50 jaar geleden in Soest TAXI KLOMP 12984 2975 Via Miva-aktie krijgt Soester Missionaris J. Houdijk een motorfiets Koksmaatjesmenu van 'topsporter-kok' bij 't Zwaantje Toekomst van de Nederlandse Horeca ligt volledig in handen van de jeugd' Vorstelijke occasions aan de Koningsweg Ze zijn er weer Stukje Nassauplantsoen verandert van naam: Dillenburgstraat vraagt; uw aandacht voor: GEMEENTE Inwerkingtreding Verordening v Geluidhinder gemeente Soest Inwerkingtreding Verordening Geluidmeetdienst gemeente Soest Openbare commissievergaderingen Hinderwet ontwerp beschikking Bouwzaken Verleende bouwvergunningen Jeroen Schinkel ontving diploma vakopleiding kok Jac. W. Leenaerts van 't Zwaantje: autosmeeing Koksmaatjes-menu 't Zwaantje, samengesteld door Jeroen Schinkel Meningen van lezers 'Spullenhulp' Twee Chinese restaurants TEL. Bumper TRUIEN Meningen van Lezers vrijetijdskleding 25 Augustus 1933 5 Moester Courant van woensdag 24 augustus 1983 6 Burgemeester en wethouders maken - gelet op artikel 199 e.v. van de ge meentewet - bekend, dat gedurende drie maanden, te rekenen vanaf de dagtekening van deze bekendmaking, ter gemeentesecretarie afdeling 1 (geopend van 9.00 tot 12.00 uur) en in het gemeentelijk INFOrmatiecen- truni (geopend van 9.00 tot 17.00 uur) voor een ieder ter inzage ligt het beslui' van de raad d.d. 16 juni 1983, afdeling I. nr. RV 83-46. tot vaststel ling van de Verordening Geluidhinder gemeente Soest. De v erordening zal in werking treden op 25 augustus 1983. Burgemeester en wethouders maken - gelet op artikel 199 e.v. van de ge meentewet - bekend, dat gedurende drie maanden, te rekenen vanaf de dagtekening van deze bekendmaking, ter gemeentesecretarie afdeling 1 (geopend van 9.00 tot 12.00 uur) en in het gemeentelijk lNFOrmatiecen- trum i geopend van 9.00 tot 17.00 uur) voor een ieder ter inzage ligt het be sluit van de raad d.d. 16 juni 1983. afdeling 1. nr. 83-45. tot vaststelling van de erordening Geluidmeetdienst gemeente Soest. De verordening zal in werking treden op 25 augustus 1983. aandag 29 augustus -19.30 uur: commissie algemene bestuurszaken !nsdag 30 augustus -19.30 uur: commissie ruimtelijke ordening oensdag 31 augustus -19.30 uur commissie bedrijven onderdag 1 september -19.30 uur: commissie financiën De vergaderingen worden alle gehouden in de commissiekamer van het gebouw gemeentewerken. Lange Brinkweg. De agenda's en de bijbeho rende stukken liggen ter inzage in het gemeentelijk li\ FOrmatiecentrum. ^Spreekrecht publiek 1. Vanaf een kwartier voor en tot aanvang der commissievergadering kunnen sprekers uit het publiek zich bij de voorzitter der commissie I opgeven voor het stellen van vragen of het geven van een toelichting bij I een bepaald agendagpunt. 2. oor de behandeling van de agenda geeft de voorzitter de sprekers uit het publiek de gelegenheid hun opmerkingen kort en bondig aan de com missie kenbaar te maken. De spreektijd is beperkt tot 5 minuten per persoon en duurt in totaal niet langer dan 30 minuten. 3. De commissie kan de door de sprekers uit het publiek gemaakte op merkingen bij haar beschouwingen betrekken. 