Morgen beginnen Gildef eesten Meer bebouwingsmogelijkheden voor volwaardige agrarische bedrijven Nationaal blaaskapellenfestival va li TROS, PVO en Gilde VAARDERHOOGT TWEEDE BLAD Gehannes DOE-HET-ZELVERS Bodembedekkers Rondje Twaalf dagen teren Soester Courant onder ieder Soester dak! EEN GLAS BREEKT BIJ DE AFWAS... 't Komt nogal eens voor. Een brilleglas breekt bij een stoeipartijtje. Dat 's ook niet ondenkbaar. Bent u dan ineens hulpeloos? Waarom heeft u dan nog niet een reservebril? 'h 'wfanatb «{ari %e/cedieict! Bestemmingsplan Soesterveen: A.s. weekend op de Blaak: kontoor effnency 'Jiiiiib'JiJii! SCHOOLSHOP voor door Arie Wandelaar Soester Courant van woensdag 17 augustus 1983 11 SOESTERSCOURANT Ooit van Jacob van Gaasbeek gehoord? Dan is dit „Rondje Soest" speciaal voor IJ. In de tijd van de twisten ging hij in zee et de Kabeljauwen. Niet direct emand die zonder bezwaar in de ru- riek "heren van stand" kan worden opgenomen. Jacob van Gaasbeek (over hem gaat het in deze inleiding), schijnt n schuinsmarcheerder van de eerste tegorie te zijn geweest. Er moet een verstandig koppie op gezeten hebben, want Arie heeft ergens gelezen dat zijn nazaten in de Belgische provincie Bra bant er een compleet dorp en een kas teel aan overgehouden hebben. Dat de familie zich in de 14e en 15e eeuw af en toe in de omgeving van "Zoest" liet zien heeft ze, zij 't op een hoogst merk waardige manier, onsterfelijk ge maakt. Dat zat zo. De oude Jacob maakte met zijn enige zoon, zijn stam houder dus, ergens in de 15e eeuw in de omgeving van "Zoest" een rit te paard. Zoon Anton moet er, in tegenstelling tot zijn vader, als een zoutzak op heb ben gezeten. Een rijgedrag dat zijn va der in woede deed ontsteken. Hij ver kocht hem met een stevig stuk staal onder weg een berisping die éven te hard aankwam, aangezien na deze correctie zoon Anton nimmer meer zijn mond heeft opengedaan, laat staan een paard bestegen. Als verzachtende omstandig heid voor deze letterlijke doodsklap voeren geschiedschrijvers aan dat va der Jacob wel tot deze tuchtiging ver plicht zou zijn geweest. In die tijd kon je slechts met sukses naar het Heer en Ridderschap solliciteren wanneer je je tenminste fatsoenlijk op een paard kon bewegen. Wie dergelijke aspiraties had maar er niet in slaagde van paard en ruiter een eenheid te maken restte nog slechts één keus: het priester- ven weet Arie niet; zeker is wél dat geschiedschrijvers hebben opgeschre ven weet Arie niet; zeker is wel dat Arie de eerste pastoor die te paard naar zijn kerk rijdt of per schimmel zijn parochianen bezoekt nog moet tegenkomen. Dit laatste terzijde. Terug naar Jacob en zijn niet-goed-geworden zoon Anton. Jacob van Gaasbeek zocht en vond mogelijkheden om voor zijn fout te boeten. Het verhaal wil dat hij vlak voor zijn dood het Soester schuttersgilde Sint Aegten met roerend en vooral onroe rend goed niet geringe schenkingen deed. Hij werd daarmee de grondleg ger van het Groot Gaesbeker Gilde. Dat was toen. Vandaag, vele eeuwen later, is hem door al!e partijen vergiffenis geschon ken en blijken er aan deze reeds lang overleden Kabeljauw ook een aantal hoogst plezierige kanten te zitten. Be stuur en leden van het Soester Groot Gaesbeeker Gilde willen dat weten ook. Daarom zetten ze jaarlijks een feest tent neer, schuimt het bier, dansen jongen oud, kortom is er feest. Dit jaar wakker blijven tussen donderdag 18 augustus tot en met maandag 29 augus tus. Het zijn de jaarlijkse teerdagen, met als absolute hoogtepunten de gebeurte nissen die in twee weekenden zullen plaatsvinden. Teerdagen is niets meer of minder dan potverteren. In vroeger eeuwen een eens in de vier jaren vele dagen durend bacchanaal. Hoogtepunt in het uitzichtloze bestaan van een Soester bevolking, die in een grijs ver leden hoofdzakelijk bestond uit boeren, dagloners, schaapherders en spinsters. Vandaag is, als zoveel, alles veranderd. Onveranderd blijft de bijna kinderlijke vreugde van de viering, de onderlinge vriendschap tussen gildebroeders en gildezusters en de traditionele trouw aan een kerkgenootschap. In dit geval de R.K.