'De Oelte' wellicht experimenteel ziekenhuis met minder bedden Poolse vrouw wordt in Nederland geopereerd Bustocht naar Kozle Vliegbasis Soesterberg oefent volgende week Waarom tobbe, als er een Wasserette is Prins Bernhard reikt verzetsherdenkingskruizen uit Uw Hülsta design. TbilNNENkjis Bhagwan-instituut verhuist uit Soest naar Amerika a scliociiisiltcr In Memoriam Dirk Reehorst Via Stichting Midden-Nederland Help de Polen' Ziekenhuisbestuur verzet bakens Tentoonstelling in INFO-centrum Eén streekplan, stap voor stap DE KORTE DUINEN 10JAARJONG Meningen van Lezers Kruispunt Twee Chinese restaurants tegenover elkaar Onderwijsinstituut Hulscher ■1 3 Soester Courant van woensdag 17 augustus 1983 3 Op donderdag 11 augustus is, 62 jaar oud, overleden Dirk Reehorst. Onder te belangstelling vond dinsdag 16 ugustus in de Wilhelminakerk aan de sterbergsestraat ter zijner nage dachtenis een gebedsdienst plaats, waarna in het crematorium Daelwijck de crematie plaatsvond. Dirk Reehorst erd op 31 december 1920, met zijn tweelingbroer Kees, in Hilversum ge boren. Een jaar later verhuisde vader Reehorst met zijn gezin naar Soest waar hij zich op de Talmalaan 9 vestigde. Met de komst van "de Reehorsten" ging tevens een zakelijk gebeuren van start dat vele jaren was afge stemd op de handel in aardappelen - groenten en fruit. Met grote steun, inzet en toewijding van zijn echtgenote en kinderen Jan, Janna, Ab, Bep, Dirk en Kees bouwde hij vestigingen op in de Torenstraat - Ko- ninginnelaan - Hoek Noorderweg/Vredehofstraat - Van Weedestraat en een zaak in Zeist. Paard en wagen en transportfietsen waren in die tijd de vervoermiddelen. Zijn jongens verdienden toen "een salaris" van 25 cent per week als "bonus" een pakje sigaretten. Het zuinige, spaar zame beleid van Reehorst sr. had als uitkomst dat hij aan ieder van zijn kinderen bij hun huwelijk een zaak toe kon wijzen. Voor het zover was heeft de familie Reehorst ten koste van vele inspanningen en niet zonder risico's vooral in het laatste jaar van de tweede wereldoorlog de voed selvoorziening in Soest in stand helpen houden. Om zijn kinderen Dirk Kees en Bep te vrijwaren voor arbeidsinzet in Duitsland stichtte Ree horst sr. in 1942 een firma waarin zijn kinderen vennoten werden. De i toenmalige brandweercommandant Groart sr. zorgde voor de benodig de papieren. Na het overlijden van Reehorst sr. werd de firma ont- bonden. Dirk Reehorst startte in de vijftiger jaren met een uitgebreide "ventwijk" een nieuw bedrijf, zijn broer Kees zette de vestiging in de Torenstraat voort, om uiteindelijk in de Van Weedestraat een defini tieve bestemming te vinden voor zijn speciaalzaak in aardappelen - groenten en fruit. In 1961 vestigde Dirk Reehorst zich definitief aan de Soesterbergsestraat. Daar werd de Reehorsttraditie op indrukwekken de wijze voortgezet. Met zijn echtgenote en kinderen trad hij in de voetsporen van een generatie die werken niet alleen als middel van be staan zag, maar er tevens voldoening in vond. Vanaf 1949, het jaar waarin Dirk Reehorst in het huwelijk trad, heeft hij,, daarin nadruk kelijk bijgestaan door zijn echtgenote, gewerkt aan een toekomst voor zijn kinderen. Tweelingbroer Kees, zijn echtgenote en zoon Ad zijn dan ook eenstemmig in hun oordeel wanneer ze concluderen: "Hij was hard, maar 't was geen ondeugd, omdat hij *t in de eerste plaats voor zichzelf was. Als broer, echtgenoot en vader een voorbeeld als vader en zakenman. Alle drie de woordvoerders zijn 't er ook over eens dat de plannen voor een nieuw winkelcentrum in Soest-Zuid de