4. De voorzitter kan. indien daaraan bij de meerderheid van de commis sie behoefte blijkt te bestaan, de sprekers uit het publiek vragen hun opmerkingen bij de behandeling van het agendapunt te verduidelijken of aan te vullen. Op de gemeentesecretarie (afd. I) en de bibliotheek aan de Albert Cuyp- laan liggen ter inzage verzoeken om een oprichtings cq. revisie cq. uitbrei dingsvergunning van Algemene Bank Nederland N.V., Vijzelstraat 32 te Amsterdam voor een bankgebouw op het perceel Van Weedestraat 19 te Soest. T. J. Westeneng. Veenzoom 7 te Soest voor een varkensmesterij op het perceel Veenzoom 7 te Soest. De strekkingen van de ontwerpen van de beschikkingen luiden: 'positieve beslissing op aanvraag onder voorschriften ter voorkoming van gevaar, schade en hinder naar buiten toe'. Gemotiveerde bezwaren tegen de ontwerp-beschikking kunnen schriftelijk worden ingebracht door de aanvrager en degenen die reeds schriftelijk of mondeling bezwaar hebben gemaakt tegen het verzoek om vergunning en hen die daartoe redelijkerwijze niet tijdig) in staat zijn geweest. De bezwaarschriften moeten bij het gemeentebestuur worden ingediend vóór 8 september 1983. Indien men dat wenst, worden de persoonlijke gegevens van degene die een bezwaarschrift indient niet bekend gemaakt. Het verzoek daartoe moet schriftelijk tegelijkertijd met het bezwaarschrift bij het gemeentebestuur worden ingediend. De burgemeester maakt bekend dat burgemeester en wethouders van de gemeente Soest voornemens zijn op daartoe strekkende verzoeken met toepassing van het bepaalde in artikel 19 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening en artikel 50. lid 8 van de Woningwet, vergunning te verlenen aan: R. J. van Rouwendaal. Van Weedestraat 11a te Soest, ten behoeve van het uitbreiden van een woon-/en winkelhuis op het perceel Van Weedestraat ïla: P.U.E.M., Postbus 110 te Utrecht, ten behoeve van het oprichten van twee hoogspanningsruimten in de wijk Overhees (kad. bekend gem. Soest, sectie G. nrs. 7456 en 8196) W. Uyland. Schoutenkampweg 35 te Soest, ten behoeve van het gedeel telijk vernieuwen van een bijgebouw op het perceel Postweg 60. Alvorens een definitieve beslissing zal worden genomen, is een ieder be voegd binnen een termijn van twee weken, te rekenen vanaf donderdag 25 augustus 1983. eventuele bezwaren schriftelijk bij burgemeester en wet houders in te dienen. De op deze verzoeken betrekking hebbende stukken liggen gedurende die zelfde termijn tijdens de kantooruren(09.00 - 12.00 ter gemeente-secreta rie. afd. 1, ter inzage. niet-gebonden besluiten) Verlening d.d. 16-8-83 veranderen van ventilatoren op het perceel Koningsweg 24 uitbreiden van een woonhuis op het perceel Ir. Menkolaan 33. Ingevolge de Wet op de Administratieve Rechtspraak Overheidsbeschik kingen Wet AROBkan de natuurlijke of rechtspersoon, die door het be- sluit rechtstreeks in zijn belang is getroffen, binnen 30 dagen na dagteke ning van de publikatie bij het college van b. en w. een gemotiveerd be zwaarschrift indienen. r INFORMATIES: INFOCENTRUM, STEENHOFFSTRAAT 9a, TELEFOON 02155 - 22555, OPEN MAANDAG l/m VRIJDAG VAN 9.00 tol 17.00 uur. In het week-einde van 27-28 augustus a.s. houdt de Miva, de Missie Ver keersmiddelen Aktie, haar jaarlijks landelijke aktie. Onder het motto "Overbrug die afstand" gaat de Miva via deze bllksemaktie 443 missionaris sen en landeigen krachten helpen aan het zo hoognodige vervoer om het veel omvattend werk van de kerken in de derde wereld te kunnen verrichten. In onze gemeente Soest wordt de aan dacht heel bijzonder gevraagd voor: J. Houdijk. afkomstig uit Soest, werk zaam in Indonesia. Het gevraagde ver voer is een motorfiets en het toegezegd bedrag is groot 3.000.