dertiende dag van ons verblijf een niet genode gasten werd, beloofden Arie en Marie elkaar de volgende dag de vrij willig aangegane vasten te besluiten. Door de eigenaar van het hotel werden wij hartelijk uitgezwaaid. Wist hij veel waar wij 't gelaten hadden. Om het lij den niet langer te laten duren waren wij overeengekomen snel naar huls terug te keren, hetgeen met de restan ten van Spaans voedsel nog in de maag een onuitvoerbaar voornemen was. On derbroken door vele stops roosterden wij met geopende ramen in de kokende Spaanse zon. Na gezamelijk, of in af zondering, op vele Franse brillen te hebben gerust ontdekte Marie op een tijdstip dat de dag de wacht overgeeft aan de avond iets, dat in de verte op een klein kasteeltje leek. Arie keek, en zag met haar dat 't goed was. Binnen leek de familie een voorkeur voor sche meren te hebben. Weinig kaarslicht be lichtte onduidelijk pluche. Gezien onze fysieke konditie wezen wij de uitnodiging om aan tafel te gaan vrien delijk maar beslist van de hand. De ei genares ging ons met de blaker ln de hand voor naar onze logeerkamer. Ma rie fluisterde Iets van: "romantisch hè." Met slechts de aanwezigheid van enig schaars kaarslicht bleven we in de kamer achter. Marie bleef 't roman tisch vinden, ondanks de vaststelling dat het kuipbad verstopt was en de rest van het sanitair onze herhaalde oproe pen om water niet beantwoordde. Ten slotte stelde Arie van onder zijn lakens vast dat ze zich hier slechts hadden gepar keerd om te slapen en uit te rusten. Vrienden, 't ls er die nacht niet van ge komen. De ene vlo was nog niet tot stilstand ge bracht, of de andere kwam zijn op wachting maken, tot zonsopgang heb ben ze ons beziggehouden. Wie moet hier voor ons hebben huisgehouden? Een zeer lui, onachtzaam kamermeis je, of had de eigenaar, van wat eens een vlooientheater was hier afstand van zijn circus gedaan? Het antwoord hebben wij niet afgewacht. Met de vroeg opkomende zon als gids verlieten wij als dieven in de nacht dit stukje Franse gastvrijheid. Bij Iets wat op een receptie leek bleven wat Franse bankbiljetten achter. Als 't aan Arie had gelegen was hij in één ruk naar Soest doorgereden. Het werd hem te recht door Marie belet. Tegen de avond doemde Antwerpen op. Marie liet Arie ln de auto achter en probeerde logies bij een aantal hotels. "Vol ma dame," luidde gedurende een klein uur het antwoord. Arie verliet de Kelzeriel en probeerde 't ln een van de zijstraten bij een pension*. Cécile was de naam. "Kij eerst of 't er schoon ls," riep Marie, toen ze vanuit de auto in de gaten had dat de onderhandelingen be gonnen waren. Het was er schoon, ver zekerde mij de pensionhoudster. "De zou," lichtte ze toe, "Koning Boude- wijn zogezegd hier vannacht te slapen kunnen hebben." Drie hoog werd onze bestemming. In een toestand die aardig ln de buurt van uitputting kwam kropen wij tussen kraakhelder linnengoed. Het had zo mooi kunnen zijn wanneer Marie niet haar laatste restantje Spaans voedsel aan Antwerpen meende te moeten schenken. Voor ze haar voornemen vol tooid had stond ze, Ietwat witjes om de neus, bij Arie aan bed. "Kom nou eens kijken," riep ze verschrikt. Arie volgde haar knorrig en kwam tot stilstand bij een bordje met de tekst: "Kamers te huur, ook voor hele en halve uren." "Waar zijn wij nou terecht gekomen?" Informeerde Marie. Zeker wist Arie 't niet, maar hij had zo zijn vermoedens. De volgende dag stelde Marie vast dat SOESTERSCOURANI Foto: Goos van der Wilt De beer ls los. De 100.000e bezoeker ontving hem