laatste twee jaar veel emoties bij hem hebben losgemaakt. Mevrouw M. M. Reehorst -Muller zegt daarover: "Vergeet niet dat de Reehorsten bijna 60 jaar in Soest zijn. Mijn man heeft met keihard werken een zaak opgebouwd waaraan hij vijftig jaar gewerkt heeft. Alles wat er werd verdiend werd in het bedrijf geïnvesteerd. En dan komt de dag dat je via via te horen krijgt dat er nog een supermarkt zich mogelijkerwijs aan de overkant gaat vestigen. Dat is toch niet te geloven. Waar hebben wij, en vooral hijbijna een halve eeuw dan voor gewerkt?" Wat de toekomst brengen moge, de Reehorsten, zoon Ad met echtgenote Mimi, zullen niet capitu leren. Licht Ad Reehorst toe: "Wat mijn ouders hebben opgebouwd laat ik niet kapot maken. Ik ben jong, maar ben zeker van de steun van mijn echtgenote, en de familie. De kleine reus Dirk Reehorst heeft het zestig jarig bestaan en zijn 35-jarig huwelijk, dat in 1984 zou worden gevierd, niet mogen meemaken. In het geloof dat hij in het hiernamaals de rust zou vinden waaraan hij tijdens zijn leven zo zelden toekwam, is hij heengegaan. Een geloofszekerheid die zijn echtgenote, kinderen, broers en kleinkinderen in deze moeilijke tijd tot grote troost is. De 59-jarige mevrouw Mar janna Ma- cinska uit het Poolse Kozle heeft maan dag j.1. voor ruim een week afscheid genomen van haar familie in Badhoe vedorp. Zij is nu opgenomen in bet An- toniusziekenhuis in Utrecht, waar ze vandaag wordt geopereerd. De kostba re operatie, het vervangen van een ver sleten heup door een kunstheup, is mo gelijk geworden dankzij de hulp van de in Soesterberg gevestigde Stichting Midden-Nederland "Help de Polen." Zowel de operatie als de nazorg zijn gratis aangeboden. Daarmee is een be drag van vele tienduizenden guldens gemoeid; alleen de operatie kost al 30.000 gulden. De stichting heeft nauwe banden met de Poolse stad Kozle, waar nog steeds voedsel- en kledingtransporten naar toe gaan. in Kozle woont ook mevrouw Macinska, die een versleten heup heeft. Zonder stokken kan ze niet lo pen. Haar handicap heeft tot gevolg gehad dat ze haar fotowinkeltje in de stad aan de kant moest doen. Ze had door zuinig te leven zoveel gespaard dat ze zelf in staat was om in Polen foto's van haar heup te laten maken en aan de hand daarvan een kunstheup van me taal en plastic te kopen. Daarmee was evenwel het probleem van de operatie nog niet opgelost. De zoon van mevrouw Macinska, die in Badhoevedorp woont, nam contact op met het Nederlandse Rode Kruis om te trachten via deze organisatie de operatie van zijn moeder in Nederland te laten plaatsvinden, maar het Rode Kruis liet weten dat het geen indivi duele hulp verleent. Wél bracht het de heer Macinska jr. in contact met Ab Blokzijl in Soesterberg, initiatiefnemer van en stuwende kracht achter de or ganisatie "Help de Polen." Hij bracht de zaak verder aan het rol len en slaagde erin het Antoniuszieken- huis in Utrecht ertoe te bewegen de operatie te "adopteren." Met één van de transporten van de stichting naar Kozle ging de uitnodiging aan me vrouw Macinska mee om naar Neder land te komen voor de gratis operatie. Na die operatie, die woensdag wordt uitgevoerd door een team van specia listen, moet zij minstens tien en hoogs tens 21 dagen in het ziekenhuis blijven, voordat zij naar de fysiotherapeut kan om opnieuw goed te leren lopen. Is mevrouw Macinska al dolgelukkig dat ze geopereerd kan worden, min stens zo gelukkig is zij dat ze in ieder geval het huwelijk van haar zoon in Badhoevedorp kan meemaken, op vrijdag 2 september. De specialisten van het