-kerk. Het eerste pilsje wordt dan ook pas geschonken wanneer de kerkelijke viering achter de rug is. Geen vlag die de lading moet dekken, uitsluitend een uiterst principieel ge beuren. Arie mag dat wel. Hij heeft zich er altijd over verbaasd dat sinds jaren een feest als carnaval wordt gevierd door mensen, waarvan het merendeel na de jaarlijkse vastenavond de kerk niet meer ziet staan. Zoiets als plank- zeilen in een overdekt zwembad. Het Groot Gaesbeker fiilde hanteert wat dat betreft oude normen en tradities. Aangepast zijn wel de programma onderdelen van de festiviteiten. Een van de attracties in '83 is de komst van een groot aantal blaaskapellen. Er zal wat afgeblazen worden. Merkwaardig genoeg valt de Dag van de ezel samen met de huldiging van een bekend plaats genoot. Vooralsnog gaat Arie van de gedachte uit dat het een op geen enkele wijze in relatie tot het ander staat. Al hoewel, het zijn rakkers hoor die dit soort feesten in elkaar draaien. Opval lend ook het programma-onderdeel dat op zondag 21 augustus a.s. te 14.30 uur van start gaat. Arie las daarover in het programma: Schietwedstrijden met Duitse gasten op het feestterrein. Arie dacht dat wij daar sinds mei '45 vanaf waren. Waarschijnlijk gaat het hier om gilde-oefeningen in NATO-verband, waarmee dan ook de aanwezigheid van het weekblad Panorama is verklaard, altijd op zoek naar iets bijzonders. In ieder geval bewijst het Groot Gaes beker Gilde voor de zoveelste keer dat er in Soest best wel iets aardigs voor elkaar te stoven is. Afgaande op het dit jaar werkelijk indrukwekkende programma doet iedere Soester er ver standig aan er iets van te proeven. Dat het U en de leverancier van al dit ple zier moge bekomen is de wens van ARIE WANDELAAR Vanaf morgenavond, donderdag 18 augustus, staat Soest in het teken van de jaarlijkse Gildefeesten, georgani seerd door het Groot Gaesbeeker of Sint Aeghten Gilde. Hieronder volgt het programma van de eerste week, tot en met volgende week woensdag. Donderdag 18 augustus: De vier-jaarlijkse teerdagen van het gilde begonnen altijd met een eucharis tieviering. Zo ook in het teerjaar 1983, maar de viering heeft dit jaar een bijzondere luister door de wijding van het nieuwe vaandel. In dit vaandel zijn de drie meest bijzondere kenmer ken uit de geschiedenis van het gilde opgenomen: de lindeboom, die ver wijst naar afkomst van de oude ger- maanse mannenbond; de afbeelding van Sint Agatha, patrones van het gil de, wat de kerstening in vroeger eeuwen tot uitdrukking brengt; en het wapen van Heer Jacob van Gaesbeek, waar door de ongetwijfeld grote invloed van deze heer op het schuttersgilde van Soest recht wordt gedaan. Op de teer dagen zongen en dansten de gilde- leden om de gildsboom. Daarom trek ken zij nu ook na de eucharistieviering naar de gildsboom en nodigen ieder uit dit waarschijnlijk uit de germaanse tijd afkomstige gebruik mee te vieren. 19.30 uur Eucharistieviering met gil de-eer en wijding van het vaandel in de kerk van de H.H. Petrus en Paulus aan het Kerkplein. 20.30 uur Dansen en zingen rond de Gildsboom aan de Lange Brinkweg, hoek Grote Melmweg. De gildeleden trekken in optocht vanaf het Kerkplein via de Korte Kerkstraat en Lange Brinkweg; de bode rijdt als vanouds de kruiwagen met drank. Medewer king verlenen de leden van de Soester Boerendansgroep. Vrijdag 19 augustus: 19.30 uur Vendelen voor het konings paar van het gilde op busstation Soest- Zuid. 20.00 uur Gilde-avond in de feesttent. Uitsluitend voor gildeleden en genodig den. Zaterdag 20 augustus: Deze dag bijzondere aandacht voor het kleinere vee. 