Gedeputeerde Schapenk 'We moeten naar een eindigheidsplanologie' Wat is een streekplan? WZ-jeugd hervat training Bevolkingsgroei blijft niet doorgaan Kunstmarkt Baarn Woensdag 24 augustus: kennismakingsmiddag Volleybal Olympia/ Parade Damvereniging Soest-Baarn (D.V.S.B.) start nieuw seizoen Zo vlogen de duiven Soester lange-afstandsatleten goed op dreef Cricket L.B.W. SEC FC Knudde- toernooi dit jaar op zondag 28 augustus Sportschool Pouw start nieuw seizoen Bowlingseizoen begint weer Soester Courant van woensdag 17 augustus 1983 15 Een bevolking die tussen nu en de eeuw wisseling met een procent ol vijftien ai] toenemen, en daarna ongeveer de dan bereikte omvang zal behouden. Twee stadsgewesten. Utrecht en Amers foort, die nog kunnen groeien, maar binnen duidelijk aangegeven grenzen, en die onderling gescheiden blijven. Daarnaast grote gebieden in de pro vincie die niet mogen worden aange tast, zoals het Eemland en de Loplker- waard. Kortom: in het jaar 2000 is I Utrecht klaar. De grote lijnen voor de ruimtelijke ordening in de provincie liggen nu al vast. Een in al zijn eenvoud aantrekkelijk beeld. Maar is de wens niet de vader van de gedachte? Want welke politicus zou, door de nood van de bevolkings groei gedwongen, forse uitbreiding van de woningbouw op bijvoorbeeld de Utrechtse Heuvelrug durven verdedi gen? Goedkoop op die zandgrond, dat wel. Maar de kiezers willen hun bos ook houden. Dus probeer je lastige keuzen te ontlopen door de verwach ting uit te spreken dat de bevolkings groei zich zal stabiliseren en deftig te wijzen op de noodzaak van "eindig heidsplanologie". "Nee", zegt gedeputeerde drs. A. G. W. Schapenk, als lid van het dagelijks bestuur van de provincie Utrecht be last met ruimtelijke ordening en volks huisvesting. In het verleden is de be- volking in de provincie Utrecht sneller gegroeid dan in andere provincies, onder meer door de aantrekkelijke ligging en door gezinshereniging van uit het buitenland afkomstige werkne mers. Maar Schapenk heeft aanwijzi- gingen genoeg dat het zo niet zal blij ven. "Daarom zeg ik: we moeten van de groeiplanologie die we tot nu toe hebben gehanteerd naar een eindig heidsplanologie. Ik zie voor de ruim telijke structuur die wij hebben voor gesteld eigenlijk ook geen alternatief. Niemand kan toch ontkennen dat er in de provincie twee stadsgewesten zijn. Ik heb ook niemand horen zeggen: ga maar een andere structuur maken, laat bijvoorbeeld een stedelijke agglo meratie in de Heuvelrug groeien". Die ruimtelijke structuur lijkt dus on aantastbaar. Schapenk: "Ik zou alleen iets anders kunnen bedenken als de vliegbasis Soesterberg zou verdwijnen. Maar we adlen er waarschijnlijk mee moeten leren leven dat die er ligt'1 Streekplan Schapenk en zijn medewerkers zijn be zig aan een gigantisch karwei, de voorbereiding van een nieuw streek plan voor de provincie Utrecht, dat de drie nu geldende moet gaan vervan gen. In een streekplan geeft het provin ciaal bestuur de meest gewenste ruim telijke ontwikkeling in hoofdlijnen aan. Het geldt in beginsel voor tfen jaar. Het is de bedoeling dat provinciale staten het nieuwe streekplan in april 1986 vas tellen. De eerste stap is onlangs gezet. Pro vinciale staten hebben in maart het basisrapport voor het nieuwe streek plan behandeld. De economische si tuatie drukte een zwaar stempel op het debat. Wat kan de provincie aan bevordering van de werkgelegenheid doen? En hoe kan aan dat streven in het nieuwe streekplan vorm worden gegeven? In het basisrapport wordt de mogelijk heid genoemd van "een toekomstig evenwicht tussen wonen en werken in de provincie op een wat hoger niveau". Gedeputeerde staten, het dagelijks be stuur van de provincie, hebben de minister van economische zaken overi gens wel laten weten dat zij daarover pas een uitspraak kunnen doen na overleg met de minister en nadat de voor- en nadelen op een rijtje zijn ge zet. Maar wat betekent het precies, "een evenwicht tussen wonen en wer ken op een wat hoger niveau? Schapenk: "De druk op deze provincie is groot. Nu gaat de pendel in Den Haag wat op en neer: het ene moment wordt het geld verdeeld in de Rand stad, het andere moment kijkt men meer naar Limburg of Groningen. Nu zal toch eens moeten blijken of dat zo blijft, of dat we werkelijk iets meer kunnen gaan doen - extra werk gelegenheid. Het laatste? Dan zeg ik als gedeputeerde voor de ruimtelijke ordening en de volkshuisvesting: geen