Antoniusziekenhuis hebben haar laten weten er alles aan te zullen doen om haar de gelegenheid te geven op de trouwdag van haar zoon aanwe zig te zijn, desnoods in een invalide wagentje. Mevrouw Macinska, die al een paar weken in Nederland is, is voor het eerst van haar leven in het westen. Nog da gelijks kijkt ze haar ogen uit en verwon dert ze zich over de weelde waarin de mensen hier leven. Toen ze in de win kels verse sinaasappels en bananen zag liggen, dacht ze werkelijk dat dit alleen maar decoratie was; daarom keek ze er verder niet naar, want zoiets kon gewoon niet echt zijn. Inmiddels weet ze beter, maar nog iedere dag is er wel iets waar ze zich over verbaast. Niet alleen daarom zal ze Nederland nooit meer vergeten, de operatie is ten slotte het mooiste geschenk uit Neder land. De in Soesterberg gevestigde Stichting Midden-Nederland "Help de Polen" heeft opnieuw een usreis georganiseerd naar de door de stichting geadop teerde Poolse stad Kozle. De deelnemers vertrekken op donderdag 8 sep tember en komen op vrijdag 16 september terug. Het is niet de eerste keer dat de stichting de mensen die nog regelmatig pakjes maken voor de inwoners van Kozle in de gelegenheid stelt om zelf een beeld te krijgen van de situatie in Polen. Ab Blokzijl in Soesterberg: "Doordat er niet meer zoveel over Polen geschreven wordt, denken de mensen misschien dat het daar nu beter gaat. Maar dat is helemaal niet zo. Wie zich daarvan wil overtuigen, kan met ons mee". De belangstel ling voor de reis komt hoofdzakelijk uit Soest, Soesterberg en Amersfoort. De gasten worden bij Poolse gezinnen ondergebracht, zoveel mogelijk bij de gezinnen aan wie ze pakjes sturen of met wie ze corresponderen. "De Polen hebben niets liever dan dat er zoveel mogelijk mensen uit Neder land komen", aldus de heer Blokzijl. Wie het bezoek aan Polen wil mee maken kan zich bij hem opgeven: telefoon 03463-1463. Van 22 t./m. 25 augustus a.s. zal op de Vliegbasis Soesterberg een oefening worden gehouden. Tijdens deze oe fening vindt een taktische evaluatie plaats, een soort NAVO examen, van de operationele kwaliteiten van de vliegbasis. De mogelijkheid bestaat dat vliegtui gen andere dan gebruikelijke aanvlieg routes zullen vliegen en dat s'avond worden gevlogen. Verder zal tij dens deze oefening het luchthoorn- waarschuwingsaysteem worden ge bruikt. Het zogenoemde avondvliegprogram- ma met de Allouette III helicopters van het op de Vliegbasis Soesterberg gesta tioneerde 298 squadron wordt m.l.v. 18 augustus a.s. hervat. Het doel van het avondvliegen, in principe elke donder dagavond, is om de vliegers en de waarnemers te oefenen in het opereren bij schemering en duisternis. Tuinhek gestolen Een bewoner van het Choristenpad meldde de politie vorige week dat on bekenden zijn houten tuinhek hadden weggenomen. De schade bedraagt ca. ƒ150,-. Van Weedestraat 52 (achter Tiffany) Telefoon 15229 Het bestuur van de Stichting Maar schalksbos-Zonnegloren heeft, zoals wij in onze editie van vorige week nog juist konden berichten, besloten de plannen voor de bouw van het nieuwe fusie-ziekenhuis "De Oelte" zodanig te wijzigen dat er in plaats van de voorziene capaciteit van 200 bedden een capaciteit van 150 bedden zal ont staan, aangevuld met 10 bedden voor dagbehandeling. Kenmerkend voor de gewijzigde plan nen is de experimentele opzet, waarin de nadruk veel meer dan bij de tra ditionele ziekenhuizen komt te lig gen op de eerste-lijns gezondheidszorg (waarin de huisartsen en het kruis werk een voorname rol spelen) en min der op de tweede lijn (de behandeling