.XV NIJHOF Filmhuis Artishock beleeft drukke tijden CRÊPB WSSÏTE Het is nu de tijd voor het kiezen van een abonnement ZELFBOUW BAARN "KANS VOOR EEN KIND" KEES FRANK SPECIAALZAAK IN >ov<b Kipfilet DRUKKERIJ SMIT U VINDT TOCH OOK DAT 'N KIND NIET ONNODIG MAG STERVEN? Verklaring van een medemens Wim Groart:Geslaagde gok met zomer openstelling' Uit in Amersfoort 83/84 is verschenen! 'Uit in Amersfoort '83/ '84' Soester Courant van woensdag 10 augustus 1983 ALLES I ONDER 1 S ÉÉN DAK 3 Het kan ook anders!! Een douche of bad spettervri] maken Douche en badwanden: Keuze uit10 modellen met hoekinstap, schuitdeur of klapdeuren in wit, brons of blank alumunium. diverse maten. Aanbieding: klapdeur zijwand al 80 x 80 cm. 339,- 5 i90 x 90 cm. 365,- i S 5 hoekinstap rookglas375,- Douche-gordijnen: moderne vrolijke dessins, diverse maten. Douche-stangen: 8 kleuren-één - twee of driezijdig Prijsidee - 2 zijdig - 90 x 90 cm. 42,75 Klopboormachines om overal door te drammen Bosch - (CSB 500-2E) 500 watt - 2 toeren electronisch NU298,- «i Black en Decker - (D 303 R) 750 watt - rechts of links draaiend £557-NU 295,- Makita - (HP1300 S) 430 watt - electronisch rechts of links draaiend $95!- NU 199,- Bouwpakket - keuken Stel zelf nu uw keuken samen - met Burg bouwpakket keuken Prachtige zand beige kleur Prijsidee: onderkast met lade - 50 cm. 131 ,- 60 cm. 148,- 100 cm. (2 laden) 198,-, 120 cm. (2 laden) 220,- Wandkasten: 30 cm. 59,- -110 cm. 111,- 50cm.69,- -I20cm.128,- 60cm..73,- Verder hoekkasten - staande kasten - ovenombouw enz. 'BUR0" voor 't nieuwe studiejaar diverse kleuren - grenen kleur blad - maat 100 x 50 cm. 79,- Buro met opbergvak 2 laden- in grenen, wit, of eiken kunststof -120 x 50 cm. 150,- Heeriijk mee weg timmeren in de tuin rfr/ XXV Ha|fronde paal-druk /x^i<>ige,mPregneerd r250 cm. lang fCm "afhaalprijs" van^NU 4,50 per stuk Tuinhekbeits: (milieu vriendelijk voor planten - dieren en kinderen). 2'/2 liter - kleur bruin of groen^StSS" NU 19,- 5 liter carbolineum bruin 1&65NU 15,95 Zorg dat het dak dicht is voordat de regen komt Aanbieding: Liquid rubber - 6 kg. 103,- NU 79,- (goed voor 2 keer 6 m2) Bison-dakcoating-opruiming minus30% (zolang de voorraad strekt). Vlaggen en vlaggen masten Voor bedrijf of bij u thuis - als er iets te vieren valt - (in diverse maten en lengten). Bijv. - Prijsidee mast: 4 meter -126,- 7 meter- 236,- Viag: 150 x 225 67,20 üEven aan denken als u er spoedig een nodig hebtf.f - 'KURK" - altijd mooi blijvend natuur produkt voor vloer en wand "Vloerkurk" -11 dessins vanaf 12,50 p/m2 Wandkurk" - 20 dessins vanaf 4,30 p/m2 Gordijnkappen Een mooie gordijnkap - een stukje luxe met smaak - keuze uit 15 modellen in diverse houtsoorten. Reeds vanaf 41,75 voor een lengte van 390 cm. Nog steeds - stevig houten lattenrek, 2 cm. dik vurenhout 175 hoog-80 breed-40 dtep^ör NU 66,- "Deuren" - te kust en te keur Hardhouten stijldeuren - massief merantie - eigen import van 1 e klas fabrikant (zelf afhaalprijzen) model U3 George 210,- (opdek240,-) mode Kentucky (opdek240,-) mode farmers-door Speciale Aanbieding: massief grenen stijldeur - 8 ruits - zolang de voorraad strekt 150,- (Advertentie No. 18 - *83) MINERVAWEG 3 (industrieterrein) TELEFOON 02154-16246 Open van 8.30 tot 17.30 uur Zaterdags tot 15.30 uur. M V KONINGINNELAAN 48 SOEST TEL. 12245 rv COFFEESHOP - PETIT RESTAURANT met ananas en kerriesaus i?ft Verse salade en frites 1U." Specialiteiten: Diverse soorten PANNEKOEKEN en CRÊPES Dagelijks geopend tot 20.00 uur. Ook zondags geopend van 17.00-20.00 uur. VAN WEEDESTRAAT 46 SOEST TELEFOON 02155-13877 Voor deze grote