'Het "Het Nederlandse Ezelstamboek" houdt een officiële stamboekkeuring op het feestterrein; de Geitenfokvereniging "Soest en Om streken" toont een aantal geiten; er is een schapenmarkt; een lossing van jonge duiven; en de Ponyclub ad hoe "Het Korte End" geeft enkele optre dens met haar dieren. Muziekvereniging P.V.O. organiseert ter gelegenheid van haar 85-jarig be staan, gedurende 2 dagen een Blaas- kapellenconcóurs, waaraan 18 promi nente kapellen deelnemen. Het gehele concours wordt opgenomen door Tros- radio. 10.00 uur Aanvang Dag van het Ezeltje en ander kleinvee met ezelkeuring en -wedstrijden, verkiezing van de mooi ste geiten, demonstraties van de Pony club "Het. Korte End". Gelegenheid tot het kampioenschieten op de wip, gelukschieten op de klos en schijf schieten. Programma verkrijgbaar in de feest tent a 0,50. 11.00 uur Huldiging van een bekend plaatsgenoot in de feesttent. Een ini tiatief van het Weekblad Panorama, waaraan het gilde gaarne meewerkt. Aankomst van leden van de Schützen- verein Grosse Westhofe uit Soest, Duits land. 12.00 uur Blaaskapellenconcours in de grote feesttent* Toegangsprijs 2,50 p.p. 14.00 uur Gezamenlijke Lunch van de Ezeltjes met hun begeleiders. 19.00 uur Afhalen van het konings paar van huis, Birkstraat 110, door gil- dekorps en Duitse gasten. 20.00 uur Hollands-Duitse avond in de feesttent met medewerking van het Koninklijk Harmonie Gezelschap "Oefening Baart Kunst" uit Zeist en een disc-jockey. Toegangsprijs 10,- p.p.; minimum- leeftjd 21 jaar. Voorverkoop in de feesttent. Zondag 21 augustus: Vanaf 1974 dateert het contact van het gilde met de Schützenverein Grosse Westhofe uit Soest, Duitsland. Enige malen was er een wederzijds bezoek. Vorig jaar was het gilde nog in Duits land, nu wordt het met een tegenbe zoek vereerd. Er staat een ontvangst van het gemeentebestuur op het pro gramma en 's middags worden een aantal onderlinge schietwedstrijden gehouden. Vandaag ook de tweede ronde van het Blaaskapellenconcours. 12.00 uur Blaaskapellenconcours in de grote feesttent. Toegangsprijs 2,50 p.p. 13.00 uur Ontvangst van de Duitse gasten met het Gildekorps door het ge meentebestuur in het dorpshuis "De Borg" aan de Willaertstraat. Daarna trekt het Gildekorps met de gasten via de Steenhoffstraat en Mid delwijkstraat naar het feestterrein. 14.30 uur Schietwedstrijden met de Duitse gasten. 20.00 uur Hollands-Duitse avond in de feesttent met medewerking van hei Koninklijk Harmonie Gezelschap "Oefening Baart Kunst" uit Zeist en een disc-jockey. Toegangsprijs 5,- p.p.; voorverkoop in de feesttent. Maandag 22 augustus: De middag van deze dag is gereser veerd voor de bejaarden en lichame lijk gehandicapten. Indien nodig wordt voor vervoer gezorgd. Hiervoor kan men zich opgeven bij W. Schimmel, Steenhoffstraat 73, tel. 14280. 's Avonds is er een sportieve strijd voor de jeugd van 15 jaar en ouder in een zogenaamde Zeskamp, terwijl in de feesttentmep de kaarten kan schudden voor het klaver jasconcours. 14.00 uur Feest voor Bejaarden en lichamelijk Gehandicapten in de feest tent met Hans Borghardt als enter tainer. Toegangsprijs 5,-; voorverkoop in de feesttent. 19.00 uur "Zeskamp" voor de jeugd van 15 jaar en ouder. Onderlinge wedstrijd voor groepen van 5 personen over 8 spelen. Deelnameprijs 10,- per groep; voor inschrijving in de feesttent en even tueel vóór de aanvang van de wedstrijd. 