-. Missionaris J. Houdijk uit Soest werkt in Irlan Jaya In Indonesia. In Blak is hij verbonden aan de parochie, maar hij verleent ook diensten aan door gaande missionarissen, de nuaoievi gerij: verzorgt inkopen en verzending van goederen voor geïsoleerd wonende missionarissen. Voor al dit werk, dat aan de stad gebonden is, is een goede motorfiets nodig en voldoende. De Miva wil Pater Houdijk helpen aan een moterfiets. De Miva hoopt dit jaar op een goede ak tie, omdat de vervoersproblemen In de landen van de derde wereld toenemen, en de missionarissen een steeds dringender beroep op de Miva doen om hen te helpen. Met üw hulp kan daar iets aan gedaan worden. Duidelijk en concreet. Steun daarom de landelijke en plaatselijke Miva-aktie en maak een gift over op giro 272249, ten name van Miva, Vijverstraat 12,4818 ST, Breda. Nog een aantal weken zullen bezoekers aan het vanouds gerenommeerde res taurant 't Zwaantje in Soesterberg op de menulijst een intrigerend onderdeel aantreffen. Het is het "Kokmaatjes- menu," samengesteld door de 21-jarige leerling-kok Jeroen Schinkel, die het menu samenstelde ter gelegenheid van de uitreiking van het diploma van de voortgezette vakopleiding voor koks van de Stichting Vakopleiding Horeca. Het bijzondere aan het koksmaatjes menu is nu dat Jeroen het zelf heeft samengesteld, zodat een aantal geno- dignen het vorige week voor het eerst konden beproeven. De plechtigheid introductie van het menu was de afsluiting van de met enig ceremonieel omgeven uitreiking van het diploma, waarmee Jeroen zich een van de 223 in het hele land geslaagden mag noemen. Dat dit betrekkelijk ge ringe aantal het diploma behaalde, ter wijl niet minder dan 750 kandidaten in eerste instantie hetzelfde beoogden, zegt wel iets over de strenge eisen die aan de leerlingen worden gesteld. "Je kunt een kok in een restaurant ge rust vergelijken met een topsporter, die snel naar de finish moet," aldus de heer C. J. M. Ligthart, consulent van de SVH in zijn toespraak tot Jeroen. "Er wordt veel van een kok gevraagd. Van de vroege ochtend tot de late avond is hij in de weer." Met het koksmaatjesmenu wordt ge probeerd de bekendheid van het pu bliek met de opleiding te versterken. Het menu is als het ware de laatste op dracht voor de leerling, die hij maakt onder het toeziend oog van zijn leer meester tijdens het stagejaar. In dit ge val onder het oog van chef-kok Joop Wesseling van 't Zwaantje en directeur Jac. W. Leenaerts. In zijn welkomstwoord wees de heer Leenaerts erop dat veel restaurantbe zoekers nauwelijks weet hebben van wat er in de keuken allemaal komt kij ken, laat staan dat zij besef hebben van de zware opleiding die een kok achter de rug heeft voordat hij de scepter in de keuken mag zwaaien. Bij het samenstellen van het menu was Jeroen trouwens geheel vrij in zijn keuze. De heer Ligthart wees erop dat koks in het algemeen een goede en veelbelo vend loopbaan voor zich hebben. De dreiging van de werkloosheid geldt voor hen nauwelijks. "Maar om een goed vakman te worden moet je ook wel iets meer meebrengen dan alleen vakmanschap," aldus de heer Ligt hart. "Het gaat ook om de presentatie, en om zaken als organisatietalent en omgaan met de materie. De stage is een belangrijk onderdeel van de opleiding. "Alleen onder de spanning van het werk van alle dag krijg je praktische ervaring," aldus de heer Ligthart. Ca. 2000 restaurants tre den op als leerbedrijven van de SVH, waaronder dus ook 't Zwaantje. In die Onder het toeziend oog van directeur J. W. Leenaerts en chef-kok Joop Wesseling van 't Zwaantje