dag hebben wij een uitgebreide koüektie voor u ter inzage. De nieuwste ontwerpen van traditioneel tot modern. Komt u eens langs. Ook de tekst kunnen wij samen met u opstellen. van Weedestraat 47A Soest - Telefoon 14152 EEN KIND MAG TOCH WEL OM UW HULPVRAGEN Bijna onvoorstelbare gegevens haalden recentelijk kortstondig de publiciteit. Bijvoorbeeld het bericht over de 40.000 kinderen, die per dag onnodig sterven. Dit getal is des te dramatischer omdat er goedkope en effectieve middelen bestaan om de kindersterfte met de helft te verminderen. "Er is toch hoop in deze sombere tijden", aldus een officiële conclusie van UNICEF, het kinderfonds van de Verenigde Naties. Daarom voert UNICEF nu wereldwijd strijd tegen de kindersterfte. In Nederland gebeurt dat met de actie "KANS VOOR EEN KIND". Doe mee. Stel een daad. Vul de "Verklaring van een medemens" in. Aan het nodeloos sterven van 40.000 kinderen per dag moet een einde komen. Daarom steun ik de strijd van UNICEF tegen de kindersterfte en ben ik gaarne bereid deze verklaring als bewijs van mijn STEUN te ondertekenen en in te zenden. Naam Adres Postcode Plaats Handtekening Inzenden: UNICEF, POSTBUS 85857, 2508 CN DEN HAAG Wilt u de strijd van UNICEF tegen de nodeloze kinder sterfte niet alleen moreel maar ook financieel steunen, zendt dan onderstaande strook mee in (uw keuze aan kruisen en het bedrag invullen): Ik zal van mijn giro-/bankrekening een bedrag van f overschrijven naar post rek. 7615 of bank- rek 707070104, beide van UNICEF te 's Gravenhage. □Ik zal naar het postkantoor gaan en daar een stortingsbewijs vragen om fover te maken op postrekening 75i5van UNICEF te 's Gravenhage. Ik wil een kind regelmatig helpen. Stuur mij hiertoe een machtiging. Publicatie afkomstig uit: SC- Soest Wim Groart in de projectiecabine van het Filmhuis. Foto: Herman van Dam "Een uitstekend geslaagd experiment". Zo omschrijft Filmhuis-coördinator Wim Groart (27) de als een voorzich tige gok begonnen zomer-openstelling van het Filmhuis Artishock, dat ook in de maanden juni, juli en augustus wekelijks (op de vaste donderdag avond) geopend is voor wie er in Soest dan ook maar belangstelling heeft om één van de films uit het speciale zomer- programma te zien. En dat zijn in Soest alles bij elkaar nog heel wat mensen, zoals blijkt uit het feit dat het film huis bijna elke avond "uitverkocht" is. En dan te bedenken dat half Soest zo'n beetje op vakantie is. "Het was een gok, maar hij is geslaagd", vertelt Wim. "In'andere jaren zijn we in de zomermaanden altijd gesloten geweest. We gingen anders altijd door tot eind mei. We hadden afgesproken dat we eerst eens zouden kijken hoe het in juli uitpakte. Als dat lukte zou den we ook in augustus doorgaan. En je ziet het: 't is voortreffelijk aan geslagen". Een bijzonderheid is ook dat de men sen van de werkgroep Filmhuis van de Vereniging Artishock - onder wie Wim Groart en Pieter Henke (Filmhuisman van het eerste uur) een centrale plaats innemen - de programmering voor de ze maanden geheel zelfstandig hebben verzorgd. In de overige maanden draait het Soester Filmhuis mee in de pro grammering van de Stichting Goois Filmcircuit Noord, waarin ook de filmhuizen van Huizen, Blaricum, Weesp en Bussum vertegenwoordigd zijn. De programmakeuze komt tot stand in de zgn. "programmerings commissie", een gezelschap van drie mensen, afkomstig uit verschillende filmhuizen, dat tenslotte de films kiest die in één week langs alle filmhuizen in het circuit rouleren. Eenmaal per maand, vertelt Wim, legt die commis sie verantwoording af aan de verga dering van de Stichting