door specialisten). Deze opzet sluit aan bij de nieuwste inzichten, voor wat betreft het terugdringen van de kosten van de gezondheidszorg en het tegengaan van steeds verdergaande "medicalisatie" De wijziging houdt in dat er op het ge ring van ca. 1,5 miljoen gulden zal kunnen plaatsvinden, terwijl de jaar lijkse exploitatiekosten met ongeveer 3 miljoen gulden teruggebracht kun nen worden. Voorwaarden voor de realisering van de plannen zijn voor het bestuur wel, dat er dan ook echt een nieuwbouw- ziekenhuls op de grens van Soest en Baarn zal verrijzen, dat Maarschalks bos in Baarn een verpleegtehuis wordt, en dat ook voor Zonnegloren een be stemming wordt gevonden. Zoals be kend heeft het ministerie van Defensie al interesse getoond voor de gebouwen en terreinen van het Soester zieken huis. Het bestuur vindt dat het nieuwe experiment niet mag plaatsvinden in Maarschalksbos. Bij monde van voorzitter J. H. W. Habermehl, secretaris mr. J. M. Kruit wagen en medisch directeur dr. C. H. Willemse heeft het bestuur dit vorige week tijdens een persconferentie mee gedeeld. Staatssecretaris J. van der Reijden van Volksgezondheid staat in beginsel positief tegenover het nieuwe plan, zoals is komen vast te staan uit een informeel gesprek dat burgemeester P. Scholten dit voorjaar met hem heeft gehad, in overleg met de andere be trokken instanties, zoals de colleges van B. en W. van Soest en Baarn, de gedeputeerde voor de Volksgezondheid van Utrecht en de directeur van de Provinciale raad. Het nieuwe plan ver toont veel verwantschap met het mo del dat is nagestreefd bij de reali sering van het ziekenhuis in Almere, dat in 1990 klaar moet zijn. Het bestuur zal trachten een samenwerkingsver band met Almere aan te gaan. Overi gens krijgt het Almeerse ziekenhuis artsen en specialisten in loondienst. Een dergelijke opzet wordt voor "De Oelte" niet nagestreefd. Voorzitter Habermehl wees er tijdens het gesprek overigens met nadruk op dat het bestuur met de wijziging niet heeft gekozen voor een "nood sprong": "Wij zijn ervan overtuigd dat het plan veel beter aansluit bij de realiteit, in het licht van de verander de omstandigheden" Mogelijk wordt het plan versneld, om dat in 1985 het provinciale verpleeg huisplan klaar moet zijn. In dat kader krijgt de omzetting van Maarschalks bos in een verpleegtehuis misschien een hoge prioriteit. Het bestuur wil daarop graag inspelen. Dr. Willem- se: "Het verpleegtehuis zou wel eens de koevoet kunnen zijn om het zieken huis te realiseren". Het bestuur is van oordeel dat het met het nieuwe plan "een neuslengte" voorligt op andere besturen die nieuw- bouwplannen hebben, een voorsprong die het bestuur van Maarschalksbos/ Zonnegloren graag wil vasthouden. De plannen betekenen in elk geval dat de kans op verwezenlijking van "De Oelte" kunnen toenemen. Het is nog niet lang geleden dat minister Gardeniers aankondigde Zonnegloren te willen sluiten en de ziekenhuisvoor ziening voor de regio in het Baarnse Maarschalksbos te concentreren. Overigens vindt de plannenwijziging plaats in overleg met de Amersfoortse ziekenhuizen De Lichtenberg en het St. Elisabeth-ziekenhuis, waarmee een samenwerkingsovereenkomst in voorbereiding is, die waarschijnlijk nog dit jaar wordt bekrachtigd. De nieuwe plannen zijn door de staf van beide ziekenhuizen en de onder nemingsraad positief ontvangen, al dus het bestuur. Vooralsnog ziet het er niet naar uit het nieuwe plan conse quenties heeft voor het personeelsbe stand. Het verlies aan arbeidsplaatsen wordt grotendeels goedgemaakt door het