toont Jeroen Schinkel zijn koksvaardigheden. Foto: Herman van Dam "Wie de jeugd heeft, heeft de toekomst," is een bekend vaderlands gezegde dat op tal van zaken van toepassing is. Wie echter regelmatig met de jeugd te maken heeft en ondanks veel negatieve publiciteit vertrouwen blijft houden in die grote groep Nederlanders, zal beter dan wie dan ook de achterliggende gedachte van dat aloude gezegde volledig begrijpen. De heer Jac. W. Leenaerts, direkteur/- eigenaar van het bekende restaurant 't Zwaantje aan de Soesterbergse Rade- makerstraat, is zo iemand die begrip op kan brengen en het volste vertrou wen heeft. "Ondanks alle problemen op de arbeidsmarkt blijft de jeugd die wil werken recht op werk behouden. Ge lukkig begint het bedrijfsleven door te krijgen dat het niet langer verant woord is om de jeugd - om wat voor reden ook - buiten het arbeidsproces te houden." Bij deze uitspraak veranderd de rustige horecaman in een vurig pleit- zorger voor de jeugd; Hij blijkt een mo derne zakenman te zijn - "noem me alsjeblieft geen manager- die kost- wat-kost realist wil blijven. Opvolging "'t Zwaantje in Soesterberg is een ge renommeerd leerbedrijf. Dat betekent dat het bedrijf door de Stichting Vakop leiding Horeca "goed" bevonden is om horeca-leerlingen de gelegenheid te geven hun theoretische opleiding te complementeren met de zo belangrijke praktische ervaring. Wanneer we de jeugd niet de kans geven om de nood zakelijke praktijkervaring op te doen, zijn we als horeca druk bezig onze eigen glazen in te gooien. Wanneer het complete bedrijfsleven daar de komende jaren ongelimiteerd mee door gaat, missen we over een aantal jaren een complete generatie opvol gers en plaatsvervangers. Wat Jac. Leenaerts daarmee bedoelt, maakt hij in 't Zwaantje nu al voor het elfde jaar duidelijk. Elk jaar zijn in de keuken van zijn zaak minimaal twee leerlingen te vinden. Dit jaar zijn het de S.V.H.-leerling Jeroen Schinkel uit Bussum en de Middelbare Hotelschool leerling Arthur Visser uit Soest. Echte opleiding Afhankelijk van de bereikte studiere sultaten en het niveau verrichten zij onder de deskundige leiding van chef kok Joop Wesseling hun werkzaamhe den. Natuurlijk verschilt dat van be drijf tot bedrijf. Maar de verhalen in de geest van: "die leerlingen worden al leen gebruikt voor aardappels schillen, uien schoonmaken en vaatwassen" zijn wlld-west verhalen en worden door Jac. Leenaerts zonder aarzelen naar het rijk der fabelen verwezen. Voordat een Horecabedrijf door de S.V.H. wordt aangewezen tot leerbe drijf, wordt veel informatie inge wonnen en zijn tal van gesprekken en besprekingen gevoerd. Krijgt zo'n be drijf dat het predikaat "leerbedrijf" dan volgt een consulent het wel en wee van de leerlingen nauwlettend. In zo'n leerbedrijf komen de leerlingen met werkelijk alle facetten van de horeca in aanraking. Dus praktijk In de ware zin van het woord. Natuurlijk heeft een leerbedrijf van de ene leer ling meer plezier dan van de ander. Maar dat geldt ook voor de leerling. Terwijl hij in het ene bedrijf het idee heeft helemaal thuis te zijn. krijgt hij misschien bij het andere bedrijf lang zaam de gedachte beslist het verkeer- vak te hebben gekozen. Door de Hui dige economische situatie stellen steeds minder bedrijven hun deuren open voor leerlingen. Dat betekent dat de geplaatste horecaleerlingen in de meeste gevallen erg blij zijn met hun tijdelijke baan. Bezorgdheid Door zijn vakmanschap en zeker niet in de