R Stalenhoef b» Betonrot bezorgt Soest schade van 4 a 6 miljoen Waarom tobbe, als er een Wasserette is Autoplaatwerkerij mag voorlopig open blijven DE KLOK Spullenhulp wil kantoorruimte en vaste aanstelling Elly Joosten Sfeervol gordijn. ïbiNNBNhu'lS Kompostbedrijf heeft in toekomst voldoende capaciteit voor Soest en Baarn. Kindervakantieweek Baarn 1983 Vorstelijke occasions aan de Koningsweg De Perseïden komen f.i. -rfs~cs, Flats in Smitsveen en op de Eng aangetast Van Weedestraat 52 (achter Tiff any) - T elef oon 15229 BETAMAX VHS - VCC S Auto-plaatwerk/Spuitbedrijf 1e Heeserlaantje 2 Soest Telefoon 02155-18600 Bestuur schrijft brief aan wethouder Kingma DE KORTE DUINEN 10JAARJONG cLkcE0tc6uimu^ a#'- Voordat uw DONZEN DEKBED aan zijn zomerslaapje begint laat u hem toch even WASSEN in de Wasserette? autosmeeing Autocentrum Soest bv Wijnliefhebber aangehouden DIT KAN ALLEEN BIJ DE ECHTE KLEURENFOTO-SPECIALIST. Soester Courant van woensdag 10 augustus 1983 rage. Dak- an vriende- Jin om het ■ngeving ïrderop be- net balken io\ metsel- /erdieping: et en over- kamer in- gelegen en duin- grond zijn ons, fraaie en schuif- eerkamer, ken, wijn- e douche- el van dit ^■-gas. eigen ver eent voor vrije kan- moderne ing op de n, houten :uur. luxe prachtige els. toilet, ir de ver- Er waart een spook door de woning bouw in Nederland, dat inmiddels al voor miljarden guldens schade heeft aangericht aan flats en gebouwen waarin beton is verwerkt. Betonrot is het nieuwe modewoord; ontstaan door een foute constructie van het eens zo onverwoestbaar lijkende beton. Ook de gemeente Soest onder vindt er de uiterst vervelende en vooral kostbare ziekteverschijnselen van. De 880 flats in het Smitsveen en de 240 flats op de Eng zijn door betonrot aan getast. De schade wordt door een woordvoerder van de Woningbouwver eniging Soest nu al geschat op vier tot zes miljoen gulden. Volgend jaar begint men met een grootscheepse red dingsactie, die zeker drie jaar zal duren. Volgens de heer W. van der Vorm van de Woningbouwvereniging Soest is er beslist geen reden voor paniek, omdat de aantasting van het beton nog niet gevaarlijk is en de herstelwerkzaam heden uit puur preventief oogpunt zul len worden uitgevoerd. De woning bouwvereniging heeft een onderzoek laten verrichten naar de betonrot in Soest door het adviesbureau Intron, gespecialiseerd in materiaalonder- houd en het testen van constructies. De twee rapporten die het adviesbureau in deze zaak heeft geproduceerd wijzen er op dat de miljoenenschade goed te repareren is. Balkons, galerijen, trappenhuizen en betonwerk aan de buitenkant; overal zijn de verschijnselen van betonrot zichtbaar: het beton brokkelt af en soms is het ijzeren vlechtwerk, dat juist voor de extra stevigheid zou moeten zorgen, al duidelijk zichtbaar. Door het hele land constateerde men de laatste jaren deze aantasting van betonwerk, maar de totale schade is nog lang niet te overzien. Onzorgvuldig werk De oorzaak van het verschijnsel is te vinden in de wijze waarop de flats en gebouwen in de zestiger jaren uit de grond zijn gestampt. Zo werden de flats in het Smitsveen in 1968 tot '70 gebouwd en de flats op de Eng in 1962- '63. Onjuiste uitvoering van het werk en onzorgvuldig werk zijn, naast het gebrek aan voldoende kennis met be trekking tot de constructie, de grote boosdoeners. Kenmerkend voor een tijd waarin de woningbouw een enorme vlucht nam en