Goois Filmcir cuit, maar dat gebeurt altijd achteraf. Wim Groart is niet alleen de man die vrijwel elke donderdagavond aanwe zig is om de voorstelling in goede ba nen te leiden, maar vertegenwoordigt het Filmhuis Artishock ook in de stich ting, werkt mee aan de Filmkrant die regelmatig verschijnt en notuleert ook de vergaderingen. Zonder veel over drijving kan men dan ook stellen dat Wim tot-over-z'n-oren in "de films" zit. Spil Hoe dat zo gekomen is? Wim: "Toen het filmhuis hier begon kwam ik ge woon als bezoeker binnen. Ik vond het erg leuk, interesseerde me er ook erg voor en ben er zodoende langzamer hand heel actief bij betrokken geraakt". Samen met Pieter Henke vormt Wim Groart in feite de spil van het Film huis, waarbij Wim zich vooral met de publiciteit bezighoudt en Pieter de administratie en de financiën beheert. Wim en Pieter weten zich gesteund door een werkgroep van intussen zo'n twaalf mensen, onder wie vier vrou wen, die het Filmhuis draaiende hou den en ook zorgen voor de "beman ning" van de bar, waar het publiek voor en na de voorstelling (en in de pauze, waarin gratis thee wordt ver strekt) dikwijls nog gezellig blijft han gen. "De werkgroep maakt op het ogenblik een opmerkelijke verjonging door. Vroeger waren er nogal wat oudere mensen lid, maar de laatste tijd zijn er vooral jongeren bijgeko men", aldus Wim. Het filmhuis vierde in het afgelopen voorjaar - om precies te zijn: in fe bruari - het eerste lustrum. Dat ge beurde met een maand vol speciale vertoningen, met opvallende films als bijvoorbeeld "Die Blechtrommel" van Volker Schlöndorff en "Opname" van het Werktheater, en vooral met het absolute hoogtepunt van die maand, de beroemde film "Novecento" van Bertolucci. Toen "Die Blechtrommel" werd gebracht bevatte de betrekke lijk krap bemeten filmzaal in Artishock zo'n 70 mannen en vrouwen. "Dat was dan ook wel het maximum", vertelt Wim. Het programmaboekje "Uil in Amersfoort 83/84" biedt vrije keuze uit bijna 120 evenementen: blijspelen, musicals, kleinkunst, kamermuziek, kindertheater, pop, symfonieconcerten, tonee one man shows, ballet, moderne dans, etc.; o.m. in De Flint en de St. Aegtenkapel, "Uit in Amersfoort 83/84" is huis-aan-huis verspreid in de gemeenten Amersfoort, Hoevelaken en Leusden. Voor andere woonplaatsen sturen wij op verzoek ook gratis het boekje toe. heeft u net nog niet: bel even 033 - 751084 öf 033 - 633034. Tot 5 september zijn Bestelbonnen vóór een*vrije keuze-abonnement uit "Uit in Amersfoort 83/84 welkom bij de Amersfoortse Culturele Raad in De Flint, Postbus 699, 3800 AR Amersfoort. "Uit in Amersfoort '83/'83" Het jaarlijkse programma-boekje "Uit in Amersfoort" van de Amersfoortse Culturele Raad (ACR) is weer gereed. Het wordt vanaf 9 augustus huis-aan- huis verspreid in Amersfoort, Hoog land, Hooglanderveen en tevens in de woonkernen van Hoevelaken, Leusden en Achterveld. Bewoners buiten het huis-aan-huis bezorgingsgebied zendt de ACR het programmaboekje op ver zoek kosteloos toe: 033-751084. De tota le oplage bedraagt 47.500 exemplaren. Het programma biedt vrije keuze uit bijna 120 evenementen: blijspelen, mu ziektheater, operette, kleinkunst, ka mermuziek en koffieconcerten, toneel, moderne dans, show, kindertheater, folklore, populaire muziek, ballet, symfonieconcerten, musical, volksto neel, oude muziek en museumconcer ten, terwijl ook het tentoonstellings programma is opgenomen. De evenementen vinden plaats in het theater en de stadshal van De Flint, alsmede in de St. Aegtenkapel, de Zon nehof, Flehite. Het programma Het nieuwe programma-aanbod van "Uit in Amersfoort 