laatste plaats omdat hij de nood zaak van de jeugd in de horeca als erg belangrijk ziet, maakt Jac. Leenaerts sinds enige tijd deel uit van de examen commissie. Mede daardoor wordt hij nog meer dan voorheen met zijn neus op het belang van de zo belangrijke opleiding gedrukt. Maar ondanks al zijn enthousiasme verliest Jac. Leenaerts de dagelijkse realiteit niet uit het oog. In die realiteit is ook een plaats ingeruimd voor kri tiek. Kritiek in de richting van de jeugd die het wel-en-wee van de horeca in de toekomst veilig moet stellen. Een groot deel pakt het grootst mogelijke renda- ment uit de opleiding. Maar er blijft ook een deel dat zelfs bij strakke bege leiding en extra aandacht fiks achter blijft, laat merken geen zin in het vak meer te hebben, of het vertrouwen in de toekomst (werk!) verloren te heb ben. Overigens slaat die kritiek en bezorgd heid niet op de leerlingen in zijn eigen bedrijf. Door de sfeer in het bedrijf en deskundigheid van leermeester Joop Wesseling, hebben de leerlingen in 't Zwaantje snel hun plaats gevonden. Al zijn ze nauwelijks een jaar van de par tij, het blijven geen vreemde eenden in 't Zwaantje. Eigen inbreng Heel snel draaien ze mee in de werk zaamheden. Twee jaar geleden kreeg Jac. Leenaerts het idee om de leer lingen eers met een eigen menu-sug gestie op tafel te laten komen. Zonder tussenkomst van de chef-kok is er nu door Jeroen Schinkel een menu gecre ëerd waarin hij zijn kwaliteiten eta leerd. Twee jaar geleden was het een nationale primeur en dat is het tot op de dag van vandaag nog steeds. Ner gens in de horeca in Nederland kan een leerling kok op deze wijze zijn kennis en vaardigheid tonen. Hoewel chef-kok Joop Wesseling en Jac. Leenaerts begrijpen dat je de ui terste zorgvuldigheid moet betrachten om van zoiets een gewoonte te maken wordt het Koksmaatjes-menu ook dit jaar weer werkelijkheid. "Succes is natuurlijk afhankelijk van hetgeen de koksmaat op tafel brengt. Maar als het werkelijk goed gemotiveerde leerlingen zijn, dan is succes verze kerd." Met deze uitspraak maakt de chef-kok duidelijk ook veel vertrouwen in de jeugd te hebben. "Als die knapen wil len. kunnen ze in de leerbedrijven praktische ervaring opdoen, waar wij vroeger alleen maar van konden dro men." MITSUBISHI-DEALER - PEUGEOT - OCCASIONS Autocentrum Soest bv UW DEALER VOOR Koningsweg 14 - Soest - Tel. 02155-13227 bedrijven werken momenteel ca. 2200 leerling-koks en leerling-kelners, onder wie een groeiend aantal meisjes, de heer Ligthart dankte de heer Leenaerts en de kok Wesseling voor hun medewerking, die hij onontbeer lijk noemde. Hij zei verder er trots en gelukkig mee te zijn dat de SVH sinds kort een leerlingenfonds heeft inge steld, die mogelijk nog eens 500 leer lingen extra onderdak kan brengen. Tegelijk met het diploma, dat de heer Leenaerts via chef-kok Wesseling aan Jeroen Schinkel overhandigde, kreeg de "koksmaat" ook een kookboek aan gereikt. De genodigden konden zich vervolgens wijden aan het menu zelf. Fenouille aux escargots Venkel gevuld met slakjes, wortel, ui, kervel, room, witte wijn en een vleugje knoflook. Consommé fines herbes a la moelle Heldere kruidenbouillon met merg. Parfait aux avelines Hazelnootparfait Ris de veau 'cygne' Gebakken zwezerik met olijven, kap pertjes, peterselie; het geheel wordt met kaas gegratineerd. Entrements 'Fantasy de couleur' Kleurschakering van drie soorten vruchtenpuree met ijs. Beste meneer Wandelaar, In de eerste plaats: hartelijk