bezwaar, mits ik van datzelfde Den Haag meer geld voor sociale woning bouw krijg en dat mag gebruiken voor de bestaande woningbehoefte". Schapenk heeft met andere woorden graag meer werkgelegenheid in de provincie, als daar maar niet de prijs van meer woningnood voor hoeft te worden betaald. Woningnood Want de woningnood bezorgt Schapenk al problemen genoeg. De planologen van de provincie hebben uitgerekend dat er tussen nu en ruwweg het jaar 2000 alleen al in en rond de stad Utrecht 20.000 huizen extra moeten komen. Een jaar geleden was de verwachting nog dat er daarvan maar 2000 in de stad Utrecht zelf konden worden ge bouwd. Nu staat in het basisrapport dat het er wel 10.000 kunnen zijn. Een meevaller voor de provincie, want dat maakt minder ruimtevretende bouwlokaties rond de stad nodig; zo krijgen de plannen er een groene gor del omheen te leggen ook meer kans. Maar hoe is zo'n forse verschuiving in de cijfers in zo korte tijd te ver klaren? Is de voorbereiding van het streekplan een kwestie van natte vin gerwerk? Schapenk: "Wij wisten al enige jaren dat er geld in de pijplijn zat voor een studie naar de mogelijkheden tot "in- breiding" van Utrecht. Wij wisten dat er een stormachtige ontwikkeling gaande was door de herbezinning op de "compacte stad". Men doet ver woede pogingen om na te gaan waar we in de steden nog kunnen bouwen. Tenslotte is er het typisch Utrechtse verschijnsel van de verhuizing van de Rijksuniversiteit naar Uithof, waar door lokaties in de stad vrijkomen. Kijk eens wat die ruimte betekent". Maar, zegt de gedeputeerde, het pro vinciebestuur kon op die ontwikkelin gen niet vooruitlopen. Vandaar dat in de eerste versie van het basisrap port nog het voorzichtige cijfer van 2000 woningen in de stad Utrecht werd aan gehouden. De stadsgewesten zijn niet de enige plaatsen in de provincie waar mag worden gebouwd. Behalve de door het Rijk aangewezen groeikernen zijn er provinciale "uitloopgemeenten", die een deel van de woningzoekenden ui een deel van de woningzoekenden uit omliggende kernen moeten huisvesten. Voor de overige gemeenten geldt dat zij alleen mogen bouwen voor wat de "eigen behoefte" wordt genoemd. De vijf groepen woningzoekenden die de provincie tot de eigen behoefte van een gemeente rekent, worden om schreven in de zogeheten Vijf Vinger Theorie of VVT. Gemeentebesturen vragen de provincie nog al eens om aan die vijf vingers een zesde toe te voegen, waarin sociaal gebonden wo ningzoekenden kunnen worden onder gebracht. Gaat dat nog gebeuren? Schapenk: "In het beleidsprogramma 1982-1986 voor gedeputeerde staten leest u dat de WT wordt gehandhaafd, maar dat in het kader van de streek planvoorbereiding en in het licht van de evaluatie van de verfijnde VVT wordt bezien in welke mate meer dan thans ruimte geboden moet worden aan sociaal gebondenen". De huidige WT biedt gemeentebestu ren via een percentageregeling ruimte voor het bouwen voor sociaal gebon denen. Schapenk maakt duidelijk dat hoogstens van een versoepeling van die percentageregeling sprake zal zijn, niet van een "zesde vinger". Dan zou een definitie van sociale bin ding nodig worden. "En daar ga ik niet over zitten haarvlooien", zegt de gedeputeerde. "Trouwens, nu er min der geld voor woningbouw is wordt ik ook minder met discussies over de materie geconfronteerd". Essentieel De WT is één van de drie als "essen tiële elementen" aangeduide hoofd punten in het nieuwe streekplan. Het tweede is de "no pay, no cure-regel". Boeren in gebieden met grote natuur wetenschappelijke waarde kunnen met beperkende bepalingen te maken krij gen. De provincie vindt dat er in zulke gevallen uitzicht moet bestaan op ver goeding van onevenredige schade. En zo niet? "Dan boert de boer voort", aldus Schapenk. Hij is voorstander van toepassing van de mogelijkheden die de Relatienota biedt. Dat betekent beheersovereenkomsten tussen agra riërs die in hun bedrijfsuitoefening rekening houden met natuur en land schap, en Den Haag. "De boer laat ter bescherming van broedende weide vogels bijvoorbeeld na het gras te maaien", legt Schapenk uit. "Daar lijdt hij schade door en daar moet hij dan geld voor krijgen". Derde essentiële element: door uit breiding van de woonbebouwing mo gen natuur en landschap, landbouw en recreatie niet in het gedrang komen. Maar zou dat toch niet kunnen gebeu ren als er meer bedrijven naar de pro vincie Utrecht komen met in hun kielzog, zoals Schapenk