men met beton een bijna onverwoestbaar materiaal leek te heb ben gevonden, vooral geschikt voor de zo in zwang zijnde hoogbouw. In het beton is, ter versteviging van de constructie, ijzeren vlechtwerk aangebracht. Dit ijzer moet echter op z'n minst een dekking van twee en een halve centimeter hebben, om roest- vorming te voorkomen. In veel geval len is de betonlaag echter maar half zo dik. Vocht en luchtverontreiniging hebben vrij spel om op het ijzer in te werken en doen hun vernietigende werk. Ook blijkt de samenstelling van het beton lang niet altijd goed te zijn. Daar plukt men nu bij de Wo ningbouwvereniging Soest de wrange vruchten van. Het ijzeren vlechtwerk in het beton gaat roesten en zet uit. Het beton brokkelt langzaam af en als er niets aan gedaan zou worden, zal op die manier de complete constructie worden aangetast, met alle rampzalige gevolgen vandien. Zover zal het vol gens de heer Van der Vorm niet ko men, hoewel de huidige schade al een enorme strop voor de woning bouwvereniging is. Gevaarlijk is de situatie nog niet, omdat de dragen de delen nog intact zijn. "We gingen er van uit dat het beton werk vijftig jaar of langer mee zou gaan, maar dat haalt het zeker niet. De eerste tien jaar leek alles goed te gaan, maar nu is het foute boel. Het is natuurlijk een enorme strop, maar we hopen in ieder geval dat we er op tijd bij zijn". Zelf betalen Herstel van de schade zal zeker drie jaar in beslag gaan nemen en de kos ten van de redgingsoperatie worden nu al op vier- tot zes miljoen gulden geschat, die de woningbouwvereniging waarschijnlijk uit eigen middelen zal moeten betalen. Doordat de schade landelijk gezien in de miljarden loopt, heeft het ministerie al laten weten hier geen dekking voor te kunnen, vinden, zodat het op de schouders van de plaatselijke woningbouwverenigin gen terecht zal komen. De post onder houd krijgt het de komende jaren waarschijnlijk zwaar te verduren. Bij de Woningbouwvereniging Soest hoopt men in ieder geval de betonrot goed te kunnen aanpakken, hoewel een afdoende medicijn tegen de ziekte nog niet precies bekend is. "Het is moeilijk te zeggen wat nu de beste op lossing is", aldus de heer Van der Vorm. "We beginnen in ieder geval volgend jaar met de boel eens goed schoon te maken en een afschermende laag aan te brengen, in de hoop de be tonrot hiermee afdoende aan te pak ken". Voor de Woningbouwvereniging St. Joseph, die een flatgebouw op de Al- bert Cuyplaan heeft en de vijf flatge- bouwen aan de Dalweg, de Akkeren en de Haverweerd die eind 1971 zijn neergezet, ziet het er volgens woord voerder M. Westveld "redelijk gunstig" uit. "We hebben twee jaar al vrijwel geen klachten. Daarvoor hadden we wel grote schade aan de flat op de Al- bert Cuyplaan. De betonconstructie van de galerijvloer was aangetast en daar is kunststof op aangebracht. Aan de andere flatgebouwen zijn wel wat kleine beschadigingen, maar er zijn geen balkonplaten aangetast. De beschadigingen zijn meer door stoten veroorzaakt. Uit de dragende delen van de galerijvloer zijn wel wat stukjes, maar dat is beslist niet rampzalig. Twee jaar geleden is een inventarisatie opgemaakt en het ijzeren vlechtwerk was nog in orde. De huidige schade is op redelijk eenvoudige wijze te herstel len en de kosten gaan beslist niet in de tonnen lopen. Wel wordt overwogen om een beschermende laag aan te bren gen, maar dit is nog afhankelijk van de vraag