uit handen van wethouder G. Plomp. Vrijdag 22 juli was 't dan weer eens zo ver. De 100.000ste bezoeker van dit sei zoen passerde de kassa van het Soester Natuurbad. Even later stond de heer G. v.d. Ploeg uit Houten, ij was was 't, met echtgenote en de 4-jarige dochter Natascha oog in oog met wethouder drs. G. Plomp en chef badmeester Pe ter Uiterwijk. Felicitaties en geschen ken vielen hun ten deel. Soest had de 100.000ste weer binnen. De eerste maanden van het nieuwe sei zoen wezen regelrecht in de richting van een rampjaar. Waren er eind mei '82 aan de kassa reeds 34.000 bezoekers geteld, in dezelfde maand van '83 na men slecht 5500 zwemmers een duik in het Soester Natuurbad. Begin juni was qua omzet ook niet direct om over naar huis te schrijven, maar zomer werd het. Een brandende zon en een tropische hitte zorgden er voor dat het magische getal 100.000 ook dit jaar weer kon woren opgetekend. Toch is de loop er ondanks het redelijke tot fraaie weer in de laatste weken een beetje uit. De bedrijfsleiding van het Soester Natuurbad ziet een zekere zwemmoeheid als oorzaak voor de re cente teruglopende cijfers. Wat het tik ken van de kassa betreft ziet 't er de ko mende maand in leder geval weer wat florissanter uit. In verband met het 50-jarig bestaan van het zwembad staan er een groot aantal evenementen voor jong en oud op het programma. De woensdagmiddag spelinstuiven - de mini Triathlon en de eind augustus te houden zwemmarathon zijn daar spre kende voorbeelden van. Houden wij het de resterende zomermaanden een beetje redelijk droog dan voorziet "de nattigheid" van het gouden Soester Na tuurbad nog in veel zwemplezier. Wat heeft de gemeente Houten niet en Soest wel? Ondere andere een schit terend Natuurbad. Daarin ging de fa milie G. Ploeg uit Houten voor de twee de keer in hun leven verkoeling zoeken. Als 100.000e bezoeker was de tweede keer sprake van een overweldigende opvang. Na de geschenken (een gratis jaarabonnement, bloemen, ballons, knuffelbeer en wijn) in ontvangst te hebben genomen gaf de HXhOOOe zijn verhaal. "Wij waren," vertelt hij, "op zoek naar een zwembad waar, naast de mogelijkheid van zwemmen ook ruimte is voor recreatie. In Soest heb ben we dat gevonden. Een prachtige accomodatie, alleen de temperatuur van het water mag wel wat warmer zijn." De 100.000e en degenen die na hem komen, worden op hun wenken be diend. Een nieuwe gasmotorwarmte- pompinstallatie is onderweg. De computer is duidelijk in opmars en dat ls, ondanks allerlei - tijdelijke pro blemen, een goede zaak. Wanneer ons land de konkurrentie-slag met andere sterk geïndustrialiseerde landen sok- sesvol wil voeren, dan kan terzake niet met een belangstellende maar afwach tende houding worden volstaan. Inte gendeel. Eén van de levensgrote proble men is het enorme manco aan compu terkennis bij praktisch de gehele hui dige generatie werkenden. Ten tijde van hun schooljaren kon over deze ma terie niets worden geleerd. Immers: de computer bestond toen nog nauwelijks en voorzover hij bestond werd hij niet ln het onderwijs gebruikt. Nu moet deze kenniskloof worden overbrugd. Goede, zorgvuldig voorbereide (bij-)- scholing Is derhalve onontbeerlijk. Jos Linders Instituut voor Automati seringsopleidingen te Soesterberg start In september met enkele nieuwe com- puter-avondopleidingen. De automatiseringsbranche groeit al Jarenlang konstant met zo'n 10% a 20% per jaar. Recent onderzoek toont aan, dat deze groei - ondanks de ekono- mlsche recessie - gewoon doorgaat. En dat ls een goede