wil, meer woningen? Hij is er niet bang voor. "De komen de jaren zal van dat evenwicht tussen wonen en werken op een wat hoger niveau nog geen sprake zijn, dus ook niet van botsingen met de elementen die u noemt. Maar ook als dat even wicht op een wat hoger niveau er komt zullen we die waarden niet zonder meer aantasten. De ruimte voor wo ningen en bedrijven zal niet in ge voelige gebieden worden gezocht". Nederland is dichtbevolkt. Op een be trekkelijk klein oppervlak wonen veel mensen. Die vragen allemaal ruimte om te wonen, te werken en zich in hun vrije tijd te ontspannen. Ook voor de prodpctie van hun voedsel is grond nodig. En de optelsom van die ver langens mag er niet toe leiden dat al le beschikbare ruimte wordt opgeof ferd aan "nuttig" gebruik. Er moet ook nog wat natuurgebied overblijven. Waar zoveel belangen op het spel staan zijn regels nodig voor het gebruik van onze schaarse ruimte. Om het anders te zeggen: de ruimte moet worden ge ordend. Op dat gebied hebben de ver schillende overheden (Rijk, provincies en gemeenten) ieder hun eigen taak. Uiteraard stemmen zij hun plannen wel op elkaar af. Anders zou een ge meente bijvoorbeeld een recreatieter rein kunnen inrichten op een plaats waar de landelijke overheid een auto weg had willen aanleggen. Het Rijk trekt op de kaart van Neder land de ruwe lijnen. Het zoekt plaats voor zaken van nationaal belang, die een groot beslag op de ruimte leggen: huisvesting voor nieuwe woningzoe kenden; goede verbindingen voor het verkeer; centrales voor de energie voorziening - of een windmolenpark; oefenterreinen voor het leger, enz. In nota's en structuurschema's legt het Rij vast hoeveel ruimte daar allemaal voor moet worden gereserveerd, en waar ongeveer. De provincie gaat wat minder globaal te werk dan het Rijk en geeft iets nauwkeuriger aan hoe de ruimte op haar grondgebied kan worden gebruikt: waar industrie mag komen, waar wo ningbouw, welke grond voor agrarisch gebruik in aanmerking komt en welke delen van de provincie ongerept moe ten blijven. Het provinciebestuur legt dit alles neer in streekplannen. Een streekplan beschrijft in hoofdlij nen de "meest gewenste ruimtelijke ontwikkeling" in de provincie (of een deel daarvan). Het bestaat uit een be schrijvend gedeelte en één of meer kaarten met toelichting. Een streek plan geldt in beginsel voor tien jaar, waarna het moet worden herzien. In woners van de provincie hebben met het streekplan niet rechtstreeks te maken. Toch is het voor hen van be lang. Want gemeentelijke bestem mingsplannen mogen met het provin ciale streekplan niet in strijd zijn. In een bestemmingsplan geeft het ge meentebestuur nauwkeurig aan hoe de ruimte mag worden gebruikt. Be perkt de provincie zich in het streek plan bijvoorbeeld tot de aanduiding "woongebied", de gemeente legt vast waar precies huizen komen, waar scholen, waar winkels en waar de ont- sluitingsweg voor een nieuwe wijk zal lopen. Aan het bestemmingsplan is de burger gebonden. Wil hij iets bou wen of verbouwen, dan heeft hij daar voor een vergunning van burgemees ter en wethouders nodig. Die bekijken voor zij de vergunning afgeven eerst, of het bouwplan wel in het bestem mingsplan past. Het bestemmings plan zelf is weer onderworpen aan de goedkeuring van gedeputeerde staten, het dagelijks bestuur van de provincie. Zij toetsen bestemmingsplannen aan het streekplan. En zo heeft iedere In woner van de provincie, zij het indi rect, belang bij wat er in het streek plan staat. Waarom een streekplan? Op dit moment zijn In de provincie Utrecht drie streekplannen van kracht: "Midden- en Zuidoost-Utrecht", vast gesteld in 1974 en "Utrecht-oost" en "Utrecht-west", allebei vastgesteld in 1978. Het eerste streekplan zou dus uiterlijk in 1984 moeten worden her zien, de laatste twee In 1988. Nu ziet het provinciebestuur verscheidene voordelen in het vervangen van deze drie streekplannen door één nieuw. Om te beginnen kan de herziening dan worden afgerond binnen de hui dige zittingsperiode van provinciale staten (1982-1986). De ruimtelijke plan nen van het Rijk en die van de provin cie kunnen in een streekplan dat het gehele grondgebied van de provincie beslaat ook beter worden verwerkt. Worden voor één provincie verschei dene streekplannen vastgesteld, dan valt er niet aan te ontkomen de gren zen ervan enigszins willekeurig te trek ken. Dat bezwaar geldt niet als voor één streekplan wordt gekozen. Gevolg