20.00 uur Klaverjasconcours in de feest tent. Deelnameprijs 3,50 p.p.; voorin schrijving in de feesttent. Dinsdag 23 augustus: 19.30 uur Feestelijk gildemaal in de feesttent. Uitsluitend voor gildeleden en genodig den. Woensdag 24 augustus: Ook voor de jeugd van de kleuter- en basisscholen is natuurlijk een middag ingeruimd en hoe kan zo'n feest beter zijn dan met onze plaatsgenote Conny Vink. De tractor heeft op de boerenbedrij ven het paard verdrongen maar toch is niet alle romantiek verdwenen. Dat laten ouderen en jongeren zien in een enerverende wedstrijd met landbouw- tractoren. 14.30 uur "Dat zit wel snor," een vro lijk kinderprogramma rond Conny Vink, verzorgd door Ronald Ravèl in de feesttent. IVjnUV* WEEDESTRAAT17A - SOEST - Telefoon 02155-17120-^^^ Foto: Herman van Dam Het Soesterveen, zoals het zich aan de voorbijganger voordoet, hier gezien vanaf de Biltseweg. FotoHerman van Dam langs de Veerizoom, dat onder grote druk staat, moet als open gebied be schermd worden. Om een "wildgroei" te voorkomen van bedrijven die in het gebied minder gewenst zijn dan wel op een industrie terrein thuishoren, zoals een autoslo perij, moeten in het plan garanties worden genomen die deze wildgroei tegengaan. Over het plan wordt op donderdag 8 september een openbare informatie avond gehouden in De Open Hof, hoek Dalweg-Veenbesstraat. In het ontwerp-bestemmingsplan Soes terveen is er rekening mee gehouden, dat de aanwezige agrarische bedrij ven dusdanig bestemd worden, dat de volwaardige bedrijven veel meer (bebouwings) mogelijkheden krijgen dan de niet-volwaardige bedrijven. Het gaat in het plangebied om twaalf be drijven. Een volwaardig bedrijf voldoet aan de volgende uitgangspunten: het hoofd inkomen moet eruit verkregen wor den; de bedrijfsomvang is zodanig dat een rendabele bedrijfsvoering mogelijk is, én de continuering van het bedrijf is waarschijnlijk. Ten be hoeve van een goede bedrijfsvoering krijgen bedrijven die aan deze uit gangspunten voldoen gebruiksmoge lijkheden aangeboden. Dit mag echter niet ten koste gaan van andere waar den van het gebied, zoals de visuele kwaliteit. Een evenwichtige planvorming moet hiervoor garanties bieden. Toegangsprijs 2,50; voorverkoop in de feesttent. 19.00 uur Behendigheidswedstijd met landbouwtractoren in de rubrieken senioren en junioren. Winnaar senioren 1982: Gerard Hilhorst. Winnaar junioren 1982: Andrê van Dor- resteyn. Voorinschrijving in de feesttent a 5,- p.p. Veertien blaaskapellen, afkomstig uit verschillende delen van het land, zul len op zaterdag 20 en zondag 21 augus tus a-s. deelnemen aan het TROS-Blaas- kapellenfestival, dat de omroep orga niseert in samenwerking met de jubi lerende Soester muziekvereniging P.V.O.die dit jaar haar 85-jarig be staan met tal van aktiviteiten luister bijzet. Het festival vindt plaats tijdens de Gildefeesten, die het Groot Gaes beeker Gilde vanaf a.s. donderdag organiseert. Het Gilde stelt voor het opmerkelijke muziekfestijn de grote feesttent op de Blaak aan de Ferdinand Huycklaan ter beschikking. Op elk van beide dagen zullen steeds 7 blaaskapellen een optreden van een half uur verzorgen. Het program ma begint zowel op zaterdag als op zondag om 12.00 uur. De uitslag wordt omstreeks 18.30 uur verwacht. De TROS-radio maakt van elk optre den een opname, die in het programma "Koren en korpsen" vanaf oktober (om 22.00 uur via Hilversum 4) zullen wordei uitgezonden. Hoewel het niet de eerste keer is dat er een nationaal blaaskapellenfestival wordt georganiseerd, hoopt TROS- producer en PVO-dirigent Piet Daal- huisen dat met het organiseren van dit festival in Soest een begin wordt gemaakt met een traditie. "De voor bereidingen hebben nogal wat voeten in de aarde gehad, maar mede door de uitstekende