zaak, hoewel dat tijde lijk allerlei problemen oproept, zoals het ontstaan van werkloosheid. Omdat die groei ekonomisch een goede zaak is, zal het op de duur ook sociaal een goede zaak blijken te zijn. Het is trou wens zeer de vraag of het automati seren als oorzaak van werkloosheid VIDEOTHEEK NW. BAABNSTRAAT25 BAARN - 02154-21781 OPEN van 11.00-19.00 uur ze door allerlei kabaal die nacht op nieuw geen oog had dichtgedaan. Arie schijnt de slaap van een onschuldige te hebben gehad. Bij het weggaan informeerde madame of 't echtpaar goed geslapen had. "Nogal rumoerig hier," antwoordde Marie. "Ach madame," luidde de ver klaring, "dat hoort er nu eenmaal bij hè." "Schoon was 't er in leder geval wél." stelde Arie tijdens de laatste etappe vast. ARIE WANDELAAR Op zaterdag 6 augustus a.s. vindt op kinderboerderij "De Vosheuvel" aan de Heiligenbergerweg de jaarlijkse geitenkeuring plaats van de geitenfok- vereniging Soest/Amersfoort. De lei ding van de kinderboerderij prijst zich gelukkig dat hun terrein dit jaar is uit gekozen voor de keuring. Er wordt een extra feestelijk tintje gegeven aan deze keuring. Zo zal er een verloting plaats vinden met diverse prijzen. De hoofd prijs is een nederlandse witte stamboek geitlam beschikbaar gesteld door één van de leden. Daarnaast zullen er di verse stands aanwezig zijn o.a. één met voorlichting over de aspekten van de geitenfokkerij en één over het kaas maken. De keuring begint om 9.00 uur v.m. en zal om ongeveer 12.00 uur beëindigd worden. De toegang is voor iedereen vrij. Er zijn voldoende parkeerplaat sen in de direkte omgeving. Er worden zo'n 35 geitenhouders ver wacht met in totaal een 75 4100 geiten. Deze geiten bestaan uit de rassen: Ned. witte geiten, Toggenburger en zwart bonte geiten. Ook de 7 geiten van de kinderboerderij worden gekeurd. Deze worden allemaal voor de jury gebracht door kinderen die regelmatig op de kin derboerderij komen en helpen. De loten voor de verloting zijn nu al op de kinderboerderij te verkrijgen 1,00. De keuring vormd een ideale ge legenheid voor ieder die het dier en speciaal de geit een warm hart toe draagt om op de hoogte te komen van het wel en wee rondom de geit. Natuur lijk zijn er naast de geiten vele andere diersoorten zoals b.v. pony's, schapen, een koe, kalvers (van diverse soorten), kalkoenen, ganzen, kippen, duiven, ko nijnen, cavia's te bewonderen. Welze ker dus een welbesteed uitje voor u en uw kinderen. Zoals u waarschijnlijk al gelezen heeft, heeft de boerderij het beroep bij de Raad van State gewonnen! Dat bete kent dat de Kinderboerderij voorlopig gesubsidieerd verder kan gaan. De subsidie die men nu krijgt is echter wel minder dan voorgaande jaren, waar door de kontributie iets zal veran deren. Half september wordt begonnen aan een nieuw seizoen met bekende en/of nieuwe aktiviteiten voor peuters en moeders, kinderen, tieners en vol wassenen. Over de aktiviteiten die er gaan starten kunt u te zijner tijd meer lezen in de Soester krant of u kunt daarover op de boerderij informeren. Lieden die goederen te koop aanbieden waarvan de opbrengst volgens hun zeg gen ten goede komt aan het behoud van De Vrije Teugel kunt u 't best naar de plaatselijke politie verwijzen. Er is, wat de stichting De Vrije Teugel be treft, geen sprake van een dergelijke actie. Desondanks zijn er "verkopers" op pad. mag worden gezien, omdat niet-auto- matiseren evengoed en misschien zelfs meer werkloosheid zou veroorzaken. De reden daarvan is dat wij als klein, grondstoffenarm en geïndustrialiseerd land een groot gedeelte van ons natio naal inkomen (ca. 50%) moeten verdie nen door goederen in het buitenland te verkopen. Dat gebeurt in konkurrentie met andere geïndustrialiseerde lan den, waarvan de meesten wel krachtig automatiseren (Amerika, Japan, Zwe den, W.