daarvan is verder dat meer samen hang ontstaat in het ruimtelijke be leid van de provincie, dat daarmee voor alle betrokkenen aan duidelijk heid zal winnen. Om al deze redenen hebben provinciale staten in januari 1982 ingestemd met het voorstel om voor het gehele grond gebied van de provincie Utrecht één streekplan voor te bereiden. De eerste stap daartoe is inmiddels gezet: in maart van dit jaar hebben provinciale staten hun instemming met het zoge heten basisrapport betuigd. Wel heb ben zij gedeputeerde staten gevraagd met aanvullingen te komen, in de eerste plaats over economische zaken en werkgelegenheid en verder over eman cipatie, landbouw en landinrichting, milieubeheer en recreatie en natuur beheer. Het basisrapport Het basisrapport geeft een overzicht van de doelstellingen en uitgangspun ten die bij de vaststelling van het nieuwe streekplan zullen worden ge hanteerd. Verder wordt er in nage gaan hoe de feitelijke ontwikkeling is geweest, vergeleken met de gang van zaken die in de drie geldende streekplannen de "meest gewenste" werd genoemd. Daaruit komt onder andere naar voren dat de groei van de werkgelegenheid geen gelijke tred heeft gehouden met die van de be roepsbevolking. Aan bevordering van de werkgelegenheid zal in het nieuwe streekplan dan ook terdege aandacht moeten worden besteed. Het basisrapport bevat een schets van de mogelijke ruimtelijke indeling van de provincie Utrecht. De provin cie kent naast de landelijke gebieden (bijvoorbeeld de Lopikerwaard) twee grote steden, die samen met de om liggende kernen als stadsgewesten worden aangeduid: Utrecht en Amers foort. Het provinciebestuur wil ver mijden dat die twee aan elkaar groeien. Het gebied ertussen moet als buffer blijven dienen. Nieuwe woningen zul len daarom in hoofdzaak aan de zuid en westzijde van Utrecht moeten wor den gebouwd en bij Amersfoort aan de noordkant. Zo ontstaat een stadsge west Utrecht met een centrale kern en drie verstedelijkte "lobben" (oost, zuid en west) waartussen groene schei- dingszónes blijven bestaan, geschikt vooro.a. recreatie. Bij Amersfoort is er ruimte voor ste delijke uitbreiding in een gebied, dat als een hoefijzervormige schil van noordwest naar zuidoost rond de stad ligt. Ook hier worden ln het bebouwde gebied rond de centrale kern open zones gehandhaafd. Deze vormen uitlopers van het Eemgebied, de Vallei en de Utrechtse Heuvelrug, die de stad Amers foort dicht naderen. In het basisrapport opgenomen ls een studie van de Provinciale Planologi sche Dienst, die uitwijst dat vooral in het hart van de provincie Utrecht het aantal woningen waarvoor nu plannen bestaan, veel te klein ls om in de behoefte aan woonruimte die in 1995 wordt verwacht te voorzien. Het geraamde tekort bedraagt daar on geveer 20.000 huizen. Daarvan kunnen er waarschijnlijk 10.000 in de stad Utrecht worden gebouwd. De andere helft zal moeten verrijzen op terreinen in enkele gemeenten rond de stad (vooral aan de westkant). In het nieu we streekplan zullen die extra terrei nen voor woningbouw moeten wor den gereserveerd. Ieder streekplan kent een aantal hoofd punten, die essentiële elementen wor den genoemd. In het nieuwe streek plan voor Utrecht zullen het er drie zijn - bij het bepalen van de omvang van het stedelijke gebied in de provincie mogen natuur en landschap, landbouw en recreatie niet in het gedrang ko men; - de woonkernen buiten de stadsgewes ten mogen in beginsel alleen huizen bouwen voor de zogeheten eigen be hoefte. De vijf groepen woningzoe kenden die de provincie daartoe rekent, worden omschreven in de "Vijf Vinger Theorie", afgekort de WT. De WT geldt overigens niet voor de groei kernen en "uitloopgemeenten", die juist moeten bouwen om de bevolkings aanwas uit andere plaatsen op te van gen (en waarvoor de "Regionale VVT" geldt) - de provincie Utrecht kent streken waar agrarisch gebruik van de grond samengaat met grote natuurweten schappelijke of landschappelijke waar de. De boeren in zulke streken kunnen zich beperkingen opleggen terwille van het behoud van natuur en landschap. Daar mag in de ogen van het provinciebe stuur echter alleen naar worden ge streefd, als er uitzicht bestaat op ver goeding van eventuele onevenredige schade die de boeren daardoor lijden (het "no pay, no cure-beginsel" Hoet gaat het verder? Nu het basisrapport provinciale staten is gepasseerd, werken gedeputeerde staten met hun ambtenaren verder aan de volgende stap: het vooront werp-streekplan. Het onderzoek naar de vraag hoeveel ruimte in de komen de jaren nodig zal zijn voor woning bouw, industrie, het agrarische be drijf, wegen e.d. wordt voortgezet en uitgebreid. De verschillende belan gen worden tegen elkaar afgewogen. Gedeputeerde staten leggen de uit komsten neer in het voorontwerp, dat in het begin van 1984 klaar moet zijn. Er zal ook een verkorte, populaire ver sie van verschijnen. Die wordt op rui me schaal verspreid. Want het streek plan komt niet tot stand zonder dat de inwoners van de provincie erbij wor den betrokken. Inspraak Gedeputeerde staten gaan met het voorontwerp-streekplan op toernee door de provincie. Tijdens een groot aantal hoorzittingen wisselen zij er over van gedachten met de bevolking. Tegelijkertijd voeren zij over het voor ontwerp uitgebreid overleg met ge meenten, waterschappen en rijksin stanties. Na verwerking van alle op merkingen, suggesties en bezwaren komt het ontwerp-streekplan uit de bus. Dat geeft de al eerder genoemde "meest gewenste ruimtelijke ontwikkeling" in de provincie. Het moet medio 1985 klaar zijn. Dan begint de wettelijke procedure. Het ontwerp-streekplan moet twee maanden ter inzage liggen op het provinciehuis en op de gemeentehui zen ln de provincie. In die tijd kan ieder een schriftelijk bezwaren indienen. En kele maanden later volgen hoorzittingen, waar de Indieners van bezwaarschrif ten hun kritiek nog eens mondeling kunnen toelichten. Gedeputeerde staten beslissen op de bezwaarschriften (het is dan voorjaar 1986) en leggen het ontwerp-streek- plan vervolgens ter goedkeuring voor aan provinciale staten. Deze stellen het streekplan vast. Daarbij kunnen de staten wijzigingen aanbrengen in het ontwerp, zowel naar aanleiding van In gediende bezwaren als op eigen initia tief. Wilt u meer weten? U hebt nu een indruk van de gang van zaken bij de voorbereiding van het ene streekplan voor de provincie Utrecht. Wilt u meer weten? Door de provincie Utrecht is de gratis brochure "Ruimte lijke ordening in kort bestek'uit gegeven. Verder is het basisrap port zelf tegen een bescheiden vergoeding beschikbaar. U kunt het telefonisch bestellen: (030) 321632, toestel 444. Dit nummer kunt u ook draaien als u verdere informatie wilt. Voor de tweede maal wordt er een kunstmarkt gehouden in "De Peking- tuin" te Baarn. Het succes van vorig jaar bracht de organisatoren ertoe opnieuw een dergelijke markt te doen plaatsvinden. De kunstmarkt wordt deze keer gehouden op zaterdag 20 augustus a.s. en duurt van 10.00 tot 18.00 uur. Wat er zoal te zien en te koop zal zijn: olieverf- en aquarelschilderijen, pot lood- en pentekeningen, boetseerwerk, schilderijen van wol; batik- en weef werk; Bulgaars borduurwerk, brood figuren, poppen, sieraden, o.a. colliers van oud-Venetiaanse kralen met zil ver, ivoor en malachiet; droogboeket- ten, figuurzaagwerk, voorts knip kunst en volksschilderkunst. Tevens zullen tijdens deze markt kun stenaars naar model schilderen en te kenen en ziet men een spinster aan het werk. Vechtpartij De politie werd zaterdagnacht gewaar schuwd dat er op de Koninginnelaan een gewonde man op straat zou liggen. Ter plaatse gearriveerd trof men in derdaad een 26-jarige Soester aan met een flinke hoofdwond, die zich aanvan kelijk niets van het voorgevallene kon herinneren. Met de ambulance werd hij naar Zonnegloren overgebracht, waar een hersenschudding werd ge constateerd. Later wist hij te vertellen dat hij bij het wegrijden van de par keerplaats van een plaatselijke bar zijn weg versperd vond door een auto met jongelui, die niet opzij wilde gaan. Daarop was de man in drift ontstoken en had dreigende taal geuit tegen de bestuurder, waarop deze uithaalde en hem tegen de grond sloeg. De politie heeft de bestuurder nog niet achter haald. Krat bier gestolen Bij een supermarkt aan de Parallel weg werd in het weekeinde een volle krat bier gestolen. Namens het bedrijf werd bij de politie aangifte van diefstal gedaan. Overigens bleek later dat ook een getuige had gezien dat een onbe kende man een krat van een pallet weghaalde en deze in zijn auto plaats te. De schade bedraagt 22,90. Glaasje op Op de Dalweg kreeg de surveillerende politie vorige week een 52-jarige auto mobiliste uit De Bilt in het oog, die met onverminderde vaart het kruispunt bij de Beukenlaan overstak. De politie zet te de achtervolging in en maande de vrouw tot stoppen. Blaas- en bloed proef