dank voor uw "stukjes," die mij iedere week vijf minuten plezier bezorgen! Helaas leef ik hierna vijf minuten korter evenals na vijf minuten wandelen. Ook een gezond stukje van vijf minuten (waarin ik nét die ene sigaret niet kan roken) brengt mijn einde een twaalfde uur naderbij. Desgevraagd zal het T.N.O. u dit bevestigen. Ik hoop, beste meneer Wandelaar, dat u nog heel lang iedere week vijf minu ten van mijn leven zult afknabbelen en ben met vriendelijke groet. Hans Scholze (wiens enige commerciële binding niet het nicotine-imperuim die van ver slaafde consument is). Steek nog eens op. Heus 't helpt. Enige jaren lang werden we in Soest verblijd met de aanblik van de over schotten van onze welvaartmaatschap pij die op de stoep werden gezet om door de vuilnisman te worden meege nomen. Door een andere regeling voor het ophalen van grof huisvuil en zeker mede door de enthousiaste medewer kers van "Spullenhulp" kwam hierin verandering. Opgezet als een "hobby" van een aan tal vrijwilligers kon iedere Soestenaar "Spullenhulp" opbellen en prompt werd alles afgehaald. De artikelen werden gesorteerd en iedereen kon er tegen een zacht prijs je iets van zijn gading vinden. De aanvoer van gebruikte artikelen is inmiddels zo groot geworden dat het de vrijwilligers boven het hoofd gaat groeien en je mag van vrijwilligers toch niet eisen dat ze dag en nacht in de weer zijn voor hun medeburgers. "Spullenhulp" is een klein bedrijf ge worden waar zeker een of meer ar beidsplaatsen geschapen kunnen worden. Zou dit niet gebeuren dan bestaat er grote kans dat "Spullenhulp" gaat ver dwijnen. Maar Gemeentebestuur van Soest, dat kan toch niet? Een nut tige instelling die haar bestaan meer dan bewijst en honderden mensen hielp en helpt en ook in de toekomst zal kunnen helpen moet U de helpende hand bieden. "Spullenhulp" is een uni cum in Nederland. M. van der Knoop-Kist Met grote verbazing las ik het inge zonden stukje van J. M. te Soest. Wat wil deze mijnheer/mevrouw hier mee bewerkstellingen, is het een ver kapte en goedkope manier van ad verteren soms? Of heeft J. M. zijn vriend Tom finan ciële bijstand gegeven om zo zijn "Chinese eetervaringen" nog meer uit te kunnen breiden en dan tevens ook een aandeel in de winst op te strijken en zit dit aandeel er tot heden toe nog niet in? Of is J. M. zo'n strever voor de zwak kere middendstander en kunnen wij lezers van de Soester Courant binnen kort een promotiestukje van zijn hand verwachten betrekking hebbende op de 3 antiekzaakjes aan de Burg. Grothe- straat die ook elkaar concurrentie aandoen, of iets verder op in de Van Weedestraat, de damesmodezaken en ga zo maar door. Of levert hij soms de garnalen? Ja die zijn kwetsbaar in deze warme zomer en verlangen een snelle omzet anders bederven ze en krijgen de eters een nare smaak in hun mond, net zo als steiler dezes heeft gekregen na het lezen van het in gezonden stukje van J. M. Spaarvarken gestolen Een bewoner van de Schoutenkamp weg ontdekte in het weekeinde, zojuist van zijn vakantie-adres teruggekeerd, dat onbekenden een plastic spaarvar ken hadden weggenomen. De geschat te inhoud van het beestje was 700. De dief is het pand waarschijnlijk binnen gedrongen door de achterdeur, waarbij hij misschien gebruik heeft gemaakt van een valse sleutel. Ziekenfondsvervoer Rolstoelvervoer G roepsvervoer Trouwrijden Dag- en nachtservice. Op vertoon van 65 pas 10% korting. div. kleuren Naar aanleiding van uw artikel d.d. 3 augustus