-Duitsland). Door niet of te langzaam te automatiseren zouden wij. deze konkurrentie-slag kunnen verlie zen. Dat zou dan de helft van onze pro- duktie aantasten en daarmee een gi gantische werkloosheid kunnen veroor zaken. Werken met een computer is het werk van de toekomst Na de overgangsfase waar we ons thans in bevinden zal ongetwijfeld blij ken dat de computer per saldo welzijn en welvaart van mensen dient i.p.v. be dreigt. In de toekomst zal letterlijk ledereen met de computer te maken krijgen en zo goed als iedereen zal in zijn beroep de computer als gereed schap moeten gebruiken. Voor wie dat bijtijds leert, is er niet veel aan de hand. Maar het moet wel worden ge leerd, want ons bedrijfsleven is nu een maal bevolkt met een komplete gene ratie werkers die tijdens hun opleiding niets over een computer heeft geleerd. De reden daarvan ls heel eenvoudig: de computer was er nog niet of werd - voor zover hij er al was - niet in het onder wijs gebruikt. Daar nu ligt een belang rijke rem op de ontwikkeling van de automatisering: het massale manco in computerkennis bij de huidige volwas senen. Moeten de volwassenen terug naar school? Ja, eigenlijk zou dat moeten, maar dat is om allerlei redenen niet mogelijk. Een van die redenen is dat de scholen zelf nog met grote problemen op dit ge bied worstelen (bijscholing van leraren, beschikbaarheid van appara tuur, lesmateriaal, e.d.) Er moet der halve een tussenopleiding worden ge vonden. Die tussenopleiding bestaat uit de ouderwetse methode van overdag werken en 's avonds studeren; een gang van zaken die veel van de wat ouderen zich uit hun jongere jaren zullen herinneren en - veelal - niet eens met zoveel pijn. Maar dan moeten er wel avondopleidingen (lesstof, docen ten, apparatuur, enz.) beschikbaar zijn. Avondopleldlngen Cobol, Basic en Computerboekhouden Jos Linders Instituut voor Automati seringsopleidingen te Soesterberg heeft voor het seizoen 1983/'84 enkele nieuwe avondopleidingen gekreëerd welke in sept. a.s. aanvangen. Dit be treft de opleidingen - Practijkdiploma Cobol-programma - Practijkdiploma Programmeren in Basic - Computerboekhouden De opleiding voor het Practijkdiploma Cobol-programma duurt ca. 2 jaar en is bedoeld voor degenen die program meur van beroep willen worden. Deel name hieraan eist als vooropleiding minimaal Mavo-4. Het met deze oplei ding te behalen diploma is Rijkser- kend. Voor degenen die wel iets meer over automatisering willen weten, maar daar niet dlrekt hun beroep van willen maken, heeft Instituut Jos Linders de avondopleiding Programmeren in Ba sic ontwikkeld. Deze opleiding duurt ca. 4 maanden, eist geen bijzondere vooropleiding en kan met een examen worden afgesloten. Het hoofddoel van de kursus is, zoals de naam zegt, leren programmeren. Dat is iets anders dan een programmeertaal leren; leken ver gissen zich daar vaak in. De kern van het programmeren ls nl. problemen analyseren en er oplossingsmethoden - in vakjargon: algoritmen - voor bou wen. Pas daarna is een programmeer taal nodig om de gevonden oplossings methode zodanig met computerin- strukties te koderen dat de computer deze kan verwerken. Een program meertaal leren zonder iets te leren over probleemanalyse en oplossings methode. is ongeveer