samenwerking tussen P.V.O., het Gilde en de TROS zal het ongetwijfeld een succes worden", al dus Daalhuisen. "Tot nu toe werden blaaskapellen altijd ondergewaar deerd. Maar tegenwoordig is het geen kwestie meer van "maar een end weg kukelen". Kwaliteit telt vandaag de dag behoorlijk mee, en er zal geknokt moeten worden om een goede klassering' De blaaskapellen brengen niet alleen de bekende "Egerlander", maar ook de "Oberkrainer" muziek, hetgeen in houdt dat er ook een sterk element van show, met zang en dans, aanwezig is. Zowel op zaterdag als op zondag zijn drie prijzen beschikbaar, in de vorm van bekers. Alle deelnemende orkesten krijgen bovendien een vaan tje en een cassette met een opname van hun optreden. De muziekuitgeverij Tirolff uit Roosendaal stelt daarnaast een gratis arrangement beschikbaar voor de nummers 1, 2 en 3 op beide dagen. De eindwinnaar, die uiteraard op zon dag bekend wordt gemaakt, verzekert zich van een magnifieke hoofdprijs: een zilveren trompet, beschikbaar gesteld door de instrumentenfabriek Schenkelaars uit Eindhoven, die tij dens het festival met een stand aan wezig zal zijn. Zowel de eerste- als de tweede-prijs winnaar worden tenslotte te zijner tijd uitgenodigd voor een bezoek aan de TROS-studio. waar een speciale radio-opname wordt gemaakt. De prestaties van deelnemende kapel len, die zich in het algemeen in de top van de Nederlandse kapellenwereld bevinden, worden beoordeeld door een sterke jury, bestaande uit Freek Mes- trini, componist-arrangeur en le flü- gelhornist bij Ernst Mosch en zijn "Original Egerlander Musikanten", en Henk Kleinmeyer, componist en oud-dirigent van de "Glanerbrugger Muzikanten". De presentatie op beide dagen is in de ervaren handen van TROS-muziekmedewerkster Ria de Rijck. De produktie en de regie zijn van Piet Daalhuisen en Chris Gal- jaard. Op zaterdag 20 augustus spelen de vol gende kapellen: 1. De Blaaskinkels, Maarssen; 2. G. A. Heinzekapel, Muiderberg; 2. Tiroler dorpskapel, Ede 4. Zuidnederlandse Blaaskapel, Fijnaart; 5. Die Alpenjager, Klaaswaal; 6. Eemlander Blaaskapel, Soest; 7. Blaaskapel, Goes. Op zondag 21 augustus 1. Josef Malermuzikanten, Hilversum; 2. De Peejenzaaiers, Hoeven; 3. Grenslandkapel, Overdinkel; 4. De Optimisten, Breedenbroek; 5. Isseltalermuzikanten, Rheden; 6. Belvauer Musikanten, Nieuwenhagen; 7. Die Orinial Freunde, Eindhoven. De entree bedraagt 2,50. Kinderen t.e.m. 12 jaar betalen 1,25. Het ontwerp-plan Soesterveen is be doeld om de huidige groei van funkties en van bebouwing te sturen en te bege leiden en bovenal een juridisch-ruim- telijk kader te ontwerpen voor de ver dere ontwikkeling van het gebied, zo staat in de inleiding van het plan. Het wordt globaal begrensd door de Ko ningsweg, de Insingerstraat, de Wiek- sloterweg en de Biltseweg. De in het plangebied bestaande land- schapsstruktuur moet beschermd en waar mogelijk versterkt worden. Grootschalige recreatieve voorzie ningen, zoals opgenomen in het Streek plan Utrecht-Oost, ten westen van de Dorresteinweg, zullen waarschijnlijk een vergaande aantasting van het landschapsbeeld en de aktueel of po tentieel aanwezige natuurwetenschap pelijke waarden betekenen. Daarnaast is het een financieel onmogelijk stre ven voor de gemeente, die immers op alle gebieden moet bezuinigen. Grootschalige recreatieve voorzienin gen worden dan ook niet mogelijk ge maakt in het ontwerp-bestemmings plan Soesterveen. Het behoud en het optimaal funktione- ren van de agrarische struktuur staat voorop, evenals het behoud van de be planting. Het resterende gebied tussen het toekomstige woongebied Over- hees en de incidentele lintbebouwing Windturbines In het Soesterveen wordt, volgens het nieuwe