83/84" omvat 121 podium-evenementen en een kleine twintig tentoonstellingen en tevens een heenwijzer naar tal van evenementen, activiteiten en cursussen van bij de ACR aangesloten organisaties en an deren. Uit het programma van pro fessionele podium-evenementen kan naar vrije keuze een abonnement wor den samengesteld. Voorafgaand hier aan vinden vier voorstelligen onder de noemer "Om te beginnen..." plaats op vrijdag 23, donderdag 29 en vrijdag 30 september en zaterdag 1 oktober, te weten "De zoon van Louis Davids" een Nederlandse musical met 17 acteurs, actrices en musici, die als inspeel- voorstellingen met extra korting kun nen worden bezocht via losse verkoop telkens vanaf een week tevoren vol gens de gebruikelijke wijze. Daarna start vanaf 10 oktover het abonnementsprogramma-aanbod, ver deeld over de verschillende sectoren van podiumkunsten, waaruit men tot 5 september naar vrije keuze een abon nement kan samenstellen. Wij noe men hier de soorten evenementen met telkens het aantal: muziektheater 3 keer; kleinkunst 11 keer; one-man shows 8 keer; blijspelen 12 keer; to neel 11 keer; repertoire-toneel 11 keer; koffietoneel 5 keer; folklore en volkstoneel 5 keer; buitenlands toneel 3 keer; musical 4 keer; operette 3 keer; kindertheater 6 keer; ballet 2 keer; moderne dans 3 keer; symfonie concerten 5 keer; koffieconcerten 5 keer; kamermuziek A 5 keer; kamer muziek B 3 keer; museumconcerten 3 keer; oude muziek 3 keer en popu laire muziek 5 keer. In totaal 117 keu ze-mogelijkheden waaruit men zelf het abonnement kan samenstellen. Naast de vrije-keuze-mogelijkheid zijn er de aantrekkelijk geprijsde se ries uit dit programma, waarbij men nog een extra reductie geniet, te we ten: de 5 koffietoneelprodukties; de 6 keer kindertheater; de nieuwe serie van 3 moderne dansvoorstellingen; de serie van 5 symfonieconcerten; de se rie van 6 koffieconcerten; de serie van 5 kamermuziekconcerten (A). de serie van 3 kamermuziekconcerten B en deze twee series samen met extra korting (A B); de serie van 3 mu seumconcerten en de serie 3 concerten oude muziek. Nieuwe Wegenextra aanbod mèt extra korting Extra dit seizoen is de uitbreiding van de aanbieding "Nieuwe Wegen" tot 20 evenementen (was 14). Het betreft tel kens produkties, die op enigerlei wijze vernieuwing met zich brengen: ver nieuwing qua vorm, stijl, inhoud, etc; telkens cultureel artistiek interessante evenementen, die om die reden extra aandacht waard zijn. Men mag voor vijf van deze voorstellingen de laagste abonnementsprijs rekenen, de pas 65/cjp-prijs: toch al gauw 15,- extra abonnementskorting. in "Nieuwe We- gen zijn ondermeer opgenomen Caba ret Dubbel Dwars, Orkater, Judith Hamer soloballet. Cabaret Nar, het jazz Extension Dance Theater en Ca baret Joke van Leeuwen. Cultureel Jongeren Paspoort JonSeren Paspoort (nog vf" 8,50 VOOr een heel Sei" bl®dt meer korting *un ooit via irat! .f A!T.ersfoort" kon worden aan- ^°Ddne,n' Blj het nemen van een abon- üfp .£Lgemeten j°nSeren t/m 25 jaar. 7^, ®en cjp verschaffen (via de ACR-kantoren De Flint en de Zonnehof), tot 6,- korting per plaats per keer of wel ruim 30%. Daarbovenop kan men met het cjp via abonnement elke vijfde voorstellling gratis bezoeken. Er is maar één beperking: het gratis te kiezen evenement mag in losse ver koop normaal" niet meer dan 20.