hoeveel dat gaat kosten. We zijn in ieder geval wel met het on derzoek bezig. Reden voor paniek is er niet, wèl voor oplettendheid". De autpplaatwerkerij van J. H. van Velzen aan de Molenstraat 132 kan voorlopig open blijven In afwachting van een beslissing van de Kroon. Dat is bepaald door de waarnemend voorzit ter van de afdeling geschillen van de Raad van State, staatsraad mr. T. J. A. M. van Lier. Die toestemming is verleend op voor waarde dat Van Velzen geen spuitwerk verricht. Hij mag alleen werken tussen acht en vijf uur overdag en niet op zon en feestdagen en bovendien moet hij er voor zorgen dat zijn bedrijfje niet meer lawaai dan 50 decibel veroorzaakt. De staatsraad heeft dat bepaald naar aanleiding van het verzoek om schorsing dat Van Velzen heeft inge diend tegen het door burgemeester en wethouders van Soest uitgevaardigde bevel tot sluiting van zijn bedrijfje. Op dat verzoek heeft de waarnemend voorzitter van de afdeling voor de ge schillen van bestuur nu dus gereageerd met schorsing van het bevel tot sluiting en de voorlopige voorziening dat Van Velzen mag blijven doorwerken in afwachting van een beslissing van de Kroon. De Kroon moet namelijk een beslissing nemen over het bezwaarschrift dat Van Velzen tegen het sluitingsbevel heeft ingediend. Met zo'n Kroonproce- dure gaan ambtenaren van het mini sterie van Volkshuisvesting, Ruimte lijke Ordening en Milieubeheer bekij ken of de autoplaatwerkerij gehand haafd kan blijven of uiteindelijk toch zal moeten worden gesloten. Van Velzen repareert de auto's op het erf en in een schuur bij zijn woning. Er zijn geen klachten van omwonenden over zijn bedrijfje, maar de gemeente wil hem om planologische redenen geen hinderwetvergunning verlenen. De commissie voor de beroepschriften heeft het college van burgemeester en wethouders geadviseerd Van Velzen een ontheffing te verlenen, maar b. en w. en de raad willen daar niet aan omdat ze beducht zijn voor uitbreiding van het bedrijf, waarna het nog veel moeilijker zou worden om het weg te krijgen. De waarnemend voorzitter van de afdeling voor de geschillen van bestuur van de Raad van State heeft bepaald, dat de gemeente er in ieder geval niet zoveel belang bij heeft dat het bedrijfje onmiddellijk moet worden gesloten. Wél groot is het belang van Van Vel zen, want die zou bij sluiting van zijn bedrijfje brodeloos worden. VIDEOTHEEK NW. BAARNSTRAAT 25 BAARN - 02154-21781 OPEN van 11.00-19.00 uur I t. In een brief aan welzijnswethouder Frans Kingma, waarvan een afschrift is gestuurd aan de fractievoorzitters van alle in de Soester gemeenteraad vertegenwoordigde politieke partijen, heeft het bestuur van de Stichting Spullenhulp bij monde van zijn voor zitter, de heer Dick Stroband, sterk aangedrongen op het beschikbaar stel len van gelden om secretaresse Elly Joosten aan te stellen als halve beroeps kracht. Bovendien wil Spullenhulp de beschikking krijgen over een kantoor ruimte op het terrein van het "kring loopcentrum" aan de Veldweg. "Al meer dan tien jaar werkt Elly Joosten als bedrijfsleidster, schoon maakster, sorteerster, boekhoudster, telefoniste en sociaal werkster voor de Stichting Spullenhulp", aldus de brief. Als "beloning" daarvoor ontvangt ze haar ABW-uitkering en een bedragje van 21,- per week van de Stichting. Nu in de afgelopen tien jaa£ gebleken is dat Spullenhulp goed functioneert en er steeds vaker een beroep gedaan wordt op