ontwerp-bestemmingsplan Soesterveen, voor de volwaardige agrarische bedrijven alsmede voor de tuincentra met kassen de plaatsing van windturbines toegestaan. Voor de niet-agrarische bebouwing is in principe alleen een hoogte toe laatbaar, die binnen de bebouwings hoogte valt. Hiermee wordt het (hob by) gebruik van windturbines niet onmogelijk gemaakt, terwijl ander zijds wel wordt voorkomen dat een landschap van windturbines ontstaat. Wind als energiebron wordt in toe nemende mate aktueel. Belangrijk daarbij zijn enerzijds de gemiddelde permanente energievraag en ander zijds het windaanbod. Wat de vraag Die Aorie Waandelaor, die wil hohouwe met róke. Merie ze vrouw, róókt aal- laang nie meer. En ik ken Aorie. Die paaft ter waat aaf! Soms wel twee saaffies tegeliek astie haost het. Aorie, jonge, denk goed nao veurdajje gaot "vaaste." Hier schrieft un maan uut ongdervingding. Ajje "ho" houwt, daan gaot je daat un poep cengte koste en daat za'k je noeng us effe goed uut de doeke doen, waorom. De vrouw en ik hebbe aal meer daan aacht maonde geejn trekkie an un si- gaoret edaon. Zo maor op eejns, paang, ovvelöpe. Me betere helluft kreeg laast met de stembaande en toeng zee de dokter dazze us effe mos stoppe met róke. En daat deej ze en daorom ik ok maor. Maor ut vaalt beul niet meej. Ik het aal zo vaok ezeid: "Ik wouw, daa'k weer róókte!" En veuraal, noeng wul- lie un paor weke met vaakkaansie vurt binne is ut laastug ajje vaan de roök aaf bin. Vreuger kon ik nog geejn "ge hannes" schrieve of ik moster un haalf paakie sigaorette teuge an goöie en noeng kaank ut aal un heule tied zong- der. Ut aargste vin ik, daat me kejaak- kie niet meer zo smaokt akter niks bie róókt, maor daat gaot licht wel weer over, aak goed volbouwt met de neut jes. Aorie, ik zaal je un haandje helluppe. Moeje höre! Wullie hebbe aal un heule zooi cengte uuttespaord met ongze pri vé aantiroökkaampaanje. Wullie kenne ongs eige veul meer permltere as vreuger. En iedere keer as de si gaorette weer duurder gano koste, kriege wullie saalaorisverhöging. Maor daor mojje ok nog mee uutkie- ke, waant deuze loonrongdes löpe aangders zo uut de haangd. Je geeft zo méér uut dan dajje het bezunigd. En je mot vaan eiges ok niet teveul geld in draank omzette, aangders kajje maor beter an 't roke gaon. As wullie aargus komme waor ze veul róke, daan kriege wullie pien an de öge en zegge wullie "gaadver, waat stingt ut hiero." Zo veer binne wullie noeng aal gezaakt. Merie, ik wouw ok nog effe zeige, daat de gordiene ok laanger schoon blieve. Affing jonges, bekiek ut maor us. Vol gende week nog ééjn keer geejn gehan nes, waant daan motte wullie uutruste vaan de vaakkaansie. Ajje ut ming vraogt, dan mok zeige: Daat waas deze keer niks over Soest, maor dur waas ok niet zo veul ebeurd. Allenug: ongze put deksel het ok laast vaan betongrot. HANNES VAN DE NENG Steenhoffstraat 13 3764 BH Soest Telefoon 02155-10115 Zie onze advertentie op pagina 8 betreft zullen vooral veeteelt- en kassenbedrijven in de agrarische sector rendabel windenergie kunnen toepassen. Het windaanbod is min der gunstig. De gemeente Soest ligt op een gemiddelde windsnelheid van ongeveer vijf meter per seconde op tien meter hoogte gemeten, indien er geen obstakels zijn. Aangezien bos en beplanting windremmend wer ken, zullen windturbines hoger dan de gemiddelde beplantingshoogte moeten zijn om het gevraagde vermo gen te kunnen leveren. Landschappelijk uitgangspunt bij de plaatsing van windturbines is de kop peling aan bebouwing, met name bedrijfsbebouwing, zodat aflees baar is waarom de windturbines ergens staat. Bij agrarische bedrijven en tuincentra kunnen de turbines hoger zijn dan de omringende bebou wing, waarbij wordt