verpleegtehuis. Wellicht is zelfs een uitbreiding nodig van huisartsen en in de wijkverpleging, nu een groter beroep op de eerstelijns-gezondheids zorg zal worden gedaan. Ook voor de dagbehandeling - waar voor in het nieuwe plan wordt uitge gaan van 10 bedden - zal personeel nodig zijn. Bovendien komt er in het nieuwe ziekenhuis mogelijk ook een zgn. Ambulantorium - een tussen vorm tussen polikliniek en ziekenhuis, waar patiënten kunnen worden behan deld voor wie geen bed nodig is. Onder dagbehandeling wordt verstaan een korte opname van de patiënt in de och tenduren voor een onderzoek of een ingreep, waarbij hij of zij het zieken huis om vijf uur weer kan verlaten. Deze dagbehandeling komt in de plaats voor opnamen die nu nog 24 uur duren. De nabehandeling geschiedt polikli nisch en voor zover nodig door de eer ste lijn: huisartsen, kruiswerk. Het nieuwe plan heeft ook de instem ming van de huisartsen en specia listen in Soest en Baarn, die onlangs een intentieverklaring hebben onder tekend waarin zij zeggen: "Wij, huisartsen en specialisten van Baarn/Soest, verklaren dat het onze intentie is nauw samen te werken en nieuwe wegen in te slaan, teneinde te komen tot een optimale verzorging van de patiënt, zo dicht mogelijk bij zijn thuissituatie, waarbij de eerste en de tweede lijn naast elkaar en min der in eikaars verlengde de patiënt of cliënt begeleiden en waarbij het be slag op de economische middelen zo klein mogelijk dient te zijn". Om dit te bereiken moet de eerste lijn worden uitgebreid en moet ten aanzien van het ziekenhuis waar mogelijk een vervanging plaatsvinden van klini sche zorg door poliklinische zorg, en zoveel mogelijk opnamen worden uit gevoerd in dagbehandeling. In oktober a.s. wordt de reactie van de provincie verwacht op het zieken huisplan, dat vorig jaar door minister Gardeniers werd ingediend. Het be stuur van Maarschalksbos/Zonneglo ren heeft van die kant vernomen dat ook de provinciale Raad in de rich ting van het nieuwe plan "tendeert". In april volgend jaar moet de staats secretaris definitief beslissen over de ziekenhuis-voorzieningen. Tot die tijd zal het bestuur trachten de plannen in overleg met alle betrokke nen verder uit te werken. ccw\ r - ra-SïiVijA2 Z.K.H. Prins Bernhard zal op maandagmiddag 5 september om 16.00 uur in het wijkdienstencentrum De Borg, aan twaalf ingezetenen van Soest en Soesterberg het Verzetsherdenkingskruis uitreiken. De bijeenkomst wordt georganiseerd door het gemeentebestuur van Soest, in samenwerking met het Nationaal Comité Verzetsherdenkings kruis. Het Verzetsherdenkingskruis is ingesteld bij Koninklijk Besluit van 29 december 1980, nummer 104. Enige jaren daarvoor heeft een groep oud- verzetsstrijders de mogelijkheid onderzocht om tot een onderscheiding voor het voormalig verzet te komen. Op 1 april 1981 werd het Nationaal Comité Verzetsherdenkingskruis officieel ingesteld. Door het Comité zijn vervolgens criteria opgesteld voor de toekenning van het Verzets herdenkingskruis. In een groot aantal gevallen werd gebruik gemaakt van de mogelijkheid om het Verzetsherdenkingskruis per post te ontvangen. Anderen daar entegen stelden het op prijs het Kruis in een speciale bijeenkomst te ont vangen. Op dinsdag 23 augustus a.s. begint in het gemeentelijk INFO-centrum, Steen- hoffstraat 9a, de tentoonstelling over het nieuwe streekplan voor de provin cie Utrecht, die alle gemeenten in de provincie aandoet. De expositie is voor iedere belangstellende vrij toeganke lijk en duurt drie dagen plus één avond. Op dit moment zijn in de provincie Utrecht