- kosten, voor het overige zijn alle keu zes vrij. Hierdoor kan de korting op lopen per cjp-abonnement tot royaal 40 procent. Kiest de jongere t/m 25 jaar bovendien zijn vijf abonnements evenementen uit "Nieuwe Wegen" dan krijgt hij er ook nog eens het cjp b zodat hiJ zich ook die besparen. Op deze wijze tot thpat6 kCR steeds meer jongeren tot theaterbezoekers te maken. Publiektrekkers In juni, juli en augustus (voor zover nu bekeken kan worden) ligt de be langstelling op gemiddeld 50 man pu bliek, en dat is eigenlijk boven ver wachting. "Het is in elk geval heel opmerkelijk, als je bedenkt dat we in eerste instantie wat aarzeling moesten overwinnen om het experiment aan te gaan. In feite zijn juni en juii tot nu toe extra druk geweest". Gelet op het programma voor augustus (vorige week "Het rijk der zinnen", morgen avond "De stilte rond Christine M'\ volgende week "Stadt der verlorenen Seelen" en tenslotte in de laatste augus- tusweek "De mantel der liefde"), die allemaal tot de "publiektrekkers" kun nen worden gerekend, zal augustus on getwijfeld hetzelfde succesvolle beeld te zien geven. "We hebben er in onze programmering ook wel een beetje rekening mee ge houden", aldus Wim. "We hebben het programma voor deze maanden zelf standig samengesteld en daarin min of meer bewust gezocht naar absurde of kluchtige, luchtige films. Als de werk groep genoeg animo aan de dag legt doen we het volgend jaar weer op deze manier. Dit is wat dat betreft een leuke opsteker geweest". Als het aan Wim Groart persoonlijk ligt wordt er in de toekomst nog heel wat geëxperimenteerd in het Filmhuis. "Er zijn nog genoeg gekke ideeën die we zouden kunnen uitwerken. Zo droom ik altijd nog eens van een voorstelling met grootbeeld in het openluchtthea ter, of van een nachtmarathon. Verder zouden we bijvoorbeeld kunnen experi menteren met live-muziek en met vi deo. In het verleden hebben we op een punk-avond al eens gekke tekenfilms geprojecteerd, en zo zou je bij voor beeld ook eens met dia's kunnen wer ken". Diepte Het grote verschil tussen het Filmhuis en de "gewone bioscoop" is - afgezien van het feit dat de bioscopen tegen woordig beschikken over uiterst com fortabel meubilair, hetgeen bij Arti shock zeker niet het geval is - vooral gelegen in het aanbod van films, al vervaagt dat onderscheid de laatste jaren. Wim: "In veel bioscopen heb je tegenwoordig ook een zgn. "movie- cyclus", met alternatieve films". De filmhuizen, die hun films doorgaans betrekken uit het "alternatieve cir cuit", mikken niet op de grote kas successen. Films als van James Bond en het andere "gemakkelijke" werk zal men er niet gauw te zien krijgen. De filmhuisbezoekers zoeken die ook niet, maar komen voor een film die "diepte" heeft, al betekent dat niet dat je om een filmhuisfilm nooit eens zou kunnen lachen. "Dat onderscheid stamt al uit de jaren twintig", legt Wim uit. "Ook toen al had je groepen mensen, later de Film liga, die buiten de grenzen van de strikt gereglementeerde bioscoopbond en de filmmaatschappijen opereer den". In de jaren zestig en zeventig begonnen de filmhuizen op te komen, ontstaan uit het vrije of alternatieve circuit. Aanvankelijk lag het zwaarte punt daarbij op de vertoning van oude, min of meer klassieke films, in tegen stelling tot de commerciële rolprenten van de officiële bioscopen. Op die ma nier kwamen de "andere" films toch beschikbaar voor het publiek. Wel was er voor het maken van films voor dit alternatieve publiek in het algemeen aanzienlijk minder geld voorhanden, en dat is dan ook de reden waarom de meeste films op 16 mm zijn gemaakt. Kostendekkend In het algemeen springt het Filmhuis Artishock redelijk uit de kosten. Voor de programmering in circuit-verband kan worden uitgegaan van 20 mensen om de vertoning ongeveer kosten dekkend te maken. Dat komt dan om dat de films tegen een korting kunnen worden gehuurd, omdat