Spullenhulp, zowel qua aanbod als qua vraag naar spullen en er meer vrijwilligers werkzaam zijn, is het voor Elly Joosten en haar kinderen niet meer op te brengen om dagelijks, ook 's avonds en in de weekeinden, als vrijwilligster klaar te staan voor Spullenhulp. Haar privéleven wordt reeds jaren zwaar belast, legt de heer Stroband uit. "Het is daarom beslist noodzake lijk dat de stichting zelf op Veldweg 6 een kantoorruimte krijgt met een eigen telefoon, iemand op dat kantoor (bijv. drie dagen in de week), voor de beant woording van de telefoon, het aanne men van spullen, het praten met de mensen die langskomen en het opvan gen van de vrijwilligers. Ruimte daar voor is in principe aanwezig en in het bezit van de gemeente. Spullenhulp kan dan ook uitgebouwd worden met een reparatiewerkplaat?..etC- "Ons voorstel aan de gemeente Soest is: 1. Help ons zo spoedig mogelijk aan kantoorruimte op Veldweg 6; 2. Een aanstelling voor een halve be roepskracht in de persoon van Elly Joosten, die heeft bewezen daarvoor zeer geschikt te zijn. Vandaaruit kan Spullenhulp uitgroeien tot een groter vrijwilligersprojekt en ook een funktie vervullen in de opvang van (jeugdige) werklozen". De brief vervolgt: "Voor de continuïteit van onze bloeiende stichting kan on mogelijk alleen met vrijwilligers ge werkt worden. Er moet iemand zijn die de boel coördineert en die aanspreek baar is voor het geheel. Dan kan niet meer bij Elly Joosten aan huis". Vanuit deze "cri de coeur" en dit voor stel wil het bestuur van de stichting Spullenhulp zo spoedig mogelijk een gesprek met de wethouder hebben. In een onlangs uitgegeven persbericht spreekt de stichting over "redelijke, uitvoerbare voorstellen, die de ge meente nauwelijks iets hoeven te kos ten, aangezien het rijk en de provincie ook financieel bijspringen in projecten als "Spullenhulp". Voor de door de ge meente beschikbaar te stellen kantoor ruimte kan de stichting eventueel huur betalen. Als de plannen doorgang vin den kan Spullenhulp ook vaker open zijn. "Dan kunnen we gaan denken aan een kleine reparatiewerkplaats, en kan Spullenhulp nog verder uit groeien tot een uniek kringloopcen trum, waar Soest trots op kan zijn". in de maand augustus iedere maandag t/m zaterdag een dagelijks wisselende schotel voor slechts f 10,-. BIRKSTRAAT 108, SOEST 02155-13720 't Zwaantje-Soesterberg presenteert 'Koksmaatjes-men u' Voor een aantal genodigden zal de presentatie plaatsvinden van het "Koks maatjes menu" 1983 op woensdag 17 augustus om 16.00 uur. Gezien het feit dat het in het café- reTtaurantbedrijf vandaag de dag net allemaal rozegeur en maneschijn is zal het U niet verbazen dat de werk gelegenheid voor de "nieuwe aanwas" in deze bedrijfstak ernstig dreigt te stagneren. Als erkend leerbedrijf van de Stichting Vakopleiding Horeca, tracht de direc tie er alles aan te doen om jonge, enthousiaste koks datgene van *"t Zwaantje" mee te geven waar zij later veel profijt van zullen hebben. Daar de opleiding van leerling koks bij het overgrote deel van het publiek nog vrij onbekend wil men aan dit toch mooie beroep nog meer aandacht te geven. Het programma luidt: Ontvangst genodigden met Kaapse champagne. Openingswoord door de heer Jac. W Leenaerts, directeur restaurant '1 Zwaantje. Uiteenzetting door de heer Ligthart hoofdconsulent S.V.H. Gelegenheid tot het vragen stellen aar de leerling kok van dit opleidingsjaar Jeroen Schinkel. Prestatie