drie streekplannen van kracht. Om een aantal redenen geeft het pro vinciebestuur er de voorkeur aan die te vervangen door één streekplan dat voor het gehele grondgebied van de provincie geldt. Als alles volgens plan verloopt kunnen provinciale staten het nieuwe streekplan in april 1986 vaststellen. In het streekplan geeft de provincie aan wat in hoofdlijnen de meest ge wenste ruimtelijke ontwikkeling voor de provincie in de komende tien jaar is. Met ander woorden: waar kunnen huizen worden gebouwd; waar wegen aangelegd; waar kunnen bedrijven zich vestigen; welke grond blijft voor agrarisch gebruik gereserveerd; waar is recreatie mogelijk; welke terreinen hebben zo'n grote waarde als natuur gebied dat zij bescherming verdienen, enz. Gemeenten moeten bij het maken van bestemmingsplannen rekening houden met het streekplan. De voorbereiding van het streekplan kent drie fasen. De eerste stap is in middels gezet. Medio maart hebben provinciale staten hun goedkeuring gegeven aan het grootste deel van het zogeheten basisrapport. In juni gingen zij bovendien akkoord met een aan passing van -een deel van het stuk. Het basisrapport bevat de gegevens waarmee tijdens de verdere voorbe reiding van het streekplan rekening moet worden gehouden. Zo is de te verwachten bevolkingsgroei van in vloed op de hoeveelheid grond die voor woningbouw wordt gereserveerd. Het basisrapport wordt gevolgd door het voorontwerp-streekplan, dat in het voorjaar van 1984 klaar moet zijn. Er zal ook een beknopte versie van verschijnen. Met het voorontwerp gaan Gedeputeerde Staten, het dage lijks bestuur van de provincie, op toer- nee. Er worden inspraakavonden over gehouden. Tegelijkertijd voeren G.S. over het voorontwerp overleg met al lerlei instaties, waaronder de Utrecht se gemeenten. Na verwerking van alle opmerkingen, suggesties en kritiek rolt in 1985 het ontwerp-streekplan uit de bus. Dit wordt twee maanden ter inzage gelegd op de Utrechtse gemeenten en op het provinciehuis. Gedurende die tijd kan iedereen er bezwaarschriften tegen in dienen. Later wordt de indieners tij dens hoorzittingen de gelegenheid ge boden hun bezwaren nog eens monde ling toe te lichten. Tenslotte leggen G.S. het ontwerp, ver gezeld van hun oordeel over de be zwaarschriften, voor aan Provinciale Staten. Deze stellen het streekplan vast, waarbij zij wijzigingen in het ont werp kunnen aanbrengen. De tentoonstelling geeft niet alleen een beeld van deze procedure. Er worden ook fraaie opnamen van de diverse delen van de provincie getoond, er zijn dia's en een videoprogramma. In het laatste wordt onder meer kort aan dacht besteed aan de gemeente waar de tentoonstelling op dat moment staat, evenals op één van de tentoonstellings panelen. Bovendien is er gratis schrif telijk voorlichtingsmateriaal over het streekplan verkrijgbaar. De tentoonstelling is op 23, 24 en 25 augustus te bezichtigen tijdens werk uren; op 24 augustus ook 's avonds van 19.00 - 21.00 uur. Er zal dan een ambte naar van de provincie aanwezig zijn om mondelinge toelichting te geven, evenals op dinsdagmiddag 23 augustus van 14.00 -16.00 uur. Voor meer inlichtingen: telefoon 033- 321632,toestel 444. in de maand augustus iedere maandag t/m zaterdag een dagelijks wisselende schotel voor slechts MO,-. 