te vergelijken met een Frans woordenboek van buiten leren, om de Franse taal mach tig te worden. De programmeertaal van deze avondopleidingen is Basic, omdat zo goed als alle micro-compu ters daarmee werken. Het bijbehoren de examen wordt door Instituut Jos Linders zelf afgenomen omdat er voor een dergelijke opleiding (nog) geen of ficieel door het Rijk erkend examen be staat. De nieuwe avondopleiding Computer boekhouden ls bedoeld voor boekhou ders/administrateurs e.d. die te ma ken krijgen met het omschakelen van een hand- of mechanische boekhouding naar een computerboekhouding. Deze opleiding die de werkvorm heeft van een practicum sluit aan op bekende doch zeer verouderde practijkdiploma Boekhouden van de Ned. Associatie. Hoe zeer dit examen achterloopt bij de tijd blijkt bijv. uit het feit dat anno 1983 van de examenkandidaten boekhou- kundig nog steeds niet anders wordt verlangd dan dat zij een boekhouding kunnen voeren met een potloodje, een papiertje en een vlakgummetje. Ver der vraagt men bijv. nog steeds om En gelse ponden om te kunnen rekenen in guldens, om de rente van een rekening courant-lening handmatig uit te kun nen rekenen e.d., maar over een com puter wordt nog met geen woord ge rept. Het 6 avonden durende practicum Computerboekhouden zorgt daarom voor een wel zeer noodzakelijke aan vulling op het Practijkdiploma Boek houden. Een studiegids met uitgebreide infor matie Is verkrijgbaar bij Jos Linders Instituut voor Automatiseringsoplei dingen, Amersfoortsestraat 70/D, 3769 AL Soesterberg (tel. 03463-3222). "Vrouwen oriënteren zich op de samenleving" (VOS) heet de cursus die op 21 september van start gaat. De cursus wordt gehouden in dorpshuis De Borg op woensdagmorgen van negen tot elf uur. De VOS-cursus is een nieuwe vorm van leren. Er wordt met elkaar gepraat over een aantal onderwerpen waar vrouwen regelmatig mee te maken krijgen. De onderwerpen worden met elkaar gekozen. Er wordt gepraat in een groep van 10 tot 15 vrouwen. Er zijn twee kursusbegeleidsters die de onderwerpen voorbereiden. Door middel van deze cursus kan men andere vrouwen leren kennen; van hen horen hoe ze over bepaalde dingen den ken hen vertellen hoe men zelf tegen de dingen aankijkt en meningen en er varingen uitwisselen om het eigen in zicht te vergroten. Een week voordat de cursus begint wordt in De Borg een informatie- ochtend gehouden op woensdag 14 sep tember. Een begeleidster is aanwezig voor nadere informatie. Deze informa tie-ochtend kan tevens gezien worden als een reünie van oud-cursisten. Opgave bij Marijke de La Mar, tel. 10084 of Toos Slagt, tel. 17641. Gedu rende de cursus is er kinderopvang. Aan bepaalde ontvreemdingen gaat men wennen, meer vervelend blijft 't. Uit de geparkeerde auto van mevrouw B.B. uit Soest werd een autoradio ont vreemd. De diefstal vond op de Dalweg plaats. De politie mag het verder uit zoeken. Steenhoffstraat 13 3764 BH Soest Telefoon 02155-10115 VERKOOP VAN OCCASIONS Schrijfmachines Rekenmachines Copieermachines Enige tijd geleden was de fiets van een jeugdige Soesterberger gestolen. Hij nam het recept van de dief over en ei gende zich de flets van een plaatsge noot toe. De laatste benadeelde zag zijn tweewieler in Soesterberg staan en kreeg zijn bezit terug. Hoewel de oude "eigenaar" aanvankelijk ontkende viel hij tenslotte toch door de mand. Een fiets armer, een proces verbaal rijker. Romax... de beste merkuitlaat van Nederland, nu met kwaliteitscertificaat W A. J. Zwiers Weegbreestraat 54 Soest Tel. 17658^/ iVAN