gedacht aan een maximale hoogte van 24 meter. In de bestemmingen eengezinshuizen (twee categorieën) is de plaatsing van een windturbine met een hoog te van negen meter mogelijk gemaakt. Omdat turbines bij rijenhuizen tot grote onderlinge hinder kunnen lei den, is plaatsing ervan bij een derde categorie eengezinshuizen uitgeslo ten volgens het ontwerp-bestem mingsplan Soesterveen. Erik van Dorresteyn medewerker 't Vaarderhoogt Zoals de naam al zegt, hebben deze planten de nei ging om zich vooral in het horizontale vlak uit te breiden. Bodembedekkers spelen een zeer belangrijke rol in de natuurlijke vegetaties, mar ook in de tuin. Als we in de natuur om ons heen kijken zullen we vrijwel nergens onbedekte grond zien, behalve daar waar de mens heeft ingegrepen. Duidelijk is dus, dat de planten in de natuur zoveel mogelijk de grond pro beren te bedekken; ditzelfde is ook in de tuin te zien. Op een plek met dichte heesters of vaste planten- begroeiing zal weinig onkruid groeien. Wanneer er echter grote kale plekken tussen de planten zijn, groeit hier onmiddellijk onkruid. Het is dus blijkbaar belangrijk dat de grond bedekt is met plantengroei. De planten vormen een natuurlijke be scherming voor het grondoppervlak. Ten eerste worden de felle zonnestralen tegengehouden, zodat de grond minder snel uitdroogt. Daarnaast wordt de grond beschermd tegen zware regenval, die de bo demstructuur nadelig kan beïnvloeden. Het schoffelen tussen de planten is dus een tegen de natuurlijke gang van zaken indruisende bezigheid. Beter is het, de grond geheel te laten begroeien met laagblijvende planten of heesters. Natuurlijk is het wel goed om, totdat de planten het oppervlak geheel bedekt hebben, de grond ertussen los te houden, zodat er zuurstof in de grond kan komen en overtollig regenwater snel afgevoerd kan worden. Aangezien er steeds meer toe overgegaan wordt, het gazon of een gedeelte ervan te vervangen door beplanting, komt er meer vraag naar bodem- bedekkende planten. Voor elke situatie zijn er legio soorten te gebruiken. Er zijn er, die zich in de volle zon goed thuis voelen, in de schaduw, op vochtige of zelfs natte grond, of op drogere grond. Ook in de vijver zijn dergelijke planten belangrijk. Ze zorgen, dat het water koel blijft (schaduw), zodat er niet zo snel zuurstofgebrek zal komen, wat in warm water wel het geval is. Voorbeelden van "waterbedekkers" zijn de Water lelies, Eendekroos enz. Voor in de tuin zijn er kruipende of laaggroeiende vaste planten, lage coniferen zoals de Juniperus horizontalis, die niet hoger wordt dan 10 cm. Een bodembedekker hoeft niet altijd erg laag te blijven. Er zijn soorten van 5 cm hoog, maar bijvoorbeeld de Sneeuwbes (Symphoricarpos) kan een meter hoog worden en is toch zeer geschikt als bodembedekker, ook in de schaduw. Verder kent iedereen wel de laaggroeiende cotoniaster soorten, die zeer breeduit kunnen groeien. Heide is natuurlijk ook geschikt als bodembedekker en verder zijn er verschillende sier gewassen, die voor dit doel geschikt zijn. Wanneer er grotere vlakken met laaggroeiende planten be dekt moeten worden, is het belangrijk, dat er hier en daar een groep of een enkele hoger groeiende plant tussenuit komt; dit geeft in het algemeen een wat ruimtelijker effect, zoals ook de solitair op het ga zon. In het algemeen vragen bodembedekkers niet zo veel onderhoud. Jaarlijkse bemesting is, evenals voor andere beplantingen, belangrijk. Wat tuinturf en compost en/of (gedroogde) koemest is toerei kend. Verder zal er zo nu en dan (vooral in de eerste tijd) gewied moeten worden en zullen sommige al te enthousiaste groeiers wat binnen de perken ge houden moeten worden.

Soester Courant | 1983 | | pagina 11