e** een meer voudige vertoning plaatsvindt. Dat is één van de redenen voor de oprichting van het circuit geweest. Het experi ment in de zomermaanden, waarvoor het Filmhuis de kosten zelf moest dra gen, is ook in dat opzicht geslaagd. "Met zo'n 35 man waren we aardig uit de kosten", vertelt Wim. "En de laatste weken hebben we met doorgaans 50 man steeds een volle bak gehad, dus dat is beslist de moeite waard ge weest". Het Filmhuis zal voorlopig wel op de zelfde voet doorgaan. Dat betekent: met vrijwilligers elke donderdagavond een film vertonen, al zullen er ook di verse incidentele voorstellingen wor den gegeven. In het kader van de Vredesweek bijvoorbeeld draait op maandag 19 september de film "Krieg und Frieden", omschreven als "een verwarringstichtende anti-oorlogs film" van een collectief van Westduit- se regisseurs en acteurs, aan de ver vaardiging waarvan is meegewerkt door o.a. Heinrich Böll, Volker Schlön dorff, Alexander Kluge en anderen. Op donderdag 29 september volgt dan, op de reguliere filmhuis-avond de film "Atomic Café", een "komische nachtmerrie" uit Amerikaans pro pagandamateriaal over de atoombom uit de jaren na de oorlog. In november doet het filmhuis Arti shock mee aan "Cinemathema", een jaarlijks terugkerende film-manifesta tie, waarin dit jaar de Franse "Nouvel le Vague" centraal zal staan, met films van regisseurs als Claude Cha- brol, Francois Truffaud, Resnais en Jean-Luc Godard. Wisselwerking Gevraagd naar zijn wensen voor het Filmhuis antwoordt Wim: "Ik zou eigenlijk graag nog meer willen doen met film. Aandacht besteden aan nieu we ontwikkelingen, meer informatie geven over de achtergronden van een film, over de regisseur. En wat ook belangrijk is: ik zou graag meer wis selwerking willen zien plaatsvinden met het publiek. Ik ben erg geïnteres seerd in hun ideeën, hun kritiek. Ten slotte vervullen we hier een bijzondere functie, méér dan "zomaar-een bios coop-functie". Maar tenslotte moeten de mensen ook kómen, anders komt er geen geld binnen. In zekere zin is er al een tendens naar de wat meer "ge likte" films, die het ook in het officiële bioscoopcircuit goed doen. Die trekken uiteindelijk heel wat publiek. Films van Bergman en Fassbinder, die feite lijk begonnen zijn binnen het alterna tieve circuit, vind je tegenwoordig ook in de bioscoop. Vandaaruit zijn ook regisseurs als Scola en Fellini bekend geworden bij het grote publiek". Financieel is het Filmhuis voorlopig redelijk gezond, legt Wim uit. Dat komt doordat er geen zaalhuur hoeft te worden betaald (de zaal huurt de vereniging Artishock immers al van de Stichting met dezelfde naam). Het Filmcircuit wordt nog in bescheiden mate gesubsidieerd door de Culturele Raad van Noord-Holland, maar dat geldt alleen voor vervoers- en admini stratiekosten. Voor het leeuwedeel moet ook het Soester Filmhuis het dus heb ben van de betalende bezoekers, die overigens met 5,- per avond (leden betalen een gulden minder) niet be paald het vel over de neus wordt ge haaid. Als er ooit nog eens veel meer geld beschikbaar zou zijn denkt Wim trou wens in de eerste plaats aan verbete ring van de accommodatie: de stoelen, de zaal, de technische hulpmiddelen, een betere projector bij voorbeeld. 'Maar ja, dat kost duizenden gulden. Wat vindt Wim Groart de beste film die hij ooit heeft gezien? Na enig nadenken: "Er zijn er zoveel... "Maar "Stalker" van Tarkovsky, een Russische film, die vond ik fascinerend. En van Rossi "Tre Fratelli". Dat zijn films waarvan je je afvraagt: Hoe is 't mogelijk dat-ie gemaakt kon wor den..." V;

Soester Courant | 1983 | | pagina 8