van de wijnen die het "Koks maatjes menu" vergezellen, n.1. dt Kaapse wijnen. Aanvang van het Koksmaatjes menu dat is uitgewerkt door leerling kok Je roen Schinkel. Ruiten vernield De eigenaar van een bedrijfspand aan de Amersfoortsestraat in Soesterberg deed in het weekeinde aangifte van de vernieling van twee ruiten. Van de daders ontbreekt elk spoor. Zacht glooiende stoffen, fraai gedrapeerde motieven. Ze vormen het dekor van uw interieur, klassiek of modem. Ze brengen sfeer in uw huis. Kom eens kijken naar onze grote kollektie gordijnen en laat die stofjes eens door uw vingers glijden. mollerusstraat 7 laanstraat 22 3743 BG Baarn tel. 02154-12797 k.deboer&zoon bv adviseurs voor interieur en binnenhuisarchitectuur svm Hij is dan weer schoon en lekker fris voor f 1 's morgens gebracht, 's middags klaar, droog en wel. Van Weedestraat 52 (achter Tiffany) - Telefoon 15229 Foto: Herman van Dam De grote machine waarin de kompost wordt gemaakt. Als het plan tot modernisering van het kompostverwerkingsbedrijf aan de Maatweg, onderdeel van het Kompost en Rioolwaterzuiveringsbedrijf Soest- Baarn, kan worden gerealiseerd, wordt de totaal-capaciteit van het bedrijf aanzienlijk opgevoerd. Het is dan zelfs zo, dat de installatie alle huis vuil uit Soest en Baarn, inclusief het grove vuil, zal kunnen verwerken, zodat beide gemeenten geen beroep meer behoeven te doen op de (dure) medewerking van de AVR (Afvalver werking Rijnmond), waar nu nog een groot gedeelte van het vuil naar toe gaat. De huidige installaties van het kom postbedrijf hebben een totale jaarca paciteit van 9.500 ton huisafval. Die heeft men weten op te voeren tot 11.500 ton. Dat komt neer op de helft van de jaarlijkse aanvoer van huisvuil uit Soest en Baarn. Met het grove vuil erbij bedraagt die aanvoer 28.000 ton, en dat is precies de capaciteit waartoe de installatie bij de modernisering verhoogd wordt. Op het ogenblik is de situatie zo, dat het restant van het vuil uit de beide gemeenten via een over slagstation in Utrecht naar Rijnmond wordt gebracht. Daaraan kan straks een einde komen als het modernise- ringsplan wordt goedgekeurd. Het con cept is gereed; in september moet het bestuur goedkeuring verlenen, waarna de beide gemeentebesturen en gede puteerde staten het plan in behande- ling nemen. Of Soest en Baarn dan inderdaad hele maal van de AVR af zijn, is mede afhankelijk van de eisen die de provin cie stelt, met name met betrekking tot het niet verwerkbare afval. Het is de bedoeling dat het compostbe- drijf volgend jaar wordt aangepast aan de eisen van de tijd. Deze renovatie is noodzakelijk als gevolg van de moder nisering van de huisvuilverwerking. De verwachting is, aldus de heer J. F. Moll, bedrijfsleider van het Kompost en Rioolwaterzuiveringsbedrijf, dat de renovatiewerkzaamheden een jaar in beslag zullen nemen, zodat het geheel vernieuwde systeem met een veel grotere capaciteit in 1985 in gebruik kan worden genomen. Het Kompost- en Rioolwaterzuive ringsbedrijf Soest-Baarn functioneert al 23 jaar, sinds op 28 juni Prins Bern- hard het officieel in gebruik stelde, nadat het drie jaar had proefgedraaid. In de 23 jaar dat het huisvuil tot kompost werd verwerkt is er weinig of niets aan de installatie veranderd. Het huisvuil wordt nog steeds door de ge meentelijke reinigingsdiensten van Soest en Baarn in huisvuilwagens naar de Maatweg gebracht. De wisselende samenstelling