j.1., met als kop "Club gebouw Het Kruispunt kan nieuwe be stemming krijgen" het volgende Vanwege de diverse reakties die we binnenkregen n.a.v. van genoemd ar tikel is het nodig om via een ingezon den stuk nog even terug te komen op het door u vermelde. Wat is er precies aan de hand? Dankzij een gezamenlijke aanpak is het mogelijk geworden om in clubhuis "Het Kruispunt" naast de bestaande aktiviteiten een peuterspeelzaal te be ginnen door stichting Peuterspeelza len. Deze peuteropvang wordt ge start met een experimenteel karak ter: enerzijds inzet van hulpmoeders en anderzijds ingebouwd in het club- en buurthuiswerk. Uiteraard vinden naast de peuterop vang ook aktiviteiten in het Kruis punt plaats voor kleuters, kinderen, tieners en volwassenen. In uw artikel wordt de suggestie ge wekt (ondersteund door het foto-onder- v.V\feedestraatHc tel.12424 Soest schrift: Het Kruispunt straks peuter speelzaal?) dat de aktiviteiten ont plooid door stichting Jeugdzorg in het Kruispunt zullen worden stopgezet. Dit is geenszins het geval. We raden derhalve de schrijver van het artikel aan in het vervolg alvorens een zo, voor Soest, bijzonder experi ment te vermelden, kon takt op te ne men met degenen die het experiment starten. Overigens, onze dank voor de publiciteit Namens stichting Jeugdzorg Soest Johan A. Baks, hoofdleider. In verband met de realisatie van het nieuwe winkelpand met woningen op de hoek van de Van Weedestraat en het Nassauplantsoen doet het College van B. en W. de gemeenteraad het voorstel om het gedeelte van het Nas sauplantsoen tussen Beatrixlaan en Van Weedestraat - aan de noordelijke kant van "De Lindenhof" - een andere naam te geven. De reden daarvoor is dat er anders problemen zullen ont staan met betrekking tot de huisnum mering. Op aanbeveling van de straatnaam - commissie stelt het College voor aan sluiting te zoeken bij de straatnamen in de omgeving, waarbij gekozen is voor "Dillenburgstraat" Dillenburg is een Westduitse stadje in de deelstaat Hessen in het Wester woud. Het plaatsje bezit een protestant se kerk met de grafkelder van de vorsten van Nassau-Dillenburg. Het slot waar Willem van Oranje in 1533 werd geboren, werd in 1760 door de Fransen ten dele verwoest: te mid den van de ruïnes werd in 1872-1875 een toren ter herinnering aan de prins gebouwd. In deze toren bevindt zich een Oranjemuseum De plaats vormde het middelpunt van de graafschap Dillenburg, dat een deel was van de Nassause bossen ten noor den van de Lahn, die in 1255 in het bezit kwamen van Otto, de jongste zoon van graaf Hendrik II van Nassau. Dil lenburg ontstond aan de voet van het slot, dat in de 13 eeuw was gebouwd. Voor de eerste maal wordt het ge noemd in een oorkonde van 1255. Pas in de 16e eeuw koos Willem de Rijke van Nassau het slot tot zijn blijvende woonplaats. Zaterdagavond-relletjes Zaterdagavond hebben op de B. Grothestraat wederom Fascisten relletjes plaats gehad. Ditmaal waren de propagandisten niet in uni form gestoken; het thans gearriveerde aantal was echter aanmerke lijk grooter. Zeer begrijpelijk waren ook nu de tegenstanders versche nen, hetgeen tot gevolg had, dat reeds spoedig scheldwoorden werden gebruikt. De politie, welke ook nu aanwezig was, kon verdere onaan genaamheden voorkomen. Eenig tumult ontstond, toen één der fas cisten blijkbaar opzettelijk door een wielrijder werd aangereden, wel ke persoon het maar beter oordeelde niet op het terrein van den strijd te blijven vertoeven. De