wezen uit dat zij teveel had ge dronken, hetgeen haar op een rijverbod en een proces-verbaal kwam te staan. Op de Amersfoortsestraat werd in de zelfde nacht een 52-jarige Inwoner van Westbroek aangehouden, omdat hij met zijn auto op nogal opvallende wijze aan het verkeer deelnam. Ook hij onderging de blaasproef, maar kwam er af met slechts een rijverbod. Sportverslagen en -berichten uiterlijk maandagochtend inleveren aan onze redactie Van Weedestraat 47A. Indien tijdig ingeleverd volgt opname in dezelfde week. Goed leesbare kopij heeft daarbij de voorkeur. Redactie Soester Courant Afgezien van de A-junioren, die maan dag 15 augustus reeds met de voorbe reiding op het nieuwe seizoen zijn be- gonnen, zullen alle WZ-jeugdelftallen volgende week de training hervatten. Een overzicht van de verschillende trainingstijden en aanvangsdata is hieronder opgenomen. Het jeugdbestuur van WZ zou vooral de aandacht willen vestigen op woens dagmiddag 24 augustus, de eerste trai ningsmiddag voor de D, E en F-pupil- len. Op deze middag zijn alle ouders die nog een geschikte voetbalclub zoe ken voor hun zoon of pupil van harte welkom op het VVZ-complex, zodat zij een indruk kunnen krijgen van datgene van WZ aan jeugdige voetballers heeft te bieden. Uiteraard zijn de ou ders van alle VVZ-pupillen van harte welkom; een mooie gelegen heid om eens kennis te maken met de trainers en het jeugdbestuur van de voetbalclub van uw zoon of pupil. Ieder die geïnteresseerd is in de gang van zaken rondom VVZ-pupillen kan woensdagmiddag 24 augustus van 14.00 tot 16.00 uur terecht op het WZ-terrein aan de Eemweg. De trainingstijden voor de VVZ-jeugd in het komende seizoen luiden als volgt: A-junioren: Maandag; 20.00 - 21.15 uur; aanvang 15 aug. Woensdag; 20.00 - 21.15 uur B-junioren: Maandag; 18.00 -19.00 uur; aanvang 22 aug. Woensdag; 19.00 - 20.00 uur Cl-junioren: Dinsdag; 17.45 - 18.45 uur; aanvang 23 aug. Woensdag; 18.00 -19.00 uur C2 C3-junioren: Maandag; 19.00 - 20.00 uur; aanvang 22 aug. Woensdag; 16.30 -17.30 uur D-pupillen: Woensdag; 15.00 -16.00 uuraanvang 24 aug. Maandag; 16.30 -17.30 uur E F-pupillen: Woensdag; 14.00 -15.00 uuraanvang 24 aug. VOLLEYBAL Volleybalvereniging Olympia/Parade heeft op maandag 15 augustus de trai ningen hervat om het competitiegebeu- ren in te kunnen gaan. Het onbetwist in tweede divisie geëindigde Heren I team zal komend seizoen wederom door de vorig jaar aangetrokken C-- trainer Bert Gerritsen getraind wor den. Het Heren H team zal samen met trainer Ad van Brummelen een gooi doen naar de 3e divisie. Ad van Brum melen zal ook met het jonge Heren III team proberen door te stoten naar de eerste klasse. Het dames I team zal uitkomen in de derde divisie. Samen met trainer Wim Boekestijn zullèn ze dit jaar gebruiken om hun verjongde formatie te verster ken. Wim Boekestijn zal met Dames II een gooi doen naar de districtsklasse. Het derde damesteam zal na hun kam pioenschap van afgelopen seizoen uit komen in de eerste klasse. De trainingen voor het komend seizoen zijn als volgt ingedeeld Mini's (meisjes jongens van 8-12 jaar) - maandag van 16.00 -17.00 uur in De Borg. Zij krijgen een prima onder grond van Werner Paans. Junioren (8-12 jaar)- maandag vanaf 18.00 uur in Beukendal. Kontaktpersoon voor de jeugd is Joke Paans, tel. 14596. Senioren: maandag vanaf 19.00 uur in Beukendal. Kontaktpersoon voor de se nioren is Corrie Hooyers, tel. 033- 632455. Rekreanten Dames: om 19.30 uur in de Kard. Alfrink Mavo. Rekreanten Heren: om 20.45 uur in de Kard. Alfrink Mavo. Kontaktpersoon voor de Rekreanten: Sjefke de Pijper, tel. 15852. Zitvolleybal Bentinck-Stars: op woens dag om 20.30 uur in De Bunt. Kontakt persoon :Cees Verstappe, tel. 19990. DAMMEN Maandagavond 22 augustus gaan de aktiviteiten bij de Damvereniging D.V.S.B. weer beginnen. Het belooft een druk seizoen te worden, er wordt aan de Bondscompetitie deelgenomen met maar liefst 3 tientallen en 2 vijf tallen. Door de fusie tussen de verenigingen Soest en Baarn in dit voorjaar is een plaats in de le klasse U.P.D.B. zeker gesteld voor 1 tiental terwijl er in de 2e klasse 2 tientallen meespelen. Tenslotte is er dan nog een extra vijf- tallencompetitie ingesteld voor hen die niet mee kunnen spelen in de eerste 3 tientallen. In het le team van D.V.S.B. spelen dit seizoen enkele zeer sterke dam mers mee zoals de ex-Baarnspelers gebr. v. Oosterom, de gebr. Bakker en de Amersfoortse spelers Den