van het huisvuil door de opkomst van materiaal als plastic, blikjes etc. Van maandag 15 augustus tot en met vrijdag 19 augustus is er voor kinderen van 6 tot 12 jaar van alles te doen in Baarn. Het is de laatste volle week van de vakantie en de organisatoren heb ben hun best gedaan om deze week extra leuk te maken. Het programma omvat van alles en nog wat: Elke dag, van 10.00 tot 12.00 uur en van 13.30 tot 15.30 uur, zijn er een heleboel aktiviteiten, zoals: - een drukkerij waar de kinderen hun eigen krantje kunnen maken; - een video-hoek en een hoek met een heleboel stripboeken; - handenarbeid, bij voorbeeld sieraden maken, potten bakken, timmeren, mas kers maken, etc. - zelf een circus maken, met een heuse goochelaar etc, en zelf een spel maken; - sport: twee keer in de week wordt er een duik in het zwembad genomen en er komt ook een grote zeskamp; bovendien kunnen de kinderen mee- MITSUBISHI-DEALER - PEUGEOT - OCCASIONS UW DEALER VOOR iBnOOl Koningsweg 14 - Soest - Tel. 02155-13227 doen aan de „spelen-kermis". Op de eerste morgen krijgen de kinde ren alles te zien, zodat ze kunnen kie zen waaraan ze op de andere dagen willen meedoen. Aan het slot van de week, op vrijdagmiddag, volgt er een voorstelling van het circus dat de kin deren zelf in elkaar hebben gezet. Alle aktiviteiten vinden plaats in het sportcentrum De Trits, Goeman Bor- gesiuslaan. Als het mooi weer is wordt ook gebruik gemaakt van het kermis terrein aan de Jozef Israëlsstraat. Een weekkaart, waardoor de kinderen aan alle aktiviteiten kunnen meedoen kost 12,50. Wie maar één dag wil mee doen kan een dagkaart kopen voor 3,-. De kaarten zijn verkrijgbaar aan de kassa van De Trits, dagelijks van 9.00 tot 17.00 uur. De Kindervakantieweek wordt georga niseerd door: Sportcentrum De Trits. Projekt Sportieve Recreatie, Open bare Bibliotheek, het Filmhuis, het Poorthuis/stichting IHC en een groot aantal vrijwilligers uit Baarn. De politie hield vorige week een 46- jarige inwoner van Soest aan, die uit een woning aan de Stadhouderslaan maar liefst li flessen wijn had weg genomen. Een buurtbewoonster had de man zien lopen en waarschuwde de politie. Die stelde een onderzoek in het huis in, waarvan de bewoners zelf overigens met vakantie waren. Op grond van het signalement dat door de buurvrouw werd opgegeven wist de politie al snel naar wie zij moest zoeken. In de nachten van 11,12 en 13 augustus aanstaande kunnen we bij heldere he mel een bijzonder boelend verschijnsel waarnemen. Op zijn jaarlijkse baan om de zon zeilt onze aarde dan door de dichtste zwerm kleine materiedeel tjes, zogenaamde meteoren en meteo rieten, welke zich in de buitenaardse ruimte bevinden. Men spreekt van "vallende sterren", maar echte ster ren zijn het dus niet. Waar komt dat lichteffekt dan van daan? Wel, een klein gedeelte van deze zwerm bevindt zich zo dicht bij de aard baan, dat ze inderdaad in onze damp kring terecht komen en dan door de grote snelheid door de wrijving met de lucht gaan gloeien. De allermeeste van deze deeltjes zijn maar uiterst klein: ongeveer als zand korrels. Die verbranden al voordat ze het aardoppervlak bereiken. En kele zijn wat groter, bijvoorbeeld als een knikker, en in zeldzame gevallen zo groot als ongeveer een baksteen. Hoe groter ze zijn, hoe feller het licht. Soms vallen ze door de hitte explosief in stukken uiteen, zoals bijvoorbeeld op zaterdagavond 27 maart 1982 in