Fascisten namen hierna hun intrek in Hotel Okhuijsen, vanwaar zij later met auto's vertrokken. Eenige inwoners, welke zich bij de propandisten hadden gevoegd en per rijwiel vertrok ken, werden onder geleide der politie en gevolgd door een groote groep wielrijders naar hun bestemming gebracht. De politie zag hierna kans de groote groep achtervolgers te verspreiden. Ontvluchte personen aangehouden Indertijd hebben eenige personen te dezer plaatse getracht hun slag te slaan met dobbelspel, eerst onder de waranda bij Westemeyer aan de Birkstraat, later bij een ijskar die stond nabij de Bartholottilaan. Deze personen zijn door onze politie aangehouden. Eén er van zag kans bij de nadering der politie op een motor te ontkomen, maar deze is eenige weken geleden te Antwerpen geknipt. Een andere zag kans uit de cel, waar hij hier op het politiebureau was ingesloten, te ontvluchten, door verbreking van het gaaswerk, dat voor een raamopening was gespannen. Deze laatste is nu dezer dagen te Amsterdam aangehouden en aan den Officier van Justitie overge leverd. Nieuwe directie postkantoor Bij beschikking van den directeur-generaal der P.T.T. is met ingang van 1 September 1933 aangewezen als directeur van het P.T.T.-kantoor te Soest, de referendaris 2e klasse der P.T.T. W. van Knaape, thans beheerder van het bijpost-, telegraaf- en telefoonkantoor te Amster dam-Noord. De heer Veenstra 25 jaar schoolhoofd te Soest Men verzoekt ons plaatsing voor het volgende 1 September is het 25 jaar geleden, dat de heer G. H. Veenstra het ambt van hoofd der O.L.S. in de Kerkebuurt aanvaardde. Velen van de oude Soestenaren zullen, als ze dit lezen, even terugdenken aan de school, zooals ze toen was: een eenvoudige, in sommige opzichten nog zeer primitieve dorpsschool, met zeer beperkt leerplan, waarvan de leer lingen, op een enkele uitzondering na, nimmer een andere onderwijs inrichting bezochten, als ze deze school hadden doorloopen. Ze zullen zich wel herinneren, die oude Soestenaren, hoe de geest in de school plotseling zeer ten goede veranderde, toen de heer Veenstra de leiding op zich had genomen. En die goede geest is gehandhaafd tot op het huidige oogenblik, trots alles was er in die 25 jaar is veranderd. Die veranderingen, die groei zijn zoo geleidelijk gegaan, dat ge er nim mer bij hebt stil gestaan. Maar nu de dag nadert, dat de heer Veen stra hier 25 jaar zal hebben gewerkt, zie nu terug op wat hij heeft tot stand gebracht. Uit de eenvoudige dorpsschool Is gegroeid de school, die door den heer inspecteur wordt beschouwd als opleidingsschool. Makkelijk is dit werk niet altijd geweest, mede door de vele mutaties onder het personeel. Maar ook degenen, die als jonge leerkracht aan de school werden verbonden, zullen zich dankbaar herinneren de pret tige samenwerking, de goede geest en bovenal de bereidwilligheid en de tact van den heer V., om hen over de vele moeilijkheden van het vak heen te helpen. Zoo zullen velen, zoowel leerlingen als leerkrach ten, denken aan de jaren op de school van den heer V. doorgebracht als aan goede, prettige jaren. 25 Jaren van hard werken liggen achter den heer V., waarin hij de school maakte, tot wat ze nu is. Benoemd Door Z.h. Exc. den Aartsbisschop is tot kapelaan te IJsselstein benoemd de Wel Eerw. Heer A. Bouwmeester alhier, terwijl tot kapelaan aan de kerk van de H.H. Petrus en Paulus alhier in zijn plaats werd be noemd de Wel Ed. Heer J. W. Oostveen.

Soester Courant | 1983 | | pagina 5