Os en Lambrechts, terwijl de van hoofd klasse vereniging Rosmalen overge komen Entken ook een zeer welkome versterking betekent voor het le team. Het 2e team bestaat uit ervaren spe lers die hun plaats in dat team ook vorig jaar helemaal hebben verdiend en onder hen zeer bekende Soestenaren als Evert Davelaar, Rijk Damen, Jan v. Dasselaar, Veerman en Meijerink. ke voor de eerste keer ln de Bonds competitie spelen en zij kunnen dit sei zoen ervaring opdoen in dit soort zoen ervaring op doen in dit soort wedstrijden. De clubavonden van D.V.S.B. zijn op de maandagavonden in "De Zwaluw" aan de Schrikslaan (t.o. de Tennishal Soestdijk). Wanneer u deze winter zou willen spe len bij D.V.S.B. geeft u zich dan nu op als lid van D.V.S.B. Bel even naar 21574 ln Soest en u wordt genoteerd als lid. DUIVENSPORT "De Zwaluw" De leden van de vereniging van post- duivenhouders "De Zwaluw" hebben met hun jonge duiven deelgenomen aan een wedvlucht vanaf Soissons, af stand circa 339 km. In concours waren 609 duiven die zaterdg 13 augustus 1983 om 7.30 uur in vrijheid werden gesteld bij een matige noord westen wind. Aan komst eerste prijswinnende duif 12.54.08 uur, snelheid 1047.79 meter per minuut. Aankomst laatste prijswin nende duif 13.43.00 uur. Uitslag: H. de Bree 14 5 7 13 14 22 30 35 53 58 69 84 88 90 91 96 98, A. Kok 2 31118 36 55, E. v.d. Brakel 6 8 25 26 31 64 67 71 82 95 99 102 112 121, R. v.d. Mast 9 15 34 63101110, J. v.d. Brakel Zoon 1012 38 8192103104113115, A. de Bes 16 2142 43 46 59 73 75 77 80 89 93105106108, J. De Ruig 17 45, B. Roest 19, G. Rijksen 20 100 114, L. v. 't Klooster 23 47 72 117, W. Grift 24 78 107, R. Voskuilen 27 33 56 66 116 118 119 120, R. van Groenestein 28 44, J. Rams 29 39, K. de Jong 32, C. v.d Hoek 37, J. Duijst 40 94, J. Stam 415157 65 97, J. Schimmel 48 60 86 87, J. v.d. Belt 49 62, H. den Dekker 50, G. Visser 52 54, E. Meijers 61, H. v.d. Schepop 68, Th. Wigtman 70, A. Boeklagen 74 76, J. van Dijk 79 109, G. Zeypveld 83 95, J. Benschop 111, A. van Dorrestein 121. P.V.Soest De vereniging van postduivenhouders Soest deed eveneens mee aan de wed vlucht vanaf Soissons. Er waren 115 dui ven in concours, die om 7.30 uur werden gelost bij N. W. wind. De eerste prijsduif arriveerde om 13-12.10 uur. Deze haal de een snelheid van 1003.11 meter per minuut. De laatste prijsduif kwam om 13.37.33 uur aan. Uitslag: M. de Ruiter 1, A. A. de Kruif 2, D. Huisman 3 11, E. Veerman 4, R. Bokma 5 7, R. v. Hornsveld 6 18, P. Limper 8121719 23, G. H. V.d. Broek 9, C. Bokma 13 16 22, Comb. Vogel 14 21, R. v. 't Net 15, Z. v.d. Esschert 20. P.V. De Vriendschap Wedvlucht vanaf Soissons, op 13 augus tus 1983. Los 07.30 uur. Wind N.W. in concours 329 duiven. Aankomst le duif: 12.59.25, snelheid: 1029.09 m.p.m. Laat ste prijsduif: 13.37.56, snelheid: 920.87 m.p.m. Uitslag: Altenaar-Reyerse 1 15 39 47 59 61, J. Wijnands 2 18 20 22 23 26 32 58, C. Vaessen 3 11 21 29 41 42 44 66, T. Kok 4, C. Jak en Zn. 5 14 27 33 51 63 65, J. Kos ter 6 28, Sukel v. Klooster 7 81319 3117, J. den Blanken 9, A. Grift 10 35 36 64, H. Rauch 12, Comb. Westerveld 16, W. Hoffman 24 46 52. D. Bos 25 38 43 40 49, B. Schimmel 30 45, P. Rauch 34 53 54 55 60, A. Meesters 37 62, J. Kamerbeek 48 50, A. Kok 56, J. Ottens 57. Tijdens de Singelloop in Maarssen van vorige week, een wegwedstrijd over 10 km, werd de eer van Soest hoogge houden door een aantal S.O. Soestat- leten. Op deze warme zomeravond met een stevig windje leverde Eef van den Brink een prima prestatie. Hij kon na een spannende strijd om de ereplaat sen als derde man het ereschavot beklimmen. Zijn tijd bedroeg 33.45 min. Het betekende voor hem dat hij op het goede spoor zit, dat via deze vormtest naar een goed resultaat in de komende Marathon van Enschede moet leiden. Een andere Soester atleet, Frans Rauch, bewees er ook bij te horen door eveneens voor een goede prestatie te zorgen. Deze BAV-atleet lijkt weer goed in vorm te komen en werd 7e in een tijd van 34.20 min. Joop van Leijenhorst en Harry van Brummelen gebruikten deze wedstrijd als onderdeel van hun trainingspro gramma en finishten gezamenlijk in 35.26 min. Ruud Ambags en Jan van Ransdorp testten ook hun vorm na de vakantie en bereikten de streep in een tijd van rond de 50 min. Afgelopen zaterdag startten twee at leten ln Renswoude voor een wedstrijd over 15 km. Joop Leijenhorst wist een 3e plaats te veroveren na Rob Strik en van Eysden. Een prima