'ft-* KEOltUJKrtni TT --- n BIRKSTRAAT 108, SOEST 02155-13720^ Naar aanleiding van uw artikel d.d. 3 augustus j.1., met als kop "Clubge bouw Het Kruispunt kan nieuwe be stemming krijgen" het volgende: van wege de diverse reakties die we bin nenkregen n.a.v. genoemd" artikel is het nodig om via een ingezonden stuk nog even terug te komen op het door u vermelde. Wat is er precies aan de hand? Dankzij een gezamenlijke aanpak is het mogelijk geworden om in club huis "Het Kruispunt" naast de be staande aktiviteiten een peuterspeel zaal te beginnen door stichting Peuter speelzalen. Deze peuteropvang wordt gestart met een experimenteel karak ter: enerzijds inzet van hulpmoeders en anderzijds ingebouwd in het club- en buurthuiswerk. Uiteraard vinden naast de peuterop vang ook aktiviteiten in het Kruispunt plaats voor kleuters, kinderen, tieners en volwassenen. In uw artikel wordt de suggestie ge wekt (ondersteund door het foto onder schrift: Het Kruispunt straks peuter speelzaal?) dat de aktiviteiten ont plooid door stichting Jeugdzorg in Het Kruispunt zullen worden stopgezet. Dit is geenszins het geval. We raden derhalve de schrijver van het artikel aan, in het vervolg alvorens een zo voor Soest bijzonder experi ment, te vermelden kontakt op te ne men met degenen die het experiment starten. Overigens, onze dank voor de publici teit. Namens stichting Jeugdzorg Soest Johan A. Baks, hoofdleider Wie in Soest door de Burg. Grothe- straat komt, bemerkt twee Chinese restaurant praktisch tegenover el kaar: China en Po-On. Behalve dat het beide Chinese restaurants zijn, houdt de gelijkheid wat uiterlijk be treft op. China is qua uiterlijk en ook mollerusstraat 7 laanstraat 22 3743 BG Baam tel. 02154-12797 Het wandmeubelprogramma met de talloze mogelijkheden. Deelt u maar in; hoogte en breedte, modem of klassiek, in licht of donker hout, in mahonie of wit laqué. Hülsta is verrassend veelzijdig in woonwanden en slaapkamer meubels. Vraag de gratis dokumentatie. k.de boer zoon bv adviseurs voor interieur en bmnenhutsarchitektuur svm Steenhofstraat 30A, ingang Dalweg 3764 BL Soest - Telefoon 02155-12900 OPLEIDING VOOR ERKENDE DIPLOMA'S DAGOPLEIDINGEN voor Receptioniste-Informatrice - Secretaresse DAG- EN AVONDOPLEIDINGEN voor Typen Tekstverwerking Steno Bedrijfscorrespondentie Conversatie Engels, Duits, Frans, Spaans Engels Cambridge Middenstandsopleiding Praktijkdiploma Boekhouden Moderne Bedrijfsadministratie Kantoorpraktijk Notuleren Marketing E.G. -secretaresse Het Bhagwan instituut voor „dehypno- therapy" dat aan de Staaiwijklaan 4 in Soest gevestigd is geweest, is van Soest verhuisd naar Amerika. Al eerder had men te kennen gegeven dat de ruimte in Soest voor de soms meer dan zeven tig cursisten te klein was en dat men verlangde naar een grotere ruimte in de buurt van Amsterdam. De directeur van het instituut, Swami Anand Santosh, heeft nu in Rajneesh- puram in de Amerikaanse staat Oregon een geschikter onderkomen voor het Rajneesh instituut gevonden. Het pand aan de Staalwijklaan wordt nu bevolkt dorp een kleine werk- en leef gemeenschap van de Bhagwan, die zich bezig houdt met lichamelijke en geestelijke gezondheid, en open thema avonden organiseert. Het vertrek van het Rajneesh instituut voor „dehypnotherapy" van Soest naar het hoofdinstituut in Oregon is vrij plotseling gekomen. Deze maand zouden er aan de Staalwijklaan weer verschillende cursussen starten, maar die zijn nu verplaatst naar Amerika. "We zijn nu eenmaal flexibel," aldus Ma Sanigt één van de in Holland achtergebleven medewerksters van het instituut. "We hebben al een keer eerder naar Amerika gewild en nu is het er van gekomen. In een brief aan de cursisten is te lezen dat de directeur, na een festival in Amerika, waarbij ook Bhagwan aan wezig is geweest, de avond voor de terugreis bekend maakte er te blijven. Er vinden nu