WEEOESTRAAT17A - SOEST - Telefoon 02155-17120- TWinS?"1' 'iiivinUV* Prins Hendriklaan 1 Soest Telefoon 02155-13807 Erik van Dorresteyn medewerker 't Vaarderhoogt Veel mensen vooral in de steden, kunnen helaas niet beschikken over een tuin, omdat zij bijvoorbeeld op een flat wonen. Maar wanneer je door een willekeu rige flatwijk komt, lijkt het soms wel of deze mensen blij zijn met dit feit. De meeste balkons zijn kaal en grauw, terwijl er mogelijkheden te over zijn om er iets van te maken. Bij het kiezen van de beplanting dienen we wel re kening te houden tnet de ligging van het balkonligt dit op het noorden, dan zijn alleen zeer sterke plan ten geschikt, terwijl voor een balkon op het westen alleen windbestendige planten in aanmerking ko men. Blijven over de zuid- en oostkant, die ons de meeste mogelijkheden bieden. De mogelijkheid, waar het meest gebruik van wordt gemaakt, is het ophangen van bakken aan de balustrade, met daarin voor namelijk eenjarige planten. Er is volop keus in materiaal en afmeting, zodat voor iedere toepassing wel iets te vinden is. Het best bevallen in het algemeen de plastic en asbest-ce- ment of eternitbakken. In de laatste zitten meestal geen afvoergaten, die er echter beslist wel in gemaakt moeten worden. Als deze gaten ontbreken, verandert de bak na een stort bui in een moeras, iets, waar de meeste planten niet zo gek op zijn. De diepte van de balkonbakken moet minimaal 20 cm. bedragen. De beste vulling, vooral bij eenjarige planten, is potgrond; dit bevat niet genoeg voedsel voor de hele zomer, omdat de planten relatief in een kleine hoeveelheid grond staan, waarvan de voed selvoorraad na ongeveer twee maanden uitgeput is. Van belang is het om dan bij te gaan mesten met kamerplantmest of speciale balkonbakkenmest. Eenmaal per week mesten is voldoende en dan niet een te hoge concentratie (gebruiksaanwijzing op de verpakking opvolgen Heesters, vaste planten en bomen kunnen overigens ook uitstekend groeien op een balkon. De minimum diepte van de kuip of pot moet dan wel zo'n 40 cm. bedragen en de doorsnede 40-60 cm. Ook hier zijn de afvoergaten van belang en het beste is om de kuip op een paar stenen of houtblokken te plaatsen, zodat het water vlot afgevoerd wordt. In de bak moet eerst een drainagelaag aangebracht worden van pot scherven of kleikorrels. Hierop komt een afdekking van bijvoorbeeld nylondoek; dit om te voorkomen, dat de grond tussen de scherven komt, zodat het drainageeffect verloren gaat. Hierna wordt de bak gevuld met potgrond, vermengd met 1/3 deel scherpzand en een paar handen gedroogde koemest. Op deze manier kunnen we zeer veel laten groeien op een balkon tot boompjes zoals Gouden Regen en Prunus toe. Lagere coniferen en dwergsoorten zijn vrij goed te houden, terwijl de meeste hogere soorten het ln het algemeen moeten afleggen tegen de wind. Wat de klimplanten betreft groeien de Clematissoor ten het beste op het balkon, maar ook klimrozen zijn geschikt. Kamperfoelies kunnen wat meer schaduw verdragen en dit geldt ook voor de gewone klimop, die het voordeel heeft, dat hij zich aan de muur hecht en 's winters groen blijft. Verder zijn de meeste soorten heesters geschikt om op het balkon te planten waarbij we meer succes zullen hebben met bladverliezende heesters dan met groenblijvende. Ook in de vaste planten zijn er eigenlijk geen beper kingen. Wanneer het 's winters harder gaat vriezen, is het wel aan te bevelen de bakken met oude kran ten of piepschuimplaten te beschermen

Soester Courant | 1983 | | pagina 7