zuidoostelijke richting heel mooi te zien was. De naam Perseïden komt van het ster renbeeld Perseus, waar we de "vallen de sterren" vandaan zien komen. We moeten dus kijken naar het noord oostelijke gedeelte van de hemel. De meeste worden verwacht in de nacht van 12 op 13 augustus. Kijkt u nit met een sterren- of verre kijker maar gewoon met het blote oog. U geniet dan van de volle pracht van het hemelgewelf. A. J. G. van der Drift L'LPHEU Poolster,, maakt het noodzakelijk het huisvuil te scheiden voordat het de bio-stabilisa- tor bereikt. Dat is een twintig meter lange ronddraaiende ketel, waarin het huisvuil tot kompost wordt omge vormd. Dit gebeurt onder hoge temperatuur dankzij de aanwezigheid Foto: Herman van Dam Het "hart" van de eigen energie-voorziening, die voor 80% de behoefte dekt. Snel. Lever vandaag nog uw kleurenrolletje bij ons in. Kunt u morgen na de lunch genieten van uw schitte rend afgedrukte kleurenfoto's. En nog op een groter formaat dan normaal ook! Zonder dat 't u een cent méér kost. Alleen bij ons: Van Weedestraat 17 - Soest Telefoon 02155-13917 van bacteriën. Na het verwerkingspro ces blijft de kompost nog vier maanden liggen om te rijpen. Ze is dan zeer ge schikt voor land- en tuinbouwdoelein- den en vindt dein ook gretig aftrek bij de groothandelaren. Sinds kort maakt het bedrijf ook sier- tuinkompost, die ook door particulie ren kan worden gekocht. Dit is moge lijk gemaakt na verzoeken hiertoe uit Baarn en Soest. Het bedrijf in Soest levert de kompost weliswaar aan be drijven, maar ook aan particulieren. Dat gebeurt nu nog, althans de losse verkoop. Voor verpakte tuinkompost kan men tegenwoordig bij de winkels terecht. Rioolwaterzuivering Bij het kompostbedrijf behoort ook het rioolwaterzuiveringsbedrijf, een combinatie die niet vaak voorkomt. Dat wordt waarschijnlijk mede veroor zaakt door de moeilijke integratie van de twee bedrijven. Ook wat Soest- Baarn betreft is de ideale toestand nog niet bereikt, maar de heer Moll ver Baarn betreft is de ideale toestand nog niet bereikt, maar de heer Moll ver wacht toch dat deze in de toekomst gerealiseerd kan worden. Het rioolwaterzuiveringsbedrijf zui vert het rioolwater van Soest, Baarn, Lage Vuursche en sinds kort ook Soes terberg en voert het gezuiverd af. Door eigen energiewinning, waarmee vier jaar geleden een begin is gemaakt, probeert het bedrijf zelf-supporting te worden. Daartoe wordt de warmte van de generatoren benut. Het resultaat van deze vorm van energiewinning is een dekkingspercentage van 80 in de eigen energievoorziening. Voor de res terende twintig procent moet nu nog een beroep worden gedaan op het elec- triciteits- of het gasbedrijf. Men is bezig met pogingen om de ener gievoorziening voor de volle honderd procent uit eigen middelen te halen. Men denkt, dat dit tegen het einde van het jaar grotendeels gerealiseerd kan zijn. Het Kompost- en Rioolwaterzuive ringsbedrijf wordt gerund door een personeelsbezetting van twaalf man. Als straks de capaciteit van het kom postbedrijf met meer dan de helft zal zijn opgevoerd, moeten twee perso neelsleden extra worden aangetrokken. Het personeel zorgt ove rigens niet alleen voor het functioneren van het bedrijf, maar ook voor de voor lichting. Opvallend is dat veel scholen enz. graag een excursie maken naar het bedrijf aan de Maatweg of indien mogelijk een open dag bezoeken. i

Soester Courant | 1983 | | pagina 3