resultaat. Veteraan Rob de Haas draaide nog niet op volle toeren en werd 12e. Dit weekend kwam het eerste cricket team van L.B.W. uit tegen het tweede team van L.B.W. dat in dezelfde poule speelt. Om nog kans te maken op het kampioenschap moest L.B.W. I deze wedstrijd winnen. L.B.W. I begon met batten. A. Wes- terink en D. Coster hadden weinig moeite met de bowlers van L.B.W. II. L.B.W. I had na 50 overs een totaal ge scoord van 173 runs, en dat was een riante uitgangspositie voor de tweede inning. K. Plaxton en P. v. Gulik met respectievelijk 6 en 4 wickets wisten de score van L.B.W. II laag te houden. L.B.W. II wist niet meer te scoren dan 65 runs, en door dit totaal kon L.B.W. II nogmaals het veld ingestuurd worden om te batten. D. v. Prooye en N. Meyer wisten het totaal aanvaardbaar te hou den en L.B.W. I slaagde er niet in, on danks 5 vangen van R. v. Dijk, deze wedstrijd met innings te winnen. De cijfers: L.B.W.1173 voor 9 A. Wes terink 58, D. Coster 48, K. Plaxton 21 n.o.). Bowlen: N. Meyer 3-45, D. v. Prooye 3- 61. L.B.W. II 65 all out (M. Nix 19), bowling K. Plaxton 6-11, P. v. Gulik 4- 29. L.B.W. II68 voor 8 (D. v. Prooye 17, N. Meyer 17). Bowling K. Plaxton 4-22. Ook dit jaar zal SEC weer haar jaar lijkse FC Knudde-toernooi organi seren. Dit toernooi is bedoeld voor voetballers die niet in de selectie-elf tallen van hun vereniging uitkomen en derhalve in het algemeen spelers die in het derde, vierde, vijfde of lagere elf tallen hun balletje trappen. Iedere vereniging neemt deel met drie teams. Aanwezig zullen zijn De Ves- ting uit Naarden, Zwaluwen Vooruit uit Utrecht, APWC en de organiserende vereniging SEC. Het toernooi wordt ge houden op zondag 28 augustus a.s. en gaat om U.00 uur van start. De vereniging die met haar drie teams de meeste punten weet te vergaren is winnaar van de wisselbeker, die door SEC-voorzitter Dik van Leenen om ca. 16.00 uur zal worden uitgereikt. Na een zonnige zomervakantie begin nen met ingang van 29 augustus de les sen bij Sportschool Pouw weer. De vorig seizoen zo succesvol gestarte cur sussen Aerobic Dance zullen worden voort gezet. Dit zal weer gebeuren onder de deskundige leiding van Eric de Lange, bevoegd docent lichamelijke opvoeding, met aantekening jazz- dance. De eveneens bevoegde docent L.o. Sidney Teeling verzorgt weer de kondi- tietrainingen, die zowel 's avonds als 's morgens gevolgd kunnen worden. Naast de gewone lessen, zijn er spe ciale cursussen voor ouderen of voor mensen, die niet zo'n held zijn op het sportieve vlak. Ook de speciale ski- en langlaufvoorbe- reiding wordt door Sidney verzorgt, die zelf geen onbekende is op skigebied. Bij voldoende aanmelding wordt er les gegeven in judo, karate en boksen. Voor de kinderen is er allereerst plaats in de judogroepen van Eric de Lange. Omdat het voor de kinderen echter vaak moeilijk is om te kiezen wat voor vorm van bewegen ze willen gaan doen, biedt Sportschool Pouw dit sei zoen ook allerlei sporten en spelen aan voor kinderen vanaf 5 jaar, op de woensdagmiddag, zodat ze na die tijd gericht kunnen gaan kiezen welke sport ze willen beoefenen. Deze lessen staan ook onder leiding van Sidney Teeling. Informatie over dit alles kunt u krijgen bij Sport en Zwemschool Pouw, tel. 15001. Het bowlingseizoen begint weer op maandag 29 en dinsdag 30 augustus. De maandag en dinsdag hebben ieder 3 leagues. In elke league spelen 6 teams, bestaande uit 3 spelers plus een reser ve. Elk team speelt 38 wedstrijden. De wedstrijden zijn onderverdeeld in perioden en zo krijgen we aan 't eind van het seizoen een aantal teams dat aan de finale mee mag doen. Het bestuur van de S.B.B. heeft het plan om dit seizoen weer een aan tal toernooien te houden. Het eerste toernooi wordt op 25 september al ge speeld; dit is het tweede Ed Mijnders- toernooi. Ook worden dit seizoen weer de kampioenschappen van Soest ge houden, waardoor teams kunnen wor den uitgezonden naar de afdelings- kamploenschappen Verder wordt ook de Nacht van Soest weer gehouden. Als afsluiting van het seizoen wordt dan de finale gespeeld, waarbij de teams dingen naar de titel. Het bestuur heeft grootse plannen om er weer een geslaagd bowlingseizoen van te maken. Dat lukt zeker door de trouwe leden, en wie weet zijn er nog mensen die graag willen bowlen in wedstrijdverband, maar toch ook ge zelligheid zoeken. Voor inlichtingen kan men bellen: tel. 02155-10952.

Soester Courant | 1983 | | pagina 15