al cursussen plaats in Rajneeshpuram. Een grote inspiratie is ook de lichamelijke aanwezigheid van Bhagwan zélf, zo staat in de brief. Het pand aan de Staalwijklaan wordt nu bewoond door een werk- en leefge meenschap van zes tot acht personen. Men richt zich bijvoorbeeld op ge zonde voeding, zoals kiemproduk- ten. Hierbij worden zaden in water ont kiemd. Dit gekiemde voedsel is zo bij zonder omdat men het zaad in zijn meest vitale stadium eet, zo staat te le zen in een informatiefolder. Het ont kiemde zaad is vitaminenrijk en is een belangrijk eiwitbron wanneer men weinig of geen vlees eet. Naast de voeding wordt er ook aan dacht besteed aan het voorkomen van ziektes, helende massages en zwanger- schapsyoga. Dit laatste heeft te maken met de voorbereiding op de "zachte geboorte", waarbij men in na volging van Leboyer naar een natuur lijke en zachte bevalling streeft. De aanhangers van deze geboortetechniek gaan er van uit, dat kinderen die op een dergelijke manier ter wereld komen meer interesse hebben voor mensen en hun omgeving. "Je zou kunnen zeggen: een goed begin is het halve werk," al dus een van de medewerkers. "Een ge- lukkige geboorte is bepalend voor een gelukkig leven." De werk- en leefgemeenschap richt zich ook op stervensbegeleiding. Via contacten door het hele land wij men met dit vrijwilligerswerk stervende mensen voorbereiden en helpen, als zij daar behoefte aan hebben. Daarnaast gaat men in het pand aan de Staalwijk laan thema-avonden organiseren. De eerste is al op maandagavond 15 augustus. Dan wordt vanaf 20.00 uur gesproken over het thema "wat bete- kent het om te sterven," waarbij als gastspreker Jan Foudraine (Amrito) is uitgenodigd, en een vriend (Jonathan) die hij in één van zijn boeken be schrijft. De gemeenschap, die de naam Amal- tas draagt, wil verder ontspannings weekenden organiseren voor stede lingen,d ie in de bosrijke omgeving een frisse neus kunnen halen, gevoed met het gekiemde zaad. "Het is belangrijk te weten dat de thema-avonden en weekends niet alleen voor leden van de Bhagwan zijn," aldus één van de medewerkers. "Iedereen is welkom." wat Inrichting betreft, een bijna chique restaurant te noemen. Po-On doet het wat rustiger aan en hoewel moelijk in beider portemonnaie te kijken is, zul len de budgetten, waarover beide be- drijven kunnen beschikken, onge twijfeld nogal uiteenlopen. De schrijver van dit artikeltje is niet alleen een liefhebber van de Chinese keuken, doch heeft er in de loop der tijd zeker meer dan 100 bezocht en uiteraard er gegeten, zodat hij zich zelf enige ervaring toekent. Wie van de twee is beter? Ach, dat is moeilijk te zeggen; het hangt bovendien ook van het gerecht af. Het is bovendien niet mijn bedoeling het ene bedrijf af te wegen tegen hetandere. Wat dan wel? Wel, Po-on wordt geleid door Tommy. Tom was vroeger ober bij Foo-Shan en als zodanig moeten zeer veel Soestenaren hem kennen! Tom is dit jaar voor zichzelf begonnen en heeft het tegenover de "kapitaal krachtiger" China niet zo gemakkelijk. Maar je kunt bij Tom uitstekend eten. Ga gerust naar China maar denk ook een aan Tom, U zult er geen spijt van hebben. (Oh ja, neem eens wat anders, b.v. garnalen in roomboter gebakken met import-bami met kip, voldoende voor 2 personen. Je eet er je vingers bij" op voor nog geen 40,- per 2 personen) Of probeer eens één van de andere specialiteiten! J. M. te Soest HOLLAND ELECTRO PHILIPS RUTON ELECTROLUX MIELE NILFISK RUTON/PHILIPS 189.- MIELE S 220379.- Van Weedestraat 80 Soest-Tel. 02155-10344 i

Soester Courant | 1983 | | pagina 3